» »

Vesoljska tekma

Vesoljska tekma

«
1
2 3

rezator ::

Par dni nazaj sem v ŽIT bral zanimiv članek o vesoljskih postajah. Zanimivo mi je bilo predvsem to, da so američani poslali le eno (Skylab) v vesolje rusi pa okoli 10 (Saljut 1,...,Saljut 8 (nevem če ni bil tudi 9 in 10), Mir). Pisalo je tudi še o drugih dosežkih Rusije (Svojetske Zveze), prvi človek v vesolju, prva iztrelitev v vesolje. Vedno sem si mislil, da so bili tekmeci tu nekje, konkurenčni, vendar sem pa zdaj dobil občutek, da so Rusi "zmleli" Američane, saj edina stvar v kateri so "zmagali" Američani je bil pristanek na Luni. Pa še tega mnogi ounačujejo za veliko potegavščino.

Zanima me, kaj je vaše mnenje, ali imam prav da so bili Rusi veliko boljši in so zmagali to tekmo (sam sem tega mnenja)? In kaj mislite tudi o pristanku na luni? Potegavščina stoletja?
Some people feel the rain. Others just get wet.
  • zaklenil: Mavrik ()

Brane2 ::

Kaj pomeni zate "zmagali" ?

Mogoče nekaj v stilu skokov v bazen,kjer performans ocenijo-točkujejo sodniki ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

tadvet ::

Rezator:

tale tvoj post ne drži ravno. Američani so Rusom zelo konkurenčni, vbistvu so veliko boljši kar se vesoljskih odprav tiče. Glede pristanka na Luni pa,... ne se bati, ni potegavščina

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tadvet ()

Thomas ::

Tkole pride kakšen z "a pa misliš, da so bili res na Luni"?

Well, si mislim, you are intellectually doomed, pajac. Ti ne morem nič dosti pomagati ne jaz, ne kdo drug. Sožalje, rezator. Vaša pamet je švoh.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

guest #44 ::

Pa kako, bi lahko bili na luni...saj je ameriška zastava visela vzravnano. Na luni pa ni vetra!












:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

flood ::

žica mislim, da jo je držala
Asus A7N8X-X, Athlon xp 2700+, Radeon 9550 Gt, 1Gb ram, 120Gb Hitachi,...
laptop: i3-330m, ati 5650, 4gb ddr3, 500Gb,...

Nikec3 ::

Da, držala jo je žica. Sicer pa so ZDA pristale na Luni med vrhuncem hladne vojne, pristanek na Luni pa je bil potrjen tudi od Rusov. Če vas to ne prepriča potem vas ne bo nič

Pegaz ::

rezator ::

Thomas označevanje moje pameti za švoh, samo zaradi vprašanja ali so bili res na Luni se mi ne zdi opravičeno, ker je to forum in mene je zanimalo vaše mnenje, ker se nekateri spoznate na stvar bolj kot jaz, meni je pa vprašanje zelo zanimivo. In kaj dobim? Žaljivko. Dokazal si, da je tvoja švoh, z svojim odgovorom, ki ni povedal ničesar pametnega. Kako je to lahko storil Nikec3, ki je svojo trditev lepo argumentiral?

Mogoče preveč gledaš Discovery chanel-a, kjer so skoraj vedno najnaprednejši in najboljši Američani, pa naj gre za katero koli stvar, še spoh pa kar se tiče vojaške tehnologije.

Če pustimo vprašanje Lune ob strani, in se vprašamo kdo je bil uspešnejši v vesoljski tekmi, do leta 1991?

(nebom uporabil besede zmalagi, da nebo Brane2 mislil da so na luni bili sodniki, ki so ocenjevali odprave Amerike in USSR v vesolje z lestvico od 1 do 10)
Some people feel the rain. Others just get wet.

Thomas ::

Ne huduj se rezator. Samo povem, da kdor je tam, kjer se dvomi, če so bili na Luni ... ta ne samo da malo ve. Da mu osnovne zadeve niso jasne s tega področja. Izgubljen, kot sem jaz za pesnikovanje v japonščini. Pojma nimam o japonščini.

Ti toliko o astronavtiki. In vsi teli moonhoxarji isto. Deep v neznanju.

Tko da tudi vaše mnenje ni preveč zanimivo.

