» »

Nakup prvega teleskopa

Nakup prvega teleskopa

voltaire ::

Živ. Že nekaj časa imam željo po nakupu teleskopa.
http://www.s52sk.com/kasiopeja/prvitele...

Vem, da obstajata dve vrsti teleskopod(opazovanje planetov/ozvezdja). Glede izbire mi je kot začetniku vseeno.
Opredelitev pride kasneje ko si enkrat notri.
Skratka prosil, bi nekoga z izkušnjami, da si vzame 5 minut in mi razloži osnovne stvari za nakup teleskopa v praksi in predvsem, da ima možnost nadgradnje.

Začetni budget imam nekje od 350-450€. Verjetno je to dovolj.

Lahko tudi kaj rabljenega, seveda.

Hvala za nasvete

sesobebo ::

sam ti sicer ne znam svetovati, lahko pa te usmerim do kaksnega astronomskega drustva; pomoje bi ti znali precej stvari razlozit/svetovat: http://astronomija.zlahkoto.si

Ghenghiz ::

Na kratko o teleskopih:
- Ločimo jih na "refraktorje" (dolga cev z lečo spredaj in zadaj) in "reflektorje" (plitvejša, širša cev, kjer je notri paraboloidno zrcalo).
- Povečava teleskopa je (brez dodatnih sistemov leč) enostavno goriščna razdalja objektiva (leča ali zrcalo) deljeno z goriščno razdaljo okularja.
- Svetlost objektov je najbolj odvisna od premera objektiva (kvadratna odvisnost).

Z opisanim budgetom si lahko privoščiš oba tipa teleskopa. Od tu naprej je pa odvisno, kaj bi rad počel. Refraktorji so ponavadi cenejši, kar pomeni, da lahko potem več zapraviš za nadgradnje (boljši okularji, motorček za stojalo, ...), imajo pa reflektorji večji premer objektiva, kar pomeni, da boš lažje videl tudi temnejše objekte (npr. meglice). Začetniške "zvezde večera", kot so po mojih izkušnjah luna, jupiter+lune in saturn+titan bodo vidni tudi z najbolj osnovnimi modeli (povečava ni problem).

Glede nadgradenj bi ti najprej priporočal kakšen kvaliteten okular (to največ naredi za sliko), potem pa kakšno stojalo, ki zna samo iskat, kar je pa že kar občutno dražja nadgradnja (ker so avtomatska stojala izven navedenega budgeta, bi te opozoril zgolj, da kupiš ekvatorjalno stojalo, saj je enostavnejše za ročno sledenje).
Je pa Celestron pomojem še vedno najbolj dostopna firma - tako glede cene, kot tudi tega, da njihovih teleskopov in dodatkov ni problem najti.
Jaz bi začel s čim takšnim: Teleskop ASTROMASTER Serija 130EQ

Kot je pa napisal sesobebo, bi se prej obrnil še na kakšno astronomsko društvo, kjer vedno z veseljem pomagajo.

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: Ghenghiz ()

Šmorn ::

Branje za začetek na www.astronom.si. Predvsem priporočam, da se kdaj pridružiš komu pri opazovanju ali pa se udeležiš kakega večjega srečanja, kjer je na kupu več opreme.

imagodei ::

voltaire je izjavil:

Vem, da obstajata dve vrsti teleskopod(opazovanje planetov/ozvezdja). Glede izbire mi je kot začetniku vseeno.
Opredelitev pride kasneje ko si enkrat notri.
Skratka prosil, bi nekoga z izkušnjami, da si vzame 5 minut in mi razloži osnovne stvari za nakup teleskopa v praksi in predvsem, da ima možnost nadgradnje.

Lahko se obrneš tudi na tele mojstre: Astronomska revija Spika, imajo precej znanja. Preko spleta se lahko naročiš tudi na njihovo revijo, za začetnike je čist solidna, prodajajo pa tudi nekaj osnovne literature za začetno astronomsko opismenjevanje.

Da bi bila ločnica teleskopov strogo postavljena na opazovanje planetov/ozvezdij, mi ni znano. Obstajata dve veliki skupini teleskopov, reflektorji in refraktorji, ki se razlikujejo glede na izvedbo: prvi uporabljajo konkavno (sferično/parabolično) zrcalo, da zberejo več svetlobe, drugi pa za svoje delovanje uporabljajo samo leče - nekako podobno kot daljnogled (poenostavljam). Res je, ker reflektorji načeloma zberejo več svetlobe, so načeloma primernejši za opazovanje/fotografiranje oddaljenih objektov, saj se nam z Zemlje zdijo temnejši, ker nas doseže manj svetlobe. Se pa ravno tako obnesejo za opazovanje bližnjih objektov, planetov, Lune, ipd. Ravno tako so refraktorji primerni za opazovanje nekaterih oddaljenih objektov, razsutih kopic, binarnih sistemov... Ampak, hudič je v podrobnostih, potem imaš tu probleme s komo in drugimi aberacijam... Kar je v bistvu nekaj, kar te kot začetnika niti ne bi smelo skrbeti. :)

Refraktorji so načeloma bolj kompaktni in jih laže transportiraš brez skrbi, da se ti bo optika premaknila. Sicer so dražji reflektorji ravno tako kvalitetno narejeni in ni skrbi, da bi se ti kaj premaknilo pri vožnji po luknjasti gozdni makadamski cesti... Poleg tega so lažji za vzdrževanje, načeloma samo obrišeš leče in to je to (ok, mal poenostavljam); medtem ko je pri Newtonu/Dobsonu (reflektorju) mal več skrbi z nastavitvijo ogledalo, itd.

