» »

Jutri zadnji dan prodaje 75-vatnih žarnic

Jutri zadnji dan prodaje 75-vatnih žarnic

Slo-Tech - Jutri je še zadnji dan, ko so lahko v EU naprodaj žarnice z volframovo žarilno nitko, ki porabijo 75 W ali več električne energije. Trgovci so si izposlovali kratek odlog, tako da bodo obstoječe zaloge lahko prodali tudi kasneje, a novih pošiljk ne bodo smeli naročati; prav tako bo ustavljena proizvodnja.

Gre za dve uredbi Evropske unije, po katerih naj bi gospodinjstva razsipne volframove žarnice zamenjale s halogenskimi ali LED. Lani ob istem času se je izteklo obdobje prodaje stovatnih žarnic, jutri pa kot rečeno 75-vatnih. Meja se bo vsako leto zniževala, tako da bo leta 2012 prepovedana proizvodnja in prodaja žarnic z volframovo nitko z močjo 25 W ali več. Še štiri leta pozneje bodo ukinili proizvodnjo manj učinkovitih halogenskih žarnic iz razreda C.

EU želi s temi ukrepi občane prisiliti v racionalnejšo rabo električne energije in hkrati zmanjšati obremenitev okolja. Po izračunih EU bodo gospodinjstva letno privarčevala do 177 evrov letno, v vsej EU pa naj bi se izpusti ogljikovega dioksida zmanjšali za 32 milijonov ton letno.

120 komentarjev

«
1
2 3

kuglvinkl ::

OK, kolk plačate/mesec elektru? Mi okol 50 evrov, equals 600EUR/leto. Skor ne verjamem, da imam 180 evrov fore.
Your focus determines your reallity

KoMar- ::

Pohvalno, a kaj ko so ekvivalentne LED "žarnice" še daleč...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

Aljaz1980 ::

hkrati zmanjšati obremenitev okolja

in prašiči znajo leteti

Po izračunih EU bodo gospodinjstva letno privarčevala do 177 evrov letno

zelo verjetno če bi gorele zelo veliko, glede na to da če imaš 50W uporabnik v Slo 24 ur priklopljen te pride okoli 4eur na mesec(je približek, pa še kar nekaj časa nazaj kar sem to računal), če pa gledaš da imaš najbolj uporabljene žarnice nekje 4ure povprečno na dan vklopjene pa ni šanse da prideš na tako cifro
želi s temi ukrepi občane prisiliti v racionalnejšo rabo električne energije

res da je racionalnejša raba, ampak sam razlog je pa BS, pravi razlog je da smo prisiljeni zmanšati porabo elektrike, saj imajo gospodinjstva čedalje več in več porabnikov ele. energije
in v nekaterih državah je poraba večja kot dobava

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Aljaz1980 ()

hojnikb ::

Uff a zdaj že 75W ?
No jest kot "paglavec" še ne usmerjam tolk pozornosti na to, ampak se mi zdi da je še vseen bol "naravna" svetloba iz wolframa, kot iz ostalega,,,,
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

blazp88 ::

katastrofa je, da vsi hvalijo nadomeščanje navadnih žarnic z "varčnimi", hkrati pa se nihče ne zaveda posledic, ki jih to prinaša.
varčne/led sijalke zaradi samega načina delovanja (stikalni pretvornik) popačijo obliko omrežne napetosti, to pa zaradi oblike toka, ki ga vlečejo iz omrežja. to je okrog vrha sinusoide, omrežni sinus pa se z dodajanjem takšnih porabnikov v omrežje vedno bolj popači - na koncu je podoben trapezu.
to pa bo nekoč treba popravljati z aktivnimi filtri, kateri bodo pa imeli spet svoje izgube.
na koncu ne bomo privarčevali nič.

je pa res, da za to niso krive le žarnice, ampak tudi vsi elektronski porabniki - računalniki in podobno.

