» »

Vprašanje o FRI-ju (fakulteta za rač. in inf.) !!!

Vprašanje o FRI-ju (fakulteta za rač. in inf.) !!!

whatson ::

Zanima kako težka je fizika na fakulteti za računalništvo in informatiko, kajti sem v gimnaziji brez fizike (ekn. gimnazija - do sedaj sem imel fiziko le 2 leti v OŠ) in razmišljam kot opcijo tudi študij računalništva (2+smer informatika) na FRIju. Fizika mi sicer ni tuja.. isto tudi matematika ne...



Predvsem povejte mi kak o zgleda ta fizika.. ali zelo bazira na srednješolskem znanju...?

se je sploh mogoče brez pouka fizike samostojno naučit te snovi?:\



za odgovore se več kot zahvaljujem
  • spremenil: whatson ()

Tomi ::

Kot bi rekel jeti, fizika je dzabe:D.. Vsaj kar sem gledal njibove kolokvije, je to res.. Sicer sem s farmacije, ampak se mi zdi, da je nasa fizika tezja.. Samo se ena stvar, da se potolazis.. Pri nas je 3/4 punc, ki jim fizika niti slucajno ni lahka in so jo imele 2-3 leta.. Pa se vse da narediti, odvisno seveda od tega, na kaj ciljas.. Za 6 ali 7 je srednjesolska cisto kul, za vec pa se moras spoprijateljiti s Strnadom, Kladnikom in Solincem:D ( seveda metaforicno, ker Solinc je en zelo zatezen clovek, ker ga ima moj cimer (
metrodusa.blogspot.com

whatson ::

Huh ... torej lahko z "malo" večjim delom nadoknadim srednješolsko fiziko? huh.. če je in bo temu tako potem bom živel srečen do konca svojih dni...

sicer imam veliko veselje do fizike.. tako da s tem nebi smel biti problem... nevem no

Predvsem za kateremo delo (snov) bi se pa moral najbolj zavzeti?
ker jaz še vedno pesimist glede tega da bi lahko brez fizike žel na faks kjer mam 45 ur predavanj iz fizike (se mi zdi da je tako...):\

XCT ::

Jaz pa ti rečem, da fizike ni!!!!
(vsaj za 1.letnik V.Š. programa sem 100% )
Web developer & designer
http://www.medialabs.info
http://nk-polskava.medialabs.info

Voyager ::

S fiziko na FRI-ju je takole. Vsa temelji na fiziki v srednji soli. Vsa 4 leta srednje obdelas v 1 letniku faksa. Torej snovi je zato veliko. A brez skrbi, saj je tudi na univerzitetnem studiju fizika enaka kot na visokosolskem studiju, torej lahka ce sledis kar delate na vajah. Se pa 100% bolj splaca delat fiziko sproti s kolokviji saj je izpit tezji.

Je pa fizika dalec najlazji predmet, ce jo primerjam z ostalimi. (No razen ce se bos vpisal na visokostrokovni studij, kjer je vse precej lazje kot na univerzitetnem studiju.)

whatson ::

aha.. huh... pojma lahka si ne upam predstavljati.. :8)

.. saj me je ta debata malo opogumila.. mogoče pa še mo kaj iz mene in moje fizike... i hope...

kaj je pa sploh najtežje na FRIju?
v smeri Informatika (3.in 4. letnik)...

uff sem radoveden... :8)

crt ::

Mene pa zanima kako je z omejitvijo vpisa. Je velika omejitev glede na druge fakultete?

lep pozdrav Črt

jeti ::

OK, odgovor iz prve roke (sem 1. letnik FRI UNI), bom poskušal biti čim bolj objektiven (čeprov mi je fizka đabe, ampak pustmo to:)).



Torej, če hočeš znati fiziko, ti ne smeta biti tuja matematična logika in razmišljanje. Če ti to gre (napisal si, da ja), potem uredu.



Zdaj pa k sami snovi: fiziko se učiš popolnoma od začetka, tako da predznanje ni potrebno, je pa močno zaželjeno, saj je predavatelj bolj slab. kaj to pomeni? Sicer je ful model in veliko ve, je dokaj zabaven, a razlaga prehitro, obenem pa piše gore enačb. Če ne bi imel srednješolske podlage, bi se moral kar dosti učiti. Ampak v osnovi fizika ni tako težka, da je ne bi mogel razumeti, sploh pa je večino tistega, kar vzameš na predavanjih, balast. Važno je, da si izpišeš končne enačbe, ki jih izpelje profesor in da veš, kdaj veljajo, pa si skoraj na konju.

