» »

[Vse o DSLR]

[Vse o DSLR]

Temo vidijo: vsi
««
60 / 92
»»

Brane22 ::

mile je izjavil:

Kdo sploh se kupuje Pentaxa? Ricoh bo zdaj zdaj ugasnil vse skupaj


Link ?
On a journey of life I chose a psycho path...

Okapi ::

A bo kaj "ugasnil" se sicer ne ve, ampak Ricoh je v resnih težavah in Pentax mu sigurno ne prinaša kakšnega posebnega dobička, prej izgubo.

https://petapixel.com/2017/06/19/ricoh-...

K1 je sicer odličen fotoaparat, ampak deset let prepozen. Kot se stvari sedaj odvijajo, je precej možnosti, da ne bo samo prvi, ampak tudi zadnji Pentaxov "full frame" DSLR.

s1m0n ::

To bi skoraj lahko držalo, da je prvi in zadnji njihov digitalen FF.
Trg zrcalcev pa tako že lep čas upada!

Pentax je zelo majhen del Ricoh-a in težko, da so na kakšnem plusu, če se ga rešijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

mile ::

Ja, sem se malo cudno izrazil...dvomim, da je pametno kupovat DSLR sistem od Pentaxa, zelo negotovo deluje vse skupaj...nekako podobno kot bi kupoval Olympusov DSLR leta 2011, ko smo ze vsi vedeli, da bo Olympus vse skupaj potopil in se fokusiral na m43, vendar je firma se vedno zanikala vse govorice..no cez par let so to potihem priznali

s1m0n ::

Na splošno ni pametno kupovat od Pentaxa, izbira objektivov ni velika, trg rabljene robe je skoraj, da neobstojen.

koyotee ::

Ni vejice pred da, skorajda se piše skupaj :D

s1m0n je izjavil:

Na splošno ni pametno kupovat od Pentaxa, izbira objektivov ni velika, trg rabljene robe je skoraj, da neobstojen.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BigWhale ()

s1m0n ::

Se zgodi :)
Sem pa drugače že 10+ let na Pentax robi ampak dobro no, ko se enkrat spraviš k enim tam ostaneš! Preveč stane menjava vsega in svašta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

Brane22 ::

s1m0n je izjavil:

Na splošno ni pametno kupovat od Pentaxa, izbira objektivov ni velika, trg rabljene robe je skoraj, da neobstojen.


Folk precej trguje s starimi FA objektivi.

Kar se novih tiče, kaj manjka recimo telim:
TH Swiss AG Irix 15mm f/2.4 Firefly
Tamron SP AF 28-75mm f2.8 XR Di LD IF Macro
Tamron SP AF 70-200mm f2.8 Di LD IF Makro

Srednji Tamron je baje mehak na 2.8 ampak če ga uporabljaš tam izjemoma, sicer pa na 4, je najbrž OK. Sploh glede na ceno.
Zadnji je kar se ostrine tiče, čisto soliden.
Ultawide zooma ni poceni, ampak tale Irix ali pa Samyang se, sploh glede na ceno, zdita zelo solidna.

Je tudi sigma 75-300, ampak ta me ne zanima.

Aja, še (optimalne) cene ( znotraj EU, z DDV):

K-1 : ~EUR1750
Irix: ~EUR430
Tamron 28-75 : ~EUR350
Tamron 70-200: ~EUR560
On a journey of life I chose a psycho path...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Okapi ::

mile je izjavil:

Ja, sem se malo cudno izrazil...dvomim, da je pametno kupovat DSLR sistem od Pentaxa, zelo negotovo deluje vse skupaj...nekako podobno kot bi kupoval Olympusov DSLR leta 2011, ko smo ze vsi vedeli, da bo Olympus vse skupaj potopil in se fokusiral na m43, vendar je firma se vedno zanikala vse govorice..no cez par let so to potihem priznali
Ni čisto tako. Olympusovi stari 4/3 objektivi so še vedno čisto uporabni in mnogi tudi zelo cenjeni. Malce večji so, ker moraš uporabljat adapter, sicer pa je bil prehod zelo neboleč. Leta 2011 si kupil E-5 in si lahko leta 2013 opremo že posodobil z brezzrcalnim E-M1. Adapter za 4/3 objektive je bil priložen. OK, si se pač moral sprijaznit s posebnostmi brezzrcalnih, zlasti z elektronskim iskalom, to je pa tudi vse. Pri Olympusu so pametno ugotovili, da je prihodnost v brezzrcalnih aparatih, vzporedno razvijati še zrcalne je pa prevelik strošek, ki bi firmi samo škodil.

