» »

neto - bruto = ?

neto - bruto = ?

«
1
2

detroit ::

sj pomoje je že bila tale tema, ampak vseen mal razmišljam. Čemu plačujemo državni aparat in penzije glede na to da na vsako stvar kamor me dohtar pošlje čakam po 6mesecev vmes ko se ko pridem zdravnik čoha pa šupku in potem še zahteva višjo plačo? (vem da nekateri ful delajo, samo ni to moj problem nism jst plačan za revidiranje), čemu plačujemo za penzijo če je ne bomo vidl?

Mal opište svoje vidike na to trenutno stanje pa prosim brez trollanja. Jaz sem karseda objektivno napisal (več mi v trenutni situaciji ne uspe)
Skero

Pyr0Beast ::

Čemu ? Da poplačamo prešnje generacije namesto da bi plačevali za lastno penzijo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Aston_11 ::

Jaz je prejšnji mesec nisem plačal- za penzijo prispevka. Q: why, če je ne bom videl.

Samuel ::

hja, pač vidiš en pedenj pred nosom.

to je to

detroit ::

lej mondeo jst bom itak plačeval, ampak ta balonček bo poču nekoč in vlada ne rešuje tega ampak poriva naslednjemu mandatu in zakaj bi ravno (yes ravno v egocentričnem smislu) jst plačeval za penzijo ki jo ne bom videl, naj poči sedaj pa vsak zase rihta, država pa mora za sedanje poskrbet, sicer pa kako bo če zna sm zase^^

jst ne iščem težav tuki nego odgovore, oz. kako se vi soočate s tem
Skero

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: detroit ()

Iluvatar ::

Tukaj si lahko lepo izračunaš kako iz tvojega bruto nastane neto in kolikšen je strošek delodajalca za posamezno plačo. KLIK Drugače pa se nekateri poslužujejo raznih fint, da se izognejo plačilom državi. Npr. prikažejo minimalno plačo, ostalo pa si izplačajo na roko, tako, da država ne ve ničesar o tem. Kako potegnejo denar iz firme? Potni nalogi, deljenje dobička (če gre za lastnike) ipd...
Tako plačajo minimalni prispevek, za višje penzije, pa si sklenejo razna življenska zavarovanja. Da ne govorim o ugodnostih pri vrtcu, šoli in drugem... Je pa problem kredit na banki dobit z minimalcem, pa večji limit na plačilnih karticah in nedovoljeno prekoračitev...

Sergio ::

Na prispevke v zdravstveno in pokojninsko blagajno glej kot na davek, ne na prispevek. Pač, tukaj je, jbg. Jaz na to tako gledam.

In to me motivira, da poskusim zaslužiti čim več. Sej veš, "da bo za penzijo".
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

TESKAn ::

Čemu? Prvo zato, ker ne moremo pustit vseh upokojencev, da mrknejo. Smo le malo napredovali od starih časov, ko so stari ljudje bili samo še za pustit, da umrejo.

Drugo zato, ker so vsi ti stari plačevali za svoje penzije, današnja (skoraj nevzdržna) situacija pa je posledica tudi napake takoj po osamosvojitvi, ko so v penzijo dali kup ljudi, ki bi lahko še 10, 20 let delali. Da ne omenjamo vseh "zaslužnih" pijavk na pokojninski blagajni.

Se pa sedaj dela na tem, da bi se ločilo, kdo dobiva pokojnino zato, ker je xx let vplačeval v blagajno in kdo jo dobiva zaradi "zaslužnosti". Potem se bo bolje videlo, koliko je tak sistem vzdržen.

No, tretje pa 500.000 upokojencev ni majhen delež ljudi. Prvo je to precej volilcev, drugo je precej protestnikov, če jim ukinemo penzije, tretje, hej, to je 1/4 slovencev.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Samuel ::

Problem naših penzij je v tem, da tisti, ki zdaj uživajo penzijo, v svojem aktivnem življenju niso praktično naredili nič.
Oziroma ene 5-10x manj od povprečnega Nemca.

detroit ::

Dobri argumenti ni kej, in ja 500k upokojencev na ravno toliko zaposlenih je kr mal kriza:) Ampak glede na to da bo penzija dve vikikremi pa pol, pa še to kak lumpi merkator style..torej strup. Kako plemenitite svoje prihranke?

Mondeo ne vem za vse tega vsekakor ne bi trdil, vsaj za svojga fotra ne, je velikokrat ob 4h začel pa ob 21h domou hodu da je imel sine mal več in TO mi je vodilo da dajem za prispevke da fotko faše tistih 600eur:) Mi je ušeč da ostaja debata na ravni.
Skero

Samuel ::

Produktivnost povprečnega Jugoslovana sploh ne moreš primerjat z nemško, pa verjamem, da imamo mi relativno višje pokojnine glede na produktovnost kot pa Nemci.

KuhaR ::

Lansko leto sem od moje plače plačal 28.000eur davkov in prispevkov, pa mi ni žal. Država mi je omogočala šolanje, dokaj solidno zdravstveno oskrbo, varno življenje,... Čas je da dam kaj nazaj. Moti pa me, da ne zna pobrati davkov in prispevkov pri vseh enako. Je pa tako, da država stane in manjša je dražja je.

