» »

Iranske volitve 2009

Iranske volitve 2009

««
10 / 13
»»

djordjevic ::

Imho se je policija v veliki meri samoiniciativno držalo nazaj. Nekako tako, kot je bilo pri nas v naši 10-dnevni vojni, ko marsikateri vojak ni hotel streljati na sorojake.
No grave is deep enough to keep us in chains.

T-h-o-r ::

Pod enim okupatorjem se dobri živi, pod drugim pa slabo. To je edina važna razlika.



ja, tako kot v iraku :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

jype ::

AnonimkeOP> So se ti protesti zdeli mirni?

Ja. Pravzaprav so bili mirni vse dokler niso začeli islamistični rjavosrajčniki razbijati avtomobilov in ljudi.

AnonimkeOP> komu pa odgovarja policija, ki je držala pripadnike milice stran?

Ljudstvu, predvsem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Brane2 ::

Pa ne pravim, da bi bila situacija kaj boljša, če bi še Iran imel nuke. Le, da so takale izjave zelo zelo dvolične in le vzpodbujajo vse tiste slike o "zlobnem zahodu" tam doli.


Jaz pa mislim, da bi čisto komot lahko bila.

Kojekakvih šenlučenja Izraela bi bilo dokaj hitro konec.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

jype ::

Brane2> Kojekakvih šenlučenja Izraela bi bilo dokaj hitro konec.

Demokratičen, gospodarsko uspešen in tehnološko napreden Iran ne pomeni isto kot Iran brez jedrske tehnologije (in tudi ne Iran brez jedrskega orožja) in Iranci se mu trenutno niso pripravljeni odreči. Volili so tipa, ki zagovarja njihov jedrski program.

poweroff ::

Pod enim okupatorjem se dobri živi, pod drugim pa slabo. To je edina važna razlika.



ja, tako kot v iraku :)


Ja, hehe. Po tej logiki je pomembno zgolj to, da so ljudje pod Saddamom živeli relativno v miru, pod ameriško okupacijo pa so tarča vojske, samomorilskih napadalcev in kogarkoli, ki ima ravno 5 minut časa (in puško).
sudo poweroff

jype ::

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/...

Obljubljajo, da bodo protestnike s silo umaknili s cest. Zvečer bo žalovanje za padlimi z nošenjem sveč (pozorni bralci se bodo gotovo spomnili podobnih množičnih protestov s svečami v Teheranu 12. septembra zvečer leta 2001).

Šahov režim je padel po približno letu žalovalnih ciklov, ko so 40 dni po vsakem masakru (muslimani po tradiciji 3., 7. in 40. dan žalujejo za preminulimi) žalovali za padlimi in je prišlo do ponovnih spopadov. Prepričan sem, da bo v tej krizi ta benchmark presežen, saj je komunikacijo danes težje ustaviti. Posnetki ljudi, ki se ne branijo pred nasilnimi izbruhi represivnih organov, ti pa jih do smrti pretepejo ali pa ustrelijo, bodo v Iran curljali, ker oblasti tega zdaj, ko je ušlo ven iz Irana, ne morejo več preprečiti.

PacificBlue ::

Tole sem prebral v današnjem Delu na strani 8, bom kar citiral del članka:

"Trinajstega julija 1989 so v njunem stanovanju ubili kurdska politika Abdela Rahmana Gasemluja in Abdulaha Gaderija, skupaj z njima še tretjega Kurda Fadela Rasula. Storilci so izginili v iranskem veleposlaništvu in pozneje neopaženi odšli iz države, dolga leta pozneje,leta 2006, pa je o tem preiskovalcem govoril nemški prekupčevalec z orožjem, ki so ga prijeli v Trstu. Danes 69-letni Peter F. je povedal, da je v začetku julija 1989 trem moškim iz iranskega veleposlaništva priskrbel orožje, med njimi pa naj bi bil, kakor piše v zapisniku zasliševanja, tudi -neki Mohamed, ki je pozneje postal predsednik iranske republike-.
Avstrijski zeleni politik(Peter Pilz), ki vztrajno preiskuje tudi nekatere druge sumljive afere, si od takrat več čas prizadeva za razjasnitevumora treh Kurdov in ne razume, zakaj že vse od priznanja preprodajalca orožja avstrijske oblasti niso ukrepale-poleg italijanskih protimafijskih krimalistov so bili namreč pri zaslišanju Petra F. navzoči tudi trije uradniki avstrijske službe za varovanje ustave. Že ob prvi Ahmadinedžadovi izvolitvi leta 2005 je Pilz povedal, da pozna novinarja, ki danes živi v Parizu in ki je slišal o predsednikovi vpletenosti v uboj Kurdov, toda novinar ni bil priča dogodka, ponovil je le, kar so mu povedali drugo. Izjave prekupčevalca z orožjem se zdijo Pilzu še prepričljivejše."
|AMD Ryzen 7800X3D|Phantom Spirit 120|ASUS ROG Strix B650E-E|Samsung 990 Pro|
|64GB G.Skill Trident Z5|ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC|
|Seasonic Vertex GX-1200|Thermaltake CERES 500|Dell Alienware AW3423DWF|

