» »

Državni oblak

Državni oblak

«
1
2

fosil ::

Strategija. Država želi znižati stroške na področju informacijske tehnologije in prihraniti 45 milijonov evrov. Ukrepi. Vzpostavili bi državni računalniški oblak, poenotili evidence in omogočili e-izmenjavo podatkov.

klik
Teoretično se sliši v redu, ampak vemo kako je na koncu z državnimi projekti.
Sploh pa se mi zdi problematično da naj bi najemal tudi storitve zasebnih oblakov.
Kaj pa mislite ostali?
Tako je!

Matako ::

Iz računalništva v oblaku do financiranje v oblaku je le korak ...
/\/\.K.

technolog ::

Ziher bodo spet vlačli okol neke drage microsoftove tehnologije.

opeter ::

Dobra priložnost, da bo izpuhtelo še več denarja ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

b3D_950 ::

To bo nek voodoo vzporedni svet. Njihov proračun je (bil?) 61mio/leto, prihranit pa hočejo 45mio?
A za take stvari obstaja kakšn razpis ali je bolj tko po balkansko?

Najbolj zanimivo pa je, da bomo po načrtih MJU v obeh letih 2011 in 2012 za informatizacijo potrošili praktično enak znesek, po 61 milijonov, kar dejansko vzbuja sum o nenačrtnem, če že ne kar centralnoplanskem porabljanju javnih sredstev.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Matako ::

Zabavna mi je predpona e-, ki se je razpasla kot plesen. Recimo "omogočili bi e-izmenjavo podatkov". Hej, mogoče bo vse skupaj napajala e-energija, saj vesto kot tista v e-svetilih. :S
/\/\.K.

SplitCookie ::

:D

e-uradnik :)
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Tilen ::

technolog je izjavil:

Ziher bodo spet vlačli okol neke drage microsoftove tehnologije.


Očitno vredne svoje cene.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Kamran ::

Živjo,

Z napredovanjem tehnologije, serijske proizvodnje je posledično tudi prišlo do pocenitve in dostopnosti osebnega računalnika in neke "demokratizacije informatike". Na eden način dobro, na drug pa slab - nastanki t.i. "otokov informacij". :|

Drugače bi pa lahko že zdavnaj lahko uporabljalo vsaj OO v UE kot začetek odprte javne uprave. Pa še Mozilla Firefox je redko kje naložena.

Meni osebno ne leži "cloud computing" - sem preveč navezan na svoje podatke, da bi jih imel kjerkoli izven doma. :D

Brane22 ::

Fensi nejm for evri dej. kojekakve konvergence, sinteze, web-whatever in sedaj oblaki.

Kot je Sheldon enkrat reku "Everything is better with Bluetooth" - tko zdaj tud srat ne moreš it, če to ni "v oblaku".

Kaj točno dela DRO oblak in ne računalniki + šitload vlaken, routerjev in switchev ?

gslo ::

na MPJU je firefox default browser. sam btw. :-D

Brane22 ::

Kaj pa jim je default torrent client ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

gslo ::

nebivedu. ;-) pomoje kej licenčnega s sofinanciranjem iz eu sredstev. če le obstaja. :-D

noraguta ::

Brane22 je izjavil:

Fensi nejm for evri dej. kojekakve konvergence, sinteze, web-whatever in sedaj oblaki.

Kot je Sheldon enkrat reku "Everything is better with Bluetooth" - tko zdaj tud srat ne moreš it, če to ni "v oblaku".

Kaj točno dela DRO oblak in ne računalniki + šitload vlaken, routerjev in switchev ?

in kje je problem če baza ne bo več v kliperju spisana?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Brane22 ::

in kje je problem če baza ne bo več v kliperju spisana?


