» »

Googlove reklame postajajo personalizirane

Googlove reklame postajajo personalizirane

ZDNet - Google bo začel oglase, ki jih prikazuje, prilagajti posameznim uporabnikom glede na njihove navade in preference pri brskanju. Podjetje že sedaj omogoča oglaševanje na podlagi trenutno obiskane strani, če je stran partner Google AdSense, sedaj pa bodo šli še korak dlje. Tako bodo 8. aprila zagnali beta storitev, ki bo uporabnika še bolje profilirala.

Nov sistem bo z DoubleClicka (podjetje je Google prevzel lani) na uporabnikov računalnik prenesel piškotek (cookie), ki bo nato sledil uporabnikovi poti po različnih straneh s tehnologijo AdSense. Google svojega početja ne skriva, saj bo uporabnikom v nastavitvah omgočil izklop storitve ali pa celo vnos dodatnih preferenc za oglaševanje. Ker se bodo te nastavitve z izbrisom piškotka izbrisale, je Google že izdal vtičnik za brskalnike, ki bo storitev trajno izklopil. Krasni novi svet!

25 komentarjev

keworkian ::

to mi je vsec, moznost izbire.
Obscenities in B-Flat

war-dog ::

Torej če obiskujem razne p0rn strani, mi bo vsepovsod prikazoval pr0n reklame? :D
SWEET!
Object reference not set to an instance of an object.

zee ::

Fino, da lahko namestis vticnik, s katerim lahko storitev izklopis...ravnokar sem to naredil. Upam, da dejansko deluje.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Meki ::

Kje pa je sedaj razburjenje, tako kot pri facebooku?! Saj gre za isti princip.

zee ::

Na FB imamo eni samo email naslov + vsa posta od FB gre samodejno v smeti >:D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Jumping Jack ::

Google je itak evil. Samo ljudje na to ne pomislijo, ker ima firma image nedolžnih geekov (povsod imajo otroške pisane barve in goro igrač v poslovnih prostorih).

EDIT: In ah ja, moto: "Don't be evil."

Zgodovina sprememb…

phong ::

war-dog:
Google Adsense pr0n prepoveduje (zato brez skrbi glede tega).
Moramo se pa zavedati tudi druge plati. Mnogo uporabnih strani živi samo od Adsensovih reklam. Te pa so daleč najbolj nevpadljive (v primerjavi z ostalimi oglaševalskimi agencijami). Torej je po eni strani to za free web dobra novica...

trnvpeti ::

in vi verjamete googlu?

bluefish ::

iz kakšnega vidika?

karagoth ::

Ideja je... lepo prodana, sploh tisti del z izklopom, omili celotno zamisel, ampak problem je neumnost množice.
Velka večina ljudi še vedno naseda "Super Akcija" napisom, personaliziranje oglasov pa bo iztisnalo iz ljudi še vsak tazadn cent, ker povprečna večina računalniških uporabnikov še vedno ne pozna kaj drugega kot klikni kar vidiš, resda na slo-tech verjetno ni človeka ki nebi znal izklopiti teh reklam, zdej pa pomislite na vaše družinske člane ki niso podučeni in bojo naenkrat gledali same njim zanimive reklame..., js vem da bi moja familija zapravlala še dost več denarja za neumnosti.

Matevžk ::

Naravna selekcija? Če jih Nigerija ni dotolkla, jih bo pač Google. :)
lp, Matevžk

bluefish ::

js vem da bi moja familija zapravlala še dost več denarja za neumnosti.
Torej kupujete po principu ogleda oglasa. Navsezadnje nas dnevno skozi poštni nabiralnik bombardirajo s celo tono papirantih reklam, pa zaradi tega še ne letiš v trgovino in kupiš domnevno akcijske artikle in super priložnosti,...

RuskiSnajper ::

In other words ; the first legal tracking cookie! Marbles >:D

1024 ::

Navsezadnje nas dnevno skozi poštni nabiralnik bombardirajo s celo tono papirantih reklam, pa zaradi tega še ne letiš v trgovino in kupiš domnevno akcijske artikle in super priložnosti,...


