» »

Kako začeti programirat?

Kako začeti programirat?

Axl Rose ::

Imam namen se začet ukvarjat s programiranjem, in nevem kje se naj začnem učit. Mi lahko kdo svetuje, priporoča itd.. :)

roba87 ::

Vsaki tretji dan je na tem forumu ena in ista tema. Jaz za začetek predlagam uporabo google in pa slo-techov search sistem.

MrBrdo ::

al pa kr tuki zgori poglej pod "Priporočamo" k si glih odpru ;)
MrBrdo

echoman ::

Ko smo že ravno pri programiranju, sem prebral temo pod priporočeno in me zanima kater programski jezik je najbolje izbrati za programiranje v distribucijah Linux-a (uporabljam Ubuntu), katere programe uporabljati, ter seveda jezik, ki bo z njimi deloval.

Hvala in LP! :)

Isotropic ::

za oba: diveintopython.org
nic drugega
ti tadrugi pa se pyqt, ko bos znal

terryww ::

jezik XY: basic/web tutorial -> tvoji primeri in variacije -> nek mini cilj -> prebiranje "intro to XY" knjige -> nek mini projekt -> prebiranje knjig o podatkovnih strukturah in algoritmih itd. vzporedno pa bereš dokumentacijo o delu z orodji (IDE, linkanje, knjižnice ipd.). večino problemov je že rešenih, zato se splača pogledat na google in stackoverflowa ter rešitev preštudirat.

@jodla
bash, za večjo preglednost pa mogoče python oz ipython za kake admin stvari
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

tomaz_sres ::

Enkrat davno sem v eni od knjig, ki jih je napisal Uroš Mesojedec (upam, da sem si prav zapomnil) prebral, da se programiranja ne da naučiti. To veščino imaš ali pa ne. Programiranje je aktivnost, ki zahteva veliko mero logike, vztrajnosti in predvsem pogovarjanja s strojem :0)). Večina ljudi enostavno nima "živcev" poslušati pet minut, če jim poskušate razložiti kaj pravzaprav delate. Če si pravi karakter za zgoraj napisano potem je več ali manj vseeno s katerim jezikom boš začel, ker boš s časom itak uporabljal vse živo od C-ja, sql-a, HTML-ja, ...
Lep pozdrav, Tomaž Sreš, http://www.sres.si

WarpedGone ::

Nah, da se naučit programirat, problem je da to ni stvar, katero se naučiš v 5ih minutah, enem tednu al pa enem mesecu. Programiranja se učiš nonstop. Več ko ga maš za sabo, več ko maš že rešenih problemov, "močnejši" si pri napadu na nove probleme. Ni točke, kjer bi lahko reku "še tole, pol bom pa znal programirat".

Je pa res da nucaš dobro logiko. Če si delu matetmatko z dvojkami, pol bo zate več kruha kje drugje kot pri resnem programiranju in debugiranju.
Zbogom in hvala za vse ribe

saule ::

WarpedGone je izjavil:

Nah, da se naučit programirat, problem je da to ni stvar, katero se naučiš v 5ih minutah, enem tednu al pa enem mesecu. Programiranja se učiš nonstop. Več ko ga maš za sabo, več ko maš že rešenih problemov, "močnejši" si pri napadu na nove probleme. Ni točke, kjer bi lahko reku "še tole, pol bom pa znal programirat".

Je pa res da nucaš dobro logiko. Če si delu matetmatko z dvojkami, pol bo zate več kruha kje drugje kot pri resnem programiranju in debugiranju.


Pomojem je matematika bolj za programiranje kakšnih vremenskih vzorcev. Če misliš pa delat kaj bolj "splošno uporabnega" se mi zdi da pa da si lahko matematiko v kompletu prskočil, pa ti bo še vedno šlo. Logika (dejansko rabiš) ni isto kot matematika (rabiš pogojno) v smislu programiranja, za moje pojme.

WarpedGone ::

Matematika niso samo recepti in formule ampak je tudi strukturirano razmišljanje in natreniranost v razbijanju problemov na manjše kose.
Če si se matematko učil na pamet pol si bil na dvojkah in morda trojkah, če si bil kje više, pol si jo nujno razumel bolje kot le na pamet in maš šanse da se v programiranju znajdeš.
Zbogom in hvala za vse ribe

KaRkY ::

Programiranje je logika in sposobno organizirati samega sebe za potrebe reševanja specifičnega problema. Jaz nebi reko da je posledica znanja matematike dobro programiranje ampak bi prej rekel da je potrebna neka skupna lastnost, da si dober v obeh.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

echoman ::

Sicer sam poznam HTML, CSS, PHP (nisem napisal, da jih znam, ker vsega pa res ne bom znal).

