» »

Nekateri slovenski poslanci predlagajo prehod na odprto kodo

techfreak :) ::

Sem za odprte formate, vendar nasilna vpeljava novih podjetij s strani FSV-ja ne prinaša nobenih koristi in je daleč od racionalzacije.

Saj ni potrebno zaenkrat prehod na Linux. Če bi že samo prešli na OpenOffice bi bilo zelo veliko.

MacQ ::

Bistri007> A vi res hočete, da gre slovenski jezik ven izmed te elitne skupine 35 svetovnih jezikov??? Lahko zmečemo na milijone €€€ za naše "kulturnike", razstave po svetu, gledališča, pa to ne bo pripomoglo čisto nič k ohranjevanju slovenskega jezika in slovenske kulture.

Slovenski jezik ohranjamo slovenci. To, da je nek proizvod preveden tudi v slovenščino ne pomaga čisto nič pri ohranjanju slovenskega jezika. Sicer pa imamo prevajalce, ki bodo rade volje za nekaj drobiža prevedli kako aplikacijo, da bo slovenščina še naprej ohranjena. Zaradi tega se ne rabimo rivati v neko "elito".
Tudi v EU nam ni bilo treba, pa smo šli. Če bi hoteli ohranjati slovenski jezik, potem ne bi rabili siliti v nobeno drugo državo. Dokler ljudje govorijo jezik, ta živi. Zaradi mene lahko cel svet govori angleški ali kitajski, pa bom jaz še vedno govoril slovenski. In zaradi tega ne bo jezik nikoli umrl, le malo spoštovanja je potrebno do njega imeti.

Bistri007 ::

MacQ>Dokler ljudje govorijo jezik, ta živi.
Dokler ljudje uporabljajo jezik, ta živi.

MacQ>To, da je nek proizvod preveden tudi v slovenščino ne pomaga čisto nič pri ohranjanju slovenskega jezika.
Aja? Vmesnik najbolj priljubljenega operacijskega sistema in pisarniškega paketa v slovenščini in črkovalnik nič ne pripomoreta?

MacQ>Zaradi mene lahko cel svet govori angleški ali kitajski, pa bom jaz še vedno govoril slovenski. In zaradi tega ne bo jezik nikoli umrl, le malo spoštovanja je potrebno do njega imeti.
Zate verjamem, kaj pa tvoji potomci? Ko bo MacQ umrl, bo z njim umrl tudi slovenski jezik. Praktičnost / uporabnost in posledična dejanska uporaba nimate zveze s spoštovanjem.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Bakunin ::

Saj orodja za prevajanje MS programske pakete ne bodo pobrisali.
Najvec je stala postavitev le-tega in da so prevedli/natipkali tistih 99% besed.

Kar me NAJBOLJ moti pri programski opremi v drzavnih aparatih je NETRANSPARENTNOST in okornost.

Slednje se sicer da obiti, ampak "closed source solutions" ne poznajo transparentnosti.

Bakunin ::


Zate verjamem, kaj pa tvoji potomci? Ko bo MacQ umrl, bo z njim umrl tudi slovenski jezik.


In qwa potem ?? u jok pa na drejvo ?

Jezik SE (zal) spreminja. Klene slovenscine ne slisis vsak dan oz. vse manj.

Bakunin ::

kakorkoli

slovenski prevodi/paketi obstajajo za obe "verziji" (zaprtokodni kot odprtnokodni).
Pri slednji bo slovenscina se dlje "zdrzala", ker lahko vsak nadaljuje delo in/ali dopolnjuje.

zdobersek ::


A vi res hočete, da gre slovenski jezik ven izmed te elitne skupine 35 svetovnih jezikov???
...
0.5m€ je še dobra cena, ki smo jo dobili, da smo lahko med elitno skupino 35 svetovnih jezikov.


Žalostno je, da je za to potrebno toliko plačat.
Medtem se GNOME okolje prevaja v 118 jezikov za pol miljona manj.
KDE okolje se prevaja v malo manjše število jezikov, a še vedno trikrat več kot je jezikov v tisti elitni skupini. In še vedno za pol miljona manj.

Glede na to, kako močno ta vlada podpira in izvaja varčevanje, je tale prehod najbrž zagotovljen.

