» »

Kategorizacija netbookov po Microsoftovo

Kategorizacija netbookov po Microsoftovo

engadget - Da je popularnost netbookov močno dvignila prodajo in podaljšala življenje XPjev ni nič novega. Malo znane pa so verjetno najvišje specifikacije, za katere se Microsoft še strinja, da prenosnik spada v kategorijo netbookov. Slednje so za izid Windows 7 in za netbooke namenjen Starter Edition rahlo priredili. Diagonala zaslona se je z 12,1 palca zmanjšala na le 10,2 palca, kar bo predstavljalo težave (in podražitve zaradi dražjega operacijskega sistema?) nekaterim večjim modelom (11 palčnike že imata Acer in MSI, prihaja še Eee PC), na srečo pa se je dvignila omejitev velikosti trdega diska. Slednji je v trdni obliki lahko zdaj dvakrat večji (do 64 GB) kot prej, namesto 160 GB vrtečih se plošč pa je zdaj dovoljenih 250 GB. Najvišja količina pomnilnika ostaja enaka pri 1 GB (očitno kasnejše uporabniške menjave na delovanje sistema ne vplivajo), a so močno prevetrili pogoje za procesorje. Pogoji za XPje so trenutno zmedeni, saj zadostuje enojedrnik s frekvenco do 1 GHz, določeni modeli iz družine Atom, Celeron 220 ter nekateri AMD in VIA procesorji. Po novem ustrezen procesor definira frekvenca, št. jeder in poraba. Dovoljeni so namreč le 2 GHz enojedrniki, katerih poraba ne sme presegati 15 W, ne upoštevajoč grafičnega čipa (očitna priprava na 2. generacijo platforme Atom). Odstranjeni sta bili še omejitvi, povezani z grafičnim čipom (za XPje je bila dovoljena le podpora do standarda DX9) in zaslonov na dotik, ki so bili omejeni na rezistivno tehnologijo.

67 komentarjev

«
1
2

bluefish ::

da ne bo zmede pri komentiranju že tako zmedenih edicij. Microsoft se je odločil, da bo po novem Starter namenjen netbookom, Home Basic pa po novem za razvijajoče se trge. Prej je bilo namreč ravno obratno: http://www.neowin.net/news/main/09/05/2...

MrStein ::

Trdi disk v trdi obliki ? A je tudi v mehki ?
Še enkrat apeliram, da avtorji omejijo pesnitve na kurzivo.
Hvala.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Solid state? Slednje se pevede trdo stanje.

trnvpeti ::

kako lepa priloznost, da bodo proizvajalci prodajali netbooke z drugimi OS
in nizjo ceno :)

borchi ::

> Solid state? Slednje se pevede trdo stanje.

ne pa se ne...
l'jga

JohanP ::

@PIPI
A res? Solid je trden, hard je pa trd.
Če sledim tvoji dobesedni pesnitvi: Hard Disk = Trdi disk in Solid State Disk = Trden disk.

McNato ::

SSD ni Solid Stade DISK ampak DRIVE. Zato je nesmisel pri SSDjih govoriti o disku ker ga sploh ni. Se bo treba spomnit kak primernejši izraz.

Poldi112 ::

Bedarija. Beseda disk je zadnja desetletja dobila nov pomen, in ta se uporablja naprej tudi za ssd.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

borchi ::

> Beseda disk je zadnja desetletja dobila nov pomen

? kater pomen?

in, ja, v SSD 'D' stands for 'drive'... in en vidim razloga, da bi ravno sedaj bilo potrebno 'drive' črtat iz rač. besednjaka, če pa je čisto lepo preživel celo obdobje, ko so bili disk drives prevladujoči...
l'jga

driver_x ::

trdnostanjski pogon

itak37 ::

Solid state (electronics) @ Wikipedia

Solid state (electronics) are circuits that do not contain electromechanical or gas or vacuum tube components.

Pomen izraza solid state v elektroniki je brez premikajocih se delov.

driver_x ::

oz. obrabnih delov.

PaX_MaN ::

/off topic
V glavnem, že marketingarji so zajebal poimenovanje.
/on topic

Hrpmh, jaz v tisti razpredelnici CPEjev v SLO dobim po neki zmerni ceni (v skladu s kryzo, ane) točno dva proca.
Kakšna izbira, ej!

bf4ed ::

Trdi disk v trdi obliki ? A je tudi v mehki ?
Še enkrat apeliram, da avtorji omejijo pesnitve na kurzivo.
Hvala.


