» »

Izpuhtelo 100 milijonov evrov za informatizacijo?

1
2
»

Icematxyz ::

Novinarji z odgovorom, ki so ga dobili, ne bi smeli biti zadovoljni.


Ja kdo pa je rekel da so zadovoljni? Pustimo času čas. Samo preuranjeno je o bebcih tokrat govoriti. In predvsem popolnoma napačno stran si tokrat označil za bebce.

S primerom Patria pa sem ti hotel samo nakazati da karkoli si izmislijo tako je. Bebci imajo na vsako vprašanje primeren odgovor da prikrijejo svoje svinjarije. Pa s tem ne mislim novinarjev. Neke nadzorne organe (lakaje) ki imamo pa pri tem samo kimajo in dajo neka mnenja ki so po teži nekje na nivoju lističa za srečo iz piškota.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

1) Ciljal sem na pretiran "bias".

Seveda, o "naših" se en sme grdo pisat.

Pokazi nam clen zakona, ki se na ta nacin krsi. Pa se to; stvar trgas iz koncepta in stvari se ti ravno ne pokrivajo.

Brez skrbi da ga bom. Kot sem rekel - stay tuned.

Ja kdo pa je rekel da so zadovoljni? Pustimo času čas. Samo preuranjeno je o bebcih tokrat govoriti. popolnoma napačno stran si tokrat označil za bebce.

Točno to. Ne sklepajte prehitro in na podlagi premalo informacij.
sudo poweroff

denial ::

Linux strežnikov je bistveno več kot MS, a vseeno virusi za MS strežnike kar mrgolijo, medtem kot za Linux ni ne duha ne sluha.

Aja, kateri pa?

MS is insecure by design.

Tvoje mnenje nima nikakršne teže dokler ne argumentiraš zakaj so Okna insecure by design in zakaj Linux to ni.

Jaz in še kdo drugi pa se spoznamo in vemo da je Linux boj varen.

Jaz pa se ne spoznam. Mi lahko prosim objasniš zakaj je Linux bolj varen. IHMO je nareč ReactOS precej bolj varen. Nihče ga ne uporablja in torej nima remote code exec exploitov.
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: denial ()

Icematxyz ::

O varnosti Linux kot desktop OS se je pomoje smiselno pogovarjati šele po tem ko v javno upravo se spravi Oo. Zagotovo ne bo kar vse šlo v enem koraku.

Torej je Oo dovolj varen če že se pogovarjamo o varnosti ali ne? Sam menim da je. Torej?

Zgodovina sprememb…

jlpktnst ::

Ma država bo itak vedno trošla denar masivno.

Edino kar lahko naredimo je, da čimveč tega denarja ostane doma. Ne pa da ga požrejo razni microsofti, oracli in IBMi.

Icematxyz ::

Drugače pa je če se ne motim je v Istrabenzu 5 krat toliko denarja izpuhtelo in ga ni več pa ni za to nihče odgovarjal? Je tako? Kakšna država je to? Seveda ne more drugih kaznovati če je sama skorumpirana.

Zgodovina sprememb…

borchi ::

> Drugače pa je če se ne motim v Istrabenzu 5 krat toliko denarja izpuhtelo pa ni za to nihče odgovarjal? Je tako? Kakšna država je to?

off-topic, lahko kak link daš glede te "izpuhtele" pol miljarde?
l'jga

Icematxyz ::

Samo zate. Prvi link na googlu mimogrede:

http://slowwwenia.enaa.com/prikaziCL.as...

Morda je še več. Ne vem. Sam sem zgodbo nehal spremljati ko sem ugotovil da nihče ne bo za to odgovarjal. Sam pa se ne mislim obremenjevati za nekaj kar bo na koncu le kakšno "mnenje z pridržkom" rezultat vsega skupaj.

