» »

Kako postaviti spletne strani kot so Bolha.si ali Nepremicnine.net?

Kako postaviti spletne strani kot so Bolha.si ali Nepremicnine.net?

«
1
2

saniajax ::

Zivjo,

Sem zacetnik in me zanima kaksna znanja potrebujem za postavitev spletne strani kot so recimo bolha ali nepremicnine.net?

Kaj vse je potrebno narediti za objavo taksne strani?

Najlepsa hvala,

Sani

bluefish ::

kot sem že omenil na 3Delavnici, je potrebno znati (X)HTML, CSS, PHP, SQL in še kakšno malenkost v Photoshopu.
Če ne poznaš niti ene od teh stvari in si seznanjen le z osnovami HTML, potem zna biti to dolgotrajno in mučno delo.

Za objavo take strani pa potrebuješ gostitelja in domeno, kar pa je še najmanj zahtevno dobiti in urediti.

Pakc ::

narediti poslovni načrt
odpreti in registrirati podjetje
najeti prostor
zaposliti kader in programerje
kupiti računalniško in ostalo opremo
registrirati domeno
postaviti strežnike
izdelati spletni portal
tržiti namen spletnega portala
oglaševati se na spletu...

mogoče sem kaj pozabil...

bluefish ::

niti ne vem, če je potrebna registracija podjetja, saj se gre navsezadnje le za posredniško "storitev". No, morda pa imaš glede tega prav.

blackbfm ::

Če ne misliš služit s tem potem ne rabiš nobenga podjetja. Drugače pa če že sprašuješ kakšna znanja rabiš potem kar pozabi na vse skupaj:) Malo nižje cilje si postavi za začetek.

commissar ::

kot sem že omenil na 3Delavnici, je potrebno znati (X)HTML, CSS, PHP, SQL in še kakšno malenkost v Photoshopu.


php lahko mirne duše vržeš ven in ga nadomestiš z asp.net, python, java, rubyonrails,...

lp

preem ::

oz. če pač programiranje ni tvoje področje, moraš to šteti zgolj kot začetni strošek posla. bo treba pač najeti nekoga, ki zna to sprogramirati. če se boš pa sam lotil, ti pa pol leta na gasne, pa še takrat bo drugorazredni produkt, te stvari znajo bit precej kompleksne.

Preseren ::

čisto enostavno, pridobi si brezplačno gostovanje, kupi domeno in uporabi joomla CMS, kjer najdeš dodatek za oglase, to dodaš, poiščeš brezplačno templato (grafično podobo) in stvar deluje...
(svašta, komplicirate ostali... najeti prostor, ker bi človek rad imel spletno stran, mater, potem morem jaz že met najeto skladišče...)
SEO na https://www.seos.si

Vice ::

Preseren - odvisno če ti koristi tretje razredni produkt je potem kompliciranje res brezvezno...

alexa-lol ::

stran zgleda zelo fancy amapak v osnovi je sestavljena iz sledečih div elementov (pomoje..nisem gledal source code)
glava
oglas
meni
iskanje
iskalnik napremicnin
potem rezultati..notri se ene par div pac za vsak oglas
dva stranska oglasa
noga

to je v glavnem to
potem dodas se malo fancy css piskotkov, pa malo photoshop okraskov in ozadij ter pa se PHP da vse to zgenerira in MySQL, kjer PHP najde podatke :)
v osnovi cist simpl..edina pizda je k mors tko narest da dela na vecih brskalnikih pa mors mal pazt pr CSS in HTML.

blackbfm ::

Če se držiš standardov in ne kičariš strani po nepotrebnem potem se nič ni treba bat.

bluefish ::

za začetnika HTML in CSS niti nista problem, začne se zapletati pri kodiranju ozadja s PHP.

alexa-lol ::

za začetnika HTML in CSS niti nista problem, začne se zapletati pri kodiranju ozadja s PHP.

to pomojem ni problem saj tukaj ne gre za kakae tabele...najbolj zahtevno je pomoje narediti samo zasnovo strani

Atos ::

to pomojem ni problem saj tukaj ne gre za kakae tabele...najbolj zahtevno je pomoje narediti samo zasnovo strani

Seveda je problem. Kaj pa recimo kake novice v stilu "Novosti"? In pa recimo uporabniški sistem za objavljanje, urejanje in gledanje oglasov. Potem še kaki ranking sistem, po možnosti še avkcijski sistem,... Za vse to potrebuješ kak cms sistem z modulom za oglase,... Potem je še lepo, če se da oglase na izi menjavat in dodajat in imaš še eno stvar za programirat. Ni tako enostavno kot se ti mogoče zdi.

edina pizda je k mors tko narest da dela na vecih brskalnikih pa mors mal pazt pr CSS in HTML

Pri tako obsežnem projetku, kot je to, ti kaj takega dela še najmanj težav, če se držiš standardov in ne delaš nič posebej eksotičnega.

