» »

Nemške ambasade gredo na Linux

1
2
»

Klistvud ::

Čisto vsakič, ko se v medijih pojavi podobna novica, nas večina samo benti in globokoumi, jaz bi pa želel, da bi enkrat tudi kaj ukrenili. Ali ni beda, da natanko vem, kaj bi moral storiti, če bi bil Američan (pisemsko/telefonsko oblegati svojega kongresnika), na koga naj pritiskam tu, v domači državi, pa nimam pojma? Je kje kaka peticija, ki bi jo lahko podpisali tisti, ki npr. že leta hrepenimo po tem, da bi javna uprava, šole, zdravstvo itd. prešli na prosto programje? Kot davkoplačevalcu mi ni vseeno, da moji "predstavniki" razmetavajo denar za stvari, ki se jih da dobiti zastonj (pa še boljše so marsikdaj od plačljivih). ALi torej kdo ve, kam naj se človek obrne? Kaj, če bi morda kar sam Slo-Tech sprožil takšno "zbiranje podpisov" in nato rezultate posredoval na pravi naslov? Če je treba, se prvi podpišem!

opeter ::

Dejte se enkrat sprijaznit z dejstvom da gredo večini ljudi po firmah in upravi računalniki pač na jetra po defaultu in da jim vsaka menjava samo greni življenje. Če dobijo zaposleni vtis da nekdo varčuje na račun njihovih pridobljenih privilegijev, bo morala trpela. Marskikakšen prehod je bil slabo pripravljen in je naredil več škode kot koristi, dogajli so se tudi prehodi nazaj. Se strinjam da bi bilo treba bolj temeljito začet na šolah in faksih; razvoj dogodkov sicer bolj nakazuje tendenco k še dražjim (mac) kot k linuxu med mladino po svetu. Zadnje čase je še največ za odprto kodo naredil M$ z Ofisom 07, ker je zgleda prehod iz starega manj boleč na Open :)))


Tako je, Mac je prihodnost. :D

No, da ne bom preveč fenbojevsko izpadel, se popolnoma strinjam s kvotanim sporočilom, saj ljudje enostavno niso dovolj fleksibilni. V redu, starejšo generacijo še nekako razumem, kar pomeni, da se mora zamenjati v teh "državnih službah" generacija, ali dve; da bodo takratni zaposleni "dobro" poznali računalnik in se ne bodo z njim obremenjevali. Ker trenutno nekateri starejši ljudje uporabo računalnika občutijo podobno, kot če bi bili nekje v nekem zaporu, privezani na verige. To je čisto normalno.

Ampak, če gledam "mlajšo generacijo", mi prosim povejte, kaj dejansko delajo na računalnikih (če sem se v spodnjem seznamu zmotil, me prosim popravite/dopolnite)?
1.) igrajo igre
2.) komunicirajo v programih kot so Windows Messenger, idr.
3.) obiskujejo strani "socialnih" mrež tipa Facebook, Netlog (pri nas še najbolj aktualno) ipd.
4.) obiskujejo razne strani tipa glasujzame ipd.

Torej, kaj vidimo pri teh vzorcih? Ali so to potencialni, resni uporabniki Linuxa na namizju?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Monster ::

v službi je produkcijsko ne domače okolje in nimajo časa,

1.) igrati igre
2.) komunicirajo v programih kot so Windows Messenger, idr.
3.) obiskovati strani "socialnih" mrež tipa Facebook, Netlog (pri nas še najbolj aktualno) ipd.
4.) obiskovatirazne strani tipa glasujzame ipd.

.. taka je vsaj ideja :D
Ka zaboga...

Poldi112 ::

A ni bila ravno ena raziskava in je ugotovila, da občasni obisk socialnih mrež veča produktivnost.

Instant messenger je pa precej pogost in zaželen v poslovnem okolju -za pogovore o službeni tematiki, seveda.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

pa še da se jih brez GUIja po novem inštalirat da ja ne bi unih odvečnih cpu ciklov kurl..

Ja, pa boljši jutri in nižji davki ...
(sem osebno videl zadevo, da ne bo kdo kaj meglil)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Hja, jaz bi bil tukaj kar malo strog. Informatik, ki hoče pri meni dobiti službo mora poznati tudi Linux. Če ga pa ne pozna, pa mu podjetje plača ustrezno izobraževanje. To je sicer nekoliko dražje, a dolgoročno po mojem mnenju dobra naložba.