Bakunin ::

Saj vlada RS ze nekaj let podpira razne (FOSS) projekte za slovenizacijo.

Poldi112 ::

Elitna skupina, smeh. Sicer pa, kaj naši vladi preprečuje, da denar ki ga pumpa v MS preusmeri v prevajalce za FLOSS? Ziher bo več ostalo za prevajalce, ker ni davka na Ballmerjev-e stole zraven.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Utk ::

Jaz sem načeloma za, samo se bojim, da se bo vse izrodilo v nekaj čudnega, kot je pri nas v navadi. Možnosti je več. Ali ima nekdo dobrega OO prijatelja, ki mu bi rad zrihtal posel. Ali pa hočejo povedat MS zastopnikom, naj bodo malo bolj prepričljivi. Da hočejo kaj prišparat, je po moje najmanj verjetna varianta. No, sej tist prvi primer ne bi bil tako zelo napačen, če se bo res kaj prišparalo. Ta drugi je pa hudič. Da ne bomo slučajno nazadnje dobili raziskavo "vredno" 50,000 evrov, ki bo pokazala, da bo kratkoročno prehod dražji za 2000 evrov, v času krize se pa nobeni ne nujno potrebni stroški ne smejo delat. Ne pravim, da si želim, da bi blo tako, pravim, da po moje bo tako.

l0g1t3ch ::

Država se bo ustrelila v nogo, ker sedaj pri razvoju raznih zadev je skoraj zmeraj zahteva da mora biti stvar razvita .net okolju. Me prav zanima kako se bodo s tem zajebal pri prehodu na linux.

Bakunin ::

saj ima vlada vendar svoj oddelek za informatiko.
ne rabi nobenih "zunanjih sodelavcev/svetovalcev".


kar se pa prehodov tice -

prehod sam je morda drazji, kot bi placal en "paket" MS licenc (vsake 4 leta), ampak prehod na odprte formate zapisov/FOSS programov naredis ENKRAT in potem ni potrebno placevati licencnine vsake 4 leta....

"TCO" je na dolgo rok bolj v prid FOSS.

dukenukem ::

hja potem je treba pač folk ki uporablja vinse dat šolati ,da se navadjo na linux,tud ko bi nardil tisto osnovno usposablanje, bi delal štalo še zmer ,kok je enih starejših zaposlenih, kateri še o winsah pojma nimajo, kaj šele o linuxu.....glede slovenskih winsev,so manj uporabni,ker so glupo prevedeni,treba je pa to nekak modernizirat postopoma

Bakunin ::

...biti stvar razvita .net okolju. Me prav zanima kako se bodo s tem zajebal pri prehodu na linux.


MONO?

Matevžk ::

@dukenukem: ne nabijaj o stvareh, o katerih nimaš pojma.
lp, Matevžk

BigWhale ::

Linux skupnost je to naredila ceneje (in bolje in temeljiteje).


Dej link na njihove umotvore. Sigurno so kje, sigurno so GNU.


http://www.kde.org/

Na primer.

l0g1t3ch ::

...biti stvar razvita .net okolju. Me prav zanima kako se bodo s tem zajebal pri prehodu na linux.


MONO?


Poznam mono, ampak iz lastnih izkušenj povem da na njem dela samo stvar, ki je bila razvita z mislijo na to da bo delovala tudi tam. Poleg tega mono še ne podpira .net 3 in 3.5 pa zdej pomoje pride že 4 ali pa je že tu. Temu dodaš še način razvoja, ki je dostikrat tak samo da dela na prbližn in prideš na verjetnost da bo neka stvar delala v monu na 0.1%

Bakunin ::

...Temu dodaš še način razvoja, ki je dostikrat tak samo da dela na prbližn in prideš na verjetnost da bo neka stvar delala v monu na 0.1%


in zakaj bi potem uporabil zaprtokodne storitve/programske jezike, ko pa niso prenosljivi/transperentni ?

Ce bi vlada sla na FOSS, potem bi verjetno kasneje zahtevala storitve v pythonu.
Aplikacije, ki so pa spisane v .net pa bi pustila tako dolgo v uporabi, dokler ne bi bil spisan ekvivalent v FOSS programskem jeziku.