Sicer pa je pri Pentaxu podobno. Na K-1 lahko uporabljaš dobesedno na stotine različnih "full frame" objektivov iz filmskih časov, vse z bajonetom K in z navojem m42. S Pentaxovimi objektivi FA deluje tudi samodejno ostrenje. Izbira rabljenih bi morala biti kar velika.

mile ::

"čisto uporabni"...no ja, počasno in glasno ostrenje, popolnoma neprimerni za video,ogromni so(objektiv + adapter je kar kontretno vecja zadeva..npr 14-54 2.8-4 vs 12-40 2.8)...BTW, sem bil lastnik Oly DSLR-ja(predzadnji e-620), sem imel adapter in precej 43 glažovine in sem vse po hitrem postopku prodal, dokler je bilo še kaj vredno in sem še našel padalce, ki so bili pripravljeno to kupit :D

Brane22 ::

OK. Kaj manjka pa unemu triu, ki sem ga navedel v prejšnjem postu ?
On a journey of life I chose a psycho path...

mile ::

Sicer ne poznam K-1, ampak zakaj ne Nikona D750?

Brane22 ::

Višja ločljivost senzorja
pixel shift, ki ga lahko na določenih fotkah "vnovčiš" kot 4x ločljivost ali nižji šum
brez AA fizičnega filtra, ki ga lahko emulira s mikropomiki senzorja

Veliko večja "programabilnost" zadeve preko posebnih opcij
ziher sem pozabu še kup stvari.

Ja, verjetno najboljšo stabilizacijo slike v svojem razredu preko pomika senzorja sem recimo pozabu.
On a journey of life I chose a psycho path...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Okapi ::

mile je izjavil:

"čisto uporabni"...no ja, počasno in glasno ostrenje
Na E-M1 niso počasni, na E-M1 II so pa menda celo hitrejši, kot so bili na E-5. Je pač omejitev, da jih moraš, če hočeš ohraniti vso uporabnost, uporabljati s fotoaparatom, ki ima fazno ostrenje, ne kontrastno. To je pa pri brezzrcalnih Olympusih samo E-M1 (I in II).

mile ::

Okapi je izjavil:

mile je izjavil:

"čisto uporabni"...no ja, počasno in glasno ostrenje
Na E-M1 niso počasni, na E-M1 II so pa menda celo hitrejši, kot so bili na E-5. Je pač omejitev, da jih moraš, če hočeš ohraniti vso uporabnost, uporabljati s fotoaparatom, ki ima fazno ostrenje, ne kontrastno. To je pa pri brezzrcalnih Olympusih samo E-M1 (I in II).


To vem, leta 2012 sem kupil E-M5 je bila situacija taka, da so bili objektivi preveliki in neuporabni. Prodal vse, kupil 7.5,14,20(kasneje 25),45 in 40-150 native micro43 in backpacking je bil precej lepsi in udobnejsi.

Okapi ::

Brane22 je izjavil:

Višja ločljivost senzorja
pixel shift, ki ga lahko na določenih fotkah "vnovčiš" kot 4x ločljivost ali nižji šum
brez AA fizičnega filtra, ki ga lahko emulira s mikropomiki senzorja

Veliko večja "programabilnost" zadeve preko posebnih opcij
ziher sem pozabu še kup stvari.

Ja, verjetno najboljšo stabilizacijo slike v svojem razredu preko pomika senzorja sem recimo pozabu.
Pentax ima v resnici zelo napredno tehnologijo. Če bi delali kakšne dobre brezrcalne fotoaparate (lahko tudi APS-C, ne nujno FF), bi se verjetno 2015, ko sem na novo nabavljal opremo, odločil za Pentaxa. V filmskih časih sem uporabljal dva odlična Pentaxa - ME Super in Z-1 (in ju imam še vedno, skupaj s 5 objektivi, ki pokrivajo 24 do 300 mm).

s1m0n ::

mile je izjavil:

Sicer ne poznam K-1, ampak zakaj ne Nikona D750?


