» »

AMD bojda ukinja znamko ATI

AMD bojda ukinja znamko ATI

Slo-Tech - Lee Ka Lau, Benny Lau in Kwok Yuen Ho so leta 1985 v Kanadi ustanovili podjetje Array Technologies Incorporated, ki je mnogo bolj znano po svojih inicialkah ATI. Sprva so delovali predvsem na OEM-trgu in dobavljali integrirano grafiko za velike proizvajalce računalnikov, a so kmalu postali neodvisni snovalec in proizvajalec grafičnih kartic. Prelomnica je bil izid Macha8 leta 1991, ki je bila prva samostojna grafična kartica izpod prstov tega kanadskega podjetja. Podjetje je leta 1993 začelo kotirati na NASDAQ-u in borzi v Torontu ter se bliskovito razvijalo. Prvi kombinirani 2D/3D-pospeševalnik so splavili pod imenom 3D Rage, kasneje pa so s to serijo konkurirali legendarnemu 3Dfxovemu Voodooju. Serija All-In-Wonder je prinesla še eno revolucijo, in sicer kombinirano grafično kartico, 3D-pospeševalnik in TV-kartico.

Leta 2006 je procesorski gigant AMD za 5,4 milijarde dolarjev prevzel ATI, da bi združeni laže konkurirali Intelu. Slednji je namreč poleg klasične trdnjave procesorjev začel vedno resneje posegati na grafični trg, saj se je njegova integrirana grafika nezadržno širila. Danes je njegov tržni delež največji, sledita pa mu Nvidia in AMD/ATI. Po prevzemu je AMD obdržal znamko ATI, logotip, grafično podobo in zaposlene. Te dni so na internetu zakrožile govorice, da bo AMD po štirih letih znamko ATI upokojil. Grafična podoba naj bi bila že nared, spravljena na varnem na nedostopnih strežnikih globoko v AMD-ju, ki so namenjeni le najvišjim v podjetju (geslo za AMD Asset Management oz. ADAM ni dovolj). Če bodo govorice res meso postale, leta 2011 znaka ATI ne bo več videti na novih karticah.

93 komentarjev

«
1
2

galu ::

Ne verjamem.
Tako to gre.

opeter ::

Jaz pa verjamem. Dejansko več ni potrebe po ATI-ju.
Sicer pa ste dali stari logo, ker je imel ATI že en čas tegale:

ATI

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Dr_M ::

A to pomeni, da nekateri ne bodo vec kupovali teh graficnih, ker bo pisalo gor AMD? :)):))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

opeter ::

Seveda. Idioti obstajajo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Mitch ::

Za nekatere bo vedno ostal ATI...

Dr_M ::

Za nekatere bo vedno ostal ATI...


Tako kot je 3dfx, kot ga je nvidia ukinla?:))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

BALAST ::

To so verjetno samo govorice, da bi se delnice znižale in bi AMD kupil čim več za čim ceneje.

dux ::

@BALAST: AMD je ATI že kupil 4 leta nazaj, zato ne bo s tem nič pridobil ...
Upanje je v nasih odlocitvah

gruntfürmich ::

huh, težko si je zamislit upokojitev tako znanega imena kot je ATI. vendar pa so se že dogajale podobne stvari, tudi uspešno...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

49106 ::

Zakaj bi pa to sploh naredili? Glede na to koliko fanboyev so nabrali v zadnjih letih se mi zdi, da je to neumna poteza.

BoLhCa ::

Ja cel hudič, pač bo mal drgač. #we.care

nocutius ::

Meni se tudi ne zdi najbolj smiselno, vsaj ne trenutno.
AMD žal že nekaj let ni blagovna znamka, ki bi predstavljala sam vrhunec zmogljivosti, ATi po drugi strani je.

Zdaj tistim, ki je vseeno za ime kartice, ki jo imajo v pc-ju, bo malo mar, ampak glede na to koliko ljudje danes stavijo na blagovne znamke bi znali izgubiti nekaj posla. (Intel rules, AMD so jajca, kaj naj s tem drekom v mojem ubermensch pc-ju...)

Dr_M ::

(Intel rules, AMD so jajca, kaj naj s tem drekom v mojem ubermensch pc-ju...)


To seveda govorijo samo nepouceni, ki poslusajo svoje uber pametne prijatelje :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

49106 ::

Dr M ima prav. Intel proti buldožerju in fussionu nima za burek

Mitja358 ::

In kako veš, da bo Buldožer tako dober?

Drugače pa se tudi meni zdi, da bi bilo bolje ATI znamko obdržati.

49106 ::

Sarkazem za tistega, ki svoj drek hvali :P

driver_x ::

Novo ime za grafične kartice bo menda Mary Long.