BigWhale ::

Jaz sem načeloma za, samo se bojim, da se bo vse izrodilo v nekaj čudnega, kot je pri nas v navadi. Možnosti je več. Ali ima nekdo dobrega OO prijatelja, ki mu bi rad zrihtal posel. Ali pa hočejo povedat MS zastopnikom, naj bodo malo bolj prepričljivi. Da hočejo kaj prišparat, je po moje najmanj verjetna varianta. No, sej tist prvi primer ne bi bil tako zelo napačen, če se bo res kaj prišparalo. Ta drugi je pa hudič. Da ne bomo slučajno nazadnje dobili raziskavo "vredno" 50,000 evrov, ki bo pokazala, da bo kratkoročno prehod dražji za 2000 evrov, v času krize se pa nobeni ne nujno potrebni stroški ne smejo delat. Ne pravim, da si želim, da bi blo tako, pravim, da po moje bo tako.


Nasa vlada je delala ze dve raziskavi na temo Open Office.org vs. MS Office. Eno je naredila leta 2002, drugo pa leta 2006. Obakrat so zakljucili, da jih pride ceneje, ce gredo na MS Office in podpiseje Enterprise Agreement.

Tukajle je malo vec napisanega o tem.

Witboy ::

Ja, pa tudi kaka vecja firma je delala podobne raziskave. Pa recimo, da same licence prispara... Vedno je potrebno gledat, da hoce vsaka vecja firma tudi 100% zunanji support, ki se seveda zoprt placa. Skor ni firme, ki nebi imela razvitih aplikacij za trenutno svoje okolje. Dober primer je recimo MFRAC pri ministrstvu za finance, pa se nekaj se bi jih najdlo sam pri njih... pol pa je potrebno se ostala ministrstva pogledat. Kar pomeni ponovno pisanje programov in prilagajanje. Veliko jih tudi uporablja aplikacje ki so vezane na sam MS office etc.

Tko da kukr vecini zgleda tak prehod simpl pa cenejsi, se velikokrat pokaze, da niti slucajn ni :)

Brane2 ::

Dobra ideja, a tako kot vedno je le odmev mestnega dogajanja v zadnji vasi.

Stvar bi bila fina, če bi bila vzeta kot motivator domačega gospodarstva namesto moderne politične plesne poteze.

Bilo bi fajn, če bi recimo to prineslo:

-obvezno odprtost praktično vseh javnih rešitev- od portalov vlade preko DURSa in naprej
-odprte formate dokumentov in protokolov
- odprt razvoj- ko država potrebuje kakršnokoli rešitev, objavi potrebo na trgu brez komplikacij ( papirni razpisi, objave v UL itd) ampak na svojem portalu, kjer skupine in posamezni developerji jemljejo manjše in večje probleme, jih rešujejo za honorar in so rešitve javno dostopne

Tak pristop bi lahko prinesla novi razvoj in vlaganje v lastne sile, ljudem pa novo možnost plačanega dela.
On the journey of life, I chose the psycho path.

l0g1t3ch ::

...Temu dodaš še način razvoja, ki je dostikrat tak samo da dela na prbližn in prideš na verjetnost da bo neka stvar delala v monu na 0.1%


in zakaj bi potem uporabil zaprtokodne storitve/programske jezike, ko pa niso prenosljivi/transperentni ?

Ce bi vlada sla na FOSS, potem bi verjetno kasneje zahtevala storitve v pythonu.
Aplikacije, ki so pa spisane v .net pa bi pustila tako dolgo v uporabi, dokler ne bi bil spisan ekvivalent v FOSS programskem jeziku.


Jaz nič ne pravim da ne smejo naredit prehoda. Samo pravim da če zamenjajo sedajle na linux jim ostane en kup specifično napisanega programja, ki teče na .net in posledično v večini primerov ne bo delalo na linuxu. Torej so se z svojo zahtevo po .net-u lepo ustrelil v nogo.

Tako da predn menjate OS, zahtevajte programsko opremo, ki dela povsod.

Bakunin ::

nenazadnje bi tudi bilo nekaj, ce bi OS ostal Windows, a bi na njem tekle FOSS aplikacije.