Icematxyz ::

kot sem že omenil na 3Delavnici, je potrebno znati (X)HTML, CSS, PHP, SQL in še kakšno malenkost v Photoshopu.


php lahko mirne duše vržeš ven in ga nadomestiš z asp.net, python, java, rubyonrails,...

lp


Nekako se ne morem strinjati s tem. Zakaj ne bi mogel narediti bolhe z PHP? Ljubi jezus.

blackbfm ::

Verjetno je bilo mišljeno kot alternative phpju. Drugače pa se mi zdi vseeno pametno znat prvo php, potem pa še vse drugo (če je potreba).

commissar ::

sej nisem rekel da s s phpjem ne da. Niti nisem rekel da so to alternative. Stvari ki sem jih naštel so povsem enakovredne za izdelavo dinamičnih strani (oz. še boljše).

In kaj je razlog, da je dobro najprej znati php?!?

lp

Icematxyz ::

No potem pa se nismo razumeli. Ker sem razumel stavek kot da PHP ni dovolj dober za kaj takšnega.

Andruxa ::

malo photoshop okraskov in ozadij ter pa se PHP da vse to zgenerira in MySQL, kjer PHP najde podatke :) v osnovi cist simpl..

sploh ne če hočeš narest kvalitetno in hitro aplikacijo.

v odgovor na prvo vprašanje. HTML,CSS so za moje pojme znanja ki so bolj obrobna, govorim za aplikacijo ala bolha, drugo je če delaš prezentacijo za rock band. Moraš pa dobro poznati delo z bazo in programiranje. Zavedaj se da aplikacija ki je enostavna in logična za uporabo ni kar tako za sprogramirat. Drugo je če narediš nekaj na hitro, da se nepotrebno sem in tja nekaj procesira in je počasno pa še uporabniku povrhu vsega nejasno za uporabo ... takih aplikacij je ogromno na internetu.

Loti se PHP-ja ali Asp .Net-a.
Za PHP ti bodo povedal drugi, za Asp .NET imaš ogromno literature in brezplačno razvojno okolje Visual Studio Express Edition, ampak aplikacija razvita v Asp .NET-u potrebuje .NET framework (lahko me updejtate o stanju mono projekta) ki trenutno mislim da stabilno teče samo na Windowsih, kar pomeni da je hosting malo dražji. Za začetnika je tudi malo težji za razumet kot PHP, ki je primitivnejši. S PHP-jem lahko po moje hitreje štartaš. Izbor podatkovne baze je precej neodvisen od tehnolgoje(obstajajo sicer tudi razlogi zakaj bi ob ASP .netu vlekel MSSQL ampak za tebe praktično ne pridejo v poštev), verjetno da boš izbral MYSQL ker je MSSQL spet plačljiv, kar prinese še dražji hosting.

Torej, začneš tako, da si vzameš eno uro da pogledaš kaj je HTML in CSS, potem pa kakšne 3 mesece resno študiraš ASP .NET ali PHP če bolj retro tip.
Lp, A

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Andruxa ()

bluefish ::

@Andruxa: katero literaturo (tako knjige kot vire na netu) o .NET pa predvsem priporočaš za izdelavo Win aplikacij z vidika začetnika? Lahko tudi preko ZS, da se tema ne bo smetila.

blackbfm ::


In kaj je razlog, da je dobro najprej znati php?!?


To da imaš za php največ podpore v vseh pogledih? Poleg tega na netu dobiš lažje dobiš kakšne skripte in jih vključiš v svoj projekt. Recimo če pogledaš na hotscripts.com:


Mislim da slika govori sama zase:P

Icematxyz ::

Razširjenost PHP-ja je zagotovo velik + zakaj ravno PHP. Kaj ti pomaga če so drugi "petični" jeziki mnogo boljši če pa "zastareli" kot ga nekdo označuje višje PHP dominira?

Če bo pa kak drug jezik ga izpodrinil boš pač sledil takrat ko se to zgodi in tudi ti migrilal. Dokler pa se bo razvijalo največ prav za PHP pa nevem zakaj bi silil nekam drugam kot začetnik. Nevem pa če upravičeno ali ne ampak nepremicnine.net zame niso glih nek biser kaj se tiče spletnega programiranja...

Zgodovina sprememb…

MeGreat ::

definitivno si ne izberi asp.net. hosting je veliko dražji ter ker so gor windows je stabilnost tudi bolj žalost.

