» »

Bela, zelena in modra soba

Bela, zelena in modra soba

««
5 / 87
»»

||_^_|| ::

sori k nism vsega prebral ampak pomoje se zbudiš v beli sobi. izi es det.

Thomas ::

> pomoje se zbudiš v beli sobi. izi es det.

Torej zagovarjaš dualizem duša - telo?

Duša torej nekako najde svoje "pravo telo"?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Povzeto: preprosti delčki lahko tvorijo kompleksne strukture.

Kako preklete mravlje najdejo najkrajšo pot od svojega mravljišča, do crknjenega krta in nazaj?

Hodijo random, kakor lunatične. Za kar imajo built in algoritemček v svojih butastih glavicah.

Potem imajo pa še en algoritemček. Da je njihov random rahlo pristranski, kadar zavohajo od mravelj uhojeno pot. Bolj je uhojena, bolj verjetno zavijejo po njej.

Ta dva algoritemčka sta dovolj, da je krtovo truplo kar najhitreje v mravljinčjih shrambah.

Kako to funkcionira?

Hodijo mravljice na relacijah krt - mravljišče in nazaj. Po slučajno najkrajši poti se jih največ zvrsti in postane najbolj uhojena. Not before long, gredo vse po njej.

Zanimivo pa je, da je ta še vedno nekoliko vijugasta, ker algoritemčka pa 100% optimizacije ne dopuščata. Pa vendar je rešitev ponavadi kar zelo dobra.

Iz male inteligence raste velika.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

G3GANT1C ::

>> pomoje se zbudiš v beli sobi. izi es det.

>Torej zagovarjaš dualizem duša - telo?

>Duša torej nekako najde svoje "pravo telo"?

Mislim, da ne zagovarja dualizma. Prosim, kdo je rekel, da obstaja kaj takega kot duša? Obstoj duše je zanikal že Buda. Tisti trije kloni so si preprosto različni med sabo, saj se razlikujejo že po lokacijah. Že zaradi različnih lokacij funkcionirajo drugače. Že možno da jim boš skopiral spomin in najverjetneje tudi osebnost, vendar ne moreš kopirati njihove zavesti. Imajo sicer lahko enako zavest, identična pa ne bo nikoli. A enaka zavest ni dovolj. Tudi če razmišljajo enako, ne bojo nikoli isto. BTW, a mata slučajno tista dva osebka iz zelene in modre sobe svoja čutila (oči - organ za vid, če kdo slučajno ne ve) na isti lokaciji kot beli osebek? Ker to, kar vidita, zaznajo oči. Saj oni trije niso en sam osebek, da bi si delili svoj vid, niti nimajo istih (na isti lokaciji) svojih možganov, ki kot vemo ustvarjajo zavest. Jaz mislim da nimajo iste zavesti, no. Mah, povejte kaj mislte. In kaj sem zasral. ČE sem.
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Thomas ::

Predvsem - v beli sobi se nihče ne zbudi. Tam je samo posneto stanje in rekreirano v modri in v zeleni sobi. Kot bi bil tja teleportiran.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

_marko ::

Pomojem pa imajo enako/isto zavest.

Kaj pa če tebi ponoči pobarvajo sobo na zeleno? Nimaš več iste zavesti kot dan prej?!
Men se čist logično zdi, da imajo identično zavest, pač spomine dobivajo s časom drugačne.
Zavest pa ostaja vedno ista?!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

> Pomojem pa imajo enako/isto zavest.

Pomojem tudi. Če pa ne, potem pa velja dualizem duša/telo.

Samo ti dve logični možnosti sta.

Je pa nekaj drugega NADVSE zanimivo. Ene 50% ljudi te naloge sploh ne pokapira. Ne "premorejo" toliko "sočutja", da bi se prestavili v 1. osebo človeka v beli sobi in se vprašali: "Kje hudiča se bom potem znašel?!"

