» »

Omejevanje prenosa

Omejevanje prenosa

racunalnicar ::

Zdravo glavce!!!

Imam vprašanje za vas. Moj sosed je kupu internet pri SIOL-u. Kupu je še usmerjevalnik in ga prkluču v modem. Sedaj smo trije njegovi sosedje brezžično povezani do njegovega interneta, kar se glede na ceno zelo splača.
Nastopi pa en problem. Eden iz med uporabnikov zelo rad uleče filme. Ko začne on to delat, ostalim internet skoraj ne dela oziroma je zadeva zelo počasna. Zanima me, kako bi lahko nastavil, da bi vsak imel le četrtino oziroma en del prenosa. Tako bi od 2MB, ki jih imamo, imel le 512KB, in nam nebi pokuru vse povezave. Oziroma nastavu bi, kulk prenosa ma lahko. Morda bi njemu nastavu mal več. Rad bi to storil tako, da bi vsakmu določu, kuk povezave lahko ma. Ker eden interneta skoraj ne rab, bi mu naštimov mal man, seb pa mal več. Enmu bi lahko nastavu tut samu 100KB. Zanima me, kako se to lahko da nardit. Naj povem, da mamo trenutno 1MB, bomo pa kmal dobil 2MB. Želel bi, da lahko to tud kasneje spremenim. Zaenkrat smo štirje uporabniki, pričakujemo pa kmalu nove okrepitve, saj se varjanta splača.

Upam da mi bo znal kdo pomagat!!!

Matic

Veron ::

Linksys WRT54GL + Tomato firmware + Script Generator = to kar hočeš.
Seveda ruter lahko tudi kak drug, le prej poglej, če je podrt s strani Tomato firmware.

racunalnicar ::

Če vse to mam, kako pa pol naprej. Kako to nastavm?

KoMar- ::

Ker imam ravno nekaj časa in še nisem zaspan: http://www.stamcar.com/2008/05/02/vodic... :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

racunalnicar ::

Marko hvala. Zdej mi je stva posrala jasna!!
Hvala.

Veron ::

z markotom sva še enkrat debatirala o tem, zanimivo, da njemu je tale QOS od samega firmwara delal zelo uredu, medtem ko sem sam imel hude težave. Prenos je nihal, padal in vse živo.

Zadevo sem uredil z script generatorjem.
Skript generator s tem meni deluje odlično qos (sploh za manše hitrosti omejevanja).

edit: link popravu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()

bajamali ::

Pozdrav! Mi lahko prosim nekdo izmed vas ki ste to sami nastavljali pove kaj pa vpišeš tam za DNS (dva okenca sta) v lastnostih povezave, ko inštaliraš Tomato, pa pol ti piše da moraš vpisat drug IP pa Gateway pa to ampak za DNS pa ne piše in ne vem kaj morem vpisat, najprej nisem nič vpisal ampak ne dela pol internet, tak da zgleda da nekaj moram vnest. Hvala

KoMar- ::

DNS je odvisen od tvojega internetnega ponudnika. Pokliči jih in ti bodo povedali vse potrebne podatke ;-)

Aja, pa kaj ima to veze s to temo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

Veron ::

Odvisno od ponudnika.
Enostavno pišeš "DNS ponudnik" (besedo ponudnik zamenjaš z imenom svojega ponudnika, siol, t2, amis,....)

bajamali ::

Ne, nisi me dobro razumel.. jaz morem napisat neke številke, ne besede. To je tam pod lastnosti TCP/IP

KoMar- ::

Ne, ti nisi dobro razumel. Zdej pa preberi še enkrat, ker sva ti oba napisala, kaj moraš narediti.

bluefish ::

saj to je tudi misli. Odidi na Google in vpiši tisto, kar je rekel. Seveda pa ne bo škodilo, če se še prej pozanimaš pri ISP-ju.

edit: me je marko prehitel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

bajamali ::

Zdaj sem našel dns številke (dve različni sta ne?) in jih vpisal ampak pol mi piše tam "Waiting for router..." in nič ne gre naprej. Mogoče ve kdo kaj je treba naredit? Če kdo neve o čem govorim, to je tam v dos okencu ko inštaliram Tomato.

Veron ::

Kaj ko bi prilimal screenshoot?

bajamali ::

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: jvolk ()

KoMar- ::

Kaj, kaj? Kaj ti zdej počneš? Nastavljaš DNS na routerju ali inštaliraš Tomato firmware? To sta dve POPOLNOMA različni stvari!

Uf...

Edit 1: Ja, zdaj vidim končno, kaj hočeš narest - DNSja ne rabiš vnašat za flashjanje Tomata na router.
Edit 2: Naslednjič uporabi nek image host, recimo Shrani.si
Edit 3: Namesto BMP screenshote shranjuj v JPEG format

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

bajamali ::

Ja kaj pa naj torej naredim, nič ne spreminjam, samo izključim in vključim router in je?

