» »

Fakulteta za strojništvo ali elektrotehniko???

Fakulteta za strojništvo ali elektrotehniko???

1
2
3 4

celada ::

RRP = razvojno raziskovalni program
PAP = projektno aplikativni program

Če se pravilno spomnim.

PrimozR ::

Proizvodno aplikativni. Ampak ja.

Sicer pa ja, magisterij je zdaj ekvivalent stare UNI diplome, to je jasno. Zato se predvideva, da se gre z RRP še na magisterij. Jaz sem le hotel povedati, da imaš zdaj 'izhod v sili', ki IMO ni nujno najboljši.

Glede novih predmetov ti ne bi znal povedati, ker ne vem kakšni so bili stari, vem pa, da je bil energija in okolje nov predmet (useless) pa da tujega jezika ni več (kar je na strojni v Sloveniji totalen WTF, nemščina bi morala biti skoraj obvezna).

Isotropic ::

kuk je pa kaj tezka mehanika sicer? (sploh glede na to, da si bil na 1. stopnji bolj pri šestkarjih :) -- ni osebno, samo jaz sem z vsš, tko da je v praksi prakticno ista figa verjetno oz. primerljivo vsaj)

na vsš konstruiranju si za silo se kar uporaben. znas vsaj racunat, to je ze nekaj, kar uni 20+ starejsi ne znajo vec. pa v enem letu lahko v vsaki firmi prides not tuk, da ves, za kaj se gre.

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Mam dva sošolca z VSŠ pa sta mejčkn pojamrala, da se pozna manjkanje matematke pa tiste težje teorije. Meni ni pretirano težko, ker sem šestkar po izbiri. Na predavanjih pa vajah vedno sodelujem in sem vedno glasen, sam pač v izpitnem obdobju nekako ne gre učenje :D

Moraš vedeti, da je mehanika bolj teorija, ukvarjaš se bolj s teoretičnimi oz. konceptualnimi rešitvami. Tisto, koliko vijakov boš uporabil za nekaj fiksirati, je bolj delo konstrukterjev (druga smer na konstruiranje in mehanika).

Isotropic ::

kaj bi pa potem delal s takim studijem (meh), sploh konkretno v sloveniji?

Pro_moted ::

Ma ni lepšega kot biti konstrukter :D
Najraje sem bil pri predmetih, ko sem na koncu lahko preračunal kaj konkretnega, npr.:

 gonilo

gonilo



Da sem vedel preračunat kaj takega, torej planetno gonilo, z preračuni vseh zobnikov, oblike zob, oblika ohišja,ležaje, da predpišeš tehnologijo litja ohišja, toleranc na gredi itd. Pa zmodeliraš v poljubnem modelirniku, narediš simulacijo, tehnične načrte .... To je bilo veselje delat, pa magari je vzelo ogromno časa doma.
To mi je na tej stopnji pomenilo veliko več, kot Gaussov divergenčni stavek ( ok, tega sem rabil parkrat pri mehaniki tekočin), pa Aggrangeov izrek pa svašta... Pri matematiki sem gledal da bom znal odvode, integrale, algebro, matrike, vektorje, torej stvari, ki se uporabljajo v praksi na tem delovnem mestu. Nisem pa se toliko poglabljal ko so začeli fantazirati s prebodi ravnin, preseki valjev, kjer je profesor dokazoval nekaj 3 ure, potem pa smo morali tisto na izpitu še podrobno vedet, pa se itak nikomur ni sanjalo za kaj se gre.
Vsekakor je pa od človeka odvisno kakšne ambicije ima in na katerem delovnem mestu oz. kaj bi sploh rad kasneje delal.
Sploh pa itak snov ne gre vzporedno s tehnologijo in načinom dela v podjetjih. Ker analitično računat neke bedarije, kot smo v šoli, je že smešno, se pa strinjam da je vseeno potrebno za samo razumevanje problema.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pro_moted ()

Isotropic ::

analiticno se definitivno racuna. samo slepo verjeti FEM je bolj traparija. je pa odvisno od firme do firme.
a vas je mel žerovnik mato? ta je tut v lj (jaz ga sicer nisem imel) in ima kar fetiš na dokaze vsega zivega.

promoted si dobil v avstriji siht, ce sem prav razumel?

Zgodovina sprememb…

Pro_moted ::

Isotropic je izjavil:

analiticno se definitivno racuna. samo slepo verjeti FEM je bolj traparija. je pa odvisno od firme do firme.
a vas je mel žerovnik mato? ta je tut v lj (jaz ga sicer nisem imel) in ima kar fetiš na dokaze vsega zivega.

promoted si dobil v avstriji siht, ce sem prav razumel?