leinad ::

Brane2 ::

Pa ne kaj dosti prepričljiv BTW.

Ne pravim, da je bilo z volitvami vse O.K.- tega jasno ne vem, ampak tale "znanost" je malo preveč zavajajoča.

Našli so nek kriterij, po katerem je verjetnost poštenih volitev manj kot 4.2%.

Kar samo zase ne pove nič določenega. Čisto možno, da so volitve padle v teh 4%- verjetnost je 1/25.

Pravzaprav je zelo verjetno, da so v preteklosti kje kake volitve imele isti "problem", pa so bile korektne.
Valjda je bilo v preteklosti več ko 25 volitev po svetu.

Še več, lahko pač izbiram med gomilo podobnih testov samo množico tistih, po katerih so bile volitve sumljive.

Pokaži mi kako statistiko, kjer je ta verjetnost recimo manj kot 0.00001% in jo bom bolj resno jemal.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Tole sem prebral v današnjem Delu na strani 8, bom kar citiral del članka:

"Trinajstega julija 1989 so v njunem stanovanju ubili kurdska politika Abdela Rahmana Gasemluja in Abdulaha Gaderija, skupaj z njima še tretjega Kurda Fadela Rasula. Storilci so izginili v iranskem veleposlaništvu in pozneje neopaženi odšli iz države...


Fair enough. Sedaj pa povej še, koliko Palestincev itd je Izraelski Mossad ugasnil na podoben način in koliko so mu težili zaradi tega.

Hudiča, saj je bil o tem posnet celo nagrajeni film...
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

Opala, si slabo prebral.

Dva testa sta (zadnja cifra in kombinacija dveh zadnjih cifer) in pri obeh je verjetnost, da rezultat dobijo tak kot je, malo nad 4%.

Če to združiš, dobiš verjetnost 1:200 (oziroma pol %).

Tle pa postane že precej zoprno.

Brane2 ::

Aja, da Turkov niti ne omenjamo. Pa Kurdom delajo težko štalo še danes, povsem mimo osnovnega človeškega sočutja.

Ampak Turki so seveda sedaj "good gyus", ki bi vsekakor morali postati del EU, vsaj glede na želje USA.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Opala, si slabo prebral.

Dva testa sta (zadnja cifra in kombinacija dveh zadnjih cifer) in pri obeh je verjetnost, da rezultat dobijo tak kot je, malo nad 4%.

Če to združiš, dobiš verjetnost 1:200 (oziroma pol %).

Tle pa postane že precej zoprno.


Niti ne, če ti je dovoljen "cherry picking" testov.

Najdi iz množice še dva, pa boš na milijoninkah.
On the journey of life, I chose the psycho path.

leinad ::

No če bi prebral do konca bi ugotovil, da je verjetnost zgolj 0,5%:

The probability that a fair election would produce both too few non-adjacent digits and the suspicious deviations in last-digit frequencies described earlier is less than .005. In other words, a bet that the numbers are clean is a one in two-hundred long shot.


Če bi se dalo kvantificirati še vrsto drugih zanimivosti kot npr. blazno hitro objavo rezultatov in priznanje klerikov, da je v 50 okrajih bilo oddanih več glasov kot pa je sploh registriranih volilcev, sem precej prepričan, da bi brez problema prišel na tvoj željen odstotek.

Brane2 ::

Če se tega ne da kvantificirati, kako si potem lahko objektivno prepričan ?

IN BTW,kleriki so rekli, da so sicer v teh 50 mestih našli nepravilnosti, vendar da gre za zanemarljivo število glasov, ki ničesar merljivega ne bi spremenili- to si izpustil.