Ne vem kako naj ti povem drugače kot grdo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

rezator ::

Ne hodujem se, daleč od tega. Samo ti bi lahko povedal kakšno konkretno stvar, ne pa nas razsvetljeval, da nimamo pojma, ker vidim, da veš o tem veliko več od nas "moonhoxarjov". Ker sem dobil občutek, da praviš, da veš veliko o astronavtiki.

Samo imam občutek, da to samo praviš, če razumeš kar hočem povedati.
Some people feel the rain. Others just get wet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rezator ()

Thomas ::

Ja razumem, ja. Pobrskaj po Slotechu, sem že napisal ene par reči o astronavtiki, mogoče se boš kaj naučil.

Lahko bi se, v principu.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tadvet ::

Torej pionirji pri vsem skupaj, so zagotovo bili Rusi.

The Soviet space program pioneered many aspects of space exploration:

* 1957: First intercontinental ballistic missile, the R-7 Semyorka
* 1957: First satellite, Sputnik 1
* 1957: First animal to enter Earth orbit, the dog Laika on Sputnik 2
* 1957: First animal to die in space, the dog Laika on Sputnik 2
* 1959: First firing of a rocket in Earth orbit, first man-made object to escape Earth's orbit, Luna 1
* 1959: First data communications, or telemetry, to and from outer space, Luna 1.
* 1959: First man-made object to pass near the Moon, first man-made object in Solar orbit, Luna 1
* 1959: First probe to impact the Moon, Luna 2
* 1959: First images of the moon's far side, Luna 3
* 1960: First animals to safely return from Earth orbit, the dogs Belka and Strelka on Sputnik 5.
* 1960: First probe launched to Mars, Marsnik 1
* 1961: First probe launched to Venus, Venera 1
* 1961: First person in space (International definition) and in Earth orbit, Yuri Gagarin on Vostok 1, Vostok programme
* 1961: First person to spend over a day in space Gherman Titov, Vostok 2 (also first person to sleep in space).
* 1962: First dual manned spaceflight, Vostok 3 and Vostok 4
* 1963: First woman in space, Valentina Tereshkova, Vostok 6
* 1964: First multi-man crew (3), Voskhod 1
* 1965: First extra-vehicular activity EVA, by Aleksei Leonov, Voskhod 2
* 1965: First probe to hit another planet (Venus), Venera 3
* 1966: First probe to make a soft landing on and transmit from the surface of the moon, Luna 9
* 1966: First probe in lunar orbit, Luna 10
* 1967: First unmanned rendezvous and docking, Cosmos 186/Cosmos 188. (Until 2006, this had remained the only major space achievement that the US had not duplicated.)
* 1969: First docking between two manned craft in Earth orbit and exchange of crews, Soyuz 4 and Soyuz 5
* 1970: First samples automatically returned to Earth from another body, Luna 16
* 1970: First robotic space rover, Lunokhod 1
* 1970: First data received from the surface of another planet (Venus), Venera 7
* 1971: First space station, Salyut 1
* 1971: First probe to orbit another planet (Mars)Mars 2,
* 1971: First probe to reach surface of Mars, Mars 2,
* 1975: First probe to orbit Venus, first photos from surface of Venus, Venera 9
* 1984: First woman to walk in space, Svetlana Savitskaya (Salyut 7 space station)
* 1986: First crew to visit two separate space stations (Mir and Salyut 7)
* 1986: First permanently manned space station, Mir, which orbited the Earth from 1986 until 2001
* 1987: First crew to spend over one year in space, Vladimir Titov and Musa Manarov on board of TM-4 - Mir

(Odstavek sem izbrisal zaradi netočnosti podanih podatkov).

Po pionirskih poletih rusov je sledil je hiter vzpon američanov, pristanek človeka na Luni, veliko odprav na Mars..., Hubble, New Horizonts.... in milijarda drugih. To so seveda podatki, ki so dostopni javnosti, ostale izstrelitve v vojaško obveščevalne namene, so seveda tajne in glede teh sem prepričan da Rusi ne pretirano zaostajajo za ZDA.

Ne smemo pa pozabiti, da se vedno bolj v vesoljsih programih uveljavlja tudi Indija, Japonska, Kitajska... seveda tudi ESA...

