» »

Robotska Kosilnica

Robotska Kosilnica

««
5 / 17
»»

Tear_DR0P ::

vprašanje pa je, kakšen je strošek pametnega algoritma in opreme, ki bi ga znala izvajati. se kaj lahko zgodi, da so danes pametne kosilnice še predrage :D
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

TESKAn ::

Dejanski strošek je zanemarljiv (milijon kosov HW, en kos je drobiž, za SW ne vem, recimo za 100.000 € kupim enega softweraša s tega področja za eno leto, da mi naredi nekaj pametnejšega, 0,1€/kos torej), samo potem bi ti prodajniki gor nabili xxx% maržo in bi taka kosilnica namesto 1.800 € stala 2.800 €. Vsaka naprava, vsak strojček, ki ga imate doma, je dejanski strošek izdelave ca. 1/4 do 1/3 končne cene. "Pamet" v strojčku je pa še dosti manj, recimo elektronika, ki doda ročnemu vrtalniku za 500 € vse marketinške prednosti, stane proizvajalca 5 - 10 €.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Mavrik ::

Pa 150.000€ v plačah razvijalca softwara in rešitve.
The truth is rarely pure and never simple.

BigWhale ::

TESKAn je izjavil:

Dejanski strošek je zanemarljiv (milijon kosov HW, en kos je drobiž, za SW ne vem, recimo za 100.000 € kupim enega softweraša s tega področja za eno leto, da mi naredi nekaj pametnejšega, 0,1€/kos torej)


Take kosilnice se ne prodajajo v milijonih. Zaenkrat se v nekaj tisocih. :)

fosil ::

Mavrik je izjavil:

Pa 150.000€ v plačah razvijalca softwara in rešitve.

Kakšnega softwara? Zadeva deluje z eno vrstico kode: ko prideš do ovire se obrni.
Tako je!

Mavrik ::

fosil je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Pa 150.000€ v plačah razvijalca softwara in rešitve.

Kakšnega softwara? Zadeva deluje z eno vrstico kode: ko prideš do ovire se obrni.


Se vidi da nikoli v življenju nisi probal programirati robota. Take stvari se znajo v resničnem svetu še hudo zakomplicirati in postane razvoj takega softwara hudo drag. Še posebej ko hočeš da so stvari "pametne".
The truth is rarely pure and never simple.

fosil ::

Res nisem nikol programiral robota, ampak tale zadeva niti ni robot, to je samo marketinški naziv, bolj pravi naziv bi bil recimo avtomatska kosilnica.
Pa glede na to, da se brezglavo vozi naokrog po random vzorcu bi tudi težko rekel da je pametna.
Oziroma če zadevo primerjam s sesalcem, najcenejši "robotski" stane na MV 167,69 EUR in bi rekel da je enako "pameten" kot kosilnica, oziroma je programiranje praktično enako.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

denisbegood ::

Sesalec vsekakor posesa komplet prostor, torej ni čisto random vzorec.
Bi prej spraznil baterijo.

Pyr0Beast ::

to da posesa ali ne nima veze z random, saj v dovolj velikem času zadevo opraviš skoraj neglede na algoritem, če je le ta vsaj malo učikovit.

Za folk je važno pa sam da ropota in ima iluzijo da zadeva lavfa.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

denisbegood ::

Ponavljam, bi prej spraznil baterijo.

Tear_DR0P ::

ampak tale zadeva niti ni robot, to je samo marketinški naziv, bolj pravi naziv bi bil recimo avtomatska kosilnica

a saj stvari je ime avtomover - ne robot mover. ampak precej ljudi tle trdi, da bi sigurno bilo preprosto spisati SW, zaradi katerega bi stvar postala robot in tako poceniti njeno delovanje - pozabljajo pa, da bi s tem dvignili proizvodne stroške - verjetno na toliko višji nivo, da je kar naenkrat ne bi nihče kupil.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

BigWhale ::

Robot, by wikipedia:

A robot is a mechanical intelligent agent which can perform tasks on its own, or with guidance. The term robot can also apply to a virtual agent. In practice it is usually an electro-mechanical machine which is guided by computer and electronic programming. Robots can be autonomous or semi-autonomous and come in those two basic types: those which are used for research into human-like systems, such as ASIMO and TOPIO, as well as those into more defined and specific roles, such as Nano robots and Swarm robots; and helper robots which are used to make or move things or perform menial or dangerous tasks, such as Industrial robots or mobile or servicing robots. Another common characteristic is that, by its appearance or movements, a robot often conveys a sense that it has intent or agency of its own.