Bom dobil, če se bom v začetku Novembra uspel z štipenditorjem uskladit glede vračanja ali nevračanja štipendije. Če ne , pa delo pri štipenditorju v Mariboru ali Gradcu ( matično podjetje štipenditorja je pa v Nemčiji), pa zraven izredno še magisterij v Mariboru. Odvisno kak se bo razvilo, ker sem dobival vse od drugega letnika srednje šole štipendijo in to ne majhno, tako da se je sedaj v 6. letih kar nekaj nabralo, za nazaj vrnit XD . Saj sploh nebi se matral iskat kje drugje službe , kot pri štipenditorju, pa večina prijateljev mi pravi da sem itak nor, ampak je želja da grem delat v avtomobilsko industrijo prevelika :D sanje že od malih nog. Sprva samo risanje avtomobilov, zdaj pa kar vse skup.
Saj se mi ne gre toliko da bi moral it delat v tujino, ampak v SLO pač nimamo toliko razvite te panoge in če hočeš kaj v tej smeri , pač moraš tujino gledat.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pro_moted ()

PrimozR ::

Isotropic je izjavil:

kaj bi pa potem delal s takim studijem (meh), sploh konkretno v sloveniji?

To je tisto bistveno vprašanje. Ampak pod črto je važno, da študiraš tisto, kar ti je všeč, kajne? Pa svet je velik :D

EDIT: ma to, da si nor, če ne vzameš 'boljše' šanse, ki ti je všeč samo zarad par 100 EUR (okej, 6 let dobre štipendije se res nabere), je res ena fail logika. Ampak je pa treba vedeti, da je cel kup ljudi popolnoma brez ambicij, nimajo nekih želja, kaj bi počeli v življenju... No, toliko bolje, je toliko lažje priti zraven za ans, ki vemo. Če nam uspe.

Aja, pa Lagrange je, ne Aggrange ;)

Pa ja, analitika je še vedno močna, numerika lahko hitro pripelje do prevelikih napak, sploh če ne veš TOČNO kaj, počneš (pa tudi v numeriki je deloma pomembna analitika).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

pegasus ::

Isotropic je izjavil:

kaj bi pa potem delal s takim studijem
Sicer ne vem na katerega konkretno si ciljal, a meni se utegne v prihodnjem letu odpreti potreba po strojniku z zelo močno matematično podlago.

Oxford ::

PrimozR je izjavil:

...

Sicer pa ja, magisterij je zdaj ekvivalent stare UNI diplome, to je jasno ...



Delam kot vodja razvoja v večji firmi in se kar križam, ko vidim kaj je danes na razpolago na trgu ... Kam so se poskrili strojniki? Vem, da strojniki z izkušnjami že po naravi nekako ne želijo tvegati in menjati služb. Ampak tudi med mladimi diplomanti nikakor ne najdemo "TISTIH". Ne vem, ali preveč pričakujem, če zahtevam, da je človek vsaj "normalen". Na razgovore pridejo nepripravljeni, neurejeni, nekomunikativni, med študijem si niso bili sposobni ustvariti slike, kakšen je "real life" (beri: ni delal preko študenta) itd. Skratka nimajo kaj ponuditi.

Nekako imam občutek, da je Strojni faks (govorim za ljubljanskega) tako spustil kriterije po Bolonjski reformi, da je groza. Sodelavec je bil do doktorata asistent na strojem faksu in je potrdil, da skoraj ni več samostojnega dela doma. Zase vem, da smo na primer v 2. letniku pri strojnih elementih zadnja dva meseca "kri scali", da smo poleg ostalega dokončali projektno nalogo "Reduktor". Ta informacija je, kot sem omenil "second hand", ampak mu kar verjamem.

Skratka današnji magisterij le lahko ekvivalenten, nikakor pa ne enak staremu UNI. Dopuščam pa še eno možnost, da so enostavno današnje mlade generacije bolj "u izi".

EDIT:
No, da ne bom samo "šinfal" - so tudi izjeme. Lani smo zaposlili dva sveža diplomanta, ki sta bila zadnja generacija UNI programa (in sta tudi diplomirala zelo hitro). Pri obeh se že kaže, da smo se pravilno odločili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oxford ()

Isotropic ::

domacih nalog je kar dost.