Ko bodo te debate z slo-techa se prenesle v mainstream pa si upam trditi da namesto kazni za goljufe in razkritje korupcije v naši državi in obsodba le tega se bo spravilo na tiste ki opozarjajo na nepravilnosti. Vse da se utiša sistemsko korupcijo in zaščiti goljufe. Tako pač delujejo skorumpirane države. To je za pričakovati že ko bo nekoga resnica stala 1 evro.

Zgodovina sprememb…

MacQ ::

V današnji državi, kjer je potrebno vsak premik denarja tudi dokumentirati, ne more nek državni upravnik izjaviti, da se ne ve kje ta denar je. Oni čisto dobro vedo kam so ga dali. Na take bi bilo potrebno takoj naščuvati vse mogoče inšpekcije (po možnosti eksterne, saj so interne samo za okras), njega pa v pripor, dokler se ne ugotovi kaj se je s tem denarjem zgodilo. Me zanima kako hitro se bo spomnil kaj je s tem.

Pa da je nekaj državna skrivnost lahko rečejo le nekomu, ki ne plačuje davkov. Za davkoplačevalce pa državnih skrivnosti NI! Ko bo to jasno vsem, bomo lahko govorili o demokratični in transparentni državi.
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

Icematxyz ::

To še samo da dodam:

http://24ur.com/novice/crna-kronika/ime...

Zakonca iz Celja utajila za okoli dva milijona evrov davkov


Vse lepo in prav. Kršila sta zakone in sedaj bosta odgovarjala. Ampak za 2 milijona evrov utajenega davka sta si zaslužila:

-1 javni nastop na dan (naslednjih nekaj dni) v osrednji informacijski oddaji
-nekaj člankov
-ogromno govoric
-Policija si je prislužila novih 5 minut slave
-Uporabili so napredne policijske metode (prisluškovanje telefonu)
-Policija deluje dobro, kriminala je manj?

Ya right.

Si zamišljate če bi se z ukrepi sorazmerno temu odzvala policija na sistemsko korupcijo v naši državi? Kaj bi se zgodilo?

ABX ::

Linux strežnikov je bistveno več kot MS, a vseeno virusi za MS strežnike kar mrgolijo, medtem kot za Linux ni ne duha ne sluha.

Aja, kateri pa?


Huh? Ne razumem vprašanja.


MS is insecure by design.

Tvoje mnenje nima nikakršne teže dokler ne argumentiraš zakaj so Okna insecure by design in zakaj Linux to ni.


Netbios protokol, glavni protokol za komunikacijo MS produktov je tako slabo narejen da če ga odpreš na Internet boš dobil okužbo v 5min.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: gzibret ()

borchi ::

@Icematxyz: če prav razumem torej ekonomisti pravite, da je dolg neke družbe enak "izpuhtenemu" denarju?

eh, ekonomisti...
l'jga

Okapi ::

Če imaš preveč denarja pač delaš z njim kot svinja z bučko.
Niti ni stvar v količini denarja, ampak v lastništvu. Če denar ni tvoj, bistvo manj paziš, kako ga boš porabil, četudi ga imaš malo.

O.

Icematxyz ::

@Icematxyz: če prav razumem torej ekonomisti pravite, da je dolg neke družbe enak "izpuhtenemu" denarju?

eh, ekonomisti...


Ker ga bo Bavčar (Istrabenz) poplačal a ne da? In ker ni goljuf. Recesija je kriva a ne da? Ya right. Ne vidim pa smisla neke polemike o Istrabenzu tukaj. Sam sem ga omeni le za to ker sem hotel dati primerjavo ki sledi iz pretekle prakse. Da tudi če so 100 milijonov evrov zapravili neznano kam nihče ne bo odgovarjal. Glede Istrabenza pa ker nobeden kriminalec ne bo odgovarjal sem ko sem to spoznal prenehal zadevi slediti. Smo pač družba ki podpira kriminal.

Kvečjemu kakšno mnenje s pridržkom bo sledilo. To pa je to.

