» »

Kitajska poslala plovilo v orbito okrog Lune

Kitajska poslala plovilo v orbito okrog Lune

Slo-Tech - Kitajska je včeraj ob 12:59.57 po srednjeevropskem poletnem času z raketo Long March 3C z izstrelišča Śičang v provinci Sečuan v vesolje poslala plovilo brez posadke, ki se bo v sredo (polet traja 112 ur) utirilo v orbito okrog Lune na višini 15 km nad površjem. S plovilom Chang'e II namerava Kitajska preizkusiti tehnologije, s katerimi želijo v letu 2012 na Luni pristati brez posadke, do leta 2017 pa nameravajo tja poslati prvega taikonavta.

Chang'e II bo sprva krožil 100 kilometrov nad površjem, nato pa se bo postopoma spustil v eliptično orbito 15 km nad površjem. V visoki ločljivosti bo posnel načrtovano mesto pristanka za misijo na Luno Chang'e III, ki naj bi bila nared v dveh letih. Po šestmesečnem kroženju okrog Meseca bo Chang'e II bodisi poizkusno pristal na Luni bodisi ga bodo poslali v vesolje. Lahko se sicer zgodi, da se bo vrnil v orbito okrog Zemlje, a to ni preveč verjetno.

35 komentarjev

Zero0ne ::

Kitajci ponosno razkazujejo, da v vesolju za zahodom in Rusijo zaostajajo samo še 40 let...
uname -o

P4ajo ::

Hm, nebi se strinjal.
Američani trenutno zagotovo, verjetno pa niti v roku 10 let ne bodo spet poslali odprave s posadko na Luno. Pa ne zato, ker jim to nebi bila prioriteta, ampak ker imajo precej okleščen proračun, da ne omenjamo, da trenutno sploh nimajo delujočih vesoljskih vozil zmožnih tega podviga.
Hkrati pa nevem ravno, kakšen napredek so sploh naredili američani pri odpravah z človeško posadko od konca hladne vojne. Verjetno je nekje blizu 0.

McAjvar ::

Morda bodo poleg preucevanja nacrtovanega mesta pristanka utegnili poslikati tudi opremo, ki so jo menda tam pustili domnevni prejsnji obiskovalci Lune.

No, wait, tudi Kitajska sodeluje v zaroti, gotovo bi predelali slike ...

On a more serious note, glede na to, da naj bi se potovanja na Luno ne izplacala, v cem Kitajska vidi smisel odprave na nas satelit? Ali gre samo za dokazovanje, da "ce zmorejo vsi, bomo tudi mi"?
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

guest #44 ::

McAjvar je izjavil:

Morda bodo poleg preucevanja nacrtovanega mesta pristanka utegnili poslikati tudi opremo, ki so jo menda tam pustili domnevni prejsnji obiskovalci Lune.

No, wait, tudi Kitajska sodeluje v zaroti, gotovo bi predelali slike ...

On a more serious note, glede na to, da naj bi se potovanja na Luno ne izplacala, v cem Kitajska vidi smisel odprave na nas satelit? Ali gre samo za dokazovanje, da "ce zmorejo vsi, bomo tudi mi"?


A nisi se slisal govoric, da imajo azijci...khm...manjvrednostni kompleks. ;)

Kenpachi ::

Zakaj pa ravno 3 sekunde do polne ure? Slabo so to stempirali :)
Zaraki Kenpachi.

Izi ::

McAjvar je izjavil:

glede na to, da naj bi se potovanja na Luno ne izplacala, v cem Kitajska vidi smisel odprave na nas satelit? Ali gre samo za dokazovanje, da "ce zmorejo vsi, bomo tudi mi"?

