» »

[Vse o DSLR]

[Vse o DSLR]

Temo vidijo: vsi
««
88 / 92
»»

polozweii ::

Število posnetkov za tvoj Canon najdeš tu:
https://www.howtogeek.com/218244/how-to...


Se ob polovičnem pritisku tipke premakne samo zrcalo ali še kak drug mehanski element? Zaslonka?

Zgodovina sprememb…

Kvinta ::

Kak misliš to da bi se kaj premaknilo ? premakne se nekaj ko sliko nardim vsaj čuje se tak nimam jaz pojma drugač. Me zanima število posnetkov ,ker bi lahko kupo enega dodatno pa prodajalec trdi kr na pamet ,da več kot 5k posnetkov nima lol v dobi kjer se lahko to preveri zakaj bi mu vrjel čeprav ga poznam.
A.C.A.B

gddr85 ::

kej takega pa uploadaš https://www.camerashuttercount.com/

polozweii ::

Kvinta je izjavil:

Kak misliš to da bi se kaj premaknilo ?

Pritisneš do polovice, popčakaš recimo 3 sekunde in pritisneš tipko do konca.

Je tako da ko pritisneš tipko do polovice se dvigne le zrcalo?
Ko na primer čez 3 sekunde pritisneš tipko do konca se dvigne in spusti zaklop? Ali pa sem na kaj pozabil?
Velikost zaslonke se verjetno spremeni že med samimi nastavitvami fotoaparata.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

schurda ::

Ne.

Ko pritisneš do polovice, se izvedejo meritve.
Ko pritisneš do konca pa vse ostalo.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

polozweii ::

schurda je izjavil:

Ne.

Ko pritisneš do polovice, se izvedejo meritve.
Ko pritisneš do konca pa vse ostalo.


Kako naj si potem razlagam zvoke ki prihajajo iz aparata?

skyline ::

Kakšne zvoke?

freesty ::

polozweii je izjavil:

schurda je izjavil:

Ne.

Ko pritisneš do polovice, se izvedejo meritve.
Ko pritisneš do konca pa vse ostalo.


Kako naj si potem razlagam zvoke ki prihajajo iz aparata?


A mas objektiv na bodyju? Mogoce autofocus? :)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

polozweii ::

Nekaj sem našel na spletu. Spodaj sem napisal postopek pa me popravte če kaj ni ok
Tipko pritisneš do polovice da se dvigneta zrcalo in zaklop. Slika pride do senzorja in senzor lahko fokusira (pri novejših objektivih motorčka skoraj ne slišiš)
Ko tipko pritisneš do konca se aktivira posnetek in čez trenutek se zaklop spusti. Zrcalo se vrne na prvotni položaj.

Je zaklop drugo ime za zaslonko?

skyline ::

Skoraj vse kar si povedal je narobe :)

Pri pritisku na polovico se v bodyju ne premakne nič - AF senzor ima svoje sekundarno zrcalo in svetloba stalno pada nanj.
Takrat body samo da signal, da objektiv sfokusira, in zaklene izmerjeno osvetlitev.

Zaklop in zaslonka sta dve popolnoma različni stvari. Poišči še kakšen boljši link za prebrat :)
Ko pritisneš do konca, se dvigne zrcalo, odpre zaklop, po zajemu fotke se zapreta v obratnem zaporedju.


Glede zvokov bi pomagalo če poveš kater body in objektiv imaš, ampak načeloma slišiš a) avtofokus ali b) motorčke od optične stabilizacije.

polozweii ::

Še včeraj se je ob polovičnem pritisku nekaj slišalo, zdaj pa samo fokusiranje.čudno. mogoče sem kaj v nastavitvah spremenil.