Sem ti dal višje še lep primer. Če zapraviš 500 milijonov neto v nič je to pač to. Ker pač si preveč prepleten z sistemskim kriminalom in ti nihče nič ne more. Če pa na lastno pest utajiš 2 milijona evrov davka pa si kriminalec številka 1 v naši državi. Še policija je ponosna zraven ko spravi preprodajalca železa za zapahe a ne da? Vse te zgodbe kjer se pa gre že za milijarde če jih seštevamo zadnjo leto ko se odvijajo po časopisih pa je epilog kakšen? 0. Verjetno imamo pre male zapore pa se bojijo da bi bili preveč polni pa raje pustijo jih na prostosti. Ali kakšna logika deluje pri policiji da se loteva samo preprodajalcev železja sistemski kriminal pa "obravnavajo" novinarji sledi pa le kakšno mnenje z pridržkom? In to je to.

Ne vem 1000.0000.0000 milijard evrov je nekdo dal v žep če bi bila novica. Pa vsa dokumentacija kako je to nekdo na nezakonit način storil zraven navedena. Pa bi v naši državi nekdo to prebral potem pa te vprašal ja halo. Kakšen ekonomist pa si?

Zgodovina sprememb…

denial ::

@ABX:
Hvala. To so vsekakor zelo kvalitetni argumenti, ki nedvomno potrjujejo, da so Okna insecure by design. Sedaj moram le še ugotoviti zakaj je Linux secure by design.
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: gzibret ()

borchi ::

> Sem ti dal višje še lep primer. Če zapraviš 500 milijonov neto v nič je to pač to.

jaz pa sem ti samo skušal povedat... eh, pozab. ne bi razumel. dokazuješ znova in znova...
l'jga

ABX ::

Offtopic:

@ABX:
Hvala. To so vsekakor zelo kvalitetni argumenti, ki nedvomno potrjujejo, da so Okna insecure by design. Sedaj moram le še ugotoviti zakaj je Linux secure by design.


Linux izhaja iz UNIXa, najstarejši sistem za masovno komunikacijo računalnikov, ter je od samega začetka posnel varnostno implementacijo rešitev. Ne pozabit da vse interne komunikacije Linux strežnikov lahko odpreš na Internet brez skrbi okužbe.

Linux je narejen da je varen in zanesljiv, kasneje če je izvedljivo tudi prijaznost do uporabnika. MS je narejen da je prijazen do uporabnika, zanesljivost in varnost pride kasneje, mogoče.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: gzibret ()

Icematxyz ::

> Sem ti dal višje še lep primer. Če zapraviš 500 milijonov neto v nič je to pač to.

jaz pa sem ti samo skušal povedat... eh, pozab. ne bi razumel. dokazuješ znova in znova...


Še dobro da imamo v družbi tako razsvetljen ljudi da nas ki ne razumemo podučijo.

Edino ne morem se strinjati s teboj da znova in znova nekaj tebi dokazujem glede Istrabenza. Ker sam ko sem ugotovil da bo epilog te svinjarije 0. Sem o tem prenehal razmišljati. So pač razsvetljeni ljudje ki razumejo zadevo na srečo na tem svetu bolje kot jaz. In dajejo "mnenja s pridržkom". In to je to.

Glede tega če je nekaj varno ali ni. In kaj je bolj varno. Mislim da postavljate napačno vprašanje. Pravo vprašanje po mojem mnenju bi bilo. A je nekaj dovolj varno.

Se pravi če je vsaj toliko varno kot obstoječa rešitev. Obstoječa rešitev pa se smatra za varno. Potem je nekaj dovolj varno? In dileme glede tega več ne sme biti če želimo biti objektivni?

Drugače pa kot sem že rekel v eni drugi temi. Kdo ima preveč časa in energije se naj raje obesi še sam na državno blagajno. Pa se takšnim razpravam široko in odkritosrčno nasmeji.