Ne eno, ne drugo.
Kitajci imajo komunizem, kjer se zadeve ne urejajo po načelu splača ali ne splača ampak počnejo tisto, kar jim bo dolgoročno koristilo.
Dokazovati pa se Kitajcem tudi ni treba nikomur, jih je največ na svetu, jih je kot Kitajcev. In zaradi komunizma zadnje recesije sploh niso občutili in so gospodarsko med najbolj uspešnimi na svetu, zato tudi brez problema lahko raziskujejo vesolje, medtem ko kapitalistične države komajda shajajo in ljudje množično stavkajo.

Zapomni si, Kitajci nas bodo v nekaj desetletjih vse prehiteli in postali svetovna velesila, če že niso.

_Enterprise_ ::

a dej ga srat, a zdej se pa na kitajskem že cedita mleko in med? gospodarsko nikakor niso med najbolj uspešnimi na svetu; ne moreš vse gledat po GDP rasti.

Heisenberg ::

a veš zakaj je kitajcev toliko, zakaj so se zlahkoto tako razmnozevali...ker imajo zadosti hrane! Riža je dovolj za vse kitajce pa se za izvoz...
Kitajci so že velesila, poglej na skoraj vsaj izdelek pa bos videl "made in China" ...vkljucno s česnom iz merkatorja..zalostno, a resnično

guest #44 ::

Izi je izjavil:

McAjvar je izjavil:

glede na to, da naj bi se potovanja na Luno ne izplacala, v cem Kitajska vidi smisel odprave na nas satelit? Ali gre samo za dokazovanje, da "ce zmorejo vsi, bomo tudi mi"?

Ne eno, ne drugo.
Kitajci imajo komunizem, kjer se zadeve ne urejajo po načelu splača ali ne splača ampak počnejo tisto, kar jim bo dolgoročno koristilo.
Dokazovati pa se Kitajcem tudi ni treba nikomur, jih je največ na svetu, jih je kot Kitajcev. In zaradi komunizma zadnje recesije sploh niso občutili in so gospodarsko med najbolj uspešnimi na svetu, zato tudi brez problema lahko raziskujejo vesolje, medtem ko kapitalistične države komajda shajajo in ljudje množično stavkajo.

Zapomni si, Kitajci nas bodo v nekaj desetletjih vse prehiteli in postali svetovna velesila, če že niso.


Jah ker na veliko izkoriščajo delovno silo in mi jim mečemo denar v karjolah.

Izi ::

_Enterprise_ je izjavil:

a dej ga srat, a zdej se pa na kitajskem že cedita mleko in med? gospodarsko nikakor niso med najbolj uspešnimi na svetu; ne moreš vse gledat po GDP rasti.

Med in mleko se na Kitajskem nikoli nista cedila in ravno zaradi tega so gospodarsko med najuspešnejšimi, če že niso kar najbolj uspešni na svetu.
Kar obrmi tvojo tipkovnico na katero sedaj tipkaš ali miško ali katerikoli predmet okoli tebe pa boš spodaj videl napis Made in China. Tudi hrano, ki jo ješ je polovica iz Kitajske.
Čeprav se sliši, čudno in seveda nihče ne bo priznal, Kitajska tako rekoč drži cel svet pokonci, brez njih bi že davno vse propadlo.

Resda Kitajci nikoli niso bili pretirano inovativni, so pa ravno oni tisti, ki na koncu vsako novotarijo končno omogočijo čisto vsakemu človeku na svetu.
In verjetno bo tako tudi s prehodom človeštva v vesolje. Začeli so Rusi in Američani, Kitajci pa bodo na koncu tisti, ki bodo nekoč celo človeštvo popeljali v vesolje. Če seveda ne bomo že prej izumrli zaradi kakšne katastrofe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Thomas ::

Heh, zaenkrat Kitajci delajo v bistvu lon posle. Jaz jim privoščim, da jim gre dobro in še bolje da bi jim šlo, prav prida pa to zaenkrat še ni.

Uuuu bi jokali moji dragi rojaki Slovenci, če bi se imeli tako kot Kitajci. Že zdej jokajo cele poročila in naprej. Tarnajo in se pridušajo, Kitajcem je pa v resnici precej slabše.