Misliš, dokler je vse skupaj v oblaku ? Očitno ga ne more bit...

dronyx ::

Računalniški oblaki so tipičen komercialni buzzword, ki uvaja samo drugo ime za obstoječe tehnologije. Država ima že sedaj večino računalniške infrastrukture centralizirane in vzpostavljen lasten podatkovni center v okviru MPJU (bivši CVI in MJU), je pa res, da je vzdrževanje vsega tega drago, ker to počno večinoma zunanji izvajalci. Če se vse to samo preimenuje v državni računalniški oblak, ne bo zato vzdrževanje tega čisto nič cenejše.

Država bi mnogo več prihranila, če bi najprej vse postopke poenostavila, potem pa jih informatizirala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Kamran ::

dronyx je izjavil:

Država bi mnogo več prihranila, če bi najprej vse postopke poenostavila, potem pa jih informatizirala.

To bi bilo neprimerno boljše, kot pa sama informatizacija oddelkov, sektorjev, itn. kar se dosti bolj pogosteje dogaja.

Mipe ::

Kamran je izjavil:

Drugače bi pa lahko že zdavnaj lahko uporabljalo vsaj OO v UE kot začetek odprte javne uprave. Pa še Mozilla Firefox je redko kje naložena.

Buhnedej! Raje Libre Office. Pa Chrome bi bil tudi OK, če uprave ne skrbi Googlovo snifanje za podatki.

dronyx ::

Glede državnega oblaka je zanimivo, da je kot kaže Modra zavarovalnica (v 100% državni lasti), ki obdeluje osebne podatke praktično vseh javnih uslužbencev v RS, ki so vključeni v dodatno pokojninsko zavarovanje, svoj IT preselila v računalniški oblak, s sedežem v ZDA (force.com).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

AndrejO ::

force.com je storitev, ki jo izvaja salesforce.com Inc.. Glede na podatke pri FTC je njihova "safe harbor" preverba aktualna in veljavna. Kogar zanima vsebina pogodbe, da preveri, če je ta v skladu z ZVOP, jo lahko dobi po ZDIJZ.

Če je tudi pogodba v skladu z ZVOP, potem je stvar v očeh zakona kosher in nimaš kaj, razen zmrdovanja nad naivnostjo in kratkovidnostjo.

Roadkill ::

Če koga to pomirja, imaš sedaj lahko force storage v evropi (UK). Čeprav se meni ne zdi dosti boljše. :)

Je pa force.com pomojem the way to go za organe, ki se poslavljajo od Lotus Notes-a.
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

Invictus ::

Saj salesforce ni zdaj najboljša stvar po rezanem kruhu.

Imajo kar precej velik nabor problemov tudi sami, samo malo vprašajte angleške uporabnike.

Država mora pač predpisati da morajo biti taki oblaki locirani na območju Republike Slovenije, ne pa da se občutljivi podatki nahajajo na strežnikih v drugi državi. Tako kot ima to vsaka normalna država.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Roadkill ::

Ne pravim da je salesforce dober. Pravim, da je primeren za prehod lotus notes -> force.
Omogoča enak način razmišljanja in razvoja.

Je pa precej dražji. :)
Ü

dronyx ::

AndrejO je izjavil:

Če je tudi pogodba v skladu z ZVOP, potem je stvar v očeh zakona kosher in nimaš kaj, razen zmrdovanja nad naivnostjo in kratkovidnostjo.

Hipotetično recimo, da se ta oblak nahaja v Kaliforniji (ZDA) in so vsi podatki njihovih zavarovancev dejansko shranjeni tam. Ali so oni sploh zavezani k našemu zakonu o varstvu osebnih podatkov, ker američani so glede tega baje precej manj strogi? Načeloma mene zanima kdo je upravljalec zbirke osebnih podatkov, samo lahko obstaja kakšen pravniški nateg, da se izmaknejo odgovornosti.

Roadkill je izjavil:

Je pa force.com pomojem the way to go za organe, ki se poslavljajo od Lotus Notes-a.

Oprosti, v čem točno vidiš povezavo med force.com in Lotus Notes?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Roadkill ::

force.com ima najbolj podoben način dela s podatki (dokumenti). Celoten security model je skoraj enak. Sam razvoj workflowov in form je zelo podoben.