BigWhale ::

Pyr0Beast je izjavil:

to da posesa ali ne nima veze z random, saj v dovolj velikem času zadevo opraviš skoraj neglede na algoritem, če je le ta vsaj malo učikovit.

Za folk je važno pa sam da ropota in ima iluzijo da zadeva lavfa.


Predvsem je vazno, da je stanovanje posesano in trava pokosena. Oboje je. Pa cist vseen kak vzorec uporabljata stroja.

Zaradi mene je popolnoma vseeno ali sta pametna u tri pizde materne ali pa neumna in delata random. Oba delata pseudo-random, sesalec ima nekaj vec avtomatike za sledenje robovom ovir in merjenje prostora, pa poleg dirt detectorja ima nekaj vec nacinov delovanja. Kosilnica po drugi strani zna narediti 'remote' start in se pred zacetko dela odpelje na oddaljeno lokacijo.

BigWhale ::

Follow up!

Torej, po priblizno 550 delovnih urah (samo cas kosnje, da se razume) kosilnice stvar se vedno deluje, cas kosnje je se vedno tak kot je bil na zacetku in trava je vedno pokosena.

Letosnjo sezono sem motorno kosilnico vzgal samo enkrat. Preden sem montiral robotsko.

Moti me le malenkost stvari. Med ograjo in nekaj grmovnicami na vrtu je malo manj kot 1m prostora in teren malenkost visi. Ce je trava mokra se kosilnica tam obcasno zatakne, v povprecju nekje enkrat na teden. Takrat javi napako trapped in se izklopi. Ohisje kosilnice se nasloni na zicnato ograjico okrog grmovnic, ograjica se upogne in ohisje se ne premakne dovolj, da bi se vklopilo stikalo, ki sluzi kot detektor ovire. Potem se kolesa vrtijo v prazno. Vcasih kosilnica pogrunta, da se nic ne dogaja in se uspe obrnit, vcasih pa javi napako, da je trapped.

Druga stvar, ki me moti je pa ta, da je priporocljivo imeti cim bolj raven teren, kosilnica je precej bolj obcutljiva na konfiguracijo terena kot tiste velike zverine. To zdaj tko resujem, da tam kjer vidim kako bolj opazno jamo namecem nekaj zemlje in stvar zravnam.

Kaksnih drugih tezav pa nisem imel, ce odmislim, da sem enkrat presekal vodilni kabel, ko sem kopal kanal za namalkalno cev. Kabel sem ze nasel v zemlji, si ga oznacil, potem je pa kabel nepricakovano zavil. :> No, popravil sem ga v desetih minutah.

Lepo je videti, pokoseno travo, ko prides po dvajsetih dneh dopusta domov. :)

fosil ::

To zdaj tko resujem, da tam kjer vidim kako bolj opazno jamo namecem nekaj zemlje in stvar zravnam.

Torej si še vedno fizički radnik samo da namesto da bi kosil premetavaš zemljo :D
Tako je!

BigWhale ::

Ah to bi jo itak. :> Pa strest eno vreco zemlje na tla in mau potacat gor ni neko blazno tezko delo. Precej manj dela kot s kosenjem in pol vlacenjem vse tiste pokosene trave na smetisce.

AmokRun ::

Pa dvajset dni si pustil kosilnico samo na vrtu?

Gandalfar ::

a ni to cel point? :)

BigWhale ::

AmokRun je izjavil:

Pa dvajset dni si pustil kosilnico samo na vrtu?


Ja. Proti kraji je zascitena z alarmom in brez postaje ne deluje. Ce bi jo kdo odnesel, bi se drla k zverina in s seboj bi moral vzeti se postajo skupaj z usmernikom, ki je v vrtni uti.

Aja, pa kasko zavarovanje imam zrihtano za kosilnico tudi za primer kraje in vandalizma. :)

dzinks63 ::

Zadnjih 20 dni trava sploh ne raste, tudi če ne kosiš, ni razlike.

BigWhale ::

dzinks63 je izjavil:

Zadnjih 20 dni trava sploh ne raste, tudi če ne kosiš, ni razlike.