Do nepravilnosti prihaja tudi na "čisto normalnih" volitvah. Sama njihova ugotovitev ne pomeni še neveljavnih volitev.

In BTW, se ti ne zdi čudno, da bi kleriki morali karkoli "priznati" ?

Mislim, od tistih 500+ kandidatov je ravno njihov šef izfiltriral tiste 4, ki so mu všeč.

Zakaj bi se kdorkoli v njihovih vrstah šel zajebavat z glasovnicami, če so lahko enostavno izfitlrirali neželjene kandidate povsem varno na začetku ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

jype ::

Brane2> Ampak Turki so seveda sedaj "good gyus", ki bi vsekakor morali postati del EU, vsaj glede na želje USA.

Jaz bi tudi Iran rad videl v EU - Iran, ki je podoben Dubaju.

Brane2> Do nepravilnosti prihaja tudi na "čisto normalnih" volitvah. Sama njihova ugotovitev ne pomeni še neveljavnih volitev.

Ampak pri "čisto normalnih" volitvah je verjetnost, da so številke take, kot bi si jih nekdo preprosto izmislil, približno 0,5%. Če so bile številke objavljene prehitro, če vsi razen zmagovalnega kandidata vztrajajo, da je šlo za prevaro (čeprav so vsi iz dobesedno istega tabora) in če je na vsaj 50 voliščih _dejansko_ bilo več izpolnjenih volilnih lističev kolikor je volilnih upravičencev...

Vse skupaj močno smrdi po prevari, jebiga. Če ni bilo prevare, se ponovitve volitev ne bi nihče otepal, ker je jasno, da trenutni rezultati so sumljivi in ker (če ni bilo prevare) očitno rezultat ne bi bil bistveno drugačen, če se volitve ponovijo.

Brane2 ::

No, če se je uspel ustvariti _vtis_ nepoštenih volitev, potem bi zelo verjetno volilci sedaj volili drugače.

Mi je pa sumljivo to bežanje pred ponovitvijo.

Koneckoncev so vsi štirje kandidati "požegnani".

Kaj bi lahko vrhovni vodja izgubil ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

http://www.chathamhouse.org.uk/files/14...

Zelo natančna analiza. Preberi.

Brane2> Kaj bi lahko vrhovni vodja izgubil ?

Iluzijo demokracije, ki iz ljudi potegne večjo produktivnost, kot bi despotizem, ter zmanjša beg možganov.

DeusVult ::

Iluzijo demokracije, ki iz ljudi potegne večjo produktivnost, kot bi despotizem, ter zmanjša beg možganov.


Vidiš, to mi ni jasno. Praktično vsi kandidati, ki so imeli resno možnost zmagati, so podpirali islamsko teokracijo in jedrski program. Zakaj bi potem priredili rezultate volitev, kot jih obtožujejo demonstranti? Jaz ne vidim smisla.
http://www.rtvslo.si/blog/deusvult
Iz 26:2 "Naj vstopi zaslužen Narod, Narod, ki varuje Vero."

jype ::

DeusVult> Vidiš, to mi ni jasno. Praktično vsi kandidati, ki so imeli resno možnost zmagati, so podpirali islamsko teokracijo in jedrski program. Zakaj bi potem priredili rezultate volitev, kot jih obtožujejo demonstranti? Jaz ne vidim smisla.

Ti marsičesa ne vidiš.

Med kandidati so razlike precejšnje. Ahmadinedžad podpira pretepanje žensk, ki si drznejo pokazati lase. Musavi temu ostro nasprotuje. Ahmadinedžad podpira financiranje milic, ki nagajajo Izraelu. Musavi temu ostro nasprotuje. Ahmadinedžad podpira cenzuro in izolacionizem. Musavi temu ostro nasprotuje.

Musavi je grožnja trenutni oblasti, saj ima za vse, kar zagovarja, islamska republika pravno podlago. Islamska republika ima v ustavi zagotovljene pravice, ki so precej podobne našim in če lahko Musavi trenutni establišment prisili v spoštovanje teh pravic, potem je Iran že reformiran in svoboden.

Tudi Danska, Švedska in Združeno kraljestvo so parlamentarne monarhije, pa jih to ne ovira pri tem, da so nadvse demokratične države.