Pyr0Beast ::

To da je manjša država dražja je navaden bullshit. Ni razloga da bi bila ko ekscess uradnikov.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BlueRunner ::

Sergio je izjavil:

Na prispevke v zdravstveno in pokojninsko blagajno glej kot na davek, ne na prispevek. Pač, tukaj je, jbg. Jaz na to tako gledam.

In to me motivira, da poskusim zaslužiti čim več. Sej veš, "da bo za penzijo".

Napačen pristop.

Dejansko bi moral delati na temu, da "naštancaš" čim več otrok, saj v našem sistemu najina državna pokojnina ni odvisna od tega kako se midva danes trudiva, temveč od tega koliko se jih bo trudilo za naju.

Danes večji zaslužek pomeni samo to, da lažje plačamo današnje pokojnine... demografski trend pa je poskrbel, da že danes upokojenci dobijo realno manj od tega, kar so vplačali. Zato, ker nas je aktivnih/zaposlenih preprosto premalo, njih pa preveč.

To je tudi bistven razlog za pokojninske reforme. Spremeniti razmerje med številom upokojenih in številom zaposlenih tako, da bo bolj ugodno. Seveda to pomeni tudi to, da bo manj ljudi pokojnino sploh dočakalo in jo bo tudi uživalo krajši čas. Ampak na izbiro imaš bodisi to, bodisi nenaden velik skok natalitete. Če bi izračunal natančno formulo, bi lahko hipotetično veljalo tudi to, da ti vsak froc od tretjega naprej (četrti, peti, šesti, ...) da možnost, da se upokojiš nekliko prej. Zato, ker so pač froci "prav sistem" kako nafilati najino prihodnjo pokojninsko blagajno.

Zgodovina sprememb…

Highlag ::

Nebi se strinjal z Bluerunerjem. Napačen pristop to ja, samo kako rešiti težavo je pa drug problem. Če vplačujemo sedaj zato, da krijemo luknje za nazaj je s sistemom nekaj hudo narobe. Plačevati bi morali za naprej. Nekje so objavili, da bi, če bi denar namenjen pokojnini hranili na banki namesto v pokojninski blagajni komot imeli spodobne penzije. Kam torej gre denar v pokojninski blagajni? Saj so generacije pred nami prav tako vplačevale denar. Ker je bilo razmerje zaposlenih/penzionerje večje bi pričakoval, da sedaj nebi smelo biti težav. Nekaj pri vsem tem smrdi in kot povsod v naši politiki si nekdo s tem polni žepe. To je glavni problem.
Never trust a computer you can't throw out a window

Samuel ::

Highlag je izjavil:

Kam torej gre denar v pokojninski blagajni? Saj so generacije pred nami prav tako vplačevale denar.


Saj problem je v tem, ker so ga premalo vplačale. Enostavno so premalo ustvarili.

opeter ::

Aston_11 je izjavil:

Jaz je prejšnji mesec nisem plačal- za penzijo prispevka. Q: why, če je ne bom videl.


Največja fora je, da od letos (1. januar 2010) te prispevke odvajajo tudi od npr. avtorske pogodbe ...
Zato pa je vse težje skleniti avtorsko pogodbo. Ža tak so bili visoki davki, zdaj pa še to.

Samuel je izjavil:

Highlag je izjavil:

Kam torej gre denar v pokojninski blagajni? Saj so generacije pred nami prav tako vplačevale denar.


Saj problem je v tem, ker so ga premalo vplačale. Enostavno so premalo ustvarili.


Res je. Potem pa upokojenci zahtevajo vsako leto višjo penzijo. Kar je spet normalno, saj se cene raznih dobrin (sem štejem tudi osnovno živilo) iz leta v leto veča. Samo kako to uskladiti?

Poznam kar nekaj oseb, ki so se upokojili pri 30+ letu starosti. Danes so ti stari okoli 50+ let in bodo verjetno živeli še vsaj 20-30 let. Dejansko dobivajo štipendije, saj niso plačali nič.
Kako so nekatere takšne osebe šle v (predvsem invalidski) pokoj? Simpl, fotr je delal na občini.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

lurker ::

BlueRunner je izjavil:


Danes večji zaslužek pomeni samo to, da lažje plačamo današnje pokojnine... demografski trend pa je poskrbel, da že danes upokojenci dobijo realno manj od tega, kar so vplačali. Zato, ker nas je aktivnih/zaposlenih preprosto premalo, njih pa preveč.

Maš kak link do tega? Namreč, ko je Mrkaić(?) računal to stvar je dobil čisto drugačne rezultate in se mi ni zdelo, da se je kje hudo zmotil.

edit: link do članka na finance.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lurker ()

BlueRunner ::

Če vplačujemo sedaj zato, da krijemo luknje za nazaj je s sistemom nekaj hudo narobe. Plačevati bi morali za naprej.

