» »

Rad bi naredil OS.

Rad bi naredil OS.

1 2
3
4

krho ::

Kar se tice USBja mam jest dom FT8u245a, podpira full speed usb 1.1. poleg tega mas spisane drverje za vecino os.


Kaj je to ? Kdo to dela ? Kje dobim datasheete ?


ce si narocen na Svet Elektronike poglej Februar/2002 tam okoli strani 42. naslov clanka priklop samogradnje na usb.
www.ftdichips.com ce se ne motim.

Nice. Very nice. Če rabiš pomoč povej. Pa saj stvar je hardversko trivialna. Softver je jeba. Kok dnarja pa hoče met IEEE za ta standard ?

Če te zanima, si snemi Xilinxov Webpack. XIlinx se programira preko JTAG-a. Hardverski pod, ki sem ga dobil zraven za $99 je tok glup, da ga narediš sam v pol ure- pa saj mislim, da je Xilinx objavil njegovo shemo nekje...


xilinxov web pack poznam, sam z njim lahko programiras samo xilinke ( s softverom).

jaz sedaj pisem software za ParalelLink III kabel.

kar se tice IEEEja majo cene obupne. pa sej se da stvari drgac narest.


podnozja za TSSOP package so draga. razen ce flash lotas gor pa dol ce ti boot loader ne dela.
aja bootat z nanda ne mores.(inicializacija CPUja).
najbolje je dat gor pol recimo 256kb NORa,
pol pa se 32mb NANDa. pa ne v obliki SMkartice.

Načeloma ni "Starter's KITov" Al se motim ?

Mislim da jih ni.
Jest sm hotu eno plato delat z SH7751 in jo gotovo bom. tako, da vem da obstaja GCC za SH-familijo.
mislim da je tudi Linux-port precej dalec.
Kje so te stvari dobavljive in kolk to stane?

SH7751 je pri kolicini 1 kom. 30$.

-----------------
Kdo sploh dobavlja IBMov čiperaj pri nas ?.
smo s kolegi delal plato z IBM PPC05GP <- (fletn package 456BGA) za enga tipa. sam je pol vse v vodo padl. misl da je bla za 200MHz cena ~40$.
kdo jih dobavlja nimam pojma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

Brane2 ::


ce si narocen na Svet Elektronike poglej Februar/2002 tam okoli strani 42. naslov clanka priklop samogradnje na usb.
www.ftdichips.com ce se ne motim.

na svet Elektronike nisem naročen iz teološko-partijskih vzrokov (former employe etc stuff)

Do linka sem se dokopal in si stvar ogledal, čeprav mislim da se da precej USB vmesnika stlačiti v FPGA...

Zadeva, ki si jo zlinkal, je bolj za legacy aplikacije, se pravi stvari, ki so bile narejene za stare COM & LPT porte...


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


poglej SH7751 hitachi ima MMU, FPU, PCI<- grafika,...


na prvi pogled se ta SH7751 vrti okrog Motorolinega Coldfireja 5407. Ima malo višji takt, FPU enoto (dela po IEEE 754) in PCI vmesnik, ni pa še
SH-5 generacija. Pravzaprav sem od SH-5 našel samo reklamo, ne pa konkretnih modelov.


Aha, sem najdu. Zgleda, da je vse do vključno SH-3 modelov v lasti Hitachija, od SH-4 naprej pa je v lasti firme SuperH (www.superh.com), ki je pa bolj skopa o SH-5. Je nekaj stavkov o zmogljivostih in nič več. Nobenih konkretnih modelov, nič takega.

PPC 603e se mi zdi bistveno močnejši stroj od SH7751...


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

krho ::

ja sam PPC603 je samo CPU kakor vem potlej pa rabis se bridge za SDRAM, pci,..

k si omenu FPGAje
uporabljas VHDL, Verilog, ABEL ali kaj tretjega.

jaz sem se nekaj mucil z VHDL

Brane2 ::


ja sam PPC603 je samo CPU kakor vem potlej pa rabis se bridge za SDRAM, pci,..


Ni blema. Za to bi uporabil kak poceni FPGA (Xilinx).


k si omenu FPGAje
uporabljas VHDL, Verilog, ABEL ali kaj tretjega.


