» »

Olimpijski ogenj

Olimpijski ogenj

innerspace ::

Hipoteticno: (zanemarjena zgodovinska dejstva)

Imamo ogenj ki so ga prizgali na prvih Olimpijskih igrah.
Ta ogenj se prenasa od iger do iger, na vsaka 4 leta gori bakla na stadionu.
Kot stafetno palico ga prenasajo sportniki med kraji kjer se igre odvijajo.
Ogenj nikoli ne ugasne.

Vprasanje:
Je to isti ogenj kot na prvih igrah?
Kaksna je povezava med tem in onim ognjem iz preteklosti..?
  • zaklenilo: antonija ()

antonija ::

Najprej se moras odlocit kaj tebi pomeni "ogenj". Ce gre pac za izgorevanje organskih goriv potem so vsi ognji isti. Ce pa hoces tocno dolocene atome kisika in tocno dolocene atome goriva potem pa to vsekakor ne more biti isti ogenj.

P.S.: Ogenj ni nic drugega kot oddajanje toplote in svetlobe pri kemijski reakciji. Vprasanje "ali je oddajanje svetlobe in toplote pri kemijski reakciji isto kot je bilo pred nekajtisoc leti" si pa lahko odgovoris sam.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

innerspace ::

Gre se za prenos procesa.

Kot lahko ugotovis, se tema navezuje na temo treh sob.
Ampak tule so takoj na zacetku potrebna dolocila, tam pa ne.
Kako to?

V bistvu bi bilo najboljse vprasanje:
Kaj omogoca ognju da preskoci na novo gorivo?
Za kaksne lastnosti gre?

antonija ::

"Ogenj" je samo beseda ki opisuje oddajanje toplote in svetlobe. Nic vec, nic manj.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

hooger ::

kako je lahko ta ogenj isti, če ga vsak 2 leti prižgejo in ugasnejo?

andromedar ::

Saj vem, da si napisal "hipotetično", ampak kolikor vem, se olimpijski ogenj vedno znova prižge v Olimpiji, nosi po svetu in na koncu olimpijade se prižge na olimpijskem stadionu, kjer gori do konca olimpijskih iger. Nato spet vgsne. Čez 4 leta (no, malo manj) ga spet prižgejo s soncem. Ali ni tako?

 Slika

Slika



Ups, me je že Hooger prehitel :P
Eh?

Zgodovina sprememb…

innerspace ::

"Ogenj" je samo beseda ki opisuje oddajanje toplote in svetlobe. Nic vec, nic manj.

Da.
Spet, govorim o procesu gorenja.
Neki pogoji so to dogajanje sprozili, menda.
Kaj omogoca temu procesu nadaljni obstoj?

Zgodovina sprememb…

innerspace ::

kako je lahko ta ogenj isti, če ga vsak 2 leti prižgejo in ugasnejo?

Predstavljaj si, da ga ne ugasnejo.
(sej pravim, zanemaris zgodovinska dejstva)

Tomas 33 ::

Pa vmes ga parkrat prižgejo z vžigalnikom.

Ni za verjeti, da bi jim nikoli ne ugasnil brez redundance, ter da bi prižganega prevažali z letali. Le govori se ne o tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomas 33 ()

antonija ::

Ce hoces "narediti ogenj" potrebujes:
- Gorivo
- Kisik
- Toploto

Ce ze imas ogenj (prizgana vzigalica) in to vzigalico priblizas (recimo) z oljem prepojeni bakli v atmosferi z dovolj kisika (zrak ki ga dihamo) se bo zgodilo sledece:
Toplota, ki jo oddaja goreca vzigalica bo segrela olje na bakli. Ko olje doseze temperaturo plamenisca se bo zacela reakcija med oljem in kisikom iz zraka -> olje bo zagorelo.

Kaj od tega se po tvopje "prenese" iz vzigalice na baklo ne vem, edino kar lahko recemo je da na koncu gorita tako bakla kot vzigalica in ce nekdo ni bil prisoten pri priziganju bakle ne more dokazati ali ovreci trditev da je vzigalica prizgala baklo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

innerspace ::

Kar pravis, stima.

Torej je "ogenj" ali bolj splosno "gorenje" efekt, ki pokaze na svojo prisotnost ob specificnih pogojih...kemijske in energetske predispozicije teh elementov, ter "aktivacijski" energetski element(postopek prenosa te energije).

