» »

Stirlingov motor

Stirlingov motor

«
1
2

japol ::

Zanima me kje bi lhako kupil delujoči model stirling motorja. Ali pa kje bi našel načrte, da bi ga lahko doma naredil, čisto preprosto.
Hvala

antonija ::

Lahko probas kaj poiskat, ampak razumem napor in dileme tako da je post tukajle najboljsa resitev. Zdej imas moznost prebrat kaj o tem in sam zgruntat zadevo, ali pa smao kliknes semle in dobis navodila kako ravnati naprej.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

cholt45 ::

Jp tudi sam nameravam enkrat narediti en majhen model. Za prvega sem izbral talenačrt. Se mi zdi da je precej enostaven. Lahko probaš tudi tega, oba pa uporabljata precej običajne materiale, ki bi jih moral najti doma.
Ko ga narediš prilepi kak video, da bom še mi imeli kaj od tega :).

T0RN4D0 ::

Kupiš ga lahko na ebayu.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Isotropic ::

strojnistvo.com

guest #44 ::

Pa po netu je tega kr precej, sam pa tisti bolj masivni stanejo precej. Če maš kej strojnega znanja in dovolj orodja lahko dokaj hitro narediš doma.

Sicer pa to ne bo rešilo tvoje enrgetske težave ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

gulfstream ::

Najprej si poglej malo kaj hočeš delat, visoko ali nizkotemperaturnega. Potem pa imaš še razne podtipe, vse je na internetih.

Mi smo na faksu delali zadevo (visokotemperaturnega - na gorilnik za lotanje), pa je bilo dosti zajebancije - predvsem mazanje in hlajenje sta problem (ki smo ga rešili tako da je en kapljal olje na ojnice pa ležaj, drugi pa je hladni cilinder z vodo polival).

Fantje ki so delali nizkotemperaturne (na svečo ali celo toploto roke) so imeli manj težav, ampak so jasno dosegali manjše obrate (do 200rpm, medtem ko smo jih mi spekli preko 1000).


Če maš veselje si ga zmodeliraj pa daj naredit dele, če bi rad igračo za na polico pa ebay ;)

amigo_no1 ::

Je kak poseben razlog, da tak tip motorja še nima komercialno delujoče verzije (za mase), npr. Wanklov motor je Mazda (Rx8) v zadnjih letih z razvojem novih materialov&tehnologij končno rešila večine otroških težav,ki so se prej vlekle kot jara kača.

Zgodovina sprememb…

gulfstream ::

Ima mnogo uporab, ampak težko rečemo da za 'mase'. Uporablja se ga pri proizvodnji električne energije s pomočjo sonca (varianta z paraboličnimi ogledali), kjer se zelo dobro obnese. Uporablja se ga tudi v podmornicah, ker je dosti bolj trotlziher kot parna turbina, pa ni 2x za rečti da ni tudi tišji :)

Ima pa jasno svoje omejitve, kar ga naredi nepraktičnega (neuporabnega?) za v avte. Problem je pač, da ima to lastnost, da se ne da na hitro višati/nižati obratov, ampak to vzame nekaj časa. V tem pogledu je podoben sodobnim plinskim turbinam z visokim obtočnim razmerjem, ampak je še manj odziven.

Torej, še najbolj je uporaben za kakšno ladjo, kjer daš gas do kraja pa se en teden ne dotakneš več ničesar. To pa je počasi to ;)

Matako ::

Ti mojstri izdeljujejo kombinirane enote (bojler-generator) za gospodinjstva na tem principu: http://www.whispergen.com/, imaš celo filmček pod Technology ;)

Njihova rešitev problema odvajanje toplote se mi zdi dokaj očitna: toploto odmetavajo radiatorji v stanovanju ;)
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

MindFreak ::

Dodam še jaz en link: http://stirling.dk/index.php?Home
Kot je bilo že prej omenjeno so motorji res dragi. V tem primeru 205.000EUR za 35kW enoto. Nekje (ne vem točno) pod referencami imajo en fajn PDF o mali elektrarni, ki so jo zgradili v Italiji. Zanimivo za prebrat. LP

Ginginova ::

Glavni problem Stirlingovih motorjev je še vedno cena. To je glavni problem, zakaj se v praksi niso prijeli. Dragi so, specifična moč glede na dimenzije pa majhna. Imajo pa visok energetski izkoristek, to je pa tudi vse.

Dokler so naftni derivati poceni (beri liter benza bo še vedno pod 10 EUR na liter), se pač ne bodo prijeli.

Pyr0Beast ::

Stirlingov motor niti nima posebno visokega izkoristka. Termičnega ima dizel verjetno več.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Ginginova ::

Stirlingovi motorji v praksi dosegajo izkoristek do 40%, pa se realno gledano v praksi ni prav dosti vlagalo vanje, med tem ko se je v dieselske zmetalo na desetine milijard EUR, pa se pri ladijskih motorjih dosega učinkovitost tam do 50%, realno precej manj, tisto, kar je v avtomobilih je daleč pod 40%, praviloma pod 30%.

