» »

Grafična za GPGPU

Grafična za GPGPU

morbo ::

Rabil bi nadgraditi sistem z boljšo grafično kartico, za gonjenje aplikacij ki izkoriščajo GPU. Torej mora imeti podporo CUDA in OpenCL (ATI posledično odpade). Igre niso faktor.

V poštev bi prišla kartica cenovnega ranga do ~200EUR. GTX 260 se mi zdi privlačna opcija . Vprašanja:

1.) Koliko in kaj izgubim na zmogljivosti te kartice, ki podpira PCI-E 2.0, če moja plata (Asus P5K-E) podpira le verzijo 1.0. (nadgradnja plate ni opcija)

2.) Ali je zaradi te omejitve nemara bolje kupit grafično z višjo frekvenco procesorja in manjšo propustnostjo vodila?

3.) Gledal sem tole in tole. Razen to da je od Gigabyta bolj navita (in cenejša), so še kakšne razlike med tema dvema (kvaliteta / zanesljivost proizvajalca)? Bo za tako grafično dovolj 550W napajalnik - Power LC6550 GP - proc je Core2 E8200?

Ima kdo še kak alternativen predlog / izdelek / vpogled v zadevo?
Kaj uporabljate tisti ki svoje GPU-je ne pregrevate le za pwnanje sovragov?

Hvala.

noraguta ::

a to nucaš za gotovo aplikacije , a se igraš z gpgpu kodo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

morbo ::

Za gotove aplikacije. Renderiranje točneje.

Še nekaj: Kot gledam obstajata dva GTX 260 procesorja:
- GTX 260
- GTX 260 Core 216
Od tega obstajata dve varianti slednjega: eden v 65 nm tehnologiji in eden v 55 nm.
Pri zgoraj prilepljeni Gigabytovi grafi sem ziher da gre za Core 216, nikakor pa ne morem ugotovit ali je to 65 ali 55nm (niti na njihovi strani nič ne piše).

Glede na to da so ga pri Gigabytu navili in ga prodajajo kot OC (pri istih zahtevah napajalika - 550W), lahko sklepam da gre za 55nm varijanto, rajt?

terryww ::

poglej si najprej katera cuda verzija je podprta na katerem hw, da ne bo potem neprijetnih presenečenj. recimo, če delaš z double precision, ti za cudo preostane samo fermi. wiki cuda pač
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Senitel ::

Double je na GT200 (CUDA 1.3). Je res, da je Fermi precej hitrejši, ampak da bo res precej hitrejši bo treba vzet Tesla varianto.

GT200 je 65nm in GT200b je 55nm. GTX 260 - 216 bo zlo verjetno 55nm, če boš pa kupoval novo so pa vsi GTX-i 2xy 55nm.

morbo ::

Kot berem se Geforce serija 4xx cenovno ne splača za GPGPU (morda le zaradi velike količine rama), ker imajo umetno zmanjšano sposobnost računanja v double. Tako da pohitritev ni proporcionalna povečanju števila CUDA sredic.

Ne štekam pa čemu točno je namenjena serija Quadro. Po tej tabeli (povzeto iz tukaj):
		| proc	| nm| core clock| CUDA cores| GFLOPS| TDP
-----------------------------------------------------------------
GTX 260 Core 216| GT200a/b| 55	| 576 Mhz| 216	| 874.8 | 171 W
Quadro FX 580	| G96	| 65	| 450 Mhz| 32	| 108 	| 40 W

bi moral GTX dražjega Quadra na veliko peljati scat v GPGPU?

A sploh obstajajo Tesla kartice za moj budget? Uspel sem najti le take ki stanejo kot druge roke avto.

Dr_M ::

Quadro je za CAD/CAM.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

morbo ::

Dr_M je izjavil:

Quadro je za CAD/CAM.

Ampak ravno zaradi tega bi moral bit dober v računanju z double. Po teh specifikacijah, pa je GTX 260 boljši in obenem cenejši. Razen če število GFLOPS-ov iz tabele ne pomeni različnih stvari in ni medsebojno primerljivo.