Doslej sem delal skorajda izključno z ABELom (simple CPLD stuff etc), deloma zato, ke ni blo za dobit ne softverja ne literature za VHDL.

Zdej pa Webpack omogoča tudi to, najdu pa sem nekje navodila za VHDL v elektronski obliki, pa bi mogoče poskusil tudi to...
Z VHDLom je problem, ker je jezik na veliko višjem nivoju od ABELa in daje slabše rezultate v hardveru od ABELA, je pa pisanje kode lahko hitrejše za kompleksne stvari....


Se ne bom obremenjeval s tem. Če ne bo drugače, bom stvari naredu u ABEL-u...

U glavnem, zdaj težim naokrog za PPC603e za dobavo. Bom vidu ponudbe...




krho ::

mogoce www.vhdl-online.de

majo kr dobr tutorial sam nimam doma kabla al pa aDSLja da bi se lohka z neta ucil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

strobos ::

krho,a si ti že delal s čipom ft8u232am.Jaz namreč nameravam priklopit svojo samogradnjo na USB,kot je tam napisano v članku SE.Tam piše,da bo čez nekaj časa objavljeno kaj s tem čipom,pa ni bilo potem nič.Urednik pa je rekel,da se dela nekaj na tem...
Sem že dvakrat stran odrezal,pa je še zmer prekratko!

Brane2 ::

Kar se FPGAjev tiče: danes sem dobil okvirno ceno za Xilinxov največji čip v seriji Spartan II. to je trenutno XC2S300.
Stvar stane baje cca $40.

Ni slabo za stvar, ki lahko požre tono logike...

strobos ::

Seveda ni slabo.Zanima me,kdaj bomo s stvarjo začel in kaj točno se bo zdaj uporabilo.

Lp

Brane2 ::

Čakam na cene in ponudbo za ostalo...

krho ::

brane2:A pa ti ves da stvari v FPGAju sploh niso tko "simpl".
da bos napisal usb endpoint ti bo vzelo kaka 2 meseca.

strobos ::

Bi se strinjal in se mi zdi,da se bo resno treba poglobit v zadevo in pravilno odločit,kaj se bo uporablo.

Brane2 ::


brane2:A pa ti ves da stvari v FPGAju sploh niso tko "simpl".
da bos napisal usb endpoint ti bo vzelo kaka 2 meseca.


Res je. Bi pa prpomnu nekaj stvari:

-ni ti treba met vsega naenkrat. konkretno USBja ne rabiš že na samemu začetku.Za začetek se zfi nujno potreben spominski vmesnik, grafični izhod in verjetno IDE vmesnik za disk. IDE je simpl, grafika ravno tako, spominski vmesnik pa je odvisen od vrste spomina.

- realizacija procesorja se ne zdi nek prehud problem. Glih včeraj sem studial Xilinxov Application note, kjer je tip pokazu 8-bitni mikroprocesor, ki ga je naredu v samo 35 CLBjih ("Microblaze"), kar je drobiž. Če ne drugega, predelava tega na 16 ali 32 bitov se ne zdi prehud problem.

-vsi namenski čipi, ki sem jih do sedaj najdu so težko dobavljivi hobistom, praktično nezalotljivi v domačih pogojih (torej bo treba dobavljat žezalotane tiskanine in samo paltice) in verjetno tudi dragi (domnevam, čakam na cene).

čakam na cene čiperaja, vendar zaenkrat vsaj pri meni stvari bolj kažejo v to smer.

Ma kdo kak drug predlog ?

Brane2 ::

Sori, mal sem se zgubu. Ti govoriš (samo) o USB vmesniku, jaz sem mislu bolj na splošno, najbolj pa na CPU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

krho ::

sicer pa kar se tice procesorjev je večina embedded(ColdFire,DragonBall,PowerPC,SH,ARM) oz. vsebujejo vsaj SDRAM controller.