Kar izbriši "če". Osnova našega obveznega pokojninskega sistema (prvi steber) je medgeneracijska solidarnost. V skladu s to solidarnostjo današnji zaposleni vplačujemo v blagajno iz katere se danes izplačuje pokojnine upokojencem. Velik del težave tako izvira preprosto iz tega, da se je v zadnjih letih zaradi demografskih razlogov (manj otrok, daljše pričakovano življenje) pokvarilo razmerje med številom zaposlenih in številom upokojencev. Upam, da ni kdo mislil, da se forsira podaljšanje delovne dobe zaradi lepšega.

Forsira se ga zato, ker je luknja v pokojninski blagajni vedno večja in zato, ker je potrebno izboljšati razmerje koliko zaposlenih dela za koliko upokojencev. To pa ne gre drugače, kot tako, da se število upokojencev zmanjša, zaposlenih pa poveča. Idealen premik je dvig meje za upokojitev, ker s tem pride do obojega.... Vzporedna težava pa je, če se število delovnih mest ne veča, saj se s tem poveča tudi brezposelnost, kar pa znova pritiska na višino prispevkov (tokrat pač samo druge prispevke) in s tem izniči dobrobiti te spremembe.

Investicijsko varčevanje je v Sloveniji izključno prostovoljno v okviru s strani države zavarovanega varčevanja (drugi steber) in s strani države nezavarovanega varčevanja (tretji steber).

Sistema v prvem stebru ni možno enostavno spremeniti (če sploh), možnost, da se bo to rešilo elegantno, pa je bila izgubljena v začetku 90-ih let. Lahko pa se zmanjšuje njegov pomen in se ga s časom spremeni v minimalno socialno pokojnino neodvisno od količine in višine preteklih vplačil, poudarek pa se prenese na drugi steber.

Maš kak link do tega? Namreč, ko je Mrkaić(?) računal to stvar je dobil čisto drugačne rezultate.

Bom pobrskal...

Zgodovina sprememb…

dzinks63 ::

Postavi se vlogo delodajalca in ga vprašaj kolikšno vsoto je moral odvesti za tvojo plačo. Tisto kar ti dobiš neto na račun, je problem države. Smo ena izmed najbolj obdavčenih držav na svetu, kdo bi si mislil, pa tako zelo pametni smo vsi in tega ne moremo spremeniti. Na oblast bi morala priti nova povsem druga garnitura, z drugimi nazori, katera bi znala denar pridobiti še na drug način in ne samo z lupljenjem lastnega prebivalstva. Če narodu pustiš več denarja, bo tudi več trošil in denar bo slej ko prej končal skozi obliko DDV-ja v državni blagajni. Bo pač en mali časovni zamik.

lurker ::

Na oblast bi morala priti nova povsem druga garnitura, z drugimi nazori, katera bi znala denar pridobiti še na drug način in ne samo z lupljenjem lastnega prebivalstva.
Kako? Da ima čim več firm s katerimi ustvarja prihodke? Nova nacionalizacija?

Iluvatar ::

Dobro bi bilo, če bi imeli več otrok ja. Vendar pa je potrebno vzeti v obzir predpostavko, da bodo ti našli tudi zaposlitev v tej državi. Pomoje je ključ, do rešitve ravno v zaposlovanju. S tem ne mislim, da bi ljudje dlje delali, ampak, da bi sploh lahko dobili službo, stanovanje ipd. da bi država ustvarila take pogoje. Potem tudi ne bo problem imeti 3, 4 otroke.

Vikking ::

detroit je izjavil:

lej mondeo jst bom itak plačeval, ampak ta balonček bo poču nekoč in vlada ne rešuje tega ampak poriva naslednjemu mandatu in zakaj bi ravno (yes ravno v egocentričnem smislu) jst plačeval za penzijo ki jo ne bom videl, naj poči sedaj pa vsak zase rihta, država pa mora za sedanje poskrbet, sicer pa kako bo če zna sm zase^^

jst ne iščem težav tuki nego odgovore, oz. kako se vi soočate s tem



Če gre socialna država "adijo" potem veš da boš moral plačevati tako šolanje, zdravstvo, ter paziti za svojo jesen življenja. Raje verjemi in plačuj prispevke, saj tako poceni, kot sedaj ko je poskrbljeno za vse, da tvoji otroci imajo popolno zdravstveno nego z omogočenim takorekoč brezplačnim šolanje da konca fakultete z nekoi res ne glomazno penzijo zase in za njih, a varno prežitvje.

Premisli kaj se bolje splača.

IceIceBaby ::

KuhaR je izjavil:

Lansko leto sem od moje plače plačal 28.000eur davkov in prispevkov, pa mi ni žal. Država mi je omogočala šolanje, dokaj solidno zdravstveno oskrbo, varno življenje,... Čas je da dam kaj nazaj. Moti pa me, da ne zna pobrati davkov in prispevkov pri vseh enako. Je pa tako, da država stane in manjša je dražja je.


Jaz pa ravno obratno vidim zadevo.

Za davke, ki jih plačujemo dobimo precej zanič zdravstveno oskrbo (čakalne vrste, neučinkovit sistem), zanič in drage ceste (nenormalno predrage avtoceste in tuneli, ki razpadajo že ob otvoritvi), precen neučinkovito javno upravo...