D750 ima preveč problemov...

s1m0n ::

Mene pri mojem Pentaxu moti par stvari. (no pri vseh štirih)
- Omejitev sinhronizacije bliskavice (1/180), bi velikokrat potreboval več pa ni.
- Njihova DA* serije objektivov je imela kar nekaj problemov z SMD sistemom (tudi jaz na 16-50, ki sem ga prodal, ko se mi je 2x pokvaril za isto napako).
- Hitrost AF sistema (tudi najnovejši SAFOX je počasnejši od konkurence) je pa natančen.
- Video funkcije so porazne

Drugih nekih večjih pripomb nimam!
- Ergonomija je top! (Se lahko tudi kak od konkurence skrije / seveda v istem cenovnem razredu)
- Za ceno ponuja veliko naprednih bonbončkov, priključkov ter funkcij, ki jih v tem razredu drugi ne ponujajo.
- Stabilizacija je super.
- Sama ohišja (še star K10D) so, ko tank tudi v primerjavi z novimi od konkurence.
- Zaklop je tih (od K-5 dalje)

Se še najde kaj.

BigWhale ::

4knative je izjavil:

Prebral te knjige tan nekje 2012. Roba je mislim da iz leta 2006. Ampak ok, 11 let ni dosti pri digitalni fotografije zgleda.


V bistvu bi precej ljudi moralo prebrati se kaksno starejso knjigo. Vsaj tisti, ki se potem gredo fotografe. Oziroma 'fotografe' in z novimi DSLRji dirkajo naokrog, slikajo poroke, ven pa pridejo taki zmazki, da kar glava boli.

korenje3 ::

fotografija pride s prakso. ponavadi je pa tako da ljudje hočejo kar vse fotke, ki jih je fotograf slikal na poroki... potem se pa čudijo zakaj so zmazki.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

BigWhale je izjavil:

4knative je izjavil:

Prebral te knjige tan nekje 2012. Roba je mislim da iz leta 2006. Ampak ok, 11 let ni dosti pri digitalni fotografije zgleda.


V bistvu bi precej ljudi moralo prebrati se kaksno starejso knjigo. Vsaj tisti, ki se potem gredo fotografe. Oziroma 'fotografe' in z novimi DSLRji dirkajo naokrog, slikajo poroke, ven pa pridejo taki zmazki, da kar glava boli.
Stare knjige so neuporabne, ker v njih ne piše, da moraš opoldan na soncu slikati z f/1,4, ker je sicer prevelika globinska ostrina. Pa bokeh ni niti enkrat omenjen. >:D

no comment ::

Po drugi strani je pa zelo zanimivo, da so že pred 100 leti komplicirali z zaslonkami z MNOGO (po možnosti neravnimi) lističi.

Bokeh so začeli omenjat, ko so neostri deli slike, zaradi nujne poenostavitve objektivov z avtomatskimi zaslonkami, postali grdi ;)

 tole... na velikem platnu ne zgleda najlepše

tole... na velikem platnu ne zgleda najlepše

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Bokeh so začeli omenjati, ko je postala majhna globinska ostrina ena od "prednosti" velikih in dragih fotoaparatov. Včasih je bila majhna globinska ostrina nujno zlo, če si bil prisiljen slikati z f/1,8 ali manj. Potem so prišli mali digitalci z majhnimi tipali in je naenkrat bilo lahko vse ostro in takrat je neostrina postala nekaj, kar je mogoče doseči samo z dragimi fotoaparati. Malo so bili za to, da je to postalo moderno, krivi fotografi (zlasti tisti slabši;)), malo pa proizvajalci.

Še bolj je bilo to pravzaprav očitno pri videu. Pri videokamerah (in fotoaparatih) z majhnimi tipali je bilo težko do nemogoče z ostrino pozornost usmeriti na ta ali oni del kadra. Oziroma preusmeriti z enega dela na drugega.

Ampak pri videu oziroma filmu je to upravičeno (čeprav se tudi pretirava), pri fotografiji je pa čista moda.

no comment ::

Okapi je izjavil:


Ampak pri videu oziroma filmu je to upravičeno (čeprav se tudi pretirava), pri fotografiji je pa čista moda.