Čas je že, da se Islam redefinira kot sodobna religija, združljiva z demokratično državo. Čas je, da se Koran začne interpretirati tako, kot se interpretira Biblijo - v skladu s sodobnimi načeli o človekovih pravicah in v skladu s spoštovanjem do drugače mislečih. Islam ima tako in tako bogato zgodovino strpnosti in odprtosti. Koran je v preteklosti že bil osnova za koncepte kot so svoboda govora in izražanja in svoboda veroizpovedi. Religija naj se umakne, kamor spada - na nivo intimnega odnosa človeka s samim sabo, na nivo družine in verske skupnosti.

djordjevic ::

What he said.
No grave is deep enough to keep us in chains.

DeusVult ::

A zato se torej gre, komunisti/liberalci bi radi kastrirali islam, kot so Krščanstvo.
http://www.rtvslo.si/blog/deusvult
Iz 26:2 "Naj vstopi zaslužen Narod, Narod, ki varuje Vero."

Daedalus ::

Točno tako. Ker religija na oblasti je garant za konkretno sr*nje. Katerakoli že.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jype ::

DeusVult> A zato se torej gre, komunisti/liberalci bi radi kastrirali islam, kot so Krščanstvo.

Ja, ti bi pa rad do smrti bičal žensko, ki v javnosti pokaže gležnje, ker prehitro teče, al pa jo kar zažgal na grmadi, ker je preveč lepa, pa te ne mara.

Taki ste (bili) verniki, (če|dokler) niste (bili) kastrirani.

DeusVult ::

Točno tako. Ker religija na oblasti je garant za konkretno sr*nje. Katerakoli že.


Pa si mogoče kdaj pomislil, da ne gre za to, da bi bila vera kakorkoli nekompatibilna z moderno družbo, ampak konflikt nastane zgolj zato, ker moderna družba vero a priori zanika?
http://www.rtvslo.si/blog/deusvult
Iz 26:2 "Naj vstopi zaslužen Narod, Narod, ki varuje Vero."

DeusVult ::

Ja, ti bi pa rad do smrti bičal žensko, ki v javnosti pokaže gležnje, ker prehitro teče, al pa jo kar zažgal na grmadi, ker je preveč lepa, pa te ne mara.

Taki ste (bili) verniki, (če|dokler) niste (bili) kastrirani.


A sem slučajno rekel, da zagovarjam islam? Ga ne, ker je neciviliziran kult, zagovarjam pa načelo suverenosti in da se ne vtika v to, kar počnejo drugi in po kakšnih pravilih to počnejo.

V križarskih vojnah je bil princip popolnoma tak, kot tvoje mišljenje - vsiliti drugim svoj način razmišljanja. Pa se s tem verjetno ne bi strinjal, a ne?
http://www.rtvslo.si/blog/deusvult
Iz 26:2 "Naj vstopi zaslužen Narod, Narod, ki varuje Vero."

jype ::

DeusVult> A sem slučajno rekel, da zagovarjam islam?

Opisal sem lastnosti krščanstva.

DeusVult> zagovarjam pa načelo suverenosti in da se ne vtika v to, kar počnejo drugi in po kakšnih pravilih to počnejo.

Aja?

DeusVult, v tej temi pred nekaj dnevi> Nikogar ne zanima, kaj se dogaja z huliganskimi "demonstranti" (ki si to zaslužijo)

Precej jasno daš vedet, kaj si misliš o ljudeh, ki protestirajo zoper fašistični državni udar, ki se dogaja v Iranu.

DeusVult> V križarskih vojnah je bil princip popolnoma tak, kot tvoje mišljenje - vsiliti drugim svoj način razmišljanja. Pa se s tem verjetno ne bi strinjal, a ne?

Kako, natanko, pa lahko jaz drugim vsilim svoje mišljenje? Je narobe, če jim pokažem, da se motijo? Je narobe, če jih razsvetlim s svojim zveličanim mnenjem, za katerega je vsakemu takoj jasno, da je pravilno?

Ni. Jaz prinašam človeštvu luč, precej hitreje in bolj jasno kot to počne katerikoli bog, pa še grozim vam nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

root987 ::

Blasphemy, you proved my logic wrong!
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

tsh2 ::

Ja, hehe. Po tej logiki je pomembno zgolj to, da so ljudje pod Saddamom živeli relativno v miru, pod ameriško okupacijo pa so tarča vojske, samomorilskih napadalcev in kogarkoli, ki ima ravno 5 minut časa (in puško).


saj bi tudi ljudje v zahodnih državah pod hitlerjevo okupacijo lahko živeli "relativno" mirno, če se mu ne bi upirali in ga sprejeli kot svojega diktatorja. ampak tega niso hoteli in so izbrali upor in vojno, ki je kratkoročno prinesla poslabšanje stvari, dolgoročno pa se je splačalo. isto je z vojno v iraku.