Ampak povsem razumem podjetja, ki gledajo na stroške zgolj kratkoročno.

Problem torej lahko lociramo v izobraževalnem sistemu. Iz fakultet pridejo "informatiki", ki znajo nekaj malega teorije, če pa so imeli veselje, so se sami malce naučili klikat po Windows sistemu. Za Linux še slišali niso.

Rešitev? Uvedba Linuxa v izobraževalni sistem?

No, moja izkušnja je taka, da sem na eni slovenskih družboslovnih fakultet lani izvajal izbirni predmet, kjer sem šudente učil uporabe Linuxa. Od namestitve, do nastavitev, uporabe varnostnih orodij, osnov digitalne forenzike, itd.

Predmet so obiskovali študentje, ki pred tem še niso videli Linuxa (razen morda enega ali dveh). Imeli smo veliko praktičnega dela (razložil sem tudi nekaj osnov o particijah, itd.) in na koncu sem izvedel anonimno anketo ter jih prosil, da mi napišejo kaj je bilo OK in kaj ne.

Splošni vtisi so bili zelo dobri. Predvsem so pogrešali še več praktičnega dela. Tudi jaz sem zelo užival in tako moj, kot vtis študentov je bil pozitiven.

Kljub temu se predmet letos ne izvaja več. Kje se je zalomilo?

1. Pri vodstvu fakultete, ki samo ne vidi potrebe po takšnem predmetu (jaz pa bi jih moral prepričevati kakšno leto ali dve).

2. Pri sistemcih, ki niso nudili nikakršne strokovne podpore, pač pa so izvedbo predmeta celo skušali sabotirati z različnimi izgovori, med drugim tudi s tem, da v računalniških učilnicah ne sme biti naložena nikakršna druga programska oprema, razen tista, ki jo naložijo oni (in seveda povedali, da Linuxa pač ne poznajo, torej ga ne bo gor).

No, to je pa slovenska realnost.
sudo poweroff

Poldi112 ::

To je pa res žalostno, da so sistemci tako nesposobni, da en učitelj ve več od njih. Mogoče bi moral njih povabiti na svoja predavanja.

Ampak forenzika, zakaj za boga pa to? Ne rečem po nekaj semestrih, ko že obvladajo, ampak na začetku?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

squngy ::

Sej s to forenziko verjetno misli stvari tipa: "Ker user mi je zbrisal ta novo epizodo prison breaka ki je še niti pogledal nism?"

Ker drugače bi bla res malenkost huda (men že to nevem če bi mi ratal:|)

gruntfürmich ::

V obeh primerih je treba ljudi privaditi na nov sistem, zakaj bi bil v privatni firmi torej ceneje?


zato ker v privat firmi ne bodo metali denarja za nepotrebna in dolga usposabljanja ter nekakšna predavanja. dobil boš komp in na namizju bo ikona za mozillo, open office, mail, pa morda še za kakšem specifičen program. in to je to.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Poldi112 ::

Kaj, misliš da je ceneje da folk debilno gleda v novo namizje in se smili sam sebi? Logično je da izobraziš ljudi, ker samo ko znajo uporabljati orodje so lahko produktivni.

Sploh pa večina ne potrebuje blaznih izobraževanj. Na hitro razložiš razlike in kako v novem okolju stvari funkcionirajo, dvigaš telefon prvi teden in to je to.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Looooooka ::

kaj sploh word in office mecete sm....
za zacetek se sprijaznite s tem da vas 99% tle se 5 windows streznikov ne bi znal v domeno postavt...nardit mssql dvosmerno replikacijo...kksne 3-4 IISje na DFS replikaciji kjer bi laufal PHP gor s pravilno namescenimi permissioni...
Ze ti sistemci k znajo take stvari delat so sli na izobrazevanja ki so stala ponavad vsaj kksne 500 EUR na tecaj.
TLe majo firme pomojem vec slabih izkusenj z "linux administratorji" kar je pr nas vsak smrkavc v srednji soli ki "administrira"..."streznik".In pr 22 je seveda samooklican linux profi.Vse kar je v teh letih po moznosti delu je pa to da je par apache streznikov skonfiguriru pa naredu par skript da mu tm mal loge pucajo.Ce bi ga pa prasu kaj bi naredu ko se mu usuje filesystem bi verjetn reku...."sj...se da...resit".

