» »

Standard IEEE 802.11n končno standarden

Standard IEEE 802.11n končno standarden

Od septembra naprej brez 'draft'

vir: engadget
engadget - Osnutek 6. nadgraditve standarda IEEE 802.11, ki skrbi za brezžično komunikacijo domačih omrežij, 802.11n, je v stanju druge različice osnutka že približno dve leti. Temu bo končno konec septembra, ko bo osnutek zaključen in sprejet kot polnopravni standard. Počasno sprejemanje le-tega seveda ni ustavilo proizvajalcev brezžične opreme, ki so izkoristili višje hitrosti in kakovost signala osnutka ter ga v drugi verziji implementirali tudi v svojo strojno opremo. Uporabniki so večinoma zadovoljni s precej višjimi hitrostmi in mnogo višjo kakovostjo signali in/ali dometom dostopnih točk oz. usmerjevalnikov. Prav na srečo teh uporabnikov pa so pri Wi-Fi Alliance, ki za standard skrbi, povedali, da ne bo težav s komunikacijo 802.11n in draft-n naprav, saj je slednjih že več kot 600 različnih modelov. V končni standard bodo dodali le še nekaj dodatnih funkcij, ki pa na sodelovanje očitno ne bodo imele bistvenega vpliva.

20 komentarjev

MrStein ::

Fajn!

Da izkoristim priložnost: A je kdo preveril, če 802.11n naprave podpirajo ad-hoc povezave ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

frudi ::

Bil bi že čas, da ta brezžična mrežna jajca kam napredujejo. Počasi bi pričakoval kak Gbps wireless standard, in to tak, ki dejansko ponuja obljubljeno hitrost. Ne pa to kar imamo sedaj, ko si lahko srečen, če ti na par metrov namesto oglaševanih 270 vleče 100 Mbps.

Kot kaže brezžično še nedoločeno število let ne bo nadomestilo žičnega omrežja, vsaj za kaj resnejšega kot deljenje interneta in stremanje videa v dnevno sobo. Pa še internet je verjetno že kje problem, kjer so optične povezave malo bolj pogoste.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

blackbfm ::

Še wds bi mogl standardizirat.

Pyr0Beast ::

Hehehehahahahuhuhu. Gbps preko wirelessa. Še lep cajt ne bo, preprosto premalo kanalov.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jlpktnst ::

Problem wireless je kvečjemu ko povežeš več naprav in se routerjem/dostopnim točkam bodisi utrga bodisi se zabije pasovna širina.

PrimozR ::

Bil bi že čas, da ta brezžična mrežna jajca kam napredujejo. Počasi bi pričakoval kak Gbps wireless standard, in to tak, ki dejansko ponuja obljubljeno hitrost. Ne pa to kar imamo sedaj, ko si lahko srečen, če ti na par metrov namesto oglaševanih 270 vleče 100 Mbps.

Kot kaže brezžično še nedoločeno število let ne bo nadomestilo žičnega omrežja, vsaj za kaj resnejšega kot deljenje interneta in stremanje videa v dnevno sobo. Pa še internet je verjetno že kje problem, kjer so optične povezave malo bolj pogoste.

In kaj točno je problem streamanja videa prek 54 Mbit povezave (če seveda leti na 54 Mbit)? 1080p filmi imajo bitrate v rangu 20 Mbit/s, odvisno od kompresije.

tvich ::

PR od Wi-Fi Alliance je obljubljal in garantiral, da bo vse draft N naprave možno nadgraditi na N (sans draft) samo z nadgradnjo firmware-a. Čas bo pokazal, koliko proizvajalcev bo držalo besedo krovne organizacije (Linksys by cisco me ne bo presenetil s svojo lenobo, za ostale pa še ne vem)

Drugače je pa problem "streamanja" preko 802.11g v tem, da jst osebno (moje okoliščine in moja oprema, lahko da je pri vas drugače) nikoli ne vidim več kot 17 Mbit/s stalne širine. In ko sem si potegnil nekje en demo 1080p posnetek (ne najdem povezave) je bilo žalostno :( Draft N je delal lepo. Ampak Cat6 je delal dosti lepše :)
And AC said, ''LET THERE BE LIGHT!''
And there was light--

frudi ::

PIPI, deljenje interneta in stremanje videa sem dal kot primer ne-resne rabe... take, za kakršno je brezžično omrežje še zadovoljivo. Sem očitno izbral dvoumno sestavljen stavek :).

Hehehehahahahuhuhu. Gbps preko wirelessa. Še lep cajt ne bo, preprosto premalo kanalov.

