» »

OPTIKA - slabši prenos preko WiFi-ja ?!

OPTIKA - slabši prenos preko WiFi-ja ?!

Magician ::

Imam optiko 50/20 Mb/s.

Zanimivo je, da če računalnik priklopim s kablom direkt na modem imam polno hitrost downlovda, če pa se povežem preko WiFi-ja pa imam hitrost prenosa za več kot polovico nižjo (nekje 20Mb/s).

Bi lahko bilo kaj narobe z wireless kartico v prenosniku ali s kakšnimi nastavitvami (win-xp ali router)?

Any idea?

Invictus ::

Samo malo je narobe s tvojim razumevanjem kako wifi deluje.

Wifi je half duplex prenos in ima deljeno pasovno širino med vse uporabnike. Zato manjša hitrost.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

če imaš 54G wifi, potem so te hitrosti kr normalne..
#brezpodpisa

Mavrik ::

Za 802.11G wifi (ki se ti prikazuje kot "54Mbit") so hitrosti okoli 20-25Mbit v eno smer popolnoma normalne in preko tega ne boš mogel.

Investiraj v 802.11n (5GHz!) router.
The truth is rarely pure and never simple.

Ribič ::

Tale 802.11n standard ne pomeni 5GHz frekvence, je samo sistem z večimi antenami in lahko deluje na obeh frekvencah. Za 5GHz rabiš 802.11a, router pa bo imel oznako a/b/g/n.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ribič ()

Frenckie ::

Saj ni nujno, da ima 5GHz router. Že 2,4GHz router s standardom 802.11b/g/n bi rešil z večjim prenosom.
Lahko bi bil potem ozko grlo WiFi na prenosniku, če ne podpira ''n'' standarda.
Bi mu bil že dovolj TL-WR740N, seveda mora tudi prenosnik podpirati ''n'' standard.

Mavrik ::

Ribič je izjavil:

Tale 802.11n standard ne pomeni 5GHz frekvence, je samo sistem z večimi antenami in lahko deluje na obeh frekvencah. Za 5GHz rabiš 802.11a, router pa bo imel oznako a/b/g/n.


Kar je seveda razlog zakaj sem dal v oklepaj oznako - avtor naj kupi (vsaj) n router ki zna delati tudi na 5GHz.

Frenckie: Izkušnje kažejo da se na 2.4GHz 802.11n standard obnese bistveno slabše. Je pa res da ima še vedno večjo prepustnost kot g :)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Jst ::

A ni po 802.11"n", "ac"?

Sicer pa dober router veliko pripomore k stabilni in hitri povezavi. Ko sem jaz kupoval "n", sem gledal, da lahko hkrati dela (oddaja in sprejema) tako na 2.4 kot 5Ghz območju. In takšni so bili leto in pol nazaj nad 100EUR (prej proti 200).

Moja sestrična si je pa nekaj mesecev nazaj kupila enega el Cheapo TPLink za 30-40EUR, uporablja ga za prenosnik in telefon. Ima en "dober" feature: če med uporabo telefona začne uporabljati prenosnik, jo vrže iz omrežja na iPhone 5 in se skoraj takoj nazaj priklopi. In to se potem na 30 sekund dogaja.

edit: Nisem videl Mavrikovo sporočilo. Torej kupi si router, ki zna delati hkrati z 2.4 in 5 Ghz, hkrati oddajanje in sprejemanje. Takšni po mojem mnenju (in opisanih izkušnjah) še vedno dražji, ampak se splača.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

xxxul ::

Ce bos zdele kupoval router kupi ac, da bo za neki cajta dober...

de199 ::

Preden investiraš kup denarja v 5ghz n router poglej če ti client sploh podpira 5ghz.

Magician ::

Hja, mi lajiki se pač ne spoznamo kaj pomenijo te črke "b", "g" in "n". :P

V glavnem modem (Genexis Live! Titanium - od Amisa) sem nastavil na 802.11n in je rezultat veliko boljši.

 Hitrost

Hitrost



Preko kabla je še vedno poln prenos, vendar sem s tem rezultatom preko Wi-Fi-ja več kot zadovoljen.

