» »

Nikon najavil 16-35mm F/4 in 24mm F/1.4 objektiva

Nikon najavil 16-35mm F/4 in 24mm F/1.4 objektiva

Nikon AF 16-35mm 3.5-4.5D ED

Nikon AF-S 24mm 1.4G ED

Slo-Tech - Kot se je že nekaj časa govorilo po spletu, je Nikon predstavil širokokoten zoom objektiv, z goriščno razdaljo 16-35mm, pri fiksni zaslonki F/4. Zdi se, da je Nikon spoznal, da mu manjka ponudba med spodnjim (F/3,5-4,5) in zgornjim (F/2.8) koncem ponudbe. Cena se bo sodeč po Skopuhu v Nemčiji gibala okoli tisoč evrov. Objektiv ima vgrajen VR II stabilizator in Silent Wave AF motor. Nekaj malega več informacij je na voljo tukaj. Če pa so vaši apetiti večji, lahko posežete po 17-35mm F/2.8 za slabih 500 evrov več. Prav tako je bil najavljen širokokoten objektiv s fiksno goriščno razdaljo, 24mm F/1.4. Kdor bo zanj odštel dobrih 2100 evrov, bo vedel zakaj. Več tukaj. Sam sem se bolj nadejal 35mm 1.4 posodobitve

44 komentarjev

ALT ::

opa, prva novica na slo-techu o fotografiji? širimo svoja obzorja? ;)

kuglvinkl ::

Zakaj ne? :) Kar nekaj nas je tukaj, ki se s tem malo bolj resno ukvarjamo.
Your focus determines your reallity

azzqim ::

Ne da mu manjka, samo posodobil je 17-35, ki ga imam jaz. Če bi še enkrat kupoval bi verjetno novega, ker je manjši, a z stabilizatorjem enako učinkovit, ampak na splošno pa hude razlike ni. Pa še napačen opis je, zakaj je tam 18-35?
Tale 24 je pa nora, zih bo na ravni 28 1,4. To plus 50 1,4 plus kak 135 2 so zmagovalna kombinacija :D
http://kronika.visoko.si

kuglvinkl ::

Ne, ni ga posodobil. Dodal ga je. Ne moreš primerjat 2.8 in 4. Canon je tle pametnejši.

Še fotka s 24 1.4_

Nikon 24mm 1.4

Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

ALT ::

sj ne pravim da ne :) tut mene to podrocje zanima, le navajen nisem naksnih novic tukaj.. kar se mene tice.. keep 'em commin' ;)

bluefish ::

No, fino, da se prikaže tudi kaka novica o fotografiji. Ne pozabite na najavo 550D :) .

kuglvinkl ::

Kamot spišeš. To men leti pod radarjem ;) (FF FTW)
Your focus determines your reallity

borchi ::

Če bi še enkrat kupoval bi verjetno novega, ker je manjši, a z stabilizatorjem enako učinkovit, ampak na splošno pa hude razlike ni.

ni manjši. še celo večji je. pa samo za pero lažji.
l'jga

ALT ::

a se sam men zdi al canon nekam prekleto hiti z izdajanjem novih budget/consumer DSLRjev? sj ni minilo niti eno leto od najave 500d (3.2009), ko ze predstavljajo novega? prej so imeli 1.5 leto do novega modela, potem 1 leto, zdj pa ze manj kot leto?

drugace me pa bolj zanima kaj bo nikonov naslednjik d90, ceprav ne verjamem da bo se kmalu tukaj..

kuglvinkl ::

Še enkrat. Ne gre za zamenjavo.
Your focus determines your reallity

BaToCarx ::

Lepo.

Zdej se pa zberte ljubitelji digtalne fotografije in spisite en dober clanek za n00be. :D

kuglvinkl ::

Pa sej tega je že kolk češ... :)

Mene bi bolj recimo zanimala estetika.
Your focus determines your reallity

ALT ::

estetika clankov?

kuglvinkl ::

Fotografije. Sej ne rečem, da se ni zanimivo učit osnov tehnike. Samo bolj handy bi bil vodič po kompziciji,svetlobi itd.
Your focus determines your reallity

borchi ::

Mene bi bolj recimo zanimala estetika.