še nekaj stvakov na temo: če pogledamo lego irana je kar blizu evropi, ampak če pogledamo njegove sosede vidimo, da je njegova najbolj razvita soseda turčija. meja z njo pa je precej kratka, kar je slabo, ker bi od tam lahko prihajali napredni evropski vplivi. največja njegova meja je morje, torej je kar izoliran, kot nekak otok. mogoče je to dobro, ker se mi zdi da so države, ki imajo veliko morja, bolj miroljubne, kot celinske države. potem meji pa še na afganistan, irak in pakistan, same države s problemi. potem pa še turkmenistan, še ena zabluzena država, kjer še vedno vladajo komunisti v enopartijskem sistemu. tako da, če bi sklepal po legi bi rekel, da ne kaže, da bo iran postal evropsko napreden kaj kmalu.

jype ::

tsh2> saj bi tudi ljudje v zahodnih državah pod hitlerjevo okupacijo lahko živeli "relativno" mirno, če se mu ne bi upirali in ga sprejeli kot svojega diktatorja. ampak tega niso hoteli in so izbrali upor in vojno

See, that's where you're wrong!

Nazaj v šolo, fant moj.

Upam, da te ni kakšen župnik nategnil s takole tragikomično različico zgodovine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

rasta ::

Ti marsičesa ne vidiš.

Med kandidati so razlike precejšnje.

Mislim, da Musavija preveč idealiziraš. On ni prav noben demokrat ali humanist.
Musavi je bivši ministerski predsednik iz časa iransko-iraške vojne in pripada starim (revolucionarnim) ekonomskim elitam, tako kot tisti "Rasfarjani" ali kaj je že. Tem tipom pa gredo oportunisti iz Ahmadinedžadovega kroga precej na jetra (in obratno).

Musaviju so morali dovoliti kandidaturo, ker ga kot bivšega ministerskega predsednika težko zavrnejo kot neprimernega. So pa zato ukradli volitve ...

Kar pa je Musavija spravilo v sedanjo vlogo "velikega reformatorja", je pa, da se je v predvolilni kampaniji odločil ljudem nekoliko pihati na dušo o svoboščinah - naj bi prijel svojo ženo za roko in rekel, da so moški in ženske enake ter še enkrat po nesreči izrekel "svoboda". Ravno to, kar danes v Iranu najbolj mobilizira množice. Ko pa so se začele množične demonstracije, pa je moral sprejeti vlogo njihovega vodje, ker drugače je politično mrtev.

V bistvu se je prisiljen spečat z "osvoboditelji", nekako tako kot so se morali naši komunisti v začetku devedesetih, ko so ugotovili, da v Miloševičevem srbskem nacionalizmu ni prostora zanje ...

oldguy ::

A zato se torej gre, komunisti/liberalci bi radi kastrirali islam, kot so Krščanstvo.


Heh, če nas to naredi komuniste/liberalce, potem sem tudi jaz zraven.

jype ::

rasta> Mislim, da Musavija preveč idealiziraš. On ni prav noben demokrat ali humanist.

Sej je vseeno, če ni. To je bila njegova kampanja. Ljudje so ga volili, ker je to obljubil.

rasta> Ko pa so se začele množične demonstracije, pa je moral sprejeti vlogo njihovega vodje, ker drugače je politično mrtev.

Tako je. Kar je pomembno je predvsem to, da so ga ljudje nenadoma podprli v precej večjem številu, kot si je kdo lahko mislil.

Daedalus ::


Pa si mogoče kdaj pomislil, da ne gre za to, da bi bila vera kakorkoli nekompatibilna z moderno družbo, ampak konflikt nastane zgolj zato, ker moderna družba vero a priori zanika?


Jaz sem govoril o limanju (katerekoli) religije in Države. Religija je zadeva posameznika, ki v organizaciji Države ne sme biti uradno zastopana, kjerkoli. Kar pa ti doma/v prostoih za obrede počneš, me pa ne briga, dokler ni direkt nelegalno in dokler se vsi vpleteni strinjajo. Moli h komer češ. Ko se mi boš pa htel v imenu "Boga oca" al pa religije vsest na oblast - se boma pa grdo gledala. To, da pa večina ljudi rabi neko obliko Boga, da funkcionira, mi je pa znano in čisto nemoteče dejstvo. Dokler seveda mi v imenu tega ne uzurpirajo oblasti al pa mi na ulici težijo, kako bom gorel v peklu, ateist frdaman.