Pa še v denarnici se bo mu poznalo. Na način da bo moral kupiti večji model. Ker bo na tistem delu ko se prepogne (in je sedaj po večini zrak) se nekaj preveč upiralo nasilnem prepogibanju.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Dokler naša država ne bo resno pristopila in začela uporabljati Oo tako dolgo jaz v našo državo ne bom verjel.

Do takrat pa imate politične stranke, pisci novic, dobičkarji... ki bi radi sistem obrnili v to smer mojo podporo.

Oziroma po domače: As kids say this days

+1

BlueRunner ::

Podatki o nakupu patrij/oborožitve/... so označeni s stopnjo zaupnosti. Zato ti podatki niso in ne morejo biti dostopni javnosti. Zakon o tajnih podatkih pa lepo navaja kakšni podatki so sploh lahko označeni s stopnjo tajnosti (5.čl.) in kakšna mora biti ogroženost za posamezno stopnjo tajnosti (13.čl.).

Kar se pa tiče pogodbenih zneskov pa je malo bolj zabavno:

V ZDIJZ so "poslovne skrivnosti", kot jih določa ZGD, navedene kot izjema pri dostopu.

V ZGD-1 pa je navedeno, da kot poslovno skrivnost ne morejo biti označeni podatki, ki so po zakonu javni.

Zato se vrnem nazaj v ZJDIZ, kjer najdem navedbo, da se dostop omogoči, če gre za podatke o porabi javnih sredstev.

Torej ZJDIZ modificira ZGD-1 na način, da so podatki o porabi javnih sredstev javni.

Torej po ZGD-1 podatki o pogodbenih zneskih/provizijah ne morejo biti označeni kot poslovna skrivnost, saj so po zakonu javni.

Torej izjema po ZJDIZ za "poslovne skrivnosti" za te podatke ne velja.

Zato pogodbeni zneski sami po sebi po zakonu ne morejo biti skriti pred javnostjo, saj zakon predpisuje njihovo javnost. Skrije se jih lahko samo zaradi drugih razlogov (običajno stvar državne varnosti). Kdor razlaga nasprotno, ne pozna zakonodaje ali pa namerno zavaja javnost. Patrije so bile izjema zato, ker se lahko iz zneskov sklepa obseg in tip njihove oborožitve, kar bi seveda ogrozilo varnost države. Kljub temu pa se je odločilo, da so podatki javni... ker je javni interes prevladal.

Določila o poslovnih skrivnosti pa imajo še vedno smisel, saj zasebna gospodarska družba samo na račun poslovanja z javno upravo ali drugim porabnikom proračunskih sredstev ne sme biti za prikrajšana za poslovne skrivnosti, ki predstavljajo npr. podatke o načinu poslovanja, uporabljenih tehnologijah ali tehnikah, ipd. Tisto torej, kar bi zagotovo škodilo, če bi se razkrilo konkurenčnim podjetjem.

Ne vidim pa kako podatek o višini in načinu trošenja namenskih sredstev za informatizacijo kakorkoli vplivalo na strateške interese države ali pa bi razkrivalo kakšne poslovne skrivnosti gospodarske družbe.

Vidim pa kako bi prikrivanje teh podatkov pomagalo udeleženih prikriti morebitno odgovornost za potratnost ali neracionalno porabo teh sredstev. To pa je zagotovo v interesu javnosti, da se preveri.

hruske ::

Zelo lepo napisano.
Rad imam tole državico. <3

FireSnake ::


Seveda, o "naših" se en sme grdo pisat.

Poglej, ti imas resne probleme z razumevanjem mojega pisanja ... ampak, mislim, ZELO resne (ti je treba copy/pastat ali si sposoben sam poiskati?). Malo si poglej, kaj sem napisal o drzavni upravi, pol pa meci take neumnosti ven.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

DanielSan ::

Poglejmo recimo za 8,9 M EUR z DDV. Torej 7% tega dnarja smo že našli.

