» »

Fakulteta za strojništvo

Fakulteta za strojništvo

jure91 ::

Zdravo!

Prišlo bi mi zelo prav, če bi nekdo, ki študira na strojnem faksu, odgovoril na kakšno vprašanje.
Zanima me, če je res tako težko. Ko slišim, berem, da so študentje že kot bruci praktično brez prostega časa, nimajo časa skoraj za noben žur ipd., mi vse "dol pade" kar se tiče odločitve za študij na tem faksu. Čeprav sem pripravljen trdo delati, si študentskih let, ki naj bi bila najlepša, ne želim preživeti na ravno takšen način.

Lp :)

šernk ::

odvisno kaj misliš it univerzitetno al VSŠ smer...oz. kar je sedaj po novem. prenovljeni programi se kar precej razlikujejo s starimi, sem sprobal 1. letnik uni bolonc...sedaj sem 2. letnik VSŠ (star program). če misliš počivat vsekakor to ni fax zate, dela je ogromno in še več, morda celo največ od vseh možnih faxov. ker drugje ti ena stvar pobere recimo 3 ure...tu ti jih pobere 50. seveda ponavadi začneš delati 3 dni pred rokom in živiš 3 dni na raznih poživilih z dvournim spancem:D

glede žurov pa: mislim da redkokaterega spustim zaradi faxa :)), za žure vedno najdeš čas, vendar če si bolj žurerski tip, ti vsekakor ne priporočam univerzitetne smeri, ker ne bo šlo skozi (poznam le enega ki mu to uspeva), je pa tko v LJ je povprečno 10 žurov na teden, že ker ima eden 7 dni ne moreš biti na vseh (2 dni si še izven LJ...)torej ostane 4-5dni, kaj kmalu ugotoviš da cel teden ne moreš žurat (no ja včasih ga :D).

če delaš vse sproti ni težav, če pa čakaš zadnjih 14 dni, ti kaj hitro še kakšno stvar utaknejo notri in evo...imaš 3 kolokvije in 3 seminarske za naredit, takrat moraš vedeti da življenje odpade.

študenstkega življenja ti pa ta fax ne bo v celoti pobral nič bat
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

jure91 ::

najprej hvala za odgovor, car :)
V mislih imam univerzitetno smer, tako da če mogoče lahko kaj več poveš glede te.
Recimo: Ravno prej sem bil zunaj in mi je brat od znanca rekel, da brata doma skoraj ni iz sobe, da ven ne gre skoraj nikoli, da se samo uči. Koliko je resnice v tem? Mogoče še kaj drugega, kar bi me zanimalo... :)

šernk ::

ma ja tko je...na univerzitetni smeri zahtevajo od tebe izključno znanje teorije, če imaš voljo biti po 5 ur na dan v knjigah, je ni problem potem narediti, če se problema lotiš na svoj način na VSŠ še prideš morda skozi, na UNI ti pa črtajo vse. dela doma je tu in tam približno enako. profesorji in asistenti (pa čeprav so lahko isti) ti mečejo polena dobesedno pod noge na UNI. sam sem zamenjal težavnost izrecno zaradi matematike, ostalo bi že nekako speljal skozi, vendar da se 14dni učiš matematiko, pišeš...pričakuješ rezultat po občutku okoli 70-80%, potem pa dobiš nazaj 5%... na univerzitetni dajejo v izpit naloge, katere niti asistenti ne znajo rešit, sam svojim očem nisem mogel verjeti, ko asistenta vprašaš eno nalogo...jo začne reševati (se mu ustavi), potem pa reče da mu povej celo besedilo in ti reče: ja tu je mišljeno le da nakažeš, ni treba izračunat (vedi ti to na izpitu). matematika je za moje pojme res par razredov pretežka, poznam precej ljudi, ki so tik pred diplomo in jim manjka le še matematika, poznam pa tudi nekatere, ki ti jo brez težav naredijo z 10ko.

