» »

oljčno olje domače - kje kupiti na obali.

oljčno olje domače - kje kupiti na obali.

Mati ::

Ker pravkar na naši lepi obali preživljam dopust bi primorce prosil, da mi povedo kje se da kupiti domače oljčno olje.
Sem v Piranu, lahko pa se zapeljem tudi do Kopra.

Hvala

#000000 ::

Oljkarstvo JEREBICA
Nova vas nad Dragonjo 62
6333 Sečovlje
tel: 040/370 226

Miran ADAMIČ
Baredi – Izola (mimo Gaviole prva levo in samo gas v hrib proti kortam)
Slovenija (SLO)
1,00 l 13,00 € (točen v plastenke)
GSM +386(41)624 639

Vanja pridelava oljk in oljčnega olja
Dolga reber 4
6000 Koper
tel: 05 6285 448
gsm: 040 234 537

Benjamin in Dušanka Ličer
Sečovlje 100
6333 Sečovlje
GSM: 041 687 094 ali 041 376 202

SebaR ::

Vrabec Rajko
Istrska Cesta 3
6000 Koper
1l = 13 €

TEL:05 639 56 35
GSM:041-958-812
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

scala ::

Lansko leto sem tudi sam takole iskal olivno olje. Pridem do 80 let stare ženičke in jo povprašam približno v istem mesecu po domačem olivnem olju... Dejala je da se vse res domače olivno olje proda od Maja do Aprila in, da naj raje kupim v trgovini, saj pozna veliko pridelovalcev, ki vozijo domov olje v kantah iz poceni trgovin, malo mešajo in čudovito prodajo :Domače olivno olje:..Potem mi je še za vsakega povedala koliko oljk ima in kdaj približno proda glavnino domačega olja. Za enega mi je rekla, da se okvarja z gradbeno mehanizacijo in mi pokazala en mali nasad oljk,ki je njegov,prodaja pa olje celo leto. Tako sem opustil nabavo domačega olja. Ta moj prispevek ni bil kakršnokoli udrihanje po pridelovalcih, saj se vmes najdejo pošteni. Mislim pa, da v tem mesecu res ne boš dobil kar si želiš.. Pa lep pozdrav vsem..
Najprej PC, potem pa miza...

harvey ::

Najboljše slovensko oljčno olje, in celo na svetu, je olje Roncaldo.

http://www.roncaldo.com/

Je pa res, da imajo severna oljčna olja povsem drugačen okus kot južna in je marsikdo nad istrskimi olji razočaran, še posebej tisti, ki ne znajo ločiti odličnega oljčnega olja od žarkega "dalmatinskega maslinovega ulja", ki je samo zeleno na pogled in to jih prepriča.

Zanimiv test so opravili tudi pri zvezi potrošnikov na to temo - ekstra deviška olja. Mislim da meseca maja.

SebaR ::

Naslov ki sem ga jaz podal ima moja žlahta in ti lahko zagotovim da tukaj NI nobenega mešanja, to JE pristno domače naravno (NEŠPRICANO) olje! Imajo nasad 400 oljk tko da je dela čez jesen ko se pobira kar veliko :P
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Ivan3 ::

Ivan Troha
Vrtna 3
6010 Izola
GSM 031 341 309

T-h-o-r ::

oljčno olje = olje iz drevesa oljka

olivno olje = olje iz sadeža (al karkol) oliva


grammar nazi out
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

MaFijec ::

harvey ::

T-h-o-r v veliki zmoti si

óljka -e ž (??)

1. južno drevo ali njegovi jajčasti, koščičasti sadovi, iz katerih se
pridobiva olje: gojiti, obirati oljke; nasadi oljk; pridelek oljk

Sam se ravnam po rabi domačinov. Da ne boš izpadel smešno ko ti bo kod ponudil oljke (to pomeni olive v slanici ali pa v oljčnem olju)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

mihec87 ::

Gdaj se pa potem obirajo oljke da se aprila že vso dobro olje proda?

Wad@ ::

Zdaj:) Oz od nekje polovice novembra do polovice decambra, če se ne motim.

gruntfürmich ::

T-h-o-r je izjavil:

oljčno olje = olje iz drevesa oljka

olivno olje = olje iz sadeža (al karkol) oliva


grammar nazi out


morda pa je na oljčno olje mislil, da les oljke sprešamo, ali pa da naredimo zareze not kot pri kavčukovcu in ven priteče olje:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

T-h-o-r ::

harvey je izjavil:

T-h-o-r v veliki zmoti si

óljka -e ž (??)