Pač učinkovitost ni edina pomembna metrika motorjev in stirlingov motor je pač izpadel iz razvojnega tekmovanja. Brez veze se sekirat.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Pyr0Beast ::

Finta učinkovitosti stirlingovega motorja je zanemarjanje učinkovitosti toplotnega izvora.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Ginginova ::

Odvisno od situacije. Pri stirlingih se je merila celotna učinkovitost postrojenja, torej brez nategovanja.
Ampak kot sem napisal, ni vse v energetski učinkovitosti.

Nekateri guruji vidijo stirlingove motorje kot hladilnik, ki zraven še nekaj poganja. Kar ni slaba ideja. Hladilnik, ki ti proizvaja energijo in hladi pivo obenem. Your mileage may vary. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

mase ::

ravnokar sem zasledil debato o stirlingovem motorju.Res je da se motorji v svetu čedalje več uporabljajo in mislim da se bo njihova uporaba stopnjevala zaradi dviga cen energije.Kdor dobro pozna ta stroj ve,da je zelo uporaben.Največ ga uporabljajo kot generator elektrike iz sončne energije ali kjer so za kurjenje v uporabi pelete.tu pa prilagam še linke mojih stirlingov, ki so narejeni brez načrtov, bi rekel tako po občutku.


mase ::

Prilagam pa še posnetek prvega zagona Vakum motorja.
http://www.mojvideo.com/video-prvi-zago...

TESKAn ::

Stirlingov motor se uporablja tudi za hlajenje, lahko dosežeš blazno nizke temperature z njim.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

mase ::

To pa nisem vedel se da to kje kaj videti.

TESKAn ::

Na googlu :). Recimo tule.

Delajo pa te zadeve tudi v Sloveniji, tile fantje in dekleta.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

japol ::

Nekaj takega sem mislil:
http://astro.sfasu.edu/courses/egr112/S...
posnetek:

nekaj takega sem jaz mislil:

tut 8 cilinderc je že
in še:
https://docs.google.com/Doc?id=dgdc4nmj...

gulfstream ::

Ta pet valjni nizkotemperatrni je zanimi in ni pretežek za izdelavo, edino težave s tesnenjem je treba rešit. Nimaš pa tukaj večjih težav z prenosom toplote iz toplega na hladni del.

Pyr0Beast ::

Moči pa nobene :))

Če bi jaz šel delati bi uporabil vodni stirling, nobenih batov, samo cevi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mase ::

mase ::

Evo po kratki pavzi mi je uspelo narediti nov stirlingov motor.

jukoz ::

Lepo, iz česa si pa naredil? Ne izgleda kot da bi kje pobral kose.

mase ::

Nič pobral,kar lepo kos za kosom vse sam izmislil in lepo vse izdelal.Ja je kar velik ur vloženo v izdelek.lp.

nodrim ::

jukoz je izjavil:

Lepo, iz česa si pa naredil?

simoncek ::

Pri razvijalcih teh motorjev me moti samo to, da se večinoma dobi samo te mini verzije, ki prikazujejo osnove delovanja stirlingovega motorja. Sem našel tudi posnek na youtube, ko si je model naredil motor večje dimenzije, ki se je z njim grel in hkrati pridobival električno energijo.

Saj se dobi tudi pri nas tak motor za te potrebe, samo je cenovno kar velik strošek. Škoda da ni več razvoja v tej smeri, ker menim, da bi bili ti izdelki lahko tudi bolj dostopni malim ljudem.
simoncek

japol ::

mase: Si razmišljal, da bi to delal kot kit komplet, pa prodajal? Kakšna bi bila cena za ta tvoj primer?

mase ::

tako pa izgleda dokončani motor.

Šimpanz ::

Lepa izvedba ni kaj. Se vidi da si vložil mnogo truda, ampak a večje govedine od muske pa nisi mogel najti.

Cervantes ::

gulfstream je izjavil:

Najprej si poglej malo kaj hočeš delat, visoko ali nizkotemperaturnega. Potem pa imaš še razne podtipe, vse je na internetih.

Mi smo na faksu delali zadevo (visokotemperaturnega - na gorilnik za lotanje), pa je bilo dosti zajebancije - predvsem mazanje in hlajenje sta problem (ki smo ga rešili tako da je en kapljal olje na ojnice pa ležaj, drugi pa je hladni cilinder z vodo polival).

Fantje ki so delali nizkotemperaturne (na svečo ali celo toploto roke) so imeli manj težav, ampak so jasno dosegali manjše obrate (do 200rpm, medtem ko smo jih mi spekli preko 1000).


Če maš veselje si ga zmodeliraj pa daj naredit dele, če bi rad igračo za na polico pa ebay ;)


1000rpm na stirlingu?? Kje pa se da to videt?

@mase:

Ti si car!

Zgodovina sprememb…

mase ::

Tale moj taprvi ki je viden s posnetka jih doseže 1300 na minuto, na tisto majhno svečo na alkohol.Sem jih izmeril z aparatom za merjenje obratov.Drugač pa, da ti še povem -PRINTER- brez take goveje muske nebi nastali taki izdelaki.