PrimozR ::

Reduktor se še vedno riše pri SE3 (predmet na 2. stopnji), prav tako dela doma ne manjka. O ostalih stvareh ravno ne morem komentirati, ampak pretekli zimski semester je bil definitivno pester.

Isotropic ::

haha what?
kaj imate pa potem na SE 1 in 2?
na SE3 je bil vcasih krcni nased in nek vijak.
a ni za mehanske pogone posebej predmet?



OXFORD kaksno je pa vase mnenje do vsš-jevcev? (stari program)

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

Oxford je izjavil:

Kam so se poskrili strojniki?
Za tiste sposobne, ki jih poznam, je nažalost odgovor "čez mejo".
Sicer pa ja, opazka je splošna in ne velja samo za strojništvo. Takorekov v vseh branžah primanjkuje ljudi, ki bi imeli osebni interes za neko dejavnost. Folk gre danes na faks zato, ker ne ve, kaj bi počel v življenju, nekako diplomira, pol bo pa že nekako... Well, not.
Jaz sem naredil napako, ker sem šel na faks, da bi se naučil stvari, ki me zanimajo ... in ugotovil, da bom to bolje in hitreje dosegel sam, mimo faksa.

Isotropic ::

a v italijo, pegasus? (ce govoris za une z obmocja NG)

pegasus ::

Ne, v Avstrijo.

Oxford ::

Isotropic je izjavil:

haha what?

OXFORD kaksno je pa vase mnenje do vsš-jevcev? (stari program)


Cca. 15% razvojnikov ima VSŠ. V zadnjih letih smo zaposlili le enega s to stopnjo izobrazbe, pa še to so ga "rešile" izkušnje in specifična znanja od prej. Vsi ostali so vsaj UNI in toliko tudi zahtevamo.

PrimozR ::

Isotropic je izjavil:

haha what?
kaj imate pa potem na SE 1 in 2?
na SE3 je bil vcasih krcni nased in nek vijak.
a ni za mehanske pogone posebej predmet?



OXFORD kaksno je pa vase mnenje do vsš-jevcev? (stari program)

Pazi, na bolonji ni več letnih predmetov, torej bivše strojne elemente na prvi stopnji razdeliš na dva dela, v prvem imaš vijačno zvezo (pa tesnejnje prirobnic z vijaki brez tesnil pa to), varjence pa morda še kaj, pri drugem pa potem zobniška gonila (enostopenjski reduktor) in ležaje. Malce sem kiksnil, pri SE3 smo risali planetno gonilo (efektivno še vedno reduktor), kjer je bil point predmeta spet zobniške dvojice ter pri vajah predvsem profilni pomiki (nuja za planetarce) in pa krčni nased. To plus vse, kar se je delalo pri SE2 (zobniška gonila torej). Konstrukterji imajo še mehanske prenosnike moči (precej so se ukvarjali z menjalniki če mi je prav znano), mehaniki tega nimamo.

Podobno nista več dve matematiki na prvi stopnji, temveč so tri, pri prvi odvodi in funkcije z večl spremenljivkami, pri drugi integrali in diferencialke, pri tretji pa večkratni integrali (takole na hitro čez palec). Na drugi stopnji imaš potem še štirko, ki je obvezna za nekatere energetike in mehanike, kjer se jemlje vrste in (spet) diferencialke.

Program je načeloma zelo podoben prejšnjemu, je pa Boltežar ravno včeraj povedal, da smo mehaniki z bolonjcem recimo dobili nihanja struktur, ki so bila prej doktorski predmet.

Glede zainteresiranosti, pomojem je bolj problem v Sloveniji dobiti za početi kaj zanimivega, torej nekaj, kar ni nujno osredotočeno zgolj na proizvodnjo (oz. tehnologijo) in/ali plastiko.

Aja, še tole:

Oxford je izjavil:

...med študijem si niso bili sposobni ustvariti slike, kakšen je "real life" (beri: ni delal preko študenta) itd...


Kontra, koliko študentev imate v razvoju?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Isotropic ::

mja, s tem, da je bila prej mata 2 obcutno širši predmet. in je veliko ljudi pocepalo ravno zaradi nje.

zakaj pa ne marate vsš, oxford?

pipi a kdo dela smer mehanika ob delu? koliko je kaj takega sploh smiselno (glede na workload)

Zgodovina sprememb…

hawkwood ::

Oxford je izjavil:

Ampak tudi med mladimi diplomanti nikakor ne najdemo "TISTIH". Ne vem, ali preveč pričakujem, če zahtevam, da je človek vsaj "normalen". Na razgovore pridejo nepripravljeni, neurejeni, nekomunikativni, med študijem si niso bili sposobni ustvariti slike, kakšen je "real life" (beri: ni delal preko študenta) itd. Skratka nimajo kaj ponuditi.

