» »

Odmevi in odzivi na študijo prehoda državne uprave na odprto kodo

1 2 3
4
5

Blisk ::

Bistri007 je izjavil:

Blisk je izjavil:

saj ne govorimo o tem.
Pač pa da se neha prehod na 2007 in se vrne nazaj na 2003 do prehoda na Open office.
Samo to.
OK, torej ti zagovarjaš prehod na (slab) zastonjski ekvivalent 8+ let starega SW??? Pa bo to Oraclov OO.o ali LO? Kaj pa če se še enkrat skregajo?



Zagovarjam to, kar dejansko potrebuje 95% vladnih uslužbencev. In ne ne potrebujejo najnovejšega mercedesa, če se lahko vozijo z 10 let starim golfom. To zagovarjam.

Kaj če se skregajo? Kaj če microsoft propade?

andrejus ::

90% državnih uslužbencev in uporabnikov nasploh rabi 20% zmogljivosti Offica 2003. To je relanost.

Bistri007 ::

andrejus je izjavil:

90% državnih uslužbencev in uporabnikov nasploh rabi 20% zmogljivosti Offica 2003.

Ti procenti zmogljivosti so zavajajoči. Problem je, če manjka katera od tistih 20% funkcij, ki jih kdo uporablja! Tudi vsak ne uporablja istih funkcij, torej je za vsakega 20% malo drugačnih.

Primer dajmo supermarket: kaj ti si že kupil vsakega izmed izdelkov v tvojem lokalnem Mercatorju? Sicer pa, a si že uporabil vsako izmed funkcij Excel 2010? Vsak kupuje malo drugačno košarico izdelkov, in ne moreš reči: ah, saj vsak kupuje samo 5% izdelkov, dajmo zmanjšati ponudbo za 50%...

Ni fora, da imajo v trgovini tisoč različnih izdelkov, če nimajo tistega, ki ga rabiš!
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

LukaSLO ::

Državna uprava naj uporablja Microsoftov Office. Zakaj? Zato, ker je programski paket, ki je najenostavnejši za uporabo, ima obilico pripravljenih predlog, ima obilo oblikovnih nastavitev za slike, grafe ... Skratka, z Officom 2007 in 2010 lahko v hitrem času izdelamo privlačne ter kakovostne dokumente. To pa je bistvo vsega.

OpenOffice itd. niso po enostavnosti žal dorasla Officu. In večina ljudi uporablja MS produkte, zato bi prehod že bolj zmedel uradnike, stroški izobraževanja itd, bi bili večji kot licence za MS...

nekikr ::

Čakaj malo, povprečni uslužbenec NE kreira lepih docx dokumentov, za pošiljanje uporabnikom, to bi lahko sicer enako dobro naredil v OO. Problem je v raznih makrojih in ostalem. Ne poenostavljaj mastodonta JU in ne prikazuj ga kot skupek nekaj tajnic, ki kreirajo neke lepe dokumente po želji in limajo vanj slikice. Če bi bilo temu tako, bi lahko prehod opravili čez noč.

dux ::

@LukaSLO: Kateri del uporabe OpenOffice je bistveno težavnejši od MS Office?

Kot je že rekel nekikr težave so makri in podobno.
Upanje je v nasih odlocitvah

poweroff ::

Kakšni makri? Katere makre uporabljajo državni uradniki???
sudo poweroff

andrejus ::

dux je izjavil:

@LukaSLO: Kateri del uporabe OpenOffice je bistveno težavnejši od MS Office?

Kot je že rekel nekikr težave so makri in podobno.


Težave so ti makroji in podobne zadeve, ki jih je potrebno napisat na novo, ali pa vsaj popravit. Tega pri prehodu iz 2003 na 2007 ali 2010 ni potrebno. Mogoče kakega ampak nič več kot to. Sicer nekje je potrebno začeti. Vsi novi dokumenti bi morali biti v novem, odprtem formatu tudi če se uporablja MS orodja. V resnici ni neke želje po prehodu.

Drugače pa je prehod (uporaba) iz Offica 2003 na office 2007 precej zahtevna zadeva in sem jo čutil na lastni koži kot uporabnik. Dejansko mi je lažje uporabljati OO kot MSO2007, ker je pri OO vmesnik precej bolj podoben MSO2003.

20% zmogljivosti je bilo rečeno na palec. Zelo malo ljudi uporablja kaj več kot to redno. Drugače je OO skoraj tako zmogljiv kot MS2007, edinole pri Excelu je mogoče malce manj, ker manjkajo nekatere funkcije, vendar to je že prece precej napredna uporaba. Lahko se naredi tudi test vendar OO zagotovo predstavlja 80% zmogljivosti MSO2007.

poweroff je izjavil:

Kakšni makri? Katere makre uporabljajo državni uradniki???


