» »

PC vs iMAC

PC vs iMAC

Georgy87 ::

Prosil bi, da predstavite karseda objektiven pogled na tole primerjavo, ki je najbrž precej izrabljena, če pa sem zgrešil temo me prosim usmerite...hvala!

p.s. razmišljam namreč da bi si omislil imaca, resda se mi zdijo dražji...je to vredno?!

trnvpeti ::

prvo povej, za kaj uporabljas rac.
pa kolk ti denar pomeni, maci so drazji od pcjev
pa kolk si pripravljen se uciti na prehod na mac okolje
pa ce imas kaksen poseben sw, ki recimo ne bi delal na macu

Georgy87 ::

računalnik uporabljam za brskanje, poslušanje glasbe, downloadanje datotek, hrambo slik, učenje ipd. praktično ne uporabljam zahtevnejših programov, ne vem kako je z officem (je kak sw ki bi omogočil branje excelovih dat. ipd?) iger praktično ne igram več ker za to nimam časa, rad pogledam dober film...vem sliši se upokojensko:) ampak grem rajš na basket plac pa tm mal pošpilamo in to je to...denar sam, mi ne pomeni veliko, nimam ga sicer v izobilju, pač neko povprečje a ni mi ga škoda za kvalitetno in uporabno stvar.
ammm...torenti laufajo na macu? to bi blo to, a če je kšna alternativa msn-ju da bi ostou v stiku z nekatereimi osebami, k ne žvijo več tlele u SLO...

hvala :)

trnvpeti ::

kar si povedal, bi ti na macu delalo vse
seveda delajo tudi torrenti
lahko kupis licencni M$ office za mac, lahko uporabljas OpenOffice aka NeoOffice

zakaj bi dal vec denarja za iMac?
ker ti je fency?
ali imas probleme z virusi,update, sesuvanje winsev, pocasnejse delovanje cez cas
ali bi malo kombiniral winse in linux conzolo?
ali bi pac rad sprobal nov sistem?

Georgy87 ::

pc pač zahteva določeno pozornost, kot si sam dejal počasnejše delovanje čez čas, s samimi virusi sicer nisem imel pretiranih problemov, dodana particija sicer ni bila dostopna pa se je vse dalo porihtat z av, na linux me ne vleče, res je da mi je všeč izgled maca, pa tudi sicer se mi zdi da za stvari ki jih počnem ne potrebujem super zmogljivega sistema...tako da bi denimo nek osnovni mac model zadostoval, seveda bom poizkusil nekje to samo sprobati, da pač vidim funkcionalnost, menim da se v applovi trgovini to da? (v lj) vista mi ni všeč, gre recimo za požrešen sistem, tako da večina ljudi ki jih poznam ostajajo bodisi na xp-jih bodisi na linuxu...pač odvisno od okusa, sama razlika v ceni, no glede tega se da razpravljati, pa vseeno, zanima me nekaj novega to bi bil morda glavni povod, seveda pa bi se prej rad prepričal o tem

trnvpeti ::

probaj :)
mislim, da bos kmalu na macu :)

Georgy87 ::

:)

Meizu ::

Najbolj zanimivo pa je to, da so Maci tako dobro zoptimizirani za svoj sistem, da je že najslabši na ponudbi izrednp dobra mašina tudi dolgoročno gledano. Meni se zdijo meki super. Sam bi tudi presedlal na meka že zdavnaj ampak me na žalost še vendo prime kšn špil zaigrat in kaj čmo pol ne... :P Sam naslednji komp bo pa mek in to brez debate :P

dejanslo ::

Če se boš odločil za maca in ti bo OS X delal preglavice (meni jih ni, sem se z uporabo hitro navadil), se da dobit tudi iPriročnik.
There`s More Than One Way To Do It

opeter ::

Najbolj zanimivo pa je to, da so Maci tako dobro zoptimizirani za svoj sistem, da je že najslabši na ponudbi izrednp dobra mašina tudi dolgoročno gledano. Meni se zdijo meki super. Sam bi tudi presedlal na meka že zdavnaj ampak me na žalost še vendo prime kšn špil zaigrat in kaj čmo pol ne... :P Sam naslednji komp bo pa mek in to brez debate :P


Še sreča, a ne? Sicer pa je Leopard prav tako požrešen kot Vista.
Pod 2 GB RAMa v kišti se ga na splača nalagati na starejše sisteme.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mte ::

Pod 2 GB RAMa v kišti se ga na splača nalagati na starejše sisteme.