Refraktorji so načeloma cenejši od "primerljivih" reflektorjev - ampak spet, poenostavljam, zadeve lahko zakompliciraš in potem ločnica ni več tako simpl.

Na koncu je odvisno, kaj hočeš delat. Če si čisti začetnik in bi rad teleskop "samo postavil", nameril in gledal, je verjetno boljša izbira refraktor.

EDIT: Ah, sem imel neodložljiva posla medtem, ko sem pesnil odgovor in vidim, da je Ghenghiz že v bistvu vse povedal.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

• spremenil: imagodei ()

krneki ::

Če mene vprašaš, je 200mm dobson najboljša varianta. Praktično ves denar ti gre v optiko (cca. 400eur). Ja dober tako za planete, kot za deep sky objekte. Je pa potrebna kolimacija vsake toliko časa, če ga dosti prevažaš naokoli. Če te kasneje noter potegne, se pa skeširaš še za kakšne kvalitetne okularje.

jbj__ ::

ves dnar v optiko potem,

eni najdejo objekte ki so manj svetli.
reflektorji brez možnosti upgrejda,
refraktorji s to možnostjo.

s poceni reflektorji bolje vidiš temne predmete v vesolju.
z refraktorji ne.

reflektor je dobra budget opcija,
refraktor če mislš zapravt par 1kEUR.

pa, če je kj drobiža za neke digitalne iskalce, (da ni treba iskat planetov ročno, to je najbrž kr jeba, če prisegaš na analogno tehnologijo, razen če imaš res HUGE teleskop) podobni, kot tisti ki jih morjo gradit
če sem prov razumu?

ma sej nimam dnarja za take fore, tko, da mi moderator lahko kar hitro pobriše post

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: jbj__ ()

Okapi ::

Jaz sem za 350 evrov dobil takega.

Uporabljal ga pa praktično še nisem. Za pokušino sem naredil eno fotko, toliko da vidim, če se kaj vidi skozi.;)

Zgodovina sprememb…

• spremenil: Okapi ()

vostok_1 ::

Nisem prepričan, če pri teleskopih je dobro najprej gledat skozi tiste drage.
Razlog being, da enkrat ko greš iz enega za 3k na enega za 300€ boš vrjetno hudo razočaran.
There will be chutes!

kuvanasarma ::

Okapi je izjavil:

Jaz sem za 350 evrov dobil takega.

Uporabljal ga pa praktično še nisem. Za pokušino sem naredil eno fotko, toliko da vidim, če se kaj vidi skozi.;)

kje si tega dobil?

Hvala!

Okapi ::

Od enega znanca sem ga kupil. To je ta model, poguglaj za trgovine.
https://www.amazon.de/Skywatcher-Maksut...

innerspace ::

OP
Priporočam ti dobsona(newton), okoli 200mm bo super za večino objektov.
Glede nadgradenj je takole... fokuser in iskalo sta dva elementa, ki ju je dobro imeti v visoki kakovosti, ce ima fokuser 2" bo skoraj zagotovo dovolj dober zate. Iskala so vcasih bolj bedna, 6x30 je spodnji standard, priporocam vsaj 9x50, po moznosti z osvetljenim krizem. Telrad stil iskala(tudi red dot) so odlicna opcija, dober dodatek za lazjo orientacijo, mislim, da niso draga.
Najvecja nadgradnja teleskopa je po navadi stativ/nastavitev.
Tu ti za zacetek priporocam dobsona, ker pri nakupu placas predvsem opticno cev, stativ je pri dobsonu prakticno zastonj. Nadgradnja v tem primeru pomeni neko ekvatorialno nastavitev s sledenjem, odlične so HEQ5 in 6, a gre za precej drag kos opreme.

Če se pa greš neka casual opazovanja, brez poglabljanj v detajle(orientacija, iskanje objektov po feelingu...), bo odlicen nakup necesa takega, kot ima Okapi. Imas go-to na alt/az nastavitev, podobno kot Dobson(ki je ročni), tu je enovilična motorizirana. Je pa opticna cev bolj svoh glede odprtine in svetlobne moci(127mm, f/12).

Da ne dolgovezim.
Ce ti uspe, si prisparaj se enkrat toliko in kupi tega:
http://www.mojteleskop.si/_item/1765/20...

Resen teleskop na resni montazi, za resno dobro ceno :)

Spletni trgovini v slo:
http://www.mojteleskop.si/
http://www.lyra-optics.si/10-teleskopi
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Zgodovina sprememb…

Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teleskop

Oddelek: Pomoč in nasveti
221965 (902) krneki
»

Nakup cenejšega TELESKOPA

Oddelek: Loža
6936 (729) jest10
»

Kateri teleskop kupiti za opazovanje planetov?

Oddelek: Kaj kupiti
244705 (3851) zupicaa
»

Teleskop ?

Oddelek: Kaj kupiti
193500 (3116) quartz
»

teleskop (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
757030 (6108) Barakuda1

Več podobnih tem