Zaslonka je f znotraj objektiva ja

Ko se pokvari zaklop ostane odprt?

gddr85 ::

najbrž dobiš kak error na zaslon, če ne pa mirror up (al pa s prstom/palčko privzdigneš) in magar pogledaš lamele, če manjka kakšna, je vse zvito, na pol odprto ipd. potem imaš ziher problem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

polozweii ::

Če se pokvarjen zaklop vzame/potrga dol bi bil tak aparat še uporaben za snemanje videa?

gddr85 ::

ne bi rekel, če druzga ne, že zarad errorja, ker se zaklop ne odpre/zapre, pa kr tko vzet stran ga glih ne moreš, afaik, razen če boš vse razdrl ;)

polozweii ::

Kaj je pri brezzrcalnih fotoapaaratih drugače da se jim zaklop ne pokvari? No, vsaj jaz še nisem slišal da bi se.

gddr85 ::

če ima mehanski zaklop je možnost, da crkne isto, kot pri dslr

Kvinta ::

Zguba cajta 2 dni iščem nič ne najdem ... tisto kar je dal na prjšnji strani Bluefish gor bi blo uporabno če bi delalo pa ne dela vedno javi error na ostalih straneh enako ne glede al dam raw gor al jpeg exif pokaže v celoti to lahko sam doma tud vidim ,števila posnetkov ne pokaže nikjer .... grem v pondelek na servis pa da vidimo kaj bojo tam rekli.
A.C.A.B

polozweii ::

Kvinta je izjavil:

Zguba cajta 2 dni iščem nič ne najdem ... tisto kar je dal na prjšnji strani Bluefish gor bi blo uporabno če bi delalo pa ne dela vedno javi error na ostalih straneh enako ne glede al dam raw gor al jpeg exif pokaže v celoti to lahko sam doma tud vidim ,števila posnetkov ne pokaže nikjer .... grem v pondelek na servis pa da vidimo kaj bojo tam rekli.


Inštaliraš ustrezen program, na primer Shuttercount in kamero preko kabla povežeš z računalnikom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

polozweii ::

RedDrake je izjavil:

Tipično se za pokrajinsko fotografijo gleda dinamični razpon (imenovan DR, v EV enoti).
To pomeni, koliko je lahko razlike v svetlosti med najbolj temnim in najbolj svetlim delom slike, in jo bo senzor še zajel "pravilno", namesto kot črno ali belo.

Spletna stran DXOmark ima to relativno dobro razloženo, prav tako ima v bazi večino fotoaparatov glavnih proizvajalcev.
Za portrete se gleda kako "globoke" so barve zajema (koliko odtenkov loči senzor), in tu ni nujno isti razpored kot pri dinamičnem razponu.

Potem je pa še šum, ki definira pri kako nizki svetlosti se da še narediti "uporabno" fotografijo (s tem da je uporabnost itak odvisna od tega kaj želi fotograf s fotko doseči - in ni unikatnega odgovora). Ponavadi je to uporaba za "šport".

Če iščeš kaj za pokrajinsko fotografijo in še nimaš objektivov, potem je najbolje iti na brezzrcalce, proizvajalec ni pomemben. Manj tovoriš okoli po gmajnah bolje bo, moj hrbet me vedno spomni na to, ko grem kam s polnimi torbami ...

Pa trenutno ima SONY največjo izbiro leč pri brezzrcalnih fullframe fotkičih. Je pa res da to NI poceni špas.


Kako naj si razlagam da je Canon ki ima slabši dinamični razpon in barvno globino, v pokrajinski fotografiji in potretih bolje ocenjen od Nikona?
https://cameradecision.com/compare/Cano...

Zakaj je FX bolj cenjen od DX formata? Je prednost FX formata v tem da lažje pridejo do višje ločljivosti, barvne globine in dinamičnega razpona, ali so še kakšne druge prednosti?

freesty ::

polozweii je izjavil:

Še včeraj se je ob polovičnem pritisku nekaj slišalo, zdaj pa samo fokusiranje.čudno. mogoče sem kaj v nastavitvah spremenil.

Zaslonka je f znotraj objektiva ja

Ko se pokvari zaklop ostane odprt?


Preveri se mirror lock-up funkcijo. Preden fotoaparat zajame svetlobo dvigne zrcalo, da ob samem zajemu zmanjsa mikro tresljaje. Ce se to zgodi ob polovicnem pritisku ali ne, pa nisem siguren. Je pa dodatna teorija.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

freesty ::

polozweii je izjavil:

RedDrake je izjavil:

Tipično se za pokrajinsko fotografijo gleda dinamični razpon (imenovan DR, v EV enoti).
To pomeni, koliko je lahko razlike v svetlosti med najbolj temnim in najbolj svetlim delom slike, in jo bo senzor še zajel "pravilno", namesto kot črno ali belo.

