» »

Kako priklopit brezžični router?

Kako priklopit brezžični router?

k94lif ::

Pozdravljeni računalniški mojstri!

Imam kabelski internet in sem si danes kupila brezžični router Linksys WRT54GL, da bi lahko priklopla še en PC preko kabla in brezžično prenosnik.

Pa se mi je že na začetku zalomilo.:O Lepo vstavim CD z navodili kot piše. Točka 1: preklopi kabel, ki gre iz modema na računalnik, namesto na računalnik na router. Glej ga zlomka, moj modem je povezan s PC z USB kablom, ki pa seveda ne more na router. 8-O Ker ima modem (Thomson) tudi možnost povezave ethernet, sem probala povezat z mrežnim kablom, pa seveda internet ne deluje (si najde IP naslov, potem pa nič). Tako da sem spet dala na USB kabel in iščem nasvete.
Kaj bi morala na novo naložit modem za nastavitev povezave ethernet ali naj pokličem Telemach, da mi kaj svetujejo?


In tako se je končala moja zgodba z priklučitvijo roterja.
Vsa obupana grem zdaj spat v upanju, da bom jutri prebrala kak pameten nasvet, saj je moral že kdo nalete na ta problem.

LP

Cokolesnik ::

1. Router (WAN izhod) in kabelski modem (LAN izhod) poveži z mrežnim kablom. Pred tem iz elektrike povleci ven oba za nekaj sekund in jih nazaj vključi ter izvedi to točko.
2. Računalnik (namizni, vhod na mrežni kartici) poveži z routerjem (LAN izhod 1 - sicer imaš 4xLAN izhode na routerju), prav tako z mrežnim kablom.
3. V nastavitvah mrežne kartice v računalniku izberi samodejno dodeljevanje IP naslova in DNS strežnikov (WinXP: Start / Nastavitve / Omrežne povezave / oziroma Start / Poveži z / ikona Local Area Network / desni gumb nanjo, izbereš Lastnosti / dvoklik na TCP/IP in izbereš navedeno v tej točki, če še ni; na koncu vse potrdiš z gumbom OK oz. V REDU)

4. Odpreš spletni brskalnik (Internet Explorer, Firefox...) in odpreš naslednjo stran: http://192.168.1.1
5. Brskalnik te bo vprašal za uporabniško ime in vstopno geslo: pod up. ime ne vnašaš ničesar, pod geslo vpišeš "admin" (brez narekovajev).
6. Prideš v nastavitve routerja - v rubriki SETUP -> Basic setup ali kaj podobnega - verjetno boš to zagledala takoj po prijavi v prejšnji točki, izbereš povezovanje "STATIC IP", nakar v polja vneseš IP, MASKO/MASK, PREHOD/GATEWAY in DVA DNS STREŽNIKA/DNS SERVER (te podatke ti dodeli Telemach, poišči njihov A4 list ob sklenitvi pogodbe)

7. Shraniš vse spremembe, router se bo resetiral in počakaš nekaj sekund. Internet bi moral začeti delovati in če bo, boš že na polovici zastavljenega cilja. :)

8. Nastavljanje prenosnika zahteva konfiguracijo brezžičnega omrežja, kjer je najbolj pomembno, da omrežje zakleneš in dostop onemogočiš nepovabljenim gostom. O tej točki in postopku pa v nadaljevanju, ko se prebiješ skozi točke 1-7. Če bodo slednje uspele, ta postopek oz. recept z veseljem posreduj naprej. :)

O tovrstnem nastavljanju je sicer gora prispevkov, a vendar včasih v tej gori ne najdeš točno željenega.

In še. Kupila si kvaliteten router.
Uporabniki naj pred pisanjem sporočil uporabljajo iskalnik www.google.com.
Čokolešnik ne vsebuje nobenih aditivov, konzervansov ali umetnih barvil.

Zgodovina sprememb…

k94lif ::

Hvala za odgovor.

Še vedno mi ne uspe pridet do interneta.

Mislim, da bi že v osnovi potem moral modem vseeno delovat, če je namesto z usb priključen z mrežnim kablom, pa ne deluje.
Sem naložila nove drive za kartico(sis 900 based PCi Fast ethernet adapter ), pa tudi ni pomagalo.

Router že prav deluje, piše da je connected to intrenet saj tudi prenosnik zazna mrežo sam ne pride do interneta.
Sem v windowsih šla na Network Diagnostics pa mi napiše failed pri DNS strežnikih, pa sem vpisala pravo št, ker ko je zvezan preko usb kabla pravi, da je vse vredu.

Torej morem nekje pri osnovi začet, kako se sploh povezat na internet z mrežnim kablom. ;((

veteran ::

izbereš povezovanje "STATIC IP"

Ne, na Telemachu je treba na "Automatic configuration - DHCP".

Pa MAC naslov bo treba klonirat, ali pa poklicat na Telemach in sporočit MAC routerja, drugače ne bo delalo. Zato tudi ne dela, če imaš router na USB, pa ga priklopiš na mrežno kartico...