Glede na to, da ste mi predlagali bash, me zanima na splošno, kakšen program se lahko naredi (recimo VLC, ki odpira veliko formatov datotek), katero že narejeno programsko orodje bom potreboval, kje bom dobil znanje (obstaja kakšna knjiga o tem prog. jeziku)?

brodul ::

Bash je "jezik" za lupino bash. Če odpreš terminal v ubuntu si vbistvu v bash interpreterju. Bash je bolj skripni jezik za manjše opravke.

Če hočeš delati na linux (karkoli že ... CLI, GUI programe, spletne strani ...) se začni učiti python.

Ta ti bo v splošnem najbolj koristil in relativno hitro boš prišel, do rezultatov. Ko ga boš poznal se boš odločil, kaj boš delal naprej. Na nižjih nivojih ("aplikacij") boš delal z C ali C++. Če se boš ukvarjal z sistemsko administracijo boš moral znati tudi nekaj bash. Mogoče boš povohal perl.
Če boš hotel delati spletne strani boš delal naprej na python. .... Vse stvar odločitve.

Python za programerje(slo)(prijavi se kot gost)

diveintopython.org(en)
Python docs(en)
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

echoman ::

Je to podobno kot v VB, kjer lahko potem kliknem tudi za predogled izdelka? Potrebujem kakšen poseben program, ali lahko vse delam v gedit-u?

Hvala in lp! :)

echoman ::

echoman je izjavil:

Je to podobno kot v VB, kjer lahko potem kliknem tudi za predogled izdelka? Potrebujem kakšen poseben program, ali lahko vse delam v gedit-u?

Hvala in lp! :)

Ciklamen ::

Če kdo potrebuje knjigo Dive into Python, imam jo sicer eno leto, vendar je nisem čisto nič uporabljal (mislim da je Dive into Python 3), če koga zanima PM, prodam za 20-25EUR (odvisno od najboljše ponudbe :P) :)
- End of the Post ->

brodul ::

echoman je izjavil:

Je to podobno kot v VB, kjer lahko potem kliknem tudi za predogled izdelka? Potrebujem kakšen poseben program, ali lahko vse delam v gedit-u?

Hvala in lp! :)


Prvega dela vprašanja ne razumem najbolje. Python program zaženeš v terminalu
python program.py
in izvedel se bo. VB ne poznam.
Delaš lahko v gedit (ta ti tudi barva kodo, pa enostaven je), razvijalci v pythonu pa pogosteje uporabljajo: vim, emacs, eclipse ...
Ko program napišeš ga zaženeš. Drugače pa malo pogooglaj, kako organizirati projekte ter kako uporabljati različna orodja. Sam nisem nek programer, ampak veliko delam z linux zato mi ne uide, da ker tudi popravim/spišem v programu.

V gnome-terminalu uporabljam screen (terminalni multipleksor ali kako se temu reče), za programiranje (ter vse ostalo) uporabljam vim, ki ima dodane možnosti da poženem program če pritisnem pravo kombinacijo tipk.
Potem je pa še par orodjij, da lahko z drugimi programerji delaš, git (ki je SCM) ter virtualenv (ta ti ustvari okolje, ki je izolirano od tvojega sistema), ter setuptools (avtomatsko namešča python pakete/knjiznice)

To je par iztočnic. Malo moraš sam potestirat, da vidiš kaj ti sede.

edit: Ni pa nič od tega nujno. Da se ne boš ustrašil. Se vedno lahko delaš par mesecev samo z gedit ter python, pa ne boš veliko zamudil. :D
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brodul ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programiranje na FRI

Oddelek: Šola
3210895 (9107) lebdim
»

Programiranje za začetnike

Oddelek: Programiranje
3612541 (7465) Yacked2
»

Kako se lotiti programiranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
5611099 (8570) ZaphodBB
»

Programer (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
538015 (6819) hunter01
»

Programersko gradivo za začetnike

Oddelek: Programiranje
315768 (4463) bmandl

Več podobnih tem