Če bi pogledali pogoje, bi ugotovili, da to izpolnjuje v Sloveniji samo 1 podjetje. In takšnih razpisov za dvorna podjetja je X. Nekatera bi lahko našteli brez težav.

Če pa bi videli kvaliteto, ki jo ta dvorna podjetja dajo od sebe, bi bili presenečeni...

Daniel

II.1.4) Kratek opis naročila ali nabave:
Sistemska podpora računalniškega sistema MJU za obdobje treh let

II.1.5) Enotni besednjak javnih naročil (CPV):
72600000 (Storitve računalniške podpore in svetovanja)

II.2.1) Skupna končna vrednost naročil(-a)
Vrednost: 8969400,00 EUR, z 20% DDV

V.1) DATUM ODDAJE NAROČILA: 19.6.2009

V.2) ŠTEVILO PREJETIH PONUDB 1

V.3) IME IN NASLOV GOSPODARSKEGA SUBJEKTA, KI MU JE BILO NAROČILO ODDANO:
3 GEN d.o.o., JADRANSKA ULICA 21, SI-1000 LJUBLJANA.

V.4) INFORMACIJE O VREDNOSTI NAROČILA
Če gre za letno ali mesečno vrednost, navedite: število let 3

denial ::

@Matthai:
Če mene vprašaš je Linux definitivno "good enough" za državno upravo.

Vendar lahko kompetentno mnenje o varnostni, in z varnostjo pevezanih zadevah, podajo le strokovnjaki. In kolikor je meni znano, ti nad sedanjim Linuxom pristopom do reševanja varnostnih problemov niso najbolj navdušeni.

Evo zadnje cvetke, ki je z Linuxom sicer povezana zgolj posredno.
Sebastian Krahmer (SuSE Novell)
Stefan Esser (Hardened-PHP)
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

poweroff ::

Se absolutno strinjam, vendar je smiselno pogledati kakšne so alternative. Stanje tam ni kaj dosti boljše, rekel bi, da celo slabše. Je pa res, da ima Microsoft visoko pripravljenost izboljševati svoj sistem, Linux razvijalci pa raje živijo v zanikanju.
sudo poweroff

denial ::

Uh, kje stanje ni dosti boljše? MSFT naredil ogromne korake k izboljšanju varnosti. Še vedno je tu veliko lukenj, vendar so mnoge le zavoljo "legacy" podpore.

Res pa me zanima kako se bo FOSS community odzval na "No more free bugs" pristop, ki bo prej ali slej postal realnost.

Nedvomno je vprašanje ali je vredno pokuriti vse te hude milijone EUR za licence povsem na mestu.
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: denial ()

poweroff ::

Uh, kje stanje ni dosti boljše? MSFT naredil ogromne korake k izboljšanju varnosti. Še vedno je tu veliko lukenj, vendar so mnoge le zavoljo "legacy" podpore.

Je, saj pravim, da ima Microsoft visoko pripravljenost izboljševati svoj sistem. Vendar so varnostne ranljivosti in to celo prav sramotne (remote SMB) še vedno tu.

Res pa me zanima kako se bo FOSS community odzval na "No more free bugs" pristop, ki bo prej ali slej postal realnost.

Hja, nekateri bi zelo radi videli, da bi se za buge začelo plačevati, ne vem pa koliko to niso samo želje. Osebno mislim, da denar ne bo problem, ko bodo Linux začele uporabljati državne uprave. Si videl kaj je storila francoska vojska? No, bo novica! :)
sudo poweroff

strazo ::

Ideja!