Pa dobro, saj niso državni uradniki samo tajnice. Ko sem delal še v pisarni (v privatnem podjetju) sem imel en kup teh tabel za preračunavanje v Excelu. In bi me kap če bi moral vse na novo narest :) Tega je v državni upravi & raznih zavodih precej, kot v vsakem velikem podjetju. In to je res strošek v obliki časa in denarja. Potem pa še sami "programirajo" v excelu recimo in si pošiljajo med sabo itd

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

Bistri007 ::

V JU niso vsi referenti in veliko jih pripravlja razna poročila za (interno) objavo (Word), delajo izračune (Excel) in predstavitve (PPT).

Kot sem že rekel, problem je, če manjka katera od tistih 20% funkcij, ki jih kdo uporablja. V podobni temi lani sem prikazal izračun, da stroške MS licenc pokrije že par ur izgubljene produktivnosti na leto. Plače in drugi stroški dela pa so največja postavka v JU.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Blisk ::

Bistri007 je izjavil:

V JU niso vsi referenti in veliko jih pripravlja razna poročila za (interno) objavo (Word), delajo izračune (Excel) in predstavitve (PPT).

Kot sem že rekel, problem je, če manjka katera od tistih 20% funkcij, ki jih kdo uporablja. V podobni temi lani sem prikazal izračun, da stroške MS licenc pokrije že par ur izgubljene produktivnosti na leto. Plače in drugi stroški dela pa so največja postavka v JU.


Če manjka katera od teh funkcij je pač ne bodo uporabljali.
Za mehek prehod, pomeni, da uslužbenci, ki uporabljajo vrtilne tabele in makroje še vedno uporabljajo MS office za tiste dokumente. Dokler se te zadeve ne spravijo v OO.
Vsi ostali, ki jim je OO čez glavo dovolj uporabljajo OO in shranijo doukment v doc format.
Dejansko iščete težave tam kjer jih ni. In dejansko bodo to počeli tudi na JU, to je dejstvo.
In to bo počelo tistih 10% uporabnikov, ki se nočejo naučiti nič novega in, ki znajo kliknit tiste 3 ikone, ki jih imajo na namizju. Za kaj več tako ne vejo da obstaja!

Strošek glede teh makrojev in tabel za izračune je toliko kolikor so plačali študente, da so jih naredili.
Torej, verjamem, da se da s kakšno dobro skripto te makroje prevest tako, da bodo v večini delovali tudi na OO.

Kdor je že imel dokumente iz JU v rokah ve, da bi lahko za to uporabljali wordpad!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blisk ()

Mr.B ::

Blisk, in kje v študiji so napisani makri, in koliko bo stalo . Kateri so usposobljeni ljudje, ki bodo te makre napisali.
Ah no sej če funkcionalnosti ne rabijo, pač ko boš rekel da rabiš vozniški izpit, bo pač rekla počakaj eno leto, da razvijejo funkcijo za tiskanje....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Blisk ::

he he full mi je hecno, ko vam nekdo vrže drobtinico, pa se potem full vsi obesite na to.

Problem je veliko večji drugje, ker so aplikacije, ki delujejo samo na MS.

Se bo pač zadeva spisala na novo postopoma!
Makre so pisali večinoma študentje!

Mr.B ::

Blisk, če je to tako enostavno, zakaj tega ni v študiji, razen da je to vse tako enostavno....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Bistri007 ::

Moj post iz teme pol leta nazaj: http://slo-tech.com/forum/t415528/p2735...

imagodei je izjavil:

Sprašuje se, ali se da kaj prihranit, če migriraš iz Win na Linux.


imagodei je izjavil:

Ključno vprašanje, ki se ga tu zastavlja je, ali se te storitve da nuditi ceneje na Linuxu ali na Polknih. Drugega vprašanja tu ni in si jih iznašel ti sam. Najbrž v lastno zabavo.


Sem že napisal na tej strani komentarjev, koliko bi se prihranilo, če ne bi kupili Microsoft EA licenc - letno 679.583,03 EUR

0,680/1255,537 = 0,0541600%
To je pol promila tega, kar gre za stroške dela.

Če vzameš 8 urni delavnik - to je 15,59sekund na delovni dan.

Dnevno se z nenakupom MSFT EA prihrani toliko, kolikor je dnevno vrednih 15,59 sekund zaposlenega v javni upravi.

Potem je pa drugo vprašanje, kako to vpliva na produktivnost dela zaposlenih v javni upravi. Vemo da je OOo manj funkcionalna, ima manj podpore s strani tretjih (plug-ins, templates, scripts). Samo če enemu ne odpre ODT/ODS/ODP na njegovem Blackerryju, gredo mnogokratniki izgubljenih 15,59 sekund delovnega časa v nič.

Nimajo najbolj uspešna (dobičkonosna) podjetja veliko bolj razumnega razmerja med vlaganjem v opremo in številom zaposlenih, kot naša JU. In ne odločajo se brez razlogov en masse za programsko opremo Microsoft.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bistri007 ()

BigWhale ::

Na tvoj 'zracun' bi jaz rekel, tole:

- linux se zboota vsaj 10 sekund hitreje (dokaz je na youtube)
- sistem rata odziven se nadaljnih 15 sekund prej (isto glej youtube)

Se pravi na racun linuxa prisparajo se dodatnih 10s dnevno! Zdej pa pejt racunat kolk je to letno.

