» »

Kako bomo rekli SSD-jem?

Kako bomo rekli SSD-jem?

«
1
2 3

McHusch ::

SSD-ji so tu in če se ne bomo podvizali in poiskali lepe slovenske ustreznice ter je nekaj časa na silo tiščali v jezik, dokler se ne prime, bodo ostali SSD-ji.

Argumenti, češ da naj pustimo SSD-je v izvirniku, so podobno slabi, kot da naj HDD-je pustimo v izvirniku. Lepši izraz je trdi disk.

Več glav več ve, zato se domenimo, kako bomo imenovali SSD-je. Slovenske revije žal uporabljajo kar tujo kratico, zato se moramo sami spomniti izraza in ga uveljaviti. Idealno je, da izraz kratko opiše funkcijo SSD-ja, pri čemer ni treba na silo prevajati sintagme solid-state drive; tudi iz CD-jev smo dobili lepe zgoščenke.

Najboljše, kar mi pade na pamet, so nevrteči (podatkovni) pogoni. Ampak sigurno se skupaj spomnimo česa boljšega (mimogrede, za flash se je ustalil simpatični izraz bliskovni pomnilnik).

S predlogi na plano.

energetik ::

Hm, pameten predlog, da se "izumi" SLO izraz.

Jaz mogoče predlagal "pomnilniški pogon".
"Mirujoči pogon" se zelo smešno sliši, prav tako "bliskovni pogon". Je pa "bliskovni pogon" zabaven izraz.:D

@pux, mogoče trdni disk oz. trdni pogon?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

MTm2H37rqt7B ::

Nevem zakaj naj ne bi ostal izraz trdi disk? Saj je ta pojem se bolj podoben SSD-jem. Solid - trden.

Tody ::

Ja se strinjam laiku naj ostane izraz trdi disk, vsi vedo zakaj se gre. Tisti bolj v fohu pa vedo da se zadeve lahko razlikujejo. Uporabniki že zdaj niso vedeli kako delujejo magnetni diski, da se neki vrti in neki bere, tko da jim razlaga da so pa tej zdej trdi oz nepremični vrjetno ne pomaga.

energetik ::

No, veliko laikov še to ne ve, kaj je trdi disk..
Mogoče je najbolj univerzalen izraz "trajni pomnilnik", ampak s tem pač ni točno določen SSD.

McHusch ::

Saj ravno zato je treba poiskati novo besedo, da bodo tudi uporabniki videli, da je pa to nekaj drugače (roko na srce, ideja je totalno drugačna od trdih diskov). In karkoli SSD-ji bodo, diski ne morejo biti, ker se v njih nič ne vrti. Nadaljujmo z brainstormanjem, se bomo že nekaj spomnili.

DarwiN ::

Meni se najbolj intuitivno, razumljivo, ter brez lomljenja jezika sliši "Pomnilniški trdi disk". Malo daljše ime, ampak se bodo ljudje vsaj razumeli.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

dela ::

Mirujoči pogon, elektonski podatkovnik, mirni disk ...

WarpedGone ::

Zakaj mora bit stvar "pogon"? Koga ali kam poganja sploh? Zakaj grafična kartica ni potem grafični pogon?
Js sm za "čipast disk" :)
Zbogom in hvala za vse ribe

PaX_MaN ::

Sem za trdni(en)/čipovni disk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

49106 ::

kot da nujno rabimo slovenski izraz za novo računalniško preferijo. Še izraz zgoščenka nihče ne uporablja, bolj sede CD. Kako se pa DVD in BR reče? Nekaterih besed ni najbolje prevajati oz. je bolje če jih pustimo na miru

Vračalka :D

energetik ::

Disk ne more biti, ker v nobenem primeru nima veze s kakšnimi diski. Morda res elektronski pomnilnik.

hamax ::

Trajni čipovni pomnilnik.

Avenger ::

ETP elektronski trajni pomnilnik, ni šumnikov in tudi kratica lepo zleti z jezika.