Dr_M ::

Sam GPU je popolnoma enak, razlika je v gonilnikih, ki so prirejeni za CAD/CAM aplikacije.
Ko je ze Senitel omenil, za GPGPU je Tesla.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

morbo ::

OK, potem Quadro odpade, Tesla tudi, ker je predraga... Gigabytov GTX 260 bo zgleda kar pravšnja zadeva.

Hvala za pomoč.

Senitel ::

morbo je izjavil:

Kot berem se Geforce serija 4xx cenovno ne splača za GPGPU (morda le zaradi velike količine rama), ker imajo umetno zmanjšano sposobnost računanja v double. Tako da pohitritev ni proporcionalna povečanju števila CUDA sredic.

Torej misliš, da rabiš double? Poslabšan double precision performance gor ali dol, GF100 bo v vsakem primeru hitrejši od GT200.

morbo je izjavil:

Ampak ravno zaradi tega bi moral bit dober v računanju z double. Po teh specifikacijah, pa je GTX 260 boljši in obenem cenejši. Razen če število GFLOPS-ov iz tabele ne pomeni različnih stvari in ni medsebojno primerljivo.

Zakaj za boga misliš da bi morala bit Quadro varianta hitra z double precision floati?

noraguta ::

kaj se pa dobi kaj za sistem z 300w napajalcem. lahko tudi ati. sedaj se igram pomalem z opencl na gt220. se mi niti ne mudi tako , da če gf100 ali southern islands obljubljata kaj , konkretnega niti ni problem počakat.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

morbo ::

Senitel je izjavil:


Zakaj za boga misliš da bi morala bit Quadro varianta hitra z double precision floati?

Ker je namenjena aplikacijam kjer je pomembna natančnost računanja, torej double? Ker če ni hitra oz. hitrejša od Geforcev, ki so namenjeni igram kjer je single dovolj, potem kaj sploh počne dobro tale kartica in zakaj spada v professional segment?

Jst to sicer domnevam, ker se ne spoznam preveč. Zato pa sprašujem.

Poslabšan double precision performance gor ali dol, GF100 bo v vsakem primeru hitrejši od GT200.

Seveda bo, ampak jaz sem primerjal cenovno upravičenost. Iz tabele na wikipediji je razbrat da je med GTX260 in GTX460 zanemarljiva razlika v GFLOPSih, ampak ker gre za dve različni arhitekturi ti dve vrednosti najbrž nista medseboj primerljivi? Ali pač? Kako bi lahko potem vsaj približno realno ocenil razmerje med povečanjem cene in povečanjem računske zmogljivosti?

terryww ::

verjetno ti je važna produktivnost, torej glej če boš lahko naredil z verzijo cude, ki jo podpira stara arhitektura to kar želiš. če te gflops žuli bi šel k atiju, ampak tam se igraš z opencl, bistveno manj knjižnic ipd.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Senitel ::

noraguta je izjavil:

kaj se pa dobi kaj za sistem z 300w napajalcem. lahko tudi ati. sedaj se igram pomalem z opencl na gt220. se mi niti ne mudi tako , da če gf100 ali southern islands obljubljata kaj , konkretnega niti ni problem počakat.

Za prototipizrat se mi zdi gt220 čist cool. Če hočeš hitrejšo varianto pač poišči najmočnejšo karto, ki še ne rukne tvojega sistema čez 300W.

morbo je izjavil:

Ker je namenjena aplikacijam kjer je pomembna natančnost računanja, torej double? Ker če ni hitra oz. hitrejša od Geforcev, ki so namenjeni igram kjer je single dovolj, potem kaj sploh počne dobro tale kartica in zakaj spada v professional segment?

Jst to sicer domnevam, ker se ne spoznam preveč. Zato pa sprašujem.

