» »

LHC dosegel letošnje cilje

LHC dosegel letošnje cilje

vir: Heise
Heise - Veliki hadronski trkalnik (LHC) resda še ni dal dokončnega odgovora o usodi Higgsovega bozona in je nenehno tarča kritik, a znanstveniki so z njegovim letošnjim izplenom zadovoljni. Za letos zastavljen cilj so namreč izpolnili.

Dosegli so načrtovano luminoznost protonskega curka 1032 cm-2 s-1, kar je pomembno pri iskanju izmuzljivega bozona. Luminoznost je pomembna količina, ki se izračuna kot produkt števila delcev na časovno in površinsko enoto ter motnosti tarče (ki je povezana s frekvenco trkov). Podatki iz eksperimenta ATLAS pričajo o 1,4 . 1032 cm-2 s-1, kar je dvakrat manj od tiste v Tevatronu. A sčasoma naj bi LHC zmogel še dva velikostna razreda večjo luminoznost.

Kaj dosti več od LHC-ja letos ne bomo dobili, saj bodo vanj sredi novembra štiri tedne vgrajevali ione svinca-208, medtem ko bodo decembra začeli z zimskim spanjem. To je potrebno zaradi zmanjšanja porabe električne energije, katere poraba pozimi zaradi ogrevanja poraste. Ponovno ga bodo zagnali 4. februarja 2011. Do konca leta 2011 naj bi dosegli luminoznost 1033 cm-2 s-1.

49 komentarjev

lymph ::

We're still here.
"Belief is immune to counter example."

Tr0n ::

Kako pa to ves?

Isotropic ::

potem ni nastala dark matter, o kateri je preplaseno pisal thomas?

Matako ::

Da, da... cepanje atomov je težko delo - prihajajo zaslužene počitnice.

No tako saj ne bodo pokvarili nobenega kosa opreme čez zimo. Upam.

Mater.. medtem ko nas EU tolče s prepovedmi 100W žarnic, tipi kurijo gigawatte iz ne povsem pojasnenih razlogov (blizu, ampak ne čisto).
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

poly_salama ::

Razlogi so cisto jasni. Ce jih ti ne razumes je to tvoj problem.

Thomas ::

kar je dvakrat manj od tiste v Tevatronu. A sčasoma naj bi LHC zmogel še dva velikostna razreda večjo luminoznost.


Se reče, zdej dela 100 krat prešvoh, 100 krat premalo trkov. So far, so good.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

Isotropic je izjavil:

potem ni nastala dark matter, o kateri je preplaseno pisal thomas?

ne še!8-) in zato ima thomas razlog za optimizem:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

]Fusion[ ::

Mogoče kdo ve kako dolgo je Tevatron rabo, da je dosegel takšno luminosity?
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Thomas ::

Tam tega problema ni, ker jim protoni in drugi delci ne zavijajo tako.

Ceterum censeo ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

WarpedGone ::

..., medtem ko bodo decembra začeli z zimskim spanjem. To je potrebno zaradi zmanjšanja porabe električne energije, katere poraba pozimi zaradi ogrevanja poraste.

Penny wise, pound foolish
Zbogom in hvala za vse ribe

Matev ::

LHC dosegel letošnje cilje


super

noraguta ::

pa kva zdej ogrevajo , a ne hladijo vsega skup.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Poldi112 ::

Ogrevajo se stanovalci v tisti regiji.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Thomas ::

Mišljeno je, po mojem, da non-CERN Francozi in Švicarji se grejejo pozimi in škoda štroma za protone gnat.

Fifi na repu prnesu.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

jezus bog pomagi , pr vsej bogatiji za štrom nimajo. smešn. drva nej grejo raj sekat.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Thomas ::

Cel evropski elektroenergetski sistem pa unim lokalnim prebivalcem ne more prpelat štroma zgleda. Niti ni ruskega plina tam. Niti kakšnega drugega.

Skratka ... Fifija mora že rep bolet!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

a polet jih pa klimatske naprave jebejo? še mal pa bo higsa CO2 zajebu.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Fave ::

Thomas je izjavil:

Cel evropski elektroenergetski sistem pa unim lokalnim prebivalcem ne more prpelat štroma zgleda. Niti ni ruskega plina tam. Niti kakšnega drugega.

Skratka ... Fifija mora že rep bolet!


Mah, ne no... Štrom, pa borza, pa povečana poraba čez zimo, pa prešvoh transportni daljnovodi, pa take stvari...

