» »

Najemna pogodba

Najemna pogodba

kixs ::

Imam vprasanje glede najemne pogodbe in v bistvu me samo zanima kaksna je navada za vpisano ceno. Lastnik pravi, da je po nekem zakonu uporavicen do znizane najemne cene v pogodbi za 40%. Meni se v bistvu nic ne spremeni, ker placam stanarino po dogovorjeni ceni. Ce pa prav razumem, bo on potem placal manj davka - ker je pac znesek na pogodbi nizji.

Je res uporavicen po kaksnem zakonu, da se vpise nizja najemnina kot je v resnici?

PS:
Ko vprasam kolege, pravijo, da je vpisana nizja cena nekaj obicajnega!? Sam potem bi vsaj pricakoval, da tudi sam placam malo manj - da imam tudi js kaksno korist od "goljufanja" drzave :|

lp

Matek ::

Tako kot si zaključil je vse skupaj le stvar goljufanja države in ne nek poseben zakon. (IANAL)
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

kixs ::

Kaksen pa je sploh davek pri oddaji stanovanja? Pa kako vem, da sem res prijavljen?

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

SkIDiver ::

Upravljalcu bloka v katerem se nahaja stanovanje, ki si ga najel te prijavi tisti, ki oddaja stanovanje.
Začasno bivališče pa si prijaviš sam na glavni UE (v primeru LJ na Viču-Tobačna) pri čemer moraš imet najemno pogodbo in osebni dokument (na podlagi najemne pogodbe ti vpišejo začasno bivališče).

Posebnega zakona ni. Gre pač kot si ugotovil in so že drugi potrdili za goljufanje države. Na koncu ga lahko tudi ti njega netegneš kot je on državo in mu nakažeš 40% manj najemnine oz kolikor je zapisano na pogodbi pa se lahko j in ... dalje:) Glej le, da boš imel dokazilo o plačilu (najbolje je kar v pogodbo navest, da boš najemnino nakazoval na TRR pri čemer boš navedel pod namen "kar boš pač navedel". To vse zapišeta v pogodbo pri členu o plačilu najemnine - če bo problem se pač tako lahko išče dokaz ali si plačal ali ne. No če ti njega na-teg-neš pa je dobro vedt kakšne probleme boš imel ti, če se stvar zaplete, ker dejansko sodeluješ pri goljufiji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

kixs ::

Js sam ne bi rad imel kaksnih problemov. Zato tudi vprasam, da ne bom izumljal tople vode ;)

SkIDiver ::

Potem je v pogodbo bolje ne vpisat kam boš nakazoval, razen, če sumiš, da bi bili kasneje kakšni problemi.

kixs ::

Definitivno pa bi rad imel neko dokazilo o placilu, saj ne gre za nizke zneske. Placilo preko banke je glede tega kar primerno.

SkIDiver ::

Potem je pa dobro to napisat v najemno pogodbo pač na kateri TTR in pač kako bo namen zaveden, da se ve, da gre za poplačilo najemnine.
Če do česa pride pa se lahko zgovoriš, da te je zavedel z 40%:)

ZaOstali ::

Js sam ne bi rad imel kaksnih problemov. Zato tudi vprasam, da ne bom izumljal tople vode ;)

Saj v bistvu lahko on tja napiše 10€ in ne samo 40% manj (oz karkol že je). Manj denarja = manj davka = več denarja
Vsaj tako se je v naši "bližini" delalo

Beli_Zajcek ::

Z nepremičnino je mišljeno zemljišče, stanovanjski ali poslovni prostor, garaža ali prostor za počitek in rekreacijo.
Osnova za davek je znesek najemnine zmanjšan za stroške tekočega in investicijskega vzdrževanje, upravljanja in obratovanja, če jih plačuje lastnik.
Stroški se priznajo v višini:
- normirani stroški v višini 40% najemnine,
- 60% v primeru opremljenega stanovanjskega prostora,
- dejanski stroški.
Stroški, ki jih plačuje najemnik povečujejo dohodek lastnika.


