» »

Apple in ARM verjetno ne bosta par

Apple in ARM verjetno ne bosta par

Gibanje cene delnic ARM

Slo-Tech - Pred dvema dnevoma so na internetu vzniknile govorice, da se nadvse uspešni Apple zanima za nakup podjetja ARM Holdings, ki ga poznamo po arhitekturi ARM. Gre za najpriljubljenejšo arhitekturo za mobilne telefone, saj je leta 2007 98 odstotkov vseh mobilnih telefonov uporabljajo vsaj en ARM-jev procesor. Vest, da se Apple zanima za nakup 3,4 milijarde funtov vrednega (včerajšnja tržna kapitalizacija na londonski borzi) britanskega podjetja, je razumljivo razburkala računalniško srenjo in borze po svetu.

Špekulanti so zagrabili novico z obema rokama. Prevzem bi bil smiseln, modrujejo, saj bi tako lahko Apple konkurentom preprečil uporabo ARM-jevih procesorjev v svojih telefonih. Pojavile so se povsem neosnovane govorice, da kani Apple za podjetje odšteti 5,2 milijarde funtov.

Strasti je včeraj pomiril ARM-jev izvršni direktor Warren East, ki je za The Guardian izjavil, da se z Applom ne pogovarjajo o prevzemu. Njegove besede vsekakor imajo ekonomski smisel, saj je podjetje lani zbralo 40 milijonov funtov čistega dobička, kar postavlja vrednost P/E njihove delnice ob trenutni ceni na astronomskih 81. Zadnjikrat smo takšne vrednosti videli ob poku tehnološkega balončka leta 2000, ko je NASDAQ dno iskal skoraj tri leta in izgubil več kot dve tretjini vrednosti. Trenutna ureditev, ko ARM prejema Applovo licenčnino za uporabo njihovo procesorjev, obema podjetjema bolje ustreza. Dobri poslovni rezultati Appla pozitivno vplivajo na višino tantiem, ki jih dobi ARM, dočim njegov prevzem bi bil odličnim rezultatom Appla navkljub zgolj izčrpavanje podjetja.

Delnice podjetja ARM so v zadnjih dneh pridobile več kot osem odstotkov in se zavihtele do vrednosti 260 penijev. To je osemletni vrh; nazadnje so bile tam aprila 2002. Finančni kazalniki (P/E 81) kažejo, da je korekcija le vprašanje časa.

22 komentarjev

nUUb ::

Kaj to pomeni propad vseh podjetij razen Jabolka?
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nUUb ()

zee ::

Načeloma naj to ne bi pomenilo propada. Sploh pa zdaj, ko se je izkazalo, da je bila to zgolj novinarska raca.

Nenazadnje: odločitev o prevzemu podjetja se sprejema dlje časa, zato Apple verjetno ne bi šel razvijati svojega procesorja za iPad (iPhone?). Razvoj lastnega procesorja je verjetno še dražji od tega prevzema.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

andromedar ::

Applov A4 cpu je po moje samo re-brandan eden od ARMovih dizajnov.
Eh?

r0ker ::

andromedar je izjavil:

Applov A4 cpu je po moje samo re-brandan eden od ARMovih dizajnov.

aja.. a ni to vsem jasno?

andromedar ::

Ne vem, če je vsem jasno. Meni je. Govorim zato, ker Apple govori, da so "razvili" svoj "oh-in-sploh" procesor.
Eh?

nekikr ::

Kje to govorijo?

r0ker ::

oni to vedno govorijo kako inovativni so in koliko stvari izumijo. nič novega.. move along ;)
bi sploh bil dovoljen takle prevzem? apple bi po moje grdo oviral konkurenco

zee ::

oni to vedno govorijo kako inovativni so in koliko stvari izumijo. nič novega.. move along ;)
bi sploh bil dovoljen takle prevzem? apple bi po moje grdo oviral konkurenco


Kje to govorijo?

Kot že rečeno, je bila samo novinarska raca.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Mipe ::

Spet borzne manipulacije.