Če zadeve ne razumeš, lahko hodiš na vaje, kjer se delajo praktične naloge iz fizike (takšne, kot so potem tudi na kolokvijih), tako da z nekaj truda stvari lahko dojameš, nič bati.;)



Sedaj pa bistveno: izpit. Torej, pri fiziki je tako, da se pišejo 4 kolokviji. Skupno je možno zbrati 20 točk. Če jih zbereš vsaj 15 (75%) si oproščen ustenga dela izpita in se ti ocena vpiše v indeks, nato pa lahko na fiziko pozabiš. Naloge niso težke, so nekje na ravni srednješolske fizike, še ena dobra stvar pa je, da imaš lahko pri sebi list A4 z enačbami. Naloge so na splošno take, da se jih da po pameti delat (beri: izpišeš si enačbe in potem samo vstavljaš notri). Najbolje od vsega pa je, da se da ful plonkat pri fiziki, pod pogojem, da sediš v predavalnici P1 (tista največja), kjer folk pazi en plašen asistent.:D Nič hudega, če po razporedu nisi v P1, vseeno lahko tam ostaneš, do sedaj še niso nikomur nič težili. No, skratka, me dpisanjem okoli krožijo listki z rešitvami, celo kolokviji, plonkati je res lahko, tako da z malo sreče in zdrave pameti lahko dosežeš tistih 75% in se izogneš ustenmu izpitu in fiziki za zmeraj.



Glede ustnega: nimam pojma, ampak slišal sem, da ti postavi eno lahko vprašanje z vsakega področja. Če se ti zatakne, nastane problem, ker te začne mučiti (zato je pa dobro, da se ustnemu izpitu izogneš). Vendar mogoče ni vse tako strašno, kajti upoštevati moraš, da grejo na ustni izpit tisti, ki so pisali pod 75%, se pravi tisti malo slabši in se jim mogoče zato zdi zadeva bolj težka.



U glavnem, s fiziko imajo ljudje na splošno še najmanj težav, kolokvije se v povprečju tam najbolje piše. Pa ne se ustrašit, če na predavanjih ne boš kaj dosti razumel, nauči se iz knjige in hodi na vaje, na kolokvijih je pa vse skupaj tako ali tako zelo enostavno. (vaje + učenje iz knjige je pa sploh vse nepotrebno tistim, ki imajo dobro osnovo iz srednje šole).



A sm dost napisu?:D



LP!

......................................

aha, vmes je se crt nekaj napisal, torej tu je dodatek: omejitve vpisa na UNI smeri se nikoli ni bilo, je pa lani bila na VSŠ. Sicer pa, mest je kao 200, vpisali so nas pa 260, ker pač vejo, da jih dosti pade, tako da ni bilo problemov s točkami za vpis.
Verjetno tudi letos ne bo omejitve, če pa vseeno bo, pa se tudi nimaš kaj bati, saj se na ta fax vpiše dosti ljudi le zato, da so nekam vpisani, niso pa resni (posledično imajo zato zelo verjetno že v sr. šoli slabše ocene in tudi njihov uspeh na maturi je slabši, torej niso prehuda konkurenca za tiste, ki s študijem mislijo resno)
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

Horhe ::

Ce si pametn se upis na visok strokovni program, govorim iz lastnih izkusenj :D, velik folka se prepise ker je univerzitetni program en bullshit po domace povedan, sam sem zadnji letnik VSP programa, pa ti povem da te na tem faksu skor nc ne naucijo. Ce ze kje prej ne delas al pa poznas koga da ti pokaze...pol ja , drgac pa 90 % folka k pride s tega faksa ve samo teorijo, da bi pa kasn pc skup vrgal , al pa mrezo postavl al pa router skonfiruriral ...hmmm ne ... no ja.. tok....
Moja sestra bl obvlada PC k jz ......

Voyager ::

crt: Za prihodnje leto se je na FRI prvic po dolgih letih vpisalo se enkrat prevec ljudi kot pa jih lahko sprejmejo. To je za univerzitetni studij. Jih je pa prevec tudi na strokovnem. Torej je omejitev vpisa 100%. Do sedaj že dolgo ni bilo omejitev.

---
Kar se tice informatike ali katerekoli druge smeri. Ne obremenjujte se s tem saj ce boste prisli do 3 letnika, potem ne bo tezav. Ogromna selekcija se dela v prvem in drugem letniku !!

whatson ::

Jeti najlepša ti dala! .. za tole izjemno poročilo/nasvet.



