» »

Sonyjeve fotografske novosti

Sonyjeve fotografske novosti

Sony SLT alpha a55

Prikaz delovanja novega sistema

Slo-Tech - Sony je danes predstavil štiri nove fotoaparate.
Dva izmed njih, poimenovana Sony alpha a560 in a580, sta zgolj evolucija že obstoječega modela a550 in se od starejšega modela razlikujeta v sledečih specifikacijah:
- Senzor ima 2 Mpix več, za skupnih 16Mpix pri a580 in 14Mpix pri a560
- nov 15 točkovni merilni sistem za avtomatsko ostrenje
- možnost zajema 7 posnetkov na sekundo
- Možnost snemanja 1920x1080/60i videa (opcija je tudi 1440x1080/25p)
- ISO vrednost do 25600
- "3D sweep panorama", ki naredi 3D posnetke, ki so kompatibilni z vsemi 3D televizijami
- DOF gumb (izjemno pogrešan pri prejšnjih modelih)

Kot že omenjeno na tem forumu, pa je Sony danes predstavil tudi nekaj, kar so na fotografski strani dpreview poimenovali kot prvo večjo spremembo v DSLR zasnovi od samih začetkov DSLR fotografije.
Gre za Sony SLT Alpha a55 in a33.

Glavna novost je seveda odsotnost klasičnega zrcala in z njem povezane prizme. V okularju se namreč skriva LCD zaslon, ki ima 1,44M pik, 1.1x povečavo in 100% pokritost. Prevedeno v bolj razumljiv jezik, to pomeni da bo na fotografiji točno tisto kar vidimo, slika pa je prijetno velika (primerljiva s precej dražjimi "Full Frame" fotoaparati).

Da so to omogočili so sonyevi inžinirji uporabili polprepustno zrcalo, ki del svetlobe preusmeri na pomožni senzor za autofokus, večino pa prepusti na glavni senzor. Podobno je poskušal že Canon sredi 60-ih let prejšnjega stoletja s svojim Pellix modelom, a tehnologija takrat seveda še ni bila zrela.

Ta nova tehnologija sedaj omogoča nekaj česar do sedaj ni zmogel še noben DSLR - autofokus s pomočjo fazne detekcije med snemanjem videa. Večina DSLR aparatov seveda autofokusa med snemanjem videa sploh ne podpira, tisti ki pa jo, pa jo z uporabo mnogo slabše in počasnejše metode merjenja kontrasta. Ta isti sistem za AF seveda deluje tudi v načinu, ko namesto okularja uporabljamo kar glavni zaslon, kar je pravtako novost. Morda bi bilo vredno še omeniti, da je a55 dobil tudi "Golden award" priznanje na strani dpreview.

Če povzamemo specifikacije, ki so pomembne:
- 16Mpix (14Mpix pri a33) senzor z občutljivostjo do ISO 25600
- zajem videa pri 1920x1080/60i s stalnim autofokusom
- hitrost zajema do 10 slik na sekundo (7 pri a33) z vmesnim autofokusom
- 3" zaslon z 922,000 točkami, ki ga je moč obrniti v vse možne smeri
- vgrajen GPS sprejemnik (odsoten pri a33)
- združljivost z vsemi A-bajonet lečami za minolta sistem od leta 1985 naprej
- izjemno majhne dimenzije - primerljive z ultrazoom kompakti

Znane so tudi že cene novincev, in sicer (vse cene so za kit skupaj z 18-55mm lečo):
- a560 - 800EUR (dobavljivo oktobra 2010)
- a580 - 900EUR (dobavljivo v prvem četrtletju 2011)
- a55 - 849EUR (dobavljivo oktobra 2010)
- a33 - 749EUR (dobavljivo septembra 2010)
Pri vseh modelih bo cena predvidoma še 100EUR nižja brez kit objektiva.

Glede na majhnost se tole zdi kot idealna popotna kamera za vse tiste, ki že imamo veliko kolekcijo Minolta lečovja, in tudi avtor te novice si bo to napravico verjetno omislil ko pride na police.