Pomojem bi ga znal ze fajn presenetit ce bi mu reku da hocs vse bedarije...od maila do streznika do lokalnega logiranja spravt na SQL z istim geslom...bi verjetn 90% teh administratorjev lepo dal odpoved.
Vecina jih hod v sluzbo brat tuj mail pa se praskat po glavi.In vecina firm je ze mela tak folk tko da se upraviceno bojijo teh expertov.

Pomojem bi bla fina ideja ce bi nekdo clo naredu eno firmo pa izobrazu med 10-20 folka z linuxom...ampak resno izobrazil(to da obvladajo red hat je tko kot kreteni ki znajo 5 stvari na winsih odklikat) in se lepo ponudil okol po firmah kot sistemska podpora.V enem letu bi se verjetn velik spremenil.

oh in sam sebe bom z veseljem dal v skupino ljudi, ki se klanjajo folku, ki clo iz glave mece resitve in za katerga ves da bo resil zadevo ce se kj zgodi...ne pa da molis bogu da se kj tazga nikol ne zgodi in je tvoja resitev...full system backup + restore.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Forenzika je bila res zelo osnovna. Bolj splošna načela ter predstavitev orodij v stilu, če vas zanima kaj več, boste vedeli kam pogledat. Smo si pa pogledali tudi primer kako se dela tak easy data recovery.
sudo poweroff

Matevžk ::

@Looo..ooka.

Moje mnenje je, da je več "strokovnjakov" samooklicanih Windows strokovnjakov kot pa samooklicanih Linux strokovnjakov. Ampak to je moje mnenje.

In če bi se nekemu resnemu (ne samooklicanemu) strokovnjaku na Linuxu razsul datotečni sistem, se mi zdi, da je večja verjetnost, da bo znal tudi zalaufati hex editor ali spisati svoj utility za specifičen problem, kot pa da bo kaj takega uspel narediti Windows administrator. Če ne drugega ima Linux administrator na voljo za vpogled vse nizkonivojske metode za datotečni sistem. Za NTFS se lahko glede tega samo obrišeš pod nosom.

Ampak ne bi rad sprožil flamewara; to so samo moja mnenja.
lp, Matevžk

noraguta ::

@Looo..ooka.

Moje mnenje je, da je več "strokovnjakov" samooklicanih Windows strokovnjakov kot pa samooklicanih Linux strokovnjakov. Ampak to je moje mnenje.

In če bi se nekemu resnemu (ne samooklicanemu) strokovnjaku na Linuxu razsul datotečni sistem, se mi zdi, da je večja verjetnost, da bo znal tudi zalaufati hex editor ali spisati svoj utility za specifičen problem, kot pa da bo kaj takega uspel narediti Windows administrator. Če ne drugega ima Linux administrator na voljo za vpogled vse nizkonivojske metode za datotečni sistem. Za NTFS se lahko glede tega samo obrišeš pod nosom.

Ampak ne bi rad sprožil flamewara; to so samo moja mnenja.



hja dostikrat se pri samooklicanih (brez kakeršnega koli certifikata) linux strokovnjakih stvar konča pri vzdrževanju sistema. konceptualnih rešitev pa povečini niso zmožni. odprta koda je dostikrat blef za kurcanje obstoječih rešitev. tako na eni kot drugi platformi pa se da narediti skoraj vse.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Matevžk ::

Vsekakor mora nek resen strokovnjak imeti veliko konceptualnega znanja (ki ni specifično za eno platformo). Tega najbrž manjka v obeh taborih. Je pa Linux strokovnjakov manj (kot običajno navajajo zagovorniki Windows okolij - da pač Linux strokovnjakov ni ali pa so dragi) zato, ker se več ljudi "nekaj nauči poklikat v Windowsih" (ker je morda res lažje), kot pa "nekaj malo vzdrževati v Linuxu". Certificiranih strokovnjakov, ki imajo tudi konceptualno znanje, je pa najbrž na obeh platformah premalo.
Spet - ugibam. Nimam konkretnih številk.
lp, Matevžk

Poldi112 ::

>hja dostikrat se pri samooklicanih (brez kakeršnega koli certifikata) linux strokovnjakih...

Aha, torej je strokonvnost odvisna od tega, ali imaš certifikat ali ne. Zdaj vem zakaj je MS kader z MCTS tako dober.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

techfreak :) ::

kaj sploh word in office mecete sm.....

