» »

Pridobivanje dušika iz vodika

Pridobivanje dušika iz vodika

poweroff ::

Kot berem na spletni strani DELA, so v Italiji začeli z gradnjo prve elektrarne na vodik na svetu.

Pri tem pa očitno uporabljajo revolucionarno tehnologijo, saj se kot navaja DELO: "Pri izgorevanju vodika se namreč sprosti le para in dušikovi oksidi, ki pa jih bodo pred izpustom v okolje zadržali s čistilno napravo".

S svojim znanjem srednješolske kemije sem do sedaj vedno mislil, da pri izgorevanju vodika (H) nastaja H2O, torej voda, a očitno so iznašli še nek nov postopek, s katerim iz vodika izdelujejo dušik.

Glede na to, da je dušik "težji" element bodo morda kmalu odkrili kako iz njega izdelati še težje elemente, recimo Uran.

;)
sudo poweroff

Thomas ::

Ma kje pa. Vodikov plamen je dovolj vroč, da oksidira v njem dušik iz zraka, s kisikom iz zraka.

To se dogaja tudi v bencinskem motorju, a manj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

edge540 ::

Če mene vprašaš je brezveze kurit vodik v elektrarni, je preveč dragocen (za to imamo zemeljski plin). Če že hočejo met na vodik potem naj raje uporabljajo gorivne celice, bo boljši izkoristek.

gruntfürmich ::

Pri izgorevanju vodika se namreč sprosti le para in dušikovi oksidi, ki pa jih bodo pred izpustom v okolje zadržali s čistilno napravo

sprostiti.
povzročiti, da postane kaj prosto,
razpoložljivo: kemični proces sprosti
toploto; pri eksploziji se sprosti velika
energija / novi proizvodni način bo
sprostil precej delavcev; publ. z
dozidavo so v hotelu sprostili nekaj
prostorov / sprostiti rezervna sredstva;
pren. ljubezen je v njem sprostila nove
moči // ekon. uradno odrediti prenehanje
ustalitve na določeni višini: sprostiti
prodajo, uvoz / sprostiti cene

nikjer ne piše da vodik reagira s kisikom po reakciji, katere produkt je poleg vode še dušikov oksid.

torej če ne poznaš kemije, si jo malce bolj poljudno razlagaj in se ne obešaj na dvoumne stavke.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Thomas ::

Nekoliko ga podcenjuješ. V resnici to on dobro ve, ampak se iz nekega razloga obnaša nekoliko pobalinsko. Dela se neumnega in meče bombice, da bi kdo pogrnil čeznje. Najboljš da Thomas, če Bog nakloni tako trofejo, sicer kakšen drug.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

.....Najboljš da Thomas, če Bog nakloni tako trofejo
hehehe. samozavest serijsko^^

zakaj pa mu nisi polepšal dneva in se pač usedel na njegovo bombico, čeprav zavestno, thomas?:)) :)) :)) pa ja maš cajt!:D :D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Thomas ::

Povsem neserijsko samozavesten, FYI, BTW.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

WarpedGone ::

Hmmm, s katerim procesom lahk pridobivamo vodik, pa da pohaca manj energije, kot pa jo dobimo potem s kurjenjem tega vodika?
Zbogom in hvala za vse ribe

luli ::

perpetuum mobile!
Ravno enega sestavljam.

Odgovor na ravni vprašanja.

Jakka ::

Naslov teme me je res nasmejal, da bi šel kdo to res delat... :)

Najprej, dušik NI ENAKO dušikov oksid, kot železo ni enako (po domače) rji, železov oksid. Dve različni kemijski snovi z različnimi lastnostmi.

Zakaj nastajajo dušikovi oksidi. Vodik gori v zraku, zmesi dušika, kisika in raznih "dodatkov" (<1%>. Temperatura plamena je okoli 2100°C (http://hypertextbook.com/facts/1998/Jam..., posledično tudi navado interten (nereaktiven) dušik v obliki molekul N2 razpada na atome dušika, kateri nato reagirajo s kisikom iz zraka. Nastanejo razni dušikovi oksidi.

Verjetno celo pri vsakem gorenju (recimo sveče) nastaja neka količina dušikovih oksidov, zanemarljiva količina pač variira. Vsaj logično je, da je tako.

Uran bi pa bolj težko delali na tak način, saj ne gre za jedrsko reakcijo, kjer bi se tvorila nova jedra, ampak le za cepitev in nastajanje novih vezi med atomi.

PrimozR ::

Če mene vprašaš je brezveze kurit vodik v elektrarni, je preveč dragocen (za to imamo zemeljski plin). Če že hočejo met na vodik potem naj raje uporabljajo gorivne celice, bo boljši izkoristek.


V fuzijski elektrarni bo banja (taka, za kopalnico :>) vodika dala OGROMNO energije (IIRC dovolj za eno leto obratovanja ali še več). Ampak to je drugo. Me je skrbelo, da je vodika premalo, da bi se šli fuzijo, a temu ni tako.

WarpedGone ::

luli, razsvetli me.
Zbogom in hvala za vse ribe

luli ::

3Fe + 4H2O = Fe3O4+ 4H2

Rabiš paro in vroče železo.