74 komentarjev

«
1
2

Dr_M ::

Sony je ocitno naredil dobro potezo z nakupom Minolte. :)
Je pa ze bil skrajni cas, da zacnejo koncno delat fotoaparate :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bluefish ::

BALAST ::

Hvala bogu da je vsaj baterija enaka kot v a300... a500 ... NP-FM500H.

Drugače pa niti slučajno nisem pripravljen menjat obstoječega a350 14Mpix, ki res da slika le 3,5 FPS, za novega a560 16mpix z deklariranimi 7 FPS.
Če bi pa rabil HD videokamero, je pa bolje kupit namensko kamero z avto-zoomom ter integriranim diskom.

Hardstyle ::

Pravkar kupujem rabljen fotoaparat in si ogledujem DSC-H serijo in predvsem H9, na dpreview je bil dobro ocenjen, kaj pravite? Namenjen je amaterskem slikanju za kakšne izlete pa to...

Zgodovina sprememb…

krho ::

Bah že v njihovi videokameri nisem maral LCDjča v okularju...
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Cofko Cof ::

Ars longa,vita brevis.

BALAST ::

Hardstyle ne kupuj starejših fotoaparatov od dveh let, ker so počasni do amena. Raje daj 20% več za novejši model.

Krho meni je pa LCD v okularju všeč za nočno snemanje, z navadim optičnim se ne bi videlo ama nič, zato pa ni čudno da je Sony skorajda vedno zmagal pri snemanju v temi, ker konkurenca se niti ni trudila.

BALAST ::

Cofko samo moraš vedet da žrtvuješ zaradi majhnosti cca. 700 manj posnetkov z eno baterijo na a55 (ima predvidenih samo 380 z uporabo LCD) proti a560 (predvidenih 1060 z uporabo LCD).

Hardstyle ::

BALAST zakaj pa se z leti "upočasnjujejo"?

RedDrake ::

Toliko da smo si na jasnem:
Baterija NI enaka kot v aXXX seriji. Gre za enako baterijo kot v NEX-3 in NEX-5, zato tudi naredi toliko manj posnetkov. Zdi se mi namreč da je celotna NP-FM500H baterija rahlo prevelika za v ta fotoapart :)

Zaenkrat so vsi reviewi zelo dobri. Za prvo generacijo neke tehnologije se mi zdi da je kar v redu vse skupaj.
Bo pa zanimivo videti ali se bosta Nikon in Canon spustila v ta nov segment ali ne. Dejstvo namreč ostaja da sta ta dva proizvajalca še vedno precej pred Sony-em pri pro in prosumer DSLR aparatih.

BALAST ::

Ne z leti se ne, ampak ko boš kdaj v kakšnem položaju, ko bi moral hitro vključit, izostrit in poslikati, boš vedel zakaj je hitrost važna.
Sploh pa H9 ima poleg tega mnogo problemov, ki so izboljšani v H50 ali H55, še posebno bi povdaril slaba kvaliteta pri oblačnem vremenu ali znotraj prostorov ter majhen in slab okular ter nima RAW funkcije.

RedDrake, sem opazil že prej ko sem pisal podatke, vendar se mi je zdelo, da bo večina poštekala, da gre za slabšo baterijo.
Zdaj ne vem kako se bo ta segment prijel, ampak dvomim, da bodo sedanji DSLR-aši kdaj prešli na toliko slabšo zmogljivost, ker ponavadi imajo s seboj najman body in 2 objektiva, kar je že takoj prtljage preko 1Kg.

RedDrake ::

Se strinjam, trenutni DSLR-aši ne bodo prehajali, ampak tole zna pridobiti ljudi ki trenutno še ne uporabljajo DSLR-a. Samo kot primer, na japonskem je Sonyev NEX med daleč najbolj prodajanimi fotoaparati.
Zakaj bi se recimo Sony sploh obremenjeval s trenutnim DSLR segmentom, če lahko zasluži precej več v drugih še precej neizkoriščenih segmentih?
Tako jaz sprejemam "kruto" realnost, da pač v neki dogledni prihodnosti Sony ni ravno perspektivna izbira.
Saj leče od Zeissa so super, pa precej starejših minolt je tudi precej izjemnih, in jih lahko Canikon uporabniki samo zavidajo, to je pa tudi vse. Že Minolta ni imela ravno blestečih rezultatov v digitalni tehniki, Sony je pa samo še precej bolj zaostal za konkurenco in sedaj zelo počasi dohiteva. Posledica te nezmožnosti konkurirati v višje cenovnih proizvodih je pa to da je Sony dobesedno zasičil vstopni razred DSLR-jev s cca 5-6 modeli