Ja študentje smo bolj leni kot ste bili včasih. Prav tako smo vsi asocialni. Đizs.

/sarcasem off
Trenutno končujem 2. stopnjo. Lahko ti povem da več kot polovica kolegov (to seveda tisti ki so dejansko dobri in kaj znajo) že ima podpisane pogodbe z podjetji, torej ko diplomira gre delat. Zakaj to ni vaše podjetje? Verjetno se ne promovirate med študenti, ne ponujate štipendij, ne ponujate študentskega dela... Kako super bi bilo da študent dela pri nekomu, se tam nauči kar mora znati in potem pride k vam, se usede in dela. Resno, nehajte sanjati in kaj naredite da pritegnete študente. Tako pa logično dobite tiste, ki še niso dobili dela, torej nezainteresirano polovico.

Kako enostavno je za vse kriviti študente in fakultete, da bi pa sami kaj naredili pa seveda ne. Davke da fakulteta živi plačujejo vsa podjetja, če hočeš res dober kader, bo pa potrebno še kaj drugega.

PrimozR ::

hawkwood glavni problem je, da se večinoma povsod išče študente oz. diplomante, ki že vse znajo. Takšnih pa ni oz. jih je zelo malo, učil pa ne bi nihče. Čeprav bi to vzelo par mesecev pri pravem človeku, vsaj med mehaniki pomojem ne bi bil problem z dojemljivostjo.

Kero smer pa finiširaš to? (verjetno LJ)

Isotropic TBH ne bi rad delal mehanike ob delu, čeprav je res, da ničesar ne bi prav rad delal ob delu. Sicer sem letos zraven delal še strojne elemente 3, tako da sem imel še malce dodatnega dela, ampak tam nekje od začetka decembra do srede januarja (ko se je začelo izpitno obdobje) skoraj nisem imel socialnega življenja razen čez novo leto, kar me je tudi malce teplo potem). Se spomnim da od sredine novembra do sredine decembra praktično nisem stopil iz hiše za vikend (je tudi res, da me to ne moti toliko, se zlahka zabubim pred računalnikom za par dni, če je treba). Novic sem pa tudi napisal... mogoče 5 od konca oktobra do zdaj :D

Oxford ::

PIPI:
Kontra, koliko študentev imate v razvoju?

Ja, kontra je povsem na mestu. Vendar recimo oba omenjena, ki smo ju lani zaposlili, sta delala pri nas diplomo. Našla pa sta nas sama. Trenutno pa imamo še dva študenta za bolj rutinske stvari.

Isotropic:
zakaj pa ne marate vsš, oxford?

Izkušnje iz preteklosti pač kažejo, da delo na raziskavah (konec koncev se oddelek imenuje Raziskave in Razvoj) zahteva precej bazičnih znanj in analitičen pristop. Žal.

Hawkwood:
Trenutno končujem 2. stopnjo. Lahko ti povem da več kot polovica kolegov (to seveda tisti ki so dejansko dobri in kaj znajo) že ima podpisane pogodbe z podjetji, torej ko diplomira gre delat. Zakaj to ni vaše podjetje? Verjetno se ne promovirate med študenti, ne ponujate štipendij, ne ponujate študentskega dela... Kako super bi bilo da študent dela pri nekomu, se tam nauči kar mora znati in potem pride k vam, se usede in dela. Resno, nehajte sanjati in kaj naredite da pritegnete študente. Tako pa logično dobite tiste, ki še niso dobili dela, torej nezainteresirano polovico.

Kako enostavno je za vse kriviti študente in fakultete, da bi pa sami kaj naredili pa seveda ne. Davke da fakulteta živi plačujejo vsa podjetja, če hočeš res dober kader, bo pa potrebno še kaj drugega.


Skoraj vse, kar si navedel ne drži. Izjema so le štipendije, ki jih pač ne ponujamo (tuj lastnik...). Me pa veseli, da se nekateri fantje angažirajo in si sami omogočajo lažji začetek.