Če poznaš boljšo alternativo za LN, pa kar pogumno.
Ü

Invictus ::

MS Exchange.

A ni MS najel kakih 100 Domino stručkotov nekaj let nazaj da implementirajo združljivost z Domino aplikacijami?

Sam ne vem kaj se je izcimilo iz tega ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AndrejO ::

dronyx je izjavil:

Hipotetično recimo, da se ta oblak nahaja v Kaliforniji (ZDA) in so vsi podatki njihovih zavarovancev dejansko shranjeni tam. Ali so oni sploh zavezani k našemu zakonu o varstvu osebnih podatkov, ker američani so glede tega baje precej manj strogi? Načeloma mene zanima kdo je upravljalec zbirke osebnih podatkov, samo lahko obstaja kakšen pravniški nateg, da se izmaknejo odgovornosti.

Nič hipotetično, oprema je pretežno v ZDA.

Lahko pa si prebereš več o "safe harbor" sporazumu med EU in ZDA ter slovenski ZVOP, da boš razumel zakaj so stvari zelo verjetno kosher. Največ, kar bi lahko v zavarovalnici zamočili, je kakšna malenkost v pogodbi s salesforce.com, ki pa se jo da hitro sanirati.

In ja, vse skupaj je en velik larifari, ki pa je popolnoma zakonit in po reglecih.

ZaphodBB ::

MS Exchange.

Ahahahahahahaa, hahahahahahhaha. Brišem solze. Bwahahahahahaha!11111one!!ena!!11

Maili so tamal problem. Večji problem so vse aplikacije zgrajene na platformi, katerih se ne da enostavno premapirat v nič. Pa ne zato, ker bi bil Domino tako zanič, temveč zato ker je vse ostalo toliko slabše.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Roadkill ::

Invictus je izjavil:

MS Exchange.

A ni MS najel kakih 100 Domino stručkotov nekaj let nazaj da implementirajo združljivost z Domino aplikacijami?

Sam ne vem kaj se je izcimilo iz tega ...


:)

MS Exchange ti (slabo) nadomesti mail fukncionalnost od Lotus Notes Domino. Je pa mail klient lepši in boljši.
Ampak mail ni problem. Problem so custom razvite aplikacije na LND platformi.
Ü

dronyx ::

Berem tole...

After opting in, an organization must re-certify every 12 months. It can either perform a self-assessment to verify that it complies with these principles, or hire a third-party to perform the assessment.

:):|

Pa kaj ta EU je res ena navadna komedija. Self-assessment? Bruselj proti ZDA nima res za burek. Me prav zanima, kdo vse je kasiral za ta zmazek...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

ZaphodBB ::

Dokler obstaja postopek, da lahko stranka zahteva oceno tretje osebe - po možnosti na stroške ponudnika, jaz ne vidim nobene težave s tem.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

AndrejO ::

Ni panike. TTIP bo tudi ta neskladja "harmoniziral".

dronyx ::

How will US companies get on to the "safe harbor" list?

By self-certification. Companies are obliged to declare that they conform to the "safe harbor" principles when they sign up, but this is not compulsorily subject to any independent verification..

vir

Torej osebne podatke iz EU lahko v ZDA obdeluje praktično kdorkoli, ki se vpiše na ta "safe harbor" seznam. Preverja itak nihče, tako da garancije tu ni dobesedno nikakršne.

ZaphodBB ::

Lej mi vemo, da NSA ve, da mi vemo, da NSA lahko pride do vseh naših podatkov. Tako, da brezveze komplicirat po nepotrebnem. Kali?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

dronyx ::

ZaphodBB je izjavil:

Lej mi vemo, da NSA ve, da mi vemo, da NSA lahko pride do vseh naših podatkov. Tako, da brezveze komplicirat po nepotrebnem. Kali?