Lonsarg ::

HAHA ja svetloba iz wolframa je kr naravna lol. Tok smo se navadl nanjo, da nam je kar "naravna" sedaj. Kot sončna ane. Jaz imam v sobi LED, pa edini problem ki je, je da sem kupil pršvoh:) Ampak mam še LED namizno svetilko, za brat ko se rabi več svetlobe, tak da ni problema. Pač tako sm kupil k ma kar vgrajeno.

Naslednjič bom pač vedel koliko močne kupiti, sej so ble itak poceni roba. Pač haklc je, da LED ne moreš namontirat na samo eno žarnico, ampak rabiš jih ene 4-5, da prideš na ekvivalent 100W. Pač 4 take z 48LED, jaz sem kupil pa z 19LED:)

hojnikb ::

Lonsarg je izjavil:

HAHA ja svetloba iz wolframa je kr naravna lol. Tok smo se navadl nanjo, da nam je kar "naravna" sedaj. Kot sončna ane. Jaz imam v sobi LED, pa edini problem ki je, je da sem kupil pršvoh:) Ampak mam še LED namizno svetilko, za brat ko se rabi več svetlobe, tak da ni problema. Pač tako sm kupil k ma kar vgrajeno.

Naslednjič bom pač vedel koliko močne kupiti, sej so ble itak poceni roba. Pač haklc je, da LED ne moreš namontirat na samo eno žarnico, ampak rabiš jih ene 4-5, da prideš na ekvivalent 100W. Pač 4 take z 48LED, jaz sem kupil pa z 19LED:)

Sej zato sn pa dau v narekovaje "naravna". Seveda ni naravna, sam mi smo se jo navadl.
#brezpodpisa

T0RN4D0 ::

Karkoli ima več kot 1 LED so jajce ;) Razen če je dizajnirano kot trak.

Je pa dejansko iz žarilne nitke svetloba bolj naravna kot iz raznih sijalk in LED.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Pyr0Beast ::

Na hrvaškem lahko na srečo še dobite 100W žarnice, tam so pod malo manj tiransko vladavino.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gendale ::

naj raje zgradijo še par nukleark pa bo dovolj elektrike za vse

Lonsarg ::

Aljaz1980 je izjavil:


Po izračunih EU bodo gospodinjstva letno privarčevala do 177 evrov letno

zelo verjetno če bi gorele zelo veliko, glede na to da če imaš 50W uporabnik v Slo 24 ur priklopljen te pride okoli 4eur na mesec(je približek, pa še kar nekaj časa nazaj kar sem to računal), če pa gledaš da imaš najbolj uporabljene žarnice nekje 4ure povprečno na dan vklopjene pa ni šanse da prideš na tako cifro


Jaz imam svoj izračun, pa me pride 15EUR/mesec približno za luči. Torej z varčnimi 3EUR, 12EUR na mesec prišparati*12mesecev je 144EUR na leto.

Res pa je, da nas živi 6 v hiši:) EU je pa vzel za izračun 10 člansko družino haha.

overlord_tm ::

A komu te varcne zarnice drzijo toliko kot oblubljo?

Ker nam crkujejo po tekocem traku. Ampak ce jo fino pretreses spet zacne delat, za nekaj casa. Potem ko postopek ene 3x ponovis pa crkne. Se vsaka na nitko je dlje zdrzala :)

IMO so tele varcne zarnice svinjarija prve klase. Zdej bodo malo manj premoga ponucali za strom, bomo pa tolio vec zivega srebra zmetali v smeti. Ljudem se ne da dopovedat da je treba zbirat loceno.

Lonsarg ::

Mi nismo še niti ene varčne žarnice menjali. Pa smo prvi dve dobili zastonj, takrat, ko je imel elektro akcijo, pol pa še ene par jih kupili kmalu zatem, pa smo kar najcenejše se mi zdi.

sv-pt ::

enako pri meni.
v sobi imam že 5 let varčno in z njo ni nobenih problemov, pa gori povprečno 6 ur na dan, skoraj vsak dan.
varčna v kuhinji je pa ista že 10 let (ali celo več), je pa res da tista gori uro ali dve na dan.

edino kar me moti pri teh žarnicah je to da ne morš štelat intenzitete, ker začnejo utripat...

