» »

Prihaja Ubuntu 8.04

Prihaja Ubuntu 8.04

vir: Ubuntu
Ubuntu - Čez dober mesec dni bo izšla nova različica Linux operacijskega sistema Ubuntu 8.04. Za vse, ki ne morete počakati in bi morda želeli sodelovati pri preizkušanju, je že na voljo Ubuntu Hardy 8.04 beta z namizjem GNOME 2.22. in sredico 2.6.24. Priložena sta tudi brskalnik Firefox 3 beta 4 ter program PulseAudio.
Prehod iz operacijskega sistema Windows je olajšan z aplikacijo Wubi, ki omogoča namestitev ali odstranjevanje Ubuntuja na enak način, kot poteka namestitev običajnih Windows programov. Za namestitev ni potrebno določiti posebne particije in spreminjati obstoječega bootloaderja.



Obljubljajo, da nova različica uporabniku omogoča preizkušanje Ubuntuja na enak način, kot pri polni dvozagonski (dual-boot) namestitvi.
Neizkušeni uporabniki naj z nameščanjem raje počakajo do izida končne različice operacijskega sistema Ubuntu 8.04.

157 komentarjev

«
1
2 3 4

aks_! ::

Samo manjša napakica, namizje je GNOME 2.22 in ne Gnome 2.2.

joebanana ::

Že odštevam dneve... :D

Looney ::

Me too.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

rejven ::

"Za namestitev ni potrebno določiti posebne particije in spreminjati obstoječega bootloaderja"

Tega čist ne razumem, se pravi lahko na obstoječo c: particojo kjer maš gor xp vržeš še ubuntu al , da lahko npr. na d: kjer maš podatke dodaš še ubuntu. Ker oboje se mi zdi mal vrjetno ?:P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rejven ()

Gekobla ::

Poglej si tukaj.
gekobla

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gekobla ()

MrStein ::

rejven, instalacija linuxa na Windows (takrat še DOS) particijo je bila možna že pred 20 leti. Nič novega.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

elasto_mania ::

od kdaj ima linux 20 let?

mile ::

glede na to, da so začetki v letu 91, nismo več daleč od te cifre ;)

MrStein ::

Ah, leta 2011 bo imel. Sorry, sem se malo zakalkuliral. Torej recimo nekje 10 let potem...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bMozart ::

v Ubuntu GG ikonca search se mi ni zaganjala, če sem jo imel v kotu in sem miško premaknil čisto v kot! ;(( In to samo serch ikonca.Vse druge so delale. Karkoli drugega me nebi motilo. Ma kdo kako rešitev? Oziroma upam da bodo to pošlihtali... in podobne napakice :/
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

runkl ::

Mah, to beta imam že dva meseca, pa že od začetka kar stabilno laufa in to na prenosniku (IBM). Nekje vmes so bili problemi s stanjem baterije v power managerju, pa so kasneje hitro odpravili napako. Najbolj smešno je, da je vsak dan enih 50 al pa več updatov. Po tem vidiš kako hiter je razvoj!

Luka Percic ::

Fajn.
Zgleda da bo ubuntu kmalu zrel za widnows replacement.

KVM fajn dodelat (da postane VMware Fusion like, saj za windows kot guest), se dokončno "znebit" konzole (za tiste ki so to želijo, da nebo kdo užaljen) pa bo!

zee ::

@runkl:
kateri IBM prenosnik imaš?

meni se je moj x60s zelo grel na vsaki verziji Ubuntuja, ki sem jo inštaliral. je v 8.04 kaj drugače/bolje ?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Looney ::

se dokončno "znebit" konzole


Wtf pa tebi ni jasno??? Jaz sem šla z Windowsev na Linux in je ravno konzola ena izmed stvari, ki so me obdržale tu! Kaj te pa moti?? Če je nočeš uporabljati je ne rabiš.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

Mavrik ::

Če je nočeš uporabljati je ne rabiš.


Problem je, da to ni res.
The truth is rarely pure and never simple.

zee ::

Osebno mi je Linux brez konzole neuporaben, saj veliko večino dela opravim "ročno" 8-)

Konzola mora ostati, ker si sicer v primeru težav pečen.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Luka Percic ::

Wtf pa tebi ni jasno??? Jaz sem šla z Windowsev na Linux in je ravno konzola ena izmed stvari, ki so me obdržale tu! Kaj te pa moti??

To da bom mogel celo žlahto učit kaj je to sploh konzola.
Pa tudi osebno raje kliknem kot uporabljam konzolo.
Še raje pa vidim da čimveč postori sistem/program sam.

Znebit v smislu da je nerabiš več nujno (sem dal narekovaje, pa še opozorilo potem:\).

Jasno da naj ostane, več poti, več možnosti.