Spletna stran DXOmark ima to relativno dobro razloženo, prav tako ima v bazi večino fotoaparatov glavnih proizvajalcev.
Za portrete se gleda kako "globoke" so barve zajema (koliko odtenkov loči senzor), in tu ni nujno isti razpored kot pri dinamičnem razponu.

Potem je pa še šum, ki definira pri kako nizki svetlosti se da še narediti "uporabno" fotografijo (s tem da je uporabnost itak odvisna od tega kaj želi fotograf s fotko doseči - in ni unikatnega odgovora). Ponavadi je to uporaba za "šport".

Če iščeš kaj za pokrajinsko fotografijo in še nimaš objektivov, potem je najbolje iti na brezzrcalce, proizvajalec ni pomemben. Manj tovoriš okoli po gmajnah bolje bo, moj hrbet me vedno spomni na to, ko grem kam s polnimi torbami ...

Pa trenutno ima SONY največjo izbiro leč pri brezzrcalnih fullframe fotkičih. Je pa res da to NI poceni špas.


Kako naj si razlagam da je Canon ki ima slabši dinamični razpon in barvno globino, v pokrajinski fotografiji in potretih bolje ocenjen od Nikona?
https://cameradecision.com/compare/Cano...

Zakaj je FX bolj cenjen od DX formata? Je prednost FX formata v tem da lažje pridejo do višje ločljivosti, barvne globine in dinamičnega razpona, ali so še kakšne druge prednosti?


Vsak full frame aparat bo boljse ocenjen od bilokerega aps-c aparata, ko gre za portrete. Tu sploh ni debate. Vecji senzor pac prinese svoje prednosti.

Pri pokrajinski pa je podobna stvar. Pogooglaj zakaj je full frame boljsi za en in drugi tip fotografije pa bos videl.

In pa zakaj ima nikon boljse stevilke na papirju? Ker merijo v tocno dolocenih pogojih. Verjetno ISO 100 in tam merijo DR. Bolj kot bos povecal ISO v vecji prednosti bo Canon.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Kvinta ::

Inštaliraš ustrezen program, na primer Shuttercount in kamero preko kabla povežeš z računalnikom.


Ne gre se za moj fotoaparat kupujem enega istega pa ta ,ko prodaja ne pusti pravi da če hočem vedet ga bo neso na servis in bojo tam povedli s tem da pač jaz plačam kolko pač to stane .... vse skupaj se gre samo zato ,ker mu jaz ne vrjamem da ma aparat nekje 5k posnetkov star pa je 10 let ne bi rad kupo nekaj kar ma 50k+ :)
A.C.A.B

no comment ::

Če ne zaupaš prodajalcu, sam pa se na stvar kaj dosti ne spoznaš... poišči drug aparat. Teh aparatov je kot listja in trave.

Takih s 5k posnetkov pa malo manj, seveda.

Zgodovina sprememb…

Kvinta ::

Danes sma šla na servis in je oni tip tam reko in pokazal da je posnetkov nekaj čez 47k prodajalec zdaj trdi ,da to nekaj ni vredu haha ma nemoj torej lepa hvala in nasvidenje vse skupaj me je stalo par evrov bom vrjetno novega vzel ,ker to na besedo vrjet je srednjeveška žalost;((
A.C.A.B

skyline ::

zakaj ti je 47k škljocov tak problem? manj rabljenega boš že težko našel :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: skyline ()

gddr85 ::

zato ker če je samo 5k, potem zaklop ziher še ne bo crknil :P

schurda ::

polozweii je izjavil:

Kaj je pri brezzrcalnih fotoapaaratih drugače da se jim zaklop ne pokvari? No, vsaj jaz še nisem slišal da bi se.


Brezzrcalni nima zavesnega zaklopa, zato se mu tudi pokvariti ne more! :D
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

no comment ::

Ojoj, brezzrcalnik nima ZRCALA.