Pa je potem odgovor že sekundaren. Če bi rekli:

- Nikjer.

- Povsod.

in celo:

- V zeleni sobi.

- V modri sobi.

... je to pač njihova izbira. Toda enostavno si tega vprašanja ne zastavijo!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

snow ::

G3GANT1C, ker si danes na drugi lokaciji, kot včeraj, si zato druga zavest? Ne razumem ravno tvojega problema z lokacijam. Kaj pa če bi bile vse sobe bele in bi oči zaznale enako. Oz. kaj če kloniramo slepega in ga damo v enake sobe, vendar različne barve... v čem se bodo razlikovali?

Thomas, kaj definira neko zavest, da lahko rečem npr. :To je pa ista zavest, kot tista tam.

Thomas ::

> Thomas, kaj definira neko zavest, da lahko rečem npr. : To je pa ista zavest, kot tista tam.


Se bojim da nič. Kar je. Samo če deluje.


To je moje osebno mnenje, ki ga ne deli veliko ljudi, čeprav ga pridigam že 21 let!

:))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

_marko ::

Zavest + spomini = osebnost ... ???
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

snow ::

Hm, ko si ravno tako napisal. Matematično namreč. Če izgubiš spomine, si potemtakem sama zavest? To so že popolnoma filozofske vode mar ne?

_marko ::

Ja, ampak če zgubiš spomine. Prav vse spomine. Da tudi govoriti in podobno neznaš. Skratka prav vse, kar si se do zdaj naučil, zapomnil.

Kaj je potem sploh zavest? A še obstaja? Potem bi mogle imeti živali zavest tudi, ane?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

Koliko spomina je treba minimalno imeti za zavest?

Ne vem. Po moje da eno malenkost pa že. Vsak program mora imeti nekaj "RAMa" da se izvaja.

Kaj je pa v tistem spominu razen algoritma ki je zavest - pa po moje ni zelo važno.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Grey ::

Tole so pa tak filozofski pogovori da kr glava peče. Ne boš mogu čist nikol natančno vedt dokler tega ne poskusiš izvest. Dokler se tega ne naredi se pač ne ve in je samo ugibanje in predvidevanje. Da pa bi razumeli tist problem z lokacijami moraš pa razumeti, kaj smo mi. Dokler človek tega ne bo čist natančno vedu lahko tava v temi kolkor hoče. In jst mislm da je odgovor čist preprost: zbudu se boš v beli sobi in imeu nobene povezave s tistimi osebki, ki so v drugih sobah. Čist preprosto:D . Zakaj pa mislte da so tisti živalski kloni umirali? Zato, ker je prišlo do razvoja drugega osebka, ni imeu tistih prvin kot "original". Po moje bi se čudu k bi se zbudu v beli sobi pa bi šu v une dve in pol pač ti ne bi razumu kak si lahko tam če si tu. Fizično bi bila ista(telo), zavest oz. tiso kar nam daje možnost da se zavedamo in mislimo bi blo pa drgačno.

_marko ::

Torej lahko rečemo, zavest je le algoritem, ki smo ga dobili iz evolucije. 8-O
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Grey:
pa saj če začneš mislit malenkost drugače še nimaš druge zavesti. Potem takem se tebi zavest spremija z tem ko greš npr. na sladoled, ali ko greš v trgovino in nazaj. Bi bila zavest drugačna, če tega nebi storil? Po tvojem zavest ni statična.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

OwcA ::

Ja, ampak če zgubiš spomine. Prav vse spomine. Da tudi govoriti in podobno neznaš. Skratka prav vse, kar si se do zdaj naučil, zapomnil.
Kaj je potem sploh zavest? A še obstaja? Potem bi mogle imeti živali zavest tudi, ane?

Zavest je vrednotenje zaznav glede na nek umišljen (navidezen) objekt, jaz, s katerim se (trenutno aktivni) miselni proces enači (self-referencing).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Thomas ::

> Torej lahko rečemo, zavest je le algoritem, ki smo ga dobili iz evolucije.