Atos ::

Nekatere stvari res manjkajo PHP-ju, vendar je pa daleč od tega, da bi bil primitiven ali pa zastarel. Pa tudi stvari, ki mu manjkajo bodo prej ali slej tu, saj njegov razvoj poteka naprej (recimo Namespace support bo zunaj vsak čas sedaj v 5.3 verziji, od verzije 5.0 pa ima tudi mnogo izboljšani OOP). Tudi compilanje pred runtime-om PHP omogoča, kar mu marsikdo očita, ki ne ve, da stvar za PHP tudi obstaja.

Je pa res, da pri kakih velikih projektih (ampak tu mislim v stilu aplikacij za Banke, itd.) je pa res vredno razmisliti na čem bodo temeljili. V takšnih primerih so ponavadi licence majhen strošek v primerjavi z plačilom. Za vse ostalo je pa PHP več kot preveč.

Asp.net je vsekakor močno orodje! Da pa na njega nebi šel zaradi stabilnosti strežnikov je pa malo bosa.

Andruxa ::

Asp .NET 3.5 hosting dobiš za okrog 10$/mesec z neomejeno MySQL bazami in 1 MSSQL bazo. 2GB placa, vendar omejeni sistemski resurci (procesor, ram, ...). To je sicer dražje od php hosting, ampak ni pa veliko dražje.

ker so gor windows je stabilnost tudi bolj žalost

no, po tej izjavi pa vem da si velik strokovnjak na področju web developmenta.
Lp, A

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Andruxa ()

preem ::

ne glede na zaden razvoj microsofta na področju strežnikov, je pa tukaj linux še zmeraj gospodar. ampak ne bom se ob to spotikal, glede phpja je pa tako. je sicer super jezik, zlo enostaven za naučit, community je ogromen, praktično česarkoli se lotiš je nekdo že verjetno naredil. ne bi se pa strinjal da je treba s phpjem začet. ja, če maš plan en projekt sfurat, potem php, boš najmanj cajta zgubu, če pa maš namen se učit, in potem tudi razvijat take stvari in se lotevat drugih jezikov, lahko pa php komot preskočiš. python all the way :p zadnje cajte ga uporabljam za VSE :p

MeGreat ::

Asp .NET 3.5 hosting dobiš za okrog 10$/mesec z neomejeno MySQL bazami in 1 MSSQL bazo. 2GB placa, vendar omejeni sistemski resurci (procesor, ram, ...). To je sicer dražje od php hosting, ampak ni pa veliko dražje.

ker so gor windows je stabilnost tudi bolj žalost

no, po tej izjavi pa vem da si velik strokovnjak na področju web developmenta.

o ja, sem imel torrent tracker na windows serverju in linux serverju(enega izmed prvih trackerjev..). razlika kot dan pa noč. windows je ob peakih poklecnil

govorim pa o dedicated serverju in ne o shared hostingu
na dedicated serverju moraš doplačati licenco za windows server.. r

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MeGreat ()

saniajax ::

Folk,

Hvala vsem za pomoc!!! :).

Je ze bila bojazen, da je to obsezna stvar sploh pa, ce si zacetnik v PHP-ju.;((

Sicer pa C in HTML ze neki obvladam...

Graficna podoba me toliko ne skrbi, saj sem graficni oblikovalec (obvladam tud Flash). Spletno programiranje je pa definitivno nova stvar zame hkrati pa tudi izziv.

V glavi pa imam predvsem kakovostno stran, atraktivno graficno podobo, ker bi rada postavili ta portal v drugi drzavi, kjer cas internet portalov sele prihaja in narediti kaj takega bi bila spica! Sploh pa, ce je zadeva res dobro narejena!

Je mogoce kaksen entuzijast med vami, ki bi bil pripravljen sodelovati na takem projektu, ko bi pa zadeva zazivela bi vsak imel nekaj od tega in bi zadevo furali resno naprej?

Ce je kdo za stvar mi komot lahk pise tud na saniajax@gmail.com.

Sani

MeGreat ::

mene zanima, pod pogojem da imate nekoga ki bo vse vodil in organiziral(torej izkušen php programer)
imaš mail (od lostid)

commissar ::


In kaj je razlog, da je dobro najprej znati php?!?


