» »

Sony z novimi CMOS senzorji, kmalu s kar 12 megapiksli v telefonih

Sony z novimi CMOS senzorji, kmalu s kar 12 megapiksli v telefonih

12,25 in 8,11 Mpixel senzorja in pripadajoči leči, merilo v milimetrih.

vir: engadget
engadget - Čeprav trenutno vodi Samsung z desetimi megapiksli in trikratnim optičnim zoomom (in videzom kompaktnega fotoaparata, čeprav naj to ne bi bil), bo tako ostalo le še nekaj mesecev. Sony bo namreč že marca predstavil nove senzorje s kar 12,25 megapiksli, že letos pa bo na voljo CMOS čip z 8,11 megapiksli.

Problem je le, da je tekma za megapiksle zelo podobna enaki tekmi pri kompaktnih fotoaparatih, ki je prinesla le ogromno šuma in nasploh slabo kvaliteto slike. Upajmo, da bodo proizvajalci upoštevali izkušnje kompaktnih fotoaparatov in se osredotočili tudi na kvaliteto leč.



Včasih se vprašam, če sploh potrebujem fotoaparat na mobilnem telefonu. Sploh s kvaliteto slik Nokie 6120 Classic v temi...

85 komentarjev

«
1
2

KoMar- ::

Predvsem je potreben spremenljiv oz. kar avtomatski fokus.

edge540 ::

Takoj menjam 2 megapisksla za napis Carl Zeiss na lečah :)

KaRkY ::

Nevem men pa so fotoaparati na telefonih kr nekaj. Je pa lepo slišat da tehnologija napreduje. Se pa strinjam s tabo raptor v bistvu če gledaš je že 2megapixla več kot dovolj za normalne slike delat bolj pomembne so leče.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

PrimozR ::

Ja sej, maš pa 6120 z 2 megapiksloma in je slika pol zelena, pol slika takoj, ko je ura 7 popoldne sredi poletja. Popolnoma neuporabno. Calr zeiss je pa overrated. Itak ga spodoben kompaktni fotič poseka kjerkoli, kadarkoli. Za tisto sliko na hitro narest je pa tut 2 Mpixla dovolj. Ponavadi.

smash ::

N95 in na njej fotoapart je najboljša stvar ever..telefon imaš vedno s seboj in zato lahko slikaš karkoli...slike so odlične, še boljši je video..skratka noro

Matwic ::

Ahh dej ne seri, si že kdaj slišal za izraz downsampling. 2MP na telefonih zadošča kvečjemu za en MMS, za karkol druzga so fotke neuporabne. Če pa imaš 8MP+ aparat pa lahko dobiš ven popolnoma uporabne slike ločljivosti najmanj 1260x960, ki so z modernimi telefoni uporabne za karkoli (ozadja, print, e-albumi, digitalno obdelavo, ...).

Glede leč pa ne bi pričakoval veliko, saj tudi namenske naprave so v takem cenovnem razredu podn od podna. Imam sedaj že zastarel SE K800i (3MP) in se lahko po kvaliteti fotk kosa z večino kompaktnih fotoaparatov. Tehnologija, ki bi v kompaktni napravi izdelovala čiste slike preprosto ni komercialno dosegljiva, da o ceni sploh ne bi.

Skratka vsekakor pozdravljam 12MP v fotoaparatih, vesel bi bil, če bi še xenon bliskavica postala standard (raje naredim 40 dobro osvetlenih fotk, kot 100 fotk črnine).

Kvaliteto normalnih fotoaparatov (s ceno 300€+) ali bognedaj DSRL kamer pa ne bi pričakoval v kompaktnih napravah vsaj še 7 let.

V-i-p ::

Res je. Recimo Nokia N82, z 5mpx kamero in ksenon bliskavico naredi v temi (za telefon) izjemno fotko...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Dr_M ::

Brez veze tok pixlov, ce optika ni dobra niti za 1mpix.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

BaRtMaN ::

Sploh s kvaliteto slik Nokie 6120 Classic v temi...
PODPIS!!!!!!!! :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaRtMaN ()

ginekolog ::

k800 z 3,2 mp in solidno optiko dela v dobri svetlobi odlične slike, v temi pa s ksenonskim flashom za gsmje nadpovprečne, v primerjavi z digitalci klasičnimi pa podpovprečne. Odkar imam ta gsm (2leti), ne uporabljam več digiča (sony 5mp). Seveda pa imač gsm vedno zraven - ujameš vsak trenutek.