NSA me ne skrbi oziroma s tem pač živimo, da lahko pridejo do vseh podatkov, do katerih želijo. Veliko bolj me skrbi, ko nekdo ukrade (ali kupi oziroma kako drugače pridobi...recimo iz stečajne mase) zbirko osebnih podatkov, kjer so elektronski naslovi, telefonske številke, GSM itd. nakar pričneš dobivati SPAM po e-pošti, začnejo se nenavadni telefonski klici iz eksotičnih držav...To je lahko prava nočna mora.

Jaz tudi ne vidim nekega smisla tako stroge EU zakonodaje, kar se tiče varstva osebnih podatkov, če pa se da to očitno zlahka in povsem zakonito obiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

Meni je smešno, ko država reče, da bo gradila svoj privatni oblak, pri čemer ima v mislih za par ton strežnikov, diskovnih polj in komunikacijske opreme, ki se jih zmontira v neko sistemsko sobo s sistemom za avtomatično gašenje (to je imela že do sedaj, le da temu ni nihče rekel oblak ampak podatkovni center).

Pravi oblaki so pa dejansko globalizacija na področji IT storitev. Tako kot je bil nekaj časa trend seliti proizvodno na Kitajsko oziroma Azijo, del zlasti ameriške IT industrije upa, da se bo to ponovilo tudi pri IT storitvah, le da se te ne bodo selile na Kitajsko, ampak v ZDA.

Do sedaj je bil praktično greh pomisliti, da firma ne bi imela svojih podatkov, ki jih obdeluje, fizično pri sebi. Za večino ni prišlo v poštev niti da bi outsourcali svoj podatkovni center v IT firmo, ki se nahaja samo par ulic stran od sedeža podjetja. Ko enkrat padejo te psihološke bariere, podobno kot so očitno že padle pri Modri zavarovalnici, potem je IT in obdelava podatkov dejansko za firmo strošek, ki se ga da s pomočjo oblakov minimizirati. Nekaj časa bodo popularne firme v ZDA, ki so na tem področju v prednosti, kasneje se bodo ti oblaki selili v države z bolj ohlapnimi zakonodajami (kdo pa si želi vsak drug dan obisk nadležnega inšpektorja za varstvo osebnih podatkov?), cenejšo delovno silo, več dni sonca na leto in bodo tako manjši stroški za "zeleno" energijo...In na koncu bo tvoja spletna banka pristala v Burkini Faso, zavarovalnica na Filipinih, e-zdravje v Romuniji...Pa sploh ni rečeno, da bodo firme dejansko vedele, kjer se njihovi podatki fizično nahajajo, saj si bodo ponudniki oblačnega računalništva v SLA pogodbah pridržali pravica, da lahko podatke po potrebi migrirajo kamorkoli zaradi "optimizacije" in v korist njihovih pogodbenih partnerjev...

To je prava poanta "cloud computinga". Potrebna je samo še kritična masa, da se masovna selitev in izvažanje podatkov prične.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Invictus ::

To, da daš svoje podatke v cloud v ZDA, te ne odveže inšpekcije za varstvo podatkov.

Ne glede na to kje so podatki locirani, mora podjetje slediti lokalni zakonodaji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dronyx ::

Invictus je izjavil:

To, da daš svoje podatke v cloud v ZDA, te ne odveže inšpekcije za varstvo podatkov.

Oprosti, si ne predstavljam da bi šel naš inšpektor za varstvo osebnih podatkov v inšpekcijski nadzor neke firme, ki ima strežniško farmo v San Franciscu in pogodbeno obdeluje tvojo zavarovalno polico za pokojninsko zavarovanje. Pa tudi če bi slučajno res šel, bi tam zaposleni umrli od smeha, ker bi retinal scanner zapiskal "no access".

Seveda lahko te obiščejo na sedežu firme v Sloveniji, ti jim pa vržeš pred nos SLA pogodbo in natveziš še par traparij glede "safe harbor arrangement for personal data transfers to the USA"... Po moje ti res čisto nič ne morejo.

vostok_1 ::

Jz še moram spoznat e-upravno spletno stran, ki ni obup od obupa. Predlaga kdo kakšno?