(je pa res, da sta dve novejši(stari dobro leto) varčni že crknili, tiste, ki so 'zavite')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sv-pt ()

Pyr0Beast ::

V predalu je navadna žarnica še od pradedka, ma 70 let ziher. Pa še dela !


9k ur od varčne - sanjaj.
Mogoče kakšen Osramov Master pride zraven s 15k urami, pa še to se vse zatemni po nekaj tisoč urah delovanja in intenziteta pade na polovico
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Rogue ::

Mi imamo praktično vse žarnice varčne, razen mogoče v kleti na hodniku. Problem z navadnimi žarnicami je, da takoj rabiš nekaj 100W, da prostor primerno osvetliš, kar pa je problem že zaradi vročine, ki jo oddajajo. Je pa res, da poceni varčnih žarnic ni za kupovat, ker so drek od dreka. Enkrat smo kupi v Hoferju neke znižane, pa jih je pobralo tako hitro, da še vedeli nismo, da smo jih imeli. V glavnem kupujemo samo še Philipsove žarnice. Že veliko drugih je namreč nemogoče smrdelo, če so bile dolgo prižgane (smrad je prihajal od tiste elektronike pod samo žarnico). Meni se ne da stalno cimre luftat in čakat 1 teden, da se razsmradijo. Mamo pa na enem stopnišču philipsovo 15w žarnico, staro že 6 let. Tako da če ne kupuješ ravno najcenejših in če ne dobiš ravno kakega izmeta, potem kar zdržijo.

Pyr0Beast ::

Za špajzo imamo mi 100W. Prižgeš je fajn svetlo, pogledaš, najdeš in ugasneš ko greš ven.
Tudi domnevno '100W' varčna je bila prvih 5 minut pretemna.

Tako da bom držal navadne tam kjer jih rabim.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

M-XXXX ::

Lani ob istem času se je izteklo obdobje prodaje stovatnih žarnic, jutri pa kot rečeno 75-vatnih.

Samo malo: kako hudiča sem si jaz potem lahko prejšen teden nabavil 100W žarnice za v zidanco?

darkolord ::

Mogoče še kakna stara zaloga.

sv-pt ::

Pyr0Beast je izjavil:

9k ur od varčne - sanjaj.
Mogoče kakšen Osramov Master pride zraven s 15k urami, pa še to se vse zatemni po nekaj tisoč urah delovanja in intenziteta pade na polovico


tole mam v sobi (oz. verjetno kakšno starejšo verzijo)... piše povprečno 15k ur delovanja, tko da kr verjam da ne sanjam. sicer zna bit, da je intenziteta kej padla, ampak nimam nove enake, da bi lahko primerju, od oka po spominu pa bi reku da ni večje razlike v intenziteti, sploh pa ne 50%

Stra ::

Kakšne fletne formule so naši vrli komisarji uporabili za izračunavanje tega propagandizma res ne vem, vem samo to, da sem imel prej eno žarnico od 100W, potem ko jih ni bilo več naprodaj, sem dal pa dve od 60W. Evo, pa je 120, ker mi nočete prodati ene pametne žarnice, fašisti neumni.

root987 ::

To, da se vedno bolj pusha k izboljšanju učinkovitosti potem ko so vaški kekci pametnejši od resnih modelov (ker vi ste pa gotovo pametnejši od energetikov/štromarjev, ki so jih zasnovali zato ker ste kupili noname varčno in pričakovali 15k ur), pač še ne naredi neke organizacije fašistične.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

[D]emon ::

Tole ni nic drugega kot navadna diktatura. Bom pac uvazal 100W sijalke iz Bosne in bom imel crno robo za svetle trenutke v zivljenju. Zacelo se je z zarnicami. S cem se bo koncalo? Zrakom? Spodnjimi gatami? Skret papirjem?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

techfreak :) ::

Zakaj niso kar takoj šli na 60W ali še manj? Že lani bi lahko rekli, da je konec s prodajo žarnico z volframovo nitko, ki imajo moč večjo kot 25W.