Torej, ce komu ni jasno. Bistri je naredil tak izracun kot ga naredi RIAA, ko steje kolk so izgubili zaradi piratstva.

Povprecni janez pa tistih 15s vrta po nosu. In mu dol visi kaj zaeno programsko opremo uporablja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Bistri007 ::

Moj post iz teme pol leta nazaj - odgovor: http://slo-tech.com/forum/t415528/p2735...

poweroff je izjavil:

Bistri007 je izjavil:

Ker gre trenutno za opremo samo 5% tega, kar gre za plače, po mojem sploh ni dvoma, da tehnična opremljenost trpi - glede na to, kje na indiferenčni krivulji MRTS se trenutno nahaja slovenska javna uprava.

Hahaha! Kolk se je pa tle samodiskreditiral Bistri. Jao...
Ti pa res nimaš pojma o državni upravi?

A misliš, da če jim bodo kupili 20.000 novih računalnikov ali pa v obstoječe mašine vgradili nove procesorje - a misliš, da bodo uradniki kaj bolj učinkoviti? Ali pa če jim kupimo novejše mobilne telefone - a bodo kaj bolj učinkoviti? A bodo prej izdajali gradbena dovoljenja in reševali ostale zadeve? A ti sploh veš kje so ovire učinkovitosti državne uprave???

Matthai, daj po pravici povej, a ti misliš, da je optimalno, da se da za opremo dvajsetih zaposlenih v javni upravi toliko, kolikor gre za plačo enega uradnika?

A ti res misliš, da bomo na boljšem, če 680.000€ letno namesto Microsoftu za programsko opremo za celotno javno upravo namenimo raje za plače za dvajset (20!) zaposlenih v JU?

Moj komentar glede učinkovitosti javne uprave je bil parcialen, glede opremljenosti. Poznam primere, ko se npr. uporablja računalnike z 256MB RAM ker je škoda 25€ za 1GB palčko RAMA; in ko se fotokopira vprašalnike in potem ročno dodaja dopise, namesto da bi se vse individualizirano lepo dupleksirano natisnilo čez tiskalnik.

Zagotovo ne bi škodil tudi bolj fleksibilen trg delovne sile (več odpuščanja), manjša moč javnih sindikatov, več transparentnosti in strožje sankcije v primeru ugotovljene korupcije. Pa prosim še ti navedi glavnih pet ali deset problemov slovenske JU.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

poweroff ::

andrejus je izjavil:

Pa dobro, saj niso državni uradniki samo tajnice. Ko sem delal še v pisarni (v privatnem podjetju) sem imel en kup teh tabel za preračunavanje v Excelu. In bi me kap če bi moral vse na novo narest :) Tega je v državni upravi & raznih zavodih precej, kot v vsakem velikem podjetju.

A res? Kaj pa preračunavajo? Finančne podatke? A za MFERAC si že slišal?

Bistri007 je izjavil:

Zagotovo ne bi škodil tudi bolj fleksibilen trg delovne sile (več odpuščanja), manjša moč javnih sindikatov, več transparentnosti in strožje sankcije v primeru ugotovljene korupcije. Pa prosim še ti navedi glavnih pet ali deset problemov slovenske JU.

Informatika gotovo ni med njimi. Oziroma je, samo tisti del, kjer informatika ne služi kot podpora delu javne uprave. Tle je večji problem kot Windows ali Linux.
sudo poweroff

Blisk ::

Mr.B je izjavil:

Blisk, če je to tako enostavno, zakaj tega ni v študiji, razen da je to vse tako enostavno....


Zato, ker je študija narejena v teoriji.
Jaz pa ti govoim iz prakse in stojim za tem.

Dejansko se da tukaj prišparati bajne denarje, ampak problem bo kot sem rekel, ker ne bo nekoga, ki bi v praksi preverjal, kako gre proces zamenjave in kam gre denar.

Mr.B ::

Torej, boš nekaj na raču copy paste študije z veseljem plačal poizkusne zajčke, no sej krade se po malem...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

ingo ::

Bistri007 je izjavil:


Zagotovo ne bi škodil tudi bolj fleksibilen trg delovne sile (več odpuščanja), manjša moč javnih sindikatov, več transparentnosti in strožje sankcije v primeru ugotovljene korupcije. Pa prosim še ti navedi glavnih pet ali deset problemov slovenske JU.


Uuuu, tukaj si pa zadel žeblico na glavico! :)
Točno to je izvirni problem JU...''sindikat''! Iz prve roke lahko povem, da je v teoriji še mogoče koga odpustit iz JU, v praksi pa totalno NEMOGOČE! In ker vsi zaposleni to zelo dobro vejo in ker je ogromno tam zaposlenih preko vez in totalno nesposobnih, se ne bo nikoli nič spremenilo! V JU lahko narediš miljonsko škodo ''firmi'', pa je najhujše kar se ti lahko zgodi, paralelna prerazporeditev!!! A je kdo mogoče že slišal, da so koga iz JU že kdaj odpustil???? ;)

Bistri007 ::

V teoriji se delavci združijo v sindikat, da se kolektivno pogajajo proti kapitalistom.