Poglejte se samo, kako stokate zaradi tajkunov! Kitajci jih imajo svoje, ki niso prijazni medvedki kot Šrot ali Kordi, pa jih ne daje Kitajcev tako fovšija, kot moje drage rojake.

Heh!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Golnar ::

a jih daje jih foušija, a tam jim raja nima kaj, ker so kriti za strogo zaveso komunizma

Iluvatar ::

Ko bodo Kitajci s človeško posadko pristali na luni in se šli raziskovanja, ko se bodo ustavili tam, kjer so "domnevno" pristali Američani in se lepo slikali poleg opreme, ki naj bi bila na luni, potem bom jaz pojedel "štil" od metle!

Jst ::

Jaz tudi. Je google-krat (10^100) bolj racionalno pošiljati satelite, sonde, robote, roverje, kot pa človeka. Za človeka moraš načrtovati količino hrane, kisik, sranje, scanje, vzdrževati motiviranost, da se nam ne zmiksa, uporabni smo v povprečju 8ur/24ur, torej samo 1/3. Neuporabni smo, za vesolje namreč.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Ales ::

Ne bi rekel, da kitajci nikoli niso bili inovativni, ravno obratno. In zdaj ponovno lovijo priključek na vseh področjih. Razlog več, da mi zahodnjaki postanemo malo bolj delovni, dokler je še čas. >:D

In malo manj evrocentrični bi lahko bili... Know thy self, know thy enemy.

donfilipo ::

Kitajci vsekakor že zaradi(ekonomske in demografske, če ne drugače) mase, so neznanka. Tudi njihova filozofija je drugačna od naše. Sveta in funkcionalna preproščina, je tu pojem, ki bi ga veljalo dodobra preštudirati skupaj s kitajsko. In že zaradi tega mi je kitajska izziv. A seveda ne edini:)
Pri tem študiju sem naletel na ekstreme. In protislovja. Pomeni ogromno zaledje, kjer ljudje niso lačni, a živijo v preproščini na biciklih in brez interneta in celo knjižnic, kaj šele kakih filozofskih razprav o marksizmu in neoliberalizmu:) Miljarda ljudi tam, ne loči Dawkinsa od Rollingsov:D Na drugi strani, kar krepko čez 200 miljonov ljudi, živi mnogo bolje od nas. (Samo miljonarjev v $, je za pol slovencev:) Zasledil sem seveda tako na robu cifro, ki je (še) nisem preverjal, da imajo kitajci procentualno škandalozno malo 'intelektualcev', v primerjavi z nami. Pri tem 'nami' seveda cikam na dve reči. Eno je slovenija, ki svojo 'intelignesio' po večini krvavo rabi, da sploh lahko konkurira na mapi nacij, sicer bi nekako poniknili brezimno, in edina rešitev, bi bil 'babilon' 'švercarsko' igralniške narave, kamor se zateka mafija evrope:).., ali pa bi nas preprosto asimilirali. In drugo je Evropa, ki pa tako nekako kot siguren 'backup', kar tako z mape sveta zagotovo ne bo izginila, pa tudi z mape kulturnega 'babilona' ne! Ja in še pojem inteligenca? Da se ne bi spet pričkali, ali je intelektualec nekdo, ki bistro in opazno uporablja predvsem inteligenco za dosego življenskih ciljev, ali doktor znanosti, ki to po zasedbi funkcije, tega načeloma ne počne več, pač pa uporablja stare še predmarksovske metode branjenja pozicije pridobljenega statusa, predvsem z metodami inercije in klasičnih mehanizmov elitizmov....da ne bi torej prihajalo do nepotrebnih diskurzov, ekspliciram! : kitajci imajo t.i. inteligence = število doktorantov, ali diplomirancev, na tisoč prebivalcev, hudičevo malo!!!! Pomeni evropejci smo za njih profesorji, slovenci pa po formalni izobrazbi 'pro capita' doktorji znanosti:) No ta 'inteligensia' poleg velekapitala, igra eno ključnih družbenih vlog, ravno zaradi iz imena izvirajoče funkcije. Inteligenco uporablja za 'šofiranje' in nujne spremembe v družbi. In če je 'jara gospoda' (poleg pri nas inflativne koncetracije 'umetne'(a naravne biološke:)inteligence, ki je na kitajskem NI), brez neke 'gosposke' patine še nekako neprosvetljena in komaj pobegnila iz hleva, zna biti nekaj časa sila pospeševalno, potem pa po drugi strani spet tudi zoprno. (vidimo sami, sam smo komaj dodobra iz socializma ven) No in končni rezultat?