Hja, RAM je pa zdaj že toliko poceni (seveda ne uradni applov), da v tem ne bi smelo biti problema.

Omenil si, da rabiš 2GB rama za leopard, enako kot za Visto. Se strinjam, ampak na macu je filozofija taka, da imaš hkrati odprtih cel kup programov (tiste ki trenutno ne rabiš pač skriješ ali zapreš okno, ne pa programa) in ti so ti vseskozi na voljo. V Visti in na eni mašini iz leta 2006 pa dvomim, da boš imel hkrati odprtih 15 programov niti z 2GB rama (jaz jih imam na macbooku iz prve serije trenutno toliko odprtih, včasih jih imam več, pa ni čisto nobenega zatikanja in praskanja diska pri preklapljanju). Poleg tega pri nakupu PCja običajno dobiš že nameščen cel kup neuporabne šare ki žlajfa cel računalnik, na macu se ti pač s takim čiščenjem ni treba ubadati.

Če gledam sedaj, 2 leti po nakupu (vmes sem sicer nadgradil na 2GB ram in 160GB disk), nimam občutka da bo treba zadevo počasi zamenjati, na pcjih sem po dveh letih običajno že javkal da dela vse skupaj počasi. No, razen za kakšno igrico seveda je grafična bolj zanič kot ne, ampak to te očitno ne bo motilo.

Sicer pa Georgy87 ja, mislim, da boš za omenjeno uporabo z iMacom zadovoljen, je pa res, da bo pretekel kak mesec ali dva, da se boš nanj, njegovo filozofijo uporabe in bližnjice privadil toliko, da boš izkoristil prednosti, ki ti jih ponuja, kljub temu da se osnovne uporabe (ki pa ni tako komot) navadiš precej hitro. Teh izkušenj ne moreš pridobiti v trgovini.

Po drugi strani pa se najdejo tudi ljudje, ki jim mac filozofija ni in ne more postati blizu, raje si totalno predelajo sistem kot da se privadijo na en (sicer za moje pojme dober) drugi način razmišljanja. Za take ljudi pač mac po pravici povedano ni.

lp

krneki0001 ::

Mte visto sem laufal na serverju z 2X 550MHz xeoni in 1.5Gb rama. Odprtih je bilo lahko polno programov in je vse delovalo, še filme si lahko normalno gledal. Izklopljen pa je moral biti vmesnik aero in iger nisi mogel špilat. Ni vista tok požrešna če laufaš standardne programe. Požrešen je vmesnik aero in špile, za office imaš lahko mnogo počasnejšo mašino.

mte ::

nebivedu: Ja? Pa si računalnik imel nonstop prižgan (oz. na standby namesto ugašanja) tudi več tednov z vsemi temi programi odprtimi naenkrat? Jaz takih performans nisem opazil, je pa res, da se nisem trudil z vzdrževanjem sistema in je šlo za nov računalnik s polno naloženimi raznimi bloatware anitivirusi in programi, tako da mogoče moj primer ni tako relevanten. Ampak po drugi strani, en povprečen uporabnik niti ne bo znal tako dobro poštimati sistema, tisti pa ki si vzame čas, ja, pač, čas je denar :)
lp

charlotte ::

Moti me da vedno primerjate neke superiorne applove sisteme z navadnimi pisarniškimi kompi za 300€, medtem ko so jabolčniki 1000 in krepko čez E. Sestavite za isti denar še PC, pa tam fejst pretuhtajte kaj boste notri utaknil, tako kot to dela Jobs, pa bomo prišli na isto. Kar pa se tiče M$, pa lahko rečem samo, kapo dol, na kokih sistemih so laufali, bodo laufali in trenutno laufajo (pa ne mislim tle njihovih komercialnih prijemov, ampak gledano strojno), njihove windowse so vlekli že po vsem mogočem dreku, in res da niso perfektni užgejo pa praktično vedno! Za razliko os jabukov ki laufajo na triljontavžentkrat preverjenem HW in vedno ene in iste konfiguracije.