Jest druge možnosti ne vidim.

> Zavest je vrednotenje zaznav glede na nek umišljen (navidezen) objekt, jaz, s katerim se (trenutno aktivni) miselni proces enači (self-referencing).

Strinjam se.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Grey ::

_marko:
Mogoče maš pa glede tega prav--->samo ko se rodi isti je mogoče algoritem isti ampak hkrati drugačen? Ker tvoja zavest ne more biti na dveh mestih fizično. Psihično je lahko(s v enem kraju, razmišljaš o nečem drugem). Tisto v drugem postu si pa narobe razumu kar sm reku.
Zavest se ti ne spreminja moraš razmišljat iz drugega zornega kota, da bi probu razumet kaj jst s tem hočem povedat. Gledat moraš kot da si ti. Da se zavedaš da si v beli sobi. Tut če bi pol k si spau sobo prebarval nakero drugo barvo, bi se vprašu: "Kdo zavraga jo je prebarvu k sm spau in kako?", po moje bi blo to vprašanje človeka, ki se zaveda kje je. Kloni bi se pa najbrž zavedali sam tistga kar so počeli prej----->nič. Niso živeli. Spomini ti tle ne pomagajo. In tut ni logično da bi se lahko zbudu v vseh treh sobah, ker bi se ti zavest oz. tisto kar te upravlja razdelilo na tri dele in potem ne bi bilo zgolj fizično upravljaje telesa ampak nekaj večjega kot je samo možgan. bilo bi v zraku, v prostoru vsepovsod okoli nas, le tako bi se lahko zbudu v vsaj dveh sobah druge poti predvidevam da ni.

OwcA:
Tut ta tvoja možnost je precej verjetna, ker je smiseln stavek. In ker ima neko težo.

Thomas ::

Zadeva je weird. Nismo računalnik, program na njem smo.

Tako ali tako so programi pravi gospodarji. Hardware (wetware, qware ...) je samo izvajalec ukazov, ki so program.

To dejstvo je več, kot večina nas (programov!) lahko prenese.

Jest recimo, se na to še nisem navadil.

Vendar tudi programi imajo svojega gospodarja. Imenuje se (neizprosna) logika. Če pa pogledamo skozi to prizmo ... potem nimamo nobene izbire, kot da se oprimemo najlogičnejše oziroma edino logične razlage.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

||_^_|| ::

Dvomim v obstoj duše. Torej če sem prav razumel: naredimo dve natančni kopiji osebe ki leži v beli sobi. (te osebe pri tem ne uničimo, je tako?) Dobimo osebo v modri, osebo v beli in osebo v zeleni sobi. Te osebe so identične. Ena vidi belo, druga zeleno, tretja modro sobo. Kje je sploh problem? Jst ne vidim nobene povezave med njihovimi možgani, ki bi privedla do tega da bi originalna oseba vidla "mavrico".

G3GANT1C ::

Kaj pa, če smo mi softver na različnih hardverih? Sploh pa, sej tvoji WIndowsi ne vidijo iste stvari, istega računalnika, istega okolja, kot moji. In moji ne vidijo tvojega računalnika. Jaz mislim, da je z zavestjo enako. Vidi okolje, v katerem je ona. Če bi bili tisti trije osebki fizično povezani, bi verjetno res videli vsi vse tri sobe, tako pa niso, ker njihova zavest, ki je zapisana individualno v individualnih možganih, ki so sicer lahko enaki, nima dostopa, ni povezana s telesi drugih dveh klonov. V glavnem je posamezna zavest (posamezni možgani, v katerih so med drugim zapisani tudi spomini in sicer z razporeditvijo atomov) povezana s posameznim telesom in zato vidi tisto, kar vidijo čuti tega telesa. Sej verjetno lahko razumete, da ni povezana z telesi/zavestmi ostalih klonov. Ker bi morala bit fizično, z nekim kablom, živci. Jaz mislim da je tko in tko je tut najbl logičn, po moje. A ni? Premislte.
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Thomas ::

> Torej če sem prav razumel: naredimo dve natančni kopiji osebe ki leži v beli sobi. (te osebe pri tem ne uničimo, je tako?)