Pa še tole bi dodal. Danes menjati digitalni sistem je neumno.
Če želim jaz recimo menjati na katerikoli drug sistem in ohraniti približno enake šajbe kot jih mam, sem avtomatsko na izgubi ene 3-4kEUR (velja pomojem za vse znamke).

Cofko Cof ::

BALAST je izjavil:

Cofko samo moraš vedet da žrtvuješ zaradi majhnosti cca. 700 manj posnetkov z eno baterijo na a55 (ima predvidenih samo 380 z uporabo LCD) proti a560 (predvidenih 1060 z uporabo LCD).

To ponavadi ni problem. Razen, če greš res na kakšno celomesečno potovanje, kjer nimaš dostopa do elektrike.

Bo pa zanimivo opazovati reakcijo Canona in Nikona. Nekaj novosti prvega lahko pričakujemo v četrtek, seveda pa tudi na photokini.
Ars longa,vita brevis.

Dr_M ::

To ponavadi ni problem. Razen, če greš res na kakšno celomesečno potovanje, kjer nimaš dostopa do elektrike.


Heh, a si bil kdaj na kaksnemu vecjemu motoristicnemu sejmu ali avtosalonu? :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Jeronimo ::

Balast - jaz imam CANON D20 ... in sem popolnoma zadovoljen s hitrostjo (katera je tudi odvisna od objektiva - ostrenje).

Če se mene vpraša, je nakup kakšne 3 leta stare zadeve popolnoma smiselno. Cene so bistveno manjše kot za novejše modele.
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

BALAST ::

Je pa prosti trg, tako da vzameš na lastno odgovornost, jaz ti samo svetujem za kompakte, da ne kupuj starejše elektronike od dveh let.

Cofko Cof ::

Dr_M je izjavil:

Heh, a si bil kdaj na kaksnemu vecjemu motoristicnemu sejmu ali avtosalonu? :))

To ne. Bil pa sem že na par nekaj tedenskih potovanjih in ni bilo problemov. Tudi, ko je šlo število fotk v tisoče.

Edit: Pa še citat iz efoto:
"Canon je v kamero SLR Pellix že leta 1965 vgradil namesto premikajočega se zrcala tanek film, ki je prepuščal in obenem odbijal še vedno dovolj svetlobe na medlico. Leta 1972 pa je kamera Canon F1 High Speed motor kot prva imela prepustno zrcalo (pellicale mirror) in s tem že v tistem času omogočala devet posnetkov v sekundi s stalnim pogledom na motiv."
Ars longa,vita brevis.

Zgodovina sprememb…

Dr_M ::

To ne. Bil pa sem že na par nekaj tedenskih potovanjih in ni bilo problemov. Tudi, ko je šlo število fotk v tisoče.


En vecji sejem, ce se malo bolj vrzes v podrobnosti, 3000-5000 slik je nekako normalno, sploh ce gres za 2 dni. Li-ion baterije so zelo premejhne za kaj takega, tako da jih moras imet precej na zalogi.
Za take podvige so uporabni predvsem fotoaparati, ki omogocajo uporabo AA baterij. Recimo Pentax ima to pri nekaj modelih. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

SuperVeloce ::

Hmm, sedaj bo pa tezka izbira med temle a55 canon eos 550D :), dobro da nisem ze kupil, bom se malo pocakal pa nastudiral hihi

Cofko Cof ::

Dr_M je izjavil:

En vecji sejem, ce se malo bolj vrzes v podrobnosti, 3000-5000 slik je nekako normalno, sploh ce gres za 2 dni. Li-ion baterije so zelo premejhne za kaj takega, tako da jih moras imet precej na zalogi.
Za take podvige so uporabni predvsem fotoaparati, ki omogocajo uporabo AA baterij. Recimo Pentax ima to pri nekaj modelih. :)

No ja, takih potreb jaz nimam. Bi bil problem tudi s karticami (prenosnik pri roki), na hitro preračunano bi rabil čez 100gb placa za vse to.