.net cel in koza sita.

opeter ::

Kit, ne razumem, zakaj jih pride ceneje? Od kod so vzeli te številke? 7,2 milijard SIT???
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

BigWhale ::

opeter, saj so linki na studije. Te stevilke so vzeli 'od nekje'. Na zalost nikjer ne pise tocno od kje. Sem iskal ta podatek in spraseval ljudi o njem, pa mi ni nihce znal nic povedati.

So pa to dve studiji, ena iz leta 2002 in ena iz leta 2006. Obe sta bili narejeni pri istem institutu, druga studija je samo revidirana prva studija. Z malenkost povecanimi stevilkami.

Skupna stevilka za nakup MS licenc bi bila 13.5 mrd SIT. V sestih letih. Prehod na Open Office bi jih pa kostal samo enkrat v takem obsegu.

Bakunin ::

mene ne zanima koliko bo moja drzava porabil zato, da mi omogoca komuniciranje z njo BREZ nakupa dodatne oz. placljive programske opreme - torej z uporabo ODPRTIH zapisov/standardov.

Saj menda ne diskriminirajo, a ne ?

Utk ::

BigWhale, ampak prehod bojo naredili na tisto, kar bo njihovim žepom pomagalo, ne tvojim. OpenOffice.org pa najbrž nima oddelka podobnega kot Patria.... Če se bo ta prehod zgodil, bojo MS zastopniki kar lepo okregani. Slovenija pač ni Berlin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

darksamurai ::

še enkrat bom napisal: novell nudi komplet support! Tudi za njihovo "verzijo" open officev! Pa še to bom ponovil, da je njihova cena pol nižja.

luli in kaj delaš v službi na računalniku? Če si sploh v službi... Moraš priznati, da bi za državno upravo zadostoval openoffice, prav tako pa tudi kakšna enterprise verzija linuxa.

Relanium ::

Js sam mislim da se prehod nebo nikol naredo. V naši pač je tak da prvo poskrbijo za svoje riti da jim je udobno, pa podpirajo lenobo, da se jim ni treba neki novga učit, pol pa če ostane še kej pa poskrbijo mal za državo in njen proračun.
Sicer pa takintak niso sposobni klikat nič druga ko pa windowse.

My sincere opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

noraguta ::

u bistvu je čist vseen kaj počnejo v DZ-ju. prvzaprav niti ni važno kaj počnejo v državni upravi. da bodo ustvarjeni neki veliki prihranki ter bomo zaradi tega živeli boljše, ter plačevali manj davkov pa rahlo dvomim. glede na referenčne projekte.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

cryptozaver ::

Tudi pr linux moraš sprejeti neko licenco ali ne? Kaj dobim brezplačno? 24 urni support? Avtomatsko nove verzije? Medije? Povej. Mimogrede a ni Starman zinil nekaj podobnega kot there is no free software as free beer?

cryptozaver : Ker če je vse zastonj, potem bom pa kr pri tebi naročl. Pa daj pol kr 1000000000 kom, če je že zastonj. Ne pozab napsat tudi števlke, kam lahko gnjavim, če slučajno ne bi delalo!

P.S. : Tipkovnca na EEE-ju je fuč!


Ni me treba gnjavit, lahko si zadevo 1 X potegneš z neta in si jo pokopiraš 1000000000X. Za support pa gnjavi googla, ker ta odgovori TAKOJ ne glede na dan in uro v tednu, nikoli ne reče ne vem, bom izvedel, nikoli se ne zgodi da NE odgovarja več na mejle, na voljo je hkrati dovolj virov da oceniš ali je podatek verodostojen, pa še naučiš se nekaj.

Pa kaj češ boljšega? No lahko pa tudi mene ali ST kaj vprašaš, pa tut en CD Live distribucijo Linuxa ti z veseljem zapečem, mogoče te celo navduši ;)

techfreak :) ::

Če kdo zna klikati po Windowsu, zakaj ne bi znal klikati po Linuxu? Skoraj enako je.

Windows: 2x klikneš na ikono OOo, odpreš dokument in urejaš.
Linux: 2x klikneš na ikono OOo, odpreš dokument in urejaš.

Windows: 2x klikneš na ikono IEja in brskaš.
Linux: 2x klikneš na ikono FFja in brskaš.