Sicer pa kaj mislis o atmelovi AT91 seriji, sicer nimajo SDRAM kontolerja so ARM THUMB core 16bitne instrukcije, sam so pa precej dragi glede na to da nimajo 'nic' periferije.

neonX ::

pozdravljeni! v primeru da boste kaj od tega uresnicili sem vam pripravljen narediti stran in lahko bi ustanovili ala "organizacijo". sam se drugace ukvarjam s programiranjem v php, asp, c++ in vb! in do nedovnega je bila moja stran: Pojdi.com

Brane2 ::


sicer pa kar se tice procesorjev je večina embedded(ColdFire,DragonBall,PowerPC,SH,ARM) oz. vsebujejo vsaj SDRAM controller.


Z mnogimi "embedded" SDRAM kontrolerji je problem, ker ne prenašajo zunanjih masterjev. Z drugimi besedami, CPU se že zna pogovarjati s SDRAMom, samo nekaj pa mora tudi iz DRAM-a brati sliko in jo pošiljati na monitor. Če SDRAM kontroler ne dovoljuje zunanjega pristopa, je to problem.


Sicer pa kaj mislis o atmelovi AT91 seriji, sicer nimajo SDRAM kontolerja so ARM THUMB core 16bitne instrukcije, sam so pa precej dragi glede na to da nimajo 'nic' periferije.


To je verjetno bolj namenjeno vdelavi v kak printer kot čemu drugemu. Bi blo zauporabit, če bi blo enostavno dobavljivo in v ohišju, ki se ga da doma zalotat. Vse, kar je v BGA ohišjih torej odpade.
Poleg tega so ne-Intel ARMi počasni- Atmelove stvari delajo na 40 MHz...

Glih včeraj sem našel zanimiv Toshibin čipek na osnovi SPARC jedra, ki je videt poceni, pa še v PQFP pakungi se ga da dobiti. Stvar dela na 200-300 MHz. Hmmm. Toshibo zastopa Elbacomp. Zatežim danes.

neonX ::

krho ::

saj ne rabis da ti procesor glih podpira bus Mastering sej je dovolj da podpira DMA.

ce pa mislis delat tud LCD kontroler pol je pa boljse da naredis SDRAM kontroler se lokalno pa povezes FPGA preko DMAja. za 1024x786 in 16bitno barvno globino je dovolj 2MB Sicer pa tako ni za dobit tako majhnih cipov tko da..

TIVe bi tako ali tako bilo potrebno narediti. V koncni faz bi lahko dal zalotati samo CIPE oz. tisto, kar je doma tezko zalotati sploh ce nimas opreme.

Nekateri imajo pprobleme zalotat ze 0805 upor
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

neonX ::

naredit svoj OS - ideja zelo dobra!! z veseljem bi sodeloval zraven. dobro bi bilo ce bi se spoznali tud prek neta in da bi ustanovili ala organizacijo ter postavli spletno stran! in naredili specifikacijo zahtev za operaciski sistem in si razdelili delo ter pocasi zaceli.... kaj menite? :D

Brane2 ::


ce pa mislis delat tud LCD kontroler pol je pa boljse da naredis SDRAM kontroler se lokalno pa povezes FPGA preko DMAja. za 1024x786 in 16bitno barvno globino je dovolj 2MB Sicer pa tako ni za dobit tako majhnih cipov tko da..


Mislu sem zrtvovat kak SDRAM DDR modul. Par cipov bi odlotal in jih dal na plato. Zadost kapacitete in bandwidtha. To je tudi problem vdelanih kontrolerjev. Zelo malo jih podpira DDR SDRAM.

krho ::

Mislu sem zrtvovat kak SDRAM DDR modul

za DDR rabis 2.5V za napajanje, in 1,25V za V ref.
Dela na HSTL_II standardu.

Xilinx ma pa spisan 16 in 64 biten DDR kontroler. koda je na njihovi strani.

drgac so pa vsi teli SDRAMI precej pozresni 300-450mA rabi en cip.

odvisno od velikosti.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Brane2 ::


za DDR rabis 2.5V za napajanje, in 1,25V za V ref.
Dela na HSTL_II standardu.


Ni blema. IIRC Xilinx XC2S300E podpira tudi to. Za napajalne napetosti bo itak treba nardit en majhen napajalnik na plati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

krho ::

bom popoldan ko bom prisel domov uploadal ene dve slikce od projekta v katerem sem sodeloval.
mal za sline cedit.