V javni upravi se delavci združijo v sindikat, da se kolektivno pogajajo proti davkoplačevalcem, meni in tebi. Kako dobro vlada zastopa interese davkoplačevalcev nasproti javnim uslužbencem pa vsi dobro vemo.

Guverner Scott Walker v Wisconsinu hoče ukiniti kolektivno pogajanje javnih uslužbencev nasproti neto davkoplačevalcem. Pa so demokratski senatorji zbežali iz države, ker republikancem manjka en senator do sklepčnosti...

Blisk je izjavil:


Jaz pa ti govoim iz prakse in stojim za tem.
Dejansko se da tukaj prišparati bajne denarje

Iz prakse ti bajni denarji za licenčnine Microsoftu prestavljajo 0,05% (pol promila) tega kar gre za stroške dela v JU. Če odpustiš 20 javnih uslužbencev, si na istem (oz. še manj, če odšteješ stroške fizičnega delovnega mesta: stavb, opreme in tekočih stroškov).

Blisk, "iz prakse" potegni številke, kolikšen delež predstavljajo stroški licenčnin z ozirom na ostale postavke izkaza poslovnega izida.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Blisk ::

Pa ti veš, da smo dali licence že nekaj postov višje na stran?
Da to dejansko ni glavni strošek, pač pa vse ostale aplikacije, ki delajo samo na MS in zaradi tega stanejo veliko več kot bi bilo treba.

Pa ne vem zakaj si začel mešati stroške dela v JU z ostalimi stroški!

sgdjkdlsugi4 ::

Prej kot kakrsnokoli menjavanje SW, bi lahko namenili denar za :

1. popis "makrojev in podobnih skriptic"
2. nacrt zamenjave teh skript
3. popis delovnih procesov
4. optimizacija le-teh
5. uvedba novih delovnih navad, kdor je proti dobi v roke knjigo

Ko se to scisti in se najde ter uvede zamenjava, se lahko govori o "sparanju" z licencami.

Blisk ::

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

Prej kot kakrsnokoli menjavanje SW, bi lahko namenili denar za :

1. popis "makrojev in podobnih skriptic"
2. nacrt zamenjave teh skript
3. popis delovnih procesov
4. optimizacija le-teh
5. uvedba novih delovnih navad, kdor je proti dobi v roke knjigo

Ko se to scisti in se najde ter uvede zamenjava, se lahko govori o "sparanju" z licencami.


he he he, se strinjam.
Samo pozabljaš da to v državni upravi ne gre, zakaj, razlogi so že bili našteti!

Bistri007 ::

Blisk je izjavil:

Pa ti veš, da smo dali licence že nekaj postov višje na stran?
Da to dejansko ni glavni strošek, pač pa vse ostale aplikacije, ki delajo samo na MS in zaradi tega stanejo veliko več kot bi bilo treba.

Pa ne vem zakaj si začel mešati stroške dela v JU z ostalimi stroški!

:O :O :O
OK, če licenčnine niso problem, zakaj potem na vrat na nos bežiš z Win+Office? Stroške dela omenjam, ker so največja proračunska postavka v stroških JU. Torej je vsaka, še tako malenkostna izgubljena minuta produktivnosti tako zelo draga. Vsekakor več kot 0,05% stroškov dela, kolikor predstavljajo Microsoftove licenčnine.

Blisk je izjavil:

Jaz pa ti govoim iz prakse in stojim za tem.
Dejansko se da tukaj prišparati bajne denarje
Blisk, "iz prakse" potegni številke, kolikšen delež predstavljajo stroški licenčnin z ozirom na ostale postavke izkaza poslovnega izida.

>vse ostale aplikacije, ki delajo samo na MS in zaradi tega stanejo veliko več kot bi bilo treba
Tvoje logike res ne razumem. Od kdaj je bilo ceneje delati multiplatformne aplikacije kot aplikacije samo za en OS, ki ima 90%+ tržni delež? Naštej mi nekaj aplikacij, ki ne morejo teči na Windows? Vse kar teče na Linux/BSD, teče tudi na Windows, če ne drugače s Cygwin. Qt dela, Gtk+ dela. Java dela. .NET dela.

Po mojem je .NET veliko bolj produktivno orodje, ki omogoča hitrejšo izdelavo robustnih aplikacij, še posebej v povezavi z LINQ in WPF. To mislim v primerjavi z Javo, še posebej pa Qt C++ oziroma GTK+ C. Pa tudi če se aplikacija razvije s slednjimi orodji, a ti misliš da boš prišel ceneje skozi, če iz javnih naročil izločiš .NET/Windows ponudnike? Kje je tu logika???
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

techfreak :) ::

Naštej mi nekaj aplikacij, ki ne morejo teči na Windows?

Cinelerra?