Torej potrebujemo prenos energije.

Bi lahko imel situacijo:
Imas gorec predmet, katerega vidis da zmanjkuje(izgoreva), pa bi rad nadaljeval gorenje...le nekje drugje.
Kako bi(bi sploh lahko?) prenesel energijo tega ognja na drug prostor(recimo v drugo dolino) s spremembo te energije v neko drugo?
Recimo da bi toplotno pretvoril v elektricno, pa bi potem zanetil ogenj v drugi dolini...
Kaksne izgube bi imel? Oziroma koliko vec gorenja bi potreboval za sprozit le osnovno dovoljsnjo kolicino energije za zanetit nov plamen?

antonija ::

Ogenj! = energija.

Ogenj je beseda ki opisuje oksidacijo, pri kateri spe sproscata svetloba in toplota. Torej energija je lahko v obliki toplotne energije ali pa svetlobe.

Kako iz toplote/svetlobe ponovno zanetiti ogenj pa mislim da ni razprava za tale forum, ti bo kaksen tabornik lahko veliko bolje svetoval.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

innerspace ::

Kako iz toplote/svetlobe ponovno zanetiti ogenj pa mislim da ni razprava za tale forum, ti bo kaksen tabornik lahko veliko bolje svetoval.

Hmm...to sploh ni point.

Kot sem omenil, se tema delno navezuje na temo o treh sobah in na zavest.
Ne sprasujem zgolj po fizikalnih razlagah, gre se za vprasanje prenosa(ne ustvarjanja) in vprasanje, kaj se sploh prenasa.
Posebno je vprasanje prenosa pri transformaciji energije ali informacije.
Poglej na problem kot na filozofsko vprasanje.

antonija ::

Ce je tvoj namen filozofiranje o tem kaj je ogenj in kako se "njegova energija" prenasa potem si sfalil oddelek.

P.S.: Pisanje da premore ogenj se kaj vec od fizikalno dokazljivih stvari (torej ostanejo samo se nedokazljive blodnje) je zame bull in zaljitev za filozofijo. Filozofija ni nakladanje nedokazljivih pojmov enega na drugega ampak je kriticna debata, navadno sistematicna ki temelji na razumnih _argumentih_.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

innerspace ::

Kdo je kaj takega sploh omenil na nacin kot ga opisujes?

antonija ::

Vprasanje:
Kako bi(bi sploh lahko?) prenesel energijo tega ognja na drug prostor(recimo v drugo dolino) s spremembo te energije v neko drugo?

Odgovor:
Kako iz toplote/svetlobe ponovno zanetiti ogenj pa mislim da ni razprava za tale forum, ti bo kaksen tabornik lahko veliko bolje svetoval.


Vprasanje:
Ne sprasujem zgolj po fizikalnih razlagah, gre se za vprasanje prenosa(ne ustvarjanja) in vprasanje, kaj se sploh prenasa.
Posebno je vprasanje prenosa pri transformaciji energije ali informacije.
Poglej na problem kot na filozofsko vprasanje.

Odgovor:
Ce je tvoj namen filozofiranje o tem kaj je ogenj in kako se "njegova energija" prenasa potem si sfalil oddelek.


Poleg seveda fizikalne razlage ki te ocitno ne zanima.

---------------
Kdo je kaj takega sploh omenil na nacin kot ga opisujes?

Posebno je vprasanje prenosa pri transformaciji energije ali informacije.


In pa moj prejsnji post:
Ogenj! = energija.

Ogenj je beseda ki opisuje oksidacijo, pri kateri spe sproscata svetloba in toplota. Torej energija je lahko v obliki toplotne energije ali pa svetlobe.


Zdej pa malo bolj resno prosim ali pa stvar leti v lozo ker zaenkrat nima nobene zveze z znanostjo in/ali tehnologijo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

innerspace ::

Zdej pa malo bolj resno prosim ali pa stvar leti v lozo ker zaenkrat nima nobene zveze z znanostjo in/ali tehnologijo.

V bistvu nima neke zveze, samo to bi lahko kar takoj naredil, ni treba pametovat na suho.
V ta oddelek sem temo postavil zaradi navezave oziroma podobnosti problema iz druge debate.

Poleg seveda fizikalne razlage ki te ocitno ne zanima.