Brane2 ::


Ni blema. IIRC Xilinx XC2S300E podpira tudi to. Za napajalne napetosti bo itak treba nardit en majhen napajalnik na plati.


Eh, zajeb (possible).
Čipi, ki so v QFP (144/208) pakungah, podpirajo za razliko od BGA pakung samo eno napetost Vcc na vseh bankah.

To pomeni možne probleme. Ne vem še točno, moram preštudirat DDR datasheet.

krho ::

brane2:
Kaj pa SA-1100. samo ne vem če se ga da še dobit v pq208 package-u.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Brane2 ::


Kaj pa SA-1100. samo ne vem če se ga da še dobit v pq208 package-u.


Zanimivo, samo:

-dela na 100MHz FSB. Ni slabo, a ne izkorišča PC133 do konca, kar postane sploh kritično če uporabiš navaden SDRAM.

-dela ga Intel. Kdo zastopa Intla pri nas za take stvari ? Jaz ne najdem zastopnika.

-Datasheeti so "advanced preliminary". Nč dokončnega ni najti...

-kokr vidim, je samo v 256-pinskem BGA ohišju. Ni videt PQFPja ali česa podobnega...

klemen338 ::

s_e_b_a: na spletno stran projekta se ze meislil jst. seveda sodelovanje - odlicno! samo najprej je potrebno narest korak na strojnem delu in sploh da projekt stece. pol pride tud lahko spektakularna web project page.

krho ::

Datasheeti so "advanced preliminary". Nč dokončnega ni najti.

drgac se glih ta CPU uporablja v dlančnikih.
-------------
poglej frequency & package linkl

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

Brane2 ::


drgac se glih ta CPU uporablja v dlančnikih.


Saj to je to. Misliš, da bojo trznili, če jim težim za tri vzorce in če bo stvar delala, napovem, da se bom izprsil za še 30 čipov ?

Kar se tistega linka tiče, o SH-7751 je blože nekaj govora, a takrat sem mislu, da ga ni v QFP ohišju, kar je zdaj videt da je. Downloadam Datasheete&rest of the stuff.

Upam, da JUST še zastopa Hitachija pri nas, sam tip je na dopustu ta teden.:\

krho ::

http://www.elbacomp.si/ zastopa hitachi.

Brane2 ::

Sem jim poslal povpraševanje za Toshibo, Motorolo in Microna.
Pošljem še za Hitachi, samo danes nekaj predelujejo tam, tko da ne odgovarjajo na mail

krho ::

Karakteristike:
6 layeryev
debelina vezi 6mils (0.1524mm) clerance 6 mils
via 0.3mm/0.6mm

Samo čipovje je zalotano strojno.
Cedite sline:
slika1slika2
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Brane2 ::

Kdo je izdelal plato- Elgoline al ste jo dal ven delat ?

Kokr vidim, niste delal z "burried vias".
Kar me je spopmnilo- moram vprašat v Elgoline, kaj znajo naredit in za kakšne denarje...


Aja, pozabu sem pohvalo. Nice :D

BTW: Sam nisem naredu kaj dosti multilayerjev, pravzaprav samo en tak bolj resen. Ostale je blo vse dualside & small stuff.

Dobra prilka za vajo tole...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

krho:


jaz sedaj pisem software za ParalelLink III kabel.


Zdej sem se spomnu. pred časom sem začel z delom full simpl serijskega programatorčka za čiperaj, ki dela brez napajanja na serijskem portu. Hardver je delal, zmanjkalo pa mi je časa za pisanje softverja.

Stvar ima na sebi PIC16HV540 in dela presenetljivo lepo, sploh glede na enostavnost.

Mislim, da bi bila taka stvar hudo uporabna za realizacijo JTAG programmerja, sploh glede na stroške in to, da bi lahko delala na serijskem portu. Teh je na PCu več in te dni so ponavadi prosti, v nasprotju s paralelci.
Poleg tega lahko čez COM lepo pošiljaš in sprejemaš podatke standardno, brez bližnjic in predelav, medtem ko ti pa rutina za krmiljenje paralelca verjetno v NTjih ali W2k ne bi delala...