Eh stvar deluje, ampak bolj dolgoročno.
Fish knows everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 1024 ()

karagoth ::

Sej pa veš da majo reklame vpliv na vse naše nakupe, nismo pa v risanki ne.
Recimo par primerov, mama vidi v reklami od merkatorja eno posebno sadje, naslednjič ko gre v trgovino ga prnese 1 kilo, ampak pol nismo vedli kaj naj s tistim ker ni blo dobro. Pol, točke zvestobe.. zbira jih povsod, in nemalokrat je dokupla kak atrikel samo da je dobla dovolj točk za neko posodo.. katero je spet plačala, pa je pravzaprav ne rabi, definitivno in neumna ženska ampak naseda neumnostim.
Isto moja sestra, ki še ni preživela kake poletne/zimske razprodaje brez da gre kupit 5 novih cunj ki jih seveda "rabi", čeprav so že 3 omare polne njenih cot.
Ata ni izjema, ki je nedavno šel kupit nov brusilnik za nože, čeprav doma že ima enega katerega ni uporabljal.. 3 leta pomoje, zakaj je kupil novega? ker je bil v akciji...

Tud mene nategnejo tu in tam, zato se trgovin večinoma izogibam. Že samo kupovanje novih cot, ne vem a majo trgovke kje seznam komplimentov za stranke, ampak za čist vsako stvar ki jo navlečeš nase bojo našle tolk lepega za povedat... in pol na konc ne veš a si kupo ker je stvar vredu al ker ti je trgovka pihala na dušo.

Pa še en bol konkretn primer za Slo Tech, ko je prišo GTA 4 ven, in so po tv propagirali xbox+gta paket za 200€, me je zelo mikalo, poceni, pa nov gta.. ko sem vse prejšnje preigral 5x ali več, definitivno vredno svojega denarja ane. Mja, pol gledam kje v sloveniji se da dobit tole, pa pravzaprav pri nam ni blo paketa pod 300€, ampak vredu, še vseeno dobiš konzolo in verjetno najbolšo igro daleč naokol. Ampak sem preložo nakup, ne vem zakaj, mal je bla lenoba kriva pomoje, pač nisem hoto skočit na zadevo, pa čez neka časa probam GTA4 pri kolegu... pa me pokne razočaranje, en najbol dolgočasnih špilov kar jih poznam. In bi ob super akciji in takrat za moje pojme, celo po dolgem razmisleku, zelo dobrem nakupu bil nategnjen po celi črti, s konzolo ki je nebi uporabljal in igro ki se zdi kot delo in ne zabava.

Hackey ::

matr mate probleme. Kupiš kar ti sede tudi za dušo včasih (pa naj bo brusnik)! Raklame bojo zmer in kaj boš s tem pisanjm ustvaru u resnic pa tudi ne vem... Vem pa da mam svojo glavo za izbero, torj čemu sakeranje nasploh? Vse je ista pesem, vse je organizeran, še tisto kar ni povezano je povezan in je že zato taktizirana pot. Mora očitno dogajat v vaših glavah bl kot celemu svetu. :D

Jumping Jack ::

Ata ni izjema, ki je nedavno šel kupit nov brusilnik za nože, čeprav doma že ima enega katerega ni uporabljal.. 3 leta pomoje, zakaj je kupil novega? ker je bil v akciji...