Tako da v gsmjih z dobrimi fotiči definitvno je prihodnost, čeprav teh 12mp pomeni en drek, če nebo dobre leče in flasha zraven.
Divers do it deeper.

Staycool ::

problem šuma niti ni v optiki. težava je ravno v senzorjih ki so prenatrpani s točkami. vsaka oddaja nekaj EM valovanja in tako moti še sosednje, kar se na sliki pokaže kot tiste zoprne pike.... z drugimi besedami- dobra optika ne bo pripomogla k manjšemu šumu...

Gregor P ::

... meni Nokia N93 s 3,2MP čisto dobro koristi kot priložnosti fotoaparat; sem ujel ogromno meni pomembnih trenutkov, ki jih sicer verjetno ne bi (ravno zato ker pač ne nosim vedno "pravega" fotoaparat s seboj).

Komaj čakam, da bodo v mobilne telefone začeli standardno vgrajevati še mobilne projektorje, da bom lahko vse te priložnostne slike in video posnetke še takoj priložnostno pokazal na steni8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Dr_M ::

Tudi optika ma svojo locljivost. In fotografi se ze pritozujejo, da tudi objektivi za 700€ niso vec dobri za 14mpix in vec.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

... meni Nokia N93 s 3,2MP čisto dobro koristi kot priložnosti fotoaparat; sem ujel ogromno meni pomembnih trenutkov, ki jih sicer verjetno ne bi (ravno zato ker pač ne nosim vedno "pravega" fotoaparat s seboj).

Komaj čakam, da bodo v mobilne telefone začeli standardno vgrajevati še mobilne projektorje, da bom lahko vse te priložnostne slike in video posnetke še takoj priložnostno pokazal na steni8-)


Ja ampak N93 ma optičen zoom pa Carl zeiss leče!

Gregor P ::

... saj zato sem jo tudi kupil takrat, ampak danes pa mislim da imamo že kar ogromno izbiro med raznovrstnimi modeli različnih proizvajalcev :D ... ok razen pri Applu:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

smilyxx ::

Za moje pojme so teli megapiksli veliiiik prenapihnjeni. Kaj ti bo 12 mpix na 5mm senzorju, ko je pa leča tako mejhna da svetlobe ne more razbit na tolk mejhnih točk. No ja, za prodajat se pa fajn sliš...
Save water.
drink beer.

al3n ::

K800i je delal daaaaleč najbolše fotke od ogromno gsmov ki sem jih sprobal.. in slikano v temi in slikano na dnevni svetlobi.. sem imel potem naslednika K810i pa se nemore primerjat niti približno.. nevem kaj je v tistem aparatu blo tako hudega ampak fotke je delal pa odlične ( za gsm seveda)

Lp

xyxyxyxy ::

Tudi jaz sem izjemno razočaran nad kvaliteto fotk pri moji Nokii 6120c. Fotoaparat je popolnoma neuporaben, kar malce sramotno ob vseh ostalih funkcijah, ki jih pri tem telefonu ne primanjkuje. Bah ...

mugensport ::

Raptor 001...Nokia N90 ima Carl Zeiss leče pa dela K750i bolše fotke. Prav trudli smo se narditi lepše slike s to Nokio, ampak k750i je meu zmeri bol naravne barve...Nokia pa preveč hladne. S tem, da je SE 2x manjši:) . Kakorkoli... vsi ti megapiksli so za en drek v telefonih. Samo preseravanje. Če uživaš v slikanju posežeš po dobrem digitalcu.

techfreak :) ::

Sem imel Nokio z 3.1 MP in je imela Carl Zeiss leče ... pa so bile slike obupne.
Še ko sem nekaj testiral enega SEja z 5 MP fotoaparatom sem dobil zelo slabe rezultate v primerjavi z 5.1 MP Sonyjevim Cyber Shotom.

Fotoaparati na mobilnih telefonih so zaenkrat slabi. Kvaliteta je zelo slaba. Kaj mi rabi 12 MP, če pa je kvaliteta slabša kot pa na starem digitalcu z 2 MP?