Uff.. Sedaj so mi stvari enih 100% bolj jasne... verjetno bom delal kot nor na fiziki (v počitnicah) tako da si bom delo na faksu olajšal.



in še tri vprašanja:

-Sedaj mi povej le na kateri "snovi" naj imam poudarek pri učenju fizike? -> Ali naj bo moje učenje vsesplošno, ali se pa naj lotim katerega področja bolj kot drugega?

- poznaš koga ki že uspešno hodi na FRI, a v sr. šoli ni imel fizike?

- a obstaja kak drugi predmet na FRIju ki bi tako temeljil na srednješolski fiziki?



še enkrat: tnx!:)

ABX ::

Če si glavca in te zanima delo z računalniki, potem pusti v kurac fax.

V 4.letih daš skozi vse MCSE od M$ + še kak tečaj za linux. Ko to obvladaš in se malo znajdeš ti denar ne bo več problem.

Koj kurac bi se moral človek učit Fiziko za postavljat Web strežnik????
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

whatson ::

ABX se ne strinjam s tvojo izjavo...
pomembna je tudi izobrazba... komu boš pa webserver postavljal če nimaš šole? kdo bo sploh najel nešolanega računalničarja (razen če ima res kake extra sposobnosti... )? Saj so izjeme.. a izjeme ne potrjujejo pravil...
vsak razpis ima svoje pogoje: ustrezna izobrazba je najpomembnejši pogoj.

andrej ::

abx: faks ni tak slaba zadeva, ceprav sem jaz mel tudi zelo slabo mnenje o njem

a pravis MCSE-je v 4 letih? ma 4 leta nimas kaj za delat:) kakorkoli ze, a ni boljse met i fax in MCSE-je, pa se kaksnega Ciscota po vrhu?
Faks ti da doloceno izkusnjo, spoznas ljudi, in se se nekaj naucis. Tisti, ki pravijo, da se niso ama nista naucili studija niso jemali prevec resno. Na faksu se dejansko lahko naucis, le hotet se mores.
Res je veliko predmetov cisto brez veze, ampak ti dajo neko splosno znanje - razsirijo ti obzorje.
Saj brez faksa si tudi lahko in zasluzis kar fajn, vendar ga lahko s faksom in znanjem se vec!

A ti nebo nic zal, da bo nekdo, ki ve cisto isto kot ti o racunalnistvu, na visjem polozaju kot ti in zasluzo vec kot ti samo zato ker ma fax? Da ne bi slucajno se sli se kaj bolj ekstremnega (recimo nekdo, ki ma fax pa nima kaj blage veze)...



tak te bom vprasal. a ti hoces bit celo zivljenje web master, al pa administrator? Res je, da te na faxu ne naucijo kaj postavit web server, pa kak konfigurirat router, ampak to so ze specificna opravila, ki jih lahko nekdo z faksom hitreje obvlada kot pa ti naredis fax. Koji ti je problem prebrat eno dobro knjigo o konfiguraciji?


saj brez faksa si lahko - to dokazuje veliko ljudi (samo poglej najbogatejsega cloveka na svetu, ki sicer ima castne doktorate nima pa zakljucenega faksa), vendar fax ni tak brez veze, kot bi ga radi nekateri prikazali. V teh letih faksa mas cas, da spoznas ljudi (mogoce celo kaksno podjetje, ki te potem zaposli), dobis novih znanj, naredis kaksen MCSE/Cisco ali linux izpit in malo razmislis kje bos delal in za kaksen denar. Skodit ti ziher ne more.


andrej ::

whatson: no ja, pretiravat tudi ni treba. Izobrazna pomeni dosti, ni pa edina, niti najbolj pomembna karakteristika dolocene osebe. Brez njega ziher gre...

whatson ::

ja.. saj.. ampak na izobrazbi se bo delal vedno več... vse pomembnejša bo...
pri računalništvu je prednost to, da se da na račun talenta in kančka sreče živet.. (za Gatesov primer):D

twosocks ::

--->Whatson

Sem 2 letnik na FRI. Fizike v srednji šoli skor nisem mel (2 leti v zrak gledanja. Ker sem bil len, že 2 let nisem naredu fizke.