Ales ::

Bistri007, Kdo pravi, da jih je potrebno kar vse po vrsti izločiti? Če njihovo programje izpoljnjuje zahtevane standarde, je odprtokodno in posredno ali neposredno ne povzroča vendor lock-ina, bi morali biti .NET/Windows ponudniki ravno toliko upravičeni do sodelovanja pri javnih naročilih.

Blisk ::

Ales je izjavil:

Bistri007, Kdo pravi, da jih je potrebno kar vse po vrsti izločiti? Če njihovo programje izpoljnjuje zahtevane standarde, je odprtokodno in posredno ali neposredno ne povzroča vendor lock-ina, bi morali biti .NET/Windows ponudniki ravno toliko upravičeni do sodelovanja pri javnih naročilih.


>Točno to. Trdim, da bi morali imeti odprtokodniki prav toliko možnosti na razpisih, kot pa razvijalci aplikacij na .net.
Vendar trenutno tega v praksi ni.

Pa še vedno mi ni jasno, zakaj je pomemben strošek dela v zvezi s prehodom?
Če bi bil pomemben bi zmanjšali število zaposlenih, tako ga pa ne manjšajo!

nekikr ::

Ker bi prehod naredili iz dveh razlogov:
1. Odprti standardi
2. Prihranek

1. Win imajo večinski tržni delež, vsi poznajo zadeve, programi so že spisani, podjetij za podporo je ogromno, ljudje so zadovoljni (z izjemo 30 slotechovcev)
2. O prihranku ne zna nihče napisati nič razen da "IMHO bomo prihranili bajne vsote"

Klasično nabijanje v prazno.

poweroff ::

Pa kaj bluzite.

Uradnik ima točno določene naloge, njega OS okolje ne zanima. Oz. mora biti čim bolj skrito.

Tko kot blagajničarka. A rabi Winse, da bo lahko gor priklapljala raznorazne naprave?
sudo poweroff

Fritz ::

Bistri007 je izjavil:

V teoriji se delavci združijo v sindikat, da se kolektivno pogajajo proti kapitalistom.

V javni upravi se delavci združijo v sindikat, da se kolektivno pogajajo proti davkoplačevalcem, meni in tebi. Kako dobro vlada zastopa interese davkoplačevalcev nasproti javnim uslužbencem pa vsi dobro vemo.

Guverner Scott Walker v Wisconsinu hoče ukiniti kolektivno pogajanje javnih uslužbencev nasproti neto davkoplačevalcem. Pa so demokratski senatorji zbežali iz države, ker republikancem manjka en senator do sklepčnosti...

Huh, ne bom nič dodajal na temo morebitnega prehoda iz MS na odprto kodo, ker sem na tem področju približno tako nepoučen kot razni wannabe računalniški japiji na področju upravljanja države ter vzrokov in posledic stanja v naši JU in državi na splošno.

Zdaj so, po mnenju nekaterih torej, vir vsega zla zaposleni v javni upravi in njih sindikati, ki odžirajo kruh tistim, ki ga 'res' služijo. Ja sindikati in delavske pravice so res problem, Vlada pa je uboga, ker se proti tem delavcem ni sposobna boriti, anede. Pišuka, mene pa so učili, da vlada sprejema predpise ter predlaga zakonodajo, ki je potem sprejeta s strani parlamenta in na ta način določa delovanje države. Torej bi lahko taista Vlada s parlamentom sproducirala zakone in predpise, ki bi v javni upravi zahtevali odgovornost, strokovnost in učinkovitost. Kdor določenih standardov ne bi dosegal bi pač šel na trg delovne sile. Realnost pa je, da so največ problematičnega kadra v JU spravile dosedanje Vlade (beri Hanžkovo omenjanje kadrovanja političnih strank oz. nekdanje poslanke Žgajner-Tavševe v Mladini), da Vladi in interesnim skupinam, katere Vlada predstavlja (saj ne živite v iluziji, da te Vlade predstavljajo državljane, anede) ni v interesu strokovna in učinkovita javna uprava, ker se potem ne bi dalo kanalizirati davkoplačevalskega denarja v zasebne žepe na vse možne načine. Predvsem pa je degradirana in neučinkovita JU fenomenalen izgovor raznim 'republikancem' za neoliberalne prijeme in prihvatizacije vsega kar je dobičkonosno (če je ob tem še monopolno, toliko bolje), vse v dobro določenim posameznikom in v škodo celotne družbe, predvsem tistih na dnu družbene lestvice pa najsi gre za delavce v gospodarstvu ali tiste v javni upravi.

Bistri007 ::

Fritz je izjavil:

Pišuka, mene pa so učili, da vlada sprejema predpise ter predlaga zakonodajo, ki je potem sprejeta s strani parlamenta in na ta način določa delovanje države. Torej bi lahko taista Vlada s parlamentom sproducirala zakone in predpise, ki bi v javni upravi zahtevali odgovornost, strokovnost in učinkovitost. Kdor določenih standardov ne bi dosegal bi pač šel na trg delovne sile.