NAROBE. Oseba v beli sobi se ne zbudi.

Kaj (če kaj) boš zagledal, ko se prebudita osebi v modri in zeleni sobi?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

G3GANT1C ::

Aja, no pol pa tko povej! Torej, ker smo osebo v beli sobi, ki je bila jaz, uničili, jaz ne bom videl več ničesar, saj bom namreč mrtev, mene ni več. Osebi v modri in zeleni sobi pa bi videli pač vsaka zase svoje okolje. Imata namreč vsaka svojo zavest, zavest osebe v beli sobi pa smo uničili. Tidve zavesti, v modri in zeleni sobi pa med sabo nista povezani, saj si vsaka lasti svoje telo.
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Thomas ::

Kaj pa če oseba v beli sobi klinično umre? Potem jo pa oživijo v modri?

Kaj pa če prinesejo iz bele samo možgane v novo telo v modro sobo in jih montirajo na prazno telo in zaženejo vse skupaj v life?

Kaj pa če prinesejo iz bele v modro samo magnetni trak (DVD) z vsebino možgan in jih presnamejo v prazne možgane in sveže telo v modri sobi?

Kaj pa če odnesejo kopijo magnetnega traku še v zeleno sobo in tam naredijo isto?

Kje boš potegnil črto?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kopernik ::

Thoma:
>Kaj pa če prinesejo iz bele v modro samo magnetni trak (DVD) z vsebino možgan in jih presnamejo v prazne možgane in sveže telo v modri sobi?


Zanimivo vprašanje. Mene pa zanima, če bi se vsi enako odzivali na dražljaje iz okolja.
Npr. če bi takrat, ko bi odprli oči (original/klon) enako reagirali, ko bi nekdo prišel v sobo
in jim primazal klofuto.

lp

Thomas ::

Ne vidim razloga, zakaj se ne bi.

Razen če navodila za naše reakcije prihajajo iz nekega drugega sveta. Enak fizikalen sistem pa reagira enako.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

||_^_|| ::

Kaj pa če prinesejo iz bele samo možgane v novo telo v modro sobo in jih montirajo na prazno telo in zaženejo vse skupaj v life?

Kaj pa če prinesejo iz bele v modro samo magnetni trak (DVD) z vsebino možgan in jih presnamejo v prazne možgane in sveže telo v modri sobi?


Zbudiš se v modri sobi.

Kaj pa če odnesejo kopijo magnetnega traku še v zeleno sobo in tam naredijo isto?

To bi blo pa zanimivo. nimam pojma kva bi se nrdil:)

Valentin ::

Se bom še jaz malo vključil v debato.

Primer:
Jaz, original sem v beli sobi.
Medtem naredijo mojo popolno kopijo v modri sobi.

Moja kopija v modri sobi počasi prihaja k zavesti.
Nenadoma opazi, da je barva sobe postala modra.

Jaz, original iz bele sobe, pa kmalu po kopiranju umrem.

Sedaj imamo dve možnosti:

a. Počasi izgubljam zavest, zavem se, da umiram.
Nato pa tema, pozaba.
Moja popolna kopija bo sicer živela naprej, ampak JAZ ne bom več
obstajal.

b. Počasi izgubljam zavest, zavem se, da umiram.
Nenadoma pa blisk in sem v modri sobi.