Pridejo pa v poštev tudi gripi za tak primer. Več baterij v stalni pripravljenosti pa še možnost AA baterij. Bi pa na mojem kanonu rabil kakšne 4 baterije za opisano, kar ni pretirano. Na Sonyu pa....

PS: Ne vem pa kaj bi počel s toliko fotkami avtomobilov in hostes :)
Ars longa,vita brevis.

Zgodovina sprememb…

k4vz0024 ::

Je kakšna možnost za dokup gripa za navadne AA baterije?

SuperVeloce ::

k4vz0024 je izjavil:

Je kakšna možnost za dokup gripa za navadne AA baterije?

Problem je, da ma mariskateri proizvajalec visjo voltazo teh baterij... (tudi do 7Volta) in tudi sirina baterije zna biti premala za AA ali celo AAA baterije.

EDIT: mislis grip v tem smislu? http://lavieamulhouse.boutiblog.com/pro...

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Dr_M je izjavil:

To ne. Bil pa sem že na par nekaj tedenskih potovanjih in ni bilo problemov. Tudi, ko je šlo število fotk v tisoče.


En vecji sejem, ce se malo bolj vrzes v podrobnosti, 3000-5000 slik je nekako normalno, sploh ce gres za 2 dni. Li-ion baterije so zelo premejhne za kaj takega, tako da jih moras imet precej na zalogi.
Za take podvige so uporabni predvsem fotoaparati, ki omogocajo uporabo AA baterij. Recimo Pentax ima to pri nekaj modelih. :)


S povprecno baterijo v DSLRju lahko naredis skoraj 2000 posnetkov. Z battery gripom jih naredis preko 2000, ker imas notri dve bateriji. Torej vec kot dovolj z enim vmesnim polnjenjem.

Poleg tega, ce si tak profesionalec, imas pa dva battery gripa oziroma se bolje, dva aparata okrog vratu obesena. :)

Ce bi bila stvar na AA baterije bi jih moral prehitro menjavati. :>

Vanich ::

KaiV6 ::

A se to polprepustno zrcalo premika ? Ker ce se ne, a ni fail ?

Kot razumem klasicne DSLR se zrcalo + prizma premakne tako, da pol vsa razpolozljiva svetloba pade na senzor, tukaj pri tem Sony-ju pa bo samo dolocen odstotek maximalne svetlobe (60% ?) padal na senzor ?
Torej pri slabi osvetlitvi bo potrebno kupovat drazje lece z vecjo f/ odprtino ? :) nov poslovni model ? :)
<insert>podpis.html</insert>

lurker ::

Ti aparati niso namenjeni tistim, ki se sekirajo, če ti 'zrcalo' pobere tretjino svetlobe.

k4vz0024 ::

Ce bi bila stvar na AA baterije bi jih moral prehitro menjavati. :>


AA baterije so povsod na razpolago, specifični akumulatorji pa ne.

SuperVeloce ::

Pa tudi mocne znajo biti (ceprav je nekdo to ravno zanikal). 2,8Ah Ni-MH baterije so ponavadi mocnejse od vecine namenskih od proizvajalcev... le v gripu bi potreboval toliko baterij da bi dosegel voltazo, ki jo imajo namenske baterije. (recimo 6 baterij zaporedno = 7,2Volta, to imajo pri namenskih baterijah nekateri proizvajalci). Ce je grip dovolj velik, da vzporedno vezes se en pack teh 6 baterij, imas 7,2V in 5600mAh. Poleg tega, da taksna stvar mora imeti regulator voltaze, verjetno tudi navadne 1,5V baterije nebi bile problem... Vsaj tako bi jaz razmisljal kot proizvajalec... po drugi strani pa proizvajalec zeli dobro prodajo njihovih namenskih baterij...

_sem_ ::

KaiV6 je izjavil:

A se to polprepustno zrcalo premika ? Ker ce se ne, a ni fail ?

