» »

Optični ploščki bodo z nami še vsaj naslednje desetletje

Optični ploščki bodo z nami še vsaj naslednje desetletje

Bo Blu-ray še aktualen ob izidu PlayStation 4?

vir: Ars Technica
Ars Technica - Čeprav se zdi, da se celoten svet počasi premika na internet oz. v oblak, tudi kupovanje glasbe, filmov in iger, CEO Sony Computer Entertainmenta, Kaz Hirai, meni, da optičnih ploščkov še ne smemo odpisati. Gospod Hirai namreč pravi, da še vsaj deset let ne bomo ugledali igralne konzole iz serije PlayStation, ki ne bi imela optičnega pogona ter bi se za prenos in namestitev iger opirala zgolj na internet, brez kakršnihkoli izmenljivih fizičnih medijev. Svoje mnenje je opravičil z velikostjo poslovanja svojega oddelka Sonyja, saj se PlayStation prodaja skoraj povsod po svetu, kjer telekomunikacijska infrastruktura morda ni tako dobro razvita, kot npr. v Evropi. To pomeni, da se ne morejo zanašati zgolj na pretakanje vsebin s spleta. Vseeno po drugi strani vedno več vsebin lahko prenesemo s spleta, tudi na PlayStation 3 in XBox 360, prav tako pa je tudi vedno več ponudnikov za popolnoma digitalno igranje na osebnih računalnikih.

PlayStation 4 bo torej imel optični pogon. Prvi del sestavljanke je znan.

29 komentarjev

hojnikb ::

Hja pa bo dost blu-ray za prihodnji PS ?
Al bojo počakal na kej podobnega HVD ?
#brezpodpisa

Jst ::

>Gospod Hirai namreč pravi, da še vsaj deset let ne bomo ugledali igralne konzole iz serije
>PlayStation, ki ne bi imela optičnega pogona ter bi se za prenos in namestitev iger opirala
>zgolj na internet, brez kakršnihkoli izmenljivih fizičnih medijev.

Moja napoved, da bomo naslednji PS videli proti 2020 oziroma po 2015, ter da je PS3 komaj na polovici svoje življenjske dobe, očitno ni bila zgrešena.


>PlayStation 4 bo torej imel optični pogon. Prvi del sestavljanke je znan.

Pomoje prenagla špekulacija. Verjetno bo uporabljal medije, nisem pa toliko prepričan, da ravno optične.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Bananovec ::

hojnikb je izjavil:

Hja pa bo dost blu-ray za prihodnji PS ?
Al bojo počakal na kej podobnega HVD ?

Že razvijajo zadevo, ki naj bi imela nekajkrat več kapacitete kot jo ima blu-ray.
Špekulacije so, da bodo to zadevo dali tudi v štirico.
*Vire pa moram še najti.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

matejdro ::

Saj vsake toliko časa se pokaže novica, da so razvili nek plošček zelo velike kapacitete, pa do sedaj ni bilo veliko teh dejansko v uporabi.

Dr_M ::

Že razvijajo zadevo, ki naj bi imela nekajkrat več kapacitete kot jo ima blu-ray.


Take zadeve so bile razvite ze 10 let nazaj :)):))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Okapi ::

Saj vsake toliko časa se pokaže novica, da so razvili nek plošček zelo velike kapacitete, pa do sedaj ni bilo veliko teh dejansko v uporabi.
Niti ni kakšne posebne potrebe. Če slučajno rabiš več, pač daš igro na dva, ali pa pet blu-rayev. Je bistveno ceneje, kot se samo zaradi tega truditi s čim drugim.

O.

zli vesoljc ::

Ampak a ni PSP GO konzola brez optičnega pogona? Ali pa so v članku mišljene samo sodobne konzole.

Bor H ::

Okapi: čez nekaj let, ko bo prišel ven PS5 bo potreba, da bi pa za vsako igro mogu menjat ploščke pa no way. Ko pride v masovno proizvodnjo je pa itak cenovno vseen.
Aja, pa piratizirat je težje če so ploščki dragi k hudič.

Berserker ::

Škoda da je vedno več vsebin preko spleta potrebno kupit, jaz skoraj vse fizično kupim takoj vsaj vem da si lastim nekaj, npr. dvd plošček in škatlico z navodili, spletno kupovanje je prenevarno in prezahtevno, tak oda pozdravljam da bo še fizični medij prisoten.

Lonsarg ::

Osebno bi raje videl neko flash medij namesto optičnih diskov. Bolj zanesljiva zadeva. Res pa je, da more cena še za kake 5krat pasti, da bo primerljivo z blue ray ploščki. po drugi strani pa ni problemov z stroški bralnika...

matejdro ::

Pri optičnih ploščkih me najbolj moti, da moraš posebej peči in ko enkrat spečeš, ne moreš vsebine več spreminjati. Bilo bi fajn, če bi lahko optične ploščke uporabljal kot diskete ali flash diske, samo lepo skopiral fajle gor in dol.

guest #44 ::

Najbolj na k mi gre seveda krhkost optičnih ploščkov, hitro se zjebejo ob malo slabšem ravnanju. Hočem nekaj bolj robustnega in vzdržljivega.

Bor H ::

Ač ša tko kot je Azgard reku, lepo se flash uporab, nezapisljiv seveda, in je problem rešen, hitro nalaganje pa še dost ogromno je.

Wrop ::

Nezapisljiv flash? :))
Ha ha... Kakšne mate!

Lonsarg ::

Kaj kakšne mamo, če hoče Sony prodajat PS igre na flashu je zelo verjetno, da bo te flash naredil read only. Daleč od tega, da bi jaz tako hotel, sam pač tak je trend prodajanja softwera, da se na read only stvareh prodaja.