Meni je žal vsakega centa, ki gre za davke, ker storitev enostavno ni na nivoju. Ampak dokler se bomo obnašali, kot da smo ljudje na svetu, da pomagamo državi in ne obratno stanje verjetno ne bo nič boljše.

Kar se tiče pokojnine. Pokojnine trenutnih upokojencev se pokrivajo z našimi vplačili. A ni to nekam podobno piramidnem sistemu?

IceIceBaby ::

Če gre socialna država "adijo" potem veš da boš moral plačevati tako šolanje, zdravstvo, ter paziti za svojo jesen življenja. Raje verjemi in plačuj prispevke, saj tako poceni, kot sedaj ko je poskrbljeno za vse, da tvoji otroci imajo popolno zdravstveno nego z omogočenim takorekoč brezplačnim šolanje da konca fakultete z nekoi res ne glomazno penzijo zase in za njih, a varno prežitvje.


Bu hu. Jaz sem si fax plačal sam, pa sem precej bluzil in par letnikov plačal po nepotrebnem. Danes v enem mesecu plačam več davkov kot je vreden letnik študija. Brezplačni študij je kul, ampak ni to razlog za odiranje ljudi.

Zdravstvo tudi ni ravno briljantno. Čeprav plačujemo konkretne vsote imajo zdravniki še vedno nizke plače, pediatrično kliniko gradijo že od kar se spomnim (samo primer) vrste so pa take, da prej umreš preden prideš do zdravnika.

Za jesen življenja bomo pa itak morali poskrbeti sami, če ne bomo nategnjeni še bolj kot naši starši. Balonček bo počil slej ko prej.

Davki pri nas so vse drugo kot poceni. Če imaš malo nadpovprečno plačo jo preplačaš za cca 50%. Npr. za 1500EUR neto daš državi še cca 1400EUR zraven. Potem je tu še DDV, ki nam "vzame" 8,5% ali 20% pri vsakem nakupu. Pa še davki na razna nepremičnine, na motorna vozila... V končni fazi prideš do spoznanja, da v roke dobiš cca 20 do 30% svojega denarja.

detroit ::

yep ene 30% dobiš več pa ne:)
Skero

bosmla ::

Morate vedeti, da je "brezplacno" solstvo in zdravstvo, ceste itd le lepo pokritje za placevanje cca 200 - 300.000 ljudi, ki bi sicer (glede nato kar pokazejo za "okenci" in podobno) bili obsojeni na propad... >:D

Trinitron ::

Sicer sem še vedno študent in davkov do sedaj še nisem plačeval (pa ni več daleč do tega dne), imam pa o tej temi vseeno svoje mnenje.

Zelo me razjezi, da v Sloveniji ni razvit nek odnos do državnega denarja v smislu, da je to v bistvu naš skupni denar. In da če nekdo nategne državo (bodisi dela na črno, ne plačuje davkov/prispevkov, prodaja/kupuje brez računa) ne nategne Pahorja ali kogarkoli drugega v parlamentu, pač pa nateguje svoje sodržavljane, ki bodo morali za zamašitev njegove neodgovornosti plačati več davkov. Ampak ne, pri nas je tisti, ki nategne državo največji car!

Enako velja za študente - če sodržavljani plačajo njihov (naš) študij je skrajno neobzirno od nekaterih študentov, da to izkoriščajo in raztegnejo študij za tri, štiri leta, pri čemer vlečejo status (in vse bonitete ki pašejo zraven) do onemoglosti, ostali pa naj to plačujejo. In sami se pri tem ne počutijo nič krive.

Narobe je, da ljudje za razmetavanje njihovega denarja vedno krivijo samo politiko (ki so jo nastavili sami!), potem pa misleč, da zajebavajo vlado, v bistvu nategujejo svoje lastne sodržavljane. Zato sem mnenja, da visoki davki v Sloveniji niso odraz slabe politike, ampak splošnega stanja v družbi, ki pač ni pripravljena na racionalno vodenje skupne blagajne. Edini način, ki bi v Sloveniji res funkcioniral je ta, da si vsak sam plačuje za svoje storitve (zdravstvo, šolstvo, ...), davki pa se sustijo na minimum. Za tako velik javni sektor kot ga imamo trenutno, enostavno kot narod nismo dovolj dozoreli, ker bog ne daj, da bi kdo vplačal več kot porabi, ane.

Sergio ::

BlueRunner je izjavil:


Napačen pristop.

Dejansko bi moral delati na temu, da "naštancaš" čim več otrok, saj v našem sistemu najina državna pokojnina ni odvisna od tega kako se midva danes trudiva, temveč od tega koliko se jih bo trudilo za naju.

Danes večji zaslužek pomeni samo to, da lažje plačamo današnje pokojnine... demografski trend pa je poskrbel, da že danes upokojenci dobijo realno manj od tega, kar so vplačali. Zato, ker nas je aktivnih/zaposlenih preprosto premalo, njih pa preveč.