Velika vecina pa seveda ima mehanski zaklop.

schurda ::

no comment je izjavil:

Ojoj, brezzrcalnik nima ZRCALA.

Velika vecina pa seveda ima mehanski zaklop.


? Zaklop česa?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Okapi ::

Mehanski zaklop se pri brezzrcalnih ob pritisku na sprožilec zapre. Tipalo takrat začne zbirati svetlobo za posnetek. Zaklop se takoj zatek odpre, svetloba se zbira, zaklop se zapre, posnetek je narejen. Zaklop se potem že spet odpre, da v iskalu vidiš sliko.


https://www.premiumbeat.com/blog/how-ca...

Vzrok je način zajema slike s tipali CMOS, ki ne zajamejo vseh pik naenkrat. Če ne uporabljaš mehanskega zaklopa (se pravi, uporabiš elektronski zaklop), pride zaradi tega do popačenja slike (htri premikajoči deli slike so popačeni).



Uporabniki brezzrcalnih fotoaparatov nestrpno čakamo uporabno tipalo z "globalnim" elektronskim zaklopom. Se pravi takim, pri katerem bodo vse pike istočasno zabeležile svetlobo. Potem bo mehanski zaklop res postal odveč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

one too many ::

Do podobnega efekta lahko pride tudi pri mehanskem zaklepu pri kratkih časih osvetlitve. Takrat se obe zavesici premikata istočasno z le majhno režo. Efektivno to deluje kot branje vrstice za vrstico pri elektronskem zaklopu.

Okapi ::

Drži. Zato je tudi omejen najkrajši osvetlitveni čas, ko slikaš z (običajno) bliskavico. Običajno 1/125 ali 1/250 sekunde. Ker pri krajšem se ne odpre cel zaklop, ampak je samo reža, in blisk, ki traja samo nekaj tisočink sekunde, ne bi osvetlil celega posnetka.

Boljše bliskavice pa imajo hig-speed sync, in jih lahko uporabimo tudi s krajšimi osvetlitvenimi časi. In sicer tako, da je blisk daljši, in sveti ves čas, ko reža zaklopa potuje prek tipala.

no comment ::

schurda je izjavil:


? Zaklop česa?

“Black box-a”. V njem je vcasih bil film, sedaj je senzor.

Mehanski zaklop je lahko rešen na razlicne nacine. Dalec najbolj razsirjen danes je sicer zaklop direktno pred senzorjem (focal plane shutter) z vertikalno pomicnimi lamelami.

polozweii ::

Zgornja slika v zgornji vrstici prikaže da se odpre le ozka reža ki se zapelje navzdol. V spodnji vrstici slike pa je prikazano da se zaklop odpre do konca in potem zapre. Je pri vseh aparatih tako da se zaklop odpre do konca ko je čas nastavljen na 1/125 oz 1/250 s.

Zanima me še glede zajema slike v primeru že prej odprtega zaklopa - v izogib vibracijam.
Če se tipalo aktivira ob že odprtem zaklopu, ali ne bi bilo že po difoltu bolje da bi se zaklop vedno odprl nekaj trenutkov pred zajemom slike?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

one too many ::

Opazil sem, da ima pri daljših časih osvetlitve (> 1/4 s) še največji učinek moj pritisk na sprožilec. S časovnim zamikom in optično stabilizacijo lahko pri 18 (27) mm fotografiram tudi na 1 s osvetlitve. Mi pa ne uspe vedno.
Če te skrbijo tresljaji, lahko uporabiš tudi elektronski zaklop, ki ima svoje slabosti. Po mojem, so tresljaji bolj problematični pri DSLRjih kot brezzrcalnih, ker ima ogledalo precej večjo maso kot zaklop, čeprav se ogledalo odpre malo pred zaklopom.

Da dodam vprašanje k @tschussovem: V specifikacijah fotoaparata je po navadi podatek o sinhronizaciji z bliskavico. Je to v bistvu podatek, kdaj se spremeni režim delovanja zaklopa?

gddr85 ::

max sinh. cajt med flashom in zaklopom (polno odprt), za več imaš pa potem lahko HSS..

no comment ::

polozweii je izjavil:

Zgornja slika v zgornji vrstici prikaže da se odpre le ozka reža ki se zapelje navzdol. V spodnji vrstici slike pa je prikazano da se zaklop odpre do konca in potem zapre. Je pri vseh aparatih tako da se zaklop odpre do konca ko je čas nastavljen na 1/125 oz 1/250 s.