Mojih 'zadnjih 20 dni' je bilo konec julija in zacetek avgusta. Trava bi pa zrastla za kakih 15-20cm. Toliko je bila visoka tista trava ob ograji, ki je kosilnica ne more pokositi. Po dopustu sem imel priblizno toliko dela s kosenjem ob robovih, kot sem ga imel tudi ob standardnem kosenju. :)

nevone ::

BW, premalo si poslušal Domiclja:

Avtomat, za vogalom stoji avtomat.
Avtomat že počasi postaja ti brat.
Še bolj potiho kot tat,
oropa te avtomat.


:D

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Okapi ::

Kit je poslušal Gastarbajterse - Japanci rade za nas;)

O.

BigWhale ::

nevone je izjavil:

BW, premalo si poslušal Domiclja:

Avtomat, za vogalom stoji avtomat.
Avtomat že počasi postaja ti brat.
Še bolj potiho kot tat,
oropa te avtomat.


:D

o+ nevone


Joj, jest se z Domicljem ne bi prav dobro razumel. Njegov pogled na avtorske pravice je precej izkrivljen. Poleg tega je napisal tisto grozno Ireno . :>

Avtomati nas bodo pa resili... Ce nas kdo sploh bo. ;)

AngelOfDeath ::

Potem še je zadeva uporabna kot ravnalec vrta ;)
edit: Slovnica

s53zo ::

Objavljam video enega cikla. Zdaj svojega easyja že kar nekaj časa opazujem in res ni preveč pameten. Priden pa je, priden. In to od njega pričakujem.

BigWhale ::

Moja dela nekako takole in je dovolj 'pametna', da vse pokosi. Letos sem jo ze startal in trava je bila ze parkrat pokosena. Hehe. Aja, ime ji je pa Betsy.

PS: Cas kosenja je ze nad 700 urami. Baterija se vedno enako vzdrzljiva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

francek1 ::

Če bi jaz imel tako revščino od "trave" doma, bi me bilo to sram na Youtube dat..saj samo regrat raste....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Okapi ::

Temu se reče sonaravna trata in je sedaj med ljudmi, ki dajo kaj nase, "in", ne pa te kičaste trate povprečnega slovenskega lastnika predmestne hiše.>:D

O.

BigWhale ::

Tole je sicer video od lani. Sicer pa, dokler zadaj za bajto ne igram golfa me regrat cisto nic ne moti. Vceraj sem ga v solati jedel. :>

Ampak, ja imam taksne 'francke' za sosede, pol pa pride susa pa jim pozge celo travo. Al pa nardijo se kaksno vecjo neumnost v stilu: 'spricam proti plevelu! je pisal nej zmesam 1:100, pa sem kr 1:10 naredil, da bo bolj prijelo.' Pol se pa cudjo zakaj jim vse crkne (true story). Hkrati pa gledajo mojo kosilnico in zmajujejo z glavo, da tole pa ze ne more delat. Jaz pa po namontiranju kosilnice tud enkrat nisem kosil. :>

francek1 ::

No, če ta regrat nabiraš za solato, itak kosilnice ne rabiš(itak pa ima regrat tako globoke korenine, da mu suša ne pride do živega). Raste pa taka revščina običajno na parcelah lastnikov, ki imajo preveč denarja in so dali bajto gradit na ključ, potem pa izvajalec ves višek gradbenega materiala nasipa po parceli, čez pa 5 cm ilovice....Če imaš zdravo podlago in pravo travo, plevela ni! Problem za eneje le ta, da kultivatorjev na daljinsko še ni na tržišču...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

BigWhale ::

Dude, ce zivis zraven travnika in gozda, potem plevel JE.

Pa ce mas po tleh mano! ;>

Mesar ::

To še tote boge travice ne pokosi, samo sprehaja se gor pa dol opa komi čaka, da se prekopicne. Poglej malo video... to je invalidska kosilnica.
Your turn to burn!

BigWhale ::

Mesar je izjavil:

To še tote boge travice ne pokosi, samo sprehaja se gor pa dol opa komi čaka, da se prekopicne. Poglej malo video... to je invalidska kosilnica.


Saj ne kosi dobesedno. Ima en tak ultrazvocni oddajnik in pol z ultrazvokom travo unicuje. Ene trikrat gre mim, pa trava pol kr odmre!