Zakone v resnici največkrat predlaga vlada, ni pa edina. Fritz, si že slišal za "socialni dialog". Sliši se lepo, ampak to je institucionaliziran razredni boj, z vlado kot arbitrom. V tem tripartitnem sistemu sodelujejo delavci (sindikati), kapitalisti (zbornice) in vlada kot arbiter. Delavci vodijo razredni boj proti kapitalistom.
AMPAK: v javni upravi delavci ne vodijo razrednega boja proti kapitalistom, ampak proti neto davkoplačevalcem! Vlada pa je hkrati zastopnik davkoplačevalcev in arbiter. Vendar tu ne gre denar direktno iz žepa funkcionarjev (vs kapitalistov), ampak še več dobijo vanj z draženjem JU.

Blisk je izjavil:

Pa še vedno mi ni jasno, zakaj je pomemben strošek dela v zvezi s prehodom?
Če bi bil pomemben bi zmanjšali število zaposlenih, tako ga pa ne manjšajo!

Čeprav se morda komu zdi to tuj koncept, imaš delavce zato, da delajo! Da opravijo delo, za katerega si jih zaposlil. Če daš delavcu slabše orodje, bo naredil manj - manjši bo zaslužek podjetja. Treba je najti ugodno razmerje med številom delavcem in tehnično opremljenostjo.
V javni upravi so zadeve izkrivljene, saj ni tako neposrednih metrik uspešnosti. Zakaj ne zmanjšajo števila zaposlenih - samo da so nekako zamrznili stroške dela v JU je bil cel halo, kaj da bi šele začeli rezati.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Tarzan ::

Bistri007, v večjem delu javne uprave je produktivnost tam nekje okrog 10% če primerjamo z zasebnim sektorjem. Tudi če bi vse delali na roko bi, če bi se produktivnost lahko zvišala na 80%, še vedno vse enako hitro sfolgali. Obešanje na neproduktivnost zaradi slabšega (?!) orodja je itiotizem brez primere. Bolj kot prehod na OpenOffice / Libre Office po grbi zaposlene useka prehod z Office 2003 na verzijo 2010.

Če se gremo povsod racionalizacijo stroškov, naj se tega loti tudi država. Kar se mene tiče, naj bo prehod na OpenOffice čim hitrejši, kdor se ne bo zmogel prilagoditi in mu bo preveč padla že tako borna produktivnost, naj gre na drugo delovno mesto znotraj JU, čiščenje tal in kuhanje kave bo verjetno že zmogel. Nekateri podcenjujete ljudi, po eni strani smo sicer res tradicionalisti in se nam ne da prilagajati novostim, v resnici pa je homo sapiens, ko je treba, prilagodljiv skoraj kot ščurki.

Da bi MS razvijalci ostali brez dela in bili izločeni iz razpisov je pa naravnost smešna izjava. Enostavno se lahko prijavijo na razpis, kot vsi ostali, edina razlika napram trenutnem stanju bi bila, da zadeva deluje z OO ali kasneje celo na Linuxu. Če ne gre s .NET, pa lahko izberejo kaj boljšega (?!), jim nihče ne brani.

RedZo ::

Bistri007 je izjavil:

Moj post iz teme pol leta nazaj - odgovor: http://slo-tech.com/forum/t415528/p2735...

poweroff je izjavil:

Bistri007 je izjavil:

Ker gre trenutno za opremo samo 5% tega, kar gre za plače, po mojem sploh ni dvoma, da tehnična opremljenost trpi - glede na to, kje na indiferenčni krivulji MRTS se trenutno nahaja slovenska javna uprava.

Hahaha! Kolk se je pa tle samodiskreditiral Bistri. Jao...
Ti pa res nimaš pojma o državni upravi?

A misliš, da če jim bodo kupili 20.000 novih računalnikov ali pa v obstoječe mašine vgradili nove procesorje - a misliš, da bodo uradniki kaj bolj učinkoviti? Ali pa če jim kupimo novejše mobilne telefone - a bodo kaj bolj učinkoviti? A bodo prej izdajali gradbena dovoljenja in reševali ostale zadeve? A ti sploh veš kje so ovire učinkovitosti državne uprave???

Matthai, daj po pravici povej, a ti misliš, da je optimalno, da se da za opremo dvajsetih zaposlenih v javni upravi toliko, kolikor gre za plačo enega uradnika?

A ti res misliš, da bomo na boljšem, če 680.000€ letno namesto Microsoftu za programsko opremo za celotno javno upravo namenimo raje za plače za dvajset (20!) zaposlenih v JU?

Moj komentar glede učinkovitosti javne uprave je bil parcialen, glede opremljenosti. Poznam primere, ko se npr. uporablja računalnike z 256MB RAM ker je škoda 25€ za 1GB palčko RAMA; in ko se fotokopira vprašalnike in potem ročno dodaja dopise, namesto da bi se vse individualizirano lepo dupleksirano natisnilo čez tiskalnik.