Če je resnična druga možnost, bi se morala kopija iz modre sobe spomniti umiranja originala iz bele sobe. Kar pa seveda ni mogoče.
Zato mi je prva možnost veliko bolj logična.
.
.
.
Kar se tiče problema prenosa zavesti, mi je zelo všeč in razumljiv edino način, kot si to predstavlja Moravec.
O čemer pa smo na tem forumu že večkrat govorili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Valentin ()

Thomas ::

Lej Valentin,

Če ti posnameš mudela v beli sobi, ko je ravno zaspal, potem si s tem posnel tudi njegove spomine na začetek delovanja narkoze.

Če ga potem vržeš v črno luknjo in ga rekreiraš v modri sobi, se bo ob prebujanju spomnil tudi tega.

Je tako?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Tole vse bolj spominja na komedijo absurda... ;)

Zdi se mi, da veliki večini dela težava Thomasova "primera" o preklaplanju zavesti. Pozabite (zaenkrat) na to in se raj povrnimo na začatek.

Osebo A, je ravnokar legla k zasluženemu počitku v sveže prebarvano belo sobo. Med njenim sladkim spancem se k njej prikrade zlohotni znanstvenik, s svojim najnovejšim izzumom, klon-o-maticom (priprava, ki omogoča ustvarjenje do atoma natančne kopije danega predmeta) na vrvici. S to peklensko napravo posname A in tako tiho kot je prišel tudi odcaplja. Ustavi se na hodniku pred sosednjo sobo in pokuka vanjo. Razen zidov, ki so tokrat modri, je vse kot v prejšni. Vanjo klon-o-matic izpljune prvi "posnetek" osebe A (recimo ji A'). Navdušen nad minulim uspehom, se znanstvenik napoti poiskati še kakšno primerno sobo. Ko že skoraj obupa, vidi, da se vrata čisto na koncu hodnika odpirajo v prav takšno sobo kot jo potrebuje, edin kar jo kali so živo zelene stene, ampak zelo estetsko osveščen tako ali tako nikoli ni bil. Hip, hip, strašni trik in na postelji že smrči nova, spet popolna, kopija (A"). Klon-o-matic je si je s tem povsem izpraznil baterije, zato se vshičeni znanstvenik poda nazaj v svoj laboratorij (...ki je seveda v grajski razvalini, okoli katere se vedno motajo temni oblaki in udarjajo strele ;) ).

S prvimi sončnimi žarki zakikirikajo tudi petelini in prebudijo naše zaspanete. V kateri sobi se zbudi oseba A?
V vseh treh.

Kakšne nejasnoti, ugovori?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

kopernik ::

tale post ignorirajte - jankoFer

jaz ne razumem :)
a to pomeni, da lahko naenkrat premakne palec na levi nogi na vseh treh telesih?

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: OwcA ()

OwcA ::

a to pomeni, da lahko naenkrat premakne palec na levi nogi na vseh treh telesih?
Ne.
Vsaka oseba je povsem neodvisna zaključena celota
...ki je sveto prepričana, da je ona A.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

Kmalu se bodo toliko razlikovali, da eden bo premaknil palec, druga dva pa ne.

Ker se jim bodo začele dogajati različne reči.

Dokler pa ne - bo eden premaknil palec - in jih bosta druga dva tudi.

Če se tisti v beli sploh zbudi. Recimo raje, da se ne.

Samo ... Janko ... vprašanje je, kako bi se TI počutil v koži tistega, ki je zaspal v beli sobi?

Bi se zbudil? Kakšne barve sobo bi zagledal?

Jasno, da vprašanje NI enostavno.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kopernik ::

Thomas:
saj sem napisal, da ignorirajte moj post, ker sem tisto napisal
ne da bi premislil.

> Bi se zbudil? Kakšne barve sobo bi zagledal?

glede na to, da bi bili vsi popolne kopije (do atoma natančne kopije)
bi po mojem mnenju vsak zase mislil, da je original. Ne vem pa kako
bi to izvedli (kopiranje namreč).

lp

Valentin ::

Thomas

> Če ga potem vržeš v črno luknjo in ga rekreiraš v
> modri sobi, se bo ob prebujanju spomnil tudi tega.