Mesar ::

Ja kaj pol gre kosilnica 3x prek pa ostane sam še zemla? WTF? Kaj v dežju mate pol blato pa se kosilnica spremeni v traktor pa orje?
Your turn to burn!

KernelPanic ::

sacl je izjavil:

Preveri še kosilnice Ambrogio (firma Zucchetti) na www.sacl.si, pester izbor modelov, tudi z daljincem, preverjeno kosijo tudi področja s prehodom, so tihe, ko je baterija prazna, se gredo same polnit...

Prava izbira, res. Pa na vseh evropskih testih so najbolje ocenjene...
Malo offtopic: Tale Ambrogio linija 400 zgleda ko kaki battleship iz StarTrek-a.:D

mat xxl ::

Ali lahko daš še kake linke teh testov, ker sam sem že tako ali tako hobby zasvojen z Irobot izdelki, Roombe in Scoobe , ki jih za hoby popravljam moderniziram...no ker mi je že malo dolgčas, ker že prav vse obvladam, bom moral počasi kako kosilnico kupiti.....

Mesar ::

Jaz bi rad videl en primer take kosilnice ki je v praksi uporabna pa mi nebo s pesa naredla krvavice, ob tem pa pustila šope trave.

Pa tako s košem hočem, ko določem mesto pa hodi sama ven skipat...
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()

mat xxl ::

No po pregledih več testov, menim, da gre pri gornji navedbi bolj za reklamo, ker dejstva so, da sicer te kosilnice niso slabo ocenjene, niso pa med najbolje ocenjenimi in če za manj denarja dobiš bolj zvenečo in ne italijansko znamko , temveč nemško, poznano in zaupanja vredno, potem vsekakor razmisliš...... evo linki :

http://www.testberichte.de/gartengeraet...

http://www.idealo.de/preisvergleich/Pro...


http://mojtvportal.si/video/v/323cTigz_...

destiny ::

mat xxl je izjavil:

Ali lahko daš še kake linke teh testov, ker sam sem že tako ali tako hobby zasvojen z Irobot izdelki, Roombe in Scoobe , ki jih za hoby popravljam moderniziram...no ker mi je že malo dolgčas, ker že prav vse obvladam, bom moral počasi kako kosilnico kupiti.....


Na kakšen način pa moderniziraš roombe in scoobije? Me firbc matra, ker imam roombo doma. Ima pa sestra eno pokvarjeno scoobo.. no ni ziher da je pokvarjena, lahko da je samo baterija fuč :)

BigWhale ::

Mesar je izjavil:

Jaz bi rad videl en primer take kosilnice ki je v praksi uporabna pa mi nebo s pesa naredla krvavice, ob tem pa pustila šope trave.

Pa tako s košem hočem, ko določem mesto pa hodi sama ven skipat...


Dej ne pametuj, ce se ti tudi priblizno ne sanja kako deluje in kako ucinkovita je taksna kosilnica.

Tole je taista trava, ki si jo videl na zgornjem posnetku. Slikana 15 minut nazaj.



Nikjer ni nobenih sopov trave in fasiranih psov. Ne bluzi nekaj v tri dni.

PS: Kosa za travo pa ne nucas, ker ni prakticno nic odpada pri kosnji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Mesar ::

BigWhale je izjavil:

Mesar je izjavil:

Jaz bi rad videl en primer take kosilnice ki je v praksi uporabna pa mi nebo s pesa naredla krvavice, ob tem pa pustila šope trave.

Pa tako s košem hočem, ko določem mesto pa hodi sama ven skipat...


Dej ne pametuj, ce se ti tudi priblizno ne sanja kako deluje in kako ucinkovita je taksna kosilnica.

Tole je taista trava, ki si jo videl na zgornjem posnetku. Slikana 15 minut nazaj.



Nikjer ni nobenih sopov trave in fasiranih psov. Ne bluzi nekaj v tri dni.

PS: Kosa za travo pa ne nucas, ker ni prakticno nic odpada pri kosnji.



Kako ni odpada pri košenju? Kam pa gre trava ki jo kosilnica pokosi? Al kosilnica kuri noter to travo pa gre podobno kot ona na premog, samo tota na travo pač?
Your turn to burn!