Velika večina aparatov seveda že nekaj časa zmore vsaj 1/125 sync. Ampak generalno pa to ne drži. Sploh, če pod "vsi" aparati upoštevaš tudi malo starejše aparate.
Po drugi strani pa imaš zaklope (leaf shutter), ki že sto let znajo biti v celoti odprti tudi pri 1/500s. Fuji X100 serija mislim, da ima sync celo do 1/2000s.

polozweii je izjavil:

Zanima me še glede zajema slike v primeru že prej odprtega zaklopa - v izogib vibracijam.
Če se tipalo aktivira ob že odprtem zaklopu, ali ne bi bilo že po difoltu bolje da bi se zaklop vedno odprl nekaj trenutkov pred zajemom slike?

Ne. Pri kar nekaj zvrsteh fotografije (ulična, športna...) bi tak režim bil absolutno nesprejemljiv. Predstavljaj si, da bi fotograf pritisnil sprožilec, odprla bi se prva zavesica in čez X sekund, ko vibracije izvenijo, prebrala slika s senzorja. Bolt bi si medtem že sezul šprintarice...

Zgodovina sprememb…

schurda ::

polozweii je izjavil:



Zanima me še glede zajema slike v primeru že prej odprtega zaklopa - v izogib vibracijam.
Če se tipalo aktivira ob že odprtem zaklopu, ali ne bi bilo že po difoltu bolje da bi se zaklop vedno odprl nekaj trenutkov pred zajemom slike?


V bistvu brezrcalec sploh ne rabi zaklopa. To je ostalina starega sistema. Nobena astrokamera tega nima, ker vse dela elektronika.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Okapi ::

polozweii je izjavil:

Zgornja slika v zgornji vrstici prikaže da se odpre le ozka reža ki se zapelje navzdol. V spodnji vrstici slike pa je prikazano da se zaklop odpre do konca in potem zapre. Je pri vseh aparatih tako da se zaklop odpre do konca ko je čas nastavljen na 1/125 oz 1/250 s.

Zanima me še glede zajema slike v primeru že prej odprtega zaklopa - v izogib vibracijam.
Če se tipalo aktivira ob že odprtem zaklopu, ali ne bi bilo že po difoltu bolje da bi se zaklop vedno odprl nekaj trenutkov pred zajemom slike?


1. Pri veliki večini fotoaparatov je tako (zaklop povsem odprti pri 1/125 ali 1/250 sekunde). Pri krajših časih se začne delati reža (krajši kot je čas, manjša je reža). Takemu pravimo zavesni zaklop. Ampak obstajajo tudi izjeme. Nekateri fotoaparati nimajo (mehanskega) zaklopa (recimo tisti v telefonu, pa večina malih). Temu pravimo tudi elektronski zaklop. Večina brezzrcalnih fotoaparatov zna delati na oba načina - z mehanskim ali elektronskim zaklop.

Nekateri profesionalni fotoaparati imajo pa zaklop vgrajen v objektiv, po obliki je podoben zaslonki, ki se vedno odpre do konca. Ampak ti imajo omejen najkrajši čas osvetlitve, običajno 1/250 ali 1/500 sekunde. Temu rečemo centralni zaklop.

2. Sodobni aparati, zlasti pa brezzrcalni, omogočajo tri načine delovanja zaklopa.
Povsem mehanski zaklop (tipalo se aktivira, zaklop se odpre in zapre, tipalo se ugasne)
Povsem elektronski zaklo (zaklop se odpre, tipalo se aktivira, zajame sliko in ugasne, zaklop se zapre - pri brezzrcalnih je zaklop ves čas odprt).
Kombinirani način (zaklop se odpre, tipalo se aktivira, zaklop se zapre, tipalo se ugasne).

Vsak od načinov ima svoje prednosti in slabost, uporabiš tistega, ki je v danih razmerah najprimernejši.