Kot si že sam v drugem stavku ugotovil... če je to moda, je to moda več ali manj zadnjih 100 let.

Ljudje določene (ne samo estetične) vzorce težko na hitro zavržejo. Nekateri jih tako poskušajo ponavljati tudi, ko ni več nobene tehnične omejitve za kaj takega.

Okapi ::

V fotografiji sigurno ni bila moda, da je lepo, če je pri portretu pol glave neostre.

no comment ::

Ah, se pravi te sploh ne moti bokeh, ampak...

 tole?

tole?

4knative ::

Zdaj je šlo že korak naprej da je samo ena uč v fokusu in še to samo zenica in šarenica.

Okapi ::

Eno je, če te okoliščine (predvsem premalo svetlobe) prisilijo v majhno globinsko ostrino, drugo pa, če misliš, da je tako lepše.

no comment ::

Tretje pa, če misliš, da so separacijo v portretni fotografiji "iznašli" s FF DSLRji.

4knative ::

Okapi misli celo da je začetnik bokeja Olympus. :D

Okapi ::

Okapi ve, da pred 25+ leti v nobeni knjigi o fotografiji ni bilo nasveta, da moraš portrete slikati z najbolj odprto zaslonko, niti ni pisalo, da so "hitri" objektivi boljši od malo manj hitrih, ker lahko slikaš z manjšo globinsko ostrino.

dottor ::

Kakor koli so knjige res super napisane, da jih razume tudi nekdo ki je 5 minut nazaj prišel iz trgovine z novim aparatom v rokah.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

no comment ::

Okapi je izjavil:

Okapi ve, da pred 25+ leti v nobeni knjigi o fotografiji ni bilo nasveta, da moraš portrete slikati z najbolj odprto zaslonko, niti ni pisalo, da so "hitri" objektivi boljši od malo manj hitrih, ker lahko slikaš z manjšo globinsko ostrino.

Je pa to pisalo v praktično vsakem manualu aparata, ki ni bil ravno trotlziherca.

BigWhale ::

no comment je izjavil:

Okapi je izjavil:

Okapi ve, da pred 25+ leti v nobeni knjigi o fotografiji ni bilo nasveta, da moraš portrete slikati z najbolj odprto zaslonko, niti ni pisalo, da so "hitri" objektivi boljši od malo manj hitrih, ker lahko slikaš z manjšo globinsko ostrino.

Je pa to pisalo v praktično vsakem manualu aparata, ki ni bil ravno trotlziherca.


Ja, zato ker bi potem en kup ljudi delalo premalo osvetljene fotke in bi potem tezili proizvajalcem.

"Ej, zakaj je babica na fotki cist temna?"

85mm objektiv odprt na 1.8 ima na razdalji treh metrov 13cm globinske ostrine. Za oster portret potrebujes vsaj se enkrat toliko.

BigWhale ::

no comment je izjavil:

Tretje pa, če misliš, da so separacijo v portretni fotografiji "iznašli" s FF DSLRji.

4knative je izjavil:

Okapi misli celo da je začetnik bokeja Olympus. :D


Okapi po mojem ve kaj je sunny 16 rule, kdaj je golden/blue hour in zakaj sta oba veckrat bolj pomembna kot bokeh. Pa tudi to, da je izraz bokeh precej nov in da ga 50 let nazaj se niso poznali. :)

no comment ::

Izraza "mirrorless" tudi niso poznali pred 50 leti (pa ceprav je bil mirrorless takrat precej bolj razsirjen kot danes). In samo bedaki se danes skoraj onesvestijo, ce kdo rece "mirrorless"...

Okapi ::

Izraz bokeh so začeli uporabljati pred 20 leti. Pred tem je bila neostrina pač neostrina, in v fotografskih revijah nihče ni razpredal o tem, kateri objektiv ima lepšo neostrino.

Unknown_001 ::

Fama

Okapi je izjavil:

Eno je, če te okoliščine (predvsem premalo svetlobe) prisilijo v majhno globinsko ostrino, drugo pa, če misliš, da je tako lepše.