Ne zanima me, ker jo poznam in ne sprasujem po tem, kot sem ze omenil.
...
prenos pri transformaciji energije

Kot verjetno ves, ogenj ni zgolj energija, ampak ga lahko tretiras kot vrsto energije(toplotno, svetlobno) ter kaj taksno sproscanje energije povzroca. Balon ima zaradi ognja tudi kineticno in potencialno energijo.
Prav tako kos zerjavice, ki strcne iz ognjisca.

Zdej, preklopi na drugo razmisljanje in se vprasaj...kaj povzroca, da se clovek premika..?

antonija ::

"Ogenj" ni energija!!!!!

Balon nima kineticne in potencialne energije zaradi ognja. Balon ima kineticno in potencialno energijo zato, ker nosi s seboj rezervoar goriva ki reagira s kisikom iz okolice in ustvarja toploto, ki segreje zrak, ki dviga balon. Ogenj tam samo je.

Ce te pa se vedno zanimajo nacini za pretvorbo svetlobe/toplote v druge vrste energije pa le povej, samo prosim nehaj trditi da ima ogenj karkoli. Enako kot temperatura nima energije. Stekas?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

innerspace ::

"Ogenj" ni energija!!!!!

Kaj torej vidim, ko pogledam v gorenje?
Vidim fotone, ki se sproscajo ob gorenju in trkajo v ocesni senzor.
Od kod fotonu energija za prit do mojega ocesa?
Od gorenja.
Je tako?

Torej kaj je ogenj?

antonija ::

Ogenj je beseda ki jo uporabljamo za opis oksidacije pri kateri se izsevata toplota in svetloba.

Pesnitev

Kaj torej vidim, ko pogledam v gorenje?
Vidim fotone, ki se sproscajo ob gorenju in trkajo v ocesni senzor.
Od kod fotonu energija za prit do mojega ocesa?
Od gorenja.


je pa tako primitivna da ne vem ce bi resno odgovarjal nazaj.... Nekkao na novoju

Pujs je umazan.
Janez je umazan.
Janez je pujs.


Primitivno.

P.S.: Ce se enkrat preberes moj prvi post bos razumel da je bistvo problema v razumevanju besede "ogenj".
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

innerspace ::

Kaj torej vidim, ko pogledam v gorenje?
Vidim fotone, ki se sproscajo ob gorenju in trkajo v ocesni senzor.
Od kod fotonu energija za prit do mojega ocesa?
Od gorenja.


Kaj je tu pesniskega, mi povej...

Se strinjam z definicijo besede "ogenj", ampak da mi reces kaj tako bednega, kot to, da razmisljam primitivno, pa je izkaz tega, da sploh ne razumes(ampak res nic) od tega, s cimer je ta problem povezan.

Vzami ga kot metaforo.

Ce tega ne zmores, si pa res primitiven.

antonija ::

Trenutno smo v eddelku znanost in tehnologija. Metafore bomo pustili za druge oddelke, tukaj se bomo pa poskusali izrazat cimbolj eksaktno.

Se enkrat (upam da zadnjic):

ôgenj ôgnja m (ó) 1. pojav, pri katerem oddaja snov ob spajanju s kisikom svetlobo in toploto
Direktno iz SSKJ-ja. Torej ogenj je _nekaj_ (lahko uporabimo izraz proces) pri katerem se sproscata svetloba in toplota (ceprav svetloba ni vedno vidna cloveskemu ocesu ampak OK).
Torej ce imamo ogenj potem dobimo sevanje svetlobe in toplote. Reci da ogenj "kriv" ali "odgovoren" za sevanje toplote in svetlobe je priblizno enako kot trditi da je clovek kriv za to da diha. Ali da je helij kriv za to da je lazji od zraka. Bistvo je to da je pojav (oz, kar celo zaporedje pojavov) ki jim pravimo ogenj obstajalo ze veliko pred ljudmi in da se s poimenovanjem te procesi cisto nic ne spremenijo.