mene je žena v zadnjem času čist "navlekla" (mislim, da ji je že mal žal :D). pa zdaj večino prostega časa preždim na preži za kako fotko (sicer z dvema zelo malima otrokoma nimam kaj veliko izbire kaj bom sliknal :)), ampak zadnjič me je tale projekt pustu čist brez sape. eno leto, vsak dan ena fotka. ja, vem, PP in take fore(tm) (ni ravno straigt out of camera 8-)) in tip je dizajner in zna tut predstavit fotke, ampak vseeno... huh, ni slabo za 365 fotk iz dolgočasnega vsakdanjika.
l'jga

schurda ::

Je pa res, da cena 1000 karkoli že krepko presega Sigmo in Tamrona, ki sta oba 2.8, pri nas pa se jih dobi za dobrih 400 €. Tako da: strinjam se, imel bi ga, samo cena pa je zaenkrat le previsoka.

24? Če je skorigiran tako kot mora biti, potem je vreden toliko.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

kuglvinkl ::

Kul projekt.

Glede da maš mulce, ti zlo priporočam ogled tegale projekta: Klik!
Your focus determines your reallity

ALT ::

aja, si ze skocu na naslednjo temo ;)

no js se tut ubadam ravno s tem gradivom. in je kr neki zanimivih knjig na to tematiko na spletu.. sicer pa baje najbolj pomaga vaja, vaja, vaja ;)

drugace mas pa kr neki prav fajnih fotk v galeriji, kompozicija pa tudi izgleda super. mogoce bi res lahko napisal kaksen clanek za zacetnike, verjamem pa da kar tudi kaksen bolj napreden clanek.

borchi, ta projekt pa izgleda kar zanimiv. vsaj nek zagon ti da taksen cilj. vsaj eno (dobro) fotko naredit vsak dan. odlicna ideja, sploh za zacetne navdusence. me kar mika, da bi se je prijel. sicer verjetno ne kar 365 dni, ze en mesec bi bila super izkusnjo imho.

schurda, cena sigme in tamrona pa ravnotako presega ceno kaksnih kitajskih objektivov ;) sj ne pravim da ni visoka cena, ampak kot pise v novici, tisti, ki bo odstel denar, bo ze vedel za kaj. definitivno ni IQ na nivoju pol cenejsih 3rd party izdelkov.

drugace pa se tudi sam ne bi branil 24-ke. njama :D

kuglvinkl ::

Hvala :)

Sem imel Sigmo 24-70 2.8 pa nekega tamrona 17-35 IIRC. En sam hec.

Zdej mam samo fiksne leče, 24 2.8, 35 2.0, 50 1.4 in 85 1.8.

V bistvu dvomim, da sploh znam delat z zoomi. KO hodim po ulci, točno vem kolk bo padl na 35mm ali pa na 50mm. Mogoče so zoomi za potem, ko enkrat res obvladaš. Ne vem...
Your focus determines your reallity

ALT ::

zakaj pravis en hec? te je dekoncentrirala izbira gorisca? IQ? "pocasnost zoom lece"? nekak se mi zdi da so zoom lece se najbolj primerne za zacetnike, sploh za tiste, ki niso pripravljeni veliko menjat lece "on the go".

btw, katera prime leca se ti zdi bolj uporabna, ce bi moral izbrati le eno? 35 al 50? katere bi se lazje odpovedal?

kuglvinkl ::

IQ, robovi so porazni, bokeh, tega na teh lečah ni. Res, en velik joke. Za začetnika je daleč najbolj primerna fiksna gorišča razdalja 50mm (zdej, kako to dosežej, je vprašanje, Nikon vem da ima eno 35mm 1.8 DX).

Če bi moral izbrati.. hm, v tem trenutku bi se težko odloči. Če bi pa imel 35 1.4, bi se 50-tke gladko znebu.
Your focus determines your reallity

borchi ::

Zdej mam samo fiksne leče, 24 2.8, 35 2.0, 50 1.4 in 85 1.8.

huh, podobno...

jaz sem nabral 20/2.8, 35/2.0 in 85/1.8 in obdržal kit zoom 18-105/3.5-5.6 VR (da mi žena ne teži 8-)). za vse tri fiksne skupaj sem na ebayu zapravil za polovico tega novega 16-35... no, enega 50/1.4 sem se vmes tudi znebil, ker sem ugotovil, da mi je na DX-u predolg za normalni in prekratek za portretni objektiv, pa tut drugač me ni nekaj hudo navdušil...

