» »

Microsoft izdal brezplačni WebMatrix

Microsoft izdal brezplačni WebMatrix

Ars Technica - Microsoft je včeraj izdal stabilno verzijo brezplačnega programa WebMatrix, ki je namenjen izdelavi spletnih strani. Gre za orodje, ki je namenjeno neizkušenim uporabnikom, ki bi želeli imeti na enem mestu vse potrebno za razvoj spletnih strani. Tako ima integrirano podporo za PHP in ASP.Net ter kopico odprtokodnih orodij, kot so Drupal, Joomla in WordPress. Skupno lahko uporabniki s (skoraj) enim klikom izberejo, namestijo in prilagodijo več kot 40 odprtokodnih projektov.

WebMatrix seveda ni namenjen profesionalcem, ki bodo posegli po zmogljivejših in bolj specializiranih orodij. A za povprečnega uporabnika, ki bi želel nekoliko prilagoditi videz svojega bloga, je ravno pravšnji. Komur bo to premalo, pa Microsoft seveda priporoča Visual Studio (plačljivo ali brezplačno različico), ki je tudi iz Redmonda.

12 komentarjev

Gregor P ::

Hm kaj pa vem ... sem si ogledal predstavitveni video in čeprav je videti enostavno zadeva, ni videti ravno na nivoju za "dedke in babice" kot npr. kakšen Artisteer, ki je pa zares otroško poenostavljeno orodje za izdelavo enostavnih spletnih strani v dobesedno nekaj minutah skorajda brez kakršnegakoli predznanja (seveda nimaš praktično nobene napredne možnosti in si omejen na res najosnovnejše), ni pa zastonj (oz. je kar drag).

Vendar je pa vsekakor pohvalno, da je MS izdal takšno brezplačno orodje.:)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

poweroff ::

... ki tako lepo sodeluje z odprtokodnimi zadevami. :)
sudo poweroff

apekkk ::

here we go again :]

_veyron ::

super ker sem hotel narediti svojo spletno stran

CaqKa ::

Zadeva ti zinštalira še ms sql server pa iis .. oboje neke express verzije. plus še ogromno drugega balasta...

je kakšna prednost glede na expression web?

RockyS ::

CaqKa je izjavil:

Zadeva ti zinštalira še ms sql server pa iis .. oboje neke express verzije. plus še ogromno drugega balasta...

je kakšna prednost glede na expression web?


Kaj na gre namestit orodja brez tega balasta? No, bo pač netbeans in notepad++ še naprej primarno orodje.

Ericssony ::

Microsoft je izdal kar nekaj zastonj stvari in sicer:

    ASP.NET MVC 3
    NuGet
    IIS Express 7.5
    SQL Server Compact Edition 4
    Web Deploy and Web Farm Framework 2.0
    Orchard 1.0
    WebMatrix 1.0


Več pa na blogu Scott Guthrie-a

jlpktnst ::

Oh fuj netbeans, kako lahko? :S Brez balasta pa tud ni glede na to da je 700 mega, funkcij pa nobenih oz kar je je skrito v 3pm. Blargh.

Meni je ta hudič izgledal kar lepo, ko so ga microsoftovci kazali. Moram še testirat... sicer pa itak lahk editiraš strani direkt v tem, zakaj torej pravite da ne gre vsega naredit? :D Samo je pač na nivoju malo boljšega notepada.

KalEl ::

CaqKa je izjavil:

Zadeva ti zinštalira še ms sql server pa iis .. oboje neke express verzije. plus še ogromno drugega balasta...

Namesti se ti SQL Ce, ki je file based podatkovna baza. To ni SQL Express, ki ti nardi še dodaten servis. Privzeto uporablja .NET framework 4.0, zato doda tudi to. IIS Express pa namesti s tem razlogom, da lahko ganjaš aplikacijo. Je pa free različica IIS 7.5, ki ti omogoča zaganjanje spletnih aplikacij brez admin načina, podpora za certe (SSL, digital, itd.), URL Rewriting. Omogoča tudi SEO checking/reporting itd.
Ideja tega je, da si lahko na simple način nardiš webpage al pa blog al pa portal in ga popimpaš z kakimi dodatki (helpers) - twitter, facebook, paypal itd.

CaqKa je izjavil:

je kakšna prednost glede na expression web?

podpora za template-e in helperje (kar preko admin vmesnika), gradnja in manipuliranje z podaktovno bazo direktno v orodju pa še kaj bi se našlo.
Lp,
B.

Bistri007 ::

CaqKa je izjavil:

je kakšna prednost glede na expression web?
Mene tudi to zanima. Zdi se mi, da je to podpora za odprtokodne CMS sisteme: DotNetNuke, Umbraco, WordPress, Joomla!, Drupal.

CaqKa je izjavil:

Zadeva ti zinštalira še ms sql server pa iis .. oboje neke express verzije. plus še ogromno drugega balasta...
Uporabi VM ;)
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

zigomir ::

Men je pa precej seksi. Uporabljam že od prve bete tako malo zares malo za hec. Všeč mi je taka bolj light-weight varianta, kjer ne rabiš delat s frameworkom (ala MVC oz. .NET Forms), ki vsiljujeta svoj pristop k delu, ter imaš več kontrole nad samim HTML-jem. V ozadju pa še vedno imaš moč .NET (4) in si napišeš kakšne uporabne helperje. Sploh pa je fino uporabljat EF (Entity Framework) Code-First razvoj, kjer samo napišeš razrede, ki ti nato v ozadju generirajo model baze in ti samo še delaš z objekti in izvajaš CRUD metode.

To bo to :)

CaqKa ::

Bistri007 je izjavil:

CaqKa je izjavil:

je kakšna prednost glede na expression web?
Mene tudi to zanima. Zdi se mi, da je to podpora za odprtokodne CMS sisteme: DotNetNuke, Umbraco, WordPress, Joomla!, Drupal.

CaqKa je izjavil:

Zadeva ti zinštalira še ms sql server pa iis .. oboje neke express verzije. plus še ogromno drugega balasta...
Uporabi VM ;)

prepozno... če bi kdo drug prej napisal da ima zadeva tolk balasta zraven, bi naredil na VM... tako pa mi je preostalo le da sem druge posvaril...

zigomir imaš kakšne tutoriale, od kje kaj štartat za tisti tvoj zadnji stavek?
Sploh pa je fino uporabljat EF (Entity Framework) Code-First razvoj, kjer samo napišeš razrede, ki ti nato v ozadju generirajo model baze in ti samo še delaš z objekti in izvajaš CRUD metode.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Imam stran (html+slike) sedaj pa kam lahko to naložim?

Oddelek: Izdelava spletišč
141536 (1009) [D]emon
»

Microsoft izdal brezplačni WebMatrix

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
126325 (4770) CaqKa
»

ASP.net in Visual Studio 2003 .net

Oddelek: Programiranje
202201 (1822) alesrosina
»

ASP.NET(jezik C#) vs. PHP (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7710183 (8827) Nerdor
»

Najboljši programski jezik za dinamičen html

Oddelek: Izdelava spletišč
443163 (2527) frenk

Več podobnih tem