KoMar- ::

Naredi točno tako, kot piše v navodilih na domači strani od Tomata. Če pa temu nisi kos, jaz na tvojem mestu ne bi flashal ničesar, sploh ne routerjev ;-)

racunalnicar ::

Marko!!!
Zgoraj si dal link za nastavljanje povezave. To moram delat na tistem računalniku, na keterem je priključen ta prvi uporabnik, ali lahko tut na katerem iz med ostalih treh?
Lepo bi prosu za odgovor.

Veron ::

Na katerem koli, je pa zelo priporočljivo, da delaš na tistem, ki je s kablom povezan na ruter :)

Na tisti slikci pa mi malo čudno zakaj piše "unplug the ruter's power cable"?!?
@bajamali, sicer brez zamere, ampak ti razumeš angleško? Če spustiš ta stavek zgoraj napisan, ti navodila pišejo, kaj moraš narest, torej tiste ipje moraš vnest v mrežno kartico ROČNO in nato kliknit kar koli za nadaljevanje (ruterja pa jst nebi izklapljal iz elektrije, posebaj med flasjhanjem ne).

EDIT: ok, dej povej ker ruter maš trenutno? In kateri firmware imaš?
Ker, če imaš še original Linksys firmware, potem ne zaganjat tega command okna, ampak kot piše v navodilih (katere seveda noben ne bere, potem pa jokajo ko kaj za j**)
Navodila so v fajlu readme.htm (BERI TO!)
Installing from Linksys' firmware

* Open the Linksys GUI in your browser. The default URL is http://192.168.1.1/.
* Click the Administration tab, then Firmware Upgrade.
* Select and upload the correct firmware for your router.
* Wait for about 2 minutes while the firmware is uploaded & flashed.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()

KoMar- ::

maticnova: Povsem vseeno je, kje to delaš... ne vem, zakaj misliš, da ima to kakšno vlogo? Saj samo dostopaš do administrativnega vmesnika od routerja...

bajamali ::

Se opravičujem za mojo "nezavzetost" ampak včeraj je bila že dosti ura in se mi ni dalo vseh navodil brat pa to... potem pa normalno da ne veš (če delaš to prvič).No zdaj mam zrihtano vse razen tistega statičnega dhcp-ja, o katerem sta komentirala Milos in Marko. No, na to mislim:
"v Tomatu kliknite basic->static DHCP in uporabnikom glede na MAC naslove dodelite statične IP-je. Da pa ne bi prišlo do nepotrebnih konfliktov, lahko dodeljujete statične IP-je recimo od 192.168.0.2 do 192.168.0.20, v basic->network pa nastavite DHCP server start 192.168.0.21 in end recimo 192.168.0.100. Tako ne more priti do konflikta ko router dinamično dodeli uporabniku IP, ki pa je vnešen tudi v statično listo in se potem uporabnik iz te liste tudi priklopi na router". Jaz ne razumem zdaj kako glede na MAC naslove dodelim IP-je. Pa pri DHCP server start in end mam jaz že vpisano, torej lahko pustim tisto? (100-149). Hvala za enkrat

KoMar- ::

Lahko pustiš 100-149, ja. MAC naslove priklopljenih PCjev vidiš pod Status -> Device list - sedaj moraš samo še zadeve vpisat pod Basic -> Static DHCP.

Pa navodila bo treba natančno prebrat, ker če samo eno stvar izpustiš, je velika šansa, da reč ne bo delovala ;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

racunalnicar ::

Marko, kako pa naj sploh pridem do tja, da to začnem rihtat?
Nimam pojma kam naj grem, da se mi odpre okno, v katerem lahko to rihtam.

Hvala za odgovor!!
Matic

KoMar- ::

Kaj, a do nastavitev routerja ne znaš priti? V browser napišeš http:// ter IP routerja in se prijaviš notri.

racunalnicar ::

Oprosti marko, ampak kje pa naj dobim ip routerja?

Ice-Heki ::

poskusi:
http://192.168.1.1
http://192.168.0.1
http://192.168.2.1

nekateri hočejo še https:// spredaj ...

Ponavadi to piše v knjižici z navodili, ki je priložena routerju.

racunalnicar ::

Ice-heki res najlepša hvala. Ti si res car!!
Tut teb Marko res hvala.

Matic

bajamali ::

Ja saj zdaj sem že prebral navodila in tudi ona tvoja. Kaj če narediš po tistem tvojem vodiču in še tole za DHCP more delovat, mislim a je to vse kar rabiš za nastavit ali je še treba kaj? Pa še nekaj me zanima, kako pridem jaz do IP-ja, ki ga ima dug računalnik, ki je v omrežju?

Veron ::

bog se te usmil, google maybe? prebrat celo temo? mogoče celo "iskanje" uporabit?

