Slashdot - Pravi razmah prenosnih računalnikov beležimo šele v zadnjih letih, ko so izgubili tako nekaj cene kot nekaj kilogramov, a ideja je že stara. Alan Kay, zaposlen pri Xeroxu, si je koncept prenosnika zamislil že davnega leta 1968, ko so računalniki še vedno tehtali več kot petdeset kilogramov. Dynabook, ki ga je načrtal, ne bi tehtal več kot kilogram in bi sliko izrisoval z milijonom točk. Žal ga niso nikoli udejanjili, je pa navdihnil razvoj prototipa Xerox Alto, ki je izšel štiri leta pozneje in kot prvi uporabljal namizje in grafični vmesnik. Intervju z Alanom Kayem o tem, od kod so prenosniki in kam gredo, si lahko preberete na wired.com, poroča Slashdot.
Jap, Xerox je kar se tiče zaposlenih imel ogromeno prednost in potencial, ki ga je koristil -danes (!) bi rekli, da ga je velikokrat zafrknil marketing, ampak moramo upoštevati, da 30+let nazaj podjetja še niso kar po tekočem traku ustvarjala novih trgov samo z marketingom (kar se danes redno poskuša vsak dan & redki projekti ki uspejo, povrnejo naložbo) in da je toliko denarja v marketing vložiti bilo zelo tvegano in nenavadno.
Tisti tablet OLPC v "novici" (@DejanL15: lol, kako je lahko telefon brez telefona? Slon ni rovka.), podobno kot 3/4+ Leonardovih del, niso nič posebnega (tudi za takratni čas), koliko ljudi redno napoveduje/si zamisli kako bi katero stvar full zbolšu, sam če ni razvitih materialov in tehnologije ne pomaga nič. Npr. narišem in opišem na par straneh čip, ki si ga preprosto nadeneš kot zapestno uro, nakar se ti ultramočn abak poveže z živčnim sistemom in ga z njim tudi upravljaš. Vsekakor pomemben del napredka je sanjanje, samo to zaradi same kvantitene ne more bit tako čislano.
Sicer pa Xeroxov Alto je v marsičem definiral kako mi danes kljikotamo po naših abakih (prvo ga je kopiralo Japko in za tem še prve verzije (1-3) Wakn).