Jaz povsem razumem tvoje pomisleke okrog LHC in se strinjam s tabo. Ampak takle nivo je pa vseeno mal brezzveze. In to ti!:D

Strinjam se s tem, da se lahko zgodi, da vesolje pomežikne in ende... Ne strinjam se pa s tem, da bi bilo potrebno experimente ustavit. To pa ne. Če je Vesolje res tako nestabilno, potem mi je vseeno, če mrkne...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

Thomas ::

Tle sta dva layerja. Trenutno rantam CERN birokracijo in to nima neposredne zveze s fiziko. ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Bor H ::

Kot sem razumel razloge je bolj tako: letno rabijo pač neka vzdrževanja in zakaj bi jih delali, ko je elektrika poceni?

mtosev ::

LHC se ni koncal svet kot so nekateri napovedovali.:))

noraguta ::

Bor H je izjavil:

Kot sem razumel razloge je bolj tako: letno rabijo pač neka vzdrževanja in zakaj bi jih delali, ko je elektrika poceni?

ja pa spodne gate na tapocen štrom perejo. kej dost bolj bolanga zdadnje čase nisem slišal.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Bor H ::

Eh, glej, če moreš enkrat letno ustavt zadevo zakaj bi jo ustavljal v času pocen štroma? Itak je termin izbran "po želji".

Ti bom drugač povedal: veš da obstaja neko pravilo, da v prometnih konicah tovornjaki ne smejo vozt?

Fave ::

Thomas je izjavil:

Tle sta dva layerja. Trenutno rantam CERN birokracijo in to nima neposredne zveze s fiziko. ;)


Aha, okej. Tud brezzveze, škoda tvojega časa;)

Mal razmišljam o "stabilnosti" Vesolja. Imho, bi se lahko konec zgodil že z vnosom enega bita od "zunaj" v Vesolje. In zgodi se blue screen :D Lahko je celo bolj krhko, kot si sploh upamo misliti...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

noraguta ::

Bor H je izjavil:

Eh, glej, če moreš enkrat letno ustavt zadevo zakaj bi jo ustavljal v času pocen štroma? Itak je termin izbran "po želji".

Ti bom drugač povedal: veš da obstaja neko pravilo, da v prometnih konicah tovornjaki ne smejo vozt?

pri projektu kateri stane za dva slovenska avtocestna križa tovornjaki pozimi ne morjo vozit? super. saj razumem , da poleti ne smučamo na krvaucu.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Poldi112 ::

Precej offtipic si, s tem ko se obešaš na en obskuren detajl.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

noraguta ::

mogoče je zate obskurno , da največja inštalacija zadnjega cajta ne deluje zaradi "varčevanja".
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Bor H ::

Ne ne...ne razumeš: enkrat letno itak ne bi delvala zaradi vzdrževanja. To, da je to pozimi, je pa stvar odločitve. ITAK ne bi delala 2 meseca al kolk na leto. Štrom je pač razlog da je to pozimi in ne poleti ali jeseni.

noraguta ::

ma ja dva mesca se bojo po rit praskal , najprej veseli december potem da se vsa banda zlajha nazaj v cern en teden bojo pa kaj prčkal po lhc-ju pa po možnosti kej zajebal , da bodo spet kako leto ali dve šaflal vakum.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Bor H ::

Lepo da si skeptičen in proti razvoju, zdaj pa prosim zlezi pod najbližji kamen pa dol z neta, ker vsi vemo da je to hudičevo seme...

MrStein ::

Just say no to troll feeding.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Thomas ::

Stabilnost Vesolja je ena reč. Izogib eksploziji, ki bi bila kot kakšen trk asteroida ... pa v bistvu za ljudi precej isto.

Ni povsem nemogoče ne eeno in ne drugo. A je precej manj verjetno, dokler zadeva deluje takole. Mau ne, mau na 1/100, potem pa spet mau ne.

I am glad.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

Bor H je izjavil:

Lepo da si skeptičen in proti razvoju, zdaj pa prosim zlezi pod najbližji kamen pa dol z neta, ker vsi vemo da je to hudičevo seme...

kva ti pa je??? jaz sem za napredek in končno potegnejo kaj iz stroja , ne pa da jamrjajo kako nimajo štroma, pri vsem denarju katerega so pognali za projekt. taki kot si ti pa prijazno poznavalsko kimajo z glavco , da grejo "nateguni" lahko na dopust. Odrezat vse sodelujoče od družin in sveta dolker ne bo rezultatov! al pa dnar nazaj. banda lena.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Bor H ::

haha, bravo

/over and out

Thomas ::

No, tisti starokopitnež sem le Moi. Nočem da LHC laufa in me tudi njihove podaljšane počitnice in delovanje pri 1/100 potrebnih trkov, veselijo.

Neneazadnje tudi zato, ker so prišli na plano s tem, da ima HB maso. HB ima maso? Kdo jo pa njemu podeljuje? On jo baje drugim?? Nič ne vedo!

