» »

Googlova ustanovitelja prodajata del podjetja

Googlova ustanovitelja prodajata del podjetja

CNet - Ustanovitelja Googla Larry Page in Sergey Brin sta objavila načrt, po katerem bosta v naslednjih štirih letih postopoma prodala pet milijonov delnic v podjetju Google v vrednosti 5,5 milijarde dolarjev, s čimer bosta njun vpliv v podjetju znižala z 59 na 48 odstotkov. Načrt bo trajal štiri leta, da bosta lahko delnice odsvojila brez naglice, ki bi lahko preplašila vlagatelje na borzi.

Googlova lastniška struktura sicer obstoji iz dveh razredov delnic. Delnice razreda A so bile izdane leta 2004 v javni ponudbi (IPO), z njimi se trguje na borzi in imetnikom dovoljujejo en glas na delnico na skupščini delničarjev. Pomembnejše so delnice razreda B, s katerimi se ne trguje na organiziranem trgu. Te so v lasti ustanoviteljev, direktorjev in menedžerjev ter lastnikom dajejo deset glasov na delnico. Brin in Page imata zato v lasti 18 odstotkov delnic podjetja in 59 odstotkov delničarskih glasov.

Zaposleni v ključnih položajih na Googlu sicer trenutno obvladujejo 70,9 odstotka glasov, tako da tudi po letu 2014 ni pričakovati bistvenih sprememb v usmeritvah družbe, čeprav Page in Brin ne bosta mogla več slepo preglasovati vsakega predloga, česar pa niti sedaj nista počela.

13 komentarjev

filip007 ::

Rabita denar za nasledniji projekt...mogoče bosta pa nabavila Canonical in raketo pod kozolcem?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

ql000 ::

Po mojem je odzadaj strategija, kako se bojevati proti monopolnim obtožbam. Tistih 5 in nekaj miljard (trenutna cena na borzi) mora nekam it. Tak denar podjetnika nikoli ne leži na računu, poleg tega, za kaj takega niti nimata potrebe. Napoveduje, da se bosta lotila integracije komunikacij, OS, interneta, energije, pač vseh ključnih aspektov sodobnega načina življenja in bosta v končni fazi edina ponudnika, brez konkurence. To že sedaj obstaja, vendar ne v nekem integriranem sklopu, nobeden ne vidi cele slike, razen njiju seveda ;). Samo moje razmišljanje.

Jst ::

ql000 nekaj podobnega sem jaz pisal v temi Nexus One se prodaja počasi, pa so me nekateri označili za paranoika. Drugače se pa strinjam s tabo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

kow ::

Prodajata zato, da ne bosta prepozna, kot je bil Bill Gates.

mtosev ::

in kaj je z Billom?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jlpktnst ::

Živi mirno življenje če ima kaj pameti :D Saj si ga zasluži.

Jst ::

Bill je začel pisat blog, a kot je navada MSja, stvar poimenujejo po svoje. Bill pravi svojemu blogu Notes.

Here's the link: thegatesnotes.com.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

MrStein ::

Je to "novo" oznako tudi patentiral? >:D
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

butl4d ::

Mogoce sta spredvidela, da ju bo vodstvo eventuelno izrinilo ven, mogoce tudi, da korporativna pozresnost ne pozna meja, ter da jo ne bosta mogla brzdati prav dolgo. Tako kot Gates, se bosta verjetno "upokojila" ter posvetila hobijem.

just my 50 cent

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: butl4d ()

kow ::

@mtosev,

microsoft je bil pred dotcom pokom vreden 3x vec kot sedaj.

darksamurai ::

ql000 nekaj podobnega sem jaz pisal v temi Nexus One se prodaja počasi, pa so me nekateri označili za paranoika. Drugače se pa strinjam s tabo.


Na začetku so posamezniki, ki prvi opazijo zadevo deležni mnogih kritik. Glavni faktor pri reševanju in predvsem preprečevanju problemov so ravno ljudje. Dokler obstaja alternativa mi je čisto vseeno. Je pa zaskrbljujoče, ker je google namerno uničuje VSO konkurenco. S tem mislim tudi odprtokodno in drugo neprofitno (novica o HTML5). Teh zadev se loteva na resnično umazan način. Na začetku jih financira, da postanejo odvisni od googla, potem pa jih zatre, da ne morejo konkurirati. Na koncu jim pa zaradi "slabih" rezultatov odpove podporo (vsak čas bo mozilla ostala brez denarja). Financirali so jih samo zato, da so IEju odžrli delež in zemljančkom pokazali, da IE ni edini.

Čedalje več ljudi se spremlja preko facebooka. Pa sej po svoje je čisto prav, ker so sami tako neumni, da vse osebne stvari delijo z drugimi. Še vedno čakam dan, ko bo google odkupil facebook in ga združil z twitter-jem... nabirajo si celotno bazo. Svobode praktično ni več. Sedaj sem pa že v krogu "paranoikov".

FitnessBoy ::

V Facebooku ima MS že delež ;).

butl4d ::

Facebook VS Google (database size) = kablja VS morje

Je pa res da sta tu primera "covert" in "overt" zbiranja podatkov :P (za nepoznavalce)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: butl4d ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tudi Google (Alphabet) presegel bilijon

Oddelek: Novice / Rezultati
328534 (5721) CaqKa
»

Firma A je kupila firmo B...

Oddelek: Loža
61238 (1166) AndrejO
»

Facebook bo povečal petkov IPO

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
3010225 (8539) nekikr
»

Poslovilna nagrada za Erica Schmidta 100 milijonov dolarjev

Oddelek: Novice / Ostale najave
94415 (3343) Tody
»

Ballmer deloma prodaja svoj delež v Microsoftu

Oddelek: Novice / Ostale najave
104099 (3286) driver_x

Več podobnih tem