Vidim pa da skrbno izbiras nivo eksaktnosti ki ti je udoben. Ravnotako bi lahko trdil da so fotoni nic drugega kot vracanje elektronov na stabilnejse energijske nivoje. Brez besede ogenj. Lahko bi trdil da so fotoni posledica reakcije med kisikom in gorivom. Brez besede ogenj. Potem lahko trdis da so fotoni posledica gorenja. Lahco gremo celo se dalj in trdimo da so fotoni posledica vzrigalice ki je vzgala gorivo. Ali pa so fotoni posledica nastanka vesolja zaradi katerega imamo sonce s pomocjo katerega prizigamo olimpijski ogenj. Ali pa so fotoni posledica tistega kosa kovine s katerim usmerijo soncne zarke da zanetijo ogenj.

Kakorkoli obrnes vedno pristaneys na cisto lepi fizikalni razlagi ognja. Trenutno ga verjetno ni heroja na svetu ki bi znal to razlago ovreci oz. ponuditi alternativno, amapk se vedno preverljivo razlago ki bi opisovala isti pojav (skupino pojavov).

In se nazadnje o pesnjnenju:

Satvki kot "Od kod fotonu energija za prit do mojega ocesa?" so v fizikalnem smislu precej neumesni... lahko bi sli celo tako dalec da bi jih oznacili za popolno neumnost. Enako je z besedno zvezo "ocesni senzor" ali kar "pogled v gorenje".
Ce hoces primerjavo je to enako smiselno kot "ce pogledas temperaturo". Neuporaben bull.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

innerspace ::

Vidim pa da skrbno izbiras nivo eksaktnosti ki ti je udoben.

Vsaka rit svoj stol najde.
Tudi ti marsicesa ne razumes drugace, kot pac razumes.


Trenutno ga verjetno ni heroja na svetu ki bi znal to razlago ovreci oz. ponuditi alternativno, amapk se vedno preverljivo razlago ki bi opisovala isti pojav (skupino pojavov).


Super, torej jo imejmo za dejstvo. Ni moj namen rusiti razlag ali upeljevati nene pojme, ki nimajo veze.

Stavek "Od kod fotonu energija za prit do mojega ocesa?"
je cisto na mestu, ce nisi nekdo, ki na stavke gleda strogo fizikalno.
Lahko ga pa preberes kot:
Kaj sprozi to, da nek proces lahko zaznam(jaz, kamera..) kot gorenje?

Ne bom vec ponavljal, ni point teme razglabljanje o fizikalnih definicijah besed.
Point je v prenosu informacije ali energije.
Malo fleksibilnosti nikoli ne skodi.

Ce imas toliko za razlozit(btw, hvala za natancnejse razlage), pa poskusi kaj povedat v temi o treh sobah.

antonija ::

Torej se strinjamo da je vprasanje razlozeno in gre tema pod kljuc?

Ali bomo se naprej iskai odgovor na Kaj sprozi to, da nek proces lahko zaznam(jaz, kamera..) kot gorenje? in upostevali vse dogodke od nastanka vesolja do danes (oz,. v tvojem pimeru izbrali najljubsega (brez argumentov in razlag seveda) in vse ostale zanemarili?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

innerspace ::

Ali bomo se naprej iskai odgovor na Kaj sprozi to, da nek proces lahko zaznam(jaz, kamera..) kot gorenje?

Naj ga isce, tisti ki se mu zdi to vprasanje zanimivo ali smiselno.
Glede tega, kako se odzivas, pa mislim da je najbolje celotno tema kar zbrisat, saj na tak nacin si ne mores niti vprasanja postaviti, kaj sele nanj dobit odgovor.

...in upostevali vse dogodke od nastanka vesolja do danes...

Tako bi bilo zelo smiselno, za sploh ugotovit kje je srz problema.
Ampak, kot vidim, ne bo slo.

(oz,. v tvojem pimeru izbrali najljubsega (brez argumentov in razlag seveda) in vse ostale zanemarili?

Sam si izbral pogled na problem. Zdej ga predstavljas kot edinega pravilnega.
Torej je vprasanje dobilo neke vrste odgovor.

Torej se strinjamo da je vprasanje razlozeno in gre tema pod kljuc?

Naredi kar hoces, to je tvoja odgovornost...
Meni pa sploh nisi odgovoril, saj si obsel point.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je hitrost svetlobe konstantna? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13015506 (4656) reeves
»

Plamen (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18214262 (10985) CaqKa
»

Definicija gorenja

Oddelek: Znanost in tehnologija
61612 (1277) Thomas
»

Kam gre tema ob prižigu luči? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
518228 (6771) Matev

Izvedba alkimije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
715406 (3541) JanK

Več podobnih tem