Če te zanima, povej, ti pošljem vse in mislim, da imam tudi nekaj test rutinc in fotke...


nec4b ::

Kaj pa npr. VIRTEX-II PRO™ FPGA z embedded power pc-jem?
Any fool can make a rule, and any fool will mind it.

Brane2 ::

Virtex je nice, samo drag ko svina, Virtex Pro je pa verjetno dražji od mojega avta.

Večji modeli zlahka dosežejo par $1000 in več.

Vsekakor ni za samogradnjo.

Spartan je mišljen kot low-cost Virtex. Vse glavne stvari so not, le nekatere malo skromneje izvedene.
Za ceno najcenejšega Virtexa verjetno zlahka dobiš največji in najhitrejši Spartan II e...

Poleg tega un zastonjski softver ne zna programirat najdražjih serij in modelov, kamor Virtex Pro spada. Taprav softver za te stvari je pa drag ko prasica celo v primerjavi z Virtex Pro...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

krho ::

brane2:
pred časom sem začel z delom full simpl serijskega programatorčka za čiperaj, ki dela brez napajanja na serijskem portu.

v Windows 9x dobim na C400@500. V SPP nacinu prenos 400 000B/s.

Število bitov za recimo PPC405GP se giblje okrog 400.
Za emulacijo vpisnega cikla na procesorskem vodilu pa rabis 2-4 cikle.

400 000/2*400 = 500 bitov/s=62B/s
= 35min/ za 128KB.
Bog ne daj, da se zajeb.š pri konfiguraciji CPUja>:D
Če je programator na serijskem vodilu raje ne grem računat.:D


krho ::

Kokr vidim, niste delal z "burried vias".

Pri tem je ze v proizvodnji 50-65% izmet vsaj tako so nam dejali.
Kar me je spopmnilo- moram vprašat v Elgoline, kaj znajo naredit in za kakšne denarje

"Nam" je to delal Intec TIV Kranj.
Telih 6 layerjev ni blo glih pocen.
Aja pa mi smo dali linije pozlatiti. Sicer se pa tako vidi pr kraj na konektorju.

Brane2 ::

A to je prenosni bandwidth SPP porta pri uporabi vseh 8 bitov za prenos podatkov ?

Brane2 ::

Aja, še nekaj. A lahko ti povprašaš (email) na Elbacomp za ceno&dobavljivost za Hitachi SH-7751?

Sem jih že v prejšnjem mailu moril za nekaj robe in če bom tega naložu preveč, se zna zgodit da bo kdo tam obupal nad iskanjem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

krho ::

Zdej sem se spomnil.
IBMove CPUje sem videl v Arrow-u Tako, da bi jih IR-elect. mogoče znal dobaviti

SHja in IBM majo pa v Avnetu.
zastopnik za slo je :

EBV Elektronik
SI-1511 Ljubljana
Dunajska c.22
Phone: +386 1 300 03 73
Fax: +386 1 433 04 57

Silica (An Avnet Company)
Dunajska c.22
SLO-1511 Ljubljana
Phone: +386 (0)1 300 0379
Fax: +386 (0)1 433 0457
silica.slovenia@avnet.com


krho ::

Kaj ko bi na plato nalotal 3 mreže 'kartice', ter bi gor postavil firewall, z PPOE podporo (ADSL).KEr so profi stvari precej drage, bi znala biti zadeva zanimiva.
Men gre pa tud orenk na živce, k mors met še eno kišto skoz pržgano in ti kuri celo reč štroma.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Brane2 ::


IBMove CPUje sem videl v Arrow-u Tako, da bi jih IR-elect. mogoče znal dobaviti


Z IR-Electronicom sem skregan, tko da tja ne grem.



SHja in IBM majo pa v Avnetu.
zastopnik za slo je :



Dobra ideja. Oba poznam. ju bom gnjavu. Doslej ju nisem, ker EBV ni trzal na male količine, Silica pa pri nas ni obstajal do pred kratkim.

Brane2 ::


Kaj ko bi na plato nalotal 3 mreže 'kartice', ter bi gor postavil firewall, z PPOE podporo (ADSL).KEr so profi stvari precej drage, bi znala biti zadeva zanimiva.


Ja, je za razmislit. V najslabšem primeru RTL-8139 je poceni. Kje pa dobit tiste transformatorje ?