vsi so mi tudi pravili, strojni elementi so pol faxa...meni je to dosedaj dejansko prvi zanimiv predmet in mi ga je precej lažje se učiti, kot pa nabijanje neke brezvezne teorije, katere ne boš rabil nikoli v življenju.

kot zanimivost morda še: laboratorije, ki jih pokažejo na informativnem si dobro oglej, ker jih še dolgo ne boš videl ;(

vsekakor, če ti nekdo reče da se cel dan uči in uči, ne se prestrašit, eni so se recimo učili fiziko več ur pred vsakim malim testičem (pisali smo 10 testičev) in so jo komaj naredili ali pa je niso, sam sem se fiziko učil 15 min prvič pri devetem testiču, ostalo sem hodil pa pisati dobesedno na blef in sem jo naredil brez težav. sam pa ti recimo ne morem tiste matematike in njihovega načina pogruntat...dokler nisi tam ne moreš vedet kako ti bo šlo. Vendar tako hudo pa tudi ni, je pa univerzitetna smer bolj primerna za gimnazijce kot strojnike, ker predhodno znanje ti ne koristi praktično nič, večina strojnikov, pa knjige do faxa še ni prijela resno v roke, vsaj po mojih izkušnjah.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

jure91 ::

Uf...praviš matematika. Edini predmet, ki mi na gimnaziji RES dela probleme (:
Potem če pogledava s strani, da sem gimnazijec, tako da knjigo tam pa tam držim v rokah, matematika pa se mi bo pač...čudežno odprla, priporočaš, da se odločim za UNI? :)

overlord_tm ::

Uf...praviš matematika. Edini predmet, ki mi na gimnaziji RES dela probleme (:
Potem če pogledava s strani, da sem gimnazijec, tako da knjigo tam pa tam držim v rokah, matematika pa se mi bo pač...čudežno odprla, priporočaš, da se odločim za UNI? :)


Ce ti matematika RES dela probleme, potem bi ti odsvetoval vsak naravoslovni faks na UNI ravi. Razen ce bos dozivel kako cudezno razsvetlenje :)

Glede VSS, mam par kolegov, ko so zdelali matematiko na Vegovi (teh. gim.) z 2 in 3, in so na FS brez tezav prsli skozi z lepimi ocenami.

darkolord ::

profesorji in asistenti (pa čeprav so lahko isti) ti mečejo polena dobesedno pod noge na UNI.
To pa ni glih res. Imaš kakšen konkreten primer?

ker predhodno znanje ti ne koristi praktično nič
Ah, tut ni čist res. Na faksu se grejo osnove precej hitro čez (npr. kakšna statika) in je sigurno fajn, če si kaj od tega že slišal (na gimnaziji si pa namesto tega poslušal, da pajki dihajo z listastimi in cevastimi zračnicami). Že k si SE omenil, tam je lahko kar težko (no, pač sam mora to razčistiti) za nekoga, ki še ni videl sklopke v živo, začne pa že takoj računat sile pri različnih vrstah sklopk...



jure91: na tem faksu je tako, da so prvi letniki lahko za nekatere precej mučni, še posebej, ker je vse skupaj mešanica precej splošnih predmetov (risanje, statika, kemija, trdnost, ekonomika, ...), za katere večina misli, da jih ne bodo nikoli rabili, a je kasneje marsikomu žal, ker je tiste osnove bolj prespal. Treba se je pa zavedati, da je v nižjih letnikih PRECEJ gužve in je zato tudi nekoliko manj oseben odnos, se pa zadeve precej spremenijo v višjih letnikih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

šernk ::

jah...ne vem no, če praviš da ti že zdaj dela matematika probleme, verjemi da se boš še precej muču z njo, drugo pa ne bi smelo bit velik problem, seveda pod pogojem da te strojništvo zanima, ker za mešat zrak strojna dejansko ni.

sam ti težko kaj priporočam, ker meni so vsi priporočali UNI, potem sem pa 1 leto vrgel praktično stran... (jah vsi so mislili kolk truda vstavljam v šolo, dejansko sem pa vse knjige šel le iskat in jih vrnil v knižnico praktično nedotaknjene vsa 4 leta srednje)

sam ti lahko le povem kakšne izkušnje imam sam, in tudi precej ljudi ki jih poznam. Strašit te nimam namena vendar poleg piflarije, ki je itak prisotna na 90% faxov, je tu še vsaj polovica več dela kot drugje

edit:
profesorji in asistenti (pa čeprav so lahko isti) ti mečejo polena dobesedno pod noge na UNI.