Recimo, če bi rad imel čimkrajši osvetlitveni čas, uporabiš elektronski zaklop, ker gre do 1/16.000 ali 1/32.000 sekunde (mehanski največ do 1/8000)

Če slikaš z bliskavico, uporabiš mehanski zaklop.

Večino časa pa lahko uporabljaš kombinirani način, ker se izogneš tresljajem pri odpiranju zaklopa.

Slabost elektronskega zaklopa je lahko tudi nekoliko manjša bitna globina (10 bitov namesto 12, ali 12 namesto 14) zajema slike, v primerjavi z mehanskim zaklopom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

driver_x ::

Okapi je izjavil:

Slabost elektronskega zaklopa je lahko tudi nekoliko manjša bitna globina (10 bitov namesto 12, ali 12 namesto 14) zajema slike, v primerjavi z mehanskim zaklopom.


Morda veš, zakaj je temu tako?

no comment ::

driver_x je izjavil:

Okapi je izjavil:

Slabost elektronskega zaklopa je lahko tudi nekoliko manjša bitna globina (10 bitov namesto 12, ali 12 namesto 14) zajema slike, v primerjavi z mehanskim zaklopom.


Morda veš, zakaj je temu tako?

Je že bilo posredno pojasnjeno. Za elektronski zaklop je izredno važno, da je sensor readout karseda hiter. 10bitov preneseš hitreje kot 14.

driver_x ::

To že, ampak ali se bitna globina zmanjša samo pri zelo kratkih časih osvetlitve, pri takih, ki npr. z mehanskim zaklopom niso več mogoči?

polozweii ::

driver_x je izjavil:

To že, ampak ali se bitna globina zmanjša samo pri zelo kratkih časih osvetlitve, pri takih, ki npr. z mehanskim zaklopom niso več mogoči?


Po neki logiki je tako da v hitrejšem času kot se mora slika shraniti, prej pride do ozkega pretočnega grla podatkov in s tem do izgube bitne globine. Mogoče se bo izboljšalo v novejših modelih fotoaparatov na ta način da bodo povečali notranji ram.

Fascinantno da se lahko tista ruleta nad tipalom odpre in zapre v tako kratkem času. 1/8000s
Ne najdem asociacije zakaj so ji dali ime zaklop. Mogoče zato ker se pokvari in ti zaklene možnost fotografiranja hehe

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

driver_x ::

polozweii je izjavil:

Po neki logiki je tako da v hitrejšem času kot se mora slika shraniti, prej pride do ozkega pretočnega grla podatkov in s tem do izgube bitne globine. Mogoče se bo izboljšalo v novejših modelih fotoaparatov na ta način da bodo povečali notranji ram.


Torej, če prav razumem, pri mehanskem zaklopu ima senzor več časa, da "integrira" svetlobo, katero se omeji mehansko.

polozweii je izjavil:

Fascinantno da se lahko tista ruleta nad tipalom odpre in zapre v tako kratkem času. 1/8000s
Ne najdem asociacije zakaj so ji dali ime zaklop. Mogoče zato ker se pokvari in ti zaklene fotoaparat hehe


Saj se ne odpre in zapre v tako kratkem času, le zelo ozka špranja potuje čez senzor.

one too many ::

schurda je izjavil:

V bistvu brezrcalec sploh ne rabi zaklopa. To je ostalina starega sistema. Nobena astrokamera tega nima, ker vse dela elektronika.

Glej @okapijev post. Elektronski zaklop ima slabosti. Dodal bi pa še, da pogrešam "ogledalo" v brezzrcalnem fotoaparatu, ki bi mi pokrilo senzor med menjavo objektiva. Brezzrcalni so sicer zato tanjši, ampak z veseljem bi žrtvoval tiste 3 ali 4 mm za nek pokrov čez senzor.