Kot razumem klasicne DSLR se zrcalo + prizma premakne tako, da pol vsa razpolozljiva svetloba pade na senzor, tukaj pri tem Sony-ju pa bo samo dolocen odstotek maximalne svetlobe (60% ?) padal na senzor ?
Torej pri slabi osvetlitvi bo potrebno kupovat drazje lece z vecjo f/ odprtino ? :) nov poslovni model ? :)


Hja, malo bo trpela občutljivost pri slabi svetlobi pač. Še bolj bo trpel AF, ker bo moral delat s tretjino svetlobe - in test na dpreview potrjuje da je AF bolj švoh.
Btw, podoben hec je tudi pri frišnem Fujijevemu obvozu contrast-detect avtofokusa s polpokritimi fotosajti - sami pravijo da deluje le pri dobri svetlobi, medtem ko v slabi preklopijo na contrast-detect.

Cofko Cof ::

Se pravi bo fotoaparat sposoben sproducirat 10 out of focus fotk na sekundo :D
Ars longa,vita brevis.

Spock83 ::

Torej se trenutno še malo držim svojega A200 in menjava za A55 ni preveč smiselna (Ter kasneje vzamem Nikona ali Canon)? Mika me HD video z AF, hitrejši AF in manj šuma v temnejših pogojih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

SuperVeloce ::

hja, mene tudi vlece izbira nazaj na canona eos 550D. Samo kaj, ko pa ima a55 tako lepo vrtljiv lcd zaslon v vse smeri :'(

KaiV6 ::

SuperVeloce je izjavil:

hja, mene tudi vlece izbira nazaj na canona eos 550D. Samo kaj, ko pa ima a55 tako lepo vrtljiv lcd zaslon v vse smeri :'(


Saj na 550D pa imas 3" zaslon :)

ampak no, ce smo natancni pol ta Sonya nista vec DSLR :) ampak samo DSL (no reflex anymore) :) al kaj ze ...
<insert>podpis.html</insert>

SuperVeloce ::

Ima 3" zaslon ja, prav tako tudi tale a55.

lurker ::

Se pravi bo fotoaparat sposoben sproducirat 10 out of focus fotk na sekundo :D
Jaz sem si mislil, da bo AF bolj švoh.

Ampak Sony je očitno ocenil, da bo za ta segment dost dober (sicer ne vem kdo potrebuje 10fps pri takem aparatu? Mogoče zato, da je vsaj ena v focusu?). Mogoče pa vseeno izpilijo sistem, ki so ga drugi zavrgli že pred desetletji, in bo stvar živela uspešno življenje v aparatih, kjer je movie mode pomembna stvar za uporabnika.

Dr_M ::

S povprecno baterijo v DSLRju lahko naredis skoraj 2000 posnetkov.


urlpls.

Ce bi bila stvar na AA baterije bi jih moral prehitro menjavati. :>


Cudno, fotru je usopelo nardid na sejmu v treh dneh cca 4600 slik z dvema kompletoma AA baterij (drugi komplet ni bil se prazen) z Pentaxom K100D.
Ce je tista tvoja povprecna liion baterija tako velika, kot 4 AA baterije skupaj, ti verjamem, da lahko naredis cca 2000 fotografij z eno :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

McMallar ::

S povprecno baterijo v DSLRju lahko naredis skoraj 2000 posnetkov.


Z mojim Nikon D50 sem na dopustu naredil cca. 800 slik, baterija pa je bila nekje med 1/2 in 3/4. Flash ni bil v uporabi.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Spock83 ::

Z mojim Sony A200 cel dan fotkam in mi ostane še 50% baterije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

ALT ::

tako lahko tudi cel mesec fotografiras.. ce naredis 4 slike na dan :D

zato se tudi meri v slikah/baterijo in ne dnevi/baterijo..

BigWhale ::

Dr_M je izjavil:

S povprecno baterijo v DSLRju lahko naredis skoraj 2000 posnetkov.


urlpls.

Ce bi bila stvar na AA baterije bi jih moral prehitro menjavati. :>


Cudno, fotru je usopelo nardid na sejmu v treh dneh cca 4600 slik z dvema kompletoma AA baterij (drugi komplet ni bil se prazen) z Pentaxom K100D.
Ce je tista tvoja povprecna liion baterija tako velika, kot 4 AA baterije skupaj, ti verjamem, da lahko naredis cca 2000 fotografij z eno :))


http://www.nikonusa.com/Find-Your-Nikon...

