» »

Vprašanje glede Ramov, CPuja, Biosa, Navijanja?

Vprašanje glede Ramov, CPuja, Biosa, Navijanja?

DarkSite ::

Lp

Prvo naj omenim, da nimam izkušenj pri navijanju!

Moj sistem:
Intel Q9450
Hladilnik za cpu: Scythe Infinity -1000
Asus P5K-E
Ram APOGEE 4Gb 5-5-5-15 1066Mhz 2,2V

Kje tiči problem?

1) Torej ob nakupu računalnika, posebno pa ramov so mi rekli, da naj bi bili rami nastavljeni na 800Mhz, in da bi jih moral nastaviti v BIOSU na 1066Mhz. Ali lahko ob prilozenih slikah to preverite, tudi malo razlozite kaj ste gledali, ter seveda date napotke kako to nastaviti pravilno, da bom imel teh 1066Mhz.

Ter kaj točno pomeni tisto razmerje med FSB:DRAM. Trenutno imam 5:6. A mora biti FSB vedno manj od DRAMA(ali obratno)?

2) Glede CPU-ja. Ali je to normalno, da se mi multiplier spreminja in skače iz x6 na x8, ter tako posledično MHz iz 2000 na 2600Mhz? Ali ne bi moral biti multiplier vedno fiksen in v mojem primeru na x8?

3) Če bote dali kake napotke za spremembo v BIOSU lepo prosim, če bodo lepo razloženi. Mogoče se lotim tudi navijanja CPUja samo pustimo zdej to, prvo so na vrsti rami, če so OK nastavljeni?

Cpu: SLika 1: x6 2,0Mhz


Slika 2: x8 2,66Mhz


Memory:


SPD:



Hvala za odgovore
  • spremenilo: DarkSite ()

tilinho20 ::

Si kej prečikiral ta forum pa tuje?

Ted ::

1. Nastaviš v biosu, verjetno maš sedaj na auto nastavitev frekvence ramov, more bit zraven kaka nastavitev za manual. Natančno ne vem ker nimam tvoje plate/Intel sistema, je pa to bodisi kje pri nastavitvah ramov (ki so lahko posebej v menijih) bodisi v skupnem meniju kjer nastavljaš frekvence, odvisno od biosa (Award/AMI).

2. Je normalno, vklopljen maš speedstep, to pomeni da se procesor kadar ni obremenjen "hladi" in deluje pri nižji frekvenci in/ali voltaži. S tem tudi porablja manj elektrike. To je normalno in ena izmed boljših značilnosti novejših procesorjev.

3. Bo povedal kdo s podobnim sistemom kot je tvoj.
Mah...

GrimReaper ::

Tuki na sredi strani maš screene da veš kje so te nastavitve:
klik

DRAM Frequency: DDR2-1066MHz
DRAM Timing Control: Manual
Po vrsti prve 4 nastaviš na 5-5-5-15
DRAM Voltage: 2,2V

Glede CPU-ja. Ali je to normalno, da se mi multiplier spreminja in skače iz x6 na x8, ter tako posledično MHz iz 2000 na 2600Mhz? Ali ne bi moral biti multiplier vedno fiksen in v mojem primeru na x8?

Tole je blo pa res že 100x vprašano tukej in tud odgovorjeno, normalno, ko je CPU obremenjen gre na 8x oz. na največji možen multiplier, ko ni gre na 6x, če hočeš izključit išči C1E v BIOS-u.

tudi malo razlozite kaj ste gledali

Gledaš zavihek memory v CPU-Z, pisat ti more 533MHz.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

DarkSite ::

No ja, sam jst ne najdem tega menija. Sem tudi pogledal screen pa nimam isto.
Torej izbiramm lahko med:
CPU... grem noter in tam lahko nastavljam za cpu
Chipset... Grem not in tam pise nek Norton; nikjer pa DDRam-a za nastavit
Tudi vse ostalo sem pogledal.

imam pa v1012 biosa

Galaxy ::

DarkSite, daj še enkrat vse preveri, ker je ziher en meni tam.

DarkSite ::

Hey

Torej se le našel ta meni. Ok, sem pa spremnil DDRAM iz AUTO na 1066Mhz. Poleg tega sem dal DDRAM Timing Control iz AUTO na MANUAL (sploh ne vem ali se je potem zgodila kaka sprememba zaradi tega?) Vglavnem, ko sem to naredil je že pisalo 5-5-5-15, tko da ne vem kake nastavitve so bile potem pod auto.

Prilagam še 2 sliki, prva je brez sprememb, druga pa s spremembami.



A mi lahko kdo zdej točno razloži, kaj se je zgodilo. Vidim, da se je povečala DRAM Frekvenca iz 400 na 530. Poleg tega se je spremenil FSB:DRAM iz 5:6 na 5:8. Ampak kaj to točno pomeni. Bo kaj hitreje sedaj deloval računalnik? Kaj pomeni to za razmerje FSB:DRAM, da lahko sedaj povečam še FSB? Ali mora bit FSB vedno nižji od DRAM-a?

GrimReaper ::

FSB najbolje da je enak hitrosti rama, samo ni vsak procesor tega zmožen, v tvojem primeru bi moral procesor delovat na 533 namesto 333 FSB-ja če bi hotel 1:1 razmerje, tako pa uporabiš drugo razmerje, rami delujejo na 1066 (533MHz), procesor pa na 333MHz FSB-ju.
Če bi hotel povečat FSB, bi moral spet spremenit razmerje, pač tolko da hitrost ramov ne preseže tiste maksimalne.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

DarkSite ::

Torej naj sedaj priklopim nazaj na auto(800mhz) rame, ko sem imel razmerje 5:6, ker je to razmerje boljse od 5:8.

Wolfman ::

Živjo mene pa nekaj zanima: Kako s pomočjo CPU hitrosti in FSB hitrosti izračunam koliko časa (po možnosti v nano ali mikro sekundah)potrebuje procesor za dostop do RAM-a oz. registra?

x45 ::

to se zmeri z everestom. AMD tukaj vodi zarad imc ja.

tilinho20 ::

Spet neki omenjaš amd. Tukaj sploh ni vprašal po tem. SAmo s čim se izmeri. Tako da drugi stavek je za odveč.:))

Wolfman ::

Z everestom sem našel FSB frekvenco, CPU frekvenco, ne vem pa pod kaj naj iščem access time? Ali je sploh napisan?

sem ugotovil da je 1/cpu do registrov in 1/fsb do rama. samo zdej pa izračunat ne znam al je iz mhz v s itd. ma ne seukvarjat s tem ker bom samo predpone pogledal

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wolfman ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neuspelo navijanje Intel core 2 quad 9550 (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
7111048 (9498) Domobrancek
»

navijanje intel E6750 POMOČ (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
9624816 (20798) PrimozR
»

>>E8x00 serija a.k.a Wolfdale<< (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Navijanje
48940682 (22224) Dr_M
»

Core 2 Duo E4400 navijanje!

Oddelek: Navijanje
211485 (1202) Razy
»

Navijanje E6600

Oddelek: Navijanje
461445 (1445) Urc

Več podobnih tem