Ne vem, točno kako deluje senzor. Namreč z elektronskim zaklopom je lahko čas osvetlitve samo 1/20000 s, vendar potem ne bi videli popačenja prikazanega v Okapijevem postu. Nekje sem prebral, da je čas branja s senzorja okoli 1/100 s. Ugibam, da branje poteka nekako tako:
Pred fotografijo gre senzor od piksla do piksla in ga prebere, zato da ga resetira, vendar prebrane podatke zavrže. Ko mine čas osvetlitve, se loti ponovnega branja, ki nam da fotografijo. Pri kratkih časih osvetlitve (< 1/100 s) to pomeni, da na senzorju hkrati poteka resetiranje in prebiranje.

Okapi ::

polozweii je izjavil:

Fascinantno da se lahko tista ruleta nad tipalom odpre in zapre v tako kratkem času. 1/8000s
Saj v bistvu se ne. Trik je v tem, da je to reža, ki potuje. Pot te reže od dna do vrha tipala pa še vedno traja 1/250 sekunde. Ampak če je reža za 1/10 višine tipala, to pomeni, da je vsaka pika osvetljena samo 1/2500 sekunde. Pri čemer pa so zgornje pike osvetljene 1/250 sekunde kasneje kot spodnje (ali obratno, odvisno, v kateri smeri potuje reža). Ker se v tem času predmet, ki ga slikaš, lahko že premakne, nastane popačenje.

V bistvu se moraš včasih odločiti med dvema možnostima.
Slikaš z 1/250 sekunde in vsaka "pika" predmeta, ki ga slikaš, je neostra, ker se je v teh 1/250 sekunde premaknila.
Slikaš z 1/2500 sekunde, in vsaka posamezna pika je sicer ostra (v 1/2500 sekunde se ni premaknila dovolj), ampak ker so zgornje pike zajete 1/250 sekunde pred spodnjimi, je predmet skrivljen.

Zaradi tega "vsi" čakamo na globalni zaklop - elektronski zaklop, ki bo zajel celo sliko naenkrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Okapi ::

Treba je tudi ločiti med tipali CCD in CMOS. Pri CCD so vse pike zajete istočano, torej ima tipalo "globalni zaklop". Mehanskega zaklopa sploh ne potrebuje.

Zaradi lastnosti tipal recimo astrokamere večinoma uporabljajo CCD (ali pa so vsaj doslej, ker CMOS hitro odpravlja slabosti, ki jih ima v primerjavi s CCD).

Pri fotoaparatih na splošno so pa CMOS boljši od CCD, in mehanski zaklop pri tem odpravlja eno od slabosti tipal CMOS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Okapi ::

one too many je izjavil:


Pred fotografijo gre senzor od piksla do piksla in ga prebere, zato da ga resetira, vendar prebrane podatke zavrže. Ko mine čas osvetlitve, se loti ponovnega branja, ki nam da fotografijo. Pri kratkih časih osvetlitve (< 1/100 s) to pomeni, da na senzorju hkrati poteka resetiranje in prebiranje.

Tako nekako, ja.
Posamezna pika je lahko zajeta v 1/10.000 sekunde ali še hitreje. Ampak vse pike niso zajete istočasno (pri CMOS). Med zajemom prve in zadnje pike mine okoli 1/100 sekunde (odvisno od lastnosti tipala, lahko tudi 1/30, najhitrejši so pa nekje do 1/150 sekunde).

jonystar ::

Rabim torbico za Z7 + 1 dodatno lečo. Torbico pa spravim v nahrbtnik, ko grem v hribe. Ima kdo kakšen predlog, max 50€.

polozweii ::

jonystar je izjavil:

Rabim torbico za Z7 + 1 dodatno lečo. Torbico pa spravim v nahrbtnik, ko grem v hribe. Ima kdo kakšen predlog, max 50€.

Med googlanjem sem videl torbico na slovenskih linkih, ko sem linke odprl pa se je odprl aliexpres. Je po novem tako da si odpreš trgovino, vstaviš linke od aliexpresa in pobiraš procente na prodan izdelek al kako?

Ta ti bo verjetno predrag. Boš pa lahko poleg leče notri spravil še objektiv hehe
https://foto-shop.si/nikon/nikon-drugi-...
««
88 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov D-SLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8825269 (13534) BigWhale
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624471 (18523) schurda
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811923 (9375) CaqKa
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023830 (18681) schurda

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425705 (22547) bluefish

Več podobnih tem