To je tudi bistven razlog za pokojninske reforme. Spremeniti razmerje med številom upokojenih in številom zaposlenih tako, da bo bolj ugodno. Seveda to pomeni tudi to, da bo manj ljudi pokojnino sploh dočakalo in jo bo tudi uživalo krajši čas. Ampak na izbiro imaš bodisi to, bodisi nenaden velik skok natalitete. Če bi izračunal natančno formulo, bi lahko hipotetično veljalo tudi to, da ti vsak froc od tretjega naprej (četrti, peti, šesti, ...) da možnost, da se upokojiš nekliko prej. Zato, ker so pač froci "prav sistem" kako nafilati najino prihodnjo pokojninsko blagajno.


Matematika mi je jasna, BlueRunner. Jasna mi je pa tudi realnost -- nataliteta se ne bo naglo dvignila, in prišlo bo do nevzdržnega razmerja zaposleni/upokojeni. Z razvojem medicine bo povprečna življenska doba v prihodnjih 30 letih dosegla recimo 90 let. Kakšne so rešitve?

1) Nagel dvig upokojitvene starosti.
2) Nagel dvig prispevne stopnje.

Jaz razmišljam in delam tako kot delam zato, ker ne verjamem, da nam bo uspelo v doglednem času rešiti ta problem. Pač, ostajam trdno na tleh in pričakujem, da bodo z mojo penzijo težki problemi. Zato nameravam v, recimo temu, višku moje produktivnosti, torej nekje do 50. leta, zaslužiti dovolj, da bom lahko s preostankom financiral preostanek svoje delovne dobe (recimo do 70. leta) in nato tudi svojo penzijo (hopefully vsaj do 85. leta).

Torej, sem medgeneracijsko solidaren, vplačujem v pokojninsko blagajno, ne goljufam države, ne pričakujem pa da me bo to rešilo, ko bo prišel moj čas.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Vikking ::

IceIceBaby je izjavil:

Bu hu. Jaz sem si fax plačal sam, pa sem precej bluzil in par letnikov plačal po nepotrebnem. Danes v enem mesecu plačam več davkov kot je vreden letnik študija. Brezplačni študij je kul, ampak ni to razlog za odiranje ljudi.

Zdravstvo tudi ni ravno briljantno. Čeprav plačujemo konkretne vsote imajo zdravniki še vedno nizke plače, pediatrično kliniko gradijo že od kar se spomnim (samo primer) vrste so pa take, da prej umreš preden prideš do zdravnika.

Za jesen življenja bomo pa itak morali poskrbeti sami, če ne bomo nategnjeni še bolj kot naši starši. Balonček bo počil slej ko prej.

Davki pri nas so vse drugo kot poceni. Če imaš malo nadpovprečno plačo jo preplačaš za cca 50%. Npr. za 1500EUR neto daš državi še cca 1400EUR zraven. Potem je tu še DDV, ki nam "vzame" 8,5% ali 20% pri vsakem nakupu. Pa še davki na razna nepremičnine, na motorna vozila... V končni fazi prideš do spoznanja, da v roke dobiš cca 20 do 30% svojega denarja.


Seveda se ti sedaj ne zdi veliko plačevati za študij, dokler so profesorji plačani iz proračuna. Prav tako oprema... Ko bo ustanova povsem privat in bo iz tvoje šolnine plačan tako profesor, kot oprema, material, orodja in vse ostalo za zagotavljanje kvalitetnega študija, potem verjemi da bodo cene takšne, da bodo morali straši od tvojega rojstva do začetka tvojega študija skrbno varčevati.

Tukaj ni balona, le prebivalstvo se bolj stara glede na rodnost le-tega. Rešitve so preproste, ostre in kakorkoli obrneš ploščo boš imel takorekoč 50% prebivalstva nezadovoljnega.

Država vzame veliko, primerjamo se s plačami, a kaj ko se hočemo primerjati z Avstrijo, Nemčijo in Švico. Zakaj se nočemo primerjati z Bosno? Glede na to da izhajamo iz skupine v kateri smo bili 50let.

IceIceBaby ::

Sicer sem še vedno študent in davkov do sedaj še nisem plačeval (pa ni več daleč do tega dne), imam pa o tej temi vseeno svoje mnenje.


Kako misliš, da nisi plačeval davkov? Kaj pa DDV, ki ga plačaš pri čisto vsakem nakupu? Če si kdaj delal preko študentskega servisa si tudi plačeval davke.

Kar se tiče drugega dela o nategovanju sodržavljanov se pa ne strinjam. Vsak EUR, ki ga prihranim pri davkih bom lahko zapravil pri svojih sodržavljanih. Tistih 70% denarja bi lahko namesto državi (ki z denarjem očitno ne zna delati!) dal sosedi frizerki, avtomehaniku, lokalnemu gostincu... Se mi zdi veliko boljša varjanta to, kot pa zapravljanje za Patrie, Falcone in luksuzne vikende.