BTW: Ma kdo Ethernet specse ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

hatch ::

Eni se delate prevec pametne..

OS ala DOS (disk operating system) je simple narest.. rabis 2 tedna dela..
ce delate OS, ne sme bit *NIX.. ker zasnova unixa ni tako dobra kot nekateri mislite da je.. moral bi biti podoben macosu..

linux je pa od kernela 2.2 poln dreka.. ne bi o temu.. dobro bi pa bilo narediti minimalisticen OS s corom narejenim v asmju!

in Brane2.. cel word perfect je napisan v assemblerju.. in x86 se stronjo minimalno razlikuje od ostalih procesorjev.. par registrov vec, dodani far registri, nekaj instrukcij vec in to je to.. bios interrupti so pa itak klasa zase in lahko s 3emi instrukcijami izpises karkoli na zaslon, al pa preberes iz tipkovnice. to pac ni nobena umetnost.

Vsi greste lahko direkt na x86 z asmjem.. ne bo nic narobe.. ker to ni tezko.

64bitno racunanje pa prinese precej performans tudi v igrah.. IA64 seveda.. in ne pickasta x86-64 arhitektura...
IA64 je namrec sposoben 64bitov razdeliti na 2 32bitna dela in z obema (nic pocasnejse) operirati hkrati. Racunanje z vektorji bo tako precej hitrejse..

Vec zabave je v branju IA64 arhitekture, kot v brezveznem drkanju z M68000...

Brane2 ::

No special comment. Iz povedanega sklepam, da si sposoben poskrbet za oboje, ker:

-obvladaš Intel assembler. Mogoče ne ravno u nulo, a vsekakor tolk, da lahko napišeš svoj "DOS" style OS v dveh tednih. Če tega ne bi bil sposoben, verjetno ne bi to trdil...

- v tem primeru ne rabiš svoj hardver, torej tudi to odpade...

Mah super. Sploh zato, ker CPUja še vedno nimam na mizi. Zmenil sem se z nekaj folka, da bodo poskusili dobavit mogoče celo kak free sample, sam če ti zrihtaš boljšo rešitev, se naprej s tiskanim vezjem lahko igram sam za "svojo dušo".
Lepo. Če so ostali za tvojo varianto, povej-da se neham zaejbavat s tem.


linux je pa od kernela 2.2 poln dreka.. ne bi o temu.. dobro bi pa bilo narediti minimalisticen OS s corom narejenim v asmju!


ne poznam ga v notranjost tako globoko kot ti in mogoče zaradi tega ne vidim, od kod ti to. Lahko pojasniš ?
Mislim, resda ima nekaj problemov a v času ko je nastal, enostavno nikjer ni blo nič boljšega. Še danes ga mnogi uporabljajo, ker je stabilen in ker ne rabijo nič boljšega...


in Brane2.. cel word perfect je napisan v assemblerju..

Pa ne v dveh tednih. Sploh pa, kaj hočeš s tem reč- da so te stvari možne ali da se splačajo ? Ko so pisali Wordperfect, so bili stroji veliko počasnejši kot so danes in takrat je mogoče še kdo videl smisel v tem- kljub vsemu sranju je na trgu le tolintolk Ix86 mašin. Kdorkoli bo imel znaosno hiter text editor nove generacije, lahko računa na prevlado itd...


in x86 se stronjo minimalno razlikuje od ostalih procesorjev.. par registrov vec,


Ti se ziher hecaš. Upam :\


dodani far registri, nekaj instrukcij vec in to je to.. bios interrupti so pa itak klasa zase in lahko s 3emi instrukcijami izpises karkoli na zaslon, al pa preberes iz tipkovnice. to pac ni nobena umetnost.


1. Pa kdo se danes uporablja BIOS interrupte za karkoli pametnega ?

2. Zakaj je to tak klasa in tolk drugačno od ostalih mashin ? Gre za malenkost, ki bi lahko bila izvedena tudi kakorkoli drugače. 15 let nazaj vredno posebne omembe, danes pa relikvija

3. Izdelava OS-a ziher zahteva veliko več od klicanja prekinitev.


Vsi greste lahko direkt na x86 z asmjem.. ne bo nic narobe.. ker to ni tezko.