Izi ::

Mislim, da je povsem vseeno kakšen logo je na kartici. Važno je kaj dobiš za svoj denar.
Poznavalci se odločamo sproti in znamka sploh ni važna.

Pri procesorjih je stvar bolj ali manj jasna. AMD se bolj "splača" ne glede ali rabiš CPU iz nižjega ali višjega razreda. Intel je imel pred leti en svetel preblisk z procesorjem Q6600, potem pa je AMD spet hitro prevzel pobudo.

Pri Grafičnih pa je zadeva bolj zapletena. V nižjem rangu jasno AMD, v višjem rangu grafičnih pa je AMD postal že kar nekakšen prestiž in ni več tako dobra izbira kot nekoč.

Zamenjava logotipa se mi zdi smiselna samo če mislijo na grafične lepiti logo AMD, če pa mislijo narediti povsem nov logo za grafične se mi pa vse skupaj zdi nesmiselno. ATI je navsezadnje uveljavljena blagovna znamka in trošiti denar za uveljavljanje nove blagovne znamke je povsem nesmiselno.

Blisk ::

Škoda!

detroit ::

kot druga nalepka na kruhu zame...če bo najboljši tudi kot AMD.graphicswhatever mi ni mar
Skero

Highlag ::

Tole je čist pametna poteza, če jim uspe. ATI je danes veliko bolj popularna kratica kot AMD. Če razširijo uporabo kratice AMD na enako količino kot je trenutno predstavljen ATI si naredijo precej več reklame, kar bi pomenilo, da bi prodali tudi več procesorjev.
Never trust a computer you can't throw out a window

dzinks63 ::

To bo cela štala. Noben zagrizen intelovec ne bo v svojo mašino tlačil nekaj na čemur bo pisalo AMD. Očitno hočejo na ta način pridobiti dodaten trg, da se bodo kupci v večji meri odločali še za AMD procesorje.

BoLhCa ::

Hehe. Noben zagrizen Intel-ovec že zdaj ni tlačil ATI-ja v svoj PC ali kakršnkoli drugi PC ;)

Dr_M ::

O ja, pa se najdejo. Ampak za njih ATI itak ni AMD. :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

lebang1 ::

Ne vem zakaj bi ukinjali znamko, ki jo vsak pozna in je dobra...

Izi ::

dzinks63 je izjavil:

To bo cela štala. Noben zagrizen intelovec ne bo v svojo mašino tlačil nekaj na čemur bo pisalo AMD. Očitno hočejo na ta način pridobiti dodaten trg, da se bodo kupci v večji meri odločali še za AMD procesorje.

In kakšno grafiko potem uporabljajo zagrizeni Intelovci?
Intel je sicer vodilni na področju grafike, ampak njegova grafika je vsaj kar se tiče iger pod vsako kritiko.
Nvidia grafike tudi ne bo šel uporabljati noben zagrizen Intelovec, saj je ravno Nvidia največji naprotnik Intela. Firmi sta bolj ali manj v večnem sporu in vsakoletno visita po sodiščih.
ATI spada pod AMD in je torej tudi nasprotnik Intela.
Torej zagrizeni Intelovci lahko uporabljajo samo ubogo Intelovo integrirano grafiko in nič drugega :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

opeter ::

Jaz sem imel v preteklosti le dve Nvidiini kartici, vse ostalo pa ATI. Od AMD-ja sem imel (oz. imam trenutno) le drugi procesor (pred leti sem imel enga Athlona XP-M z Barton jedrom).

Vse ostalo (CPU-je) pa sem imel vedno intela.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Izi ::

opeter, saj ravno to sem hotel povedati, da mladi sploh ne vedo katere firme gredo skupaj če si zagrizen pristaš :D
Od nekdaj sta bili dve logični izbiri za zagrizene fane: AMD + Nvidia ali pa Intel + ATI.

Potem pa je pred 4 leti AMD kupil ATI in vse skupaj postavil na glavo. Zagrizeni Intelovci so sedaj povsem zmedeni saj sta tako ATI kot Nvidia proti Intelu usmerjeni firmi >:D

Kako so vse firme nepravične, sploh se ne ozirajo na svoje fanatične oboževalce, gledajo samo na denar :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

69charger ::

Jaz nisem nikoli imel Intela,so what :P Grafika mi je pa čisto vseena katera je,dokler laufa in je dobra v P/P.

jlpktnst ::

Moj amdji:
Am 486dx4 100
Athlon 1800+, Sempron 2800+ (ne kaj prida hitrejši od athlon 1800+, bedak jaz...)
Phenom II x4 955 - res dobra roba za svoj denar, za intela bi dal skoraj 2x več, res da bi imel pri kodiranju videa in raranju 30% boljši performance, samo to počnem tako redko da peče.