To da imaš za php največ podpore v vseh pogledih? Poleg tega na netu dobiš lažje dobiš kakšne skripte in jih vključiš v svoj projekt. Recimo če pogledaš na hotscripts.com:


Mislim da slika govori sama zase:P


slika absolutno govori zase. kaj pa govori o phpju je pa druga stvar:

1. mogoče je ta stran v bistvu začela s php skriptami in so kasneje dodali ostale oddelke
2. mogoče je v php-ju potrebno napisati 10x več kot pa v asp.net, da dobiš isti rezultat
3. mogoče je za večino php 'programerjev' osnovno vodilo razvoja copy-paste iz interneta

Nekdo je podal kot argument za php tudi linux, oz. nestabilnost windowsov. To je edino lahko razlog proti asp.net, kakorkoli že opravičen je. Windowsev se ogneš tudi z javo, pythonom, itd...

Eden je še celo napisal lastne izkušnje od doma... kako je windows server nestabilen. Me je kar malo vrglo. Me prav zanima kakšne profesionalne izkušnje/certifikate/reference ima ta človek z windows strežniki.

lp

Zgodovina sprememb…

MeGreat ::

no potem pa prosim razloži zakaj večje strani vse stojijo na linux based sistemih?
pa spet nisem rekel da je nestabilen rekel sem da je ob peakih prej poklecnil

commissar ::

Zato ker za ogromne strani (amazon, ebay, whatever) se da veliko bolj optimalno rešitev napisat kot so windows server. Iz istega razloga ne uporabljajo tudi obstoječih
linux server distribucij, ampak samo bazirajo na linuxu.

bazirajo pa na linuxu, ker je odprt in zastonj.

lp

Zgodovina sprememb…

amd64bit ::

za začetnika HTML in CSS niti nista problem, začne se zapletati pri kodiranju ozadja s PHP.

to pomojem ni problem saj tukaj ne gre za kakae tabele...najbolj zahtevno je pomoje narediti samo zasnovo strani


vidim da v življenju najbrž še nisi kaj programiral a ne :)

NSA Agent ::

Ja isto idejo mama jaz pa moj cimer :), ker bolha ponovem zahteva 1€ za objavo oglasa,
je treba naredit eno alternativo :)

Študeram da bi vzel izvorno kodo iz mininove, ki jo lahka dobiš na netu, al pa kak jomla template nebi bil problem,...

Domeno bi kupl ni problem, server bi lafu v študentu pri kolegu ko že ma postavljeno spletno stran
(nesmem povedat katero ampak zraven lafa COD2 ,... serverje in na strani se izpisujejo rezultati,itd ... mogoče že vete kero ;) )

In bi meli bolho 2. Najprej bi lafal ene 2 meseca neprofitno in v tem času bi izpilil poslovni načrt in vse kar je potrbno za SP.

Andruxa ::

bolha je še vedno brezplačna. Kar se vaših idej tiče, jaz sem se kakšnih 158 let nazaj igračkal in takrat priredil nek obstoječ modul za joomlo za male oglase in od takrat sicer stran stoji, pipnil se je resda nikoli več nisem nisem, zanjo "skrbi" kolega, ima od takrat stalno ene 5 oglasov na dan. Mislim da celo vse ista oseba, sem pozabil.

... kar hočem reči je, da definitivno vam lahko uspe naredit biznis z malimi oglasi, ampak bo treba veliko več kot naredit stran. Vam šenkam kodo, če se hočete igrat (malo prirejena joomla + php modul). Ampak samo to, supporta se nimam časa niti volje iti :) dam kodo in zdravo, edino kar boste morali naredit je css zrihtat ker je zadeva peklensko grda, oblikovanja se nisem loteval, čeprav ga tudi danes najraje izpustim ...

lp

PS
lahko pa se tudi ognete tehničnim problemom, pa vzamete že obstoječo stran in se zmenite z njenim trenutnim skrbnikom da to stran sfurate za svoj delež pogače (moj kolega ki se s stranjo ukvarja in bo gotovo vesel pomoči, ker ima redno službo in nima časa, pa še kaj se boste naučili od njega ker je pravnik). Pa boste imeli vsi koristi in naučili se boste več kot pa če se spravite pisat kodo. Mogoče zato ker sem programer, ampak meni se zdi spravit skupaj kodo lažje kot pa sfurati stran ....
Lp, A

blackbfm ::

Joomla je nakičana. Tako stran je pomoje bolš kr iz nule.

Furbo ::

Ja isto idejo mama jaz pa moj cimer :), ker bolha ponovem zahteva 1€ za objavo oglasa,
je treba naredit eno alternativo :)


Ja za manj kot 1€ bo težka narediti bolho2.