RejZoR ::

Fotkič na mobilcu nikakor ni za splošno slikanje, za tisto imam Olympusov fotkič.
Pride pa zelo prav kadar moraš na hitro shranit mal več informacij. Recimo men je prišlo prav za hitro poslikat delovni urnik dohtarja, pa na šihtu sem že poslikal razpored kako delam. Al pa v štacuni poslikaš specifikacije. Predstavljajte si, da bi moral vse to ročno pretipkat v beležnico mobilca...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Seto ::

Trosite bedarije. Nekateri najboljši telefoni so danes že povsem dovolj primerni za vsakršno družinsko in ostalo fotografijo.
Že K800i je bil primeren za to, danes pa so fotoaparati pri mobilnikih še nekoliko napredovali. Kompaktnih fotoaparatov ne bomo več dolgo rabili.
Tule je test štirih 8-megapikslašev in zraven so tut primeri fotografij:
KLIK
Zaenkrat so sicer še razlike v slikah med kompaktnimi fotoaparati in telefoni (tega seveda ne bom zanikal), ampak razlike so vedno manjše oziroma telefoni že dosegajo mejo, ki je še sprejemljiva za amatersko fotografiranje.

darkolord ::

Kot je nekdo že omenil, naredi 2mp digitalc še vedno boljšo sliko (na temle testu se to lepo vidi).

Pyr0Beast ::

problem šuma niti ni v optiki. težava je ravno v senzorjih ki so prenatrpani s točkami. vsaka oddaja nekaj EM valovanja in tako moti še sosednje, kar se na sliki pokaže kot tiste zoprne pike.... z drugimi besedami- dobra optika ne bo pripomogla k manjšemu šumu...
Z majhnim objektivom ne mores zajeti nevemkako veliko svetlobe, posledicno je treba nabijati ISO, da se kaj sploh vidi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

destiny ::

12MP je še za namenski kompaktni fotič mnogo preveč, v telefonu je pa to sploh absurd.

GeRo ::

Vprašanje je koliko je komu pomembna kvaliteta slike. Tu mislim na pravo kvaliteto. Zelo veliko ljudi slika in misli da dela lepe slike. Ampak kvaliteta pa je porazna (zelo porazna). Še z kompaktnim je težko narediti res kvalitetno sliko, kaj šele z mobitelom. Ni šans. Pri zrcalno refleksnih fotoaparatih se komaj lahko človek začne pogovarjat o res dobri kvaliteti. Seveda ob pravilni uporabi in poznavanju tehnike fotografiranja.
V mobitelih je vse skupaj neverjetno kompaktno narejeno in nikakor ne more biti rezultat kot sika dobre kvalitete. Zakaj so potem ta pravi fotoaparati tako veliki?
Se pa strinjam da je vredu imeti tudi na mobitelu fotkič, da človk nekaj poslika, ampak samo toliko da se vidi kaj se je dogajalo (včasih se niti to ne vidi). Definitivno pa pretiravajo s temi megapixli, to napako so že pri kompaktnih fotoaparih tudi naredili. Splošno znano je da so kompakti fotoapari izpred nekaj let bistveno lepše slike delali kot pa današnji. To je vse komerciala, namreč prodajajo se številke in lepi veliki napisi na embalaži produkta, ne pa resnična zmogljivost in kvaliteta aparata.

PlayTheGame ::

Trosite bedarije. Nekateri najboljši telefoni so danes že povsem dovolj primerni za vsakršno družinsko in ostalo fotografijo.
Že K800i je bil primeren za to, danes pa so fotoaparati pri mobilnikih še nekoliko napredovali. Kompaktnih fotoaparatov ne bomo več dolgo rabili.


Če si ti zadovoljen v redu, ampak zame je razlika še vedno precejšna v prid kompaktnim fotoaparatom. V mislih imam tiste, ki niso ravno neka "cheap" varianta in predvsem, če kot uporabnik znaš izkoristit njegove zmožnosti (pravilna uporaba nastavitev itd.)
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

Gregor P ::

... ok LOL ne bomo se sedaj šli fotoaparati v mobitelih VS zrcalno refleksni fotoaparati ... al se bomo?!?:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

RejZoR ::

Počakajte, da izdajo live view DSLR powered mobilca rofl...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

PrimozR ::

Tudi jaz sem izjemno razočaran nad kvaliteto fotk pri moji Nokii 6120c. Fotoaparat je popolnoma neuporaben, kar malce sramotno ob vseh ostalih funkcijah, ki jih pri tem telefonu ne primanjkuje. Bah ...