To pa ni glih res. Imaš kakšen konkreten primer?

jah vsaj tko sm mel sam izkušnje no, ko ti govorijo eno, v kolokvij dajo pa nekaj povsem tretjega.


glede predhodnega znanja pa, ker je bilo vsaj pri nas pretežno gimnazijcev, smo šli skozi vso snov enako hitro...morda je res za gimnazijce hitro no, vendar mi smo se izredno dolgočasili, ko si 3 ure porabil za razstavljanje sil... čez to stvar smo mi v srednji precej hitrej leteli kot na faxu
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: šernk ()

M-XXXX ::

Ko slišim, berem, da so študentje že kot bruci praktično brez prostega časa, nimajo časa skoraj za noben žur ipd.,

Same laži, oziroma če si vsaj približno povprečen ne boš imel nobenih večjih problemov. Jaz sem ravno na omenjenem faxu (prvi letnik) in do sedaj edino kar sem delal za šolo je bilo prepisovanje obveznih nalog iz rešitev ter ena obvezna projektna. Na predavanja ne hodimo več od prvega meseca naprej, vaje pa so nažalost obvezne. Poleg projektne nisem v fax zabil niti ene urice in imam do sedaj narejeno vse z kolokviji, razen matematike (ter statike, ki se je tako ali tako ne da narediti s kolokviji) imam pa že narejen popravljalni kolokvij (min 80%) tako, da imam 2(ali pa 3- nisem prepričan) izpit.

Edit: še 2 kratke projekte iz statike ter kinematike sem pozabil :)

Če ti logika vsaj približno normalno deluje, ti nebi smel fax povzročati nobenih problemov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

darkolord ::

M-XXXX: ma, zadnje čase (bolonjski pa to) je že malo drugače... Na vso moč se trudijo, da bi prehod med letniki bil čimvečji. Kmalu še na faks ne bo treba pridet, da boš imel vse narejeno.

Znanje pa temu primerno. :)

Oxford ::

Jaz sem zaključil UNI smer na FS leta '98 - torej po starem. Na fax sem prišel iz srednje strojne in sem imel na začetku pri matematiki nekaj problemov, drugod pa ne. Predvsem strokovni predmeti so mi zelo "ležali".

Moram reči, da sem večino svojega časa na faxu zabil za poročila iz vaj/projektne naloge ipd. Učenje je bilo v mojem primeru kampanjsko - pred kolokviji in izpiti. Fax sem naredil z visoko povprečno oceno, toda nimam občutka, da bi se "pretegnil". Najbrž so sedaj po 16-ih letih, odkar sem prvič zakorakal na fax, boleči spomini zbledeli in se mi zdi moj študij easy.

Če imaš pomisleke glede matematike, potem ti odsvetujem UNI smer. Predvsem v višjih letnikih imaš neprestano teženje npr. z diferencialnimi enačbami (ki jih videti ne morem).

alexa-lol ::

Ko slišim, berem, da so študentje že kot bruci praktično brez prostega časa, nimajo časa skoraj za noben žur ipd.,

Same laži, oziroma če si vsaj približno povprečen ne boš imel nobenih večjih problemov. Jaz sem ravno na omenjenem faxu (prvi letnik) in do sedaj edino kar sem delal za šolo je bilo prepisovanje obveznih nalog iz rešitev ter ena obvezna projektna. Na predavanja ne hodimo več od prvega meseca naprej, vaje pa so nažalost obvezne. Poleg projektne nisem v fax zabil niti ene urice in imam do sedaj narejeno vse z kolokviji, razen matematike (ter statike, ki se je tako ali tako ne da narediti s kolokviji) imam pa že narejen popravljalni kolokvij (min 80%) tako, da imam 2(ali pa 3- nisem prepričan) izpit.