Isotropic ::

Izkušnje iz preteklosti pač kažejo, da delo na raziskavah (konec koncev se oddelek imenuje Raziskave in Razvoj) zahteva precej bazičnih znanj in analitičen pristop. Žal.

mja razumem
je kaksna skrivnost o katerih znanjih specificno govorimo?
prenos, prestop toplote, mehanika (predvsem dinamika), kibernetika...?
ce lahko bolj konkretno poves prosim.

par jih sicer poznam, ki delajo tko, PIPI. vsi so vsš in je to se nekako najboljsa varianta. v drugi letnik sta pa prisla baje samo dva od 30 (na konstruiranju se mi zdi, nisem pa zih).

se najvecja zalost je, da se z zakljuceno mehaniko nimas prakticno nikjer za zaposlit v fohu (da bi delal dejansko to, kar si se ucil). seveda ze najdes kje kot konstrukter.

Zgodovina sprememb…

Oxford ::

PrimozR je izjavil:


Isotropic TBH ne bi rad delal mehanike ob delu, čeprav je res, da ničesar ne bi prav rad delal ob delu. Sicer sem letos zraven delal še strojne elemente 3, tako da sem imel še malce dodatnega dela, ampak tam nekje od začetka decembra do srede januarja (ko se je začelo izpitno obdobje) skoraj nisem imel socialnega življenja razen čez novo leto, kar me je tudi malce teplo potem). Se spomnim da od sredine novembra do sredine decembra praktično nisem stopil iz hiše za vikend (je tudi res, da me to ne moti toliko, se zlahka zabubim pred računalnikom za par dni, če je treba). Novic sem pa tudi napisal... mogoče 5 od konca oktobra do zdaj :D


No, očitno Strojna v Lj še zahteva nekaj znoja. Priporočam, da se potrudite in začnite iskati nakoli. Ampak POZOR (!): toplo priporočam, da ko/če boste našli kaj resnejšega za delat ob študiju NE pozabite le-tega dokončati. Življenje bo še dolgo in tistih nekaj tisočakov, ki bi jih morebiti "spušili" ni vredno tega, da bi zabluzili tik pred koncem študija. Že prevečkrat videno.

En nasvet za vse: ko boste iskali firme, ki bi vam bile zanimive za delo (med študijem ali po koncu) poskušajte dobiti podatke o firmi preko iBON-a. Če je možno naj ima firma čim več dodane vrednosti na zaposlenega (recimo vsaj 50.000 €). Lahko, da sem številko zgrešil, ampak lahko pogledate, koliko imajo vodilne firme v Sloveniji, pa boste imeli orientacijo.

Isotropic ::

toliko dodane vrednosti bos tezko dobil.
http://www.halcom.si/halcom_exp/UserFil...

se da, ima pa zelo veliko strojnih firm (sploh plastika) obcutno manj, okoli 30k. (tuk je tut slo povprecje)
a lahko se na zgornje vprasanje odgovoris, oxford? (katera analiticna znanja/ bazicni pristop)
sicer pohvale, da sploh kaj uporabljate tega, ker ogromno slo firm sam štanca robo. potem pa mal starejsi sodelavec kar zivcen rata, ko mu reces, da naj izracuna xyz (magar silo cilindra)

Zgodovina sprememb…

Oxford ::

Isotropic:

...je kaksna skrivnost o katerih znanjih specificno govorimo?
prenos, prestop toplote, mehanika (predvsem dinamika), kibernetika...?
ce lahko bolj konkretno poves prosim.



Prenos toplote, mehanika fluidov, termodinamika. Ko pa se pojavijo kakšne reklamacije, potem pa še tribologija, trdnost, osnove strojnih elementov ...
Najboljši inženirji delajo dinamične simulacije v Simulinku, dnevno pa laufamo tudi Ansysa (Fluent).

Isotropic glej ZS iz decembra 2011.

Isotropic je izjavil:

a mislis prometa? toliko dodane vrednosti bos tezko dobil.
http://www.halcom.si/halcom_exp/UserFil...

se da, ima pa zelo veliko strojnih firm (sploh plastika) obcutno manj, okoli 30k. (tuk je tut slo povprecje)


Ne, mislim DODANE VREDNOSTI.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oxford ()

Isotropic ::

sem ja :) dober spomin.
hvala

sam sem trenutno vsš, imam pa plan ob delu narediti 2. stopnjo, potem se pa mogoce kaj slisimo...:)

ja, sem pogruntal napako. to je nekaj, kar mi je govoril sef iz nekdanje firme (dela tut pri vas razna mehanična dela) in se mi je prevec vtisnilo v glavo.

je pa res, da so v slo take firme redke. tudi recimo siliko ima obcutno nizjo, pa se majo za napredno firmo.

Zgodovina sprememb…

eric_cartman ::

Isotropic, te smem prašati katera smer na strojni si na PAP programu?