Saj če nisi opazil, je na netu še kup bolhi podobnih strani, ki kljub temu da ne brišejo leta stare oglase še ne dosegajo niti 1% tega kar ima bolha.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

1024 ::

Kdor nima kepe keša u žepu za marketing naj kar pozabi na bolha killer.
Fish knows everything.

saniajax ::

Zanimivo je brati kako je folk pesimisticen, groza. Pa, ce bi bilo vse toliko zanic noben ne bi furu firme s tega podrocja.
Ze na zacetku vecina vidi same tezave. Oh joj to pa ni tko easy! So what?!?!
Najlazje je kritizirati, ko se je pa treba usest in delat na problemu pa vsi zginejo!

Danes je res tezko dobiti pravo ekipo. Folk, ki se ne bo ustrasil izzivov in bo delal na tem, da zadeve zalaufajo! Ja treba je pac garat, za nekoga pac to ni problem!

Portal kot je Bolha, dobro zasnovan i oblikovan bil 100% postal top of top portal tam KJER SE NI KAJ TAKEGA!

Zato spet prosim vse tiste, ki ste RESNO za stvar, da mi pisete na saniajax@gmail.com

Pa nocem nobenega napadat sam folk dejte mal pozitivne energije od sebe no!

Gandalfar ::

Danes je res tezko dobiti pravo ekipo. Folk, ki se ne bo ustrasil izzivov in bo delal na tem, da zadeve zalaufajo! Ja treba je pac garat, za nekoga pac to ni problem!


Ekipo ni problem dobit. Problem je delat za nekoga, ki to dobro ekipo ne bi nategoval in jim placeval drobtinice. Za tega pa je res tezko dobit dobro ekipo, ja.

saniajax ::

Ekipo ni problem dobit. Problem je delat za nekoga, ki to dobro ekipo ne bi nategoval in jim placeval drobtinice. Za tega pa je res tezko dobit dobro ekipo, ja.



Se strinjam popolnoma glede nategovanja.

Vendar v mojem primeru noben ne bi delu ZAME.

Iscem folk, ki bi bil pripravljen vloziti nekaj truda zastonj, prav tako kot bi ga jaz, na koncu bi pa imeli vsi nekaj od tega in odprli podjetje.

Jst nism podjetnik, sem samo entuzijast z idejo...

Gandalfar ::

Za dobro celega projekta, najdi podjetnika se :)

LuGi ::

Od tebe pol ni nobene koristi? Nisi podjetnik niti web designer >:D

bluefish ::

sem samo entuzijast z idejo...

Idejo o novi Bolhi smo verjetno dobili že vsi tu naokoli :P, pa nekako ni zadosti samo to.

saniajax ::

Ni fora v sami izvirnosti ideje ampak postaviti taksen portal v drzavi, kjer se ni kaj takega.

Btw sem graficni oblikovalec in res ne vidim potrebe po sarkazmu...

nobodyelse ::

Heh saniajax, jest lahka sam tole recem: ko naredis ta svoj portal in ga par mescov vzdrzujes se ponovno javi z novim projektom in bom najbrz z veseljem sodeloval :)

saniajax ::

Heh saniajax, jest lahka sam tole recem: ko naredis ta svoj portal in ga par mescov vzdrzujes se ponovno javi z novim projektom in bom najbrz z veseljem sodeloval :)


ker vidim, da ste eksperti s podrocja, dajte kaksen pameten nasvet kako zadeve sfurat z nekaj vole in truda?

bluefish ::

pa ne pozabi na denar v tej enačbi, ker stran v končnem ni problem narediti, zatakne si pri privabljanju oglaševalcev.

Andruxa ::

Portal kot je Bolha, dobro zasnovan i oblikovan bil 100% postal top of top portal tam KJER SE NI KAJ TAKEGA!


meni se zdi bolha dobro zasnovan portal. je par detajlov ki bi lahko bili bolje realizirani, sicer pa nimam pripomb. kaj mu pa fali, oz. kaj bi ti naredil, da bi bilo boljse? konkretno mislim
Lp, A

saniajax ::

koliko folka priblizno bi moralo vzdrzevati tak portal? v igri je tut kej manj obseznega... na zacetku bi bilo to dela za ful time job? ce je kdo delu na cem takem nasveti dobrodosli:D

ne bolha je kul, nic ji ne manjka zato mam v mislih tak portal v tujini...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: saniajax ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaposlitev - osebna spletna stran?

Oddelek: Loža
213212 (1782) Boomerang
»

PHP vs. ASP.NET vs. $OTHER (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Programiranje
16313145 (10500) Spura
»

Kdo je bolha.com ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6112965 (8276) Gandalfar
»

PHP ali ASP

Oddelek: Programiranje
253074 (2443) DavidJ
»

ASP.NET(jezik C#) vs. PHP (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7710195 (8839) Nerdor

Več podobnih tem