Če ga poskeniraš preden si ga vrgel v črno luknjo, njegova kopija o svoji kruti usodi ne bo imela spominov.

Poskenirati bi ga moral prav v trenutku smrti.
Ko bi naloadali te spomine v kopijo, bi le-ta mislila kako je čudežno preživela neizbežno usodo - malo prej je padala v črno lukjo, sedaj pa leži v modri sobi.

Toda - ali to tudi pomeni preživetje oziroma kontinuiteto zavesti originala ?

Torej, original umre v črni luknji, vendar se takoj spet zave v modri sobi ?

Ali pa kopija z naloadanimi spomini originala živi v lažni utvari, da se je to res zgodilo njej ?

Thomas ::

Valentin,

V črno luknjo "Beli" pada pod narkozo.

Takole gre:

20:00 - zaspi.

21:00 - posnet.

22:00 - whacked, disposed!

03:00 - kreiran v modri sobi.

07:00 - rana ura, zlata ura.

Bi ti videl zdej modro sobo, če bi pred spanjem videl belo?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Valentin ::

Hja, nekdo bi se zbudil v modri sobi, mogoče bi bil to res jaz.

Samo ne bi bil preveč siguren, ko bi mi povedali, kaj se je zgodilo med spanjem z menoj.

Zato bi takšne prenose veliko raje naredil na Moravec-way.



Čeprav zna biti, da je končni rezultat ne oba načina enak.

Thomas ::

Valentin,

Ja razlika med Moravecovo in tole potjo je taka, kot bi rekli potnikom aviona, da bomo pristali (to je Moravec way) ali pa bi jim povedali, da naj izskočijo bez padala, ker bo itak izključena gravitacija, kakor hitro bodo vsi zunaj (way tegale topica).

Ko bo ultratehnologija dostopna, bo Moravec način -kot vsi - itak zastonj. Kar je dobro za živce.

Ampak to tu ni predmet debate. Predmet debate je, kakšne barve stene zagledaš, če zaspiš v beli sobi in sta narejena oba klona!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

@Thomas: zakaj se ti zdi pomembno, da se prvotna oseba (ne) zbudi? Za vprašanje zavesti in nje prenosa se mi ne zdi pomembno.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

_marko ::

Thomas:
Če si v beli sobi izkjučen-mrtev.
Zagledaš obenem modro in zeleno bravo. Nimaš povezanih čutil. Sta pač dva ti. Torej dva Thomasa.
Eden zagleda modro in eden zeleno brez tega, da bi vedla da je ta drug zagledal npr. modro barvo.
Čist logično.

Finta je v tem, da nimaš povezanih čutil, da ne zaznaš enako kot drugi.

No, pa odgovorite nekaj:
Kaj pa če bi sebe teleportiral 100m drugam, ob tem pa bi original ostal!!!
Kaj bi vidli vi? Kako bi doživeli? Kot original ali kot teleportirani??

Jaz pravim, kot oba!!! - ampak vsak posameznik ne bi zaznal drugega!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

OwcA,

Samo zaradi razlage!

(Vseeno je, če se beli zbudi ali ne - se strinjam!)

Ko pa človek enkrat doume, da uboj belega in kreacija modrega pomenita pravzaprav njegov transport iz sobe v sobo - ga čaka mentalna past. Kaj če smo ga izdelali še v zeleni sobi?

Človek se potem jasno zazre v oči možnosti paralelnega jaza.

Kar je namen tega topica.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

marko,

Jaz pravim, kot oba!!! - ampak vsak posameznik ne bi zaznal drugega!

Jest ti tole podpišem! Kaj mislijo drugi?

:)

Bom mal kasneje tole celo poskusil vsem razložit.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

_marko, Thomas: se strinjam.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

pramarko ::

tudi jaz glasujem za Thomasa!