Vsaj če hočete da gre v mainstream.
Čeprav vsi vemo da so pri tem problemi.
:\

G-man ::

Res je za dosedanje Windows uporabnike (še posebej tiste, ki niso stikali niti po DOS-u) konzola poglavje zase, ampak moram rečt, da se od konzole ne morem ločit. Preprosto navadiš se njene praktičnosti in robustnosti. Verjetno, da bo res sam za bolj geekovsko populacijo, ampak čim si administrator ene par takih mašin je konzola zelo fajn. Marsikatero delo se trikrat hitrej opravi v konzoli kot pa v grafičnem načinu. Vse inštaliram prek CLI z ukazom aptitude search/install, ker se mi ne da prižigat Synaptica in čakat, da se naloži. Je pač dovolj dober zame CLI.

Ubuntu pa itak gre že toliko v mainstream, da sem slišal staroste Linuxa se pritoževat nad tem, da je preveč mainstreamovski. Jaz v tem ne vidim problema, če hočeš, si ga lahko še vedno skonfiguriraš po svoje, ampak večino časa pa se hočem ubadat s stvarmi, ki jih delam na računalniku, ne pa s samim računalnikom.

Ja, beto sem si potegnil dol, super je. Zdej ko ima tudi grafični način za PPP, ga lahko mirne duše priporočim še širšemu krogu Linuxa žejnih Windowsašev. Imam občutek, da bo Hardy Heron zakon.

P.S. Luka Veliki, kar se tiče privajanja tvoje žlahte... Podajanje tekstovnih ukazov se mi zdi veliko bolj jasno in nedvoumno kot: "Zdaj klikni tisto okroglo zadevo s štirimi barvnimi kvadratki v levem spodnjem kotu, nato klikni to, pa to, pa to." Vem kako je prek telefona svetovat žlahti, da naj pogledajo v WinXP ali so prav inštalirali zvočno kartico. Še zdaj, po dveh letih vsesplošne rabe Linuxa znam na pamet priti v večino stvari za splošno domačo rabo v Win. Sej tudi jaz na začetku nisem vedel kaj so vsi ukazi, ki sem jih kopiral iz tutorialov. Šele skozi čas sem se iz tutorialov, priročnikov in helpov ter konteksta naučil. Konzola je tekstovni jezik, Windows piktografski. Zaradi tega Kitajci niso nič manj napredni, a vprašanje je, kdaj je kaj bolj prikladno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: G-man ()

Luka Percic ::

Imo za preboj manjka predvsem združljivost z praktično vsemi win programi(ja tudi z novimi različicami).
To pa se da v doglednem času doseči le z virtualizacijo. Seveda je pa fajn guest os skrit, tako da vidimo samo okna(fusion na macih style).

Takrat pa res nebo več bistvenih ovir za prehod (razem driverjev seveda, ampak to je rahel problem že pri visti).

filip007 ::

Upam da bo "Desktop effects" zdaj delal sam od sebe na ATI...

ATI...
http://www.ubuntu1501.com/2007/11/compi...

aks_! ::

Jaz imam ATI x1600 v prenosniku in z nameščenim fglrx-om Compiz v Hardyju dela prav lepo brez nameščenega XGL-ja. Zadnje različice fglrx-a so pri AMD-ju zelo izboljšali.

PS: V novici še vedno piše GNOME 2.2, v resnici pa gre za GNOME 2.22.

ješ ::

Imo za preboj manjka predvsem združljivost z praktično vsemi win programi(ja tudi z novimi različicami).
To pa se da v doglednem času doseči le z virtualizacijo. Seveda je pa fajn guest os skrit, tako da vidimo samo okna(fusion na macih style).


VirtualBox ima seamless mode. Rabiš samo še Windows XP style: Human, če želiš Ubuntu izgled, ali pa Royale GTK theme in Royale XP style za Windows izgled.
Da deluje vse lepo s compizom, je treba v Windows StartUp še Alpha Clock dodat.

Za home folder in "My Documents" si pa z Sambo urediš , da je to v obeh sistemih enako.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Luka Percic ::

ješ- že bližje, pa vseno ne še tam.

Ko bomo pa tam, pa nas le obvestite, nas win userje:)

(pod "tam" mislim fusion like izkušnjo, tudi glede nastavljanja, kopiranja, hitrosti,...)

rejven ::

js sm ga naložu in sem presenečen, že nekaj cajta nazaj sm uporablju verzijo 7.04 se mi zdi in je napredek očiten, tko, da bom ko bo stable prešaltu. najbolj sem bil presenečen ker mi je wifi kartico za katero rabiš w winsih sto let, da najdeš driverje za 64bit os (ni podprta s strani firme), mi jo je avtomatsko prepoznal, naložil driverje samo še key sm vnesu in to je to. Druga zame "življenskega" pomena in tud razlog, da sem prejsnjo verzijo po kakem mescu pa pol dol vrgu je to, da mi na miški (mx500) zdej delajo gumbi kot je treba.
Edina pomankljivost je da razn vlc-ja ni nobenga pametnega video playerja.Vlc pa mi nekak ni preveč všeč in velik rajš uporabljam The KMplayer.
http://www.download.com/The-KMPlayer/30...