1. južno drevo ali njegovi jajčasti, koščičasti sadovi, iz katerih se
pridobiva olje: gojiti, obirati oljke; nasadi oljk; pridelek oljk

Sam se ravnam po rabi domačinov. Da ne boš izpadel smešno ko ti bo kod ponudil oljke (to pomeni olive v slanici ali pa v oljčnem olju)



to je en bulšit, na oljki rastejo olive ne pa oljke
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Okapi ::

na oljki rastejo olive ne pa oljke
Mogoče, na italijanski strani meje. Po slovenski pa na oljkah rastejo oljke. Tako kot na slivah rastejo slive in na hruškah rastejo hruške. Jebiga, če si se narobe naučil, še ne pomeni, da imaš prav.

In če ti bo mogoče kaj pomagalo - oljka se reče ravno zato, ker iz nje priteče olje, če jo stisneš.

O.

T-h-o-r ::

in kot na jabolkah rastejo jabolke ;)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

gruntfürmich ::

Okapi je izjavil:

na oljki rastejo olive ne pa oljke
Mogoče, na italijanski strani meje. Po slovenski pa na oljkah rastejo oljke. Tako kot na slivah rastejo slive in na hruškah rastejo hruške. Jebiga, če si se narobe naučil, še ne pomeni, da imaš prav.

In če ti bo mogoče kaj pomagalo - oljka se reče ravno zato, ker iz nje priteče olje, če jo stisneš.

O.


lahko to malo podkrepiš ? wiki pravi drugače...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

Italijani rečejo sadežu oliva in drevesu olivo. Slovenci, ki niso živeli v krajih, kjer rastejo oljke, so v Trstu in Gorici kupovali olio di oliva in so rekli olivno olje. Slovenci, ki so živeli v krajih, kjer so oljke rasle, so rekli oljčno olje. Kaj misliš, kdo ima bolj prav?

Tudi etimološko je čisto logično, da je oljka pravilno, saj izvira iz besede olje (ali pa mogoče obratno), oliva pa je pač tujka.

O.

gruntfürmich ::

prav ima sskj.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

fosil ::

SSKJ pravi takole:
oliva -e ž (i) sad oljke

In če si slavist to še ne pomeni, da ti ni treba uporabljat logike. Ker se dela olje iz sadežev in ne iz dreves bi bilo torej logično da je olivno olje in je tudi desetletja bilo, dokler se ni nek pametnjakovič spomnil da bi to spremenil.
Tako kot imamo jabolčni in grozdni sok. Ne pa jablanin in trtni.

Ampak naši slavisti si raje postavljajo spomenike v obliki posebnosti, potem se pa čudijo in jamrajo da se slovenščina vedno manj uporablja.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Okapi ::

SSKJ pravi tudi:
oljka -e ž 1. južno drevo ali njegovi jajčasti, koščičasti sadovi, iz katerih se pridobiva olje: gojiti, obirati oljke.

In če se poglobiš v to, kateri od obeh izrazov, oliva ali oljka, je pravilnejši, ugotoviš, da je pravilnejši oljka, zakaj, sem pa malo prej razložil.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Nagi Bator ::

Od otrostva sem pravil olju iz oliv - olivno olje in tako mu bom zmeraj rekel.
Nikoli do pred par let nazaj nisem niti slisal za oljcno olje ?!?!

Za novosprzene slaviste - pojdite v trgovino in kupite glaz "vlozenih oljk", ce vam rata >:D

gruntfürmich ::

sskj pravzaprav pravi, da je oliva = oljka. (upam da je to še vedno aktualna različica sskj-ja...)

oliva -e ž (i) sad oljke: obirati,
stiskati olive // knjiž. južno drevo ali
njegovi jajčasti, koščičasti sadovi, iz
katerih se pridobiva olje; oljka: gojiti
olive; nasad oliv

oljka -e ž (o) južno drevo ali njegovi jajčasti,
koščičasti sadovi, iz katerih se pridobiva
olje: gojiti, obirati oljke; nasadi oljk;
pridelek oljk

oz. pravzaprav ne. daje prednost oljka= drevo, oliva = plod.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

T-h-o-r ::

no torej sskj pravi, da je 1:1 :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Okapi ::

SSKJ se v take podrobnosti ne spušča. Oliva je pač tujka, ki se je v jezik pretihotapila, ko nismo bili pazljivi, zdaj se jo pa poskuša zatreti, kolikor se še da.