ZaphodBB ::


Pravi oblaki so pa dejansko globalizacija na področji IT storitev. Tako kot je bil nekaj časa trend seliti proizvodno na Kitajsko oziroma Azijo, del zlasti ameriške IT industrije upa, da se bo to ponovilo tudi pri IT storitvah, le da se te ne bodo selile na Kitajsko, ampak v ZDA.

Dejansko so ti tukaj ven užgale travme. Daleč največji proizvajalci in uporabniki cloud storitev so Ameri, potem Evropejci potem dolgo časa nič, potem šele ostali.

Dejansko gre za avtomatizacijo in abstrakcijo infrastrukture, cloud je samo fensi izraz za tehnološke platforme, ki so sposobne zanesljivo servisirati stotine miljonov uporabnikov.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

dronyx ::

@ZaphodBB: Jaz sem napisal, kaj si po moje želijo ZDA oziroma njihova IT industrija, pri čemer smo sedaj šele na začetku nekega trenda. Cloud naj bi bil nekakšen "Facebook za firme", pri čemer je na tem področju nekoliko več ponudnikov storitev, čez čas pa se bo verjetno tudi to konsolidiralo (beri zmanjšalo). Nimam pa jaz nobenih traum zaradi tega. Kot sem zapisal...ko padejo psihološke bariere se prične masovno izvažanje podatkov tja, kjer jih bodo hranili in obdelovali ceneje. That's it.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Matako ::

dronyx je izjavil:



Seveda lahko te obiščejo na sedežu firme v Sloveniji, ti jim pa vržeš pred nos SLA pogodbo in natveziš še par traparij glede "safe harbor arrangement for personal data transfers to the USA"... Po moje ti res čisto nič ne morejo.


Dobro si to napisal "po moje".

Inšpektor se ukvarja s kršitvami zakonov, kake pogodbe si ti sklepal ni njegov problem in ga ne bo prav nič ganilo, ker nima veze.

Pa itak - največja nevarnost "uprave v oblaku" je bolj to, da bi nekje v oblakih končal tudi denar davkoplačevalcev.

Drugače pa ... Matthaia za vodjo projekta!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

dronyx ::

Matako je izjavil:

Inšpektor se ukvarja s kršitvami zakonov, kake pogodbe si ti sklepal ni njegov problem in ga ne bo prav nič ganilo, ker nima veze.

Seveda ima vezo. Ti lahko pogodbeno predaš obdelavo osebnih podatkov nekomu drugemu in to zakonodaja dopušča (11. člen ZVOP-1 - pogodbena obdelava). Jaz nisem nikjer zasledil, da se ne bi dalo osebnih podatkov obdelovati v tujini oziroma da morajo "slovenski osebni podatki" ostati na "ozemlju RS". Modra zavarovalnica je kot kaže že tak primer in to ni nek "Spar", ki bi v tujini obdeloval neke točke zvestobe, ampak finančna ustanova z 260.000 zavarovanci, ki varčujejo za pokojnine.

Sicer jaz nimam nič proti oblakom in verjetno se bi za številne ponudnike teh storitev izkazalo, da so bistveno bolj varne in na višjem nivoju kot marsikaj, kar se obdeluje na "star način". Tule je recimo nekdo testiral varnost spletnih portalov e-uprave (MJU/MNZ) in e-davki (FURS), pri čemer sta se obe spletni strani zelo slabo odrezali. Spletna stran Modre zavarovalnice ta test naredi praktično z odliko.

Problem bo pa nastal, ko se bodo Oblaki masovno začeli uporabjati za zniževanje stroškov poslovanja, kar pa ob pomankljivem ali nikakršnem nadzoru seveda pomeni, da lahko pride tudi do hudih težav ali celo izgube podatkov. V primeru pokojninske zavarovalnice si verjetno lahko predstavljaš, kako bi to izgledalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

Če koga zanima, tule IP pojasnjuje kako je s pogodbeno obdelavo osebnih podatkov v tujini.