Ampak to je res. Mene je nek "kolega" učil da je treba čimmanjšo globisko ostrino imet da pride slika do izraza. Horseshit potem na nobni skupinski sliki ni nihče več oster. Ali pa je ostro samo oko, nos pa že malo neoster itd. Bedastoče.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

gddr85 ::

potem Okapi najbrž ni glih fan kakih Schoellerjevih closeupov ;)

Okapi ::

Eh, jaka stvar, znam tudi jaz tak portret narediti, da so ušesa neostra.>:D

gddr85 ::

šur u do, zraven pa še neoster nos :P

gddr85 ::

čeprav si kr zadel, imajo nekatere Martinove tud kr neostre nosove, sam mislil da so bolj v fokusu..

no comment ::

gddr85 je izjavil:

potem Okapi najbrž ni glih fan kakih Schoellerjevih closeupov ;)

Pa japonske semi-alter (ali pa pri njih že kar mainstream) scene tudi ne. Tam so "boke" (in ga tako tudi imenovali) v kreativne namene uporabljali že 40 let pred temi 20 leti, ko smo mi kao prvič slišali za "bokeh". Pa še druge prekrške za katere bomo sigurno še imeli predavanja od edine reference v svetu fotografije... ;) Ne googlat "provoke magazine", ker bo garantirano pokvarlo dan f8-1/125-avtofokus-IS-zlati-rez ljudem.

Če je (nimam pojma sicer) "bokeh" nastal kot poklon "boke-ju" kot estetiki neostrih delov in bo deset ljudi zaradi tega pogledalo še kakšno fotografijo, je bokeh "histerija" za fotografijo naredila več kot avtofokus in IS skupaj.

Okapi ::

Tam so "boke" (in ga tako tudi imenovali)
:)) Jasno, da so tako imenovali, če je pa to japonska beseda za neostrino.

In neostre fotke niso nič novega, poglej enkrat, kako je pred 40 leti David Hamilton slikal mladoletnice.>:D

Ali pa ena moja iz tistih časov.;)



Novo je to, da so postale moderne in ljudje mislijo, da tako mora biti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

no comment ::

Okapi je izjavil:

Tam so "boke" (in ga tako tudi imenovali)
:)) Jasno, da so tako imenovali, če je pa to japonska beseda za neostrino.

A, bejž no. Kdo bi si mislil, da to pomeni.

Pa da so na boke tripali že 40 let preden si ti slišal zanj? Ne more bit res!!!

No, sej res ni. Na boke so tripali že bistveno prej. Še Leica je naredila Thambar (Okapi že googla) v štiridesetih prejšnjega stoletja.

korenje3 ::

Okapi je izjavil:

Tam so "boke" (in ga tako tudi imenovali)
:)) Jasno, da so tako imenovali, če je pa to japonska beseda za neostrino.

In neostre fotke niso nič novega, poglej enkrat, kako je pred 40 leti David Hamilton slikal mladoletnice.>:D

Ali pa ena moja iz tistih časov.;)



Novo je to, da so postale moderne in ljudje mislijo, da tako mora biti.


tale ženska mi je pa ful znana...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

KTr1sk ::

Okapi je izjavil:

Eh, jaka stvar, znam tudi jaz tak portret narediti, da so ušesa neostra.>:D



ja pa še ena zadeva je, ko nisem zasledil,da pri portretni fotografiji se uporablja vsaj 50mm zoom ali več
primer (poglejte obraz in nos da je popačen oz pride lepše pri večjem zoomu)




jaz imam objektive na ff
70-210 f4
24-105 f4
50 f1.4
naslednji objektiv pa bo canon EF 100mm f2.8 makro, da bom še makro imel in portrete baje pride prav, ne naredi neostro sam del obraza, ampak cel obraz je oster, ozadje pa blur-neoster bokeh :)
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Tilen88 ::

Brane22 ::

Ja, fotkič, ki ga dobiš v kompletu s pianistom in pevaljko.

Najbrž je že blo, a vseeno:

Double Exposure: Canon vs. Nikon
On a journey of life I chose a psycho path...

koyotee ::

Tilen88 je izjavil:



Poseto s sony kamero :P
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!
««
60 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov D-SLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8825256 (13521) BigWhale
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624466 (18518) schurda
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811919 (9371) CaqKa
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023823 (18674) schurda

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425694 (22536) bluefish

Več podobnih tem