» »

Zabeležen 50-milijonti virus

Zabeležen 50-milijonti virus

Heise - Prvi virus za DOS in računalnike, ki so se razvili v današnjem PC-je, je bil odkrit 25 leti. Četrt stoletja pozneje je bilo odkritih že 50 milijonov virusov. Včeraj ob 18.06 uri po srednjeevropskem času so v podjetju AV-Test zaznali kos zlobne programske opreme, ki je dobil zaporedno število 50.000.000. Gre za še neimenovano PDF-datoteko, ki izkorišča luknjo v Adobe Readerju za Windows.

Na Heise pojasnjujejo, da ta virus potrjuje opažen trend, da točka okužbe niso več luknje v operacijskem sistemu ali brskalniku, ampak se pisci vedno bolj osredotočajo na ranljivosti v ostali nameščeni programski opremi. Na udaru so zlasti Adobe Reader in Acrobat, Flash in Java.

Številke kažejo, da je bilo do sedaj odkritih 50 milijonov virusov, od tega 20 milijonov lani. Vzeti jih je treba cum grano salis, saj gre za tako imenovane unikatne vzorce. To pomeni, da če se v virusu spremeni en sam bit in sicer ohrani povsem enako funkcionalnost, se šteje kot nov virus. In ker avtorji virusov splet zasipajo z malenkostno predrugačenimi verzijami, da jih protivirusni programi ne bi takoj polovili, so te številke umetno napihnjene.

20 komentarjev

ingo ::

Še dobro, da tega sranja ni na linuxu in lahko jaz mirno spim! :D Upam, da bodo imela polkna vedno večinski tržni delež in se bo vsa nesnaga nalimala nanje! 8-)

Mipe ::

Eh, ne slepi se s tem... To sranje se namreč seli na splet, vse več okuženih spletnih strani in strežnikov je. Ravno ti so večinoma Linux škatle.

revvs ::

Polovico jih je bilo razvitih iz frustracije ob slabi oceni, ostalo so pa naredili tisti ki prodajajo antivirusne zaščite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: revvs ()

techfreak :) ::

Mipe je izjavil:

Eh, ne slepi se s tem... To sranje se namreč seli na splet, vse več okuženih spletnih strani in strežnikov je. Ravno ti so večinoma Linux škatle.

Spletne strani so malokdaj okužene, poleg tega pa strežniki niso tarča virusov, ker so praviloma veliko bolj zaščiteni kot računalniki uporabnikov, poleg tega pa jih administratirajo ljudje, ki imajo kar nekaj znanja.

Mipe ::

Že mogoče, sem pa imel opravka z ljudmi, ki so imeli vse polno nesnage na svojih računih na gostovanju.

techfreak :) ::

Ne moreš primerjati gostovanj z namenskimi strežniki, ki se uporabljajo samo za določene spletne strani.

Karlos ::

Vedno me je zanimalo kako lahko AV programi tako hitro skenirajo/primerjajo vsako datoteko s svojo bazo virusov?
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

MrStein ::

techfreak :) je izjavil:

Mipe je izjavil:

Eh, ne slepi se s tem... To sranje se namreč seli na splet, vse več okuženih spletnih strani in strežnikov je. Ravno ti so večinoma Linux škatle.

Spletne strani so malokdaj okužene, poleg tega pa strežniki niso tarča virusov, ker so praviloma veliko bolj zaščiteni kot računalniki uporabnikov, poleg tega pa jih administratirajo ljudje, ki imajo kar nekaj znanja.

Ja, razen tistih, ki jih ne.
Koliko od milijard PC-jev administrira poznavalec, koliko pa nekdo, ki sploh ne pozna tega izraza?
Server dobiš že za 5 EUR na mesec. Verjemi, da je dosti adminov, ki bi jih veliko tule imenovalo "neumen".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

revvs ::

Vsak je admin v svojem računalniku :)

Jst ::

Morali bo razpisati nagrado:

Podeljujemo 1M$ za 50 miljonti unikatni virus.


---

Drugače pa jaz menim, da se bo trend obrnil in da bo vedno več virusov/malware-a za mobilne OSe in vedno manj za Desktop OSe.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

slitkx ::

ingo je izjavil:

Še dobro, da tega sranja ni na linuxu in lahko jaz mirno spim! :D
Naivnež.

revvs ::

Linux je brezplačen, ni jim je potrebno razvijati viruse da bi prodajali zaščito.

Jst ::

Dejte mi povedat, kolikokrat vam je antivirus, ki ga uporabljate, v zadnjem letu javil kakšno okuženo datoteko. Meni je enkrat, lastno dll skompajlano knjižnico. False Positive zaradi hevristike. Drugačče pa Avast Pro, katerega uporabljam, ni javil okužbe menda že ene tri leta. Takrat, ko je bila eMule v igri in jaz bolj travniško orientiran, ampak sedaj, ko večino stvari kupim, torrente prenašam iz private trackerja, TL.org, malware-a nobenega.

Kje so vsi ti strašni virusi, se včasih sprašujem...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

MrStein ::

Dovolj je, da se en izmuzne...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mipe ::

Jst je izjavil:

Takrat, ko je bila eMule v igri in jaz bolj travniško orientiran, ampak sedaj, ko večino stvari kupim, torrente prenašam iz private trackerja, TL.org, malware-a nobenega.


Plačuješ za te private trackerje, da pa bi plačeval za originale... why.jpg

MrStein ::

Plačuje???
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mipe ::

Vsaj tako sem razumel njegov predzadnji stavek. Kaj pa kupuje, če ne torrentov? Očitno dostop do private trackerjev.

IceBoX ::

Kaj a ni tudi partis private tracker?
Huh...

MrStein ::

To je sicer off topic, ampak redkokateri tracker je plačljiv.
Sicer imajo eni "donacije". Drugi pa imajo izrecno na prvi strani napisano: Nikoli in nikdar ne sprejemamo, kaj šele zahtevamo denar.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jst ::

Ja plačujem. Na Steamu kupim 3 do 5 iger na leto.

Na privatnih trackerjih pa dl nadaljevanke. Včasih tudi kakšen film - jih bolj redko gledam.

BI pa kupoval tudi nadaljevanke, če bi mi bila dana možnost, tako kot Američanom.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najboljši antivirusni program, kateri? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11359581 (45381) d4vid
»

Čudni maili na epošti

Oddelek: Pomoč in nasveti
172388 (1675) Yacked2
»

PDFreaders.org tudi v slovenščini (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5113125 (11467) opeter
»

Skrivanje zlonamernih PDF dokumentov v "nedolžne" PDF dokumente

Oddelek: Novice / Zasebnost
294935 (3671) Brane2
»

Operacija Fastlink - na lovu za pirati (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
566147 (6147) lunamit

Več podobnih tem