Ga ne, ker je neciviliziran kult, zagovarjam pa načelo suverenosti in da se ne vtika v to, kar počnejo drugi in po kakšnih pravilih to počnejo.


Načelo popolne suverenosti države je kompletno mrtvo od konca druge svetovne vojne naprej. Vsaka država je na očeh mednarodne skupnosti in le-tej za kake resne pizdarije tudi odgovarja. Sicer se definicija resne pizdarije spreminja glede na čas in politične agende ostalh držav... sam časi, ko so lahko države interno delale neomejene pizdarije, so mimo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

WarpedGone ::

Kar pa ti doma/v prostoih za obrede počneš, me pa ne briga, dokler ni direkt nelegalno

Tole samo po sebi ni ravno "trden" pristop. Če se npr. homoseksualnost razglasi za prepovedano reč, morebitne istospolne igrice v domači spalnici postanejo javni problem. Nelegalnost je preveč spremenljiv princip, da bi se obešal nanj.
Zbogom in hvala za vse ribe

Daedalus ::

Tole samo po sebi ni ravno "trden" pristop. Če se npr. homoseksualnost razglasi za prepovedano reč, morebitne istospolne igrice v domači spalnici postanejo javni problem. Nelegalnost je preveč spremenljiv princip, da bi se obešal nanj.


Pravno gledano je še najbolj objektivna reč. In ker v pravni državi pač ne moreš drugače presojat nekega početja drugače. Ne morš folka na sodišče postavljat na podlagi tega, ker ti ni všeč da hodijo za križem/čepijo na tepihu/v parku prepevajo hare hare krišna krišna. Za osnovne smernice tega, kar je lahko razglašeno za nelegalno, mamo pa Ustavo, kup deklaracij, cel sistem sodišč, pritožbene postopke, ipd.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

WarpedGone ::

V Iranu danes je homoseksualnost nelegalna. Se ima torej iranska država in družba vso pravico vpletat v početje v spalnicah? Nelegalnost tega početja pravi da ja. Js pravim pa da ne in da je problem v njihovem pravu. Legalnost/nelegalnost je napol luft, legitimnost je bolj oprijemljiva reč.
Zbogom in hvala za vse ribe

Daedalus ::

V Iranu danes je homoseksualnost nelegalna. Se ima torej iranska država in družba vso pravico vpletat v početje v spalnicah? Nelegalnost tega početja pravi da ja. Js pravim pa da ne in da je problem v njihovem pravu. Legalnost/nelegalnost je napol luft, legitimnost je bolj oprijemljiva reč.


V okviru njihovega pravnega sistema, ja. Kot se je dalo v okviru pravnega sistema ZDA prodajat in kupovat sužnje. Pol se je pa pogled na (ne)legalnost takega početja spremenil v okviru istega pravnega sistema. Kar je edini (dolgoročni) garant, da neka ureditev obstane. Legitimnost je pa vedno tricky zadeva... kar je legitimno zame, ni nujno tudi zate. Tako da IMO je ravno obratno - legitimnost je "luft". V okviru prava lahko govoriš o legalnosti/nelegalnosti. Legitimnost/nelegitimnost je "pripomoček" oziroma, ni garant zakonitosti. Če pa se hočeš it pravno državo, pa rabiš najprej legalnost. Ne glede na to, da se mogoče vsem ne zdijo tvoji postopki legitimni.

edit - Cerar o legalnosti in legitimnosti
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

WarpedGone ::

Iz tega linka:
Toda argument ali »izgovor«, da je veljavno pravo neznosno krivično, je dejansko lahko sprejemljiv (legitimen) in tudi pravno uporaben (legalen v širšem smislu besede) zgolj v izrazito skrajnih situacijah, ko npr. totalitarni režim s pomočjo gole pravne forme (»zakonov«, ki so to le še po nazivu) krši vsa temeljna načela človečnosti, tepta človekove pravice, načrtno uničuje človeška življenja ipd.