Dručage pa nas zgodovina uči, da se prevodi oziroma slovenski ekvivalenti tehničnih tujk le izjemoma dolgoročno primejo. CDju so včasih čisto resno hoteli reč tlačenka, izraz zgoščenka pa sem pa tja še uporabi kak radijec. Če se malo zgledujemo po Nemcih, le ti stvari pustijo lepo v originalu, prevodi so včasih res nemogoči. Digitalna uporabna plošča in modri žarek?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Avenger ()

Matako ::

49106 je izjavil:

kot da nujno rabimo slovenski izraz za novo računalniško preferijo. Še izraz zgoščenka nihče ne uporablja, bolj sede CD. Kako se pa DVD in BR reče? Nekaterih besed ni najbolje prevajati oz. je bolje če jih pustimo na miru


Nekatere so tudi prava imena ali blagovne znamke (npr. Blue Ray)
/\/\.K.

Pšenični ::

Kako bomo rekli SSD-jem?

Ko se mi pogovarjamo (kolegi in tko) o njih jim rečemo preprosto; SSD diski. In vsi vemo za kaj se gre. Zanimivo.

Invictus ::

SSD disk je slovnično napačno.

Ravno tako kot LED dioda ...

LP I.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

McHusch ::

Pšenični je izjavil:

Kako bomo rekli SSD-jem?

Ko se mi pogovarjamo (kolegi in tko) o njih jim rečemo preprosto; SSD diski. In vsi vemo za kaj se gre. Zanimivo.


Mi se tudi pogovarjamo o feršterkerjih, fergazerjih in cvikcangah in vemo za kaj gre. Pa je to zato prav? ;)

Keyser Soze ::

"Trdni pomnilnik"?

P.S.: Čeprav sem bolj za "trdni disk". Konec koncev je jezik "živa" stvar in se mora prilagajat vsakdanjemu življenju in ne obratno. Beseda "disk" na področju računalništva že dolgo ne pomeni samo ene okrogle plate. Temveč kvadratno kovinsko škatlo, ki jo damo v računalnik in nanjo shranjujemo podatke. A je tako hudo narobe, če ostanemo pri disku?
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

Pšenični ::

"Mi se tudi pogovarjamo o feršterkerjih, fergazerjih in cvikcangah in vemo za kaj gre. Pa je to zato prav? ;)"

No ni prav. Podajam tud svoj predlog in sicer bi mu lahko rekli flash disc.

particle ::

Ali pa Hitri Disk :D

Bo še laikom bolj jasno.

energetik ::

telbanc, flash disc ni slovensko in je potem bolje kar SSD.


ETP elektronski trajni pomnilnik, ni šumnikov in tudi kratica lepo zleti z jezika.
IMHO je tole kar lep izraz. ETP, pa je. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Tody ::

ja kok je to cool da SSD zamenjamo za ETP, laik k bo bral opis računalnika bo to 100% razumel :)

Pšenični ::

"telbanc, flash disc ni slovensko in je potem bolje kar SSD."

Sej tud še kej druzga ni slovensko. Ampak če imate boljši predlog ali pa dopolnite mojga; na izvolte....
Tud hitri disk je v redu, ampak nekja bi bilo treba še dodat.

DavidJ ::

- trdni trdi disk
- mirujoči trdi disk
- nevrteči trdi disk
- trdni disk
- strnjen disk
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

racprodaja ::

Joj z kakimi stvarmi se eni ukvarjate. Pa Slovenci bi verjetno zasedli prvo mesto z daleč največjim naskokom v odkrivanju tople vode...

Pšenični ::

- nevrteči trdi disk

To se mi zdi kar v redu. Bi bilo.

Bojim pa se da bomo prišli kot hrvati do: "zrakomlatov" in "medžunožno guralo" itd..

tony1 ::

ETP ali pa čipovni disk sta prou kul ;)

Laplace ::

STRNJENČEK :))

Matako ::

Mah to je kot da bi iskali zamenjavo za USB in podobne kratice - itak se vedno berejo kot je, daljša varianta sploh ni pomembna.
/\/\.K.