namesto 120miljonov evrov za informatizacijo damo ta denar tistim z minimalno plačo... oz. vsakemu slovencu svoj del in tako tisti z minimalno plačo dobijo 500€ namesto 400 !!
vsakemu povečamo dohodke za cerka 100 €... ker sem 99% prepričan da "vlada" kupuje trapaste izdelke za "informatizacijo". namesto tega bi lahko svoje računlanike/serverje itddddd priklopili v omrežje ločeno od WAN oziroma WWW in tako prepričila kakršenkoli vdor ali pa kaj podobnega.... ampak tudi to nebi pomagalo ker bi naši pametni "voditelji" pod nujno nosili USB ključke z vsebino za odrasle v službo in s5 okužili sisteme... vseskupj rečeno tako za hec :P

moramo pa vsi priznati da od tega denarja in denarja za podobne stvari DRŽAVLJANI nimamo nič... tu si prste oblizuje le kakšne 4% celotne slovenije.. in dokler bo tako bo trajala tudi recesija, naš razvoj pa bo ostal tam kjer stoji že zadnjih 20 let. dosegli smo osamosvojitev in "začasno" ureditev našega državnega sistema pri temu pa je tudi ostalo.... zakaj se ukvarjte z takimi podrobnostmi.... najprej rešite glavni problem - naše predstavnike opomnimo da so SAMO naši predstavniki in ne naši ŠEFI sodržavljane pa izobražujmo v tej smeri, da bodo vedeli kaj pomeni RAZVIJATI SE in kaj KUPITI NOV IZDELEK pa d boste laži razumel; razvoj pomeni kupiti avto na elektriko in ne na nafto ali bencin, kupiti nov izdelek pa pomeni kupiti novega volkswagna ker ima manjšo porabo ;) če bi se te stvari dogajale "100" let nazaj... bi se zdajle vozili okol z avtomobili in vlaki, ki bi sicer dosegali hitrosti primerne sedanjim, za gorivo pa bi še vedno uporabljali drva... :D upam da me razumete ;)

denial ::

Glede plačevanja bugov, to se v mehkejši obliki že danes dogaja. Čisto konkretno, večina bugov v decemberskem patch ciklu je prišlo iz teh krogov. Počakaj da posredniki dvignejo provizije. In bug-hunterji cene :-) Kdo pa je pripravljen dva meseca garati brezplačno.

NetBIOS je ena velika luknja. Tudi RPC, NTLM, Access tokens, pipes, Auto runs, ActiveX... in še bi lahko našteval. Za veliko teh lukenj obstajajo rešitve, mnoge so bile v celoti odpravljene. MSFT je pripravljen sanirati zadeve tam kjer nabolj boli. Linux zaenkrat še ne.
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: denial ()

poweroff ::

Predvsem se je treba zavedati, da se ta državni denar nekam prelije. Ven iz državne uprave.

In tisti, ki denar dobi, se mu ne bo odpovedal. Zato bomo poslušali razne strokovnjake kako je vse OK in racionalno. Vložki so pač veliki.
sudo poweroff

Mavrik ::

Torej zdaj razlagaš da strokovnjakom ne gre zaupat in da OSS "strokovnjaki" vedo bolje kaj uprava rabi?
The truth is rarely pure and never simple.

tony1 ::

Strokovnjakom že, samooklicanim "strokovnjakom" pa niti ne.

Mavrik ::

Sam problem je da strokovnjaki očitno rečejo da je boljše uporabljati MS software. Kar očitno nekaterim ni všeč in zgleda rabijo poiskat "strokovnjake" da pravijo kar oni hočejo.
The truth is rarely pure and never simple.

Looooooka ::

Zanimiv je prav slednji podatek, ki jasno kaže kakšni so tim. skriti stroški zaprtokodne programske opreme. Med skrite stroške pa lahko štejemo tudi stroške za odpravo posledic virusnih in drugih okužb, katerega tarča je zaprtokodno programje, kar v končni fazi tudi zvišuje ceno vzdrževanja programske opreme.

Sedi cvek.