Disclaimer: če jamram čez davke še ne pomeni, da jih ne plačujem :) Bi se jih pa z veseljem izognil, če bi se dalo. Zneski so enormni, državljani pa imho ne dobimo dovolj za svoj denar.

kmetek ::

Prenizke kazni za goljufe, preslab zakon itd....
Nagraditi pridne in poštene.
Ukiniti neto in izplačevati polne bruto plače.
Ne dobimo ničesar za davke, kakor ste rekli. Letno plačaš zdravstvu na stotine EUR, ko greš pa 1x k doktorju pa slaba storitev itd.
Penzija, kaj je to? Zakaj potem sploh plačujemo? Da bodo komunisti, ki so šli v penzijo pri 50-55 živeli do 80 ali več? Imam nekaj takih sosed, 30 let+ v penziji jebemtiš, mi? 10-15 let max.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

IceIceBaby ::

UTD bi rešil precej težav na zelo eleganten način. Denarja je dovolj, samo porazdeliti bi ga bilo treba pravilno.

kmetek ::

Trinitron je izjavil:

Sicer sem še vedno študent in davkov do sedaj še nisem plačeval (pa ni več daleč do tega dne), imam pa o tej temi vseeno svoje mnenje.

Zelo me razjezi, da v Sloveniji ni razvit nek odnos do državnega denarja v smislu, da je to v bistvu naš skupni denar. In da če nekdo nategne državo (bodisi dela na črno, ne plačuje davkov/prispevkov, prodaja/kupuje brez računa) ne nategne Pahorja ali kogarkoli drugega v parlamentu, pač pa nateguje svoje sodržavljane, ki bodo morali za zamašitev njegove neodgovornosti plačati več davkov. Ampak ne, pri nas je tisti, ki nategne državo največji car!

Enako velja za študente - če sodržavljani plačajo njihov (naš) študij je skrajno neobzirno od nekaterih študentov, da to izkoriščajo in raztegnejo študij za tri, štiri leta, pri čemer vlečejo status (in vse bonitete ki pašejo zraven) do onemoglosti, ostali pa naj to plačujejo. In sami se pri tem ne počutijo nič krive.

Narobe je, da ljudje za razmetavanje njihovega denarja vedno krivijo samo politiko (ki so jo nastavili sami!), potem pa misleč, da zajebavajo vlado, v bistvu nategujejo svoje lastne sodržavljane. Zato sem mnenja, da visoki davki v Sloveniji niso odraz slabe politike, ampak splošnega stanja v družbi, ki pač ni pripravljena na racionalno vodenje skupne blagajne. Edini način, ki bi v Sloveniji res funkcioniral je ta, da si vsak sam plačuje za svoje storitve (zdravstvo, šolstvo, ...), davki pa se sustijo na minimum. Za tako velik javni sektor kot ga imamo trenutno, enostavno kot narod nismo dovolj dozoreli, ker bog ne daj, da bi kdo vplačal več kot porabi, ane.


Pohvalno napisano! Realen študent, takih je malo.

IceIceBaby je izjavil:

UTD bi rešil precej težav na zelo eleganten način. Denarja je dovolj, samo porazdeliti bi ga bilo treba pravilno.


In pa čimprej na ceste fuknit vlado in vse pokvarjene Hilde, Bavčarje, Pavčke....

jao jao v tujini bi že davno v celicah bili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

opeter ::

kmetek je izjavil:

IceIceBaby je izjavil:

UTD bi rešil precej težav na zelo eleganten način. Denarja je dovolj, samo porazdeliti bi ga bilo treba pravilno.


In pa čimprej na ceste fuknit vlado in vse pokvarjene Hilde, Bavčarje, Pavčke....

jao jao v tujini bi že davno v celicah bili.


Če imaš denar in dobre odvetnike, niti ne. Vsaj v večini primerov.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

algo ::

Vikking je izjavil:

detroit je izjavil:

lej mondeo jst bom itak plačeval, ampak ta balonček bo poču nekoč in vlada ne rešuje tega ampak poriva naslednjemu mandatu in zakaj bi ravno (yes ravno v egocentričnem smislu) jst plačeval za penzijo ki jo ne bom videl, naj poči sedaj pa vsak zase rihta, država pa mora za sedanje poskrbet, sicer pa kako bo če zna sm zase^^

jst ne iščem težav tuki nego odgovore, oz. kako se vi soočate s tem



Če gre socialna država "adijo" potem veš da boš moral plačevati tako šolanje, zdravstvo, ter paziti za svojo jesen življenja. Raje verjemi in plačuj prispevke, saj tako poceni, kot sedaj ko je poskrbljeno za vse, da tvoji otroci imajo popolno zdravstveno nego z omogočenim takorekoč brezplačnim šolanje da konca fakultete z nekoi res ne glomazno penzijo zase in za njih, a varno prežitvje.

Premisli kaj se bolje splača.