ti imaš verjetno full-frame, ne? jaz si nekak tako mislim, da čez par let, ko si bom brez slabe vesti privoščil D700, bom vsaj z objektivi imel že pokrit FX.
l'jga

schurda ::

@ALT za stare leica formate mi je bil 35mm najblj uporaben in sem ga uporabljal kot "normalni" objektiv in ne 50mm. Za manjše pa si ustrezno izračunaš: najbrž 24 ali 28mm.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

kuglvinkl ::

Ja, reku sem si kurc, veš točno kaj rabiš (in rabu sem FF (dost mi je blo teh šal z DX, in rabu sem visok noise free senzor), tko da sem se stegnu takrat dobra dva jurja in zdaj imam mir.

Drugač pa tko, moraš zlo velik vedet, če češ delat s 24mm. 35mm je zame taman (sem mau požrešen (no, grem bolj na ziher) tut drugač, pa se to tut tle zgleda odraža, da zajamem malo več, kot vidi oko). z 20 vem, da ne bi znal delat v trenutku, ko bi jo nataknu gor.
Your focus determines your reallity

schurda ::

kuglvinkl je izjavil:



Zdej mam samo fiksne leče, 24 2.8, 35 2.0, 50 1.4 in 85 1.8.



Strinjam se s tabo pri teleobjektivih. Pri wide pa ne vem, komoditeta in hitrost morda prevlada. Pa tudi tvoj set je ok za FF, za tiste, ki ga nimajo, pa sigurno manjka še en 16-18mm.

kuglvinkl je izjavil:

Ja, reku sem si kurc, veš točno kaj rabiš (in rabu sem FF (dost mi je blo teh šal z DX, in rabu sem visok noise free senzor), tko da sem se stegnu takrat dobra dva jurja in zdaj imam mir.



Ej, samo pazi, da so tudi objektivi korigirani za FF (večje polje). Pri tvojem izboru, bi rekel, da so, samo nikoli ne veš, kaj mogoče še dobiš v roke. Sicer pa po moje rabiš še enega v rangu od 180 do 300mm.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

ALT ::

torej FF 35mm pride bolj prav? baje da clovek vidi nekako podobno 50mm na FF, tako da sm mislu da bi bla ta dolzina bolj primerna?

z 24 je schurda verjetno mislu na DX formatu? kar ravno znese priblizno 35mm na FF..

no zanimivo, sem bil skor preprican da mi bo 50 prime prisel bolj prav kot 35. ampak se hujse je, da js gledam DX variante. tako da pravte, da bi 24mm DX (nikon, 1.5x crop) prisla bolj prav kot celo 35mm DX? js pa sm ze planiru 50mm na DX :O bom res en dan mogu nardit analizo vseh fotk, da vidim kire goriscnice so najbolj pogoste pri mojem fotkanju..

kuglvinkl ::

@schurda
Ja, to ustreza meni, glede na to, kaj slikam. Če bi delal kaj drugega, in bi me fiksni omejevali, bi si nabavu še zoom.

Sam moj point je bil v tem, da je zelo zdravo za začetnika, če začne s fiksno lečo. Sam se začel na D100 in 35 2.0. Tko se naučiš, ne pa z zoomom. IMHO.

@ALT, jap. Moj zaključek je takšen. Če maš DX, pol poglej za 35mm 2.0. Košta pri sosedih ene 300 evrov. IQ je kul, fokus hiter, pa tut 2.0 ni za odmet ;) Pa še za FF je uporaben. Tko da se mi zdi noro kupovat fiksno lečo narejeno za DX format, recmo 35 1.8. DX.
Your focus determines your reallity

schurda ::

Ma glej, vidni kot pri goriščnici 35 mm je vsaj zame bolj naraven kot pri 50 mm (leica). Res je pri 50 mm ponavadi povečava v iskalu okrog 1 (če ima iskalo okular s 50 mm goriščnice), ampak pomebno je vidno polje slike v naravi, zato se je kar precej fotografov odločalo za 35 mm.

Vse velja za FF ali leica, za DX ustrezno deliš vse z 1.5.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

kuglvinkl ::

Sicer pa po moje rabiš še enega v rangu od 180 do 300mm.