NASA @ Wikipedia
Soviet space program @ Wikipedia
http://www.esa.int/esaCP/index.html

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tadvet ()

tadvet ::

Že ko govorimo o vesoljskih programih, en kratek posnetek za sprostitev.

PS: Na tem poletu bi si želel biti...

Thomas ::

Nimajo se Američani kaj dosti zahvaljevati Rusom za pomoč, ne bit smešen.

Obojni Nemcem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tadvet ::

Ja tiste zgorne stavke vzamem nazaj, delno sem zgrešil.

Thomas ::

Ma evo. Pameten človek zastopi pametno besedo. Ne pa da bi še bolj pobluzil, kakor večina naredi.

Čestitam, tadvet.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sidd ::

Thomas je izjavil:

Nimajo se Američani kaj dosti zahvaljevati Rusom za pomoč, ne bit smešen.

Obojni Nemcem.


Jp, kdor ima vsaj malenkost pojma o pojmu, gre vsa zahvala nemcem. Ameri in rdeči so pa samo izropali nemčijo med in po vojni do zadnjega, kaj se je dalo...

tadved, hvala za filmček! fenomenalno :)
no idea for signature
signed
I

tadvet ::

sidd je izjavil:

Thomas je izjavil:

Nimajo se Američani kaj dosti zahvaljevati Rusom za pomoč, ne bit smešen.

Obojni Nemcem.


Jp, kdor ima vsaj malenkost pojma o pojmu, gre vsa zahvala nemcem. Ameri in rdeči so pa samo izropali nemčijo med in po vojni do zadnjega, kaj se je dalo...

tadved, hvala za filmček! fenomenalno :)



na pa še tega, lahko da si že videl:
je glih tko zanimiv... (posneto z razdalje prb.5km)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tadvet ()

sidd ::

Hm, hvala! Nisem še videl. Čeprav če je le možno kdaj preko interneta pogledam kak live stream. Vseh izstrelitev pač ni možno videt.
no idea for signature
signed
I

Nikec3 ::

Res je zanimivo, da se je vesoljska tekma začela za tem ko so rusi izropali Nemčijo in preučili raketo V-2. Medtem ko so ZDA dobile Wernherja von Brauna. Pri rusih je skoraj dobesedno ves napredek slonel na plečih Sergeja Koroljeva, ki je najzaslužnejši za prvi polet človeka v vesoje. V njehovih časih je bila rusija kar krepko pred američani. Vendar pa je Koroljev leta 1966 umrl in Rusi od takrat še danes tavajo v temi kar se vesoljskega rezvoja tiče.

Na drugi strani je bil najzaslužnejši za ameriški uspeh nemec Wernher von Braun, ki je dobil prednost pred USAF(vsaj mislim) za dizajniranje rakete, s katero bi američani izstrelili prvi satelit. Von Braun ni z lahkoto prišel do visokega položaja, saj mu ZDA nikoli niso popolnoma odpustile članstva v SS. Rusi so po smrti Koroljeva zgradili največjo raketo do sedaj, ki bi jih naj ponesla na Luno, vendar pa so bili vsi trije poskusi popolnoma neuspešni.

Od pristanka na Luni dalje so imele ZDA neulovljivo prednost pred rusi. Čeprav so imeli rusi več izkušenj z bivanjem v vesolju(vesoljske postaje), so imele ZDA zmogljive medplanetarne sonde in kasneje Space Shuttle. Danes Rusi in ZDA skupaj končujejo gradnjo MVP(mednarodne vesoljske postaje), ki je sestavljena iz modulov, ki so narejeni v več državah. Največ modulov imajo ZDA(5), sledijo Rusi z tremi velikimi moduli. ESA(evropska vesoljska agencija) je prispevala Columbus, Japonska pa Kibo.


Nekaj malega za splošno razgledanost

Thomas ::

ves napredek slonel na plečih Sergeja Koroljeva


Tega tipčka so zvlekli direkt iz gulaga, kjer je bil že 6 let. Potem je plonkal ene 3 leta od Nemcev, imeli so jih celo ene par tam, potem so jih pa poslali nazaj v Vzhodno Nemčijo.

Korolev je pa delal rakete in bil tajna sovjetskega režima. Ko ga enkrat napade želodec in je bil potreben operacije, hohštaplar zahteva, da ga operira sam zdravstveni minister Sovjetske zveze. Ker je bil dovolj pomemben, so želji ustregli, a minister ga je zašuštral.