Preden kdo zavpije - "svet pa še stoji!", naj zavpije zraven še - "LHC pa še ne dela kot treba!".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

No ja že kar deluje - to je kar standardno število trkov. Ostalo je potem bonus, ko ga še bolj naštelajo zaradi same izkušnje z uporabo(dolgoročno).
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Thomas ::

Kaj standardno? Za pol Tevatrona?

A smo se zato boril, da bomo imel še pol Tevatrona?

Mi ja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Tevatron je mel tudi 100x manj šele po letu uporabe...

Gostota tle nej nebi bila bistveno večja od Tevatrona, kolikor sem jaz bral enih 10x samo, bistveno večje bodo energije.
Dve šivanki...

Yggdrasil ::

Thomas je izjavil:

No, tisti starokopitnež sem le Moi. Nočem da LHC laufa in me tudi njihove podaljšane počitnice in delovanje pri 1/100 potrebnih trkov, veselijo.

Neneazadnje tudi zato, ker so prišli na plano s tem, da ima HB maso. HB ima maso? Kdo jo pa njemu podeljuje? On jo baje drugim?? Nič ne vedo!


Jasno ne vedo nič ubožčki, ko pa je Bog vso pamet tega sveta porabil zate.
Pojasnilo k drugemu odstavku najbrž ne bi imelo drugega namena ko frišno
kost za glodanje. Razen, če si ta stare že preglodal?

yimi ::

Ubistvu nas je vse posrkala črna luknja, samo da se tega še ne zavedamo!

Thomas ::

Če bi bil jaz svetovalec Prezidenta za znanost - kar nisem in nikoli ne bom, ampak za ilustracijo recimo - bi Prezidentu rekel, da kadar se pritepe kakšen wanabe Kolumb ali wanabe James Cook, da bo našel osmi kontinent, samo da rabi letalonosilko - naj ga ne posluša in mu ne da ficka. Sej ni Isabela Španska!

Novih kontinentov ni več.

Podobno do enako naj obravnava "pospeševalce".

Sicer pa lepo. Dosegli so cilj, odkrili nič, grejo na počitnice. Super.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

to bi ti , jaz bi jih pa na letalonosilko zapru dokler ne najdejo tega kontinenta! sam glede nato , da so gor v švic zgleda sami črnogorci vse bolj diši po znanstvenem bankrotu. trofeje jim bodo drugi pobral. potem bojo pa neke nepomembne rezultate talal okrog. seveda ker je LHC femenološki se razultatov itak nebo dal preverit kje drugje. vsa skup je ena velika socialna ustanova , če mene kdo kej praša!
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Yggdrasil ::

Caecus ne iudicet de colore.

Thomas ::

Glavno da ste zadovoljni z doseženim, ko greste na zaslužen počitek.

To je taglavno. Kaj to, da za zapravljene milijarde niste našli niti enega novega delca. To ni nič. Tud svet še stoji, prav kakor ste obljubili ob letu osorej. Svet še dela, LHC pa ne ravno.

Mate prav, pejte počivat!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

ja,ja ta bukov ti's še en videc k napoveduje prihodnost iz ptičjega leta..... stari vergila pa prešerna ni treba vlečt zravn v resne debate. rajš kacga energetika povabte k debati. mogoče bi se dal iz dreka katerega naserjejo v cernu iz bioplina celo poganjat zadevo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

WarpedGone ::

Ne klič hudiča oz. ptičev v letu, po možnosti s francoskimi štručkami v krempeljcih. Se bo mojstrovina spet ustavla!
Zbogom in hvala za vse ribe

noraguta ::

Despite the popular image of Switzerland as a land of cows, pigs have now overtaken them in terms of total numbers. In 2005 there were 1,554,700 head of cattle in Switzerland, and 1,609,500 pigs. If the current trend continues, the gap between them is set to increase.

kar nekje ravno zadostuje za poganjanje LHC. glede na to , da so polet krave zunej , majo že samo to lahko tolk presežka pozimi , da bi lahko gnali aparat. sej pravm če bi bli cernovci mal kmetje , bi lohk kej nardil tko pa vprašanje.

še en citati iz Zihr se zajebavate gospod Feynman: At Caltech, the cyclotron was cobbled together and outrageously MacGyvered; at Princeton everything was shiny, new & automated. The Caltech people got all the interesting results.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Thomas ::

Hehe .. to je rado ja! Ljudje (nevede) zamenjajo svoj cilj za nek nadomestni. Nekaj se potem slepeče blešči - to je pa tudi vse. Nadomestni cilj - Božič v Ženevi - dosežen.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: jype ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LHC odšel na dveletni oddih

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
399103 (7133) perci
»

LHC dosegel rekordno luminoznost

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
216654 (4729) Thomas
»

LHC stopa v naslednjo fazo delovanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12516232 (13426) Thomas
»

LHC dosegel letošnje cilje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
497553 (5948) jype

Več podobnih tem