» »

e-davki podpisovanje... a je legalno?

e-davki podpisovanje... a je legalno?

tinodj ::

A je kdo nekdaj razmislal na to temo ...

Ko gres v edavki in hoces oddat kaksen dokument, moras imeti nastavljeno nek plugin pri ff, ali pa activeX pri IE. In do tuki je vse v redu. Ampak kaj ko kliknes podpiši... Kaj se zgodi? Kako naj bi jaz siguren, da sem podpisal tocno to ki je na zaslonu ?

Lahko un plugin uprorabi moje potrdilo in podpise ne vem kaj. Celo podpisani dokument ne morem videt. Ta resitev mi se zdi kot da bi mi en dal nekaj rocno podpisat, in pri tem mi prekrije cel dokument razen linijo kje se moram podpisat...

Kaj mislite vi o tem ?

Ce me vprasate pa... kaj mislim da je pravilno ...

Mislim da je pravilno ce uni mi dajo en pdf za download, pa jaz ta pdf podpisem, pa dam nazaj njim. Pol pa lahk se uni podpisejo, pa jaz lahk ga prevzamem kdaj hocem.

Gandalfar ::

Naceloma lahko vlozene/poslane dokumente pregledujes tako da lahko vedno pogledas kaj so oni na drugi strani podpisano sprejeli.

jype ::

Saj dobiš "povratnico" - to je dokument, v katerem je dokument, ki si ga oddal, skupaj s priloženim podpisom in datumi. S tem dokumentom lahko dokažeš kaj in kdaj si oddal.

tinodj ::

@Gandalfar
Se strinjam. In kaj ce oni spremenijo ta dokument ki ga vidis po 1 mesec? Lahko na zaslonu ti prikazejo karkoli a ne? Kako naj dokazes?

@jype
Povratnico dobis. In kako naj preveris da je ta povratnica tisti dokument ki si ga podpisal? Kaj ce v povratnici pise da imas za placilo 100eur, ti pa v dokumentu ki se ga vlozil je bilo da ti morajo izplacati 100eur? Kako naj to preverim?

jype ::

tinodj> Povratnico dobis. In kako naj preveris da je ta povratnica tisti dokument ki si ga podpisal? Kaj ce v povratnici pise da imas za placilo 100eur, ti pa v dokumentu ki se ga vlozil je bilo da ti morajo izplacati 100eur? Kako naj to preverim?

Povratnico odpri v urejevalniku besedila in poglej.

jinzo ::

@tinodj
Kako pa veš, da bo fizična pogodba kot si jo podpisal prišla na cilj ? kaj če nehče razpne dokumente in spremeni vse razen zadnjega ? Kaj če poskenira in prenese tvoj podpis ?
Paranoja ni tako kul, kot je videt. Dosti je možnosti da ni tako kot je videt, se da oči, sluh in tip prevarat, ne samo računalniških stvari. Pa si koliko takih primerov srečal ?

tinodj ::

Saj sem jo, preden napisem ta post. Nic pa nisem videl. Zdaj pa sem se enkrat pogledal, pa sem dal v en boljsi editor, ki zna formatirat XML, in glej, res so tam podatke :)
Pa se XML je canonical - kar je dobro.

Kaj pa za povprecen uporabnik?
A se ne zdi to prevec komplicirano?

tinodj ::

@Oxygenium
Saj se strinjam, jaz nikoli nisem "paranoicen".
Samo sem hotel tko mal razmisljat na to temo ...

Glede sprememba dokumente razen zadnjega ... par dni nazaj sem podpisoval eno pogodbo, pa so zahtevali naj se podpisem na vsako stran pogodbe :) Pol pa sem si mislil ... Ah kaj vse naredijo ljudi da se zascitijo ... Ampak se vec, kaj vse se domislijo ljudi da nekoga za***ejo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tinodj ()

jype ::

tinodj> Kaj pa za povprecen uporabnik?
tinodj> A se ne zdi to prevec komplicirano?

Imaš kakšno idejo, kako bi to lahko rešil bolje?

Ker jaz je nimam.

tinodj ::


Imaš kakšno idejo, kako bi to lahko rešil bolje?

Ker jaz je nimam.


Sem ze rekel, pdf ....

jype ::

tinodj> Sem ze rekel, pdf ....

PDF? PDF ni ustrezen zapis za strukturirane podatke. PDF je za tiskanje.

tinodj ::

No ... Dokumenti pa so podobni pdf-a ... pa se ljudi boljse jih razumejo. Vseeno, zame je dovolj da povratnica. Nisem vedel da je vse not. Hvala na to diskusijo ... in ker si mi pomagal videt kaj je not :)

jype ::

Ja ampak s PDFji ne bi ničesar pridobili. To potem ni noben "paperless office", če imaš papirje v računalniku shranjene.

Gandalfar ::

@jype: RDFa enabled PDF ;)

noraguta ::

ma pa saj je povsem enostavno , sw stack ti "garantira" , da je dokument overjen posem analogno notarju , kjer odkeširaš overitev podpisa. ti se pa tudi obvežeš , da si zadevo prebral, preden si jo podpisal.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

P2P lending - oddaja napovedi za odmero dohodnine (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12717969 (1458) redtech
»

Najdena resna varnostna ranljivost v AJPESovi podpisni komponenti (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Varnost
20179552 (62106) jukoz
»

Zee: "Vsako pogodbo je treba pod podpisom prebrati in povprasati pred podpisom."

Oddelek: Loža
398770 (7391) Tomas 33
»

"Digitalni" podpis

Oddelek: Loža
112590 (2323) BlueRunner
»

e-dohodnina

Oddelek: Omrežja in internet
446530 (4513) romci

Več podobnih tem