Tako je Koroljev storil smrt.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

msjr ::

Niso bili Nemci vsemogočni, Rusi so imeli kar nekaj tradicije na tem področju.

Je bil pa Koroljov genij, njegovo kopičenje raketnih motorjev je melo drugačen princip. Sicer pa so Američane prav zaradi drugačne tehnologije dolgo vodili v tonaži (če jih ne še vedno...)

Američani pa so kopirali, recimo Redstone je direkt kopija V2, ker so se cela 30 zajebavali iz Goddarda in ga dajali v nič.

sidd ::

Ameri so zarad braun-a imeli saturn V, ki je še vedno na prestolu vseh raket če se ne motim. Ruska energija in ponesrečeni N1 sta edina konkurenta, vendar je znano kaj so z njima dosegli.
no idea for signature
signed
I

AngelOfDeath ::

Daleč najboljše rakete so izumili rusi. Američani so to tehnologijo dobili šele so odkupili par tisoč raketnih motorjev od Rusov. Američani so pred tem ves čas trdili da kaj takšnega ni mogoče narediti, a rusi so jih imeli na tone...

Američani niso prej nikoli imeli nekih spodobnih raket... Imeli so ravno glih za glih. Ruse je onesposobila država... drugače bi bilo marsikaj drugače. Ravno tako kot se to dela v Sloveniji...
edit: Slovnica

Nikec3 ::

Najboljše rakete, ki so jih izumili Rusi niso nikoli delovale.

zee ::

Daleč najboljše rakete so izumili rusi. Američani so to tehnologijo dobili šele so odkupili par tisoč raketnih motorjev od Rusov. Američani so pred tem ves čas trdili da kaj takšnega ni mogoče narediti, a rusi so jih imeli na tone...


URL, pls. Ker tole se mi zdi ena velika pravljica.

Fakt je nmareč, da je k Američanom prebegnil Werner von Braun, nemški inženir, ki je razvoj raket pripeljal zelo daleč.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

sidd ::

Raketne motorje, že že! Rakete kot funkcionalna celopa pa ameri kar vodijo.
no idea for signature
signed
I

tadvet ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tadvet ()

Bananovec ::

tadvet je izjavil:

Rezator:

tale tvoj post ne drži ravno. Američani so Rusom zelo konkurenčni, vbistvu so veliko boljši kar se vesoljskih odprav tiče. Glede pristanka na Luni pa,... ne se bati, ni potegavščina

ZDA so imele do nedavno en velik FAIL na svojem dvorišču. Ta fail je so imenovali Space Shuttle. Samo plovilo je bilo sicer OK. Zašteli so se predvsem v poletih v vesolje na leto in v stroških obnove.

Pardon. Ta fail bodo upokojili leta 2011.

Edit: Kaj pa Nemci? Med vladavino Hitlerja naj bi Nemci imeli poseben vesoljski program. Poudarek je seveda na NAJ BI.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Zgodovina sprememb…

tadvet ::

Glede stroškov so prišli v res visoke višave, zato pa bodo sedaj upokojili Shuttle. Na vrsto prihaja Orion. Ki je cenejša, vendar po mojem mnenju tehnološko zaostala rešitev. Astronavte bodo ponovno izstreljevali v majhnih kapsulah... gotovo je to bolj ekonomično, vendar razvoj gre naprej, ja bi lahko popolnoma prenovili Space Shuttle in ponovno začeli z njimi. Mislim da je ukinitev tega programa korak nazaj.

sidd ::

Jah samo odkrivanje tople vode je pač ceneje in kasneje uporaba dosti bolj ekonomična kot pa razvoj novega shuttle-a. Sicer pa če bo le program boljši kot do sedaj, ni važno kak pridejo v vesolje.
no idea for signature
signed
I

c00L3r ::

Priporočam vsem ogled teh dokumentarcev iz leta 2005:
Space Race

Zero0ne ::