IceIceBaby ::

A lahko kdo pove koliko je tole uporabno za pogon na sonce? Če narediš npr. ogromen motor, in namesto z ognjem tisti cilinder segrevaš s soncem.

Motor izgleda precej enostavno. Verjetno bi bila gradnja malo večjega motorja precej poceni.

Pyr0Beast ::

Ni uporabno. Premala moč
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Se s Pyrotom ne bi strinjal. Stirling ima problem z "majhno gostoto moči" oz. bolje povedano, majhno specifično moč. Toda to ne pomeni, da se iz njega ne da narediti kaj uporabnega. Npr. solarni 10 kW generator:



Zadeva ne zgleda prevelika, z 10 kW outputa bi pa lahko (seveda, ko je sonce na voljo) lepo poganjal eno gospodinjstvo...Seveda ima iste težave, kot vse solarne tehnologije....Kaj takrat, ko ni sonca in pa stroški...

LP

Jože

WarpedGone ::

A lahko kdo pove koliko je tole uporabno za pogon na sonce?

V principu bi stvar delovala. Topli del ti segreva sonce, hladnega pa vtakneš v kak potok in voila.
Problem je praksa. Če isto količino virov vtakneš v kak drug princip, boš pridelal več moči. Skratka praktično neuporabno.
Zbogom in hvala za vse ribe

Pyr0Beast ::


Zadeva ne zgleda prevelika, z 10 kW outputa bi pa lahko (seveda, ko je sonce na voljo) lepo poganjal eno gospodinjstvo...Seveda ima iste težave, kot vse solarne tehnologije....Kaj takrat, ko ni sonca in pa stroški...

10 kW pri 17% izkoristka znese cirka 50kW za leče.

9000kWh/letno znese 24kWh na dan. Kar pri bolj realnih 2kW znese 12ur delovanja.

10kW štroma ta zadeva ne more proizvesti. No way.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Pyr0Beast je izjavil:


Zadeva ne zgleda prevelika, z 10 kW outputa bi pa lahko (seveda, ko je sonce na voljo) lepo poganjal eno gospodinjstvo...Seveda ima iste težave, kot vse solarne tehnologije....Kaj takrat, ko ni sonca in pa stroški...

10 kW pri 17% izkoristka znese cirka 50kW za leče.

9000kWh/letno znese 24kWh na dan. Kar pri bolj realnih 2kW znese 12ur delovanja.

10kW štroma ta zadeva ne more proizvesti. No way.

Pa dodaj še kakšen oblačen sli kakšen deževen ali kakšen snežen dan. Zna se zgoditi kakšen sončni mrk. In če je letna količina energije nespremenjena ti lahko ob kakšni konici znese tudi 10 kW>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gulfstream ::


1000rpm na stirlingu?? Kje pa se da to videt?

Bom probal poiskati video (nekdo od naših ga je dal na youtube), ampak ni posneto ko smo merili obrate, samo kako leti. Je spravil skupaj na trenutke celo 1200 obratov, 1000 kontinuirano. Ampak omeniti moram, da smo zelo natančno izdelane kose, non-stop mazanje (nekdo je ves čas kapljal olje na kritične dele) in podkurili smo s plinskim gorilnikom za lotanje, ki je razvil takšno temperaturo da nam je ščasoma načel aluminijast cilinder.

mase ::

Ker sem imel malo več časa in sem malo bolj hitel sem naredil kar dva.

stirling motorja

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: hamax ()

japol ::

za kolk bi kakšnega prodal?

mase ::

ta zazaden, ki sem naredil dva bo eden za prodajo.Stroškov v materijalu sem imel za enega 120 evrov plus kakih sto delovnih ur, je čisti unikat po nobenem kopiran.Dej pa naj gdo pove kol ga lahko cenim?

TESKAn ::

Jurja, če le kaj ceniš svoj čas. Najmanj. Zdej če ga bo kdo kupil za ta denar, ne vem. Ampak prepoceni pa ne prodajat.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

guest #44 ::

Jah, ker gre bolj za razstavne eksponate...cena bi načeloma lahko bla nad 700 EU.

Lahko pa narediš preprostejši design, daš gor alternator 12V, narediš bolj prenosljivo zadevo in konkuriraš bencinskim agregatom. Takih zadev je zlo malo na trgu.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Yeah Right. Ogromno energije je potrebno že da tisti alternator zavrtiš. Kaj šele da bi kaj uporabnega dal ven.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

guest #44 ::

Z tistim malim stirlingom vrjetno res ne...

mase ::

Moj najnovejši 3 cilindrski,12 kubični stirling motor tip gama.


 stirling motor

stirling motor

 stirling motor

stirling motor

 stirling motor

stirling motor

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mase ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LeMans in WEC super season 2018/19

Oddelek: Na cesti
281775 (800) J.McLane
»

Lindsey Stirling - Shatter Me

Oddelek: Sedem umetnosti
121791 (1464) bluefish
»

Moderna instrumentalna glasba?

Oddelek: Sedem umetnosti
183688 (3049) tt2advanced
»

Obnovljivi viri energije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
33438181 (27279) jest10
»

Procesor, ohladi se! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
619797 (6267) xabre

Več podobnih tem