Reci atu, da če bi kupil deset takih brusilnikov, bi prišparal desetkrat toliko! :D

Res, hecni so te ta stari (in ta mladi). Moji so isti. Samo da dobijo denar v roke, ga MORAJO zapraviti, magari za prvo stvar, ki jo vidijo. Razlog najdejo naknadno. Ja, dejansko ne gredo v trgovino z namenom, da bi kupili nekaj, kar rabijo, ampak gredo v trgovino, ker imajo nekaj denarja, z namenom zapraviti ga. Ampak potem že vedo, zakaj so tisto nujno rabili :)

Koliko ima to zveze z oglaševanjem in koliko bi znalo bolj usmerjeno oglaševanje še poslabšati situacijo, ne vem. Jaz mislim, da ima več zveze s "pomanjkanjem osebne sreče", kar nekateri potem "rešujejo" s shoppingom. Da bi zaradi usmerjenih oglasov zapravili še več, me niti ne skrbi, ker več, kot imajo, zapraviti ne morejo :) Prej bi rekel, da bodo zaradi usmerjenih oglasov kupili več takih stvari, ki jim dejansko koristijo, namesto vrtnih palčkov in podobne šare... Da bi naredili raziskavo (poiskali recenzije in mnenja) o izdelku, preden ga kupijo, jim pa itak nikoli ne bo prišlo v navado.

bluefish ::

včasih recimo tudi mene zagrabi ena čudna potreba po zapravljanju. Se pa tudi takih primerih zadržim in kupim le do določene vsote in še vedno z nekim namenom. Pač, za dušo.
Na splošno pa se akcijam, sezonskim razprodajam izogibam, kupim takrat, ko res potrebujem.

Seto ::

Če bo personalizirana raba povečala nakupe, potem to ni slaba stvar, ker bo gospodarstvo boljše laufalo in posledično bomo posamezniki bogatejši. Pa tudi drugače imam raje reklame, ki prikazujejo meni zanimive izdelke.
Slovenski Android portal http://slo-android.si

Afo ::

S kakšno pravico oni to vsilijo, pol si naj pa to sami ostranimo!?
Zdej pa bom jest na vseh straneh ki jih bom obiskal, googlu sporočil svojo zgodovino strani? In to brez izbire????
NE hvala: če bom hotel, naj dajo gumb na vidno mesto in si bom sam vklopil. Ne pa podtikanje nato pa se sami je**** da izklopimo. To je SPAM + vsiljivo oglaševanje!
Moje mnenje: oglaševanje = nuja, logična posledica = zaslužek, AMPAK tak način dela pa je zame nesprejemljiv.
Google je bil zame enkraten do pred kratkim, ko je prešel je iz uporabniku prijazno v prekomerno zaslužkarsko podjetje!
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

techfreak :) ::

In kdaj je Google deloval uporabniku prijazno? Njegov namen je vedno bil služiti denar.

Icematxyz ::

Kako to izklopim brez da si namestim nekaj na svoj računalnik z strani googla? A je to kaj drugega kot "traction cookie" oziroma sledilni piškot katerega google uporablja že kar nekaj časa?

Afo ::

In kdaj je Google deloval uporabniku prijazno? Njegov namen je vedno bil služiti denar.

Očitno nisi dojel mojega sporočila. A je kdo rekel da njegov namen ni bil služiti denar??
Veš denar se da služit tudi tako da nisi preveč pohlepen-> dolgoročno imaš več strank oz. bolj zadovoljne stranke.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

techfreak :) ::

Google že ima dovolj strank ... in vedno več jih pridobiva. In vsi so veseli, ker jim Google ponuja "free" storitve.

BigWhale ::

Res, hecni so te ta stari (in ta mladi). Moji so isti. Samo da dobijo denar v roke, ga MORAJO zapraviti, magari za prvo stvar, ki jo vidijo.


No, s tem se v neki meri strinjam. Meni denar ni koristen, ce ga imam doma v stumfu ali pa v banki. Je bolj koristna igraca, ki si jo kupim. :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bo moral Google v EU poravnati še eno kazen?

Oddelek: Novice / Tožbe
124398 (2894) Leaker49
»

Brez izhoda: Google sledi vsem uporabnikom (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
16046151 (33551) r3dkv1c4
»

Google se je poravnal s francoskimi založniki

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
54359 (3380) Barbarian
»

Google SMS v beta fazi testiranja

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
175293 (4450) darkolord

Več podobnih tem