Hja vidimo ne? Ne samo gospodarska rast, ki jo ostali lahko sanjamo. Tu so tudi demonstracije, do nedavna lačnih, v sociološko manifestativnem delu, kot so olimpijade, poleti na luno, dirke F1, world expo-ji itd.itd... Te nam kažejo, da imamo opraviti z nečim, kar bi mnogi sicer zelo radi potlačili nekam proč, dol in stran, kot da ne obstaja, saj sicer krepko ruši ravnokar utrjene nove mite o vsemogočni demokraciji in liberalnem kapitalizmu, ampak se bojim, da v primeru kitajske, to pač ne bo šlo! Če se je zlahka povozilo številne 'otočiče', kjer so v 'idealni klimi' domačini živeli vitaminov in seksa polno življenje:), v banana republike,*** kjer zdaj za cekin strežejo debelim belcem, v primeru kitajske, to pač ne bo mogoče. Nasprotno. Kar se zdi je, da bomo prej sli slej naleteli tudi na resen konflikt in 'clash' za resource, če ne drugega. Zato tlačiti in pomanjševati pomena kitajske, ni niti modro, niti pošteno. Preučevati pa po drugi strani, zaradi klinopisa:) nerazumljivega jezika in kulture, in dejstva, da vidimo v glavnem le cvetoči del, ki pa se niti kaj dosti več ne ozira na nas, je pa težko!!!

***(No priznajmo, da levičarski ideal, ni ravno ves tropski raj. Vmes so kolonizirane tudi bedne in od boga pozabljene krtine, kjer so domačini prehajali periodično od ljudožerestva na vegetarijanstvo:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

kitaj ::

@Mateh Huš:
Zakaj je Xichang Śičang, Čange II pa je Chang'e II?

Izi je izjavil:

Resda Kitajci nikoli niso bili pretirano inovativni, so pa ravno oni tisti, ki na koncu vsako novotarijo končno omogočijo čisto vsakemu človeku na svetu.

Če na hitro pomislim, mi na pamet pade papir, smodnik, papirnat denar, kompas,...
Verjetno si mislil je to, da se Kitajci, nekako od sredine 19. stol pa do pred kratkim, niso najbolje znašli na področju destruktivnega "napredka" in "razvoja", kot so si ga izmislili "zahodnjaki". Prav tako jim do pred kratkim ni šel dobro od rok način delovanja in razmišljanja, ki ga "zahodnjaki" vsiljujejo preostalem svetu.
Mi "zahodnjaki" tako še naprej živimo v egocentrični iluziji, zaverovani sami vase, tako kot so to počeli Kitajci v prvi polovici 19. stoletja.

driver_x ::

Heisenberg je izjavil:

a veš zakaj je kitajcev toliko, zakaj so se zlahkoto tako razmnozevali...ker imajo zadosti hrane! Riža je dovolj za vse kitajce pa se za izvoz...



Kitajci riž uvažajo. S hrano so tudi bolj na tesnem.

Izi je izjavil:


Kitajci imajo komunizem, kjer se zadeve ne urejajo po načelu splača ali ne splača ampak počnejo tisto, kar jim bo dolgoročno koristilo.