Jaz imam Nikona D80. Uradno Nikon pravi, da lahko naredis 2700 posnetkov z njim. Spodaj so navedeni pogoji pri katerih je bilo slikano.

Jaz jih naredim blizu 2000.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

s1m0n ::

Dr_M je izjavil:


Cudno, fotru je usopelo nardid na sejmu v treh dneh cca 4600 slik z dvema kompletoma AA baterij (drugi komplet ni bil se prazen) z Pentaxom K100D.
Ce je tista tvoja povprecna liion baterija tako velika, kot 4 AA baterije skupaj, ti verjamem, da lahko naredis cca 2000 fotografij z eno :))


Težko verjamem, ker sam uporabljam K100D in AA baterije Eneloop(2100mAh) in Ansmann (2850mAh) in pri obeh dosežem maks 1000 fotk +/- brez uporabe bliskavice!

BigWhale ::

s1m0n je izjavil:

Težko verjamem, ker sam uporabljam K100D in AA baterije Eneloop(2100mAh) in Ansmann (2850mAh) in pri obeh dosežem maks 1000 fotk +/- brez uporabe bliskavice!


Drmjeve so posebne, majo not take male skratke, k delajo elektriko!

Dr_M ::

Drmjeve so posebne, majo not take male skratke, k delajo elektriko!


Ti bos ze vedu ja, ko imas hrcke not, da lahko naredis 2 jurja...

Letos sem bil v Zenevi na avtosalonu in sem naredil malo cez 1300 slik z enelop baterijami, pa sem jih mogoce spraznil 2/3. Slikal pa brez vgrajenega flesa.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

s1m0n ::

Nevem že dolgo uporabljam Eneloop za K100D in čez 1000 fotk nikakor ne gre pa da nevem kaj narediš! Narejenih pa mam že ca 20.000 fotk polovica približno z Eneloop.
Je pa res, da zdržijo zelo dolgo brez da jih uporabljaš tudi po par mesecev ostanejo skoraj polne.

dejan82 ::

Sem bolj nov kar se tiče DSLRja, pa me zanima zakaj je verzija A560/A580 dražja od A33/A55? Po prebrani literaturi sem razbral, da je večinoma razlika med DSLR / Digital single-lens reflex camera (premično ogledalo) in SLT / Single lens tehnology(tehnologija prosojnega ogledala). Kar pomeni da DSLR ima Optical (Pentamirror, 95% coverage), SLT pa Electronic (100% coverage). Ali je fora samo v novem sistemu? Mislem pa da sta A33 in 55 malenkost manjša. Do sedaj je tudi mene zanimal Canon EOS 550D, kateri pa za razliko od teh 4ih Sonijev nima:
-image stabilizatorja
-vrtljivega zaslon 3'', ima samo fiksnega :)
-ni stereo ampak je mono zvok
-3d foto bi še lahko preživu
-v mraku naredi 6 fotk in jih združi v eno (ok. to bi tud preživu) ker nevem kolk dobr dela :)

Pa k smo že v debati me zanima glede slikovnega stabilizatorja. Canon 550d stabilizatorja nima, pri teleobjektivih pa stabilizator verjetno potrebuješ (še bolj pa pri videu). Ali EOS 550D pri videu uporablja avtofocus?
Tele štirje Sony-i imajo stabilizatorje. Ali ker imajo vgrajen stabilizatot pomeni da ne potrebuješ objektiva ki ima slikovni stabilizator, ali je mogoče sploh nepotreben, oz. ali zelo malo pripomore k izboljašvi slike?

Meni se gre v tem primeru za čimboljši video kot tudi zanima me DSLR, zato sm se še do nedavnega oziral za 550d(nisem profi, ampak iščem optimum). Sedaj je pa ven prišel tudi Canon 60D (ima tudi manjši iso 6400/12800), vendar mislim da bo predrag za moje razmere in se nagibam k Sony-u a33 ali a560 (ker mi zadostuje 14,2 MP in 7slik/s, gps-ja pa ne rabim).