Sc0ut ::

Na računalnike pa se zaenkrat še noben ne spravlja:)
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

BigWhale ::

Pyr0Beast je izjavil:

V predalu je navadna žarnica še od pradedka, ma 70 let ziher. Pa še dela !


9k ur od varčne - sanjaj.
Mogoče kakšen Osramov Master pride zraven s 15k urami, pa še to se vse zatemni po nekaj tisoč urah delovanja in intenziteta pade na polovico


Jaz v treh letih se nisem zamenjal nobene varcne zarnice, ker bi kaka crknila, pa jih imam kar nekaj. Navadne sem zamenjal ze vse, nekatere celo veckrat.

Matako ::

Itak, da so taki odloki BS. Ideja o varčevanju pri razsvetljavi je zelo stara in jo je popolnoma povozil čas, samo birokrati še niso dojeli. Dolga lajtunga. Kot so že ugotovili zgoraj... struktura porabe električne energije v gospodinjstvu se je itak spremenila.

V Sloveniji je recimo najbolj vidna sprememba klimatske naprave. Ja, nimajo jih vsi in so sezonske, samo po drugi strani je pokupljenih vsako leto ogromno novih klimatskih naprav - poleg tega smo vsi posredni uporabniki bad-ass klimatskih sistemov v nakupovalnih središčih, ki verjeli ali ne.. delajo celo pozimi (zaradi toplote, ki jo oddajajo ljudje in, LOL, razsvetljava). Potem so tu osebni računalniki s pripadajočo mrežno opremo in še kaj.

Itak električne energije ne "trošimo" ampak jo lepo kupimo. Torej, WTF? Kvečjemu naj se na same nevarčne žarnice da lepo kaka manjša dajatev, ne pa da se PREPOVE izdelek. Ja kaj pa če sicer ne trošim dosti (jaz na primer jem v restavracijah v glavnem) in pač.. ne vem imam doma retro opremljeno stanovanje... zakaj tega ne bi mogel kupiti, če imam keš?

Ker kaj bo naslednje .. prepovemo V8 motorje? Kaloriferje?

Drug koristnejši pristop bi bil, da se EU raje spravi na lokalne uprave mest in NJIH nekako prisili, da varčujejo, mogoče celo zapakira vse skupaj v kako varianto za zmanjševanje svetlobnega onasneževanja, za boljši PR.

Samo v moji soseski so recimo letos zgradili nov park, ki ima dodane toliko večinoma povsem nepotrebne razsvetljave, da njene porabe gospodinjstva v tem delu mesta ne bodo kompenzirala z zamenjavo nevarčnih žarnic NIKOLI - pa sem prepričan, da to razsvetljavo financirajo točno ista gospodinjstva!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

filip007 ::

Ja še malo pa bomo pri svečah spet, doma je nekaj teh varčnih in so skret, traja da se prižgejo, svetjo pa slabše kot ena sveča skoraj.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

settler ::

filip007 je izjavil:

Ja še malo pa bomo pri svečah spet, doma je nekaj teh varčnih in so skret, traja da se prižgejo, svetjo pa slabše kot ena sveča skoraj.


Kupi si ene kvalitetne žarnice pa ne bo tako:)
Glede svetlobe je pa tako, kakor se navadiš. Sem imle v sobi 2 leti prav tisto varčno žarnico z belo svetlobo.
Ko sm zdaj menjal žarnico z bolj rumeno svetlobo se mi prav čudno, tako da vse je odvisno kakšne svetlobe se navadiš.