Študiram, če nebi naredil prehoda iz RRP na PAP, ker so tukaj zadeve (vsaj za mene) kar konkretno zahtevne. Najbolj mi delata probleme statika in kinematika in sedaj še nadgradnja vsega tega - Trdnost. Mogoče rabim samo nekoga, ki bi mi res po kmečko vse skupaj razložil :). Mimogrede je kdo tukaj, ki to obvlada?

Zanima me kako je potem s prehajanjem iz PAP na 2. stopnjo?

pegasus ::

Oxford je izjavil:

Najboljši inženirji delajo dinamične simulacije v Simulinku, dnevno pa laufamo tudi Ansysa (Fluent).
Lepo. Če vam zmanjka kdaj računske moči, se lahko oglasite pri nas :)

PrimozR ::

Uf, če imaš s statiko težave, znaš na RRP še švicati, pri strojnih ti pride prav (preračunavaš upogib gredi, kjer imaš obremenitev v prevesnem polju, jermenica, ter na sredini, zobnik), MNM itak zahteva statiko, na 2. stopnji pa odvisno od smeri (če bi se šel to). Saj ne da sem jaz pri statiki blestel (predvsem ker nisem takrat zakapiral, morda sem slabo poslušal), ampak ko sem končno dojel, kaj predstavljajo N, T in M, pa ni bilo več problema.

Zgodbice o prestopu z RRP na PAP so... zanimive :D V stilu 'padel matematiko, na VSŠ naredil z 10'. Zdej koliko je na tem resnice je pa vprašanje. Je pa tako, če imaš namen po prvi stopnji delat in ne iti na 2. stopnjo, nujno pojdi na PAP. RRP je s tega vidika neuporaben, je samo pripravljanje na 2. stopnjo.

Isotropic, seveda so, tudi med mehaniki se najdejo VSŠ-jevci, ampak jih ni prav veliko. Večinoma imaš na mehaniki (vsaj kakor vidim jaz) overachieverje, ki imajo na prvi stopnji najvišji oz. so vsja zelo pri vrhu s povprečjem, zraven pa še par padalcev z bolj tako-tako povprečjem, ki pa jih zadeve zanimajo oz. veselijo (kamor nedvomno spadam jaz).

eric_cartman ::

@PIPI

Torej če te prav razumem si ti na RRP? Želiš povedati, da je torej PAP dosti neuporaben za iskanje zaposlitve?

Ali si torej z RRP bolj zaposljiv kot z VSŠ (govorim, če na RRP ne nadaljuješ na 2. stopnjo)?

Kar se tiče primerjanja kolokvijev med matematika RRP in matematika PAP so na PAP-u več ali manj naloge iz mature oz. na ravni gimnazijske matematike. Tako da neka razlika mora biti.

Isotropic ::

jaz sem bil konstruiranje, še pred PAP programom. pejt kar tja ja, ce ti dela probleme, niti ne bos edini.
na 2. stopnjo gres bp (slo dost kolegov zraevn dela), edino ORENK se nauci matematiko (dodatno mogoce se mato 3, kljub temu da je nimate) in ORENK se nauči dinamiko (in kinematiko).

statika in trdnost sta tut na vsš delala probleme gimnazijcem in ne-strojnikom, je bil pa takrat to en predmet (celoletni), tko da je zdaj verjetno lazje.
drgac me niti ne cudi, da je na PAP naredil mato z 10, ce se je mel pa dodatno leto za učit še.

Kar se tiče primerjanja kolokvijev med matematika RRP in matematika PAP so na PAP-u več ali manj naloge iz mature oz. na ravni gimnazijske matematike.

ne

z RRP samo 1. stopnjo bos imel vecje tezave pri zaposlitvi. ni nujno sicer, odvisno od delovnega mesta in znanja blefiranja. ponekod itak delajo take zadeve, da pricakujejo, da itak nimas pojma.

Zgodovina sprememb…

eric_cartman ::

Kar se tiče primerjanja kolokvijev med matematika RRP in matematika PAP so na PAP-u več ali manj naloge iz mature oz. na ravni gimnazijske matematike.


ne


Nisem želel nobenega užalit. Samo pač so vseeno malo lažje naloge.

Mislil sem drugač it na smer mehatroniko. Je kdo tukaj na tej smeri? Odločam se, da bi res odšel na PAP program, glede na to, da imam že diplomo iz grafičnega oblikovanja in nekako ne bi nadaljeval, vsaj zaenkrat ne, še na 2. stopnji.