Mavrik ::

de199 je izjavil:

Preden investiraš kup denarja v 5ghz n router poglej če ti client sploh podpira 5ghz.


Tudi če ne podpira _zdaj_ bo pa čez eno leto. Routerjev pač ne menjaš kot gate in praktično vse kar zdaj pride na trg ima 5GHz podporo.
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

mah sej če nimaš ravno žiljon sosedov, ki imajo tudi wifi, nekega benefita od 5GHZ ni; kvečjemu zgubiš na dometu..
#brezpodpisa

Mavrik ::

40MHz pasovi se pač poznajo, veliko client opreme pa ma namenoma 40Mhz na 2.4 izklopljeno. Tako da definitivno je benefit.

Pri meni recimo v praksi od blizu 5GHz nese ranga 90-120Mbit, na 2.4 pa kakih 60Mbit. Seveda kakor hitro grem stran se zamenja in dobim na 2.4 še vedno nekih 40, na 5GHz pa komaj 20.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

hojnikb ::

Ja spet, če je crowded promet. Recimo pri nas ni ravno drugih wifijov (sosedi dost daleč stran) lahko kamot furam 40Mhz pri 2.4Ghz...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Mavrik ::

Ej, zakaj nakladaš no :) Recimo Intel kartice ti NE BODO delale na 40MHz pa če se na glavo postaviš, ker imajo ta mode ugasnjen zaradi svinjanja spektra. Potem ti noben fraj band ne pomaga če ma tvoj prenosnik Intelko ali ekvivalentno kartico kje drugje.
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

K sreči nimam wifi-n intel kartic, tako da težav ni... atheros kartice delajo brez težav na 40Mhz as far as i'm aware :)
#brezpodpisa

Mavrik ::

In kako točno to kar ti imaš pomaga avtorju teme, ki kupuje novo opremo? V končni fazi je razlika med dual-band in single-band routerjev pogosto manj kot 20EUR.
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

Ne gre se za razliko v ceno (itk če lahko kupiš oboje), gre se zato, da boš z 5Ghz zgubo na dometu...
#brezpodpisa

RejZoR ::

Tud računaj, da z višjo frekvenco dobiš manjši domet. 5GHz ne nese dobesedno nikamor (še dve sobi stran in nadstropje višje ne). 2,4GHz pa dobim signal v sosednjo hišo...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

hojnikb ::

Sj to že skos trobim 8-O
#brezpodpisa

Mavrik ::

RejZoR je izjavil:

Tud računaj, da z višjo frekvenco dobiš manjši domet. 5GHz ne nese dobesedno nikamor (še dve sobi stran in nadstropje višje ne). 2,4GHz pa dobim signal v sosednjo hišo...


Pa zakaj točno se obnašata kot da 5GHz router nima 2.4GHz omrežja poleg?! Kaj vama ni jasno?
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

Sj nihče ne pravi tega ;)

Itk pa ta debata ni več na mestu, ker je OP tako zadovoljen z hitrostmi, ki jih dobiva :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

RejZoR ::

Mavrik je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Tud računaj, da z višjo frekvenco dobiš manjši domet. 5GHz ne nese dobesedno nikamor (še dve sobi stran in nadstropje višje ne). 2,4GHz pa dobim signal v sosednjo hišo...


Pa zakaj točno se obnašata kot da 5GHz router nima 2.4GHz omrežja poleg?! Kaj vama ni jasno?


Kje pa sem reku, da ga nima? 5GHz ima superioren bandwidth ampak za en drek domet, 2,4GHz pa ima za en drek bandwidth, pa dober domet. Razen N standard, ki je nekje vmes, čeprav še vedno daleč od 5GHz.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Router za običajnega uporabnika na optiki (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
539488 (7724) XS!D3
»

Wifi: max hitrost 2.4GHz povezave

Oddelek: Pomoč in nasveti
72035 (1814) Mavrik
»

Routerji odletel Wifi, katerega novega?

Oddelek: Omrežja in internet
224645 (3734) kuglvinkl
»

WiFi - prihodnost 2.4GHz

Oddelek: Omrežja in internet
256256 (5645) blackbfm
»

WiFi router z 802.11n podporo?

Oddelek: Kaj kupiti
271492 (1155) RejZoR

Več podobnih tem