Icematxyz ::

Če se redno izvaja košnja, kar po videzu zelenice sklepam da se, potem ponavadi ne ostane kaj dosti "odpada". ;)

dzinks63 ::

Pokošena trava na zraku se posuši in v primeru nizke zelenice se zdrobi in je čez čas ni nikjer več, prav tako ne smrdi, prej celo diši po sveže sušeni travi. Gniti lahko začne ob daljšem mokrem obdobju, pa še to bi morala biti bolj na debelo ali če jo daš na kup za kompost.

BigWhale ::

Ce mogoce se koga zanima, en update.

Po 2600+ urah kosenja sem moral menjati baterijo. Cas kosenja se je skrajsal na kaksnih 15 minut in kosilnici veckrat ni uspelo priti nazaj do polnilne postaje. Strosek nove baterije je bil 65 EUR. Menjava je pa preprosta in jo lahko vsak opravi sam.

Po stirih sezonah obratovanja sem motorno kosilnico zagnal, se mi zdi, trikrat ali stirikrat. Trava okrog hise je pa vecinoma skoz urejena. :)

Caspy ::

Pozdravljeni!

Mene pa zanima, če ma kdo kakšno robotsko kosilnico v okvari, za dele..

sedaj imam Simatikovo, pa sem jo lepo predelal, pa bi ponovil postopek..

Caspy
Oldie!

DimmniBurek ::

Potreboval bi malo pomoči. Kupil sem hišo z velikim travnikom in brez kosilnice :D
Ravnega travnika je približno 1200m^2 + še nekaj okoliške trave, ki je ali malo večji naklon ali pač ozki pasovi.
V vsakem primeru rabim nitkarco za te težja dostopna območja. Dilema je sedaj kaj kupiti za ta glavni del.

1. Kupiti robotsko kosilnico za ravni travnik (~1200€ za novo)
Prednosti:
-praktično ni vzdrževanja
-lepša trata
-manj dela zame
Slabosti:
-omejen samo na ravni travnik

2. Vrtni traktor za ravni travnik (~800€-1000€ za rabljenega)
Prednosti:
-nisem omejen na ravni travnik
Slabosti:
-več dela
-vzdrževanje
-tekoči stroški (benz)

3. Samohodna klasična kosilnica
Prednosti:
-nisem omejen na ravni travnik
-cenejša opcija
Slabosti:
-največ dela
-vzdrževanje
-tekoči stroški (benz)
Takole je pa travnik. Rdeč je ta ravni del, zelen je na klancu in za robota prestrm.



Drugo vprašanje je pa kaj kupiti za nitkarco, bolj se nagibam k baterijski zaradi obvious reasons kot so vzdrževanje, benz, teža,.... Plus, glede na to, da bi mi prav prišla udarna pištola za avtomobilsko mehanika, bi lahko ubil 2 muhi na en mah, ista baterija za nitkarco in šraufalico...
There Is No Stronger Drug Than Reality

nurmaln ::

Kolk sigurn pa si, da je prehud klanec za robotsko? Nekatere kar fajn klance zmorejo.

Kar se pa nitkarce tiče pa seveda na baterijo. Na bencin je to stalno neko vzdrževanje, pa užge al pa ne, pa olja zmanjka pa... komu se pa da to za tistih par tekočih metrov popucat.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

DimmniBurek ::

Tisti zelen konc je zelo strm, pa še tko čudno na okroglo je.
Ma kdo kej izkušenj z Ryobi?
There Is No Stronger Drug Than Reality

Gregor P ::

Kakšno je sedaj stanje na trgu robotskih kosilnic? Vidim da je dandanes že kar nekaj ponudbe različnih znamk; kateri modeli so trenutno najbolj priljubljeni in zanesljivi ob p/p?

Sam bi namreč potreboval neko za do max 1000 m^2 travnika, ki pa je v določenih delih neraven; ni klanc, ampak taka malo grbasta površina, kjer bi še moral odstraniti nekaj kamenja vmes. Za ta neraven del mi najbrž "nitkarca" ne uide?:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
««
5 / 17
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup robotske kosilnice

Oddelek: Pomoč in nasveti
12335 (147) miha98
»

Vrtna kosilnica (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30959403 (2369) sbawe64
»

Katero robotsko kosilnico (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6313819 (6090) feryz
»

Aku-kosilnica? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5112376 (9699) dvojka

Več podobnih tem