Invictus ::

Applov A4 naj bi bil Power PC. Vsaj s tem se je PA Semi ukvarjala prej.

Iphone 4.0 (ko bo) in Ipad so tako PowerPC produkti, kar le logično da se odlepijo od podobnih produktov.

LP I.

CoolBits ::

iphone os deluje na arm arhitekturi... power pc nima nič tukaj zraven.

Lonsarg ::

Tako kot je Intel dal x86 arhitekturo v najem AMDju, tako ma trenutno ene 20 podjetij ARMjevo licenco, ce bi ga Apple kupil bi lahko edino preprecil, da naslednjo verzijo arhitekture ne da v najem, ampak nic ne prepricuje konkurenci, da grejo svojo pot iz trenutno Cortex, tak da vse kar bi dosegel Apple je, da bi on samo zase arhitekturo razvijal, drugi pa pac zase, fragmentiral bi se trg, kar bi v long runo pomagalo samo Intelu, Apple skupaj z drugimi ARM narocniki pa bi bili vsi na slabsem. Tak da ce je kdo dobro premislil ze na zecetku res ni blo za verjeti novici. Se je pa splacalo delnice kupt, pa zdele prodat:D

sirotka ::

r0ker je izjavil:

oni to vedno govorijo kako inovativni so in koliko stvari izumijo. nič novega.. move along ;)
bi sploh bil dovoljen takle prevzem? apple bi po moje grdo oviral konkurenco


Kje so pa to rekli? We have the a4 je reku jobs, ne pa we made.... Sicer pa, kot je že nekdo napisal, so to novinarji "izumil". Sicer pa ne vem, zakaj bi Apple kupil arma, lepo sodelujejo, licenco imajo in več niti ne rabijo.

CoolBits ::

To novinarji vsako leto skačejo, po tem ko apple objavi poslovne rezultate :)

Lonsarg ::

apple to buy LALA haha :D google me zmeraj nasmeji:P

CoolBits ::

Limit-sky ::

pecorin ::

saj ni tako tezko:
Apple A4 @ Wikipedia

ni nic rebrandano. to stvar je razvil apple, niso pa vsi deli razviti pri njih.

Lonsarg ::

No ni je razvij, jo je pa naredu:) uporabil je lepo ARM arhitekturo za CPU,PowerVR SGX 535 za grafični procesor, ter najbrž še kakor je navada še en mali ARM, ki je zadolžen za dekodiranje signala. Pač Apple je tle čisto v isti vlogi kot Qualcomm z svojim Snapdragonom, ali pa Nidia z svojo Tegro. Arhitekturo pobere iz drugje, sam je pa tisti, ki naštanca, stvar v en SoC.

andromedar ::

Lonsarg je izjavil:

No ni je razvij, jo je pa naredu:) uporabil je lepo ARM arhitekturo za CPU,PowerVR SGX 535 za grafični procesor, ter najbrž še kakor je navada še en mali ARM, ki je zadolžen za dekodiranje signala. Pač Apple je tle čisto v isti vlogi kot Qualcomm z svojim Snapdragonom, ali pa Nidia z svojo Tegro. Arhitekturo pobere iz drugje, sam je pa tisti, ki naštanca, stvar v en SoC.


Točno tak.
Eh?

Hexx ::

...in se zavihtele do vrednosti 260 penijev.

To pomeni da je ena delnica vredna 2,60 funta, ali sem narobe razumel?

McHusch ::

Hexx je izjavil:

...in se zavihtele do vrednosti 260 penijev.

To pomeni da je ena delnica vredna 2,60 funta, ali sem narobe razumel?


Tako je. V Londonu delnice kotirajo v penijih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple bo grafične čipe razvijal sam, Imagination Technology ima velik problem

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
74192 (3307) Invictus
»

Japonski SoftBank kupil britanski ARM

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
179326 (7376) cegu
»

ARM-jeva nova Cortex A73 in Mali G71

Oddelek: Novice / Ankete
105974 (4305) johnnyyy
»

Jabolčni razmišljajo o prehodu z Intela na ARM (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
10726221 (21472) Bistri007

Več podobnih tem