Američani so bili od samega začetka v tehnološki prednosti pred ZSSR, vendar so Rusi dajali takrat več prednosti spektakularnim misijam (prvi satelit, prvi človeški polet, prvi EVA), Američani pa tehnični dovršenosti in zanesljivosti. ZSSR zato za časa programa Apollo ni imela ne tehničnih ne proračunskih sredstev za človeški pristanek na Luni (njihov program N1 je propadel iz teh dveh razlogov). Je pa res, da se je iz Sovjetskega lunarnega programa razvil Sojuz - poceni in zanesljiv taksi za zemeljsko orbito, ki se uporablja še danes, medtem, ko je bil program Apollo po šestih pristankih na luni in treh misijah na Skylab popolnoma ukinjen, naslednji Ameriški človeški polet v vesolje pa je bil šele desetletje kasneje z Space Shuttlom.
uname -o

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zero0ne ()

sidd ::

Apollo je bil predrag, nič druga. Shuttle bi naj pomenil revolucijo ter konkretno znižal ceno/kilogram tovora. Didn't happen!
no idea for signature
signed
I

msjr ::

Američani so bili od samega začetka v tehnološki prednosti pred ZSSR, vendar so Rusi dajali takrat več prednosti spektakularnim misijam (prvi satelit, prvi človeški polet, prvi EVA), Američani pa tehnični dovršenosti in zanesljivosti.


Hmja se ne bi strinjal. Rusi so na začetku krepko vodili, dokler je šlo za enostavna vozila Vostok in Voshod (pri Amerih pa Mercury in Gemini). Ko se je začelo komplicirat z Apollom in Sojuzom pa so imeli oboji na začetku ogromne težave (Apollo 1 / nesreča Komarova).

Težave so Američani bolje reševali zaradi več financiranja in posredno (šele takrat) vedno boljše tehnologije, pa tudi po moje boljše organizacije. A takoj, ko se je spektakel pri američanih nehal (s pristankom na luni) je denar usahnil in je šel Apollo po gobe, medtem ko je Sojuz zdržal do danes.

Tako da so Američani tisti, pri katerih je šlo za spektakel in Rusi tisti, ki so delali bolj dolgoročno.

Zero0ne ::

Vostok in Voskhod? Vostok je bil jeklena sfera brez kakršnekoli možnosti manevriranja razen zaviralnega motorja za izstop iz orbite. Da bi dosegli pravilno orientacijo med vstopom v atmosfero, so preprosto obtežili tisti konec plovila, ki je imel toplotni ščit. Voskhod pa je Vostok z tremi sedeži. V primerjavi z tema dvema ploviloma, katerih edini cilj so bile spektakularne misije in "space firsts" je imel program Mercury cel kup začrtanih znanstvenih ciljev, ki jih je tudi dosegel, in je bil na splošno tehnično veliko bolj dovršen. Gemini pa je bil sposoben orbitalnega manevriranja in pristanka na vesoljskih postajah oz. space randezvous - kar so Rusi osvojili šele l. 1969 z Soyuzi 4 in 5.
uname -o

Nikec3 ::

Bananovec je izjavil:

tadvet je izjavil:

Rezator:

tale tvoj post ne drži ravno. Američani so Rusom zelo konkurenčni, vbistvu so veliko boljši kar se vesoljskih odprav tiče. Glede pristanka na Luni pa,... ne se bati, ni potegavščina

ZDA so imele do nedavno en velik FAIL na svojem dvorišču. Ta fail je so imenovali Space Shuttle. Samo plovilo je bilo sicer OK. Zašteli so se predvsem v poletih v vesolje na leto in v stroških obnove.

Pardon. Ta fail bodo upokojili leta 2011.

Edit: Kaj pa Nemci? Med vladavino Hitlerja naj bi Nemci imeli poseben vesoljski program. Poudarek je seveda na NAJ BI.



Prevozi z Shuttli so postali predragi komaj po nesreči Columbie leta 2003. Bili so pa poceni do nesreče Challengerja leta 1986. Predvsem zaradi tega ker so po vsaki nesreči, dodali število pregledov, postopkov itd. Najbolj komično je, da so američani komaj pred kratkim ugotovili, da se jim Space Shuttle program ne splača. Prvi polet z Shuttlom v orbito je bil namreč leta 1981. Od takrat dalje pa do nesreče leta 1986, so Shuttli veliko letali. Leta 85 je bilo naprimer kar 9 poletov, kar si danes ko izvedejo na leto 3-5 poletov težko predstavljamo. Še en dokaz, da so bili Shuttli v preteklosti ekonomsko upravičeni, je ta, da je zadnji Shuttle Endeavour izvedel svoj prvi polet leta 1992 iz tega pa lahko sklepamo, da so se shuttli v tem času splačali.