Če rabiš komp samo striktno za delo (produktivno) in si ne želiš mazat rok z kakimi vzdrževalnimi deli (SW in HW), ali če si ženska =), potem kupi maca! Če si malo bolj strojno navdahnjen in voljan reševat kake čudne probleme potem pejt na PC in M$.

mte ::

charlotte: no, če striktno gledamo hw na papirju, dobiš za 1000eur na pc platformi opazno več, tega ne zanikam. Ampak lahko ti iz prve roke povem, da recimo nek lenovo prenosnik za 1000eur z default inštalacijo deluje bistveno slabše od macbooka za 1000eur z default inštalacijo. Seveda upoštevamo, da si povprečen uporabnik ne bo že v začetku sčistil vse naložene nesnage.

Ne vem zakaj ti možnost laufanja windowsov na miljavžent različnih konfiguracij omenjaš izrazito kot prednost. To je seveda čisto odvisno od uporabe, ampak normalen desktop uporabnik ne potrebuje nevemkakšne izbire. In tega uporabnika bolj zanima to, da bo sistem deloval stabilno, kot to, da bo sistem deloval na milijon različnih sistemih.

Nazadnje si pravilno ugotovil, da je razlika, ali uporabljaš računalnik za to da boš nekaj z njim naredil ali pa ga uporabljaš za to da ga raziskuješ in se soočaš z raznimi problemi. Tudi za strežnik bi jaz definitivno vzel pc pa en unix sistem gor. Ali pa če si tip, ki hoče vse prikrojiti svojim potrebam, ta bo tudi šel stran od appla. Ampak če hočeš "getting things done" in to v času, za katerega si planiral, je mac po mojih izkušnjah boljša izbira.
lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mte ()

charlotte ::

Sam pogost menjam dele in to na več sistemih, zato omenjam da se da windowse poganjat na praktično vsemu kar leze. Če si povprečen (l)user ki uporabla računalnik generično, oziroma je računalnik samo orodje s katerim prideš do končnega rezultata, potem bi jaz na tvojem mestu vzel imaca, pa še "kao" frajer boš, čeprav ne vem kje je tle keč da se folk tuk lepi gor.

krneki0001 ::

mte, ja tista mašina je delovala 24/7 in še deluje ,samo sedaj je server 2008 gor. Pa deluje normalno brez problemov - je pa to star IBM strežnik iz leta 1999, pa do danes še kar deluje brez napak.

Pa še tole - firme z imenom (IBM, Dell, ...) imajo vseeno zelo preverjen HW in delujejo tudi zelo optimirano, tako kot maci. Poanta je v $, kok si pripravljen dat za mašino. Pri kakem workstationu od IBM-a tudi deluje vse out of the box in zadeve se ne sesuvajo.

Zgodovina sprememb…

robbe ::

Nisi še probal OsX ne? :D

krneki0001 ::

Kdo, jaz?
Ena izmed mojih prvih mašin je bila macintosh quadra 630 z dodatno procesorsko kartico in 486 DX2 66MHz gor postavljenim. Pa zadeva je imela 16Mb rama. Huda zadeva.

Zheegec ::


Omenil si, da rabiš 2GB rama za leopard, enako kot za Visto. Se strinjam, ampak na macu je filozofija taka, da imaš hkrati odprtih cel kup programov (tiste ki trenutno ne rabiš pač skriješ ali zapreš okno, ne pa programa) in ti so ti vseskozi na voljo. V Visti in na eni mašini iz leta 2006 pa dvomim, da boš imel hkrati odprtih 15 programov niti z 2GB rama (jaz jih imam na macbooku iz prve serije trenutno toliko odprtih, včasih jih imam več, pa ni čisto nobenega zatikanja in praskanja diska pri preklapljanju). Poleg tega pri nakupu PCja običajno dobiš že nameščen cel kup neuporabne šare ki žlajfa cel računalnik, na macu se ti pač s takim čiščenjem ni treba ubadati.
lp

Trenutno mi Vista SP1 skupaj z MSN, Winamp, Mozillo z ~10 tabi, Openoffice, Adobe Reader pa še par bedarij v ozadju porabi skupno 800MB RAM. Od tega Mozilla pokuri skoraj 100MB zaradi tabov. Torej lahko odprem še cel kup programov, da približno zapolnim svojih 2GB.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj Apple? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
767266 (4252) bluefish
»

Izkušnje z Applovimi prenosniki? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10811222 (7269) zee
»

Apple predstavil Mac Pro (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
12612768 (8764) opeter
»

Leopard proti Visti (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20516536 (12264) opeter
»

Mac VS PC (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
916217 (5008) lopov

Več podobnih tem