Vpiše se dejanski znesek.

kixs ::

Ce prav razumem, bi moral biti v pogodbi biti vpisan dejanski znesek najemnine - kot jo tudi placam. Za najemodajalca, ker gre za polopremljeno stanovanje, pa bi moral davcni urad od tega zneska odsteti normirane stroske, ki jih ima lastnik in potem odmerit davek.

Se pravi, ce ze v zacetku vpisemo nizjo ceno od dejanske, potem bodo od te cene odsteli normirane stroske in davcna osnova bo tako se manjsa.

Lepo :|

Beli_Zajcek ::

Da. Če vpišeta manjši znesek, bo na boljšem (domnevam) samo lastnik.

Aston_11 ::

Manjši znesek pomeni navidezno pogodbo.

Utk ::

Če ti kaj ni prav, mu povej zdej, pa si potem išči drugo stanovanje, ali bo pa popustil on. Nekaj se jokat, ker bo on profitiral 100 evrov na leto, ki jih ti itak ne bi zato imel, nima nekega smisla.

krneki ::

Samo res. A hočeš stanovanje ali bi rad da lastnik manj zasluži? Drugo je če misliš ti te stroške kje uveljavljati!

kixs ::

Lepo, da se tudi kaksni najemodajalci oglasajo :))

Utk ::

Jaz sem v najetih stanovanjih že kar nekaj časa. Pa mi je nekaj zdrave pameti vseeno ostalo :) Če imaš ti kako korist, da na pogodbi piše tako in tako, se kar pogajaj, če nimaš, se pa ne vtikaj. Najbrž pa lahko plačaš 20 procentov več pa bo pisalo kar boš hotel.

overlord_tm ::

OK, eno neumesno vprasanje. A lahko lastnik v pogdobi prepove najemniku uzivanje alkohola in kajenje v stanovanju?

Okapi ::

Kajenje verjetno celo lahko prepove.

Kar se pa najemnine tiče, je stvar pogajalskih spretnosti in tega, koliko se lastniku mudi oddati stanovanje. Če pristaneš na nižjo ceno v pogodbi, se spodobi, da imaš tudi ti nekaj od tega, s tem da tvegaš, da lastnik na tvojo ceno ne bo pristal in bo poiskal drugega najemnika.

Jaz sem recimo 7 let stanovanje najemal brez pogodbe, najemnino sem plačal lastniku v gotovini, za eno leto vnaprej. Kar se sicer sliši še kar hudo, ampak sem imel na začetku pač dovolj prišparanega denarja in sem sam to ponudil lastniku, ob ustrezno nižji najemnini (znižanje je bilo 5% višje kot obresti za vezavo na banki). Na koncu sva bila oba zadovoljna, pa še lastnika sem videl samo 1x na leto, ko je prišel po keš.

O.

Mr_Globus ::

Če maš manjšo ceno v pogodbi poglej še odpovedni rok, in če je npr 3 mesece, 3 mesce pred koncem plačuj samo to kar je v pogodbi :D

LeQuack ::

Brcni lastnika v koleno in mu reč da je kriminalc. Potem pa mirno odidi do ne-kriminalnega najemodajalca in najemi pri njemu.
Quack !

ales85 ::

Če pa ne nameravaš biti tam "daljše obdobje" pa lahko že sedaj poskusiš podpisati za točno to obdobje in ves čas plačuješ kar piše na pogodbi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najemnik nekoga šverca (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11323854 (19732) m0LN4r
»

Odpovedni rok pri najemu stanovanja

Oddelek: Loža
198649 (6103) St235
»

Najem starnovanja - na kaj paziti

Oddelek: Loža
174522 (3935) St235
»

Najemodajalec = nategator (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21637309 (23784) Timurlenk
»

Stanovanje za mlad par (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6513289 (11032) Okapi

Več podobnih tem