Edit: še 2 kratke projekte iz statike ter kinematike sem pozabil :)

Če ti logika vsaj približno normalno deluje, ti nebi smel fax povzročati nobenih problemov.

in ti mislis biti mag.strojnistva (bolonjski - po 5 letih) in dobiti delo?
kdo mislis da te bo zaposlil če nimaš pojma?
sicer pa dvomim, da boš prilezel do II. stopnje s takim odnosom

M-XXXX ::

kdo mislis da te bo zaposlil če nimaš pojma?

Od kdaj je učenje (piflanje) sinonim za znanje?

Tako kot so prva 2 tedna ves čas ponavljal: ne se učit, študirajte :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

vice boy ::

Pozabljate pa nekaj.
Prvič se moraš napiflati, da potem lahko študiraš.
v tem smislu...
Osel gre samo enkrat na led, človek pa dvakrat.

M-XXXX ::

Da nekaj razumeš se ne rabiš napiflat nobene zadeve.

srus ::

Zdravo vsi!

Sicer sem z elektro faxa, a saj gre le za dve avtobusni postaji razlike.

Predvsem razčisti pri sebi ali te veseli naravoslovni študij in ali te veseli študij strojništva. Če te veseli in vidiš svojo profesionalno kariero na tem področju, potem je to študij zate, ne glede na stopnjo žurerstva, ki si jo boš lahko privoščil ali količino časa, ki jo boš posvetil (zapravil?) za študij.

Meni je bil študij elektrotehnike všeč ravno zato, ker je bilo zelo malo učenja na pamet ("piflanja"), ampak je bilo snov potrebno razumeti, veliko je bilo matematike v raznih oblikah - pravzaprav so bili vsi predmeti matematika, pri vsakem predmetu v svoji obliki - numerična, vektorska, diferencialna, statistična, diskretna ....

Vsekakor ti svetujem, da zaključiš univerzitetni študij, boš potem na trgu dela imel prednost pred tistimi s strokovnega programa.

Isotropic ::

najprej hvala za odgovor, car :)
V mislih imam univerzitetno smer, tako da če mogoče lahko kaj več poveš glede te.
Recimo: Ravno prej sem bil zunaj in mi je brat od znanca rekel, da brata doma skoraj ni iz sobe, da ven ne gre skoraj nikoli, da se samo uči. Koliko je resnice v tem? Mogoče še kaj drugega, kar bi me zanimalo... :)

podobno je sosolec rekel za svojega cimra z gradbenega faksa; isto v bistvu. na visokosolskem faksu je malo bolj na izi.

alexa-lol ::

Zdravo vsi!

Sicer sem z elektro faxa, a saj gre le za dve avtobusni postaji razlike.

Predvsem razčisti pri sebi ali te veseli naravoslovni študij in ali te veseli študij strojništva. Če te veseli in vidiš svojo profesionalno kariero na tem področju, potem je to študij zate, ne glede na stopnjo žurerstva, ki si jo boš lahko privoščil ali količino časa, ki jo boš posvetil (zapravil?) za študij.

Meni je bil študij elektrotehnike všeč ravno zato, ker je bilo zelo malo učenja na pamet ("piflanja"), ampak je bilo snov potrebno razumeti, veliko je bilo matematike v raznih oblikah - pravzaprav so bili vsi predmeti matematika, pri vsakem predmetu v svoji obliki - numerična, vektorska, diferencialna, statistična, diskretna ....

Vsekakor ti svetujem, da zaključiš univerzitetni študij, boš potem na trgu dela imel prednost pred tistimi s strokovnega programa.