Drugače pa še ena zanimivost :
Povsem verjetno je, da izhaja vodik, ki je v vulkanskih plinih, iz kemijske reakcije, ki se dogaja globoko v zemlji. Voda prodira v zemljo, naleti na žareče kovine, ki oksidirajo in izganjajo vodik iz v vulkanskih izbruhih. Tako je na primer v plinih havajskih vulkanov cca. 6-10% vodika.
Torej možno tudi zastonj.

Pred časom se je tudi govorilo o avtu na vodo, ki naj bi deloval s pomočjo elektrolize, vendar bi po spominu na srednjo šolo rekel, da so bili to bolj ali manj trači, saj bi po moje elektroliza zahtevala več energije, kot bi jo z njo dobili.

Drugače pa priznam, da sem v naglici napačno prebral tvoj prispevek, saj sem zamenjal besedo pridobivali z besedo delali. Če sedaj še enkrat preberem vprašanje niti ni neumno, kot se mi je sprva zdelo.

Torej opravičilo.

PrimozR ::

Z vodikom verjetno ne dobiš niti približno dovolj energije, da bi se ga splačalo delati z železom. Če ga porabiš v fuzijski elektrarni, je pa itak vseeno, če vodik potem delaš z dobljeno elektriko.

WarpedGone ::

Rabiš paro in vroče železo.


Segrevaš ju pa s čim? Karbidom? Si prepričan, da se splača tkole kuhat vodik in ga nato kurit v termoelektrani? Da se ne splača kar takoj segrevat vodo in direkt kuhat štrom? Aja, to ni tko seksi. To ni "družba vodika" ...

Nism reku da se ne da. Trdim, da se ne splača. Niti s finančnega, še manj z energetskega vidika. Vse skupaj je še en davek zelenega fašizma.

Edit: Opravičilo sprejeto

Če ga porabiš v fuzijski elektrarn


Energetsko pozitivne fuzije nimamo razdelane niti v teoriji, še manj pa v praksi. Vemo, da je stvar možna v merilu zvezd, a je možna tudi v merilu metrov pa ne vemo. Računanje na fuzijo je danes še vedno račun brez krčmarja. ITER je drag eksperiment namenjen primarno temu, da majo fiziki kaj delat in da so lahko dobro plačani za to. ITER ne bo nikoli elektrarna. Če slučajno bo uspešen, bodo moral pravo elektrarno šele zgradit. Baje traja izgradnja fizijske elektrarne okol 20 let, pa so principi eksperimentalno potrjeni že 50 let. Upravičeno lahko sklepamo, da bo izgradnja fuzijske elektrarne bistveno kompleksnejši projekt. Torej kakih 30 - 40 let ne bomo imeli nobene fuzijske elektrarne. Škoda časa za fuzijske sanje. Govorim za tokamak princip.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

luli ::

Glede tega se strinjam.
Ampak glede na rast cen bencina v zadnjih letih lahko postane alternativa.

kronik ::

Alternativa nafti in vodiku pa tudi ze obstaja :D

jrtjtejtt ::

Še ena alternativa nafti:
,pa alternativa kerozinu:

gruntfürmich ::

Alternativa nafti in vodiku pa tudi ze obstaja :D

ja, ampak taka:
 KoLN

KoLN

"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

borchi ::

kaj ni vodik bolj kot neka "baterija"? energy carrier vs. energy source.

izdelava in napolnjenje baterije tudi stane več kot pa je vredn tist štrom, ki ga dobimo potem iz baterije.
l'jga

borchi ::

> kaj ni vodik bolj kot neka "baterija"?

ok. očitno ne.

The energy density per unit volume of both liquid hydrogen and hydrogen gas at any practicable pressure is significantly less than that of traditional fuel sources, although the energy density per unit fuel mass is higher.[81] Nevertheless, elemental hydrogen has been widely discussed in the context of energy, as a possible future carrier of energy on an economy-wide scale.
l'jga

gzibret ::

Tisti, ki modrujete okoli vodika - preberite originalno novico. Lepo piše, da vodik nastaja kot stranski produkt v bližnjem petrokemičnem industrijskem kompleksu.

Glede NOx je pa Thomas lepo (in prvi) povedal. Samo nekaj:

> To se dogaja tudi v bencinskem motorju, a manj.

Res je, a v dizlu že malo bolj.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Če bi kaj veljalo nakladanje raznih modrijanov na temle forumu, pa tudi nakladanje po public TV in podobno kredibilnih mestih ... vključno z večino šol! - bi lahko naredili avto na metan v zraku.

Ali pa vsaj tako elektrarno, ki bi kurila metan v atmosferi. Za en kubični meter prepihanega zraka skozi kakšno katalitsko mrežo, bi dobili tudi ustrezno količino metana. En kubični milimeter. Iz atmosfere nad Slovenijo bi "lahko" izrudarili "dovolj" energije za vse potrebe samo z zajemanjem metana iz vetrov.

"Teoretično". V resnici so to kljub velikim absolutnim količinam, zanemarljive in neuporabne koncentracije.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vozila na gorivne celice

Oddelek: Na cesti
273818 (3117) gruntfürmich
»

Vozilo na vodik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
12234458 (32583) jest10
»

fusion \o/ (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
537664 (5562) Thomas
»

Aluminij za proizvodnjo vodika. (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7724741 (22503) gruntfürmich
»

Morska voda kot gorivo

Oddelek: Znanost in tehnologija
264439 (3846) Calligula

Več podobnih tem