Na žalost preveč ljudi priporoča intel samo na podlagi predsodka. V srednjem in nižjem razredu ima amd kar prekleto dobre deale, tudi x3 je bil dolgo zmaga za svoj denar. Trenutno je recimo x4 640 imo dobra naložba v budget gamer razredu.

@Izi: Zagrizeni fani so res čudni :D Samo zanimivo mi je kako ima amd že dolgo boljši p/p razen vmes nekajkrat za krajši čas. Verjetno ker so underdog in morajo igrat na p/p da sploh kdo kupi, naravost smešno kako folk še vedno kupuje intel kljub slabšemu razmerju p/p, ubistvu. Moč navade in blagovne znamke :)

Hja, res je, samo saj če bo ostal amd logo rdeč na karticah mogoče nihče ne bo opazil? Itak bodo pa spopularizirali v vseh reviewih da je to isto. Verjetno bo dober delež kupcev ostal, računajo pač da bodo več pridobili s tem kot pa izgubili. Ali imajo prav bo pokazal čas.

particle ::

Današnji AMD procesorji so že vredu. Vsak pc, ki ga sestavim za "budget" uporabnike, vsebuje AMD proc. Zaenkrat so še vsi zadovoljni.
Sam sem si pred leti lastil AthlonaXP, katerega stock cooler niti pod razno ni uspel primerno hladiti, in sem imel probleme z samodejnimi reseti, dokler nisem kupil zdajšnjega Intela. Nisem nikakršen fanboy, ampak se držim pregovora, da gre tudi osel samo enkrat na led.
Pač AMDjeva poteza, da bi bolje konkurirali Intelu v prihodnosti. Kaj veš, mogoče jim uspe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: particle ()

49106 ::

Glede na to, da je intelove procesorje sila enostavno naviti(win+kerakoli plata) za 50% in več, močno dvomim, da AMD kje vodi.

Ja tudi laik zna inštalirati priložen software in premakniti slider za 50%

Gatsu ::

Sam sem štartal svojo PC kariero z AMD K5 100, tako da se ne štejem za nekega fanboya Intela kljub temu da sem po tem Amdju imel samo še enega in sicer Athlona XP 3000 al kolko je že bil, vmes pa celeron 300@450 in celeron 600@900 ter nato C2D 4300@2880 in trenutno FSC Esprimo z C2DE8400. Vedno ob nakupu novega sistema raziščem kaj je trenutno best buy za moje potrebe in glede na to da ima WoW enostavno raje Intel, sem se odločil da bo tudi naslednji sistem vseboval Intel in sicer I5-760, ki za svojo ceno 179EUR ponuja res veliko.

Mitja358 ::

49106 je izjavil:

Glede na to, da je intelove procesorje sila enostavno naviti(win+kerakoli plata) za 50% in več, močno dvomim, da AMD kje vodi.

Ja tudi laik zna inštalirati priložen software in premakniti slider za 50%

Če si že to omenil pa ti povem, da se AMD navije 5x enostavneje. Samo povečaš Vcore ter množilnik pa je. Kdor zna navijati mu eno in drugo ne dela težav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

opeter ::

95% uporabnikov računalnikov svojih mlinčkov ne navija.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

49106 ::

opeter, ta procent navijalcev je iz dneva v dan višji.

Mitja to je 5x enostavneje kot?:

-Bios:vcore+fsb
-uporabiti namenski software in samo povleči slider?

Ti pa si Phenom(en) :)

69charger ::

Eni pač ravno ne zaupamo nekemu softičware da bo to zrihtal kot je treba. Višanje FSBja je idiotsko lahko. Ampak kot vsak želi.

MrDelight ::

Pod znamko ATI se prodajajo trenutno najzmogljivejše in najuspešnejše grafične kartice na svetu in le norec bi ukinil tako zelo prepoznavno ime. Toliko o tem.

Zgodovina sprememb…

Destroyers ::

Velika napaka to z ukinitvijo...
...They wanna build the prison!...

bluefish ::

Ja, nenavadna poteza.

Bananovec ::

Dragi moji Phenom(eni) in Intel Inside (Idiot Outsiderji)!
Pozabljate, da so to za enkrat SAMO ŠE GOVORICE. Čas bo pokazal edino to, ali je ta novica resnična ali ne.

Prej sem imel Intel Celeron, zdaj pa AMD Turion. Tako kot z drugim sem tudi s prvim zadovoljen. Oba imata svoje pomankljivosti, ampak za to, za kar služita, sta dobra.