Kitajci furajo nekaj, kar bi lahko imenovali tržni komunizem.

donfilipo in kitaj: dobro povedano!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

ingo ::

To da na Kitajskem dobro živijo, je samo iluzija zaradi številčnosti. Če je tam ogromno bogatih, je revnih, ki po 16h dnevno delajo v zanikrnih manufakturah, še neprimerno več. Nihče mi ne bo rekel da povprečen kitajec živi ali pa da bo v neki bližnji prihodnosti živel bolje, kot živi povprečen zahodnjak. Njihovi izleti v vesolje pa tega tudi ne bodo spremenili! Kitajska je po vseh standardih ena najbolj, če ne celo najbolj koruptivna država na svetu, kjer si elita na račun ljudi in okolja baše žepe in se skriva za idejo komunizma!

Ales ::

Povprečen Kitajec ne živi bolje kot povprečen zahodnjak. Ampak paralelno je treba vedeti, da je povprečen Kitajec neprimerno bolj željan napredka kot povprečen zahodnjak.

Povprečen kitajski študent živi v ogromni skupni spalnici s pogradi na tri nadstropja, več sto če ne tisoč kilometrov od doma. Kako živi povprečen zahodni kolega..? Koga je bolj strah, da se bo vrnil domov (v pm.) brez dokončane šole?

Preprosto dejstvo je, da so kitajci neprimerno bolj delovni kot mi. In mišljenje, da niso napredni, inovativni ali da ne bodo v trgovinski menjavi pobrali vse kar ni pritrjeno z žeblji, je naivno.

Govorimo o večtisočletni neprekinjeni civilizaciji, ki je razen v obdobju zahodnega imperializma, vedno bila med vodilnimi in najnaprednejšimi. In trenutno lovi korak z impresivnim zagonom. Gledanje na Kitajsko skozi prizmo kitajskih restavracij in trgovin z drobnarijami je velika napaka. Pejte mal na obisk >:D

Jst ::

>Kitajci furajo nekaj, kar bi lahko imenovali tržni komunizem.

Niti ne. Politična ureditev je komunizem (z mešanco diktature), tržni sistem je pa najbolj krut kapitalizem na svetu. Mislim, da je to malo bolj natančen opis razmer na Kitajskem.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

k4vz0024 ::

Zanimivo. Mogoče bodo pa Kitajci še prišli na Luno.

Placa na Zemlji jim bo kmalu zmanjkalo. Pol bo pa luna rdeče barve...joj...:D

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Mavrik ()

Ales ::

...tako bojo kitajci lahko čez 10 ali 15 let zasedli Tajvan...

Kdo pa misliš da trenutno živi na Tajvanu oz. v Republiki Kitajski? >:D

Tajvan ima cca. 23 miljonov prebivalcev, 98% populacije Tajvana so Hani, oz. natančneje 86% potomci priseljencev iz 17. stoletja, 12% pa potomci celinskih prebežnikov, ki so sem prišli po kitajski revoluciji.

Skratka, samo 2% so resnični staroselci, vse ostalo so Kitajci.

Po mojem mnenju bo pri vrnitvi tega ostanka Republike Kitajske pod okrilje Ljudske Republike Kitajske uporabljen nek podoben scenarij, kot je bil pri Hong Kongu. Gre sicer za precej različne okoliščine, a nekaj podobnosti vendarle je.

Koliko to ustreza ZDA in Japonski je pa druga stvar...

Jst ::

Je mislil Kuwait?

edit: Jaz pa geografija nisva neka prijatelja; to zgoraj sem izjavil na blef.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

kitaj ::

Ales je izjavil:

Koliko to ustreza ZDA in Japonski je pa druga stvar...

Tudi Kitajski ne ustreza, da bi se združili z Tajvanom in tako ogrozili stabilnost enega svojih največjih vlagateljev.