64bitno racunanje pa prinese precej performans tudi v igrah.. IA64 seveda.. in ne pickasta x86-64 arhitektura...
IA64 je namrec sposoben 64bitov razdeliti na 2 32bitna dela in z obema (nic pocasnejse) operirati hkrati. Racunanje z vektorji bo tako precej hitrejse..


Kot sem razumel, "name of the game" niso performanse, ampak enostaven projekt iz katerega se bodo vsi nekaj naučili.
Kot vidim, predlagaš IA64. Ker domnevam, da ga še nihče nima, torej predlagaš vsem udeležencem nakup novih mašin ali kaj ? Glede na cene teh procesorjev, (ki so namenjeni serverjem itd in ki stanejo par $1000/kos) kako pričakuješ da bo folk dobil potrebne mašine za znosen denar ?


Vec zabave je v branju IA64 arhitekture, kot v brezveznem drkanju z M68000...


Again, če so zate te stvari "zabavne", potem si rojen za izvedbo projekta.



krho ::

Bravo brane2.
Ker imam tudi jaz s tem nekaj izkušenj, se popolnoma strinjam z brene2.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

Brane2 ::

krho:

Čist tolk kratko poročilce o razvoju dogodkov in trenutnem stanju.

1. Težil vsem za material.

2. Xilinxe lahko dobavi IC. XC2S300E je cca $40 (ocena, ni točna cena), za konfiguracijski Flash (XC18...) ali OTP ROM (XC17..) še ne vem. Verjetno vsaj kaka dva jurja SIT...

3. Naredil Elbacompu uslugo, tako da so se spustili zame v iskanje materiala.Dal sem jim v seznam tisti "tvoj" Hitachi, Motorolo (Coldfire). Seznam materiala, za katerga sem moril, je cca takle:

Hitachi

-HD6417751RF240 (240 MHz, lahko tudi počasnejši, če tega ni. Tisti RF v oznaki je pa pomemben)

MICRON:

-MT46V64M8-75Z (DDR SDRAM 8Mx16x4 banks)
-MT28S4M16B1LC (SyncFlash)
--MT28S4M32B1LC (SyncFlash)

AMD:

-AMD30LV064D J40 E2 (Flash)

MOTOROLA:

-XCF5407 FT220A (ColdFire CPU 220 MHz, lahko počasnejši, če tega ni)
-KXCF5407FT220A (ColdFire CPU)


TOSHIBA:

-TX4955AF-200 (CPU 200 MHz)
-TX4955BF-300 ali hitrejši model (CPU 300 MHz)


4. Naredil tudi nekaj povpraševanaj na drugih straneh, a do sedaj ni blo niti odmeva, kaj šele odgovor.

5. Gužvo sem imel z revijo, tako da ni blo pretiranega časa za projekt. Itak moram čakat na odgovor in sample, predno začnem risat stvari.

6. Zaenkrat počasi rišem glavne elemente in jih dodajam v knjižnico.

7. Nekako mi ni všeč ideja o CPUju in bi raje videl na plati samo FPGA. Razmišljem o tem, da bi naredu plato tako, da bi se jo dalo funcionalno zlotat tud brez procesorja (kateregakoli že), tko da se lahko obenem sam igram dalje samo z FPGAjem, če bo tako naneslo....

8. Elbacomp mi lažje/raje zrihta Microna kot AMDjeve memorije. Check Out tisti Synchflash >:D . Zadeva je videt super. FLASH na DRAM vmesniku in z isto prenosno hitrostjo !






krho ::

za boot bi tako ali tako rabil 128kb navadnega nor flasha.
bom pogleda za syncFlash
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

30 let x86 arhitekture (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Kiberpipa
22521761 (10218) BigWhale
»

[FASM] Kernel (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
674041 (2850) DustWolf
»

Intel dosegel končno hitrost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
625574 (5483) slemo
»

HiFi Internet Radio Unit [IRU] (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
514586 (3800) Nejc Pintar
»

Moj najbolj eksotičen kos hardwarea je...

Oddelek: Strojna oprema
202048 (1260) rkovac

Več podobnih tem