Zmajc ::

Meni je varčna žarnica v kuhinji crknila po dobrem letu uporabe... 10 let my ass.

jest10 ::

Pri nas je čisto random. Določene sijalke svetijo že ene 3 leta(razen tega, da jim je opazno padla svetilnost), določene pa pocrkajo po parih mesecih. Pa je čisto vseeno ali je žarnica Špar varjanta, ali ultra super fajn Philips. In ultra super finim Philipskam celo opazno hitreje pada svetilnost;((

techfreak :) ::

Zmajc je izjavil:

Meni je varčna žarnica v kuhinji crknila po dobrem letu uporabe... 10 let my ass.

Varčne žarnice imajo garancijo nekje 2 - 3 leta, nekatere pa tudi do 5 let. Če ti je crknila po 1 letu uporabe jo nesi nazaj in ti jo bodo zamenjali.

Rippy ::

Tiste prve varčne žarnice, ki so se pojavile na našem trgu in nekaj let po tem so zdržale res dolgo. Danes skoraj ni več razlike v primerjavi s navadno v zdržljivosti.

A je možno varčno uporabljati na damper stikalu? V sobi imam navadno, ker varčne utripajo.

Osprey ::

Glede "naravnosti" svetlobe: bo kar res, da je volframova žarnica "naravnejša", saj ima tako kot sonce zvezni frekvenčni spekter svetlobe, varčne sijalke pa diskretnega, kar naj bi bilo slabše za oči.

Matako ::

Rippy je izjavil:


A je možno varčno uporabljati na damper stikalu? V sobi imam navadno, ker varčne utripajo.


obstajajo

Primer:
http://www.nigelsecostore.com/acatalog/...
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Phoebus ::

Matako je izjavil:

Rippy je izjavil:


A je možno varčno uporabljati na damper stikalu? V sobi imam navadno, ker varčne utripajo.


obstajajo

Primer:
http://www.nigelsecostore.com/acatalog/...


Ne kao, kar zares.
Imajo jih tudi v merkurjih in baubau trgovinah, so pa malo dražje od navadnih.

Fizikalko ::

Ja, seveda obstajajao, ravno zadnjič sem videl v Merkurju eno OSRAM-ko.

pss-m ::

a je kdo kej slišal o "dirty electricity? je to resna nevarnost?


pa tole se mi tut ne dopade
treba led kupit

techfreak :) ::

LED imajo tudi pomanjkljivosti, vendar je pri teh težava v tem, da se ljudem ne ljubi preurediti stropov.

imallears ::

Sej lepo, da gre tehnologija naprej pa to. BUUUUUUUUT ... free market any1? Nuclear powerplant any1?

_sem_ ::

Za migrene od CFL še nisem slišal, kljub temu da so že v široki uporabi.
Glede živega srebra - to je znan in resen problem, žal prav tako pri navadnih neonkah, se pač zastrupljamo.
Prav tako s tistim smradom ki včasih prihaja od elekronike... Ampak verjetno sta nov računalnik ali nov avto veliko hujša.
Spekter je dejansko bolj čuden kot pri wolframu, jih zato ne marajo nekateri fotoentuziasti. Po drugi strani imam foto ki snema video le s 24fps, kar pri wolframu in navadnih neonkah povzroča grdo utripanje oz valovanje; CFL imajo precej višjo frekvenco in tega problema ni.
Generalno se mi zdi prepoved fašistična in nepoštena.

Lecter ::

Dokler sijalke delajo Kitajci, se nam zdijo varčne.
Volframove ali osmijeve imajo to prijetno lastnost, da jih je mogoče izdelovati brez hude kemije. Sicer so potrebne visoke temperature, ampak tehnologija deluje že 100 let. Kakih nevarnih sevanj klasične ali halogenske nimajo.

Cenejše osvetljevanje pomeni večjo svetlobno onesnaženost, ki je že zdaj ne obvladujemo.

Razmerje med tržno in ekološko ceno je bilo po moje doseženo z "neonkami", to so tiste, ki osvetljujejo delovne prostore.

Sicer ne vem, kaj glupega komisarja v EU moti, če si pozimi svetim s 100-vatno žarnico in si ogrevam prostor. Precej ista figa, če pokurim 100 vatov za žarnico in 2,1 kilovata za kalorifer ali 20 vatov za žarnico in 2,18 kilovata za kalorifer/radiator/krneki. Poleti pa je čas osvetljevanja neprimerno krajši.