Ker ta novica je o spravljanju desktopov na Linux, serverje pa imajo že nekaj časa na Linuxu.

za zacetek se sprijaznite s tem da vas 99% tle se 5 windows streznikov ne bi znal v domeno postavt...nardit mssql dvosmerno replikacijo...kksne 3-4 IISje na DFS replikaciji kjer bi laufal PHP gor s pravilno namescenimi permissioni...

Verjetno jih več kot 1% zna. Če bi se ukvarjal s tem, bi verjetno tudi sam.

Matevžk ::

@Poldi112: morda so konkretna certificiranja slabo izvedena, tega ne vem. Vsekakor bi od nekoga s certifikatom prej pričakoval, da bo znal načrtovati in konfigurirati neko veliko omrežje, kot pa za nekoga brez certifikata.
lp, Matevžk

Poldi112 ::

Zame je največja referenca to kar je že naredil. Recimo skrbel za kakšno omrežje, ... Ker sam certifikat je brez iskušenj precej neuporabna zadeva.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Matevžk ::

Se strinjam ... Moj point je bil bolj v tem, da se mi zdi, da pri konfiguraciji Linux strežnikov administrator potrebuje (ali dobi, če se stvari loti kar na pamet) več znanja o delovanju računalniških sistemov in omrežij, kot pa pri klik-klik-default (dokler nam ustreza, potem pa joj) konfiguraciji Windows strežnikov.
lp, Matevžk

Simptom ::

Treba je upoštevati da je za zunanja ministrstva, ob vseh teh zadnjih vratih v ameriškem programju, namenjenih njihovim obveščevalnim službam, odprtokoden OS in ostalo nuja, če nočejo, da so njihovi interesi in pogajalske pozicije Američanom vedno že vnaprej znani. To bi moralo veljat tudi za vse ostale delikatnejše državne institucije. Nekaterim je pač vseeno...

techfreak :) ::

Simptom: Ja, in Linux je čisti evropski produkt in američani se ga niso dotaknili.:|

Matevžk ::

Ne gre za to, kdo se ga je dotaknil, ampak kdo ima več nadzora nad čim.
lp, Matevžk

Daedalus ::

Ma, s temi certifikati je tako, ko z diplomo na faksu. Pomeni nič, če za njim ne stoji sposoben človek. Diplomo lahko naredi marsikdo. Tud razni certifikati so vsaj na nižjih stopnjah navaden smeh. Pa dokler se folk pač na pamet uči rešitev in si ne vzame časa pa pogleda od blizu, kaj in zakaj stvari delajo, so tud vredno bolj malo.

Precej pomagajo "staromodne" knjige, kjer maš opisane rešitve v praksi, pa vsaj nekaj teorije zraven. Pa seveda, čas, volja in dril. Veliko drila. Certifikati so nice (sam razmišljam o kakem Ubuntu šolanju), sam jih je treba jemat zgolj kot potrditev/utrditev obstoječega znanja in izkušenj. Ti pač garantirajo, da tisti s certifikatom pač že mora nekaj znati. Kolko pa... je pa tak, ko na faksu. Maš folk z diplomo, ki se jim sanja ne in maš folk z diplomo, ki mimogrede v debati potolčejo kakega svojega profesorja z vsemi "našitki" vred.

Pa seveda - če se razsuje filesystem, 99% folka ne gre s hex editorjem "popravljat" stvari. Za kaj takega morš poznati delovanje fs-ja do potankosti - takih ljudi je pa hudičevo malo. Ne bit smešni, no.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Matevžk ::

Tudi hipotetične situacije, kjer bi šef komurkoli dovolil s hex editorjem reševati FS v službenem času, nakazujejo na velik WTF glede načrtovanja sistema (razsutje enega FS ne bi smelo povzročiti izgube podatkov take vrste, da se bolj splača popravljati FS, kot pa restavrirati backup .... če ta obstaja :)).

Kar sem jaz govoril o hex editorju, je bil samo odgovor Looo....oooku, ki je omenil situacijo razsutega FS-ja.
lp, Matevžk
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

VW in Ford bosta poglobila sodelovanje pri električnih in avtonomnih vozilih

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
265260 (3152) GizmoX
»

Prikaz nasprotnih dejstev: Slovenska policija nabavlja IMSI catcherje (2)

Oddelek: Novice / NWO
3420324 (16514) enadvatri
»

Londonska borza prešla na Linux, rezultat zmeda (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12825121 (20299) denial
»

Nemčija za Linux, Slovenija za Microsoft

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
203965 (3965) CaqKa

Več podobnih tem