Glej, kot uporabnika me enostavno ne zanima, zakaj so brezžična omrežja za en drek. Dejstvo je, da so, in dokler so, bo njihova uporabnost omejena. Pa ni važno, s koliko Macbookov Jobs ukine ethernet port...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Spock83 ::


In kaj točno je problem streamanja videa prek 54 Mbit povezave (če seveda leti na 54 Mbit)? 1080p filmi imajo bitrate v rangu 20 Mbit/s, odvisno od kompresije.


54Mbit/s je samo teorija. Pri večini HDTV zadev je običajni G standard premalo. Sam imam doma Dlink DIR-825 z dual radio. Deluje z 2,4Ghz ter 5Ghz. Za multimedijo (streaming IPTV) uporabljam 5GHz, za vse ostalo pa 2.4Ghz. Deluje odlično. :D Ni nobenih motenj s strani sosedov.

Jaz vidim problem pri N standardu uporaba 40Mhz pasu. Par sosedov z N routerjem in evo ga drop paketi, veliki pingi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

FlyingBee ::

ni dvoumnega stavka, samo nepravilna raba slovenščine

mene tudi kot uporabnika ne zanima kakšne so tehnološke ovire, rad bi, da bi se dalo popolnoma nadomestiti kable

Spock83 ::

Vsaka tehnologija ima tehnološke ovire oz. omejitve. Z N standardom lahko brez problema dosežeš prepustnost 100Mbit/s.

frudi ::

Stojansto, za slovničnega nacija imaš sam precej problemov s pravilno rabo Slovenščine. :P
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Pyr0Beast ::

Brezžična tehnologija nadomestila kable ? Nikdar in nikoli.
Z veliko težavo bodo ti pobje prilezli do 500Mbit/s, medtem ko ethernet fura 1Gbps v obe! smeri.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Mavrik ::


mene tudi kot uporabnika ne zanima kakšne so tehnološke ovire, rad bi, da bi se dalo popolnoma nadomestiti kable


Jebiga, potem pa boš dobo glupemu uporabniku primeren odgovor: "Ne da se."
The truth is rarely pure and never simple.

klemenSLO ::

Pro sosedu mam WRT54G, doma pa AP wrt54. (oba imata malo boljši antenci (ne pa orignalnih)
Ker sta obe napravci znotraj hiše je signal največ do 2%. Kar sicer zadostuje za brskanje po netu, vendar so slabi pingi in paketki se zgubljajo. Če postavim AP pri merni na balkon se signal okrepi na 8-10%.

Ali bi z zamenjavo na ruter/AP z draft N standardom kaj pridobil ?

Pyr0Beast ::

Ne.
Za ta denar kupi raje usmerjeni anteni.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

roli ::

Jaz sem doma z brezžično povezavo čisto zadovoljen. Uporabljam jo sicer na laptopu, konzolah, ipodu... Hitrost je za streamanje videov dobra pa tudi za deljenje datotek po mreži. Router z zamenjano anteno dela odlično - signal imam po celi bajti vsaj 50% (pa so stene betonske in precej debele), pa tudi sosedu 500m stran še vedno lovi moj signal. Pinga pa več od 1ms v bajti nimam. Tako da od novega standarda pričakujem samo še boljše zadeve!
http://www.r00li.com

blackbfm ::

Pinga pa več od 1ms v bajti nimam.


Optimist.

roli ::

Daleč od tega! Če s prenosnikom (z wifi) v hiši pingam router ali kak drug računalnik je ping vedno okoli 1ms ali manj - sem ter tja do 3ms. Saj bi pokazal izpis pa trenutno nisem doma.
http://www.r00li.com

techfreak :) ::

mene tudi kot uporabnika ne zanima kakšne so tehnološke ovire, rad bi, da bi se dalo popolnoma nadomestiti kable

Obstaja že brezžičen prenos elektrike ... zakaj tega ne uporabljaš?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OPTIKA - slabši prenos preko WiFi-ja ?!

Oddelek: Pomoč in nasveti
234724 (4180) RejZoR
»

WiFi Access Point z 802.11n in 100Mb/s LAN

Oddelek: Omrežja in internet
62399 (2241) ...:TOMI:...
»

Standard 802.11n potrjen

Oddelek: Novice / Diski
354783 (3142) saxnfeld
»

Širokopasovni internet po električnih kablih

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
204438 (3095) techfreak :)
»

Kateri usmerjevalnik(router)?

Oddelek: Kaj kupiti
435432 (4229) KandazaR

Več podobnih tem