Kako se mehatronika na PAP-u odnese pri iskanju zaposlitve? Je dosti povpraševanja po tem kadru? Ali od te specializacije na PAP programu dosti odneseš? Mogoče res preveč sprašujem, ampak nočem, da mi je kasneje žal zaradi prehoda.

Isotropic ::

ne it na to smer. ce hoces to, pejt na FE.

PrimozR ::

eric_cartman je izjavil:

@PIPI

Torej če te prav razumem si ti na RRP? Želiš povedati, da je torej PAP dosti neuporaben za iskanje zaposlitve?

Ali si torej z RRP bolj zaposljiv kot z VSŠ (govorim, če na RRP ne nadaljuješ na 2. stopnjo)?

Kar se tiče primerjanja kolokvijev med matematika RRP in matematika PAP so na PAP-u več ali manj naloge iz mature oz. na ravni gimnazijske matematike. Tako da neka razlika mora biti.

Sem naredil RRP, zdaj sem pa na drugi stopnji. Obratno je, PAP je bolj primeren za iskanje dela (pomojem), kot RRP, ker je nekoliko bolj praktično usmerjen. RRP ti da osnove, ki jih potem nadgradiš na 2. stopnji. PAP je pa že v štartu bolj praktičen.

Čeprav za kako proizvodno strojništvo pomojem tudi s PAPa ne bi smel biti problem, konstruiranje, sploh pa mehanika pa znata biti problematična zaradi manjka matematike in/ali nekaj programiranja. Je pa vse to odvisno od posameznika in samoiniciativnosti.

Mehatronika je, glede na komentarje, vsaj na drugi stopnji nešto između, večinoma konstrukterstvo s par mehatronskimi predmeti. Jamrajo, da to ni to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Isotropic ::

jaz sem tudi to slisal glede mehatronike
kaj pa rabite programiranja na mehaniki in kaj od mate? (s prve stopnje - a tudi mato 3)? (sprasujem, ker bom verjetno sel 2. st. prej al slej da se prej mal naucim)

hawkwood ::

Oxford je izjavil:

Skoraj vse, kar si navedel ne drži. Izjema so le štipendije, ki jih pač ne ponujamo (tuj lastnik...). Me pa veseli, da se nekateri fantje angažirajo in si sami omogočajo lažji začetek.

Me veseli da ne drži. Ma živce mi gre če nekdo jambra kako ni dobrega kadra, sam pa nič ne naredi na temu da bi pritegnil perspektivne študente. Govoril sem bolj nasplošno, vašega primera ne poznam.

@PIPI: končujem na FE 2. stopnjo. Kot vidim ni nek hud problem delo dobit, problem je samo z miselnostjo da ti bo nekdo na vrata potrkal in te vzel. Sam ne samo pri študentih, predvsem je problem da so starši na to navajeni zgleda. Mene je mama dobesedno nadrla ko sem vzel prvo delo ob študiju, češ da ne bom nikoli mogel zraven še študirat, saj je FE takoooo težak faks. Seveda sem jo nekam poslal in šel delat. Ocene so popolnoma enake, tudi izpita odkar sem na faksu še nisem padel.

Smurf ::

Jaz sem tudi med studijam na FE-ju delal, vsa leta razen 1. letnik, in se je definitivno splacalo.

eric_cartman ::

@PIPI
Okej..Potem bom pa tako vprašal..Mogoče boljše..

Katera je torej najbolj perspektivna smer na strojni? Ali pa vsaj, za katero smer pravijo študenti, da se jim zdi kot si ti rekel, da je to to?

Če bi se dalo it na FE mehatroniko bi že šel, pa ne pustijo prehoda. Sem že vprašal oz. poslal mail na FE pred kakšnim mesecem.

Še to me zanima. Kakšni pa so pogoji za prehod na 2. stopnjo iz PAP programa. Torej ali so pogoj ocene oz. kakšen sprejemni izpit? Zasledil sem, da se v primeru omejitve piše izpit iz izbranega predmeta, vendar kakšna je bila praksa do sedaj? Se je izpite pisalo vsako leto ali je vedno manj vpisa kot vpisnih mest na 2. stopnji?

Zgodovina sprememb…

Isotropic ::

konstruiranje, proizvodno strojnistvo, ce te zanima PAP (prvo je tezje, drugo obcutno lazje). odvisno sicer, kaj je zate perspektivno. lahko tut energetika, imas eno smer, ki se ukvarja z risanjem hisnih instalacij (vodovod...), zraven tega imas par orenk energetskih firm (genera, plinovodi itd.). te smeri ne poznam toliko sicer.

za 2. stopnjo ni nobenih pogojev. edino DOBRO se nauci mato, da ne bos padel. glede omejitev ne vem, mogoce so na proizvodni, kamor gre tradicionalno največ ljudi (tut na pap).

na FE bos moral iti nazaj v 1. letnik.