Torej, priklopi modem nazaj na USB, počakaj, da se poveže in internet dela, potem pa Start - Zaženi - cmd.exe in odtipkaš ipconfig -all. Nekam zapišeš tiste cifre, ki so pod "Fizični naslov", potem pa v nastavitvah routerja poišči "MAC Address Clone".

amigo_no1 ::

Kaj vpišeš pod točko 3. (potem ko povežeš kot je napisal Cokolesnik):


ip address: 192.168.1.2
Subnet mask: 255.255.255.0
PREHOD/GATEWAY: 192.168.1.1

dnsja:
213.143.65.11
213.143.65.12

V windowsih ni potem potrebno delati nobene povezave za internet.


Obstaja tudi ukaz getmac , ki pove "Physical Address" od mrežne (npr: 12-23-45-67-AB-CD) .

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

StratOS ::

Se strinjam z Čokolešnikom !

Malo dodatkov :
1. USB priklop iz kabelskega modema z USB na PC odstrani ter poveži kot je napisano ethernet priključek kabelskega modema z Internet priključkom na Linksysu z omrežnim kablom.
2.Wired računalnik poveži na enem izmed 4 priključkov ethernet ( označenih 1-4) z ethenet priključkom na wired računalniku.
pred 3 ko preskoči raje na 4-ko in 5-ko in 6-ko.
In izberi DHCP - Nastavitev strežnika mrežnih naslovov (DHCP), izberi začetni IP (recimo x.x.x.100)
Upoštevam, da nimaš kakšne restikcije na MAC naslovih ( predvsem za wireless compe ) ali pa kakšno zaščito za Omejitve dostopa preko MAC/IP ali IP obsega.
Nadaljuj - resetiraj kabelski modem in ruter.

Upam da ti konfiguracija kabelskega modema tudi podpira DHCP do ruterja, če si prej imela preko USB more delati bp.
Preglej na http://192.168.100.1/
Tam bi pri adresah moglo biti definirani HFC MAC Address in CPE USB MAC Address ter ostale Known CPE MAC Address-e ( hex tipa xx:xx:xx:xx:xx:xx ).

Drugače pa pokliči serviserja Telemach, ki ti bodo pomagali.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

PARTyZAN ::

Ubistvu je vse kar mora narediti samo router priklopit preko etherneta na modem in poklicat TM, da vpisejo MAC, ki se trenutno skusa prijavit v sistem. To je vsa umetnost. Potem naprej pa po prilozenih navodilih.

StratOS ::

Preberi bolje, pa boš videl, da je prej že imela aktivirano in aktivno povezavo preko USB ( ruter - PC ), torej bi za povezavo preko etherneta zaradi različnih MAC address (po moje) ethernet-USB potrebna reinicializacija oz. reset kabelskega modema (All defaults) ter Restart modema za SW download init preko tftp oziroma ponovna rekonfiguracija le-tega oz. še boljše klic do tehnika Telemach.

Kot sem ji priporočal naj pogleda na katere adrese (HFC MAC Address in CPE USB MAC Address) je modem povezan na ISP-ja in na katere računalnike je povezan.
To bi moglo pisati v nastavitvah kabelskega modema http://192.168.100.1

Če je vse ok, torej je modem povezan na ISP-ja in povezan z ruterjem je težava v ruterju oz. DHCP-ju med njima ali pa med ruter-PC(wired/wireless).
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

k94lif ::

Hvala za vse nasvete - vsakdo je imel malo prav. Malo prekladanja kablov, klic na Telemach in zadevca laufa.

Kaj imate še kak nasvet katera nastavitev je najboljša za zaklenit brezžično omrežje.;)

Še enkrat hvala, ker ste se tako potrudli.

Gazi ::

Da še jaz malo načnem to temo.Do interneta dostopam preko telemachovega omrežja oziroma tu na primorskem je podružnica ''ELTA''.
Modem imam od Motorole
 Motorla SB5100E

Motorla SB5100E

. Kupil bi w-router
 Linksys WRT54GL

Linksys WRT54GL

, pa me zanima če so zdaj postopki enaki kot ste jih zgoraj vpisovali, al je pač kej drugače, če nimam raavno thomsonovega modema?

Vanadium ::

načeloma so popolnoma enake nastavitve, drugače pa če ti nebo delal pokličeš na 080 pa je ;)

Tilen ::

@Gazi

Modem ETH port v WAN / internet na Linksys, iz ostalih portov pa na PC-je. Glede konfiguracije pri UPC se nastavi na "Static IP"

Naslednje podatke izpišeš iz pogodbe oziroma tehničnih podatkov za dostop v internet.


WAN IP Address
...
Subnet Mask
...
Gateway
...
Static DNS 1
...
Static DNS 2
...
Static DNS 3
...

Vse ostalo pustiš default. Pri nastavitvah lokalne mreže na računalnikih označiš pri TCP/IP (v4) na obtain an IP address automatically
413120536c6f76656e696a612c20642e642e


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linksys WRT54G In Tomato Firmware (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7418284 (11221) Hayabusa
»

Sinope 568+ kot router (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
11951189 (22939) simone
»

Nastavitev routerja Linksys wrt54gl

Oddelek: Omrežja in internet
910735 (8853) Vsenafarbos
»

2 računalnika, povezava preko routerja

Oddelek: Omrežja in internet
102018 (1944) llamma
»

Web server inštalacija recimo IIS preko modema ruterčka in firewalla brez domene

Oddelek: Omrežja in internet
61489 (1436) StratOS

Več podobnih tem