M.B. ::

Jaz sem si lani nabavo LED žarnico kot bralno lučko, ker mi je šlo poleti na živce ko sem želel kaj brat zvečer da sem se grel z žarnico. Delala je fajn do jeseni ko je crknila. Sicer so mi jo zamenjali ker je imela 1 leto garancije ampak vseeno me zanima če je možno da je crknila ker se večkrat zgodi da imamo pozimi pa jeseni ko postane hladneje 210 V namesto 230.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Bananovec ::

kuglvinkl je izjavil:

OK, kolk plačate/mesec elektru? Mi okol 50 evrov, equals 600EUR/leto. Skor ne verjamem, da imam 180 evrov fore.

Skoraj 200€.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Jst ::

Jaz plačujem za mansardno stanovanje elektrike 100EUR/mesec, s tem, da sem si letos ubodel še klimo. Res ne vem, od kje za vraga me pride tolikšen znesek za elektriko, ker ko se pogovarjam s kolegi, vsi plačujejo manj, pa imamo vsi nekako enake porabnike v stanovanju.

Kar se tiče varčnih žarnic: Po dveh letih mi obe neke high-end (takrat med dražjimi 30W) svetijo za pol slabše kot v času nakupa.

Najhuje je pa v enem gospodarskem poslopju, kjer imajo senzor za prižiganje žarnic po hodniku - ta hodnik je tudi čez dan v temi - in prav vse žarnice so varčne. Crkujejo pa na približno dva do tri mesece. Hudo šparanje, res.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

w00tnes ::

overlord_tm je izjavil:

A komu te varcne zarnice drzijo toliko kot oblubljo?

Ker nam crkujejo po tekocem traku. Ampak ce jo fino pretreses spet zacne delat, za nekaj casa. Potem ko postopek ene 3x ponovis pa crkne. Se vsaka na nitko je dlje zdrzala :)

IMO so tele varcne zarnice svinjarija prve klase. Zdej bodo malo manj premoga ponucali za strom, bomo pa tolio vec zivega srebra zmetali v smeti. Ljudem se ne da dopovedat da je treba zbirat loceno.


Hm ja nam v kopalnici in na hodnikih kar naprej crkujejo... mislim, da tisto neprestano prižiganje in ugašanje ni preveč zdravo zanje :|

nekikr ::

Saj to je splošno znano. Varčne žarnice so primerne samo za prostore, ki so bolj ali manj vedno osvetljeni. Če jih imaš na hodniku bloka in povezane s senzorjem gibanja, potem je to fail. Če bi bile vedno prižgane bi bilo dosti bolje.

techfreak :) ::

Jst je izjavil:

Najhuje je pa v enem gospodarskem poslopju, kjer imajo senzor za prižiganje žarnic po hodniku - ta hodnik je tudi čez dan v temi - in prav vse žarnice so varčne. Crkujejo pa na približno dva do tri mesece. Hudo šparanje, res.

Tam pa daš LED.;)

sverde21 ::

Jst sm nekaj časa nazaj kupil LED žarnico, ampak je snop svetlobe preveč usmerjen, poleg tega pa mi je potem po nekaj mescih uporabe crknila iz neznanega razloga, tako da sm bil na večji izgubi kot na profitu, ker je žernica prišla nekje 10-15EUR, žarnice z nitko so precej poceni...
<?php echo `w`; ?>
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Navadne žarnice - kje kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6514375 (2122) matobeli
»

Bliža se konec halogenskih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14427179 (21182) bMozart
»

Jutri zadnji dan prodaje 75-vatnih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12028941 (24556) Spajky
»

Od danes prepoved prodaje razsipnih žarnic (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
19117576 (12252) Matev
»

EU prepoveduje navadne žarnice (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
32124465 (15630) MrStein

Več podobnih tem