KoMar- ::

Tudi IP naslove priklopljenih PCjev lahko vidiš pod Status -> Device list.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

bajamali ::

Zdaj sem ugotovil, ko sem gledal skozi nastavitve, da mi pri QOS - classificaton manjkajo uporabniki?? Kaj je lahko narobe, dodal sem dva uporabnika, tako kot si povedal ti Marko, in shranil, nato pa mi zbriše sam od sebe..?

racunalnicar ::

Ne bi rad prekinil vašega pogovora, zato samo kratko vprašanje?
Nastavljeno imam, da se IP določi sam. Kje lahko vidim IP mojega računalnika?

Zgodovina sprememb…

racunalnicar ::

Wireless
Clients
MAC Address Signal Noise SNR Signal Quality
xx:xx:xx:xx:81:24 -73 -98 25
25%
xx:xx:xx:xx:D3:0D -84 -98 14
12%
xx:xx:xx:xx:E2:53 -90 -98 8
4%

Zanima me, kaj to pomen. Tle so 3 wirelessi, kar je res. Trije smo brezžično povezani na ta router. Zanima ker od teh sem jaz. Kako bi to lahko ugotovu?

PS.: Dal bi printscreen, pa ga ne znam prlept. Če kliknm z desno, da bi prlepu, je okenček prilepi siv in ne dela.

Mavrik ::

V lastnostih brezžične povezave na tvojem laptopu poglej tvoj MAC naslov.
The truth is rarely pure and never simple.

racunalnicar ::

Ja, nimam jaz laptopa. Iz tizga usmerjevalnika grejo trije ruterji - trije uporabniki. Jaz sem eden iz med teh. Imam svoj ruter, ki je brezžično povezan na usmerjevalnik. Na moj ruter sta pol priključena dva računalnika. Tako, da nimam jest brezžične povezave nikjer. Iz ruterja sem povezan žično, le ruter je do usmerjevalnika povezan brezžično.
Orpsti za tako čudno vprašanje prej.

racunalnicar ::

poskusi:
http://192.168.1.1
http://192.168.0.1
http://192.168.2.1

nekateri hočejo še https:// spredaj ...

Ponavadi to piše v knjižici z navodili, ki je priložena routerju.


Mam problem. Odpre se mi stran, če pa želim kej rihtat morm vedet uporabniško ime in geslo. Na srečo vem geslo, vendar je težava v tem, da uporabniškega imena ne vem. Ker vem geslo me zanima, če bi lahko kako dobil uporabniško ime, brez da bi soseda prosu, da mi ga da. S kakšnim programom... Ker mislm da mi ga ne bi dal rede volje. Geslo vem, ker mi ga je enkrat povedov.

Tut za IP in tist wireless bi prosu odgovor!!!!!! (nekaj odgovor višje)

Hvala

Zgodovina sprememb…

KoMar- ::

Ti sploh še Tomata nisi naložil na router, ane?

Svetujem ti, da kakšnega kolega, ki je bolj vešč v tem, enkrat povabiš k sebi, mu daš za pir in ti bo nastavil on.

racunalnicar ::

Marko, lepo bi te prosu, da mi poveš, če lahko pogruntam uporabniško ime, pa se bom pol probov naprej matrat.
Hvala

KoMar- ::

Model. Še povedal nisi, kakšen router imaš! Verjetno je username 'admin' ali 'root'.

Aja, pa s to temo sem jaz osebno zaključil, ker dvomim, da ti bo uspelo brez "žive" pomoči. Ti se hočeš nekaj z routerji bavit, pa še tega ne veš, kje se IP od računalnika pogleda...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

racunalnicar ::

Sej za IP znam pogledat, sam mam program, pa sm misl, če se da tu še kaku drgač.
Sicer mam pa ruter: Router Model: Linksys WRT54G/GL/GS.
Dej prosm povej glede uporabniškega imena.

KoMar- ::

Verjetno je username 'admin' ali 'root'.

racunalnicar ::

Nobeden od imen ni tapravo, vendar hvala za odgovor.
Bom probov dobit ime, pol pa spet pridem na forum.

HVALA!!!!!

Ice-Heki ::

Probi še "user"

racunalnicar ::

Sem probov pa tut tu ne dela.
Hvala!

Tilen ::

Administrator ali pa brez uporabniškega imena, torej samo geslo. V kolikor to na linksysu ne dela boš moral se iti bruteforce.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave (strani: 1 2 3 433 34 35 36 )

Oddelek: Omrežja in internet
1766544809 (105) PrimozR
»

Linksys WRT54G In Tomato Firmware (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7418209 (11146) Hayabusa
»

Linksys wrt54gl in bridge

Oddelek: Omrežja in internet
217257 (6385) BlaY0
»

Linksys WRT54GL ne dela???

Oddelek: Omrežja in internet
4011433 (8944) Kyou
»

Kako priklopit brezžični router?

Oddelek: Omrežja in internet
1116729 (15974) Tilen

Več podobnih tem