Zaenkrat ne :) Če me kej zanima, si grem to ogledat od blizu.

schurda je izjavil:

Ma glej, vidni kot pri goriščnici 35 mm je vsaj zame bolj naraven kot pri 50 mm (leica). Res je pri 50 mm ponavadi povečava v iskalu okrog 1 (če ima iskalo okular s 50 mm goriščnice), ampak pomebno je vidno polje slike v naravi, zato se je kar precej fotografov odločalo za 35 mm.

Vse velja za FF ali leica, za DX ustrezno deliš vse z 1.5.


Sej, pa nabaviš 24 2.8. pa prideš na 36mm.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

schurda ::

Strinjam se s tabo glede fiksnih leč, pa ne samo pri goriščih, tudi fokus in ostale pritikline so fajn, če se jih naučiš ročno. Vedno pravim: autofokus je strup za začetnika.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

ALT ::

no sam point je, da 35mm na DX da 52mm na FF, ti pa pravis da ti je ljubsa 35mm razlicica? sicer pa bom vidu ka pravijo moji pretekli posnetki. sicer pa verjetno ne bom prevec zgresil z 35mm. korak naprej ali nazaj pa le ni tak problem ;)

pa sm neki zasledil, da naj bi 35mm 2.0 leca bila tudi na DX boljsa kot 35mm 1.8 DX, ker ima t/stop boljsi, in tako je dejansko svetlobno "hitrejsa" kot DX verzija. tako da se verjetno res splaca dodati malo vec in vzeti f2.0, kljub malo visji ceni, sploh ce se misli v prihodnjosti preit na FF.

schurda, mislis mnozi z 1.5? ravno to me skrbi, ker je 35mm leca na DX 50mm.

glede AF pa ne vem ce bi se strinjal.. premikajoce predmete je tako ali tako tezko ujeti z MF, povrh pa dodas se veliko aperaturo in je v viewfinderju ze problem videti, kaj je tocno v fokusu. nekateri se zanasajo na fokus piko, drugi pa modificirajo viewfinderje za MF. ne vem no, meni se ne zdijo consumer lece sploh primerne obsezni uporabi MF. nekako prevec nenatancen obcutek je pri fokusiranju, pa tudi tezko razlocis ce si res "zadel" fokus on the fly.

borchi ::

Če maš DX, pol poglej za 35mm 2.0. Košta pri sosedih ene 300 evrov.

jaz sem ga rabljenega na ebay-u dobil za 79 EUR :-) sicer brez pokrovčkov, ampak brez ene praske! še sam nisem mogu verjet, ker se drugače končna cena giblje tam okrog 130-150 EUR. 85/1.8 me je prišel 256 EUR (tega sem hotu met takoj, tako da nisem ravno po več mesecev čakal ugodne prilike), nazadnje pa še 20/2.8 pa za 240 EUR (ta pa je bolj zdelan, kot je bilo v opisu in je prodajalec rekel, da mi ga lahko vrnem). super, bom kar tega novega 24/1.4 vzel v nedeljo, ko na lotu zadenem :))
l'jga

ALT ::

haha, nice borchi. grem 50/50 s teboj na to (dobitno!) srecko :D

btw, predvidevam da si te lece kupoval iz EU? gledam zadnjih par mesecev ebay za lece, pa nikakor ne najdem nobene mamljive ponudbe! samo kitajske trgovine, ki so ze tako sumljive, povrh pa se carina in DDV. a si to neki casa nazaj ze kupoval al se samo meni zdi, da ebay zadnje case samo se kitajsko robo prodaja? :))

borchi ::

Vedno pravim: autofokus je strup za začetnika.

js lahko pol kr pospravim aparat, če bi moral manualno fokusirat. sploh te male dirkače, ki ne zmorejo bit pri miru niti nanosekundo...
l'jga

schurda ::

@kuglvinkl
Seveda, gre pa za to, kaj je zate normalni objektiv: 35 mm (65˙ polja) ali 50 mm (45˙ stopinj polja)(npr pri leica formatu). Recimo za 6x6 je meni bolj ustrezal 50 mm kot 80, ki naj bi bil "normalen".

Vendar mislim, da tu ni stvar debate: vsak si mora poiskati tistega, ki mu lahko reče normalen.

@ALT če boš kupoval FF, potem se izogibaj DX lečam.

