» »

Fizika

Fizika

hexor ::

Pozdrav vsem!

Pri fiziki smo imeli vaje, pa bi prosil če mi nekdo pomaga pri sledečih nalogah-v eni je uporabljen pojav loma, v drugi pa leča(mislim, da je zbiralna);

1. )pri menjavi olja ti je vanj padel vijak. Ko ga zagledaš je 15cm pod gladino olja. Kolikšna je dejanska globina na kateri se nahaja vijak, če je lomni količnik olja 1, 45.

2. )v žarometih avtomobila imamo lečo, ki nam omogoča da lahko preklapljamo med dolgimi in kratkimi lučmi. Kolikšna je goriščna razdalja leče, če je nitka žarnice za dolge luči od leče oddaljena 4, 5cm? Kje nastane slika nitke za kratke luči, če je od leče oddaljena 4, 1cm? Ali je oblika leče vbočena ali izbočena? Zakaj?

Hvala!
  • polepsal: Mavrik ()

hexor ::

Prosim pomagajte,ker je nujno.

roli ::

Jaz bi si pa malenkost sposodil temo glede na to, da je govor o optiki.
Pri konkavnem zrcalu imamo dve enačbi 1/f = 1/a + 1/b in b = (a*f)/(a-f)
Zanima me kako se spreminjajo predznaki, če je predmet pred ali za goriščem, ter kako je s predznaki pri konveksnem zrcalu ter zbiralni in razpršilni leči. Vem, da se spreminjajo ponekod nažalost pa se mi ne sanja kako.
http://www.r00li.com

seminal ::

http://www.fg.uni-mb.si/promet/Gradiva/...

Na tem linku so fomrule, pa poglej malo nižje tam ko je optika ti piše pomen teh predznakov

hexor ::

Pri konkavnem zracalu je oddaljenost slike(b) pozitivna če je predmet(p) pred goriščem-če je bližje zrcalu kot goriščna razdalja slika postane navidezna(združimo podaljške odbitih žarkov)in oddaljenost slike je negativna.Pri konveksnem zrcalu je po defaultu goriščna razdalja zrcala negativna in z tem oddaljenost slike.
Pri lečah je pa tako;konveksna(zbiralna)leča ima pozitivno goriščno razdaljo(leče imajo dve gorišči)in oddaljenost slike je tudi pozitivna-lokacija količin je na drugi strani leče kot je predmet(so realne), pri konkavnih(razpršilnih)lečah pa so te iste količine negativne-nastanejo na isti strani kot je predmet in so navidezne.

domenkosmac ::

 Prva naloga

Prva naloga


Se opravičujem za tako pozen odziv, a vseeno prav pride komur koli, ki to išče. Drugo nalogo bom še rešil.

domenkosmac ::

Na sliki velja da je sin enak tan (kar velja za male kote) Naloga bi morala še povedat da gledamo skoraj navpično

Lion29 ::

ma da ne grem odpirat nekih novih tem, me zanima, ce veste na kratko razlozit, zakaj se to zgodi:

Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Metulj-1 ::

Če vzameš primer z dvema metronoma. Prvi metronom zaniha v desno in pomakne desko v levo (ohranitev gibalne količine) zato tudi drugo nihalo pospeši v desno tako kot prvo nihalo. Na ta način hitrejše nihalo preko deske vpliva na počasnejše nihalo, da le-to pospeši. V bistvu se sinhronizirata s prenosom gibalne količine preko podlage.

Lion29 ::

ce bi bila v zraku se nebi?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Metulj-1 ::

Bolj nazorno prosim.

Lion29 ::

ce se nebi dotikala
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Metulj-1 ::

Morata biti na skupni podlagi katera lahko niha skupaj z njima (ni fiksna).

Lion29 ::

aham, stekam! thanx
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

seminal ::

Na netu si poglej sklopljeno nihanje :) Nekaj osnovnih se da zračunat, čeprav tudi ne enostavno, difrencialne enčabe, za kaj več pa lagrangova mehanika.

hmm23 ::

bi kdo tole vedu razložit: kako dobiš za koliko procentov se zmanjša celotna energija nihanja...tko na splošno me zanima

seminal ::

Energija nihanja v osnovi pada z eksponentno funkcijo :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup prvega teleskopa

Oddelek: Loža
465749 (3371) zmaugy
»

Mikroskop/lupa + pc kamera

Oddelek: Zvok in slika
131201 (977) AnotherMe
»

Nastavljanje goriščne razdalje po zajemu posnetka (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
15020692 (16300) gzibret
»

Kako "leča ve" ... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
12512857 (9653) Vajenc
»

[Fizika]Optika

Oddelek: Šola
132300 (2140) Grey

Več podobnih tem