To je tko kot da bi napisal da je linux tarca exploitov(teh je imel v zgodovini ce se gremo "odprto kodo" vec kot windowsi) in vdorov.Virusi niso posledica zaprte kode ampak stevila uporabnikov.Ko pride leto linux desktopa...jim bo to hitro jasno(pa ne zarad "odprte ali zaprte" narave linuxa...ampak debilnosti uporabnikov).Vzdrzevanje stane isto na windowsih kot linuxu.
Ce mas software na n-masinah...moras to vdrzevat.Drzava za to delo placa nekomu drugemu.Te firme pa briga ce majo tm windowse...solaris al pa linux.Zaracunal bojo vsem(prevec).

Daedalus ::

Ne vidim pa kako podatek o višini in načinu trošenja namenskih sredstev za informatizacijo kakorkoli vplivalo na strateške interese države ali pa bi razkrivalo kakšne poslovne skrivnosti gospodarske družbe.


Javnosti razkrivat zlimanost določenih gospodarskih družb in državne uprave ni v interesu ne teh družb in ne državne uprave. Eni hočejo obdržati biznis, drugi ne premorejo niti osnovne motivacije karkoli spremenit. OSS je pa fajn takrat, ko ga lahko vzameš brez obveznosti in brez potrebe po vlaganjih. Oziroma, kot sem zadnjič slišal na enem sestanku v zvezi z enim projektom v javni upravi - vlagati ne mislimo nič. Make it work.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

poweroff ::

Torej zdaj razlagaš da strokovnjakom ne gre zaupat in da OSS "strokovnjaki" vedo bolje kaj uprava rabi?

Ne, pravim samo, da dvornim informatikom spremembe vsekakor niso po godu.
sudo poweroff

Mavrik ::

No potem bi pa morda bilo boljše to napisati, namesto da vse IT strokovnjake obtožuješ pristranskosti a ne?
The truth is rarely pure and never simple.

gzibret ::

Nekaj postov pobrisanih. Da ponovimo, kaj je glavni topic...

...so državni organi lani in letos za informatizacijo namenili več kot 118 milijonov evrov, od tega je bilo letos za programsko opremo namenjenih več kot 20 milijonov EUR, Ministrstvo za javno upravo pa ne more pojasniti, za kaj je bilo porabljenih ostalih 100 milijonov EUR.


...država pa je za 360.000 EUR kupila tudi protivirusno programje za približno 40.000 računalnikov ter 800 datotečnih in aplikacijskih strežnikov državne uprave.

Zanimiv je prav slednji podatek, ki jasno kaže kakšni so tim. skriti stroški zaprtokodne programske opreme.
Vse je za neki dobr!

Tody ::

Dokler ne gre iz njihovega lastnega žepa jih boli k za 100 ali pa 1000 mio. Dokler vsako leto brez pardona dobijo keš... Ko bi pa enkrat morali eno leto orng delat da bo drugo leto kaj od tega bi vedeli za vsak cent.

hruske ::

Rad imam tole državico. <3

joze67 ::

V Dnevniku je bilo 18.12. objavljeno pojasnilo MJU, iz katerega je razvidno, da je novinar prosil za odgovore do 18.12, članek pa je objavil že dan pred iztekom roka, ki ga je sam postavil. Pa še kaj drugega je pojasneno.

Tako da je ta debata bolj podobna oni "Kartagino je treba porušiti", pa karkoli je že iztočnica.

Današnji članek pa je morda, ali celo verjetno, obračunavanje nekaterih od velikih ponudnikov z drugimi (oz. slabitev pozicije). Naši novinarji (pa tuji običajno tudi ne) zgodb ne najdejo sami, pač pa jih dobijo plasirane. Temu se reče PR, lobiranje ipd.

hruske ::

Ah daj no daj, saj v Sloveniji sploh ni opozicije!

Itak vsi isto slamo prodajajo in denar vlečejo v prijateljske firme, nihče pa ni sposoben pokazat kakšnih resnih, transparentnih rezultatov. Najbolj zanimivo od tistih zneskov je pa to, da Policija porabi 15M evrov za informatizacijo, statistike na spletni strani pa dajejo ven v DBF formatu. Clipper anyone?