Ne niti to ni zaželjeno. Uporabljajte strokovne izraze! Ne mi tu z nekimi poslovenjenimi in nevem kaj po vaše izmišljenimi besedami.
SSD je SSD ali Solid State Drive in nič drugega!

noraguta ::

/off topic
V glavnem, že marketingarji so zajebal poimenovanje.
/on topic

Hrpmh, jaz v tisti razpredelnici CPEjev v SLO dobim po neki zmerni ceni (v skladu s kryzo, ane) točno dva proca.
Kakšna izbira, ej!


boš kot sp popoldne štancal netbooke?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

PaX_MaN ::

boš kot sp popoldne štancal netbooke?

Ne, bi imel pa rad drugo čipovje, ki je pri obeh dosegljivih žejno kot pijanec v jarku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

noraguta ::

boš kot sp popoldne štancal netbooke?

Ne, bi imel pa rad drugo čipovje, ki je pri obeh dosegljivih žejna kot pijanec v jarku.

pač ne boš nabavil starter editiona
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

PaX_MaN ::

O kakšnem "starter edition" ti to?

Poldi112 ::

>SSD je SSD ali Solid State Drive in nič drugega!

Kar se mene tiče je disk, ker funkcijo opravlja isto.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Matek ::

Kar se mene tiče je disk, ker funkcijo opravlja isto.

No, pa dodaj to v Slovar Poldijevega knjižnega jezika, za ostale slovence pa velja:

1. dísk -a m (ȋ) 1. šport. okrogla lesena, okovana plošča za metanje: vreči disk / tekmovanje v metu, metanju diska; metalec diska; pren., knjiž. rumeni disk sonca 2. teh. disku podoben del priprave, naprave: vrteči se diski brane drobijo kepe zemlje; zavorni disk zavorni kolut ♪

Trdi disk, DVD (digital video disc) in DISKeta (floppy disc) so diski, ker ustrezajo drugi točki te definicije. Solid state drive pač ne in je drive oz. pogon, tako kot USB pogon.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Tear_DR0P ::

ne me jebat - zdej bo MS zapovedoval kakšn mora biti hardverska sestava mašine? še malo pa bojo ko japkaši.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Matek ::

ne me jebat - zdej bo MS zapovedoval kakšn mora biti hardverska sestava mašine? še malo pa bojo ko japkaši.
No ja, tako hudo spet ni. Sicer se strinjam, da bi lahko bila definicija malo bolj ohlapna, ampak ideja je pa enaka kot recimo šenkavanje dragega softvera študentom. Vsak lahko kupi W7 in ga poganja, le da je za določeno področje trga, kjer je to smiselno, cenejši. Tu je pač omejitev sestava mašine, če bi bila pa geografska pozicija kupca, bi bilo pa manj pritožb.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

PrimozR ::

Trdi disk v trdi obliki ? A je tudi v mehki ?
Še enkrat apeliram, da avtorji omejijo pesnitve na kurzivo.
Hvala.


Ne niti to ni zaželjeno. Uporabljajte strokovne izraze! Ne mi tu z nekimi poslovenjenimi in nevem kaj po vaše izmišljenimi besedami.
SSD je SSD ali Solid State Drive in nič drugega!


Torej moramo začeti uproabljati izraz compact disc oz. digital video disc?

techfreak :) ::

Lahko prevedene, ampak prevoda za SSD še očitno ni.

Tear_DR0P ::

Matek kar mene muči je to, da se je pred nekaj meseci MS hvalil da je prevzel trg netbookov in da ljudje linux dol mečejo in ga menjavajo za Winse.to pomeni da so pri MS pridobilio monopol nad tem trgom in počasi bodo proizvjalci netbookov rekli ah kurc, bomo pa delal netbooke, kot jih hoče MS, linux userji, ki bomo pa hotli 128GB ssdje al pa 2 jedrne atome al pa 2GB rama se bomo lahko pa v rit ugriznal
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

techfreak :) ::