Grafična prej Ati Radeon 9550, sedaj Ati Radeon HD3200. Enako kot zgoraj, oba primerka dobro služita za to, za kar sta namenjena.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Zgodovina sprememb…

Tarzan ::

Sam sem si pred leti lastil AthlonaXP, katerega stock cooler niti pod razno ni uspel primerno hladiti, in sem imel probleme z samodejnimi reseti, dokler nisem kupil zdajšnjega Intela...


Samo toliko, da ne bo kdo preveč resno jemal tega bullshita.
Prvi AthloniXP so res precej kurili, ampak so temperaturo tudi korektno prenašali. Sam sem svojega Palomina sesul šele potem, ko je zaplaval krepko nad 80 stopinj. Njihov problem je bolj kot pregrevanje bilo to, da večina plošč zanje ni znala pravilno ukrepati in glede na interni senzor procesorju odklopiti dotok štroma. Kaj je v tem času in predvsem nekoliko kasneje izdal Intel v obliki Prescott procesorjev je pa druga zgodba. Ta zverina mi je uničila dve ali tri matične plošče, čez napajalnik pa je vleklo tako vroč zrak, da sem se bal, da se bo nekega dne še kaj vnelo.

Kar se tiče pa ATi blagovne znamke, po eni strani dokaj razumljiva poteza, po drugi strani pa vprašanje, če ne bi zadeve zaradi renomeja obdržali. Po mojem je v tem trenutku idealna priložnost, da, če to nameravajo, zadevo izpeljejo. Malo smotano bi se morda za koga slišalo, če bi na Fusionu pisalo "Powered by ATi". :) Čas za ukinitev znamke ATi je v tem trenutku idealen, saj praktično nimajo konkurence.

Mitja358 ::

49106 je izjavil:

opeter, ta procent navijalcev je iz dneva v dan višji.

Mitja to je 5x enostavneje kot?:

-Bios:vcore+fsb
-uporabiti namenski software in samo povleči slider?

Ti pa si Phenom(en) :)


Do neke mere gre FSB + Vcore. Kaj pa ko naletiš na RAM oviro? Pa povečanje voltaže drugim komponentam. Sicer pa kot sem rekel, navijalcem je eno in drugo čist easy.

Namenskih programov pa tudi sam nerad uporabljam.

Hotel sem le izpodbiti dejstvo, da se kao AMD-ji "težje" navijajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

driver_x ::

opeter je izjavil:

95% uporabnikov računalnikov svojih mlinčkov ne navija.


Jaz bi svoje odvijal, če ne bi tega počeli že sami. Mi je pomembneje, da računalnika ne slišim, kot pa da se mi prijekt zbilda v tistih parih sekundah hitreje.

MrDelight ::

ATI RADEON

Keep cool, keep all the power 8-)

Steinkauz ::

49106 je izjavil:

opeter, ta procent navijalcev je iz dneva v dan višji


Kvečjem manjši. Včasih se je skor vsak komp navilo, ko si blo 300, 600, 1000, 1500, 2000mhz in se je dejansko poznalo.
Dandanes je še najcenejši proc dovolj zmogljiv, da obične stvari predela čist dovolj hitro in nimaš od navijanja prov popolnoma nič, razen višjih temperatur ter glasnejših kišt.
Navija pomoje kak 1% ali 2. Še geeki ne navijajo več tolk, navadn folk pa itak ne.

SuperKobeD ::

Očitno imajo pri AMD-ju velike načrte, ker drugače bi bila ukinitev znamke kova ATI povsem nesmiselna.
[With the lights out]

Bistri007 ::

Steinkauz je izjavil:

Navija pomoje kak 1% ali 2. Še geeki ne navijajo več tolk, navadn folk pa itak ne.
Zdaj imajo nekateri večjedrni procesorji vgrajen Turbo boost :)
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Mitja358 ::

Bistri007 je izjavil:

Steinkauz je izjavil:

Navija pomoje kak 1% ali 2. Še geeki ne navijajo več tolk, navadn folk pa itak ne.
Zdaj imajo nekateri večjedrni procesorji vgrajen Turbo boost :)

Intelov TurboBoost 2.0 naj bi navil CPU za kar 1 GHz.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Catalyst Control Center popolnoma prenovljen

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
247140 (6043) bf4ed
»

AMD bojda ukinja znamko ATI (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
9319424 (15452) Tarzan
»

Rambus toži nVidio

Oddelek: Novice / Tožbe
456310 (4432) Dr_M
»

Bomo odslej kupovali AMD Radeone?

Oddelek: Novice / Grafične kartice
304386 (2615) Jaka83
»

3D Labs izstopa iz sveta PC-jev

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
233607 (2247) Matevžk

Več podobnih tem