Ti se hecaš, ne? Pa saj za zdravstvo moramo že zdaj SAMI plačevati zelo visoke prispevke (da sploh ne omnejam s.p.-jevcev, ki morajo plačati še toliko višje). Ogromno stvari je potrebno kljub temu doplačati (zobozdravnik, da čakalnih vrst ne omenjam, da Bog ne daj, da bi zdravnik prišel v "zmoto", ker se za to njegovo zmoto pacient lahko samo pod nosom obriše...) A za jesen življenja nam zdaj ni potrebno paziti? Pa še kako nam je potrebno, pa če hočemo ali nočemo (prispevki so zelo visoki in plačujemo jih iz SVOJEGA žepa)! Vsaj šolstvo je "zastonj" kar je pa res tisto minimalno glede na to, da smo ena izmed najbolj obdavčenih držav na svetu, se ti ne zdi? Pa še to delajo vse bolj plačljivo. Mislim, da si ti še eden izmed tistih srečnežev, ki je našel zaposlitev na sončni upravi... S tem denarjem, ki ga vsi davkoplačevalci plačujemo v ta požrešni državni aparat potem tisti pri koritu delajo tako kot svinja z mehom. Naj samo omenim Falcona, nekajkrat preplačane avtoceste (pa vsem dol visi), milijonske najemnine za objekte, ki se stekajo v "prijateljske žepe", dokapitalizacije zgubaških državnih podjetij, 1 letne gratis 100% plača poslancem po izgubi mandata itd. itd. itd. tu se izgublja davkoplačevalski denar... in res lepe vzglede nam daje tale država. Da Pahorja, ki varčuje tako, da si sam plačuje kavice in stoka, da s 3000EUR ne more preživeti ne omenjam. Dobesedno norčevanje iz davkoplačvalcev. Sam res z največjim vesljem plačam kakšnega "domačega mojstra" na roke, da ja gre čim manj denarja požeruhom pri koritu.

Za na konec pa še nekaj pozitivnega. Ogromno držav je še veliko bolj v p***i kot je Slovenija...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: algo ()

kmetek ::

V tujini bi za preplačane AC letele glave - dobesedno.

Pri nas? Tiho kot ovčke - mee mee mee.

detroit ::

naš as(s)istent za ekonomiko je delal pri darsu (pač cestarji:) nam je enkrat povedal anekdoto kako se je strošek za avtocesto poveča za nekaj miljonov evrov in kaj so vodilni naredili, namesto da bi SREDI izgradnje, ko se podizvajalec odloči da bo strošek 2x večji, zahtevali izvršbo dela po prej določeni pogodbi, so šli na kosilce in to je bilo to - mi plačujemo...
Skero

kopernik ::

Vikking je izjavil:


Če gre socialna država "adijo" potem veš da boš moral plačevati tako šolanje, zdravstvo, ter paziti za svojo jesen življenja. Raje verjemi in plačuj prispevke, saj tako poceni, kot sedaj ko je poskrbljeno za vse, da tvoji otroci imajo popolno zdravstveno nego z omogočenim takorekoč brezplačnim šolanje da konca fakultete z nekoi res ne glomazno penzijo zase in za njih, a varno prežitvje.

Premisli kaj se bolje splača.


Hmm, meni se zdi, da že sedaj to vse plačujem. Od kje le pobira država denar za financiranje zdravstva, šolstva, penzij, etc. ? Nič ni brezplačno, vse gre iz naših žepov. Meni osebno naš sistem ni toliko pri srcu, niti ne zaradi obveznega vplačevanja, temveč bolj zaradi upravljanja z vplačanim denarjem.

PaX_MaN ::

V tujini bi za preplačane AC letele glave - dobesedno.

V tujini bi tudi za izmišljene podatke letele glave:
Takšen kartelni dogovor, je ocenil Soršak, naj bi davkoplačevalce stal dve milijardi evrov. Ceno slovenskih avtocest naj bi zvišal za okrog 30 odstotkov.
[...]
No, v resnici Soršak tega ni izračunal. Tudi državna revizijska komisija, ki naj bi pod >>vodstvom nekdanje predsednice Vesne Cukrov izračunala, da je zaradi kartelov Slovenija avtoceste preplačala za tretjino<<, kot je bilo sprva objavljeno, tega ni računala. Varuh konkurence je namreč pozneje pojasnil, da naj bi šlo za zgolj preliminarno oceno. Sklepamo, da po približno tej logiki: avtocestni program, 513 kilometrov cest zgrajenih od leta 1994, nas je doslej stal okrog 6 milijard evrov. V Wikipediji pa piše, da karteli praviloma cene dvignejo do 30 odstotkov. Ena tretjina od 6 milijard, ki smo jih plačali od leta 1994, sta torej 2 milijardi.

kmetek ::

Evo kako se goljufa državo, ravno prodal USB ključek na firmo, ki ga bodo dali v stroške. Seveda, USB bo uporabljala XYZ oseba z nobeno vezo za firmo itd...pa tega je ogromno.

TESKAn ::

Na koncu je tako, da vsak jamra, ko more plačat in vsak takoj pograbi, ko le vidi kako priliko. Če bi vsi plačevali vse, kar bi mogli (ne pa da imamo milijone nepobranih davkov) in če bi vsi delali preudarno z državnim denarjem (ne pa da se vsakemu zdi, da ker je "državen" denar, je vseeno, koliko se ga zapravi), bi bila blagajna brez luknje, odplačali bi lahko dolgove in potem znižali davke.