Kje je kaj težje pri Linuxu?

Relanium ::

Če kdo zna klikati po Windowsu, zakaj ne bi znal klikati po Linuxu? Skoraj enako je.

Windows: 2x klikneš na ikono OOo, odpreš dokument in urejaš.
Linux: 2x klikneš na ikono OOo, odpreš dokument in urejaš.

Windows: 2x klikneš na ikono IEja in brskaš.
Linux: 2x klikneš na ikono FFja in brskaš.

Kje je kaj težje pri Linuxu?


Pasjanse ni, to bi ful pogrešali :P

No ok, že ideja da je neki druga pa mal drgač zgleda mal straši, zato pomoje tud upali nebi
Pol so pa še programi ki nebi delali vsi tak ko je treba brez kake dodatne zajebancije (ker vrjetno ne poznajo alternativ)

sprasevalec ::

Če se že tolk bojimo kao revolucije, zakaj ne bi uvajal postopoma, npr.: na kakšnem javnem zavodu?
Kje je kakšen z javne uprave, ki bi bil sprobat ta bau bau?

Enostavnih igrc za dolgcajt zbijat je pa tud na linuxu kokr češ.

Pa tolk enih dodatnih izobraževanj v državni upravi je. zakaj ne bi mel tud za to kakšen tečaj?

Zgodovina sprememb…

techfreak :) ::

Ja no saj na veliko sodiščih že nekaj časa uporabljajo OOo, tako da je to tudi nekaj za začetek.

poweroff ::

Seveda ne smem pozabiti, da je v ceno všteta tudi programska oprema, ki je v tem trenutku še ni. Ko bo izdana, vam bodo poslali dodatne licence in DVD-je. Ne pozabmo tudi podpore.
Licenca je veljavna 3 leta in stane 300€.

Poišči podobno zadevo za Linux!


Žal povsem enake zadeve ni, podobna pa je. Ubuntu recimo ponuja cel kup programske opreme od raznih web serverjev, VPN serverjev, itd., do vsega ostalega. Ampak za 0 EUR. V ceno je všteta tudi programska oprema, ki je v tem trenutku še ni. Ko bo izdana, pa Ubuntu pošlje linke na repositorye in si za 0 EUR lahko updataš/naložiš ta software.

Licenca je veljavna neomejeno časa in stane 0€.

:D
sudo poweroff

jype ::

Relanium> Pasjanse ni, to bi ful pogrešali :P

http://www.solitairecentral.com/games/L...

poweroff ::

Tudi pr linux moraš sprejeti neko licenco ali ne? Kaj dobim brezplačno? 24 urni support? Avtomatsko nove verzije? Medije? Povej. Mimogrede a ni Starman zinil nekaj podobnega kot there is no free software as free beer?


Pa daj no. Licenco seveda moraš sprejeti. Ni pa restriktivna kot Microsoftova.

Pri MS dobiš 24-urni support brezplačno??? Nisem vedel.

No, pri Ubuntu dobiš precej dober suppoert v obliki communiy supporta in preofesionalen plačljiv support.

Avtomatsko tudi dobivam nove verzije. Celo medije mi BREZPLAČNO pošljejo.

Mimogrede a ni Starman zinil nekaj podobnega kot there is no free software as free beer?

Starman je odvetnik iz Obale, Stallman pa človek, ki se je spomnil GPL licence.
sudo poweroff

noraguta ::

webserverje pišejo študentje za seminarske na faksu ....

vpn je pa tud nikad viđeno čudo. bljah sama infrastuktura.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

poweroff ::

Matthai, glede Microsoftove podpore: a jo ponuja Indijec, Američan iz ZDA ali lokalno slovensko podjetje?

Lokalno slovensko podjetje. Licence gredo pa MSju, plus MS je pobral plačilo certificiranja tega podjetja.

Prehod na opremo nekega drugega proizvajalca je veliko dražji in povzroči veliko več kompatibilnostnih težav kot prehod na novo verzijo istih izdelkov. Te kikse bo plačal seveda kdo drug kot davkoplačevalec. Ni vse, kar zgleda ceneje, ceneje.