Bor H ::

Gaargh, ROM al kaj je že, sorry, nisem bil sigurn. Geesh.

PrimozR ::

Berserker je izjavil:

Škoda da je vedno več vsebin preko spleta potrebno kupit, jaz skoraj vse fizično kupim takoj vsaj vem da si lastim nekaj, npr. dvd plošček in škatlico z navodili, spletno kupovanje je prenevarno in prezahtevno, tak oda pozdravljam da bo še fizični medij prisoten.

Prezahtevno? Težko je klikniti Buy in na PayPalu potrditi? Prenevarno? Kako?

root987 ::

Berserker je izjavil:

Škoda da je vedno več vsebin preko spleta potrebno kupit, jaz skoraj vse fizično kupim takoj vsaj vem da si lastim nekaj, npr. dvd plošček in škatlico z navodili, spletno kupovanje je prenevarno in prezahtevno, tak oda pozdravljam da bo še fizični medij prisoten.

Public key kriptografija še ni br0ken in zaenkrat niti ne kaže da bo v kratkem, tako da se z varnostjo ne rabiš obremenjevat. Zahtevnost je pa na ravni pet letnika...
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

Berserker ::

Mal nerodno sem se izrazil, nimam volje odpirat nekih računov kajti ta bančna nakazovanja in odpiranje paypal računov so mi dokaj neznana in sem dokaj neizkušen , že celo življenje sem navajen na plačevanje v gotovini in to bom vrjetno še naprej prakticiral (pač stara navada je železna srajca) , kreditne kartice pa ne dobim kljub nekaj letni polnoletnosti pa odaljenost do mesta pa te mine da bi kaj sploh šel uredit, za eno stvar se mi pa ničesar ne splača.

ALT ::

najprej govoris, kot da si star 60 let, potem pa poves, da si ze par let polnoleten :D

sicer pa vsakomur svoje, kdor ima rad gotovino, bo se nekaj desetletji lahko kupoval box zadeve v lokalni stacuni.. samo pazi, da ne bos potem res prestar za paypal ;)

PrimozR ::

Greš na banko, zatežiš za kreditno kartico, se registriraš na paypalu, vpišeš podatke s kreditne, počakaš da dobiš izpisek (lahko prek neta), da dobiš paypalovo kodo za potrditev kartice in to je to. Ko nekaj kupiš, PayPal takoj bremeni rkeditno, ta pa 8. oz. 18. v mesecu (npr.) bremeni tvoj osebni račun.

Plačevanje z gotovino je super zadeva, v resničnem življenju. Na internetu to ni mogoče, ampak internet odpira toliko novih svetov, da enostavno ni pointa, da jih en bi izkoristil. Pa vedno je 'za eno stvar se mi ne splača rihtati kreditno'. Kdo pravi da bo samo ena stvar? Nikoli ni.

opeter ::

Jaz vidim predvsem probleme v prenosih. Pri nas je maksimalna hitrost, ki jo lahko dobim preko kabla 4 MB (proti dol) in 1 MB (proti gor). To se še vsaj kakšno desetletje ne bo spremenilo. Isto velja za marsikateri drugi del v Sloveniji. Tudi ne verjamem, da bi položili optiko. Če bodo vsebine ratale HD itn. si sploh ne znam predstavljati, kako te doseže takšna vsebina.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Lonsarg ::

Najbrž misliš 4Mbit, ne 4MB. Jaz imam 4Mbit, pa 720p ni problem gledat na youtubu. Sicer pa, tudi brez optike, se da z postavitvijo VDSL central še povečati hitrost močno. Ampak mislim, da v tem primeru bi denar za postavitvijo VDSL central raje proabili za optiko.

opeter ::

Saj 4 MB pomeni 4 MBit.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Lonsarg ::

ne:) MB je MBajt

opeter ::

Aja? Ja potem se opravičujem. Sem mislil, da je Mb - megabajt in MB - megabit.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

T-h-o-r ::

Playstation4 bo imel, poslusajte tole: cd enoto



Waa zakon novica

Še zdaj nemo strmim v ekran in sem navduŠen
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

root987 ::

Jaz imam 4Mbit, pa 720p ni problem gledat na youtubu.

Ne vem no, tist men nikdar ne deluje ravno 720p, sam ne vem a je to zarad source posnetka al zarad prekodiranja al zakaj...

opeter je izjavil:

Aja? Ja potem se opravičujem. Sem mislil, da je Mb - megabajt in MB - megabit.

Ravno obratno ;)

MegaByte
Megabit
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

PrimozR ::

root987 je izjavil:

Jaz imam 4Mbit, pa 720p ni problem gledat na youtubu.

Ne vem no, tist men nikdar ne deluje ravno 720p, sam ne vem a je to zarad source posnetka al zarad prekodiranja al zakaj...

opeter je izjavil:

Aja? Ja potem se opravičujem. Sem mislil, da je Mb - megabajt in MB - megabit.

Ravno obratno ;)

MegaByte
Megabit

Zaradi prekodiranja. 1080p na YT je še vedno slabši od normalnega encoda 720p v MKVju.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sonyjev direktor se poslavlja

Oddelek: Novice / Ostale najave
238632 (7030) Vazelin
»

Sony predstavil igralni plošček ter strojno in programsko opremo PlayStation 4

Oddelek: Novice / Konzole
4111632 (9042) Jst
»

Danes pričetek vzpostavljanja Sony PSN

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
147429 (6459) 3furious
»

Optični ploščki bodo z nami še vsaj naslednje desetletje

Oddelek: Novice / Igre
296854 (6082) PrimozR
»

Prihajata bel in prostornejši PS3

Oddelek: Novice / Igre
154511 (3669) Jst

Več podobnih tem