O.

fosil ::

Oliva je pač tujka, ki se je v jezik pretihotapila

Res? In kje je tvoj vir zato? V SSKJ ni nič o tem da je oliva tujka.
Tako je!

Okapi ::

Kaj misliš, kaj je bolj verjetno, da Italijani uporabljajo slovensko ime za rastlino, ki jo tam gojijo že od rimskih časov, ali da smo si Slovenci sposodili italijansko ime?

O.

gruntfürmich ::

okapi, tvoje povezave so logične samo tebi...:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

harvey ::

gruntfürmich čar jezika so ravno nelogičnosti :)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

whatever ::

oboje je torej pravilno. jaz raje rečem olivno olje, ker mi je tak vseeno bolj logično.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

T-h-o-r ::

lol okapi:))
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

fosil ::

Kaj misliš, kaj je bolj verjetno, da Italijani uporabljajo slovensko ime za rastlino, ki jo tam gojijo že od rimskih časov, ali da smo si Slovenci sposodili italijansko ime?

Torej oliva je tujka, ki smo jo pobrali od italijanov, oljka pa je kleno slovansko ime, ki smo jo prinesli s sabo iz pradomovine slovanov, nekje v karpatih, kjer oljke zelo dobro uspevajo?
Ob tam pa je golo naključje da sta si besedi tako zelo podobni?
Tako je!

Okapi ::

OK, ti bom čisto počasi razložil, boš mogoče razumel. Oljka je beseda, ki smo si jo Slovenci sami izmislili, ko smo videli, da se iz tega pridobiva olje. Hrvati so si recimo izmislili besedo maslina (prav tako na osnovi tega, da iz nje stiskajo olje). Oliva pa je beseda, ki so jo Italijani podedovali od starih Rimljanov, ti so jo pa pobrali od starih Grkov.

O.

whatever ::

Vsi pa rečemo, da smo jedli olive. Ali pa mogoče kdo reče, da je jedel oljke?! In tudi na vsaki pici piše, da so zraven olive in ne oljke. Olje pa pridobivamo iz ploda, ne iz drevesa. Ker je oliva za plod prevladujoč izraz, bi moralo biti torej olivno olje in ne oljčno olje. Ne glede na etimološki izvor obeh besed. Čas je torej, da izkoreninimo rabo "oljčnega olja" in namesto tega uporabljamo "olivno olje". QED.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Pyr0Beast ::

Ker slovenski jezik je absolutno statična zadeva in je kakršnakoli sprememba načina uporabe prepovedana ? Prokleti slavisti no.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

whatever ::

olivno olje je bolj logična varianta. sprijazni se.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

ToniT ::

Ravno zadnjič je bila debata o tem na radiu. Pravilna sta sicer oba naziva, vendar proizvajalci in Primorci pravijo temu oljčno olje, drugi pa pač olivno olje, kot je bilo že zgoraj povedano.

zee ::

Do pred kaksnimi leti se je v Sloveniji prodajalo olivno olje, nakar se je eden od slovenskih trgovcev "spomnil" in pricel uporabljati izraz oljcno olje. Odsihmal se uporablja skoraj izkljucno ta izraz.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kopernik ::

ToniT je izjavil:

Ravno zadnjič je bila debata o tem na radiu. Pravilna sta sicer oba naziva, vendar proizvajalci in Primorci pravijo temu oljčno olje, drugi pa pač olivno olje, kot je bilo že zgoraj povedano.


Točno tako. Kjer se to olje v sloveniji prideluje (južna primorska), je izraz oljčno olje, zato slavisti v zadnjem času forsirajo izraz oljčno olje. Mislim, da tudi v trgovinah vse več uporabljajo ta izraz (napisi na flašah, reklamni letaki, ipd.). Kot zgleda, želijo lingvisti uporabo tistega izraza, ki se vsaj kje v Sloveniji uporablja 'avtohtono' (v navednicah zato, ker je vprašanje, kaj je pri nas avtohtono glede na burno zgodovino na tem ozemlju).

Pyr0Beast ::

lingvisti so dinozavri kateri sovražijo kakršnekoli spremembe, nekako na isti ravni kakor spomeniško varstvo
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

harvey ::

Nikakor ne gre samo za trik trgovcev. Imamo tudi Pravilnik o označbi geografskega porekla Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre

Vsi pa rečemo, da smo jedli olive. Ali pa mogoče kdo reče, da je jedel oljke?!

Več ali manj vsi na primorskem rečejo - pečene oljke, vložene oljke,...