Pravica do zasebnosti, je temeljna človekova pravica, ki jo prepoved homoseksualnosti direkt krši. Zato je trditev "Kar pa ti doma/v prostoih za obrede počneš, me pa ne briga, dokler ni direkt nelegalno" nevarna. Homoseksualnost je lahko direkt nelegalna, ampak je vtikanje v zasebnost vseeno nelegitimno in narobe. Opravičevanje vtikanja z nezakonitostjo početja je v tem primeru zgrešeno.
Zbogom in hvala za vse ribe

Pšenični ::

Ali kdo izkorišča proteste?
Na naše vprašanje, če so protesti spodbujeni oz. financirani s strani zahodnih držav, pa Šterbenc svari, da ne smemo biti preveč naivni in ob tem razlaga zapleteno zgodovino države, proti kateri Izrael že skoraj 30 let vodi izredno močno propagandno vojno. "Prikriva se podatek, da v Iranu živi najštevilnejša judovska skupnost na Bližnjem vzhodu izven Izraela. Američani že nekaj let prek svojih posebnih enot v Iranu podpirajo neperzijske protirežimske skupine oziroma izvajajo posebne operacije. Če upoštevamo vse to, potem moramo biti pri ocenjevanju sedanjih dogajanj zelo previdni."

Ob tem pa je treba poudariti še, da sta srednji sloj in mladi - poglavitni sestavni del protestnikov - nezadovoljni s slabšanjem ekonomskega položaja in povečevanjem neperspektivnosti. "To so gotovo nastavki za izbruh spontanega revolta po percipirano nepoštenih volitvah. Vendar pa se ni mogoče znebiti občutka, da demonstracije izkorišča nekdo drug oz. da demonstranti morda celo nehote nastopajo kot instrument v rokah zahodnih strategov iz ozadja," svari Šterbenc.

Tako meni Dr. Šterbenc.

Se opravičujem ker sem vas zmotil debati o tem kako Iranci preganjajo homoseksualce, kar je seveda edino pravilno. Na zgoraj napisano bi lahko rekel, da bo kakšen izmed zgoraj navedenih "pogojev za demokratizacijo" v jeseni prisoten tudi pri nas, pri tem mislim na številne mlade, ki zdaj prihajajo iz šol in tiste, ki so že na borzi dela. Nimajo ne perspektive in ne dela.

Pšenični ::

Med gruzijsko - Rusko vojno so iz YouTuba brisali vse posnetke.
Med izraelskim genocidom z belimfosforjem nad Palestinci prav tako!
Sedaj ima YouTube posebno sekcijo, kamor lahko "Iranci" nalagajo posnetke.....Naključje ?

Daedalus ::

Pravica do zasebnosti, je temeljna človekova pravica, ki jo prepoved homoseksualnosti direkt krši. Zato je trditev "Kar pa ti doma/v prostoih za obrede počneš, me pa ne briga, dokler ni direkt nelegalno" nevarna. Homoseksualnost je lahko direkt nelegalna, ampak je vtikanje v zasebnost vseeno nelegitimno in narobe. Opravičevanje vtikanja z nezakonitostjo početja je v tem primeru zgrešeno.


Če je homoseksualnost nelegalna, pol se v primeru suma izvajanja le-te lahko opravi s sodnim nalogom utemeljena hišna preiskava, kjer se zbira dokaze o nelegalnem početju. In v tem primeru je zaradi kazenskega postopka pravica do zasebnosti trenutno suspendirana. Vigilantstva in pravno faljenih postopkov ne zagovarjam. Zagovarjam pa tole (iz istega linka):

Ideal je seveda hkratno legalno in legitimno ravnanje oblastnih in drugih državnih in družbenih institucij ter vseh posameznikov, ki te institucije predstavljajo. Ker pa v praksi tega ideala večkrat ni mogoče uresničiti, se moramo v takšnih primerih odločiti, čemu dati prednost. V pravni državi mora imeti prednost pravo. Čeprav tudi to načelo – tako kot nobeno drugo človeško vodilo ravnanja – ni absolutno, pa je treba nanj vedno znova jasno in glasno opozarjati ter s tem spodbujati ozaveščenost o družbenem pomenu prava in pravne države. Če se mora npr. nek državni organ ali funkcionar odločiti, ali naj ravna všečno državljanom, tudi če s tem »malce« ali pa celo »malce bolj« krši pravo, ali pa naj raje spoštuje pravo in se morebiti državljanom celo »malce« ali »malce bolj« zameri – je odgovor jasen: spoštovati mora pravo. Če tega ne stori, ga sicer lahko razumemo, vendar pa nikakor ne smemo odobravati njegovega ravnanja. V nasprotnem primeru se namreč s tem sproži plaz podobnih ravnanj vseh nosilcev oblasti, kar vodi v nepravno družbeno stanje, tj. v stanje, v katerem postane v končni instanci odločilna prevlada gole moči oziroma nasilja.