Če hodš na vaje, vidš kake naloge so, greš skoz pred kolokvijem, pišeš v P1 IN NISI len, potem nardiš. Večina jih naredi.......
*------------------------------------------------------------------*
Ni podpisa
*------------------------------------------------------------------*

whatson ::

huh.. tale P1 ima pa dobre lastnosti:D..
vseeno me pa zanima (kot sem že napisal) na kateri "snovi" je poudarek?
tudi kateri drugi predmeti bazirajo na fiziki?
ter kateri predmeti so najtežji na tem faksu (2leti + smer informatika... )?
jaz in moja radovednost:8)

Voyager ::

whatson: Tezko je rect da je poudarek na kaksni snovi, ker se predela vsa srednjesolska snov, vsi izreki, vse formulce. Na kolokvijih se pise vsa snov, ki jo do kolokvija vzame profesor (ali asistent pri vajah). Za formulce imas lahko list papirja tako da se ti ni potrebno gulit na pamet. Pa se prostor na listu ostane, da si prepises kaksno nalogo iz vaj. Naloge so podobne kot na vajah, vcasih so le cifre druge.

jeti ::

Seveda, brez P1 nam živeti ni.:D;)

Odgovori na vprašanja:
Ne, fizike ne rabiš nikjer drugje, kot pri fiziki.

Ne, ne poznam nikogar, ki bi hodil na FRI in ni imel fizike v sr. šoli. (ampak sej ti pravm: piši v P1 in ne bodi len;))

Katero snov se najbolj naučiti? Hm, v bistvu pride v poštev vse, svetujem ti morda, da si najprej pogledaš mehaniko (gibanje, sile na klancu, trenje, energija...) ker je to med najlažjimi snovmi pa še to boste najprej jemali, tako da boš to predvidoma že dosti znal in boš med časom, ko boste to jemali, lahko predeloval naslednja poglavja.:) No, itak je pa bistveno, da imaš zraven list A4 (namig: ker je asistent slep, ne bo opazil, če imaš zraven več listov A4 s formulami in rešenimi nalogami, hehe...).

Aja, kdo iz višjega letnika, a je res, da so tega asistenta za fiziko eni prebutali, ker jih je nekaj let nazaj dobil na kolokviju, kako so plonkali in jih je ven poslal? Tako bi si lahko razložili strah pred tem, da kaj ukrene>:D (primer: kolega vidi, da plonka od mene in ga gleda gleda...kolega njega pogleda nazaj, in asistent postane ves rdeč v faco in boječe pogleda stran, ne da bi karkoli rekel...LOL!>:D)


Pa še glede tistega "najlepša ti dala": najprej si jo moram ogledati in če je res vredna tega, potem vzamem od nje, drugače pa ne.8-)

Ajde!
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

ahac ::

Jaz sem bil najprej na UNI ampak sem se prepisal na FRI, ker sem v enem letu naredu samo Oberon. :))

VSP je full lažji! Za lenuhe. :D
Pa še fizke ni.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

ABX ::

Zgleda da ste me slabo razumeli oz. sem nisem pravilno izrazil.
Nisem hotel povedat da fax ne rabi nič. Poved sem hotel da če imaš 4 leta na razpolago se raje naučim vse možne os sisteme. Ker bi imel ogromno prednost pred vsakim ki bi končal fax. Seveda če nimaš kaj delat raje hodiš na fax kot pa si ga čačkat doma. Vendar če se znaš organizirat in si sposoben po 4 letih obvladaš vse o računalotih in imaš že odlično zaposlitev.

Osebno nisem naredil en kurac na faxu in užival 3 leta (seveda sem imel vmes honorana dela, tako da se se sam preživljal). Odkar pa sem resno začel razmišljat o delo sem v 2 letih naredil ogromne korake naprej v svojem profesionalnem življenju.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

whatson ::

ja saj.. kot je nekdo rekel: sola ni edini korak do znanja... je pa najlazji
formalna izobrazba je v fazi zaposlovanja precej pomembna...
sicer pa je vseeno ce mas faks ali ne... glavno da si sposoben...

jeti: tebi pa se enkrat: nalepsa ti dala (in to taka ki se ti dopade):D... ce me bo se kaj zanimal ti bom na forumu zatežil>:D:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FMF - Pedagoška (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8814318 (9556) lebdim
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22146520 (34040) awy
»

FRI in fizika

Oddelek: Šola
132845 (2532) grim_
»

Srednja šola >>> FAX

Oddelek: Šola
474473 (3600) DavidJ
»

Vprašanje za študente FRI

Oddelek: Šola
353076 (2370) Zzzzzzz

Več podobnih tem