Zgodovina sprememb…

Pro_moted ::

Ni nobenega pogoja iz PAP na 2 stopnjo, ker je po bolonjskem sistemu enakovredna RRP programu, ampak eni še to vedno ne dojamejo. Nimaš nikakršnih omejitev. Če bo preveč vpisanih se pa gre po standardnem sistemu točk. Omejitve pa itak ne bo.
Mene pa zanima če kdo ve kako je z izrednim študijem na drugi stopnji ? Strojništvo ali mehatronika ? Končal sem prvo stopnjo in sem se moral ( zaradi obveznosti kadrovske štipendije) zaposlit. Vseeno pa bi rad se še naprej izobraževal. Kako je s tem v Mariboru ?
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Isotropic ::

v mb moras kar fajn placat izredni studij. cifer ne vem vec.

eric_cartman ::

Problem je samo ta, da ko ob bok Mehatroniki postavim predmete iz proizvodnega strojništva, se mi slednja smer zdi, vsaj meni, totalno nezanimiva (predmeti kot so Tehnologija odrezavanja/preoblikovanja/materialov). Sicer nočem potiskat glavo skozi zid, vendar če se ti določeni predmeti zdijo nezanimivi, se jih očitno tudi težje začneš učiti.

Sicer pa kaj se meni zdi perspektivno. Ne vem točno, ali pri iskanju službe pri strojnikih želijo delodajalci le strojno izobrazbo ali pa določeno specializacijo v Sloveniji ali v tujini. Skratka perspektivno se mi zdi vse, pri čemer lažje dobiš službo, če karikiram, recimo v Afriki kot programer CNC strojev ne boš tako uspešen pri iskanju službe kot npr. v Nemčiji.

Ali je že kdo prehajal na 2. stopnjo iz FS na FE (mehatronika ali pa kakšna druga smer)?

Zgodovina sprememb…

Isotropic ::

itak da specializacijo. za programerja cnc bos najboljsi z proizvodnim strojnistvom - ravno odrezovanje/ preoblikovanje. to so osnovni tehnoloski postopki. zaenkrat se ti itak ne zdi, ker niti nimas pojma, za kaj se gre.

na fe 2. stopnjo gres lahko, bos pa moral delati diferencialce, tko da raje premisli.

Zgodovina sprememb…

eric_cartman ::

@Isotropic

Tukaj bo verjetno problem, ker sem FS navedel kot drugo željo, takoj za FE. Nekako se želim na strojništvu držat čim bolj v elektro smeri, od tukaj želja po specializaciji iz mehatronike. Sicer pa nisem meril na CNC programerja, temveč sem želel le podati primerjavo kaj se meni zdi perspektivno.

Če se spustimo iz realnih tal v sanjarjenje potem bi bila moja najljubša smer prav robotika in potem na 2. stopnji FE; biomedicinska tehnika, vendar tega poklica pri nas praktično ni.

Torej upam, da se bom lahko nekako zadovoljil z mehatroniko na FS, ker so mi ostale smeri nekoliko manj zanimive.

Isotropic ::

potem pa pejt raje na FE.

eric_cartman ::

potem pa pejt raje na FE.


Saj ti pravim. :) Sem želel it, pa ne pustijo prehoda v 2. letnik. Vsaka druga varianta pa se mi ne zdi smiselna, razen prehod na 2. stopnjo FE.

Isotropic ::

pejt pa v 1. letnik, itak ne bos veliko izgubil

eric_cartman ::

pejt pa v 1. letnik, itak ne bos veliko izgubil


Ravno nasprotno. Čez 2 leti izgubim določene bonuse študentskega statusa v vsakem primeru. Kot pravim, eno diplomo že imam, sedaj delam na drugi. Se mi zdi, da sem malo prestar, da bi bil še vedno izbirčen. :D
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466341197 (3389) nejc_nejc
»

Izbira faksa uni ali vsš FE (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8215336 (10278) mr_chai
»

višješolski program

Oddelek: Šola
204537 (3606) marko181914
»

Matematika FRI vs FS?

Oddelek: Šola
247476 (5306) o3n3o
»

Studiranje iz VI na magisterij

Oddelek: Šola
209136 (8494) Isotropic

Več podobnih tem