Quadro je namenjen profesionalnim grafičnim aplikacijam. Pogovarjamo se seveda zgolj o natančnosti splošno namenske aritmetike torej shaderjev. Trenutno ni nobenega smisla uporabljat double precision v grafične namene (to je overkill še Pixar & company). Znanstvene aplikacije so povsem drug problem.
Quadro pride pač s software-om (driver/bios), ki je specifično optimiziran za CAD/CAM aplikacije in bo običajno v teh bistveno hitrejši od GeForce variant, bo pa v igrah običajno nekoliko počasnejši (lahko pa tudi precej počasnejši).

morbo je izjavil:

Seveda bo, ampak jaz sem primerjal cenovno upravičenost. Iz tabele na wikipediji je razbrat da je med GTX260 in GTX460 zanemarljiva razlika v GFLOPSih, ampak ker gre za dve različni arhitekturi ti dve vrednosti najbrž nista medseboj primerljivi? Ali pač? Kako bi lahko potem vsaj približno realno ocenil razmerje med povečanjem cene in povečanjem računske zmogljivosti?

Metrika za GFLOPSe GTX260 in GTX460 je na wikipediji seveda drugačna.
GTX260 216 ima 216SP pri 1242MHz torej 216 * 1242 * 2 = 536,544 GFLOPS.
GTX460 ima 336SP pri 1350MHz torej 336 * 1350 * 2 = 907,2 GFLOPS. Plus bistveno izboljšana arhitektura (cache).
Če te zanima double sta obe kartici še zmer na 1/8 od single precision.

morbo ::

@jmakov, jaz bom le uporabljal aplikacijo (gre za Octane Renderer) in ne razvijal. Zaenkrat stvar ne podpira OpenCL in niti ni dorečeno kdaj bo.

@Senitel, hvala za pojasnila

Tisto z double sem bil zaveden s strani poznavalcev na forumu, jao. :| Zdaj sem izvedel da program večinoma operira s single precision.

nejcek74 ::

Pa si ga že preizkusil ali šele boš, ko nabaviš GPU-je. S katerega programa/renderja migriraš? Kakšno je delovno okoljo? In shaderji? Kolikor sem videl prenašaš samo objekte, materiale in luči pa moraš postavljati na novo?
Zanima me, da ocenim, če je vredno vreči čas v spoznavanje in učenje novega, ko sem komaj malo naštudiral MentalRay?

morbo ::

Nisem še preizkusil, ker trenutna kartica ne podpira CUDA, kar je zahteva.
Migriral bom iz opensource Yafaray-a, kot editor pa uporabljam Blender. Delam pa na Linuxu.

Zadeva je še v beta fazi in še manjkajo featurji, ampak zgleda zelo zelo obetavno. Končna verzija bo vsebovala eksporterje za večino mainstream modelirnih paketov in preko .obj ter .dae formatov, se bo dalo izvozit vse kar slednji podpirajo.

Kolikor štekam pa ni primerljiv z MentalRay. Shaderjev ne moreš pisat (zaenkrat in tudi zadvakrat to ni planirano, kar je škoda), ima pa node editor za grafično editiranje materjalov in "ostalih stvari". Če nujno rabiš fleksibilnost Mentalraya, potem ostani pri njem.

Ne izgleda pa neka hudo zahtevna stvar za učenje, tako da si kar poberi dol demo in ga preizkusi: http://www.refractivesoftware.com/downl...

nejcek74 ::

Ja, sem šel malo gledat na njihov page. Mogoče si bom malo časa vzel, da vidim kaj zmore. Sploh če naštudiram kako se uštima namenska, sekundarna, grafčna kartica.

morbo ::

meh, tale Gigabytov 260 ni več dobavljiv.

Sredi julija naj bi Nvidia izdala GTX 460, ki ima zelo zanimive specifikacije. V kolikem času mislite da se bodo kartice s tem čipom pojavile v naših trgovinah?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nvidia izdala naslednjo kartico na GK110: GTX 780 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
5418642 (16676) Dober dan
»

Osvežitev GeForce GTX 560 Ti - zmeda pri poimenovanjih se vrača (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
6113865 (11202) SkyEye90
»

ATI razposlal že 11 milijonov DirectX 11 čipov

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
3411448 (9861) Senitel
»

nVidia spustila nove GeForce na plano (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
13324792 (20192) kuglvinkl
»

[NVIDIA] GeForce GTX 200 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
24920387 (10636) Jst

Več podobnih tem