Tako di s tega stališča ni dilem, svetovni prvak v izdelavi oljčnega olja in ostalih izdelkov pravi, da ima:

OLJKE V SLANICI - PASTERIZIRANE zelene oljke sorte Ascolana tenera v slanici, pripravljeni s soljo iz Piranskih solin
plodovi so čvrsti in srednje grenki
slanica je blaga, zato oljke niso zelo slane in imajo lasten okus
zaradi blage slanice so oljke pasterizirane.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

zee ::

Doma recemo, da jemo olive. Takisto so na pizzi olive, v omako dam olive, ne pa oljke.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Pyr0Beast ::

Ne vem kaj ima veze ali je olje iz oliv ali pa oljk.
Naj se piše kakor se hoče.

Magari je to Vnebovzetno olje pa je v resnici mast. BTK.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Karaya 52 ::

Okapijeva etimoloska razlaga je jasna in verjetno tudi drzi. Kaj picopeki pisejo na skatle in menije je nepomembno. Zmeda imo nastaja, ker sta imeni za drevo in plod isti, ceprav imamo kar nekaj taksnih primerov v slovenscini zato se je italijanska beseda hitro prijela. Beseda 'oljčnica' obstaja?

harvey ::

Zakaj se v zadnjem času vse pogosteje uporablja ime OLJČNO OLJE in ne OLIVNO OLJE?
Zgodovina oljkarstva v Sloveniji je pravzaprav zgodovina oljkarstva
v Slovenski Istri. Prebivalci Slovenske Istre imena oliva za plod oljke
niso uporabljali in so olju rekli "ulje od ulke" ali "domače ulje".
Torej so uporabljali za plod in za drevo izraz oljka (ulka).
Ime oliva prihaja iz Italije.
Na pobudo strokovnjakov s področja oljkarstva, da se za plod
uporablja ime oljka, je jezikovno razsodišče odločilo, da se za plod
lahko uporabljata imeni OLIVA ali OLJKA ter za olje
OLIVNO OLJE ali OLJČNO OLJE.

vir:ABC o oljčnem olju
(Milena Bučar-Miklavčič, Bojan Butinar, Darinka Čalija)

edit: on topic
Da se vrne k temu, kje kupiti oljčno olje. Imate na strani DOSI (Društvo oljkaljev Slovenske istre) seznam članov in proizvajalcev oljčnega olja.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harvey ()

jazbec ::

js primorc vam povem, da pr nas govorimo oljčno olje in plodu oljka
zdej smo dobili nekega gorenca, ki pa govori oliva pa ga vsi učitelji in mi čudno gledamo

mihec87 ::

Ja pa če na meniju za pico piše oliva...

sarkasm off.

Dragi center slovenije,če vi temu tako pravite še ne pomeni da je to pravilna raba(kljub temu da ima tako picopek napisano)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Aston_11 ::

Center Slovenije bo težko referenca za sadež, ki ne rase pri njih in so še par let nazaj uporabljali ali svinjsko mast ali olje iz repice ali olje iz sončnice ali pa iz buč in na sploh imajo težave, kar se jezika tiče.

Je pa res, da si tudi Primorci nismo povsem edini in so prava referenca res bolj ali manj tisti, ki so se s tem ukvarjali v "starih časih". Sicer pa smo od talijanov prevzeli toliko besed, da jih že težko določimo izvor. Isto kot center od nemcev.

Avenger ::

Besede pomenijo to, kar se zmenimo da pomenijo. Če bo večina folka sadežu oljke rekla oliva, bo zgodovinsko oliva sadež in oljka drevo in obratno. Lahko smo veseli, da štajerci recimo pa ne rečejo oljki (drevesu) oliva. V picerijah po Sloveniji bi potem vladala zmedenost ko bi prišel not naročit nekdo ki ni iz tistih krajev in picopek ne bo ziher ali hoče nekdo gor plodove ali žaganje...
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zakaj se reče oljčno olje ne pa olivno?

Oddelek: Loža
385194 (4059) SloLord
»

Umik najpomembnejše študije o sredozemski kuhinji: ni dokazov, da olivno olje zmanjšu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8322797 (16610) Kenpachi
»

ebay in olivno olje help

Oddelek: Pomoč in nasveti
375092 (3901) MH0
»

Črne Olive (konzerve) Kje kupiti ?

Oddelek: Loža
61890 (1749) Brias
»

Predlogi, ja tisti slovnični! (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
787720 (4656) vorantz

Več podobnih tem