Res je.
Zato pa je treba narediti izračun. Recimo za obdobje 6 let. Tam se jasno vidi, da je OOo v primerjavi z alternativo cenejši.
Kar pa se tiče prehoda na novo verzijo istih izdelkov pa to ne drži - zelo odvisno od primera do primera. Potrebna je analiza.

Seveda bo odprtokodni lobij navijal za svojo stran. Ne glede na to, kaj je v interesu države.

Veliko bolj verjetno je, da bo Microsoftov lobi navijal za dobičke Microsofta. In da bo lobi nesposobnih ITjevcev navijal za to, da se jim ne bo treba naučiti nobene novosti.
sudo poweroff

Matevžk ::

Se pa spoznaš na web serverje in VPN-je ...
lp, Matevžk

coma2black ::

Veliko bolj verjetno je, da bo Microsoftov lobi navijal za dobičke Microsofta. In da bo lobi nesposobnih ITjevcev navijal za to, da se jim ne bo treba naučiti nobene novosti.


Bravo, točno to sta razloga zakaj se prehod še ni zgodil in se verjetno še dolgo ne bo!
--=- [ Dex ] -=--

poweroff ::

Sedaj pa poglej na ta seznam 35 jezikov, in mi povej, kateri ima najmanj govorcev?

A veš v koliko jezikov je preveden Linux?

A vi res hočete, da gre slovenski jezik ven izmed te elitne skupine 35 svetovnih jezikov???
0.5m€ je še dobra cena, ki smo jo dobili, da smo lahko med elitno skupino 35 svetovnih jezikov.

Pa od tega živijo naši študenti anglisti. Jih poznam nekaj, ki so dobili kar dobro plačano, ko so prevajali za Microsoft. In so ustvarili profesionalno slovensko terminologijo, ki je drugače sploh ne bi imeli. Kak zmazek od SLO prevoda je pa FLOSS, pa sami veste.

Pa ti človek se norca delaš, ali kaj?

Kot prvo, ogromen del Linuxa in free softwera je preveden v elitno druščino svetovnih jezikov.

Kot drugo, to so naredili prostovoljci brezplačno. PRevodi so bili pregledani tudi s strani profesionalcev (slovenistov) - brezplačno. Poznam situacijo, ker sem tudi sam prevajal.

Predvsem pa smo velik del strokovne terminologije ustvarili opensource prevajalci, seveda ob strokovni podpori strokovnjakov za slovenski jezik.

S to razliko, da to počnemo iz ljubezni do slovenskega jezika ne pa kot zajedalci proračunskega denarja!!!

P. S. Thomas, prosim če nehaš biti žaljivo nerazgledan in si namestiš zadnjo različico Ubuntuja. Boš videl koliko programja je prevedenega v slovenščino, videl boš vgrajen slovenski črkovalnik, pa še kaj. Mislim, prav sramotno nepoznavanje stvari izkazuješ, pri čemer je informiranje na dosegu Googla. Tega res nisem pričakoval od tebe.

Pa da smo si na jasnem glede nečesa. Če stojite za neoliberalno idejo, da naj država ne financira kulturnikov in ostalih "družbenih zajedalcev", potem pričakujem, da boste stali tudi za idejo, da naj država ne financira slovenjenja programske opreme. Naj bo to lepo komercialna ali ljubiteljska dejavnost, nobenega razloga ni, da se v tem primeru v zasebne žepe preliva zasebni denar.

Pika.

A je to jasno?

Pika.
sudo poweroff

poweroff ::

webserverje pišejo študentje za seminarske na faksu ....

vpn je pa tud nikad viđeno čudo. bljah sama infrastuktura.


Noraguta, kaj ti ni jasno? Za kaj rabi podjetje VPN server?

Ali morda to, da dobiš v Ubuntuju par tisoč programskih paketov - od povsem infrastrukturnih, do desktop aplikacij.

Cena - 0 EUR.

Nič EUR.

P. S. Kar se pa tiče informatikov v javni upravi - lepo se jim pove, da imajo sedaj pol leta časa, da se seznanijo z novostmi na svojem področju, pripravi se ustrezno izobraževanje in predvsem nakupi strokovna literatura, ki jo gospodje preštudirajo (oz. se jo poišče na internet), potem pa se pove kakšna znanja se v bodoče od njih pričakuje.