Zagotovo ne bi škodil tudi bolj fleksibilen trg delovne sile (več odpuščanja), manjša moč javnih sindikatov, več transparentnosti in strožje sankcije v primeru ugotovljene korupcije. Pa prosim še ti navedi glavnih pet ali deset problemov slovenske JU.


Bistri 007 laže in zavaja. Torej je eden najverjetneje eden izmed tistih, ki jih je zadnje dni M$ angažiral za negativno kampanjo proti suvereni odločitvi naše države.

M$ samo od državne uprave letno dobi 2.325.426,79 EUR. Pogodba se sklene za tri leta in to znese nekaj manj kot 7 mio. EUR. V to vsoto so všteti le tisti, ki so se pridružili kolektivni pogodbi z M$ - MS-EA. Zelo veliko ustanov, ki so financirane iz proračuna RS kupuje M$ programsko opremo samostojno. Hkrati pa izračun ni korekten, ker veliko zaposlenih v državni upravi pri svojem delu računalnika ne uporablja ali pa ga uporablja redko.

Dejstvo je, da namerava M$ zelo dvigniti licenčnino. In dejstvo je tudi, da programska oprema M$ sama po sebi ne dviguje produktivnosti. Velikokrat pa je M$ programska oprema sama po sebi kriva za zniževanje produktivnosti.

Mavrik ::

RedZo: Imaš ti kake linke za tvoje številke in draženje licenčnin?
The truth is rarely pure and never simple.

McAjvar ::

Tolk je enga spetira glede obstojecih in neobstojecih raziskav ... Zato me zanima, ali je v Sloveniji kdo sposoben taksno raziskavo in/ali pilotsko studijo kvalitetno (!) izpeljati in v kaksnem rangu se gibljejo cene taksnih storitev? Seveda, ce obstaja tak izvajalec, s katerim bi bila vecina zadovoljna?

Mavrik je izjavil:

Ne, plačujem za delovanje javne uprave, ki mora uporabljat najučinkovitejšo orodje. Po raziskavah in izkušnjah večine se izkaže, da so to MS storitve. Zdaj pa bom takoj podprl prehod, kakor hitro vidim en kredibilen dokaz, da se nam finančno in strateško splača narediti menjavo.

Viri?
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

techfreak :) ::

Nekatera podjetja uporabljajo predvsem Google Docs kot alternativo MSO (nekje sem bral, da celo zaposleni pri Googlu zelo veliko uporabljajo Google Docs).

RedZo ::

Mavrik je izjavil:

RedZo: Imaš ti kake linke za tvoje številke in draženje licenčnin?

http://www.mju.gov.si/si/splosno/cns/no...

Blisk ::

RedZo je izjavil:

Mavrik je izjavil:

RedZo: Imaš ti kake linke za tvoje številke in draženje licenčnin?

http://www.mju.gov.si/si/splosno/cns/no...



S tem se strinjam in to drži, kar je že zgoraj povedal RedZo
Pa če se še kdo sprašuje glede dokumentov je na spletnih straneh državne uprave kar nekaj doc dokumentov, potegnite si jih dol, pa mi potem povejte kaj od tega se ne da v OO?

Glede storilnosti v državni upravi pa je tako.
Nekateri delajo kot konji, zaradi tega, ker drugi mešajo zrak. Nekaterim je storilnost 130% medtem ko je drugim 5%. V zelo malo primerih pa je to odvisno od računalnika.
Res pa je, da bi državna uprava prav tako dobro delovala z manj kadra.

Ne moreš pa to mešati z gospodarstvom, kjer se meri uspešnost enega delavca po tem koliko avtomobilov je prodal.
Z eno žensko na šalterju, ki izdaja prometna dovoljenja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blisk ()

poweroff ::

McAjvar je izjavil:

...

Mavrik je izjavil:

...Po raziskavah in izkušnjah večine se izkaže, da so to MS storitve.

Viri?

No, to tud mene zanima. Kje se delajo take silne raziskave? Ker imam občutek, da se odločitve sprejema v stilu "ej, rabimo 5 računalnikov, torej je treba 5 officov kupit".
sudo poweroff

cryptozaver ::

OO sploh ni ne vem kakšen problem, še manj pa OS.

Težava je Outlook, ki (žal) s svojimi zmogljivosmi nima neke prave alternative. Enako velja za Exchange.

Icematxyz ::

FOSS ti ne more ponujati dobre podpore za Exchange. Lahko ti jo kdo ponudi le kot "free beer", stroške pa krije z drugim virom prihodkov, če ti ne želi zaračunati stroškov, ki so pri tem nastali direktno. Outlook sam po sebi resnično tukaj ne igra vloge in je samo še eden odjemalec več, ki je zlahka nadomestljiv.