T0RN4D0 ::

Trdi kvdadrat.

Ne vem zakaj toliko predlogov omenja disk, če pa ni nobenih diskov not. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: T0RN4D0 ()

Tr0n ::

McHusch je izjavil:

SSD-ji so tu in če se ne bomo podvizali in poiskali lepe slovenske ustreznice ter je nekaj časa na silo tiščali v jezik, dokler se ne prime, bodo ostali SSD-ji.

In prav je tako. Ne slataj tam, kjer ni treba.

m0LN4r ::

jst ga bom zval FLEŠDISK
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Saladin ::

Čipovnik?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Laplace ::

SSD - Sodoben Shranjevalnik Datotek :))

mticev ::

Nevrteči disk? Dejmo mu nanizat vse tiste pridevnike lastnosti katerih nima.

energetik ::

No, dajte vsaj prebrat vse predloge, da se bodo stvari ponavljale po 3x.

Good Guy ::

simpl

ssd.. kaj hočeš komplicirat
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

DavidJ ::

> Nevrteči disk? Dejmo mu nanizat vse tiste pridevnike lastnosti katerih nima.
Lahko mu rečeš tudi mirujoči.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

mticev ::

DavidJ je izjavil:

> Nevrteči disk? Dejmo mu nanizat vse tiste pridevnike lastnosti katerih nima.
Lahko mu rečeš tudi mirujoči.



Lahko mu rečem tudi podatkovni kvader.

sidenote.. k se glih okol tega vrtenja vsi sučete... bralnih glav tut nima SSD, tako da po tej logiki lahko okličemo za 'brezglavi disk' :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mticev ()

Matek ::

Beseda disk niti slučajno ne sodi zraven, ker opisuje okroglo diskasto zadevo v notranjosti naprave (floppy disk, compact disk, hard disk, mini disk), v SSDju pa so čipi.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

mticev ::

Ok, brezglavi kvader.

energetik ::

Pa saj smo že prišli do dokaj razumnega imena: čipovni (trajni) pomnilnik oz. elektronski (trajni) pomnilnik. Recimo.

kogledom ::

Finta tega iskanja je, da najdemo besedno zvezo, ki se bo prijela, drugače je že vnaprej zgrešeno.
Dlje časa, kot boste muhasto vztrajali, da disk ne sodi zraven, bolj se oddaljujete od bistva.
Disk je danes sinonim za hranjenje podatkov. Širše razpoznaven je le še USB ključ.

Ko sem iskal SSD in klical okoli po trgovinah za zalogo se je najbolj splačalo vpr po SSD diskih.
Karkoli drugega je pogosto privedlo do neučinkovitega komuniciranja.

OMHO smo za kakšne korenite spremembe besednjaka novejših nosilceh podatkov prepozni za vsaj nekaj let.

mticev ::

Brezdiskovni disk!


Coffee, no coffee.

DominusSLO ::

trajni pomnilnik brez gibljivih elementov

8-O
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

k4vz0024 ::

Predlagam, trdnik :))

Icematxyz ::

HDD Most Wanted

Je pa res izziv to. In komur bo uspelo slava mu.

Karaya 52 ::

"Računalniški" podatkovnik. Besedi "trdi" in "disk" sta imo odveč.

k4vz0024 ::

A ni Trdnik dobro ime?

Primer: je na zalogi še kakšen 80 Gb trdnik?
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SSD-ji krepko pod mejo dolar/GB (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
15433990 (26129) krneki0001
»

Bliskovni pomnilnik postaja hitrejši, manjši

Oddelek: Novice / Pomnilnik
215194 (4351) mujek
»

Posiljevanje obiskovalcev slo-tech.com z izrazi ala "bliskovni" (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Slo-Tech
26646818 (41421) Gandalfar
»

Kategorizacija netbookov po Microsoftovo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
677117 (5583) MrStein
»

Micron obljublja najhitrejše SSD (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
549226 (7077) Dr_M

Več podobnih tem