Če komu ni kaj všeč, ima v kadrovski službi na voljo knjižico.
sudo poweroff

techfreak :) ::

A vi res hočete, da gre slovenski jezik ven izmed te elitne skupine 35 svetovnih jezikov???
0.5m€ je še dobra cena, ki smo jo dobili, da smo lahko med elitno skupino 35 svetovnih jezikov.

Pa od tega živijo naši študenti anglisti. Jih poznam nekaj, ki so dobili kar dobro plačano, ko so prevajali za Microsoft. In so ustvarili profesionalno slovensko terminologijo, ki je drugače sploh ne bi imeli. Kak zmazek od SLO prevoda je pa FLOSS, pa sami veste.

Kakšen zmazek od SLO prevoda je pa v Visti? Že dolgo časa nisem uporabljal slo. Windowsev, ker so nekateri prevodi enostavno obupni. Pri Linuxu in podobonem softwareu so pa ponavadi celo boljši prevodi.

Brane2 ::

No, ne vidim, kaj je spornega v finaciranju slovenjenja per se.

Ampak zakaj bi to plačeval okrog riti v žep ?

Zakaj ne bi plačal ljudem neposredno in plodove njihovega dela dal v javno last, ker so pač v interesu uporabe slovenskega jezika ?

Koneckoncev bogatijo tudi tuje projekte, katerih avtorji lahko vključujejo slovenske prevode v svoje programe znotraj i18n koncepta.
On the journey of life, I chose the psycho path.

techfreak :) ::

P. S. Kar se pa tiče informatikov v javni upravi - lepo se jim pove, da imajo sedaj pol leta časa, da se seznanijo z novostmi na svojem področju, pripravi se ustrezno izobraževanje in predvsem nakupi strokovna literatura, ki jo gospodje preštudirajo (oz. se jo poišče na internet), potem pa se pove kakšna znanja se v bodoče od njih pričakuje.

Ti pričakuješ, da se bodo informatiki v javni upravi zaje*avali z branjem literature v tujem jeziku? (vsaj nisem še videl veliko strokovne literature na področju Linuxa v slovenščini)

Zgodovina sprememb…

jype ::

Brane2> Zakaj ne bi plačal ljudem neposredno in plodove njihovega dela dal v javno last, ker so pač v interesu uporabe slovenskega jezika ?

Si nor? To bi bil KOMUNIZEM!!!1

Saj tudi korpus SSKJ ni javen, čeprav ga financira davkoplačevalski denar.

coma2black ::


Ti pričakuješ, da se bodo informatiki v javni upravi zaje*avali z branjem literature v tujem jeziku? (vsaj nisem še videl veliko strokovne literature na področju Linuxa v slovenščini)


Pa sej ne misliš resno? Kot prvo mi pokaži informatika ki ne zna ang. ali vsaj nem., kot drugo pa me res zanima v katerem podjetju boš v knjižnici našel več slo. priročnikov kot pa ang.
--=- [ Dex ] -=--

techfreak :) ::


Ti pričakuješ, da se bodo informatiki v javni upravi zaje*avali z branjem literature v tujem jeziku? (vsaj nisem še videl veliko strokovne literature na področju Linuxa v slovenščini)


Pa sej ne misliš resno? Kot prvo mi pokaži informatika ki ne zna ang. ali vsaj nem., kot drugo pa me res zanima v katerem podjetju boš v knjižnici našel več slo. priročnikov kot pa ang.

Ne, resno mislim. Nekomu, ki je do zdaj delal samo z Windowsom se ne bo ljubilo vzeti kakšne strokovne literature in se začeti učiti Linux. Veliko raje si bodo kaj izmislili, da ne bodo imeli preveč dela.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Če bi bil šef države ...

Oddelek: Problemi človeštva
456753 (5450) Mipe
»

Britanska vlada podprla odprto kodo

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
174189 (3376) G-man
»

Nekateri slovenski poslanci predlagajo prehod na odprto kodo (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
38828697 (20393) Matevžk
»

Nova vlada - strokovnost (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
30421817 (13564) mtosev
»

Ministri frčijo na slo-tech vsi spijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
606116 (4554) leinad

Več podobnih tem