Je pa žal tako, da velja:
1. zapravljaš svoj denar zase - najboljše za najmanj denarja
2. zapravljaš tuj denar zase - najboljše ne glede na ceno
3. zapravljaš svoj denar za druge - najcenejše še sprejemljivo
4. zapravljaš tuj denar za druge - ni važna ne cena, ne kvaliteta

Poraba proračunskega denarja pade pod točko 4. Rezultat je pa...znan. In če se te točke 4 ne spremeni, če se ne spremeni razmišljanja ljudi, da je ok goljufat, če je na nasprotni strani država, ne bo sprememb na bolje.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Invictus ::

Kar se tiče porabe državnega denarja, je tako kot v socializmu. Denar ni moj, je "naš", zato mi ni treba skrbeti zanj. če bi odgovorni odgovarjali za porabljen denar in vodili transparentno računovodstvo ter bili kazensko odgovorni, potem mislim da bi se v javni upravi porabilo precej manj denarja za nepotrebne nakupe (kot npr. nakup računalnikov konec leta, ker je denar pač ostal).

Kar se tiče navadnega državljana, pa lahko naredi sledeče:

1. Gre v službo, plačuje vse prispevke in pi****. Žal je za večino državljanov to edina izbira.

2. Odpre s.p. (seveda če misli da bo dovolj zaslužil in si zna iskati posel). Potem "goljufa" državo pri stroških, ki jih DURS na srečo malokrat preveri. Seveda plača zdravstvene in pokojninske prispevke glede na prihodke, kar se zna dvigniti v višave.

3. Odpre d.o.o. Pogoj enak kot zgoraj. Tukaj si izplačuje minimalno plačo in vse kupuje na firmo kar je možno. Nizki prispevki. Visoki začetni stroški.

4. Preseli firmo v tujino. Če državi ne pove nič, ne plača niti svetovnega davka na dobiček. Zdravstveno in pokojninsko zavarovanje si ureja sam. Davke plačuje tam kjer je ustanovil firmo. Po možnosti zaprosi za subvencioniran vrtec, šolo, prevoz, malico, otroški dodatek, in kar je še ostalih socialnih transferje. Mogoče celo občina plača njegove prispevke za zdravstvo, ker je pač uradno nezaposlen.

5. Odide v službo v tujino. Tja kjer nima občutka da ga vsak dan na suho nategnejo. Me prav zanima koliko ljudi bo slo z letom 2011 na delo v Nemčijo, ko se izteče moratorij na zaposlovanje.

Seveda se mora vsak odločit sam. Glede na svoje možnosti in želje.

Seveda se pa lahko vsak udejstvuje v politiki in poskuša spremeniti kaj.

Ampak za koga že?????

LP I.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

para! ::

Tako plačajo minimalni prispevek, za višje penzije, pa si sklenejo razna življenska zavarovanja. Da ne govorim o ugodnostih pri vrtcu, šoli in drugem...


Ugodnosti pri vrtcu? Misliš takšna ugodnost, da v primeru višjega dohodka plačaš več denarja za isto storitev, kot nekdo z nižjim dohodkom, potem se pa čudiš, da ljudje skrivajo svoje dohodke?

lp
Death before dishonor!

sidd ::

para! ne mešaj zadev....vrtec je subvencioniran! In odvisno od prihodkov je seveda pogojeno kako visoka je subvencija.....Se vidi da še nimaš otrok :D. Če presežeš nek limit, pač plačaš polno ceno, ker se te ne smatra ot socialno šibkega osebka...
no idea for signature
signed
I

para! ::

Bistvo je v tem, da dokler bodo pogoji za socialno šibke ugodnejši kot za tiste, ki po lastnih zaslugah dobro stojijo, do takrat je logično, da bodo socialno stabilnejši poskušali prikazati, da niso tako zelo stabilni.

To je logika, in skrb za državno blagajno je tu povsem irelevatna, vsak bo prvo poskrbel za blagajno, ki pripada njemu, četudi na račun države...

lp

Pa še glede bruto/neto... Seveda se vse računa iz bruto plače in prav je tako. Dajmo razumet, da je naše delo storitev, za katero kupec (torej delodajalec) plača bruto znesek in zato je bruto plača vrednost našega dela. Delodajalec vaše delo vrednoti toliko, kolikor mora za vas izplačat denarja. Požrešna država je problem tistega, ki plačo prejema.

Seveda je pa lažje jokat kako so plače nizke in delodajalci nateguni, država je pa super fajn, ko si odtrga dobršen del denarja za precej nekakovostne storitve.
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: para! ()

kmetek ::

torej še več razlogov za demonstracije in pritisk na vlado, mar ne?

IceIceBaby ::

Požrešna država je problem tistega, ki plačo prejema.


To je tudi problem delodajalcev, ker si težje privoščijo kakovostne delavce.

para! ::

kmetek je izjavil:

torej še več razlogov za demonstracije in pritisk na vlado, mar ne?


Ne vem, kmetek, kaj pa bi ti zahteval od vlade?

lp
Death before dishonor!

kmetek ::

Znižanje obremenitve za zaposlene in še in še...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delovna doba, ali je pravično? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
749155 (6791) St235
»

Olajšave za pokojnine nad 1400 €

Oddelek: Problemi človeštva
4811754 (10292) jalovec09
»

Višina pokojnine vs. prispevek ZPIZ (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6914686 (13232) solatko
»

"Naša" pokojnina! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17333654 (30676) lexios

Več podobnih tem