Od nesreče Columbie dalje so uvedli tudi potencialne reševalne misije. Pri izstrelitvi namreč lahko pride do poškodbe na toplotnem ščitu, te poškodbe pa lahko poiščejo z robotsko roko, ki jo ima raketoplan. V primeru poškodbe bi torej raketoplan ostal v vesolju, najverjetneje priključen na mednarodno vesoljsko postajo, nakar bi izstrelili drugi raketoplan, ki bi potem posadko odpeljal na Zemljo. Verjetno si predstavljate, da načrtovanje vsega tega še podraži stvari.

Kar se tiče prihodnjega vozila, sem zato, da bi razvili nove raketoplane, predvsem zaradi izkušenj ki jih ima NASA z njimi. Dokaj prepričan sem tudi, da je raketoplan trenutno najvarnejše plovilo za prevoz posadke v vesolje. Zraven tega, je možno z raketoplanom popravljati satelite, pristati na vesoljski postaji, prepeljati velike količine tovora itd. Kar pa z novim plovilom ne bo mogoče.

Poleg tega pa še ni jasno, če bo Orion sploh kdaj letel. Obama si je namreč zamislil, da bi morala NASA več delati na razvoju novih tehnologij, kot pa da delajo nova plovila iz starih delov. Zato še za Orion ni nič določenega.

zcetrt ::

Trditve o spektaklih na eni strani in znanstvenih pristopih na drugi so larifari, po mojem mnenju. Če bi bilo to res, se Američani ne bi sekirali zaradi ruskih uspehov. In zagotovo je politika, ki je programe financirala, živela od spektaklov. Tako ena kot druga. Če bi se šlo za raziskovanje, ne bi hiteli s pošiljanjem človeka na luno, kar je bilo prikazano kot eden največjih spektaklov v zgodovini. In ni bilo niti približno za ziher, da jim bo uspelo.

Po mojem mnenju so Rusi dosegli v vesoljski tekmi več od Američanov. A tekma je trajala, dokler je imela dva igralca. Predati pa so se bili prisiljeni Rusi. Ne zaradi pomanjkanja znanja, temveč zaradi politike. Po drugi strani pa je bila ravno politika glavno gonilo razvoja. Čudna reč vse skupaj.

Moje mnenje. Morda se motim.
4.

Zero0ne ::

Edit: Kaj pa Nemci? Med vladavino Hitlerja naj bi Nemci imeli poseben vesoljski program. Poudarek je seveda na NAJ BI.


Ameriški vesoljski program je bil v začetku skoraj dobesedno podaljšek Nemškega, veliko večino pomembnejših znanstvenikov so uvozili z NSDAP. Nemški program je prišel do V2, dlje pa ni bilo niti zanimanja, niti sredstev, sploh po tem, ko so zavezniki osvobodili koncentracijska taborišča in jim s tem odvzeli primarni vir delovne sile.
uname -o

Malajlo ::

Sicer na tem spisku ni podatkov o recimo, First toilet in space, ampak za silo pa bo:
Timeline of space exploration @ Wikipedia
Američani so v štartu capljali za Rusi. Imeli so neprimerno več ur v vesolju, ampak od pristanka na Luni je stvar postala nezanimiva. Američani so našli tržni potencial v izstreljevanju, Rusi pač ne. Tako se je obračal potem tudi denar, ki ga je pa zmanjkalo z razpadom CCCP.

Zero0ne je izjavil:

Gemini pa je bil sposoben orbitalnega manevriranja in pristanka na vesoljskih postajah oz. space randezvous - kar so Rusi osvojili šele l. 1969 z Soyuzi 4 in 5.

Samo vštric sta se peljala (da ni bilo to bolj ponesreči, ha? ;)). Mislim da je doking bolj zaj..ana zadeva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Malajlo ()

Zero0ne ::

Malajlo je izjavil:

Samo vštric sta se peljala (da ni bilo to bolj ponesreči, ha? ;)). Mislim da je doking bolj zaj..ana zadeva.