Hvala in lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dejan82 ()

Okapi ::

Pri odločitvi za fotoaparat ni pomembno samo, kaj boš slikal, ampak morda še bolj, kaj boš s fotkami počel. Kako velike fotke boš delal? Za ogled doma (s projektorjem, na tv ali na papirju v 15x20 cm velikosti) bodo slike velike 2 megapiki. Za revije do A4 rabiš 6 megapik. Za koledarje in plakate pa več. Kako tehnično popolne morajo biti (boš slikal za National Geographic ali Geo?). Si boš za postprodukcijo vsake uporabljene fotke vzel vsaj pol ure ali samo pet minut?

Sonyji so recimo zelo dobri za ljubiteljske uporabnike, ki bi radi imeli čim boljši rezultat s čim manj dela. Recimo s Canonom narediš panoramo tako, da narediš pet fotk in jih potem v računalniku združiš v panoramo. Pri Sonyju pa premikaš fotoaparat, kot bi snemal, in elektronika poskrbi, da boš dobil panoramski posnetek. In podobnih zadev je še nekaj (recimo HDR). Če si vzameš čas in zadevo obvladaš, lahko na bolj ročni način dobiš nekaj boljši rezultat, če se ne nameravaš poglabljaljati, pa bodo Sonyjevi elektronski triki poskrbeli za boljše fotke.
Tele Sony-i jih majo. Kaj potem ne potrebuješ objektiva ki ima slikovni stabilizator,
Ja, in objektivi so zato lahko cenejši. Učinek je sicer malo slabši, ampak če nisi profi, ti bodo bolj prav prišli cenejši objektivi.

O.

dejan82 ::

Sedaj imam enega kompakta od Samsung NV11 kateri mi je delal kr dobre fotko na manual macro. Rad bi se igral z ostrenjem, kjer ima pa kompakt nekje svoje meje. Rad imam manualne zadeve. Ful sem zagret za Canona 550d, sam se mi zdi da je vrtljiv zaslon velika prednost, včasih kar prav pride. Sony posname tudi stereo zvok, kot sem pa razumel, je pa bolje da je stabilizator v objektivu. Ne nameravam pa dati več za objektiv kot za body. Kaj bom počel z fotkami? Parkirale bodo v računalnik, kakšna mogoče pride tudi v poštev za kak fotkanje svojega banda, ter posnel bomo kakšen video spot (nizko cenovni). Dopuste, izlete, rojsntne dneve,...ipd bomo mal slik (hoby...). Video kamero sem pa prodal (Sony trv-740), prodajam pa tud kompakta. Kaj naj vzamem A560, A33 ali 550D? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dejan82 ()

Okapi ::

Po mojem A33, zaradi videa.

O.

drola ::

Ne nameravam pa dati več za objektiv kot za body.

Pol še enkrat premisli, če je DSLR prava izbira zate. Pa še velja opozorit, da s kit objektivom nimaš makra in boš kljub manualnemu ostrenju precej omejen. V bistvu so situacije, ko ti manual focus pride prav zelo omejene. Rabiš ga, če AF sistem odpove zaradi slabe svetlobe ali pa če čakaš na nekaj hitro premikajočega, kar bi zamudil, če bi čakal, da AF potrdi fokus. Pa mogoče še pri kakih motivih čudne oblike, kjer imaš zelo skupaj objekte na različnih razdaljah in ti ostrenje + rekompozicija ne prideta v poštev.

Pa tud glede videa ti ne priporočam, da prodaš kamero, preden izkusiš snemanje s fotoaparatom in to ravno zaradi majhne globinske ostrine, ki je pri precej dvorezen meč kar se tiče videa.
https://drola.si
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Canonova DSLR-ja s 50 milijoni točk

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
2711621 (8326) kuglvinkl
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023719 (18570) schurda
»

DSLR ali kamera

Oddelek: Kaj kupiti
353572 (2742) LordTado
»

Sonyjeve fotografske novosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7416182 (12484) technolog
»

Nikon predstavil D3100 in štiri nove objektive (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
10719964 (17476) legice

Več podobnih tem