OwcA, cestitke na tako simpatičnem povzetku! :D

Nico ::

Humm, sicer nisem vse prebral.
Prebudil bi se v beli sobi, tista dva v modri in zeleni pa se bi čudila kako to, da nista v beli sobi.
Če bi sebe teleportiral, kako bi doživel je odvisno kako je teleport izveden. Če bi mojo sestavo skopirali pa podatkovno prenesli definitivno ne bi opazil da se je kaj zgodilo. Mar ni čas za podatke ustavljen?
Everybody banana on your head!

Thomas ::

Kako torej ta avantura izgleda iz prvoosebne perspektive?

Gledam kako zaspim, dokler me ne zmanjka.

Potem pa kakor da so lihe in sode nanosekunde. V lihih vidim modro sobo (in se spomnim še na belo in na prej) poleg vseh rastočih spominov na to modro in dogodke v njej.

V sodih vidim zeleno sobo (in se spomnim še na belo in na prej) poleg vseh rastočih spominov na to zeleno in dogodkov v njej.

Kakor da bi zavest tako hitro preklapljala med obema telesoma in mentalnima okoljema, da bi čutil dve kontinuirani življenji. Samo v enem, drugega ne! Tudi kakor da bi se odvili eno za drugim, z amnezijo vmes.

Torej kaj hrani prihodnost zame, medtem ko me jemlje narkoza v beli sobi?

Dve novi življenji. Eno se bo začelo v modri, drugo pa v zeleni sobi. Ni dosti drugače, kot da bi se odvili najprej eno, potem pa še drugo. Ali pa prepleteni na zgoraj opisani način.

Preden zaspim se morda še zavem, da kopiji bosta morda sovražnika. Eden do drugega morda zelo neprijazna. Ampak doletelo me bo vse, kar bosta drug drugemu naredila. Hudega ali dobrega.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Priznam, kar bom zapisal bo rahel odmik od začrtane teme, ampak se mi zdi prepomembno, da ne bi:
Ampak doletelo me bo vse, kar bosta drug drugemu naredila. Hudega ali dobrega.
To je izjemna (in odlična) sprememba upirjenosti eksistencialističnega vprašanja moralne odgovornosti in nje implikacij.

Že dolgo sem prepričanja, da si lahko, kadar se dana misel začne povsem nenadejano skladati z drugimi (z njo povsem nepovezanimi) sistemi, skoraj gotov, da si na pravi poti (...in da ta pot ni le kolovoz v Spodnji Duplek ;)).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

Moralna plat te zadeve ni zanemarljiva. Nadrealistična se že zdi, nadrealistična - zanemarljiva pa ne.

Če bi iz nekoga naredil milijon kopij in ga naselil v neki deželi - bi te kopije tam čisto normalno živele. Po tehnologiji in civilizaciji, ki bi jo zatekle. Recimo po rimskih običajih. Tretjina bi bila sužnji, desetina patriciji, ostali pa reveži. Nekatere kopije bi umrle v amfiteatru.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Z-lot ::

Besede, kot so klon, kopija in podobno, so zelo zavajajoče - sploh pri današnji še precej nizki tehnologiji. Ker pa je bilo kopiranje predstavljeno kot konstrukcija sistema enakih atomov (večja je povečava, bolj smo enaki), menim, da je treba zraven vključiti še vse ostalo (stvari, katerih prisotnosti današnja znanost še ni dokazala).
Zato se zbudiš v beli sobi, pa tudi v modri in zeleni. Kdo pa bo preživel borbo za preživetje, je pa drugo vprašanje...
««
5 / 87
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teleportacija-prihodnost (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16628052 (24665) energetik
»

2045: Avatar project (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16027584 (24854) guest #44
»

subjektivna izkusnja in umetna inteligenca

Oddelek: Znanost in tehnologija
252500 (1957) OwcA
»

Blue Brain (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18713125 (10497) BBB
»

Thomas, pomagaj mi pri širjenju "krive vere" (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
677520 (6187) Thomas

Več podobnih tem