Matek kar mene muči je to, da se je pred nekaj meseci MS hvalil da je prevzel trg netbookov in da ljudje linux dol mečejo in ga menjavajo za Winse.to pomeni da so pri MS pridobilio monopol nad tem trgom in počasi bodo proizvjalci netbookov rekli ah kurc, bomo pa delal netbooke, kot jih hoče MS, linux userji, ki bomo pa hotli 128GB ssdje al pa 2 jedrne atome al pa 2GB rama se bomo lahko pa v rit ugriznal

In kaj je s tem narobe? Proizvajalci se prilagajajo trgu in če trg hoče Windows, potem to ponudijo.

fiore ::

linux userji, ki bomo pa hotli 128GB ssdje al pa 2 jedrne atome al pa 2GB rama se bomo lahko pa v rit ugriznal

tudi windows userji se bojo mogli v rit ugriznit. še toliko prej. mislim da se da dobit netbooke z 2GB rama z linuxom, z winsi pa pač ne.

sicer pa kar se "prevzema trga" tiče, tko je če obstaja monopolist....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fiore ()

Bor H ::

Enim res ni jasn da windows starter ni mainstream sistem. Gre za zadevo, ki se bo prodajala izključno v razvijajočih trgih, če bo mašina močnejša bo pač dobila Home Basic verzijo. Oz. bom tko obrnu: če ti je dovolj Starter verzija Winsov ti bo tudi ta konfiguracija zadoščala.

Dr_M ::

MS in Intel dobro sodelujeta.
Ima pa intel tudi res dobre omejitve za Atom procesorje. Recimo po znizane cene procesorjev za racunalnike do 10.1.
Pa seveda so lahko samo enojedrni.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

borchi ::

> MS in Intel dobro sodelujeta.

jaz že vem katera edicija windowsov bo na mojem netbooku...

MOBLIN! 8-)
l'jga

fiore ::

> MS in Intel dobro sodelujeta.

jaz že vem katera edicija windowsov bo na mojem netbooku...

MOBLIN! 8-)

moblin je ratala kar lušna zadeva:
http://moblin.org/documentation/moblin-...
pred kratkim je izšla beta verzija v2 moblina. ne vem pa zakaj niso tukaj objavili novice (glede na to da objavijo vsak drek v zvezi z ms).

Dr_M ::

Cim vidim pingvina zraven, me vse mine.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Tear_DR0P ::

DR_M svetujem da se izogibaš južne poloble zemlje, tam jih namreč mnogo živi
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Dr_M ::

Niti nisem imel namena it tja dol :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

CaqKa ::

in zakaj se ms spušča v to da netbook okarakterizira glede na tehnične zmogljivosti? a ni bistvo teh malčkov da so majhni?
zakaj se nebi raje na to osredotočli?
še dobro da pri zaslonu niso napisali resolucije, to bi bil totalen nonsense.
čeprav je verjetno tudi naslov novice zavajajoč...

noraguta ::

O kakšnem "starter edition" ti to?

o tem ki je omenjen v novici ter ima omenjene omejitve.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Poldi112 ::

>No, pa dodaj to v Slovar Poldijevega knjižnega jezika, za ostale slovence pa velja:

SSKJ je vedno malo zadaj, počakaj par let. Jezik je dinamična zadeva in disk je že uveljavljen izraz.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

techfreak :) ::

Disk je že uveljavljen, ampak SSD nima diska v sebi.

Torej ne more biti disk.

borchi ::

> Jezik je dinamična zadeva in disk je že uveljavljen izraz.

nekako tako kot se je pred 20 leti (napačno) uporabljalo superge/adidaske (odvisno v katerem delu slovenije si bil) za športne copate... potem pa je preteklo še nekaj časa, da se je ta bedarija pozabla.

torej, Poldi112, raje uporabljaj pravilno drive(pogon), da nas ne boš čez 5 let spet poučeval, da je pogon pa sedaj že dovolj ustaljen izraz in je zato cloud storage-u potrebno rečt 'pogon'...
l'jga

Poldi112 ::

Zakaj? Jaz se prilagajam večini, ker je s tem stvar najbolj razumljiva. En nepoznavalec pač ne loči med navadnim trdim diskom in ssd. In niti mu ni treba, vse kar mora vedeti je, kje mu je zmanjkalo prostora - na disku. Ti mogoče učiš nekoga ki it reče, da se mu je zafilal D disk, da je D pogon, za razliko od C, ki je lahko disk, ker je dejansko trd?

Moje stranke ne razumejo besede pogon. Še mene zmede. Tako da ne hvala.