@borchi: poznam te zadeve, hi, hi, hi :)
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

borchi ::

gledam zadnjih par mesecev ebay za lece, pa nikakor ne najdem nobene mamljive ponudbe! samo kitajske trgovine, ki so ze tako sumljive, povrh pa se carina in DDV

jaz itak gledam in kupujem samo rabljene (večino na ebay.de). no, 35/2.0 sem kupil od nekega francoza. se ne sekiram, če prodajalec nima eksplicitno napisano, da pošilja po celi EU. gledam samo, da je prodajalec iz EU, po možnosti plačilo s PayPal.
l'jga

ALT ::

no sj zato pa hocem razcistit, da ima kuglvinkl v mislih FF 35, kar zame pomeni 24mm :( ampak se mi zdi da bo 35 2.0 leca se najboljsa nalozba.

borchi, pa kar bidas na avkcije, ceprav pise da ni informacij o postnini v slo? se da po zmagogovalnem bidu normalno zmenit za posiljanje v slo? je pa res hudic da lece drzijo solidno ceno, kot kupec bi bil veliko bolj zadovoljen, ce bi cene padale hitreje, he he :D

schurda ::

Ena tako svetla leča mora biti vedno v zbirki. Hotel sem ti predlagati še Sigmo 30mm 1.4, vendar je očitno samo za DX.

Tu piše zakaj (kar sem že omeil zgoraj):
http://www.kenrockwell.com/sigma/30mm-f...

"The Sigma 30mm f/1.4 is not a wide-angle and it doesn't work on film, FX or full-frame cameras. I tried it, and the corners go black on full-frame. It easily covers 1.6x format Canon and Nikons."
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

ALT ::

no torej je isti smorn kot 35mm 1.8 DX. ampak glede na to da je 35mm 2.0 dobra za FF in polek glede na t/stop boljsa kot 1.8DX se mi zdi potratno kupuvat DX varianto.

drugace pa tale ken rockwell tako ali tko pise taksne bedarije da kar glava boli :) npr, po njegovo se najbolj splaca slikat na medium locljivosti z basic jpeg kvaliteto :O hvala lepa and good night mr. ken :D res izgleda da sluzi le na publiciteti in kontraverznosti.

borchi ::

borchi, pa kar bidas na avkcije, ceprav pise da ni informacij o postnini v slo? se da po zmagogovalnem bidu normalno zmenit za posiljanje v slo?

ja, seveda. nemci in avstrijci celo vedo, da slovenija ni v afriki ali nekje malo dlje od sibirije...

Ena tako svetla leča mora biti vedno v zbirki. Hotel sem ti predlagati še Sigmo 30mm 1.4, vendar je očitno samo za DX.

pol mu pa preostane samo še stari nikkor 28/1.4 :D in ja, tisto je prava cena, ni napaka. ampak glej pozitivno, zdej bo tem (zaradi 24/1.4) malo padla cena... 8-)

ok, resno, imaš tudi sigmo 20, 24 in 28mm vse pri f/1.8 in v FF formatu, če si upaš. nekateri pravijo, da so drek, drugi, da so čisto ok.
l'jga

ALT ::

borci, haha, good to know! :D 90% EU verjetno res misli da je slo nekje v afriki :D

btw, sm pogledu za 35mm 2.0 na ebay.de. trenutno poteka avkcija z skoraj 2 dnevi do konca, in je ze na 150e s postnino vred! 79e? i wish :D

borchi ::

jah, ne preveč razmišljat o 79 EUR :-) se jaz tut vsakič, ko ga našraufam gor, nasmehnem.

drugač pa, 35/2.0 je na splošno praktično zastonj (tudi pri 150 EUR) proti vsem drugim nikonovim AF FF objektivom (no, razen 50/1.8). pa ne vem točno zakaj, ker se meni zdi prav super...
l'jga

ALT ::

sj 150e se mi ne zdi velik za to leco, ampak poudarek je na tem, da je se 2 dni do konca avkcije, tako da i wish tut 150e :D bo treba redno spremljat ebay da se najde kaka postena cena ;)

kuglvinkl ::

ALT, ja imel sem v mislih 35mm na FF, to je zate 24mm na DX.
Your focus determines your reallity


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811924 (9376) CaqKa
»

Nikon predstavil novo kamero D7000 in 35mm f/1.4 objektiv (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6213721 (9953) kuglvinkl
»

Nikon predstavil D3100 in štiri nove objektive (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
10720036 (17548) legice
»

Kateri DSLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6511848 (5516) JayKay

Več podobnih tem