"randezvous" pomeni točno to, peljanje "vštric". Docking pa fizični sklop vesoljskih plovil. Ko sta enkrat skupaj, je docking samo stvar kompatibilnih mehanizmov. Za sam randezvous pa je potrebno obvladanje orbitalne mehanike in astrodinamike, in sposobnost orbitalnega manevriranja vsaj enega od plovil.

Verjetnost, da bi se srečala "ponesreči", če bi oba izstrelili v naključno orbito v isti orbitalni ravnini in bi naključno manevrirala je pa nekje tam v rangu zadetka na lotu. :O
uname -o

Balandeque ::

Iz Moscow Timesa

In 2009, the Federal Space Agency's budget was about $2 billion, compared with more than $3 billion for Japan, $4.6 billion for the EU and $17.8 billion for the United States. China does not reveal the amount it pays on its space program, but it is estimated to be between $1.5 billion and $2 billion.
Involvement and commitment is like an eggs-and-ham:
the chicken was involved - the pig was committed.

Zero0ne ::

Same številke ne povedo nič. ZDA plačujejo za Space Shuttle (daleč najdražji od programov za človeške polete v vesolje), cel kup robotskih misij, vzdrževanje ISS, razvijanje naslednika space shuttla, itd. Japonska ima ogromen razvojni oddelek za napredne tehnologije vesoljskih pogonov (sončna jadra, ionski motorji), Rusija pa izstreli dva Soyuza in štiri Progresse na leto, pa še to jim delno poplačajo vesoljski turisti in Evropska vesoljska agencija, izstrelitve satelitov na Protonih pa popolnoma krijejo komercialni partnerji.
uname -o

JohanP ::

Če se malce poigramo s ciframi iz wikija (vrednost dolarja iz 2003):

En polet SpaceShuttla (ocena za 2005-2010) stane 1,45 mrd$, kar ob petih opravljenih poletih v 2009 nanese 7,25 mrd$. Cena tovora ni upoštevana je pa upoštevano vse ostalo vključno z izdelavo, plačami, ipd. Povprečna cena med 1981 in do 2005 naj bi znašala 1,3 mrd$.

V letu 2005 so opravili en polet in za Spaceshuttle program je bilo namenjenih 5 mrd$
V letu 2006 so opravili tri polete in za Spaceshuttle program je bilo namenjenih 4,3 mrd$
Po po uničenju Kolumbije v začetku leta 2003 je minilo 2 leti pavze za predelave.
Cena izdelave SS Endavour naj bi znašala 1,7 mrd$ (1992)

Spaceshuttle je drag špas, ampak noben drug ga nima.

Nikec3 ::

Glede na to, s kakšnimi financami dela ESA iz tega še kar veliko potegnejo. Moramo pa se zavedati, da so daleč najdražji poleti človeka. Zelo zanimivo bo videti kam se bodo preusmerile finance ob upokojitvi raketoplanov.

Finančni načrt NASE za prihodnost:

http://www.nasa.gov/pdf/420990main_FY_2...

sidd ::

Extension and increased utilization of the International Space Station;

Now, that's a surprise!
no idea for signature
signed
I

Nikec3 ::

In razvoj novih tehnologij. Ko sem prvič videl, da bodo skenslali program vrnitve človeka na Luno, sem imel do tega zelo negativno menenje. Ampak vedno bolj se mi zdi vredu, da bo sedaj več denarja šlo za robotske misije in razvoj novih tehnologij.

sidd ::

Mhm! Potreben je rahel preboj tehnologij, če se želi ljudi še dalje pošiljati gor....trenutno je pač ceneje poslati gor robota. In se vzporedno še razvija AI za robote. Not bad.
no idea for signature
signed
I

Loocas ::

nekaj se premika na področju novih precej revolucionarnih pogonov:
http://www.wired.co.uk/news/archive/201...
Matev - najslabši troll vseh časov
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Krstni polet Oriona uspel (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9530158 (25984) BigWhale
»

Orion Flight Test - danes 13.05

Oddelek: Znanost in tehnologija
3410028 (9020) PrimozR
»

Cygnus drugo komercialno oskrbovalno plovilo za ISS

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3810947 (9024) Poldi112
»

Današnja izstrelitev prvih satelitov za Galileo preložena

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
236695 (5609) Poldi112
»

Atlantis pristal, konec ere Space Shuttlov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3411447 (9562) SavoKovac

Več podobnih tem