ZaphodBB ::

se prične masovno izvažanje podatkov tja, kjer jih bodo hranili in obdelovali ceneje

Why should I care? Sploh glede na to, da vsaj trenutni trendi kažejo na to, da je obdelovanje in hramba podatkov najcenejša na zahodu. Bemusunce, še slovenska javna uprava podatke izvaža v meriko.

Ko enkrat pridemo do tega, da bo obdelava in hramba podatkov tako simpl, da bodo to lahko delali otroci z malgaških smetišč, pa ne vidim potrebe da bi se jaz še naprej jebal s tem.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

GTX970 ::

Invictus je izjavil:

Saj salesforce ni zdaj najboljša stvar po rezanem kruhu.

Imajo kar precej velik nabor problemov tudi sami, samo malo vprašajte angleške uporabnike.

Država mora pač predpisati da morajo biti taki oblaki locirani na območju Republike Slovenije, ne pa da se občutljivi podatki nahajajo na strežnikih v drugi državi. Tako kot ima to vsaka normalna država.

Kot npr Danska ?
https://slo-tech.com/forum/t625448/p459...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

dronyx ::

V tej temi je bilo pred časom govora tudi o iznosu osebnih podatkov v ZDA na podlagi "Safe harbour" sporazuma. Kot kaže je EU sodišče ta dogovor razveljavilo (po zaslugi avstrijskega študenta prava), tako da bo treba osebne podatke vrniti nazaj. Modra zavarovalnica...veselo na delo.

Invictus ::

Evo, tržna niša.

Lokalni oblak za osebne podatke ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Jaz resno dvomim, da se nebi dalo tako velikega zasebnega 'oblaka', kot ga bi potrebovala država, vzdrževati ceneje, kot če najameš nek 'javni' oblak.

Če ti to ne uspeva, se moraš vprašati, kaj delaš narobe pri vzdrževanju, ne pa kam bi zadevo zdaj lahko selil.

Pri vzpostavljanju 'oblačnih storitev' je bolj ali manj vprašanje, če dosegaš tisto kritično maso uporabnikov, ko zadeva začenja postajati ugodnejša, kot pa fizični strežniki na lokaciji uporabnika.

Če dosegaš to kritično maso, pa bi rekel, da je popolna bedarija, da najemaš zadevo nekje drugje, namesto da bi to sam poganjal.

dronyx ::

Če bo EU to odločitev sodišča spoštovala (kar bo verjetno morala) in ne bodo našli kakšnega pravnega "by passa", bodo morala številna ameriška podjetja, ki sedaj obdelujejo osebne podatke državljanov EU v ZDA zgraditi podatkovne centre nekje v EU. To bo kar konkreten finančni zalogaj (in kakšno delovno mesto več v EU). Je pa seveda taka odločitev sodišča po svoje smešna, saj številne države članice EU tesno sodelujejo z ameriškimi obveščevalnimi službami in jim servirajo podatke. Ampak je pa fino, da si takole nagajajo med sabo. :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nizozemski varuh zasebnosti: Windows 10 krši zakon

Oddelek: Novice / Zasebnost
3814152 (11346) blay44
»

ECJ razveljavil dogovor o varnem pristanu med Evropsko komisijo in ZDA

Oddelek: Novice / Zasebnost
1514759 (13056) AndrejO
»

Microsoftov poslovni OneDrive spreminja uporabnikove datoteke (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
6319081 (14447) aerie
»

Avstrijci pred sodiščem EU prosijo, naj jih reši retencijske direktive

Oddelek: Novice / NWO
2613041 (10386) AndrejO
»

Nemški nadzorni organ za varstvo osebnih podatkov o oblačnem računalništvu

Oddelek: Novice / Zasebnost
347743 (7193) Mr.B

Več podobnih tem