G-man ::

Mogoče za preboj je res potrebna virtualizacija, da bodo tudi programi za Windows dostopni na Linuxu (tudi jaz doma jo rabim) a na dolgi rok bi raje videl, da bi se ljudje navadili na proste alternative. Ne govorim o ljudeh, ki ne morejo brez programov za profesionalno delo, govorim o masah, ki rabijo Photoshop in Coreldraw za brezveznosti za katere sta recimo povsem kompetentna tudi GIMP in Inkscape.

Virtualizacija po svoje ne reši problemov z virusi in splošno tečnostjo Windows...

Luka Percic ::

z dobro izvedbo virtualizacije ubiješ precej muh na en mah- poleg združljivosti programov, pridobiš tudi združljivost vsaj usb naprav, mogoče je seveda še več.

Je pa res, da preden bomo na linux zagledali vdelano "super preprosto" virtualizacijo, bodo najbrž winsi že poštimani in nebo razloga za beg:)

runkl ::

IBM T42 zaenkrat laufa vse... od suspend do hibernate itd....

runkl ::

http://www.thinkwiki.org/wiki/ThinkWiki

veliko o ibm prenosnikih in linuxu

elasto_mania ::

a komu dela upgrejd iz 7.10 na 8.04?

Looney ::

Tega itak ni dolker ni uradno zunaj.:|
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Jan987 ::

Se potem zadeva avtomatsko upgrade-a (tako kot vse ostale posodobitve) ali je potrebno storiti kaj drugega?

Looney ::

sudo update-manager... zgoraj se pojavi ikona takole:
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • zavarovala slike: Looney ()

elasto_mania ::

ubistvu je sudo update-manager -d

Looney ::

Pa res.:D Super, hvala.:)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

MrStein ::

V bistvu je klik na Administration/Update Manager ;)

Za ukazno vrstico pa : apt-get dist-upgrade
Čeprav baje po poročilih to ni najbolj zanesljivo , torej pozor !
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Looney ::

V najslabšem primeru moraš na frišno inštalirat, kar pa ni taka katastrofa.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

zdobersek ::

Dokler imaš /home na svoji particiji in česa totalno ne zaserješ ob reinstalaciji.

KoKi ::

Ali pa imaš backupe. ki jih vsi pridno delamo, a ne da? :)
# hackable

zee ::

redno bo nedeljah se backup dela (zunanji disk)...občasno pa tudi na DVDje.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Pesimist ::

Yeh zgleda da bo ubutnu postal zaj moj primarni sistem. Igerce sem neho spilat na PCju :D

G-man ::

Ne se bat, kakšno boš tudi na Linuxu odigral... ;)

Looney ::

Pravkar nadgradila. Za začetek se je nekaj programov krešalo. Bomo videli kaj bo.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Pesimist ::

Jaz sem probal beto pognati. No go samo neke roza pa crne crte cez celi ekran. Ko pa se nalozi pa se preklopi v malo vecje kvadrtakte. No go for me grem po starejso izvedbo.

G-man: sej sem probal ze prej pa je bilo precej nedodelano. Cedega thats it. Drugace sem tak mislo zasilo meti na eni particijo se XP gor instaliran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

BigWhale ::

Jest bom pa se mal pocakal, da bo Kubuntu spedenan... ;)

Pesimist ::

Kaj razlika med kubuntujem in ubuntujem je samo v interfejcu KDE ali GNOME?

OmegaBlue ::

ja.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

G-man ::

Sawyer

Meni se niti ni dalo ubadat z Wine ali Cedego. Sicer imam Steam account ki ga nameravam enkrat najbrž naložit ampak drgač pa samo odprtokodne igre igram. Sem dokaj nezahteven mogoče, ampak so mi igre dale dovolj zabave, da ne iščem drugod: OpenArena, Warsow, TA:Spring, FreeCiv.

poweroff ::

Luka Veliki ima prav. Povprečni uporabniki se konzole bojijo kot hudič križa. Konzolo je treba skrit (ne odstranit) - torej omogočiti, da uporabnik vse naredi brez konzole, s klikanjem.

Sicer pa... Canonical bi moral narediti dogovor s SUNom, da bi vključili VirtualBox v namestitev...
sudo poweroff

mile ::

mam zmeri posebaj particijo za beto verzijo(uporabljam kubuntu),da vidim napredek, main sistem je pa se vedno 7.10
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google ukinja podporo za Internet Explorer 8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7422608 (19746) Icematxyz
»

XEN - virtualizacija

Oddelek: Operacijski sistemi
212174 (1763) b

Ubuntu sux (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Operacijski sistemi
21513095 (8096) OmegaBlue
»

Izšel je Ubuntu 8.04 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14515586 (9790) Jst
»

Ubuntu Pomoč

Oddelek: Operacijski sistemi
111140 (1018) zee

Več podobnih tem