Fotkič (pravzaprav obe kamerci) TAKOJ zamenajm za WLAN čip :) UMTSa itak ne uporabljam (s tem je mišljen video klic, brez HSDPAja mi pa živeti ni).

clix ::

Kok točk bodo še natrpal na te 'pici guzi' senzorje? Že kompakti z 7Mp+ majo preveč pik! :S

darkolord ::

Zakaj preveč?

CaqKa ::

ker so senzorji premajhni da bi dovolj svetlobe na njih padlo in je posledično zaradi tako velikega števila pik, manj svetla slika. in ohoho več šuma.
zato so tudi dslrji tako veliki.

no jaz imam fotoaparat vedno s sabo. ixusa80. odkar ga imam, k750i fotkiča več ne uporabljam.

Gavran ::

AČe pa imaš 8MP+ aparat pa lahko dobiš ven popolnoma uporabne slike ločljivosti najmanj 1260x960,


In 1260x960 je točno...1,2 megapiksla... zakaj že rabiš realnih 8 MP (pustimo marketinško nategovanje kot pri kitajskih PMPO 200W zvočnikih visokih 10 centimetrov)
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Pyr0Beast ::

ker so senzorji premajhni da bi dovolj svetlobe na njih padlo in je posledično zaradi tako velikega števila pik, manj svetla slika. in ohoho več šuma.
Nima veze, kako so veliki, ce so manjsi nato bolj obcutljivi, in tako potrebujejo manjsi objektiv.
Pac, ce gledas na velikost zenzorja moras pa 8MP sliko downsamplat na kake 2MP in kakovost je zadovoljiva.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

CaqKa ::

>>> ker so senzorji premajhni da bi dovolj svetlobe na njih padlo in je posledično zaradi tako velikega števila pik, manj svetla slika. in ohoho več šuma.
Nima veze, kako so veliki, ce so manjsi nato bolj obcutljivi, in tako potrebujejo manjsi objektiv.
Pac, ce gledas na velikost zenzorja moras pa 8MP sliko downsamplat na kake 2MP in kakovost je zadovoljiva.

manjši kot je senzor, manj svetlobe zajame:
http://www.dpreview.com/learn/?/key=Pix...

za šum ni finta v tem kolko pikslov imaš, ampak kako velik je senzor.
lahko imaš senzor 1cm*1cm, pa če ga primerjaš z onim ko je 0,5 *0,5cm, bo ta manjši produciral ob isti resoluciji slabše slike. enostavno dobi 4x manj svetlobe na senzor. tehnologi pa ne razvijajo tako hitro občutljivosti senzorjev kot pa megapiksle, ki jih nabijajo v nebesa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

Gavran ::

Edina zveličavna zadeva je velikost pixla!
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

gzibret ::

> Nima veze, kako so veliki, ce so manjsi nato bolj obcutljivi, in tako potrebujejo manjsi objektiv.

Jeah, šur. Tudi velikost zaslonke nima tukaj nobene veze...

Tile majhni fotoaparateki, stlačeni v telefon so groza od groze, neglede na to, koliko milijonov pikslov imajo. Majhna plastična lečica ima tolikšno aberacijo, da je groza. Poleg tega pa se takoj popraska. Pa o kakšni ostrini in detajlih ni ne duha ne sluha...
Vse je za neki dobr!

:roketa> ::

Kar se tiče senzorja, je edino zveličavna njegova velikost. Večji je boljši.

Pyr0Beast ::

Tile majhni fotoaparateki, stlačeni v telefon so groza od groze, neglede na to, koliko milijonov pikslov imajo. Majhna plastična lečica ima tolikšno aberacijo, da je groza. Poleg tega pa se takoj popraska. Pa o kakšni ostrini in detajlih ni ne duha ne sluha...
Jaz sem bil zelo prijetno presnecen, ko sem v roke dobil k750. 815i ali pa k800 sploh nista slaba telefona in dokaj dovrsena glede na stlacenost.