Supere pa btw niso izumrle. Nisem niti vedel da naj bi, ker jaz jih veselo uporabljam (besedo).

EDIT: evo, superge so že prilezle v sskj, bravo naši :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Poldi112 ::

>Disk je že uveljavljen, ampak SSD nima diska v sebi.
>Torej ne more biti disk.

Beseda disk je dobila nov pomen, ne disk kot krog, ampak disk kot naprava za trajno shranjevanje in uporabo. Oz. ta definicija je slaba, in jaz nisem slavist. Efektivno tisto kar je C:
Če se hočeš pa ti iti neko sveto vojno da bo c: po novem pogon, pa kar izvoli. Pa veliko veselja.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

borchi ::

> EDIT: evo, superge so že prilezle v sskj, bravo naši :)

adidaske pa ne. naš becirk je zgubu :( (verjetno posledica dejstva, da se neumne slaviste gre več ljudi iz osrednje slovenije)

> Če se hočeš pa ti iti neko sveto vojno da bo c: po novem pogon, pa kar izvoli. Pa veliko veselja.

sploh, ne. meni osebno dol visi za disk ali pogon. ampak glede na to, da je celoten angleško in germansko govoreči svet (ostalih jezikov ne znam, verjetno je podobno) sposoben operirat s 'pogonom', ne vidim pametnega razloga, da bi ravno mi morali biti tako zabiti, da ne bi znali pravilno ločevati med tem kaj pomeni 'pogon' in kaj 'disk'. oziroma ko jaz narobe uporabljam izraz disk, se nič ne opravičujem, da bo 'disk' čez 5 let verjetno v SSKJ opisan kot 'C:'...

(zaključimo OT, grem rajš slike pobrat iz tega flaš diskovja...)
l'jga

Poldi112 ::

Ne opravičujem s tem, da bo nekocm v sskj (to je zgolj predvidevanje), ampak s tem, da večina ljudi pod besedo disk razume C in ne ločuje med ssd in hd.

Pogon se pač ni prijel, in mene pač ne mika da bi šel z glavo skozi zid.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

techfreak :) ::

A zdaj boste pa še na novo izumljali naprave? Disk se mora vrteti (torej zunanji HDD, notranji HDD, disketa, CD, DVD, BD, HD-DVD). Pogon pa se ne vrti (pomnilniške kartice, USB ključki, SSD).

Zakaj nobeden USB ključku ne reče USB disk? Zakaj še SSDju ne bi mogli reče kaj drugega kot pa disk? Je tako težko?

Dr_M ::

Pogon se premika. Ja?
Torej, rece se CD/DVD/BD pogon in ne disk. Ja?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

techfreak :) ::

Pogon pomeni premikati, ne pa tudi vrteti.

Disk se vrti, CD se vrti, DVD se vrti, BD se vrti.

Dr_M ::

Vrti se medij.

Kljub temu, flash pomnilnik ne more bit drive, ker ta drive nicesar ne poganja.

Zato pa je HDD Hard Disk Drive, ker poganja diske (plosce).
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Jst ::

Slo-Tech - Pomoč in Nasveti

"Kateri E pogon naj kupim?"

Živjo vsem. Meni so pogoni dovolj veliki razen Eja. Kaj naj naredim, da bom imel več prostora, ker imam na C pogonu 120GB na D pogonu pravtako 120GB ter E pogonu samo malo več kot 4GB, pa še PISAT NE MOREM NA TA POGON!! WTF!!! PLZ HELP ME!!!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

bluefish ::

heh, saj nekatere obstoječe teme se ne razlikujejo kaj preveč od tega.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri netbook?! (strani: 1 2 3 442 43 44 45 )

Oddelek: Kaj kupiti
2230271330 (91888) MrStein
»

Kateri procesor (in prenosnik) za tajnico ?

Oddelek: Strojna oprema
221469 (1007) Cokolesnik
»

Procesorji Clarkdale naprodaj 10. januarja

Oddelek: Novice / Procesorji
214210 (2918) Spock83
»

Kategorizacija netbookov po Microsoftovo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
677108 (5574) MrStein
»

Kategorizacija netbookov zahteva Intela, na suhem ostali VIA in nVidia

Oddelek: Novice / Procesorji
223611 (2531) CX20RE

Več podobnih tem