A je zdaj jasno? Al se me bo še naprej obešalo na posamezne izjave in probalo iz nih delat case tam, kjer ga ni?

@telbanc - v vsaki državi imaš prisotne razne interesne skupine "od zunaj." V bolj urejenih država v obliki uradnih organizacij, v bolj divjih je vse skup na pol ali nasploh ilegalno. Sam, zdaj pa zrelativizirat vse režimu neljube dogodke na delo teh organizacij in ljudem pripet oznako neumnih lutk, je pa zelo nevarno in neumno. Sem že napisal zakaj. Zdaj, če si marksist al pa kaka varijanta fašista, pol gre razumet. Če nisi, ti pa na logičnem nivoju nekaj ne štima.

edit - dodal celoten odstavek
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Brane2 ::

Pa saj nihče ni zrelativiziral vseh teh dogodkov na delo zunanjih organizacij.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Daedalus ::

Vendar pa se ni mogoče znebiti občutka, da demonstracije izkorišča nekdo drug oz. da demonstranti morda celo nehote nastopajo kot instrument v rokah zahodnih strategov iz ozadja," svari Šterbenc.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

WarpedGone ::

No, pa dajmo še en citat:
Iskanje čim višje stopnje ujemanja med legitimnostjo in legalnostjo (delovanja) državne oblasti je zato velik izziv sleherne demokratično organizirane družbe, v kateri prevladuje načelo pravne države.


Točno ta zadeva spalnice in legalnega dogajanja v njej je ena takšna občutljiva točka modernega prava po svetu. Nekatere pravne ureditve so tuki že skupaj z legitimnostjo, druge pa še ne. Sploh iranska na primer še ni. In tole je tema o iranski pravni ureditvi. V tej temi rečt, da "dokler je dogajanje v spalnici legalno, je vse OK" je nevarno, ker v iranu to pomeni čisto nekaj drugega kot pri nas. Hotel sem le opozorit na ta detajl. Peace?
Zbogom in hvala za vse ribe

Brane2 ::

In BTW, se še komu zdi vsaj rahlo smešno to, da, ko gre za poštenost volitev, moramo sprejeti kot dokaz štetje "števila petk vzandjih dveh pozicijah številke posameznega volivca" itditd, ko pa omeniš neenako obravnavo tega glede na ostale primerljive incidente vsepovsod, od izjav posameznih držav, preko prikaza v medijih itd pa dobiš odziv v stilu "ja, ja svet je grd, vse v njem pa relativno, sedaj pa utihni in ne kvari atmosfere" ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Vendar pa se ni mogoče znebiti občutka, da demonstracije izkorišča nekdo drug oz. da demonstranti morda celo nehote nastopajo kot instrument v rokah zahodnih strategov iz ozadja," svari Šterbenc.


Res je. Osmi potnik pa ni bil edini potnik, kot že naslov pove.
EDIT: Je bil pa seveda glavni, čeprav je deloval, kadar se je le dalo, za kulisami.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Daedalus ::

Peace?


Peace.

@Brane - ja, od nekarih dobiš tud take odzive.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jype ::

telbanc> Prikriva se podatek, da v Iranu živi najštevilnejša judovska skupnost na Bližnjem vzhodu izven Izraela.

Ne, se ne. Poleg tega židje iz Irana niso zionisti (če ne bi jih oblast zmasakrirala) in Iranci (za razliko od mnogih ostalih ljudi) zelo dobro ločijo zioniste od židov.
««
10 / 13
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

VIDEO: Nasilje v Iranu še traja: 'Če bo potrebno, bomo končali negotovost v Teheranu' (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7413086 (12292) Looooooka
»

Iran v pričakovanju volitev onemogočil VPN (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
6619041 (17472) Deneb
»

Iran - naslednja tarča zahodnih imperialistov? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15539133 (36376) Mipe
»

Ali bo Amerika napadla Iran do 20.3.2006??? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18514534 (530) leinad

Več podobnih tem