Z istim objektivom na manjsi povrsini dosezes vecjo osvetljenost.
Zato pa ne tlacijo masivnih senzorjev v telefone, ker jih s tako majhnim objektivom sploh nebi uspeli osvetliti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

smash ::

fotoaparati na telefonih sploh niso groza..skoraj vse priložnostne slikce naredim z N95 in so super, še posebej video...za vse ostalo imam dslr

Dr_M ::

Ce je svetloba uredu, so kr solidne slike, ce pa ni dobre svetlobe, tuki pa pogorijo...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Gavran ::

Kar se tiče senzorja, je edino zveličavna njegova velikost. Večji je boljši.


Ja, kar izračunaj velikost pixla pri DSLR aparatu z 12 Mpix in pri temle telefonskem z 8 Mpix pa ti bo vse jasno...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

GeRo ::

Če je kdo zadovoljen s kvaliteto slike slikano s fotoaparatom ... potem je res nezahteven glede kvalitete slike. Slika s fotoaparata še nekak zgled če je hudo hudo zmanjšana.
No da še 1x povem: ljudje več ne kupujejo stvari zaradi funkcionalnosti in kvaliteti ampak zaradi lepega in zavajajočega napisa na embalaži.

GeRo ::

Upam da ne primerjate fotoaparate na mobitelu z mikronskimi kompaktniki fotoaparati, ki jih lahko spraviš v žep - pa še pol jih morš iskat (ker se skoraj zgubijo v žepu). Ker to je vse isto. Tam je samo ohišje večje, da lahk človek kak prime fotoaparat in pa seveda samo 2 tipki ima. Vklop in "škljoc". No take kompaktne fotoaparate pa res lahko primerjamo z mobitelom.

Matev ::

Če pa imaš 8MP+ aparat pa lahko dobiš ven popolnoma uporabne slike ločljivosti najmanj 1260x960,


to je okoli 1 megapiksel

Gregor P ::

... po mojem je ena glavnih šibkosti teh fotoaparatov na mobilcih njihova (ne)zanesljivost ... sicer sem naredil res ogromno fotografij in videov z njimi (katerih sicer kot rečeno nikoli ne bi, ker pač ne nosim pravega fotoaparata s seboj), ampak me je pa že večkrat pustil tudi na cedilu (zablokira telefon med slikanjem, narediš res dober video in ga ne shrani ipd.) ...

... tako da mene bolj kot MP zanima izboljšava tehnike kar se stabilnosti tiče.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Urc ::

Predvidevam da furaš Symbian in po možnosti Nokio... Mene SE še ni zajebu, na začetku. Sedaj pa se je gumb za fotoaparat "obrabil" in tudi izostri kadar se mu ljubi, kadar se mu ne, pa pač ne.:\

Daedalus ::

Trosite bedarije. Nekateri najboljši telefoni so danes že povsem dovolj primerni za vsakršno družinsko in ostalo fotografijo.
Že K800i je bil primeren za to, danes pa so fotoaparati pri mobilnikih še nekoliko napredovali. Kompaktnih fotoaparatov ne bomo več dolgo rabili.
Tule je test štirih 8-megapikslašev in zraven so tut primeri fotografij:
KLIK
Zaenkrat so sicer še razlike v slikah med kompaktnimi fotoaparati in telefoni (tega seveda ne bom zanikal), ampak razlike so vedno manjše oziroma telefoni že dosegajo mejo, ki je še sprejemljiva za amatersko fotografiranje.


Tem akvarelom praviš ti dobre fotke? Naj ugibam - v življenju nisi vidal slike iz solidnega kompakta, kamoli dslr-ja. Tiste testne fotke so za en drek... jih nese moj 4 leta star A530 s 5 megapiksli.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Digitalni fotoaparat

Oddelek: Kaj kupiti
262873 (2334) sass628
»

Telefon..kamera

Oddelek: Pomoč in nasveti
313839 (3126) matobeli
»

Spet nakup fotoaparata -Canon

Oddelek: Zvok in slika
143308 (2312) Tadys
»

Koliko megapikslov je preveč: Samsungu niti 20 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
5920499 (17188) Jaka83
»

Sony z novimi CMOS senzorji, kmalu s kar 12 megapiksli v telefonih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
858857 (6933) Gavran

Več podobnih tem