Sej ne gre za to da se piflas na pamet (kot sosedi na FF) ampak neki energije mors v vsakem primeru vlozit al so to vaje al pa seminarske, projektne
oz. o neki stvari mores toliko casa razmisljat, da ti postane intuitivna

BlaY0 ::

Meni je bilo najbolj bad to, ko sem v kako vajo vložil full enga cajta, risal par dni praktično brez prestanka, potem je pa nekdo v eni uri v knjižnici od mene (ali koga drugega) prerisal s svinčnikom malo da ne s prosto roko, imel ves list zmazan ter zmečkan od radiranja in je po možnosti dobil enako oceno kot jaz. Potem sem spoznal, da bolj kot se trudiš slabše je, ker očitno pri nas to nič ne velja. Pri nekaterih predmetih so ocene padale kar tako malo na hojladri. Matematika ni bila lahka, smo imeli pa lahko en popisan A4 list na izpitu in kolokvijih. Če ti je ratalo, da si ga popisal s pravimi formulami, je bila potem relativno enostavno. Pri fiziki sem enkrat manjkal pri vajah me je asistent kar črtal s seznama.

Skratka pri določenih stvareh se ti tako malo za malo vse skupaj zdi, samo v končni fazi se pa da narediti.

jure91 ::

Hvala usm za odgovore! :)

snow ::

BlaY0 je izjavil:

Meni je bilo najbolj bad to, ko sem v kako vajo vložil full enga cajta, risal par dni praktično brez prestanka, potem je pa nekdo v eni uri v knjižnici od mene (ali koga drugega) prerisal s svinčnikom malo da ne s prosto roko, imel ves list zmazan ter zmečkan od radiranja in je po možnosti dobil enako oceno kot jaz. Potem sem spoznal, da bolj kot se trudiš slabše je, ker očitno pri nas to nič ne velja. Pri nekaterih predmetih so ocene padale kar tako malo na hojladri. Matematika ni bila lahka, smo imeli pa lahko en popisan A4 list na izpitu in kolokvijih. Če ti je ratalo, da si ga popisal s pravimi formulami, je bila potem relativno enostavno. Pri fiziki sem enkrat manjkal pri vajah me je asistent kar črtal s seznama.

Skratka pri določenih stvareh se ti tako malo za malo vse skupaj zdi, samo v končni fazi se pa da narediti.


Faks je za to da se naučiš delat, da dobiš malo discipline, da se kaj naučiš in ne zaradi ocen.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

bluefish ::

Da, samo ostane grenak priokus, če se nekdo z minimalnim trudom prebija enako naprej kot nekdo, ki se res posveti problemu.

sidd ::

Kar na UNI, sej ni tako težko! Še vedno lahko narediš ostale izpite, matematike pa ne, pa se ti potem priznajo na vsš, če že.
no idea for signature
signed
I

sidd ::

bluefish je izjavil:

Da, samo ostane grenak priokus, če se nekdo z minimalnim trudom prebija enako naprej kot nekdo, ki se res posveti problemu.


Hja, če se na veliko švingla, prepisuje ipd, lahko človeka komot prijaviš...sicer pa vse se vrača, kaj prespiš na faxu, 10x več boš rabil kasneje za delo. Sploh pri tehniki se vidi da ti fax ne da niti 30% znanja potrebnega za delo. Veš samo v katere knjige pogledat, pa kje te knjige najt...
no idea for signature
signed
I

bluefish ::

Jap, to bo držalo.

sidd ::

No ja, če pa se primerja nivo na slo faxih, ter tujina, se pa po večini lahko kar poskrijemo.....(govorim za strojništvo)...
Me prav zanima kakšna je kaj razlika med mb pa lj? Bi znal kdo kaj povedat na to? :)
no idea for signature
signed
I


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fakulteta za strojništvo ali elektrotehniko??? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
16449747 (28258) Unknown_001
»

strojna/elektrotehniška/gradbeništvo in geodezija

Oddelek: Šola
81658 (1485) Twix
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22146489 (34009) awy
»

Srednja strojna šola ali Gimnazija?

Oddelek: Šola
225736 (5087) Mateja987
»

Vprašanje o FRI-ju (fakulteta za rač. in inf.) !!!

Oddelek: Loža
222785 (2528) whatson

Več podobnih tem