Mipe ::

Jst je izjavil:

Jaz tudi. Je google-krat (10^100) bolj racionalno pošiljati satelite, sonde, robote, roverje, kot pa človeka. Za človeka moraš načrtovati količino hrane, kisik, sranje, scanje, vzdrževati motiviranost, da se nam ne zmiksa, uporabni smo v povprečju 8ur/24ur, torej samo 1/3. Neuporabni smo, za vesolje namreč.

Googol, ne Google. Google nima nobene veze s tem :)

ToniT ::

k4vz0024 je izjavil:

Zanimivo. Mogoče bodo pa Kitajci še prišli na Luno.

Placa na Zemlji jim bo kmalu zmanjkalo. Pol bo pa luna rdeče barve...joj...:D


In potem bodo Američani napisali gor Coca Cola.....

k4vz0024 ::

In potem bodo Američani napisali gor Coca Cola.....


Kitajci pa dodali srp in kladivo. Pol bodo pa vsi srečni.....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

kow ::

Kitajcev je premalo, da bi ogrozili primat ZDA. Se hecno sliši, samo številke so jasne. ZDA + EU + Kanada + Avstralija = švoh 900 milijonov. Kitajcev je recmo 1.4 milijarde, pa nimajo ne resnih zaveznikov, ne privlačne ideologije. Da ne omenimo na čigavi strani je Izrael:D

Jst ::

Treba se je zavedati, da sta politični in ekonomski sistem dva različna pojma. Kitajska je komunistična država, a z ekonomskim sistemom kapitalizma.

Kaj to pomeni za prihodnost, pa noben ne ve. Eni špekulirajo, da bo Kitajska v naslednjih desetletjih postala najmočnejša velesila, drugi upamo, da ne.

Jasno je pa menda vsem: EU se mora strezniti in se odločiti za neko dolgoročno strategijo. Jaz bi najraje videl, da v še večjo integracijo, v smislu USA držav.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Brane2 ::

Visoka integracija brez poštimavanja zadev nasploh bo prinesla novo Jugoslavijo, le da brez bratstva in enostnosti, torej totalen crap.

Naj potrimajo državo preden se zabetoniramo v novo federacijo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

AtaStrudl ::

Kitajska je komunistična država, .....


Jaz bi raje rekel: Enostrankarski rezim, kjer se vladajoca stranka imenuje "komunisticna partija", ....

kitaj ::

AtaStrudl je izjavil:

Kitajska je komunistična država, .....


Jaz bi raje rekel: Enostrankarski rezim, kjer se vladajoca stranka imenuje "komunisticna partija", ....

Kitajska ni enostrankarski režim. V parlamentu ima Partija "le" 70% sedežev, preostanek med drugimi zaseda 8 političnih strank. Seveda ima parlament na politiko Kitajske še manj vpliva kot Evropski.
Politično je Kitajska v tranziciji iz komunizma v konfucianizem, ekonomsko pa je še najbolj podobna korupcionizmu.

AvtoR ::

Zero0ne je izjavil:

Kitajci ponosno razkazujejo, da v vesolju za zahodom in Rusijo zaostajajo samo še 40 let...


Potemtakem tudi američani sami za seboj zaostajajo 40let? Očitno jih ne bo ponovno na luni še vsaj 20let. Če pa pridejo kitajci v naslednjih nekaj letih na luno, potem bodo prehiteli celo ruse...

driver_x ::

Kitajci predvsem dokazujejo, da so 40 let pred Evropo in 100 let pred nami.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajsko seme na Mesecu klije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
176000 (3011) m0LN4r
»

Prvi nadzorovani pristanek na oddaljeni strani Meseca uspel Kitajcem

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2710179 (7107) poweroff
»

Kitajska tretja država, ki je pristala na Luni

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3215369 (9149) Spajky
»

Kitajska poslala plovilo v orbito okrog Lune

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3513254 (11488) driver_x
»

Endeavour ostal prizemljen

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
203136 (2394) Jst

Več podobnih tem