Če želiš podporo za Exchange v smislu, da bi uporabljal na primer FOSS odjemalca, zahtevaj kot naročnik to, da je protokol preko katerega se strežnik "pogovarja" z odjemalcem odprt in ga lahko implemenira vsak. Se pravi še vedno boš lahko uporabljal Exchange, če boš ocenil, da je najboljša rešitev za tvoje potrebe. Interoperabilnost pa ne bo več težava. Dokler se to ne spremeni pa bo in se je bolj ali manj nesmiselno naročnikom programske opreme in kakšnim regulatorjem na tržišču okrog tega sprenevedati, zakaj imajo težave z interoperabilnostjo.

noraguta ::

FOSS ti ne more ponujati dobre podpore za Exchange.
zakaj že ne?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Icematxyz ::

Preberi še nadaljevanje odgovora. Vse piše!

noraguta ::

pišejo neumnosti protokol je dokumentiran in dostopen.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Icematxyz ::

To sem drugače napisal sam, res pa je, da si pravilno opazil in me popravil. Protokol je resnično odprt in dostopen, saj je Microsoft protokol odprl in ga objavil, ko je Evropska komisija zahtevala, da so takšni protokoli v industiji odprti.

FOSS ti pa še vedno ne more ponujati dobre podpore (odjemalca) za Exchange, ker sama implementacija ni "royalty free" in bi ti kvečjemu kdo lahko ponujal "free beer", stroške pa pokrival sam.

Bolje, ali je tudi to treba popraviti? Stanje v praksi je v obeh primerih enako, ampak je pa vsaj nepravilnost o (ne) odprtem protokolu razčiščena in to seveda je OK, da se je to razčistilo!

Se pravi ne gre to v smer "obsojanja" Microsofta. Odgovor gre v smer, zakaj ne moreš od FOSS skupnosti pričakovati, da bo ti zagotovila dobrega odjemalca za Exchange in bi ga lahko na to uporabljal brez "tožb".

Zgodovina sprememb…

kitaj ::

Mavrik je izjavil:

Torej smo prišli do zaključka: Rabimo študijo, ki bo ugotovila kateri izmed ekosistemov (lahko tudi pisarniških paketov) je najcenejši in najučinkovitejši na dolgi rok.

Najprej moramo ugotoviti, kaj sploh rabimo in izoblikovati zahteve, ki jih mora ta ekosistem izpolniti. Šele potem se lahko odločamo o tem kaj je boljše. Dokler pa imamo ad-hoc "ekosistem" zgrajen z Excel makri in Active X in vsemi ostalimi lastniškimi tehnologijami bo seveda vedno najbolj primeren MS in prehod na karkoli drugega bo drag. V angleščini temu pravijo "vendor lock-in"

kitaj ::

nekikr je izjavil:

Win imajo večinski tržni delež, vsi poznajo zadeve, programi so že spisani, podjetij za podporo je ogromno, ljudje so zadovoljni (z izjemo 30 slotechovcev)

Če bi vsi razmišljali takole bi še vedno uporabljali Siol.

opeter ::

kitaj je izjavil:

nekikr je izjavil:

Win imajo večinski tržni delež, vsi poznajo zadeve, programi so že spisani, podjetij za podporo je ogromno, ljudje so zadovoljni (z izjemo 30 slotechovcev)

Če bi vsi razmišljali takole bi še vedno uporabljali Siol.


Podpis! Če bi se ta denar direktno trgalo iz neto plače, bi ljudje drugače razmišljali.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Icematxyz ::

Ni samo cena faktor. Recimo kaj ti v tem trenutku pomaga IE, če bi rad uporabljal Linux na namizju, imaš pa na primer FF, ki teh težav nima? Enako stanje je tudi pri pisarniškem paketu. Torej, če želiš uporabljati nek nabor programske opreme in biti neodvisen od platforme, mora nabor programske opreme NUJNO delovati na več platformah?

Kaj je (za naročnika) narobe s tem, da ima možnost izbire platforme, ker ga programska oprema pri tem ne omejuje? Sam najraje uporabljam programsko opremo, ki deluje na vseh platformah. Od podpore, ki jo nudi za razne mobilne platforme pa vse do vseh pomebnih platform na namizju. Ista aplikacija, ki jo želim uporabljati in to dostopna povsod. Kaj točno je s tem narobe? Katerokoli podjetje (tudi Microsoft) se naj preoblikuje in ponuja izdelke, ki delujejo na več platformah. To, da imamo eno platformo in eden program je verjetno za sodobnega uporabnika in njegove želje kakšnih 10 let za časom? A res je le "oblačno" računalništvo edina možna rešitev za to?

Zgodovina sprememb…

1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izvedba celovite analize možnosti uvajanja odprto-kodnih sistemov

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3713041 (11086) driver_x
»

Komisija za preprečevanje korupcije izdala mnenje glede ravnanja MJU v postopku nabav

Oddelek: Novice / NWO
3911289 (9826) poweroff
»

Vložena pobuda za revizijo in preučitev suma konflikta interesov in korupcije pri pos (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
9631385 (28731) Markoff
»

Francozi in Švedi s prehodom na odprto kodo nižajo IT stroške (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
20018076 (14970) hruske
»

Mnenje: Kolikšna je cena prehoda iz Microsoft Office na OpenOffice.org (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
23127453 (17830) darkolord

Več podobnih tem