Upam da ne žre tam 10 razvijalcev 10k eur mesečne plače samo zato ker ne morejo ceneje dobit programerjev v Clipperju.
Rad imam tole državico. <3

joze67 ::

Ha ha, saj nisem mislil pozicije kot vladajoče pozicije, ampak položaja kakega velikega ponudnika, v čigar kolač bi hotel ugrizniti kdo drug, ki ima zveze pri Dnevniku :).

hruske ::

No, ampak dokler je na delu "če jaz ne morem pobasat v svoj žep bom tudi alternativi to naredil težje" - tako da je na koncu večja transparentnost - je še vse dobro.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Okapi ::

samo zato ker ne morejo ceneje dobit programerjev v Clipperju.
Saj jih verjetno res ne morejo - a Clipper danes sploh še kdo obvlada?:P To je podobno kot s Cobolom - programerji, ki ga obvladajo, so najdražji.

O.

poweroff ::

Tako da je ta debata bolj podobna oni "Kartagino je treba porušiti", pa karkoli je že iztočnica.

Današnji članek pa je morda, ali celo verjetno, obračunavanje nekaterih od velikih ponudnikov z drugimi (oz. slabitev pozicije). Naši novinarji (pa tuji običajno tudi ne) zgodb ne najdejo sami, pač pa jih dobijo plasirane. Temu se reče PR, lobiranje ipd.


Resnica je bolj preprosta in nima nekih skrivnih ozadij. Gre za zadevo, s katero se sam osebno ukvarjam že nekaj časa, del te zgodbe pa so tudi stroški za IT v slovenskem proračunu. Ta slednji delček zgodbe je bil tudi objavljen na Slo-Techu. novinar Dnevnika Blaž Mazi je moj članek prebral in me kontaktiral in dal sem mu nekaj informacij in namigov v katero smer naj brska dalje. Glede na to, da se on profesionalno ukvarja z raziskovalnim novinarstvom in lahko na hitro obrne več telefonov in ima logistično podporo svoje medijske hiše, je seveda lahko hitreje prišel do podatkov, do katerih skušam priti jaz. Ampak to ni nič narobe - to je super, ker gre za podatke, ki so tako ali tako javni.

Če se temu reče plasiranje zgodbe, tudi prav, vendar sem jo v tem primeru plasiral izključno jaz. Začela pa se je tako, da sem po naključju naletel na nekaj zanimivega... začel brskati, in potem se je začelo odkrivati marsikaj.

V ozadju definitivno ni nekih skrivnih ponudnikov, je pa želja, da se razkrijejo sporne prakse in neracionalna poraba državnega denarja. Seveda pa so nekateri sedaj močno živčni.

Kot sem rekel, tole še ni celotna zgodba in podrobnosti še sledijo - objavljene bodo na Slo-Techu. Stay tuned.
sudo poweroff

5er--> ::

Plosk, plosk, hura! :-)
Go Matthai!

zee ::

Upam, da novi clanki pridejo cimprej.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

BigWhale ::

samo zato ker ne morejo ceneje dobit programerjev v Clipperju.
Saj jih verjetno res ne morejo - a Clipper danes sploh še kdo obvlada?:P To je podobno kot s Cobolom - programerji, ki ga obvladajo, so najdražji.
O.


Meh, tisto malenkost Cobola, ki sem ga nucal za MF sem se naucil. :>
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Državni oblak (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5612557 (7964) c3p0
»

Microsoft se zavzema za nevtralno javno naročanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
8723856 (21898) noraguta
»

Komisija za preprečevanje korupcije izdala mnenje glede ravnanja MJU v postopku nabav

Oddelek: Novice / NWO
3911361 (9898) poweroff
»

Francozi in Švedi s prehodom na odprto kodo nižajo IT stroške (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
20018196 (15090) hruske
»

Izpuhtelo 100 milijonov evrov za informatizacijo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
9810008 (6896) BigWhale

Več podobnih tem